metodologia rezi 2004???

iarba verde de acasa
User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Wed Jul 28, 2004 2:47 pm

am o retinere cu invatatul din carte si testele sa fie la prima vedere :roll: :roll: :roll: ..............daca s-ar face niste grile de bun simt poate as mai fi de acord ,dar eu una nu ma vad invatind toate procentele posibile aparute in bibliografie :!: :!: :!: si toate scorurile si clasificarile nesemnificative care le baga ei in grile :cry: ...fara suparare dar pledez ptr grile publicate si modificate la ex :wink: :wink: :wink:

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Wed Jul 28, 2004 7:30 pm

In mod evident ca forma actuala a examenului poate selecta lejer noi TAIETORI DE PENISURI.

Si Ciomu ala era toba de carte , se zice ca era enciclopedie ambulanta , in schimb avea doua miini stangi si isi cususe manusile de pacient .
Asa ca hai inainte , sa tocim toate procentele.

Eu zic ca cel mai corect ar fi sa faca Ministerul un contract cu USA si sa ne genereze aia anual pentru rezidentiat un set de subiecte tip STEPURI.

Alea chiar testeaza cine gandeste si cine nu . Si fiecare problema testata acolo se stie clar de ce se testeaza .

User avatar
sky
senior
senior
Posts: 109
Joined: Thu Nov 20, 2003 7:39 pm

Postby sky » Wed Jul 28, 2004 9:12 pm

Si la fel ca acolo , sa nu existe nici o programa. Frate , sa stii medicina , invata din ce vrei tu , din ce carti vrei tu .

Acolo toate intrebarile sunt formulate in asa fel incit sa te faca sa gandesti. La noi daca ai de invata un TNM , o sa fii intrebat in grile ce inseamna Tnustiucit .
La ei o sa iti fie prezentat un caz clinic , cu un pacient cu tumora de atitia centimetri si prinsi gaglionii x si y , mobili sau nu, si te intreaba de exemplu ce tratament trebuie practicat. (obligandu-te sa gandesti )

La noi o sa iti zica ca pe lama la biopsie se vad celule de cutare tip cu nuclei de cutare tip , ce este ?
La ei iti prezinta o pacienta de x ani , cu urmatoarele manifestari xyz si la care biopsia arata ce am zis mai sus. Cu ce se face diagnosticul diferential al bolii tipei ?

Aproape toate intrebarile de acolo sunt in 2 pasi , nu intreaba strict informatia , ci te pun sa te folosesti de ea , eventual impreuna cu alta ca sa obtii raspunsul. Si orice informatie iti este cerut sa o folosesti in context CLINIC . In mod cert nu vei fi intrebat nimic care nu are semnificatie clinica : cit e temperatura sub zapada, cite grame are prostata sau ce numar la pantof avea Parks Percy si in ce an a operat el cancer de rect.



Nu vad de ce nu poate ministerul nostru semna un contract cu americanii (si asa e moda colaborarii cu ei) sa ne faca si noua anual o tura de subiecte pentru rezidentiat pe linga cele pentru stepurile lor .

S-ar elimina si posibilitatile de frauda, si suspiciunile , e greu de crezut ca americanu' sa fie shpagar ca ai nostrii. Si s-ar selecta oameni valorosi , nu enciclopedii ambulante (in care incearca ai nostri sa ne transforme.)
Iar universitatile ar fi obligate sa se transforme singure ca sa scoata oameni ce pot face fata unui asemenea sistem ,sa gandeasca nu sa memoreze, ca altfel li se urca studentii in cap .


Ca asa te trezesti ca te baga astia in clinica , poti recita despre hipertensiune arteriala 2 ore fara pauza dar daca iti da un bolnav concret si iti zice "scade-i tensiunea pina miine ca sa il putem opera" habar nu ai ce sa ii faci.


Corectati-ma daca gresesc.

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Wed Jul 28, 2004 10:31 pm

Imi pare rau prietene sa te corectez, sincer pentru ca tineri idealisti gasesti mai rar in ziua de astazi dar din pacate este nevoie de o abordare practica a problemei.Adevarata radacina a raului provine din disproportia dintre absolventi de medicina generala si numarul de locuri de munca pentru doctori oferite de piata din Romania.Daca proportia ar fi fost corecta examenul in orice forma ar fi fost ar fi fost mai corect nu perfect dar perfectibil.Daca disproportia nu ar fi fost asa de mare toceala ar fi fost in mare evitata iar cunostiintele acumulate in facultate ar fi contat mai mult.Pentru ca indiferent ce loc ai fi primit la rezidentiat(sau alte posturi medicale din care se poate trai) te-ai fi multumit cu acel post(bun sau rau) pentru ca in viata, un om are si altceva de facut cu viata lui decat sa rontaie manuale.
Eu cred ca la concurenta din Romania chiar daca s-ar da grilele americane(sau probleme de matematica :D ) tot raspunsurile ar fi tocite.
Trecerea la sistemul de grile din baza de date a fost o mare greseala.Chiar daca si cartea se tocea exista o mica mare diferenta:nu puteai sa spui ca ai pierdut examenul din cauza ca n-ai memorat destule grile.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Thu Jul 29, 2004 7:35 am

Plus ar mai fii o chestie: sa dea tot din astea, stiind ca noi le-am invatat, si sa le mai schimbe...sa vezi atunci tzepe taticu...!!!


Cred ca asta e singura speranta care ne-a mai ramas... Ca de grile cu adevarat la prima vedere... s-a dus speranta! Macar asa sa se mai elimine din cei care au invatat grile...
Of, of, of! Ce vremuri traim! Si ce oameni!

Disperata,
Madi

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

cugetare

Postby Gongul » Thu Jul 29, 2004 9:37 am

-imi place sa vad ca am colegi cu capul pe umeri si care sunt determinati sa faca ceva cu meseria pe care si-au ales-o.Imi place sa vad ca scoateti capul din mocirla numita UMF si ca incercati sa innobilati "din nou" aceasta meserie chiar daca este in ceasul al XII-lea.Imi place sa vad ca aveti ganduri curate si ca vreti cu adevarat sa ii ajutati pe cei din jur si sa fiti in stare sa rezolvati problemele care va privesc din punct de vedere medical!Credeam ca nu mai exista astfel de oameni!
-despre cele scrise:e dureros sa vezi ca multi oameni de valoare se pierd pe parcurs pentru ca nu pot retine mecanic mii de grile!E dureros sa vezi ca exista absolventi de medicina care nu pot face o injectie sau sa puna o perfuzie(asta din punctul meu de vedere e nesimtire crasa).Problema asta se va rezolva probabil dupa 2010!E greu sa se faca ceva in tara lui PILA!Ar fi multe de spus, dar sunt convins ca intelegeti unde bat!
-vreau sa-i felicit pe toti cei ce au postat pe aceasta ultima pagina(6), dar in special pe elfstone si pe And! Bravo, veti fii cu adevarat "oameni-medici"!
Spor la treaba tuturor!
Va salut cu respect!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

sorry

Postby Gongul » Thu Jul 29, 2004 9:40 am

In aceeasi categorie cu elfstone si And intra si sky!
Va salut!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

iodo_
Posts: 1
Joined: Wed Jul 28, 2004 1:37 pm
Location: CRAIOVA
Contact:

Postby iodo_ » Tue Aug 03, 2004 10:44 pm

Sunt incantat si totodata mirat ca se mai aud voci care sa faca analize atat de sincere, obiective si principiale in legatura cu ceea ce ni se intampla si ni s-a intamplat de atati-a ani... cu propriul consimtamant.
Pentru un ecou mai larg al celor scrise, ar trebui cautata o cale pentru a fi publicate in reviste care ajung in mainile multora din confratii nostri care nu au acces la iacest forum si in care inca mai pot fi (inca) trezite idealuri apuse.
Nimic nu e sigur, totul e posibil.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Aug 04, 2004 1:52 pm

Cititi si EZ maine - e vorba sa apara un articol despre rezidentiatul 2004, dar mai ales din punctul de vedere o sa fie al celor care au decis deja sa nu mai dea rezidentiatul si sa plece din tara.

User avatar
shotcky1
junior
junior
Posts: 32
Joined: Thu Jan 22, 2004 1:09 pm
Location: Bucharest

Postby shotcky1 » Wed Aug 04, 2004 11:48 pm

ma uit de vreo 20 min pe editia de pe net a Ev. zilei (de joi 5 aug) si n-am vazut nimic :? . Te rog frumos daca poti sa pui link-ul sau sa-mi zici la ce sectiune este. Danke!
Knowledge is power...and it's never too late to learn

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Thu Aug 05, 2004 4:18 pm

m am uitat siu eu prin ziar si nu e mare lucru....zice doar ca se cauta medici in germania, anglia.......de rezidentiat n am vazut...poate n am cautat bine...

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Tue Aug 10, 2004 12:11 am



Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 76 guests