metodologia rezi 2004???

iarba verde de acasa
User avatar
Ioana78
junior
junior
Posts: 28
Joined: Sun Nov 30, 2003 12:36 am
Location: Iasi
Contact:

metodologia rezi 2004???

Postby Ioana78 » Fri May 21, 2004 3:10 pm

Stie cineva cand apare publicata metodologia pt. rezi de anul acesta, adica nr.de locuri, specialitatile etc.....initial s-a zis ca in nr.2 din Viata Medicala din lna mai, dar se termina acushi luna mai si nimeni nu scrie nimic....Voi cei din Bucuresti ce stiti?
Si inca ceva, grilele cand vor fi publicate pe net?
Astept un raspuns!
Multumesc anticipat.

:)
ioana

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri May 21, 2004 4:07 pm

La intalnirea cu Florian Popa de saptamana asta, nu ne-a precizat o data exacta nici pentru metodologie , nici pentru locuri. Nu ne-a spus decat "ce se discuta" si alte abureli.
Despre grile, ne-a spus ca termenul pe care-l aveau centrele universitare de trimis grilele era 1 mai, dar ca nu erau gata si le-a prelungit pana pe 20 mai.
Asa ca teoretic, astazi grilele ar trebui sa fie gata si in curand publicate pe net (rezidentiat 2004) . Ne-a zis ca pana pe 1 iunie vor fi publicate pe net, ne lasa o luna sa le facem , sa vedem care sunt gresite sau interpretabile si apoi le publica si in carti.
Insa acum,daca este el rectorul nostru interimar, speram sa se ia cat de repede si deciziile legate de rezidentiat.

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sat May 22, 2004 8:17 am

Tare m-as mira sa fie d-nul Popa asa de amabil si sa publice grilele asa de repede ! Voi chiar nu ati citit pe forum cum si-a batut joc de rezidentiat anul trecut ? Acceptati-l voi pe Popa la organizare si o sa vedeti voi hal de examen !

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Sat May 22, 2004 11:15 am

Pai n-am spus ca avem incredere in el, am spus ca speram sa se tina de cuvant. Daca nu....

danny
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Feb 14, 2004 3:15 pm
Location: Bucuresti

Postby danny » Sat May 22, 2004 12:53 pm

Daca nu... NU

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sun May 23, 2004 7:50 pm

Vreti sa va aduc aminte ca in noiembrie sunt alegerile generale si "tovarasul" Nastase nu are nevoie de scandal ? O sa organizeze rezidentiatul cum vor ei si voi n-o sa aveti nimic de comentat! Treaba voastra. Eu am trecut prin experienta asta, am picat pentru ca am facut "prostia" sa mai citesc si din carte si de fiecare data cand faceam o grila care era gresita ma enervam!(asa am pierdut timpul, invatand logic!). Acum n-am nimic de pierdut pentru ca stiu cartea la perfectie, dar mi-e scarba de jegurile astea care vor decide soarta atator copii care habar nu au cu ce se infrunta! Si spun copii pentru ca il accepta in continuare pe Popa asta! Nici macar sa nu mai organizeze el rezidentiatul dupa ce s-a inrtamplat anul trecut nu se poate ?

cidul
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue May 25, 2004 12:19 pm

Postby cidul » Fri May 28, 2004 9:49 am

cand apare metodologia, stie cineva?

UTOPIA2004
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Wed Jan 28, 2004 5:53 pm
Location: cluj
Contact:

Pentru cei care vor sa stie cand va apare mtodologia

Postby UTOPIA2004 » Fri May 28, 2004 1:17 pm

Conform legii de organizare a exam. de rezidentiat, publicatia de concurs si metodologia trebuie sa apara cu cel putin 6 luni inainte de data examenului.Data comunicata in Viata Medicala pt rezidentiat este 14 noiembrie 2004.Calculati, va rog!
Parerea mea este ca examenul de rezidentiat nu se va da inainte de alegeri.Dupa cate se vede, rezidentiatul 2004 va fi o reeditare a celui de anul trecut.Cu siguranta va fi urmat de scandal si proteste!Asa ca nu cred ca cei de sus vor plasa acest scandal exact inainte de alegerile generale.As putea merge chiar mai departe cu aceasta teorie a conspiratiei.Ce spuneti de un rezidentiat inainte de Craciun(dupa turul 2 de la prezidentiale) sau chiar in ianuarie 2005?!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Fri May 28, 2004 1:18 pm

mare dreptate ai, uno!!!! Asa am facut si eu anul trecut, si iata-ma tot aici(pe forum, dorind cu ardoare sa fiu rezident)


Cum si-a batut joc de noi Poap anul trecut, probabil asa va fi si acum. Totusi.....ceva.... :?:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Fri May 28, 2004 3:19 pm

Voi chiar credeti ca, conteaza dc rezidentiatul se va da inainte sau dupa alegeri?

Parerea mea e ca li se rupe de rezidentiat. A facut cineva scandal anul trecut, cind rezidentiatul a fost o PORCARIE? NU Au fost 50, poate 60 de oameni care au incercat sa faca ceva, care credeau ca se poate schimba ceva in tara asta, dar dupa o saptamina toata lumea se linistise. De ce? Poate pentru ca au inteles si ei ca AICI DOAR PUTEREA FACE LEGEA, nu ai pile, nu esti la putere, esti un NIMIK.

Si cine sa faca scandal? Dc s-ar putea din fata calculatorului, stand intinsi pe scaun sa protesteze, atunci poate am fi mai multi.

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Fri May 28, 2004 8:00 pm

am intrebat si eu de chestia asta pe celalalt topic cu rezi 2004
Mi se pare ciudat ce se intampla. Daca saptamana viitoare nu se va publica, si cel mai probabil nu se va publica pentru ca vor fi alegeri, exista posibilitatea ca rezi sa fie pe 6 dec. Sper ca aberez. :cry:
Whatever

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Fri May 28, 2004 8:02 pm

mda, observ ca nu sunt singura ci idei de astea . Din pacate le-am citit dupa ce scrisesem mesajele.
Whatever

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Jun 01, 2004 5:56 pm

Victor zice ca nu e nici o lege care sa-i oblige sa publice metodologia cu 6 luni inainte de rezi, din pacate. deci indiferent ca ne agitam sau nu sa le primim, tot atunci le vom primi cind vor ei, si vom da rezi cind vor ei.Suna patetic??Probabil pt ca asa si este. :twisted:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Wed Jun 02, 2004 1:27 am

NU suna patetic, suna realist! Eu m-am saturat pana peste cap de mizeria asta si am incercat altceva! Reprezentant medical la o firma de buline!
Chestia misto e ca acum am de unde sa aleg:scarba de rezidentiat cu organizatorii lui cu tot, sau frustrarea de a fi un fel de medic de mana a doua, nici prea medic nici prea vanzator!
Dau din nou rezi, dar nu stiu din ce, cum, cand, si daca mai sunt locuri libere sau sunt deja ocupate anul asta.
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Fri Jun 04, 2004 10:08 am

cu grilele noi e o problema...
anul trecut, grilele au fost facut de centrele universitare din tara, adica Iasi, Cluj, Tg Mures, Craiova, Timisoara, Bucuresti etc, iar cartile de grile au fost scoase de editura univ carol davila, care A LUAT BANI pe ele de la noi, cei care am dat rezi in nov 2003. Asta inseamna furt pe fata. Nu cred ca anul asta universitatile de medicina din provincie vor mai face greseala sa munceasca ca proastele la elaborarea unor grile, ca bucurestiul sa ia iara bani de la candidati si ele sa nu vada nimic.
so... cine va face mult asteptatele grile si cand vor aparea ele pe net? sau in carti? sunt curios...
cainii latra, caravana trece

User avatar
bleeding
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Mar 16, 2004 5:41 pm

Postby bleeding » Fri Jun 04, 2004 11:24 am

Nu-mi vine sa cred ca nici in aceasta saptamana nu a aparut metodologia !!!!

Adica tocmai mi-am dat demisia din firma IT unde lucrez ca tester de jocuri, ca sa ma apuc de invatat, .......

Pai fratilor, vad ca nu face nimeni scandal !

O sa facem scandal dupa rezidentiat cum ca nu s-a publicat metodologia la timp>>

........ Pai nu ne vor zice dupa examen ca de ce nu am facut scandal la timp!??!?!?!

Miscati-va ! VICTOR !!!!! CE faci?

Acu aud zvonuri ca s-ar da in februarie, ceea ce nu ar fi de mirare, dar s-s stim si noi ........... !

PS: Post editat de administratia forumului. La urmatoarea abatere BAN
life sucks, and then u die...

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Sat Jun 05, 2004 12:24 pm

propun sa se dea reziduul in fiecare centru universitar; toata lumea va fi multumita.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Wed Jun 09, 2004 1:42 pm

Unde esti, Victor???De ce nu ne spui nimic.NICI saptamina asta nu au publicat metodologia!!!!Ai zis ca saptamian asta ne-o da.De cind tot asteptam!!!!!!!!Stii ceva, cumva? :twisted:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
tzukmik
senior
senior
Posts: 309
Joined: Sun Jul 06, 2003 6:34 pm
Location: Cluj

Postby tzukmik » Wed Jun 09, 2004 3:17 pm

hey tzushka uita-te pe http://www.ms.ro la proiecte si acte normative. E metodologia in "carne si oase".
Nu stiu daca e aprobata sau e doar un proiect :?: :!:
Whatever

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Wed Jun 09, 2004 4:35 pm

Acolo, pe ms.ro scrie alb pe negru PROIECT DE ORDIN...
Dar cine sa ii mai creada?! :twisted:
alo, n-ati vazut un cal maro ?

spy-oana
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed May 19, 2004 8:26 pm

Postby spy-oana » Wed Jun 09, 2004 8:36 pm

Negru pe alb, te rog frumos!

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Thu Jun 10, 2004 6:43 pm

spy-oana wrote:Negru pe alb, te rog frumos!



:D Tura asta,jos palaria,spy-oana!
alo, n-ati vazut un cal maro ?

Angel_fire
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Jun 03, 2004 11:54 am

Postby Angel_fire » Fri Jun 11, 2004 4:29 pm

Ordinul urmeaza sa se publice in Monitorul Oficial, deci metodologia exista si se va publica sau cum?

Angel_fire
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Jun 03, 2004 11:54 am

Postby Angel_fire » Fri Jun 11, 2004 4:33 pm

Sau inca nu este oficial ?

User avatar
george
junior
junior
Posts: 44
Joined: Mon Dec 15, 2003 9:07 pm
Location: acasa,in fata calculatorului...
Contact:

Postby george » Sun Jun 13, 2004 7:43 pm

Nu stiu ce sa iti spun...acolo nu scrie ca e decat un proiect supus dezbaterii...daca voi pricepeti altceva,lamuriti-ma si pe mine... :roll:
alo, n-ati vazut un cal maro ?

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon Jun 14, 2004 3:30 pm

Ma cam seaca treburile astea cu propunere de lege, nu propunere, dezbatere si supsnere dezbaterii.Adica nu am chef sa ma tot gindesc cind devine ceva OFICIAL.Sa ne zica clar ca asta e lege.gata.sau asta nu e.gata.nu ca asfi eu grea de cap, dar m-am saturat.voi nu? :twisted:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

Angel_fire
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Jun 03, 2004 11:54 am

Postby Angel_fire » Fri Jun 18, 2004 12:51 pm

Din cate am inteles eu este supus dezbaterii proiectul si ca in cel mai scurt timp ordinul ministrului va deveni oficial.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Sun Jun 20, 2004 1:18 pm

Totusi ce credeti ca inseamna cel mai scurt timp?Pe mine personal ma deranjeaza al naibii de mult ca inca nu ne-au publicat nimic. Anul trecut a fost o organizare de tot rahatul , si totusi am avut metodologia de prin mai.Uita acum se termina iunie si tot nimic......dezamagita de tot.... :cry:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
efemerix
junior
junior
Posts: 73
Joined: Mon Jan 05, 2004 2:50 am
Location: terra

Postby efemerix » Mon Jun 21, 2004 5:43 pm

mi se pare cusuta cu atat alba. unde sunt minunatii academicieni romani, toata floarea romaneasca exemplara pentru lastarul de maine?... ajungem incet incet in aceleasi conditii de anul trecut si aceiasi coordonatori "geniali" care nici macar n-au avut bunul simt sa-si ceara scuze pentru erorile facute.
spun cusuta cu ata alba pentru ca vad ca ne duc in aceesi situatie limita in care nu mai e cale de intoarcere si doar vom putea sa accepatam plini de frustare, decizile lor. ( care se va varsa in te miri ce directie nevinovata...)
unde esti victor? as vrea sa stiu si eu in ce stadiu sunt discutiile despre rezidentiat.
cum e posibil ca unii sa ocupe cu mult mai multe functii decat pot face fata si altii, chiar foarte pregatiti, nici una? chiar avea d-l popa atata timp sa fie si rector, sa fie si director la centrul de perfectionare, si coordonator de rezidentiat????
eu va rog sa ne mobilizam si sa facem asa incat cei care fac greseli pe spatele vietii noastre sa plateasca cum e normal. cei care vor lua decizii, sa-si asume si responsabilitatea, sa-si mai dezvolte si abilitati ca anticipatia!
mai intai sa avertizam ca vom intenta proces pentru daune morale celor care ne abuzeaza: anii pierduti, tinerete, sanatate, banii etc prin atitudinea lor iresponsabila.
ce ziceti, facem pasul?
n-ai reusit? continua! ai reusit ? continua!....

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Jun 22, 2004 12:32 am

Bine, bine.Procese, chestii, ar fi frumos sa fie atat de simplu cum crezi tu.Si totusi cum ai gandit sa facem pasul? :?:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Mon Jun 28, 2004 10:46 pm

Am gasit ceva oarecum interesant, va las si pe voi sa analizati. Bibliografia intr-adevar a fost publicata cu 6 luni inainte dar metodologia? Exista sau nu un temei legal in aparitia metodologiei cu 6 luni inainte? Nu am gasit decit in ordinul nr. 658/2001.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Mon Jun 28, 2004 10:55 pm

nu imi merge attachement
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Mon Jun 28, 2004 11:09 pm

nu stiu ce se intimpla dar attachment se poate vedea doar dc esti logat. sorry :(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ChrisP
senior
senior
Posts: 127
Joined: Thu Nov 06, 2003 1:12 pm

Postby ChrisP » Wed Jun 30, 2004 7:34 pm

Stiti ceva de numarul de locuri care se vor scoate pe diverse specialitati? Macar asa, neoficial... :roll:

spy-oana
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed May 19, 2004 8:26 pm

Postby spy-oana » Wed Jun 30, 2004 8:14 pm

1000 medicala
123 chirurgie
m familie 419

User avatar
zad
senior
senior
Posts: 165
Joined: Fri Jul 18, 2003 10:54 pm

Postby zad » Wed Jun 30, 2004 8:36 pm

si de unde sursele astea de zvonuri si

marog totusi 123 la chirurgie cam putin

daca e sa arunci nr asta macar motiveaza-l cumva

imi plac zvonerii dar macar faceti-o cu arta

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed Jun 30, 2004 10:40 pm

Daca asa este cum spune spy-oana ar exista si o motivatie:
Probabil ca in urma legii cu preparatorii care intra in rezi fara examen + ceea ce s-a intamplat anul trecut la rezi cu suplimentarea de la chirurgicale => scaderea numarului de locuri la chirurgicale.

Oricum, nimic nu e clar pana nu apar ceva date oficiale. Cu exceptia faptului ca tot noi vom avea de suferit datorita pasivitatii si ignorantei noastre.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Thu Jul 01, 2004 12:12 am

La cati medici de familie sunt in tara asta mi se par cam multi 419. Si 123 de locuri la chirurgie...de ce nu 234, sau 345, sau 456...daca ma intelegetzi :lol: .Sa mai lasam naibii zvonurile astea. Eu sper sa nu fie chiar asa...ca altfel e de rau...pentru noi desigur

spy-oana
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed May 19, 2004 8:26 pm

Postby spy-oana » Thu Jul 01, 2004 7:57 am

Raspunsul meu era pt cel care a intrebat cate locuri sunt. Ca de unde vrea el sa stim noi cate locuri s-au scos dc nu s-au scos!
Asa ca schimbati topicul cu locurile caci nu era astfel intentionat.

P.S. Ieri am visat 56 de locuri pe chirurgie asa ca...Glumeam! Chiar nu am visat aseara!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Jul 01, 2004 7:37 pm

Stii ce, Spy-oana? Nu ne intereseaza daca tu visezi cate locuri vor fi.Fa bine si nu zapaci lumea, doar daca chiar stii ceva, serios.
Eu oricum nu cred in zvonri din astea prostesti.Cand vor fi oficial afisate locurile, si tu intradevar se confirma ca ai avut dreptate, imi voi cere scuze.
Desi cu postatul tau asta fara nici o noima nu ajungi departe.
Nu-mi dau clar seama unde vrei sa ajungi, dar daca crezi ca cu asta iti sperii concurenta, sa stii ca munca ta e in zadar.
Iar daca informatiile tale sunt reale, ......... am bulit-o. :o
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests