preparatorii sunteaza rezidentiatul - UPDATE

iarba verde de acasa
sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Thu Apr 15, 2004 11:19 pm

[

Am intalnit insa si o preparatoare f buna profesional. La concursul de preparator a luat fiindca nu se prezentase cea pt care postul fusese creat(asa i-a spus Profesorul respectiv). Pot sa iti spun ca era insa destul de persecutata in sectia respectiva.

Este vorba de clinica lui Coculescu?]

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Fri Apr 16, 2004 12:15 am

Nu.

User avatar
Paradox
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Jan 01, 2004 8:05 pm

Postby Paradox » Fri Apr 16, 2004 1:13 pm

Nicol_ mai poti ramane inca un pic in tara pt ca inca nu s-a votat legea dar ar fi indicat sa te apuci sa impachetezi pt ca nici mult nu mai este pana iese la lumina!! Si inca ceva, doar preparatorii vor beneficiarii acestei "porcarii"!
medic de vanzare!!!

danny
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Feb 14, 2004 3:15 pm
Location: Bucuresti

Postby danny » Fri Apr 16, 2004 2:02 pm

Din moment ce fiul unui mare doctor si om politic este preparator pe chirurgie si nu a dat rezidentiatul precum si mai multi copii de doctori colegi cu mine anul trecut ,nu cred ca se mai poate face ceva impotriva acestei legi.Ar trebui sa ne impacam cu faptul ca in aceasta tara exista oameni care pot face orice si ... restul.Cred ca ar trebui sa ne concentram mai degraba asupra examenului de rezidentiat la care inca mai avem acces, sa fie unul corect fara proba practica cu grile stiute sau fara dar sa se stie clar acest lucru nu cu o luna inainte

User avatar
prezidentiat
senior
senior
Posts: 200
Joined: Tue Aug 12, 2003 1:52 pm
Location: azi in Timisoara

Postby prezidentiat » Sat Apr 17, 2004 10:59 pm

Paradox wrote:mariamirabela spune-ne si noua care e centrul tau universitar unde nepotismul si favoritismul inca nu au pus piciorul!!! Si pt ca ai sustinut un examen greu ca si preparator crezi ca tzi se cuvine si titulatura de rezidenta?


Para, mi-ai luat vorba din gura. Care e centrul ala? Si poate si catedra? Nu de alta, dar ma gandesc ca nu e nici un secret, nu? Hai spune-ne, ca sa felicitam si noi proful cu pricina...
cainii latra, caravana trece

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Sun Apr 18, 2004 1:32 pm

Palavrageala in contradictoriu cu mirabela asta sau cu oricine altcineva va duce ion derizoriu acest subiect, lasati sa zica ce vrea si hai sa luam o atitudine ferma, este singura solutie. Toti preparatorii care au fost in an cu mine au fost in a 2-a jumatate a clasamentului (ca performanta la note) si cam toti au avut spate bun! (daca e vreunul care nu e asa eu nu-l cunosc si-mi cer scuze anticipat) In plus mai au si tupoeul sa se vaite cat de greu le-a fost examenul si cat de mult au ei de lucru acum!!

User avatar
garbie
junior
junior
Posts: 70
Joined: Mon Nov 24, 2003 8:06 pm

Postby garbie » Sun Apr 18, 2004 10:20 pm

Daca ridicati putin capul si priviti si in jur, la altceva decit medicina, o sa observati ca peste tot primeaza BANU' si apoi PILA. N-ai BANU' stai pe margine si te uiti la ceilalti cum fac jocurile, fara pic de jena. Asta e tara in care traim. Nu inghit chestia asta cu preparatorii, dar ca sa ma ajute la digestie, vad ca sa zic asa "partea pozitiva" : cei care au BANU' tot gasesc o cale de a trage lozul cistigator, si mai bine sa ia calea preparatorilor decit sa cumpere locurile la rezid, macar ramin pt noi ceilalti mai multe locuri la rezid. Partea proasta de tot e la sfirsitul rezid cind acolo nu mai ai nici o sansa daca nu ai BANU' ca sa-ti iei postul. Ca solutie la aceasta problema eu viabil vad doar plecarea spre alte tarimuri, ca sa schimbi sistemul aici nu stiu daca e ceva realizabil.

De ce cred eu ca mariamirabela e o clona de-a lui "denim, adinutza, vader....... " ? Asa ca nu va mai bateti capul cu alde d-astia. Ignorati-i ! [/img]

Giovanna
Posts: 1
Joined: Mon Apr 19, 2004 7:46 pm
Location: Cluj N.

Hello!

Postby Giovanna » Mon Apr 19, 2004 8:25 pm

Hello! Dragii mei,nu va mai mirati ca se intampla ce se intampla cu preparatoriatul, cu doctoratul si cu toate celelalte lucruri neortodoxe despre care stim cu totii.Problema este ca nu suntem destul de uniti ca sa incercam sa facem ceva impreuna pentru a schimba lucrurile.Nu vreau sa va enumar de cate ori am incercat sa-i sensibilizez pe colegii mei cu privire la toate aceste nedreptati.Am ajuns la concluzia ca fiecare incearca sa se descurce cum poate si de multe ori cei care sunt asa linistiti stiu deja ca au lucrurile aranjate.Din pacate cine se bazeaza doar pe ce capacitate are de unul singur munceste mult mai mult decat smecherii si poate nici nu ajunge unde doreste.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Apr 20, 2004 2:41 pm

Posturile de preparator de la mine din localitate (daca chiar vreti sa stiti ORADEA) s-au dat la "cei mai merituosi" dupa cum am fost expediata dupa contestatie. Caci si eu am incercat calea neortodoxa a preparatoriatului, dar fara rezultat.Nu ca as fi tinut neaparat sa fiu preparator pe oaresicare post, ci am tentat la o alta varianta a devenirii de rezident, ca pe cea clasica cu rezi examen am ratat-o cu un binemeritat 940.Treaba mea, zice.Bine.Eu constientizez ca e DOAR vina mea ca nu am scris 950.Asta e.La anu! :)
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Apr 20, 2004 2:45 pm

ratzushka wrote:Posturile de preparator de la mine din localitate (daca chiar vreti sa stiti ORADEA) s-au dat la "cei mai merituosi" dupa cum am fost expediata dupa contestatie. Caci si eu am incercat calea neortodoxa a preparatoriatului, dar fara rezultat.

Sunt curios daca mai erai vehementa pe suntarea rezidentiatului de catre preparatori, daca nu ramâneai pe dinafara. :P

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Tue Apr 20, 2004 2:54 pm

multam de remarca.a fost cam usturatoare.eu nu ma pling de suntarea rezidentiatului, ca nu asta vreau.
pe undeva gasesc normal ca toti sa ne dorim s-o suntam cumva.
Eu pur si simplu ma pling de modul ei de desfasurare, intelegi?nu de idee, ci de aplicarea ei!!!!! :evil:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

mariamirabela
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Apr 13, 2004 9:40 pm

Postby mariamirabela » Wed Apr 21, 2004 3:20 pm

[/quote]"Palavrageala in contradictoriu cu mirabela asta sau cu oricine altcineva va duce ion derizoriu acest subiect, lasati sa zica ce vrea si hai sa luam o atitudine ferma, este singura solutie. Toti preparatorii care au fost in an cu mine au fost in a 2-a jumatate a clasamentului (ca performanta la note) si cam toti au avut spate bun! (daca e vreunul care nu e asa eu nu-l cunosc si-mi cer scuze anticipat) In plus mai au si tupoeul sa se vaite cat de greu le-a fost examenul si cat de mult au ei de lucru acum!!"[/quote]

vreau sa spun, ca nu am dat concursul pentru postul de preparator ca sa suntez rezidentiatul (cand m-am inscris, nici macar n-am stiut, imi doream doar postul nu si statutul de rezident, insa daca legea se va vota, normal ca nu voi da rezidentiatul...

ma deranjeaza insa atitudinea multora de aici, care ii incadreaza pe preparatorii in marea gramada a preparatorilor admisi cu bani sau cu altele.

nu veau se jignesc pe nimeni, vad ca sunt respinsa de pe acest forum.

User avatar
Paradox
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Jan 01, 2004 8:05 pm

Postby Paradox » Wed Apr 21, 2004 4:21 pm

ratzushka, ratzushka tu nu te plangi de idee...... :D ,asa-i !! tu te plangi de aplicarea ei in cazul tau personal!!!! Lasa ca mai vin si alte sesiuni de examene pt preparatori si poate o sa te impaci si cu aplicarea ei!!! :twisted:
medic de vanzare!!!

User avatar
Paradox
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Jan 01, 2004 8:05 pm

Postby Paradox » Wed Apr 21, 2004 4:45 pm

Victor ce mai stii de legea fermecata care daca te atinge te transforma dintr-o broasca de preparator intr-o printesa de rezident? Campania de presa?
medic de vanzare!!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Wed Apr 21, 2004 4:58 pm

Urmeaza intalnirea cu org studentesti din tara (FASMR) in care sa redactam impreuna manifestul si sa vedem cine se implica sau nu.

Am inteles ca s-ar fi opus cineva in cd, si a dat chiar cifre cu cati preparatori ar beneficia de finantarea automata din partea statului pentru rezidentiat, si ca s-ar fi intors treaba. nu stiu - nu am gasit pe site la ei - si inca nu am confirmata treaba.

intrucat se vrea sa se introduca si rezidentiatul cu plata, conflictul de principiu cu preparatorii devine chiar interesant :D unii gratis, altii pe bani.

Oricum - campania cel putin prin SSM o sa o facem.

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Wed Apr 21, 2004 7:20 pm

dange wrote: Toti preparatorii care au fost in an cu mine au fost in a 2-a jumatate a clasamentului (ca performanta la note) si cam toti au avut spate bun! (daca e vreunul care nu e asa eu nu-l cunosc si-mi cer scuze anticipat) In plus mai au si tupoeul sa se vaite cat de greu le-a fost examenul si cat de mult au ei de lucru acum!!


Stiu despre cine vorbeste Dange si cam asa stau lucrurile. Nu stiu daca chiar toti.
Unul se facea remarcat frecvent prin manifestarile date de alcoolemia lui si acum am aflat ca este doctorand. Nu cred ca are vreo legatura cu faptul ca unul din parinti e medic si fost coleg cu seful clinicii.

Am mai auzit de un examen la o catedra, unde postul de preparator era "cu dedicatie" si un rezident pe specialitatea respectiva a facut greseala sa se inscrie si el.
Cand l-a intrebat pe prof daca se poate inscrie, i s-a raspuns pe un ton parintesc: "Nu te-as sfatui, de ce sa ii rapesti sansa altuia? Tu esti deja rezident. Vor mai fi si alte posibilitati". El totusi s-a inscris la examen si la proba practica a fost ridiculizat de cei din comisie. Din pacate/fericire pila si-a picat scrisul asa ca postul a ramas neocupat.

Nu contest calitatile marieimirabela. Cu siguranta ca (inca) se mai dau si unele posturi "pe bune", dar din pacate acestea sunt "nesemnificative statitic".

Si eu consider ca trebuie sa ai cativa ani de rezident in spate ca sa poti sa ajungi preparator sau rezident.

Asa ca redactati hartia, si postati-o si pe forum. Si apoi sa poata fi retrimise spre voi scanate. Poate ca isi vor face datoria si organizatiile studentesti, dar asa e mai sigur.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Thu Apr 22, 2004 1:29 pm

pentru Paradox:eu nu vreu nici sa ma plang, nici nimic de genul asta.pur si simplu mie nu mi-a iesit pasa, altora da.Si cum spun si altii, si eu am vazut cu ochii mei cine a luat posturile.dintre fostii mei colegi de an,cel putin.stiu prestatia lor din facultate si toata altele.deci ramine sa ma decid:mai incerc treaba asta sau nu.Crezi oare ca data viitoare va fi altfel?Nu vreau sa par sceptica, oricand poti sa ai noroc, dar pe asta nimeni nu se poate baza.
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Fri Apr 23, 2004 5:03 am

...bai o pila nu poate sa isi pice scrisul :) ...da parerea mea (si nu vreau post universitar) e ca mai bine sa ii lase asa..ca daca intr-adevar sint "spatosi" oricum iau rezidentziatul...nu credetzi?
Wake up and smell the roses

costy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Apr 15, 2004 10:05 am
Location: Romania

Postby costy » Fri Apr 23, 2004 9:08 am

Cred ca nu trebuie sa ne resemnam! Trebuie sa ne bage cineva in seama.
Comisiile pentru integrare europeana sunt de accord??? Oare asa se petrec lucrurile si la ei???

costy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Apr 15, 2004 10:05 am
Location: Romania

Postby costy » Fri Apr 23, 2004 9:12 am

Domnule KAMICAZEE eu cred ca dumneata iti doresti un post de preparator ( pe chirurgie?? am gresit cumva-fii sincer nu te mai ascunde)

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Fri Apr 23, 2004 6:57 pm

....probabil ca tu esti unul dintre "apopiatzii" mei daca imi stii asa bine pasiunile...dar NU...nu asta vreau sa fac, defapt ma intereseaza un master,la o cu totul alta facultate, pe probleme de management sanitar....asa ca las-o moarta, afirmatia de mai sus fiind doar o concluzie logika la ce tot voi (nu inseamna ca ma exclud complet) cei nemultumiti postatzi pe primele 4 pagini....: daca are pile----preparator, daca are pile ----rezident, atunci ,nu e cel mai bine ca macar din una din competitzii sa fie exclushi?? daca ai alte opinii...spunele , da' nu te mai lua de mine :PP...rautacioasa mica
Wake up and smell the roses

User avatar
dange
junior
junior
Posts: 67
Joined: Thu Jul 10, 2003 7:33 pm

Postby dange » Sun Apr 25, 2004 9:43 pm

daca urmariti sa se rezolve problema cu preparatorii nu mai raspunde-ti la provocari, lasti sa treaca si postati doar opinii constructive. e singura sansa a acestui forum!!!

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Sat May 01, 2004 9:51 pm

Am auzit din doua surse foarte de incredere ca a trecut de camera deputatilor acum doua sau trei zile.

Nu am cuvinte.

User avatar
bogdant2000
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Tue Oct 21, 2003 7:54 pm
Contact:

e adevarat

Postby bogdant2000 » Sun May 02, 2004 9:53 am

e adevarat,legea a trecut de camera deputatilor.
vezi http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck ... 2&idp=5398
God,if you can't make me thin make the others Fat...

User avatar
boga
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Thu Nov 27, 2003 12:27 am

Postby boga » Sun May 02, 2004 10:52 am

"Stima?i colegi,

Întrucât tematica concursului de preparatori ?i asisten?i universitari în domenii medicale este mult mai preten?ioas? decât aceea de reziden?iat, este total îndrept??it? aceast? m?sur? legislativ? de a recunoa?te preparatorului ?i asistentului statutul de reziden?iat în specialitatea în care î?i desf??oar? activitatea. Cu atât mai mult cu cât preparatorul, rezidentul este solicitat în cadrul catedrei locului de desf??urare a activit??ii la o serie de alte activit??i ?i aceasta nu ar fi decât o recunoa?tere a prestigiului de care trebuie s? se bucure preparatorul respectiv, asistentul universitar în condi?iile în care este echivalat cu statutul de rezident în specialitatea în care î?i desf??oar? activitatea.

Consider c? aceast? m?sur? este foarte bine venit? ?i trebuie, ca atare, sus?inut? de c?tre toat? lumea."

User avatar
Barbu Catargiu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun May 02, 2004 3:58 pm

Postby Barbu Catargiu » Sun May 02, 2004 4:10 pm

http://www.cdep.ro/pls/parlam/cv1?i=179&c=2&l=2000

Mincu:

Domnule preşedinte,

Stimaţi colegi,

Nu aş fi venit să susţin ceea ce susţin dacă nu aş fi fost un cadru universitar care funcţionează în învăţământul universitar ca profesor de peste 30 de ani, care nu ar fi înfiinţat prin decizie rezidenţiatul în 1993 şi care nu ar crede în învăţământul medical românesc că este cel formator de medici, al tuturor medicilor din România şi dintre ei se pot recruta oameni care ne-au adus renumele în străinătate.

Vreau să aduc nişte probleme de discuţii generale înainte de începerea discuţiilor pe baza raportului prezentat.

ÃŽn primul rând, dintr-o cauză care nu a depins de mine, şi pentru că am fost chemat de urgenţă într-o problemă medicală, ca preşedinte al subcomisiei, nu am participat la dezbaterea raportului. Raportul care era format şi discutat de toţi cei 4 membri ai subcomisiei şi semnat de doi dintre ei, punea o serie de condiţii şi de probleme. Printre condiţiile şi problemele pe care le-am ridicat, erau acelea în care preparatorii şi asistenţii universitari trebuie ca înainte de a deveni preparatori şi asistenţi universitari să fie cel puţin ultimul clasat pe examenul de rezidenţiat. De ce susţinem asta? Rezidenţiatul care a fost introdus în 1993 este unul dintre cele mai serioase examene şi ar trebui să fie unul dintre cele mai serioase concursuri. Dovadă că la ultimul concurs din 2003 s-au înscris 8450 de candidaţi pe 2300 de locuri. Examenul de preparatori cum decurge? Din păcate, acest examen de preparator şi de asistent decurge cu un singur candidat pe un singur loc şi rareori există mai mulţi candidaţi pe un loc pentru că se ştie dinainte cine va fi preparatorul ales.

Domnule preşedinte, am să vă dau rezultatele unor anchete, unele publicate, altele nepublicate şi care arată că în această cauză o serie de oameni nepregătiţi pentru faptul că sunt fii, gineri, nepoţi, strănepoţi, naşi ai unuia dintre conferenţiarii sau profesorii universitari şefi de catedră, ajung preparatori şi asistenţi şi merg chiar mai departe în cariera universitară fără să fi susţinut vreodată examenul de rezidenţiat.

Nu acuz şi vin cu premeditare aici, să nu uităm că în străinătate, adeseori, fiul unui profesor, vă dau exemplul profesorului Baque, am lucrat mult în Franţa, a ajuns unul din străluciţii dermatologi pe care îi are Franţa pe un sistem de pregătire care ţine de sistemul de educaţie pe care îl au profesorii universitari din ţările din Uniunea Europeană şi din America. Acela de a face din fiul lui, din fiica lui, unul dintre cei mai pregătiţi candidaţi la un post, pentru că lupta este acerbă. posibilitatea ca unii dintre preparatori, v-am spus, nu merg cu premeditare, sunt profesor universitar şi am copiii medici,... lipsa de pregătire, condiţia că are în spate un tată care este sau o mamă care este profesor universitar a făcut din mulţi, din foarte mulţi, din păcate, preparatori şi asistenţi, fără ca ei să merite aceste lucruri.

Domnul Constantin Niţă:

Domnule profesor, vă rog să treceţi la subiectul...

Domnul Iulian Mincu:

Având în vedere situaţia foarte gravă, am să cer ancheta asupra acestor probleme. De exemplu, vă pot cita 18 catedre cu cadre didactice de frunte de la Timişoara care şi-au băgat 29 de nepoţi, fii şi strănepoţi vi citez pe toţi, dacă vreţi acum. Lucru şi mai grav, la Craiova unde copilul rectorului care a căzut şi la examenul de admitere de două ori, a fost trimis la Chişinău şi readus, după ce a făcut facultatea acolo, şi băgat direct preparator şi băgată şi soţia lui, şi nepotul lui etc.

Toate acestea, dacă vreţi, vi le citesc acum. Am de la Craiova, am 41 de membri, de la Timişoara am 18 membri ai corpului didactic, eu vorbesc de cei care nu şi-au dat rezidenţiatul, nu vorbesc de ceilalţi, indiferent ce sunt, de la Bucureşti am 32, nu vorbesc de la alte universităţi, vreau să vă spun că la Craiova nu am găsit până în momentul de faţă... nu la Craiova, la Oradea, nu am găsit în momentul de faţă pe raport un candidat care să nu-şi fi dat examenul de preparator.

Vă pun la dispoziţie aceste liste, domnule preşedinte, şi consider că trebuie să gândiţi foarte serios la ziua de mâine, dumneavoastră, copii dumneavoastră, fiica dumneavoastră, va fi operată într-o zi de cel care e preparat astăzi de un om care nu ştie să ţină bisturiul în mână sau să pună un diagnostic.

Să nu uităm că acum 4 zile la Iaşi, iertaţi-mă, a murit o femeie pentru că a fost operată de un om care nu era calificat pentru operaţia respectivă.

Interesaţi-vă cine este şi veţi vedea că este promovat în genul pe care vi l-am spus.

Vă mulţumesc.

Domnul Mircea Ifrim:

[...]


De asemenea, aş vrea să vă mai spun, să nu generalizăm chestiunea cu rudele. Dacă eşti fiul unui profesor, sau dacă eşti rudă cu cineva din zona medicală, trebuie să fii sortit să rămâi medic de circumscripţie? Sunt oameni valoroşi şi refuz să cred că la nivelul corpului medical universitar există oameni care fac rabat la calitate. Un procent de rabat există în tot şi acesta poate fi până la 5-6% cu exemple sporadice, dar să nu generalizăm. Cine ţine examenul de rezidenţiat? Tot noi, profesorii universitari! Şi prin multitudinea candidaţilor, cine a fost cu cele mai mari scandaluri ajunse până la tribunal? Examenele de rezidenţiat! Pentru că prin volumul lor ele duc la o serie de iregularităţi.

Examenul de preparator se ţine cu seriozitate şi vorbesc cu toată răspunderea în numele corpului medical universitar. Această lege ne-a fost cerută de către toţi rectorii institutelor de învăţământ superior şi de către cadrele didactice. Ne luptăm să o avem de trei-patru ani. Şi vreau să vă mai spun un lucru: aşa a fost, doar o scurtă perioadă preparatorul n-a fost pus în rezidenţiat. Pe vremea ministeriatelor anterioare şi mă abţin să dau nume, inclusiv înainte de anul 1945, preparatorul avea dreptul să intre în rezidenţiat.

Vă rog, stimaţi colegi, atât în numele comisiei pe care o reprezint, şi care cu toată răspunderea a dat acest aviz şi l-a susţinut, cât şi în numele meu personal, ca şi actual conducător de şcoală medicală românească, vă rog să votaţi cu toată încrederea această lege.


Domnul Niculae Napoleon Antonescu:

[...]

Deci, propunerea dânsului oarecum ne întoarce înapoi, dacă vreţi. Un copil trebuie să aibă dreptul să se dezvolte normal şi în mod corect, indiferent cine e tatăl lui. Sigur că pot exista cazuri de subiectivism şi nu contest că s-ar putea să existe şi nereguli, dar neregulile alea punctuale trebuie semnalate şi există organe competente care să ancheteze, să anuleze concursurile, eventual şi să ia măsurile care se impun.

Nu mai insist pe concursul acesta de asistent şi de preparator care este foarte serios. El constă într-o probă scrisă, o probă orală şi o probă practică. Păi, la rezidenţiat nu este decât un test-grilă. Eu cred că cel puţin sunt egale sau echivalente şi că această, ştiu eu, lege vine, în fond, în sprijinul instituţiilor de învăţământ, pentru că şi aşa cadrele didactice tinere, ştiţi dumneavoastră şi din ce motive, nu prea se, ştiu eu...nu-mi vine un cuvânt mai academic, se îngrămădesc să ocupe aceste posturi.

Sigur, am de făcut o corelare când ajungem la lege cu care comisia este de acord, dar în fond şi la urma urmei, esenţa este asta: nu pot să acuz premeditat de incorectitudine nu numai comisiile de concurs, consiliile profesorale şi senatele care validează concursurile şi nu pot să cred că copiii cadrelor didactice din învăţământul medical nu au dreptul dacă merită să ocupe aceste posturi.


[..]


Domnul Cornel Boiangiu:


Vreau să spun cu tot respectul pe care i-l port domnului preşedinte al Comisiei de sănătate că, aici, face o mare greşeală şi dacă dumneavoastră votaţi acest lucru, faceţi un act de nedreptate faţă de medicii din ţara asta care învaţă şi faţă de piloşii pe care dumnealor vor să-i oficializeze. Are perfectă dreptate domnul academician Mincu, pentru că este o situaţie dezastruoasă. Am ajuns să avem familii cu copii care nu au nici o valoare să ocupe posturi universitare şi, dând acest gir, jigniţi munca celor care concurează cu 4-5 pe loc cel puţin, şi mă şi surprinde că au iniţiat această lege. De fapt, cadrele didactice o să ajungem să avem un profesor universitar la trei români.

Vă mulţumesc şi vă rog din tot sufletul să nu admiteţi această lege pentru că creează pentru toţi medicii din ţară, vă spun ca medic primar, într-o clinică universitară, creează un mare act de nedreptate.

[...]

Domnul Niculae Napoleon Antonescu:

Pentru claritate, pentru că ne-a scăpat la comisie, ne-am consultat, propun formularea următoare pentru alin.3:


"Medicii, medicii dentişti şi farmaciştii care au ocupat prin concurs, organizat conform legii... - pentru că sunt mai multe legi - posturi de preparator sau asistent universitar, pot fi confirmaţi prin ordin al ministrului sănătăţii, medici, medici dentişti şi farmacişti rezidenţi în una din specialităţile corespondente disciplinei didactice prevăzute în nomenclatorul specialităţilor medicale, medico-dentare şi farmaceutice..." şi adăugăm "...peste numărul de locuri ocupate prin concurs".



Să nu se înţeleagă cumva că iau locul celor care au ocupat prin concurs.

Vă mulţumesc.

Domnul Constantin Niţă:

Dacă iniţiatorul este de acord cu această propunere. Aveţi şi dumneavoastră.

Vă rog, domnule deputat!

Domnul Dan Brudaşcu:

Nu se foloseşte termenul "corespondent". Corespondent este cineva care corespondează, ci "corespunzător". Deci, dacă se admite amendamentul, cu această precizare.

Domnul Constantin Niţă:

Corect. Vă rog să modificaţi.





http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.sten ... 61&idm=7,8

Proiectul de Lege pentru modificarea art.1 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.58/2001 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, stagiaturii şi activităţii de cercetare medicală în sectorul sanitar.

Cine este pentru? 205 voturi pentru.

ÃŽmpotrivă? 3 voturi împotrivă.

Abţineri? Nu sunt abţineri.

Proiect adoptat.

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Postby And » Sun May 02, 2004 11:12 pm

Of, revolutia din '89 a ocolit medicina.Este tot sistemul asa putred.Acum ce mai urmeaza?Senatul?, sau a fost legea si pe acolo.

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Sun May 02, 2004 11:59 pm

Kamikazee
...bai o pila nu poate sa isi pice scrisul ...da parerea mea (si nu vreau post universitar) e ca mai bine sa ii lase asa..ca daca intr-adevar sint "spatosi" oricum iau rezidentziatul...nu credetzi?


Nu, nu credem. Daca e vorba de un rezi desfasurat corect nu prea au cum. :D

Aa, si da, o pila poate sa isi pice scrisul la examenul de prep. Daca nu ma insel lucrarile se corecteaza fara a se sti care cui apartine. Cunsoc sigur un caz in care viitorul prep pentru care era deschis postul si-a picat scrisul pentru ca apoi dupa contestatie sa ia nota cea mai mare dintre toti concurentii, adica... sa ia postul.

Alta varianta (mai finutza) de descurajare de catre prof a celor care vor sa participe la concurs pentru post de prep: "Poti sa participi, dar as prefera sa ia concursul X-ulescu"
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon May 03, 2004 1:24 pm

Cei care sustin mai sus cu nonsalanta corectitudinea desfasurarii examenelor de preparator au cu totii de castigat ceva din asta.Nu fiti naivi. :evil:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon May 03, 2004 1:37 pm

si inca ceva.Sa-mi zica si mie cineva, care ii in stare sa zica ca examenul de prep e mai greu sau mai complex ca rezi?As avea sa-i spun cite ceva in fetisoara!!!!!!!
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
ratzushka
elder
elder
Posts: 1316
Joined: Tue Apr 20, 2004 1:40 pm

Postby ratzushka » Mon May 03, 2004 1:49 pm

Sa stiti ca dac am gindesc bine, pe timp ce ne apropiem de rezi sau ne departam de celalat, cum vreti, ma gindesc tot mai mult cum as putea sa iau un post de prep.Stiti, am mai incercat cinstit, dar desigur ca am dat-o in bara.
Si ma gindesc cum as putea face ca prin minune tata sau mama sa devina medic renumit(sunt simpli oameni care doar se minuneaza cind ma aud vorbin asa, nu au nici macar facultate, da tu cariera medicala), sau macar om cu foarte multi bani si sa-mi cumpere locul.Rau am ajuns. :twisted:
Keep smiling, it makes people wonder what you're up to.

User avatar
Barbu Catargiu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sun May 02, 2004 3:58 pm

Postby Barbu Catargiu » Mon May 03, 2004 8:47 pm

ratzusko esti pathetica.

ma enervez si mai mult cum poti sa faci de bascalie o problema asa de grava ca asta. Pe tine te-as tine departe si de protestul impotriva legii, ai risca sa discrditezi ca un pesedist infiltrat principiu in sine.

andrei29
Posts: 2
Joined: Tue May 04, 2004 12:31 pm

Suntare rezi

Postby andrei29 » Tue May 04, 2004 12:40 pm

Salutare

Vreau sa spun ca eu personal impreuna cu cativa colegi nu vom semna protestul lui paradox asta pentru ca nu dorim sa ne apara numele pe te miri ce liste si in afara de asta cred ca facem prea multa vorbarie pentru nimic pentru in fond si la urma urmei prepi nu ocupa locurile noastre si deci nu ne intereseaza. :o :o :o

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue May 04, 2004 12:57 pm

andrei29 wrote:in fond si la urma urmei prepi nu ocupa locurile noastre si deci nu ne intereseaza.

Nu acum, adica nu posturile voastre de rezidenti. Dar asteapta putin, sa realizezi ca ti-au ocupat postul de specialist fara sa dea nici un examen de admitere în specialitate.

Iar faza cu "nu ne intereseaza atâta timp cât nu ne fura direct pe noi", spune multe. Mai devreme sau mai târziu tot te va afecta si pe tine.

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Re: Suntare rezi

Postby And » Tue May 04, 2004 4:15 pm

andrei29 wrote: la urma urmei prepi nu ocupa locurile noastre si deci nu ne intereseaza. :o :o :o


Ba prepii ocupa locurile noastre.Cel mai elocvent exemplu este Medicina Oradea(patronata de Mircea Ifrim unul din cei mai mari sustinatori ai legii preparatorilor) unde nu se mai scot locuri pentru rezidenti(vezi oferta de locuri de rezidenti a Medicinei de la Oradea pe 2003) ci doar locuri pentru preparatori.In curand aceasta plaga va deveni lege iar visul de a deveni doctor va deveni un cosmar.Cea mai buna formula de a masura coruptia didactica dintr-o clinica este raportul(doctoranzi+preparatori)/rezidenti.Cand raportul este mai mare ca 1 acolo coruptia pulseaza prin venele respectivului profesor iar cazul este incurabil.

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Tue May 04, 2004 5:39 pm

Andrei29, sa inteleg ca astazi te-ai inscris special pe acest forum ca sa ne anunti ca nu vei semna protestul impreuna cu inca cativa colegi de-ai tai de frica sa nu-ti apara numele pe mai stii tu unde? Sau intentia reala este sa-i faci pe altii sa le fie teama sa semneze protestul pentru ca tu si cei cativa colegi ai tai sa va vedeti linistiti de posturile de preparatori? Nu cumva tocmai de protest si de lista luuuunga de semnaturi iti este frica de fapt? Caci e clar ca vor fi multi care vor semna (mai bine spus majoritatea, cu exceptia celor care au asigurat sau spera la un post de preparator) si nu are nimeni ce sa faca majoritatii studentilor si rezidentilor. :D

Iar locurile pe care le ocupa preparatorii ar trebui sa fie locurile noastre, ale tuturor, si nu dedicate celor cu pile si de cele mai multe ori mai slab pregatiti decat multi altii. Cu totii ne vom lovi de imposibilitatea de a obtine un loc de munca intr-o clinica pentru ca... acea clinica este plina cu preparatori si asistenti univ (cum bine spune And -> vezi Oradea si nu numai) daca lucrurile vor continua in acest mod. De fapt cred ca multi se lovesc de pe-acum. Si tocmai de-asta ne intereseaza foarte tare. :evil:
A man is only as big as the dreams he dares to live!

User avatar
loser, md
Posts: 3
Joined: Mon May 03, 2004 4:16 pm

Postby loser, md » Tue May 04, 2004 8:45 pm

Dragi colegi,

nu mai e vreme - timpul curge impotriva noastra. Acum doar un singur lucru mai poate impiedica legea asta tampita sa curga inspre fapta: sa nu se dea decretul prezidential de promulgare a ei. Si asta - cat de mult va place sau nu - doar presedintele Romania o mai poate face. Impreuna cu consilierul lui pe probleme de sanatate.

Mircea Ifrim deja stie si ameninta studentii lui ca daca fac ceva o sa vada ei de viitorul lor etc. Si sa nu credeti ca nu poate sa ameninte, stie bine sa ameninte, si sa nu credeti ca nu raspund la amenintari oamenii...

de ce credeti ca a picat siteul asta? de alegerile de la UMF? ha! a picat imediat ce s-a votat legea - chiar daca s-a aflat dupa 2-3 zile ca s-a votat. Le e frica de proteste -dar culmea - pana se organizeaza astea - .. o sa fie prea tarziu.

http://www.presidency.ro/index.php?_RID=petitii

Depuneti o petitie la presedentie! Asta e singura solutie! sa nu credeti ca o sa va urmareasca SRI si o sa va stricati viitorul, daca nu faceti acum asta - o sa fie cel mai mare act de lasitate pe care il veti face: sa fi putut face ceva si sa nu fi facut.

Democratic avem dreptul de a ne cere dreptate. Aparent Romania e o tara democratica - si culmea - ne da posibilitatea sa scapam de birocratie la ceea ce inseamna petitii catre presedinte. Dureaza pana se raspunde, dar ... poate poate! daca vin cateva zeci de petitii pe aceasta tema, daca vin cateva sute de petitii se poate face ceva! se atrage atentia si poate pana atunci iese si protestul si incep si oamenii sa se mai zvarcoleasca...

E greu sa mai faci ceva in Romania -dar faceti asta! Scrieti o petitie la presedinte sa nu dea decretul de promulgare pentru nenorocenia asta de lege, ca distruge viitorul nostru, al tuturor!

Curaj, curaj tututoror - si ne vedem la protest. Sunt semnale din toata tara ca se iese - dar lasitatea noastra a medicilor care nici macar nu ne salutam intre noi e mare - si murim pe limba noastra. O petitie insa e consitutionala, e democratica - si fiecare o poate face singur! Si va primi raspuns la ea, prin lege se asigura asta. Veti intelege atunci macar de ce - din cauza rapsunsului.

http://www.presidency.ro/index.php?_RID=petitii

Curaj!

andrei29
Posts: 2
Joined: Tue May 04, 2004 12:31 pm

Pentru WIZZY si LOSER

Postby andrei29 » Tue May 04, 2004 10:13 pm

DACA VOI CREDETI CA UN PROTEST VA REZOLVA CEVA NU AVETI DECAT SA O FACETI BAIETI. MAI AVEM SI LUCRARI DE DIPLOMA DE FACUT SI ORICUM LA CAT STATI VOI PE ACEST FORUM PROBABIL ESTE UNA DIN CAUZELE PENTRU CARE NU PROMOVATI REZI........... IN REST VA UREZ MULTA BAFTA SI SUCCES CAT MAI MULT. 8) 8) 8)

Mambo
Posts: 2
Joined: Sat May 01, 2004 9:55 pm

legea cadrelor didactice

Postby Mambo » Tue May 04, 2004 10:29 pm

Buna seara,

Opinia mea este ca e o mare galagie facuta degeaba, pentru ca nu stiu cat de mult se va lua in seama un protest, pentru ca daca mai urmariti cate ceva pe la televizor o sa vedeti ca nimic in tara asta nu se face fara influenta anumitor cercuri de putere. Marea majoritate vrea binele personal si atat restul necontand aproape deloc. EXEMPLU: oamenii care au blocat drumul pe la Filiasi 2 saptamani (nu s-a luat nici o masura nici acum), retrocedari de miliarde de lei catre IAS-uri (nu este luata nici o masura ba din contra legea functioneaza, desi au urlat ziarele cateva zile la rand), lege prin care se dau salarii si pensii haotic de mari la politisti si pensionari militari, legi prin care parlamentarii au votat in bloc numeroase avantaje pentru ei,etc.....
Eu cred ca daca mai putem face ceva este sa incercam sa impunem cat mai mult punctul de vedere la pregatirea metodologiei pentru rezidentiat unde inca mai putem spune ceva, pentru ca este posibil sa ne taie si chestia asta. Preparatorii si asistentii vor sustine si ei examen de specialist pentru ca nu vor avea incotro iar daca totusi vreti pana la urma daca este un medic imbecil sistemul il da afara si pacientii si nicidecum unul dintre voi.
CAM atat am avut a va nara, in rest la mai mare! :( :(

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue May 04, 2004 10:30 pm

Si uite asa s-a demascat domnul andrei29. :P


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests