Alegeri rector UMF

iarba verde de acasa
User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Wed May 12, 2004 4:47 pm



Autointitulata conducere UMF ne „avertizeaza” ca:

- „universitatea noastra se va afla in imposibilitatea executiei bugetare (se vor opri platile salariilor si burselor studentilor) si se va intrerupe cazarea studentilor in camine”
- „se creeaza dificultati majore in organizarea examenului de licenta si implicit a concursului de rezidentiat”

Toate acestea plus alte amenintari si intimidari sunt menite a ne convinge pe noi si Ministerul Educatiei ca alegerile au fost corecte si sa ne faca sa „dorim” validarea ca rector a lui Andronescu pentru ca altfel ramanem fara banii de burse, abonamente, nu ne mai cazam in camine, nu mai dam licenta, rezidentiatul.

Au incalcat legea si vor sa ne faca pe noi sa suferim!
Haideti sa le aratam ca universitatea nu e mosia lor!
Acum pana nu va fi prea tarziu!

PROTEST: JOI (13 MAI) ora 13:00
in curtea Facultatii de Medicina

Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Kamikazee
senior
senior
Posts: 124
Joined: Wed Mar 24, 2004 11:56 am
Contact:

Postby Kamikazee » Wed May 12, 2004 5:58 pm

bai dark...pentru unul care prezinta cit vrea el din articol..ai oareshce logika
numai ca ce se spune in comunicatu ala e ca daca nu exista conducere...nu are cine sa semneze toate platzile necesare existentzei universitatzii..si nu cred ca un contabil sau ma rog...oricine din serviciul tehnic are dreptul sa dea asemenea semnaturi
asa ca lasa vraja :P....protestatzi frate cit vretzi da pe motive reale
Wake up and smell the roses

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed May 12, 2004 7:23 pm

"ca studentii or sa fie dati afara din camine" nu o cred nici sa pice toata conducerea UMF. Hai sa fim seriosi, asta e o amenintare voalata si care nu are legatura cu problemele lor cu ministerul.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed May 12, 2004 7:31 pm

Casca okii mari Kamikaze si macar citeste tot ce e acolo, poate te prinzi despre ce e vorba.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Wed May 12, 2004 10:52 pm

Pentru kamikazee:

Tocmai pentru a evita situatia in care nu ar exista conducere legala ar fi trebuit indreptata cumva problema alegerilor. Asta era sarcina lui LM Popescu in decursul acestei "luni de gratie", adica pana pe 14 mai.. dar acest lucru nu s-a dorit. Acum in schimb vin si-i obliga pe profesori, rezidenti, stagiari, studenti sa semneze o lista cum ca-l vor pe Andronescu rector :shock: si cum asta?
O parte fiind adusi cu zaharelul (si cu autocarele de vestitul deja Conf Simion, director la Colentina) alta parte fiind adusi de manuta de seful de catedra, clinica etc care mai si urmarea sa vada ca acesti "copii" semneaza.. Apoi la Zagrean studentii au fost obligati sa semneze si li s-a explicat ca daca nu semneaza nu o sa mai primesca burse, nu o sa mai fie cazati in camine etc.

Motivele pentru protest sunt cat se poate de reale si nu cred ca trebuie sa asteptam sa fim aruncati in strada, sa nu mai primim banii, sa nu mai dam licenta si rezidentiatul, sa se inghete anul etc ca sa ne urnim si noi la a protesta. Tu kamikazee ne cam subestimezi inteligenta. Cred ca e de ajuns ca suntem amenintati si intimidati folosindu-se aceste mijloace. Asa cum a precizat si ministerul in comunicat nu au de ce sa se intample toate lucrurile alea si daca se intampla nu sunt decat din reaua vointa a "conducerii umf".

Sa nu uitam ca niciodata nu le-a pasat de studenti iar acum se etaleaza dovezile cele mai clare ale dispretului pe care-l au si a cum incearca sa ne ameninte si sa ne intimideze ca pe niste imbecili. Nu putem stii daca vor pune in practica neplata burselor abonamentelor, oprirea cazarii etc dar este extrem de grav faptul ca ne ameninta cu asta si ne putem astepta la orice in continuare!

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D

"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

jack_the _riper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Mar 25, 2004 9:55 pm
Location: Buc

Postby jack_the _riper » Wed May 12, 2004 11:52 pm

in afara de noi cei care citim forumul, mai stie cineva de greva?
sa presupunem ca nu as avea net, de unde as sti eu ca maine la ora 13.00 este greva?
serios
eu vad o problema in organizarea SSMB...

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Thu May 13, 2004 1:55 am

Chiar acum m-am intors de afara unde mi-am luat o palma de la unul din rezidentii de la Conf Simion (vasnicul director de la Colentina, vrut prodecan) pentru ca am tinut cu mana de afisul cu protestul pe care vroia sa-l rupa. Am fost amenintati cei ce eram acolo ca "o sa vedem noi" si a plecat (l-a bruscat si pe un alt coleg, tragandu-l cu ambele maini de haine).

Acesti rezidenti au fost omniprezenti inca din noaptea alegerilor de la consiliu, iar cel care a venit sa impresioneze cu forta si violenta este Teodor Poteca, un tip la vreo 2m si plin de muschi.

Am anuntat cat am putut protestul. Informare perfecta n-o sa reusim sa facem niciodata din pacate.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

studentzel
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Tue Mar 30, 2004 8:56 pm

Postby studentzel » Thu May 13, 2004 8:28 am

Sincer,nu as fi vrut sa mai postez. Pe de o parte ca m-am asteptat daca nu la un alt raspuns,macar la o tacere semnificativa a Adinei.Pe de alta parte,evenimentele din ultima perioada, care,nu numai ca nu au fost...nici pe gustul meu ,dar, m-au mai si contrariat,si in mod cert nu am fost singurul, m-au determinat sa ...TAC. Si,cum sa nu taci cand,din punctul meu de vedere, ceea ce s-a petrecut, pentru orice student cu minimum de obiectivitate (si de interes evident) a fost mai mult decat elocvent. DAR...nu am vrut sa dau in seb ca sa nu o supar pe Adina.
Asa ca , am ignorat- sincer,fratilor,certati-ma, daca a fost...lasitate ?!?
Insa,eventual distinsul nostru dascal care s-a impus pe chat-ul nostru m-a determinat sa revin.
Stimabile, don doftor, ti-o jur ca nu suntem colegi ! Da, bine ma nenica, matale nu mai citesti
poezii ?...Dupa saracia limbajului (vezi, sunt domn, n-am spus de lemn) s-ar zice ca nici alte carti.Adica, doar BOP scrie versuri,altii...”N-are voie”...asa ati decis matale...
Bai profesor de trei lei
Plin de spaga si ulei
Spaga,ca doar iei din greu
Ulei...ca ai uns mereu!!!
Ce zici? ...tot de la BOP citire?
Din cauza ta m-am reapucat de postat...Asa ca...

Fratilor...am dat de ...devil ( ‘s advocate ) ! S-a adunat de prin insula lui si vrea sa reinvesteasca intr-o noua devil ‘s(eb) isla(dina)nd. Si atunci, “insul” cu insula lui in perspectiva ce si-a zis ?
Sa recapitulam ce zice pacatosul : “Vanity-my favourite sin!...dragi studenti sunt cu ochii pe forum...aveti puterea sa impresionati mass media...adunati-va si iesiti in strada...nu mai aveti mult timp...sa va cereti drepturile....nu aveti ce pierde...treci la fapte....mobilizati-va....a fi doctor inseamna sa ai si o tinuta morala si intelectuala adevata...vanity-my favourite sin !”
Fratilor...daca nu avem noi ce pierde, ce are de castigat un ...”devil”? Ati mai vazut un ....devil
cu o tinuta adecvata ? Sa nu stie insul cu insula lui ca utilizarea instigarii pacatoase nu este un comportament etic ? De ce oare isi baga...devil coada???
Aflat in campanie (anti)educationala de INSTIGARE PACATOASA (Ptiu...devil!), insul cu insula lui vrea sa convinga si sa modifice comportamente, determinand combinatii de actiuni concepute a angaja politic pentru un program (dar nu medical) “of the devil”
Pe undeva , nu e de mirare recunoasterea -de catre insul cu insula lui-faptului ca admite singur
cum este, respectiv :
-sin(drom Schnitzler)=torturat de un sindrom rar prin care vrea sa asocieze studentii cu ...devil;
-sin(k)=resimte efectul chiuveta a lui ...devil;
-sin(geneic)=se simte identic din punct de vedere genetic cu ...devil;
-sin(ucidere cu antigen)=vrea sa administreze celor instigati pacatos antigenul care sa omoare celulele care nu leaga de ....devil.
E clar ! L-a apucat durerea de seb(aceous cyst) din cauza blocarii canalului seb(aceous gland) si
retentiei secretiei acestuia. Fiindca se simte ca un sin(us baloon), adica o structura de cauciuc goala in interior, aparitia in seb(ileau’s hollow), adica in depresiunea de sub limba a chistului i-a provocat tulburari afective pacatoase exprimate prin episoade expansive cu agitatie psihomotorie.
Anomaliile structurale (scaderea densitatii substantei cenusii...specifice lui ...devil) si functionale (cele inconstante si nonprogresive...devil’s anomalii ) necesita recuperarea medicala de urgenta, mai putin exercitiile dinamice cu rezistenta, fiind nerecomandabile contractiile realizate cu deplasarea segmentelor instigate pacatos impotriva rezistentelor la ...devil.

PIEI ...DEVIL.! PASOL NA TURBINCA .DEVIL, ca nu-i de vina DAVILA ca drumul tau
de la iad spre o noua devil’s(eb) isla(dina)nd il prezinti ca fiind pavat cu ...grija(nia...) fata de noi

p.s.acolitii (alcolitii ?) lu’matale, la fel de mici-la characterologie si la fel de negrii-in sufletelele lor, agitatorii fruntasi de azi, ar trebuii sa stie ca” vine o vreme” cand vor da nas in nas cu pacientii si ce vor face ?... trei operatii pe an si alea de apendicita...? sau le vor tine lectii de democratie...studenteasca - ca doar la asta sunt fruntasi...Nu toti “are” dosare
bune...asa ca ...vai de mama lor ...cum se vor mai plange ei ca aia cu pile si cu bani are posturi si ei care s-au ocupat atat de serios in facultate de problemele NERECUNOSCATORILOR “ASTIA DE COLEGI ...CARE N-AU INTELES DE CE TREBUIE sa se faca pentru matale NOI ALEGERI, FAPT CARE VA DUCE LA AMANAREA SINE DIE A EXAMENULUI DE LICENTA.
Seb-ule,sebu-le, ori esti papagal ori esti vandut ca manipulat esti sigur.
Cand o sa-ti dai seama cat rau ai facut ? Chiar nu realizezi ca toata agitatia asta este NUMAI DIN CAUZA TA SI, DEOCAMDATA, NUMAI IN BENEFICIUL TAU?

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Thu May 13, 2004 8:57 am

Doamne!!! :shock:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu May 13, 2004 9:22 am

Ba. toate ca toate, da' sa ma dea afara din camin....
Studentzel, termina tata cu elucubratiile, povesteste mai coerent daca vrei sa te bage careva in seama.


kooksee


P.S. Seb fugi pana la iml si da-l in judecata pe dr Poteca daca zici ca te-a lovit.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

zexe
Posts: 4
Joined: Fri Apr 23, 2004 6:18 pm

Ultimile stiri...

Postby zexe » Thu May 13, 2004 9:25 am

Ultimile stiri...
1.seb-ul se desparte de Adina....ea nu-l mai vrea.DE ce?
2.Comisia electorala l-a dat in judecat pe seb pentru calomnie si-i cere 800.000.000 daune morale pentru calomnie si insulta.
3.Atanasiu,santajat de Universitarul nostru una zice pe post si alta in realitate ...citez: au avut aia
37 votori pentru sunt beton...nici mama nui mai anuleaza.
4.Profii contestatari,aia trei de baza sunt deja disperati.....singura lor sansa este sa ne “agite “pe noi,care,la randul nostru sa ne “agitam”pentru ei....asta este sarcina...”argintata “a reprezentantului si reprezentativului nostru seb. Care-si vede din ce in ce mai departe,daca este sa ma iau dupa ce am citit aici,tot mai departe de ...Londra!!!
serei-ca
5. porta-vocii NOASTRE (?) dr.cibea i s-a intentat proces penal pentru fals!!!Plus daune morale de sute de milioane.

emma nicholson
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Apr 07, 2004 9:45 pm

Postby emma nicholson » Thu May 13, 2004 9:51 am

Mai zexe,

Esti atat de lipsit de inspiratie....si asta ca sa ma refer doar la una din afirmatiile tale:"seb-ul se desparte de Adina"; asta chiar e tare.... :lol: :lol: :lol:

Esti jalnic mai zexe.....dar ce sa-i faci....doar atat te duce capul...atata poti...

Si ai grija si de studentzel ca iar este in plin delir!!! Vai saracu...

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu May 13, 2004 11:22 am

Kamikazee wrote:bai dark...pentru unul care prezinta cit vrea el din articol..ai oareshce logika
numai ca ce se spune in comunicatu ala e ca daca nu exista conducere...nu are cine sa semneze toate platzile necesare existentzei universitatzii..si nu cred ca un contabil sau ma rog...oricine din serviciul tehnic are dreptul sa dea asemenea semnaturi
asa ca lasa vraja :P....protestatzi frate cit vretzi da pe motive reale

man, asta a fost in comunicatul UMF, ca daca nu este validat rectorul Andronescu si pe 14 ii expira si mandatul lui LM, inseamna ca nu mai are cine sa semneze actele universitatii. Ce nu au cum sa conceapa ei este ca ministru va desemna un rector interimar. Iar toate enumerarea aia de "calamitati" va fi reala doar daca rectorul nu va recunoaste ordinul ministrului. Ceea ce e posibil la disperarea lui ....
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
informer
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Apr 23, 2004 11:16 pm

Postby informer » Thu May 13, 2004 11:54 am

muica - da' ce l-a lovit pe studentzelul fan bop declaratia avocatului divolului! :lol: probabil pentru ca avocatul diavolului vine din interior, dintre voi, si voua (noilor oameni ai rectorului - tinerii care "promit" - bop, trandafir, &co) va este frica de ce poate sa se scurga dintre voi. Ce v-ati face daca trandafir ar marturisi ce a facut? :lol: asa ziceam si eu - haha- ar fi ceva :)

E un juramant al tacerii care a incercat sa fie construit pe vremuri cu aceleasi declaratii de alma mater, universitatea cea mai mare, academie, stiinta, coloane romana, doctor docent, honoris causa si gaudeamus - in care poate au crezut la un timp - dar in care nici sa vrea nu mai pot acum, au ajuns si ei sa vada clar ca nu au dreptate - si isi incheaga pozitia numai pe speranta ca o sa iasa, nu o sa se afle chiar totul, totul e plin de lehamite...

Va e frica de tradarea din interior - si isi dau seama ca aceasta poate veni de la oricine are coloana - si d-asta trebuie distrus. Avocatul diavolului v-a tradat, dragii mosului - a spus adevarul: voi inca va mai dati seama ca daca iese LM o sa trebuiasca cumva sa va fie recunoscator voua celor cu gura mare pusi in fata, lui sorin simion cu gorilele si autocarele lui pline de votanzi. Dar sa nu credeti ca LM va va ierta ezitarile ...


oricum - se muta accentul de la alegerile furate de consiliu - la "e nevoie de urgenta pentru bunul mers al institutiei sa fie desemnat un rector". Este - dar nu prin furt! Acest rector si papusa lui de paie andronescu nu au reusit nici macar sa citeasca contestatiile de alegeri, au facut liste in care toata lumea era pusa sub supraveghere sa semneze ca prostii ca "a fost legal", fara macar sa li se dea sansa sa vada de ce a fost legal. Si pe urma - daca atatia zic ca a fost legal, daca atatia zic ca trebuie sa se rezolve - "astia" cu contestatiile lor - "astia" sunt niste elemente reactionare, care trebuie distruse - caci nu fac nimic bine pentru mersul inainte al societatii in urmatorul cincinal.

avocatul diavolului a spus multe adevaruri, as vrea sa mai continue - si paote dintre voi mai apare o clona care sa inceapa sa-si caute linistea in noapte si sa marturiseasca ce s-a intamplat la alegeri. Nu sa ameninte ce se va intampla de acum incolo.


pt purcarea kamizake - nu sta tot intr-o semnatura de rector: si UMF oricum ai da-o ramane cu conducere, fie ea senatul vechi. Ca LM nu vrea sa il lase pe Ciofu sa fie in continuare decan, desi i-o zice si ministrul educatiei, si ciofu nu se zbate visand cu ochii deschisi la lobby-ul pe care o sa i-l faca LM in alegerile din academie - o sa fie academician cu ajutorul lui LM! - asta e altceva. Sunt atunci prodecani - dar Sorin Simion deja se vede prodecan pe probleme de securitate si securizare, ameninta la sfaturile lui Poteca si inca cativa care s-au "ridicat" dintre studenti ca anul acesta nu se va da licenta, nu se mai da nimic - anul acesta UMF ajunge la adevarata fata a ei fara de carta - doar doar s-or speria oamenii si uitand de legalitate vor vrea sa se grabeasca sa termine odata cu asta....

nu - nu se termina oricum. BOP - ziceai ca dai o cola cu o poveste frumoasa. ha? nu ti-ai primit salariul de purtator de cuvant - cel dat doar cu semnatura celebrului rector fara de senat hotarare luata?

O semnatura de LM putea face multe, dar nu e de inlocuit - o fi ea de academician, cel mai bogat senator PSD, var de mare infractor cu bani si realtii si proprietati in presa DIP.

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Thu May 13, 2004 8:49 pm

http://www.realitatea.tv/stiri/?baza=521571&comp=1

UMF
Studenţii medicinişti nu renunţă la proteste

Mai mulţi studenţi ai Universităţii de Medicină Bucureşti au protestat astăzi din nou faţă de rezultatele alegerilor pentru desemnarea unei noi conduceri la UMF. Este pentru a patra oară când tinerii acuză conducerea universităţii de fraudarea scrutinului de pe 22 martie. ÃŽntre timp Ministerul Educaţiei a format o Comisie care verifică legalitatea alegerilor.
AMBIANŢĂ 19.23 -- 19.30 CASETA O 337

De data aceasta studenţii adunaţi să protesteze au venit în număr mai mic. Ei spun că mulţi dintre colegi au fost convinşi de profesorii cu care urmează să aibă examene că e mai bine să nu se mai implice.

SINCRON 14.03 au fost -- 14.28 colegi

Studenţii au decis să acţioneze în instanţă rectoratul UMF pentru că nu le-a pus la dispoziţie carta universitară şi celelalte documente în baza cărora au fost organizate alegerile din 22 martie. Termenul în acest proces a fost stabilit pe 2 iunie.

SINCRON 17.53 mi se pare - -18.00

Studenţii vor susţine în continuare acţiunile Ministerului Educaţiei privind clarificarea situaţiei alegerilor.



stirea a intrat in jurnalul de la ora 18:00

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu May 13, 2004 10:32 pm

EVENIMENTUL ZILEI wrote:Criza de la Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) din Bucuresti este departe de a se incheia, mai mult, s-a ajuns chiar la bataie. Doi dintre studentii contestatari ai alegerilor universitare au depus ieri plingere la Politie pe motiv ca au fost batuti de citiva medici rezidenti, apropiati ai celor ce fac parte din Senatul nou ales. Citeva zeci de studenti au iesit protestat ieri fata de amenintarile care vin din partea actualei conduceri a UMF Bucuresti.
“Lipeam afise la avizierele din caminele unde sunt cazati studentii la Medicina pentru a-i chema pe acestia la protestul de azi (ieri), iar medicii rezidenti le distrugeau. Am incercat sa-i oprim sa faca acest lucru, dar am primit palme si imbrinceli. Cei doi care ne-au agresat, Robert Iorga si Teodor Poteca, sunt rezidenti la sectia domnului Sorin Simion, apropiat al rectorului Laurentiu Popescu”, povesteste Sebastian Zavoianu, presedintele Societatii Studentilor Medicinisti. Nu este singurul care sustine ca a fost agresat, acelasi tratament l-a primit si Alexandu Baiculescu, student in anul I. “Ne-au amenintat, au spus ca o sa vedem noi ce patim”, mai spune Zavoianu.
La protestul organizat ieri, studentii medicinisti nu s-au ingehesuit sa ia parte, multi dintre ei recunoscind ca au fost intimidati si ca le este teama ca vor fi picati la examenele ce se apropie. Studentii i-au cerut insa ministrului Educatiei, Alexandru Athanasiu, sa nu valideze actuala conducere a universitatii, pe motiv ca “alegerile au fost furate”. “Dom’ ministru, ati aflat, Laurentiu a furat, Laurentiu, lumea stie, esti profesor la hotie, Din hotie in hotie, ajuns in Academie”, acestea sunt lozincile pe care studentii le-au scandat ieri in curtea Facultatii de Medicina, majoritatea fiind adresate fostului rector Laurentiu Mircea Popescu, actual decan al facultatii.
Studentii au criticat si declaratiile conducerii UMF din comunicatul de presa prin care i se cerea ministrului Educatiei sa il valideze pe noul rector Dan Andronescu, avertizind ca activitatea institutiei ar putea fi blocata si nu se va mai putea organiza examen de admitere sau de rezidentiat.
Profesorii si studentii contestatari ai alegerilor de la UMF asteapta acum rezultatul anchetei demarate de Ministerul Educatiei. Ieri, actuala conducere a UMF, dar si studentii si profesorii contestatari, au fost audiati de comisia de ancheta, condusa de Ilie Dogaru, seful corpului de control al Ministerului Educatiei


http://www.evenimentulzilei.ro/investig ... _id=154698
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu May 13, 2004 10:53 pm

Cotidianul wrote:PROTEST Studentii medicinisti au denuntat, in cadrul unui miting, santajul la care au fost supusi de conducerea UMF pentru a sustine validarea alegerilor

Universitatea de Medicina aplica „tratamentul“ intimidarii

Incapacitatea conducerii Universitatii de Medicina si Farmacie „Carol Davila“ din Bucuresti de a gestiona chestiunea mult-contestatelor alegeri de desemnare a Senatului si rectorului, ca si cea de a raspunde acuzatiilor de frauda electorala ce i s-au adus i-a facut, ieri, sa protesteze si pe studentii medicinisti, care doresc innoirea si imbunatatirea reala a sistemului. Studentii considera alegerile ilegale si, mai mult decat atat, au acuzat conducerea UMF de intimidare si hartuire, in scopul de a-i determina pe rezidenti, stagiari si studenti sa fie de acord cu rezultatul alegerilor. La 15 martie, procesul electoral prin care a fost desemnat rector Dan Andronescu a fost „acuzat“, de o parte a profesorilor si de studenti, de frauda. Din acest motiv, ministrul Educatiei, Alexandru Athanasiu, a solicitat vechiului Senat analizarea contestatiilor sau organizarea de noi alegeri, pana la data de astazi, 14 mai. Fara a tine cont de aceasta si fara a se analiza nici o contestatie, Senatul a validat alegerile, iar decizia referitoare la corectitudinea sau incorectitudinea actiunii urmeaza sa fie stabilita, azi, de ministrul Educatiei.
Protestul care a avut loc, ieri, la orele amiezii, in fata UMF, a adunat aproximativ 100 de studenti. Ei au acuzat presiunile si intimidarea la care sunt supusi de conducerea UMF. Aceasta ameninta ca, daca alegerile nu vor fi validate, consecintele se vor rasfrange tot asupra studentilor. „Ni s-a spus sa semnam pe niste liste de sustinere, pe care scria ca, daca nu se va valida, cat mai repede, conducerea, nu se vor mai putea lua decizii administrative si aceasta va duce la imposibilitatea de organizare a licentei si a examenului de rezidentiat, la neacordarea burselor si la sistarea cazarilor in camine. De asemenea, stagiarii si rezidentii au fost adusi cu microbuzul si pusi sa semneze ca sunt de acord cu alegerile“, ne-a declarat Sebastian Zavoian, student in anul VI, lider al Societatii Studentilor Medicinisti.
Inarmati cu megafoane, liderii studentilor au scandat lozinci impotriva actualei conduceri interimare a universitatii, in special impotriva celui care, timp de doua mandate consecutiv, a indeplinit functia de rector, Laurentiu Popescu, rector interimar pana astazi.
Liderii studentilor medicinisti au mentionat, de asemenea, faptul ca, legat de aceste abuzuri ale conducerii universitatii, au intocmit un protest ce include peste 500 de semnaturi ale studentilor, pentru a atrage atentia si pentru a reaminti frauda ce a avut loc la alegerile din martie.

Bogdan Perdivara


http://www.cotidianul.ro/social/social.htm

Copyright Cotidianul
Last edited by darkside on Thu May 13, 2004 11:00 pm, edited 1 time in total.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu May 13, 2004 10:59 pm

Adevarul wrote:Pentru ca a ascuns documente in legatura cu alegerile,
Rectoratul UMF - dat in judecata de o studenta

O studenta din anul III al Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti (UMF) a dat in judecata Rectoratul, acuzandu-l ca a incalcat Legea privind liberul acces la informatiile de interes public. Liliana Szilagy, care este si presedinte al Ligii Studentilor in Medicina, a cerut, in luna aprilie, conducerii universitatii sa-i puna la dispozitie documentele care au stat la baza alegerilor din martie. "Am cerut regulamentul de organizare a alegerilor, carta universitara si xerocopie dupa procesul-verbal incheiat de comisia de numarare a voturilor. Pentru ca nu am primit nici un raspuns, la inceputul lunii i-am dat in judecata", ne-a declarat Szilagy. Studenta zice ca, dupa ce a adus in instanta Rectoratul, a fost amenintata si hartuita, drept pentru care astazi va da in judecata Rectoratul pentru a doua oara. "A venit cineva la mine si mi-a spus: "Vezi ca Laurentiu Popescu este var cu Dan Ioan Popescu si te termina astia"". Alaturi de Szilagy au protestat ieri, in fata Facultatii de Medicina si Farmacie, peste 30 de studenti de la UMF. "Ne-am adunat aici pentru a-i informa pe colegi ca am fost santajati. Studentii au fost obligati sa semneze o lista pe care era precizat "Subsemnatii, suntem de acord cu alegerile la UMF", santajandu-i, zicandu-le ca nu vor primi bursa si vor fi dati afara din camin. Nu stiu cati studenti au semnat-o, dar stim ca majoritatea celor 500 care si-au pus semnatura acolo nu sunt studenti, ci rezidenti, stagiari. Acestia nu sunt membri ai UMF. La semnat au fost adusi toti de la sectia din Colentina si cadre didactice din universitate", a spus presedintele Societatii Studentilor in Medicina, Sebastian Zavoianu.




Alex Nedea


http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... _id=81984#

Copyright Adevarul
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu May 13, 2004 11:07 pm

ZIUA wrote:UMF il asteapta pe Athanasiu


Presiuni studentesti la Carol Davila
Cateva zeci de studenti de la Facultatea de Medicina din Bucuresti au protestat ieri, in curtea institutiei, fata de amenintarile conducerii UMF cu blocarea examenelor, a burselor si salariilor, dar si-au exprimat speranta ca ministrul Educatiei va face dreptate in acest caz. "Multi studenti nu au mai venit la miting de frica, dupa ce au fost amenintati de rectorul UMF ca nu vor intra in licenta, vor fi picati la examen, vor pierde bursa si locul in camin", a declarat Sebastian Zavoianu, liderul Societatii Studentilor in Medicina din Bucuresti. Protestatarii au criticat declaratiile conducerii UMF din comunicatul de presa prin care i se cerea ministrului Educatiei sa il valideze pe noul rector Dan Andronescu, altfel activitatea institutiei ar putea fi blocata. Potrivit comunicatului, tergiversarea validarii alegerilor duce la imposibilitatea organizarii examenului de admitere - avand un efect de "domino" pentru studentii din toti cei sase ani de studiu - si la disponibilizarea cadrelor didactice care lucreaza cu anul intai. Semnatarii comunicatului apreciau ca amanarea validarii rectorului face "imposibila desfasurarea tuturor concursurilor de promovare a cadrelor didactice, nu se pot stabili planul de invatamant si organigrama universitatii, se creeaza dificultati majore in organizarea examenului de licenta si, implicit, a concursului de rezidentiat". Mai mult, spuneau ei, "in cateva zile UMF se va afla in imposibilitatea executiei bugetare (se vor opri platile salariilor si burselor studentilor) si se va intrerupe cazarea studentilor in camine". Studentii care au protestat ieri asteapta rezultatul anchetei comisiei ministeriale privind alegerile de la UMF si cred ca implicarea directa a ministrului Educatiei, Alexandru Athanasiu, in acest caz va scoate la iveala neregulile semnalate de Societatea Studentilor in Medicina din Bucuresti. (M.J.)



http://www.ziua.ro/display.php?id=13538 ... 8855d02cfd

Copyright ZIUA
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu May 13, 2004 11:19 pm

AZI wrote:Studentii medicinisti au contestat din nou Senatul UMF Bucuresti

Aproximativ 40 de studenti ai Facultãtii de Medicinã din Bucuresti au protestat ieri, în curtea institutiei, pentru a treia oarã, vizavi de modul în care au decurs alegerile pentru Senatul UMF.
Sebastian Zãvoianu, presedintele Societãtii Studentilor Medicinisti, a declarat cã numãrul redus de participanti se explicã prin faptul cã multi au renuntat datoritã presiunilor si intimidãrilor la care au fost supusi. „Se apropie sesiunea si multi dintre colegii nostri se tem cã amenintãrile vor fi puse în practicã si vor avea probleme la examene. Amenintãrile conducerii UMF au mai fãcut referiri si la sistarea burselor, probleme la sustinerea examenelor de licentã sau rezidentiat si chiar în ceea ce priveste cazarea în cãmine. Acesti colegi ai nostri au fost, practic, constrânsi sã semneze pe lista întocmitã marti, prin care ministrului Educatiei i se cerea validarea rectorului Dan Andronescu. Suntem indignati de amenintãrile vehiculate de conducerea UMF si sustinem actiunile Ministerului Educatiei si Cercetãrii de clarificare a situatiei. În prezent, o comisie a MEC analizeazã documentele si sperãm cã ilegalitãtile vor fi dovedite", a declarat Zãvoianu.
Studentii sustin cã, zilele trecute, când încercau sã lipeascã afise care sã anunte protestul, au fost agresati fizic de „trepãdusi" ai taberei adverse, pusi sã rupã afisele. Tinerii care au fost victimele acestor agresiuni au depus plângeri la Politie. Liliana Szilaghi, vicepresedintele Ligii Studentilor la Medicinã, a anuntat, ieri, cã studentii au intentat proces Rectoratului UMF, în baza legii care permite accesul la informatia de interes public. „Pentru cã, la cererea nostrã, nu ne-a fost pusã la dispozitie nici Carta Universitarã si nici regulamentul care a stat la baza alegerilor pentru Senatul UMF, am intentat proces Rectoratului, primul termen fiind stabilit pentru 2 iunie a.c.", a spus Szilaghi.
O altã problemã adusã în atentie de studenti a fost cea a unui proiect de lege, de curând adoptat în plenul Camerei Deputatilor, care prevede echivalarea în rezidentiat a preparatorilor si asistentilor universitari fãrã sustinerea examenului de rezidentiat, examen care pânã acum a avut caracter national. Potrivit opiniei studentilor, dacã legea va fi promulgatã, rezidentiatul din acest an se va putea obtine în trei moduri: „cu bani – pentru cei care îsi vor permite si vor dori neapãrat (aproximativ 2000 euro/an), cu pile – pentru sutele de VIP-uri care sunt preparatori în zecile de facultãti de medicinã din tarã, sau cu disperare – prin examenul «clasic», respectiv «loteria grilelor»". La demersurile studentilor privind acest proiect de lege s-a alãturat si Colegiul Medicilor din România, împreunã semnând un memoriu, care a fost trimis si presedintelui Ion Iliescu.
Catrinel-Laura Bogaciu



http://www.azi.ro/actual.htm#stirea12

Copyright AZI
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue May 18, 2004 2:01 am

Cronica Romana wrote:
In perioada 14-17 mai 2004, conducerea UMF “Carol Davila” s-a adresat (in baza unor documente incontestabile) tuturor factorilor de decizie la nivel national, tuturor fortelor politice din Romania, ca urmare a cronicizarii tergiversarii validarii in termen a alegerii Rectorului. Consecventi exercitarii cu buna credinta a drepturilor si libertatilor garantate, inclusiv deci respectarii autonomiei, peste 600 de membri ai comunitatii noastre universitare si-au exprimat in mod public, in ziua de 11.05.2004, indreptatirea de a obtine recunoasterea dreptului pretins: validarea alegerii Rectorului.
Supusi, de o lunga perioada de timp, in mod nemeritat si nelegitim, unei prelungite campanii de denigrare (pornita si sustinuta din culise de persoane care nu au avut capacitatea de a sporta infrangerea in alegeri) in care, din pacate a fost antrenat si Ministerul Educatiei si Cercetarii, cei peste 600 de membri ai comunitatii universitare au solicitat Ministerului Educatiei si Cercetarii sa se ia atitudine in conformitate cu legile in vigoare si sa valideze rectorul ales. Conducerea UMF “Carol Davila” si-a exprimat speranta ca nejustificata tergiversare a validarii rectorului ales va inceta, evitandu-se alte noi posibile dificultati majore in functionarea adecvata a acestei prestigioase institutii provocate de cei care nu pot accepta cu demnitate regulile democratice si persevereaza in instigarea la nerespectarea acestor reguli, exploatand in mod nedemn dificultatile pe care le-au generat si le genereaza in continuare.
Conducerea UMF “Carol Davila”


Copyright Cronica Romana

Interpretarile va apartin, rezumatul meu e urmatorul:


Noi suntem the good guys, da' ministeru' nu ne lasa in pace sa facem treaba( ne e cam frica de el -asa ca mai facem o miscare de imagine la ziarul nostru unde am gasit intrare cu ceva banutzi buni sa scrie pe pagina drama noastra existentiala ca doamne fereste vin altzii si trebe sa o uskim din tara). Se incearca din cate vad intimidare a ministrului ( chestia cu fortele politice- miroase a trafic de influenta) in numele celor presupusi 600 membri ai comunitatii medicale stiintifice ( cei 15000 de specialisti care erau 2..). iar poza de victima cu "legea in mana" e sablonul standard care apeleaza la ideea pe care o avem toti ca Romania e o tara a abuzurilor, si in consecintza dreptatea e de partea lor...

Astept cu interes urmatorul articol din acest ziar interesant. :P
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
smart ass
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Apr 15, 2004 9:51 am

Postby smart ass » Tue May 18, 2004 2:22 am

In perioada 14-17 mai 2004, conducerea UMF “Carol Davila” s-a adresat (in baza unor documente incontestabile) tuturor factorilor de decizie la nivel national,


14 mai = vineri - 17 mai = luni

Suna a actiune de week-end a conducerii cu folcloriste :lol:

:spermatozoid: :spermatozoid: :spermatozoid: :spermatozoid:
:spermatozoid: :spermatozoid: :spermatozoid: :spermatozoid:

LM isi cerseste rectorul. Inca-odata mai baieti, hop si-asa si-asa. Miscare anticipativa pentru justificarea ulterioara a unei incercari de denigrare a MEC. LM ca victima - o noua ipostaza pe programul 2, in afara orelor de varf.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue May 18, 2004 9:12 am

darkside wrote:
Adevarul wrote:...
Liliana Szilagy, care este si presedinte al Ligii Studentilor in Medicina, a cerut, in luna aprilie, conducerii universitatii sa-i puna la dispozitie documentele care au stat la baza alegerilor din martie.

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol§ion_id=1&article_id=81984#
Copyright Adevarul


Hai ca asta e chiar buna! De când e tipa asta presedinte LSM ????? N-are cum sa fie o greseala a reporterului , din moment ce duduia a cerut si documente. Trebuie sa supravegheati cumva declaratiile din partea studentilor, ca ar fi pacat ca din cauza unora care se cred altcineva sa fie discreditati mai multi.

(Nota: Presedinte LSM e dl. Ovidiu Rus, care n-are nimic de-a face cu istoria asta)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Tue May 18, 2004 12:09 pm

(in baza unor documente incontestabile)


comisia de la minister tocmai pentru asta a venit - sa vada daca sunt indreptatite contestatiile fata de aceste documente care au aparut - de la carta, pana la procese verbale de senat - la care pana acum noi de pilda nu am avut acces. Cereri depuse la registratura UMF au ramas amanate, fara solutionare - pana si cereri legale in baza accesului la informatiile publice au ramas fara raspuns. Asa ca pozitia Lilianei este cat se poate de indreptatita - si mai ales - legala! Vlad - incearca sa vb cu ea, sunt convins ca e o neintelegere legata la identitate, din cate stiu procesul l-a inceput in numele clubului studentilor liberali, nu al ligii - in mod normal nici nu a fi trebuit sa le amestece cineva; jurnalistii se incurca foarte usor intre atatea societati, asociatii, ligi, cluburi, presedinti, secretari etc - si inainte de a publica materialul nimeni nu ti-l da sa il verifici - ramane exact ceea ce a inteles jurnalistul si vrea sa zica.

Din cate am inteles, nici macar comisiei nu se dau procesele verbale, se dau doar extrase ale proceselor verbale - carta arata ca o discutie care a avut loc in senat - si despre care nu se spune nicaieri ca s-a votat de fapt, si profesorii care au fost in acea perioada spun (si declara scris) ca nu s-a ajuns sa se voteze niciodata acea carta care acum e prezentata drept votata.

O reactie grabita de intarire a pozitiei - inainte ca MEC sa se pronunte, cand inca comisia de verificare a contestatilor lucreaza. Dupa 2 luni a venit in sfarsit, a fost amanata sa inceapa cu protestul celor atucni 500 de semnaturi, acum 600, vineri de-abia a inceput sa lucreze - si acum in timp ce ea lucreaza UMF coace asemenea comunicate "inocente" de intimidare, justificare si victimalizare. Bine ca macar au renuntat la tonul cu ministru beat, care tre sa se duca sa se culce ca face prostii cand e treaz si ii zic 500 de oameni ca e neatent, ministru sulitas - poate si-au dat si ei seama ca nu prea are ritm de gaudeamus.
Last edited by victor on Tue May 18, 2004 12:38 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Tue May 18, 2004 12:36 pm

Daca e greseala ziaristului, atunci va cer scuze. Probabil ca din ambele parti se va cere o eratã.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Tue May 18, 2004 10:38 pm

Salutari,

Cam cu intarzaiere pun si eu articolul care a aparut azi in Adevarul:

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol§ion_id=10&article_id=82383

CARNETUL DE NOTE

Incendiul universitar arde legea si morala

In 14 mai a expirat perioada de prelungire a alegerilor pentru cele 4 universitati in care Ministerul Educatiei a depistat incalcari ale prevederilor legale si abuzuri. Astazi ar fi trebuit ca la MEC sa se afle depuse dosarele prin care UMF "Carol Davila" din Bucuresti, Universitatea din Bucuresti, UMF "Victor Babes" Timisoara si USAM Veterinara din Timisoara sa ateste repararea greselilor si intrarea in legalitate. Oricat ar fi de bun sau rau, un ordin de ministru reprezinta totusi o dispozitie legala, careia, intr-un stat de drept ori i se da curs, ori este contestata in instanta. La noi, e ca la nimeni. Cei patru rectori au inteles, fiecare in felul lor, dispozitiile ministerului si a facut fiecare de capul lui. Domnul prof. univ. Ioan Mihailescu, rectorul Universitatii din Bucuresti, a asteptat depunerea de candidaturi pentru a organiza alegerea rectorului, intrucat dansul nu mai poate ocupa aceasta functie dincolo de cele 2 mandate legale, care au expirat la 31.03.2004. Dl. Mihailescu ne declara ca, in mod gresit, l-au acuzat ca nu vrea sa lase locul altcuiva, pentru ca Universitatea chiar nu prea mai are profesori: "stiti cati profesori de la noi sunt parlamentari, ministri sau secretari de stat? De unde altii?", ne intreba dl. rector. Chiar asa! De unde Dumnezeu sa se mai gaseasca cineva dornic sa prea fraiele celei de-a doua - ca vechime - universitati a Romaniei, cand toti profesorii curajosi s-au dus cu arme si bagaje in politica? Indiferent care ar fi cauza acestui descurajant mod de a privi managementul universitar - fie nascut el din respectul deosebit pe care dascalii actuali il poarta rectorului Mihailescu, fie nascut din teama sau dezinteres - efectul lui este socant si inseamna, in fond, nesupunere fata de lege. Aceeasi nesupunere o dovedeste si rectorul Dragulescu de la UMF Timisoara, numai ca dansul e mai belicos: ameninta pe ministrul Educatiei cu justitia pentru ca-i incalca autonomia. Rectorul senator Paun Otiman de la USAMV Timisoara tace chitic si nu face nimic: nici alegeri, nici demisie, nici respectarea legii. In schimb, colegul de Senat, dar nu si de partid, rectorul academician pesedist Laurentiu Mircea Popescu terorizeaza de o luna incoace atat universitatea, cat si opinia publica. Arsenalul aruncat in batalie e urias: sute de semnaturi, zeci de bodyguarzi, camere de filmat, studenti amenintati, comunicate de presa zilnice, afise prin spitale. Ce-i drept, cea mai ascultatoare s-a dovedit a fi, pana la urma, tocmai aceasta galagioasa universitate: in cele 30 de zile, Senatul vechi s-a intrunit si a validat alegerile si a invalidat ordinul MEC de numire a noului rector. Problema e ca la numaratoarea voturilor n-a iesit socoteala: ba au fost 36, ba 38, ba 40, nu se prea stie. Cum nu se prea stie nici cati membri are Consiliul profesoral de la Facultatea de Medicina - unde, de fapt, exista scandalul - daca exista vrea carta universitara, daca voturile exprimate au fost 877 sau 840, tot chestii din astea marunte. Lasand gluma amara la o parte, te apuca jalea cand incerci si defrisezi ceva din dosarul depus in 12 mai a.c. la MEC de catre rectorul L.M. Popescu. Exista acolo o Carta universitara. Culmea este ca - asa pretinde conducerea universitatii - din 1996 de cand exista acest document, in textul lui se folosesc actualele denumiri ale facultatilor, si nu cele din 1996. Cel mai frumos este ca, in chiar acest document se spune ca la Facultatea de Medicina, consiliul profesoral este alcatuit din 69 de membri, 52 de cadre didactice si 17 studenti. In timpul votarii s-a cerut imperios sa fie lasati pe buletinul de vot doar 49 de persoane, pe motiv ca directorul administrativ ar face parte de drept din structura de conducere, ceea ce nu este adevarat si legal nici o iota. In fine, buclucul cifrelor culmineaza intr-o confuzie totala. Desi in Carta - presupunand ca ea este adevarata, desi in conferinta de presa s-a spus limpede ca UMF "Carol Davila" nu are acest document - consiliul facultatii are 52 de cadre didactice la alegerile din 2000, el a avut 69 de cadre didactice. Se vede cu ochiul liber ca in graba aranjarii dosarului depus la MEC, cineva a confundat vartos Consiliul cu Senatul, extrasele de sedinta si textele din Carta universitara. Ca sa scoata la lumina cat de cat aceste aiureli, membrilor corpului de control din minister le va trebui ceva timp. Acesta este si motivul pentru care, vineri seara, ministrul a semnat un ordin de prelungire a mandatului rectorului L.M. Popescu pana la sfarsitul anchetei MEC, rezultatele sunt anuntate pentru mijlocul acestei saptamani. In celelalte trei cazuri, MEC a dispus: prelungirea mandatelor rectorilor Mihailescu si Otiman pana la 30 iunie, pentru organizarea de alegeri legale pentru functia de rector; in cazul prof. Dragulescu, MEC a dispus incetarea mandatului de rector si a cerut Senatului sa desemneze o persoana care sa indeplineasca pana pe 30 iunie functia de ordonator de credite. Era de asteptat sa iasa cu scantei, dar asteptarile au fost cu prisosinta depasite, fiindca s-a nascut un ditamai incendiu in care arde, cu flacara vie, dispretul fata de lege, fata de studenti, fata de societate.




Melania Mandas VERGU
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Thu May 20, 2004 4:29 pm

Avan-comunicat de presa: alegerile invalidate, LM pierde dreptul de semnatura, Andronescu nici vorba de reconfirmare, Florian Popa rector interimar. Urmariti reactia media tv+radio pana apare presa de maine.

sursa: conferinta de presa MEC ora 15.00

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Thu May 20, 2004 5:30 pm

KANALIA LM POPESCKU A FOST SUSPENDATA DIN FUNCKZIE.


FLORIAN POPA RECKTOR INTERIMAR!

l-am sckimbat pe dracku ku tack'su.

NU PUNETZI ARMELE IN KUI!



sursa Radio Total - 96,9 Mhz- buletin de shtiri ora 17:00

Asckultatzi Radio Total. ...sa vezi ce o sa-i certe Rodi la "Ora de Shtiri" de la ora 18:00

Go Rodi! GO!
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Thu May 20, 2004 6:16 pm

ora 18:00 - shtirile de ma sus SE KONFIRMA

Privitor la licentza "Studentzii nu au nici o vina...ei trebuie si vor da licentza shi diploma in septembrie pentru a putea participa la concursul de rezidentziat din noiembrie" -Florian Popa

"Sper in interesul shi spre binele studentzilor sa va atingetzi acest obiectiv" -Rodica Kulcer

GATA BAH! PE UNUL L-AM ARS!
Se POATE BAH!
HAI SA PUNEM SHI DE UN REZIDENTZIAT KORECKT FARA PREPARATORI!


ASCKULTATZI RADIO TOTAL 96,9 Mhz
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

sinfulu'
senior
senior
Posts: 120
Joined: Thu Sep 25, 2003 10:11 am

Postby sinfulu' » Thu May 20, 2004 6:47 pm

LM nu moare niciodata....decat atunci cand...
va conduce medicina romana peste 20 de ani de acum inainte
de unde? ia ghci!
:cry: :cry: :cry:

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Thu May 20, 2004 8:04 pm

ROMANIA - MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII
CABINET MINISTRU


Ordin privind desemnarea domnului Prof. Univ. Dr. Florian Popa in calitate de ordonator de credite la Universitatea de Medicina si Farmacie „Carol Davila” din Bucuresti


Având in vedere ca prin OMEdC nr. 3548/08.04.2004 rectorul ales de catre senatul Universitatii de Medicina si farmacie „Carol Davila” nu a fost confirmat in funcţie, aprobându-se totodată prelungirea duratei de desfasurare a alegerilor pana in data de 14.05.2004;
Cunoscând faptul ca prin OMEdC nr. 3822/2004, domnului Acad. Prof. Univ. Dr. Laurentiu M. Popescu i-au fost menţinute atât atributiile functiei de rector cat si cele de ordonator de credite numai pana la data de 19.05.2004, data pana la care nu au fost remediate viciile privind alegerile, constatate cu ocazia emiterii OMEdC 3548/08.04.2004 si nu se finalizase controlul dispus prin OMEdC 3505/31.03.2004.

In urma controlului dispus si efectuat potrivit OMEdC nr. 3505/31.03.2004, la Universitatea de Medicina si farmacie „Carol Davila” din Bucuresti, s-a constatat ca „organizarea si desfasurarea alegerilor pentru structurile academice de la Facultatea de Medicina Generala au fost realizate fara respectarea prevederilor legale statuate de art. 72(1) din Legea 128/1997, de art. 13 si 10(3) din OMEdC nr. 5530/2003, de art. 146 din Legea 84/ 1995” dupa cum urmeaza:
- la alegerile membrilor consiliului facultatii der medicina generala au fost validate 18 cadre didactice ca membrii ai consiliului, desi nu au obtinut jumatate plus unu din numarul votantilor. Aceste cadre didactice au obtinut intre 434 si 324 voturi, iar ½ plus unu din 877 votanti, reprezinta 438 voturi;
- nua a fost respectata prevederea privind norma de reprezentare din metodologia proprie de organizare si desfasurare a alegerilor, aprobata de senat la 15 ianuarie 2004, care prevede la pagina 1 ca „desemnarea candidatilor pentru consiliul facultatii se face respectandu-se o norma de reprezentare de 1 candidat la 5 cadre didactice”. De exemplu, de la catedra de chirurgie plastica de la Spitalul Grigore Alexandrescu, din cele 3 persoane care compun catedra, a fost desemnata in consiliul facultatii o persoana, pe cand de la catedra de anatomie, din 40 de cadre didactice cu drept de vot, au fost desemnate pentru consiliul faculatatii 3 persoane, in loc de 8 persoane la cat ar fi avut dreptul catedra, conform normei de reprezentare.
- Validarea senatului, efectuata urmare a OMEdC nr. 3548/08.04.2004, nu a respectat prevederile art. 146 din Legea invatamantului nr. 84/1995, republicata, „hotararile senatelor, ale consiliilor facultatilor si ale departamentelor se iau cu majoritatea voturilor membrilor prezenti, daca numarul lor reprezinta cel putin doua treimi din totalul membrilor”; la pag. 10 a stemogramei acestei sedinte se consemneaza ca vechiul senat era format din 66 de membri, deci, pentru indeplinirea conditiei de cvorum pentru vot era nevoie de prezenta la vot a cel putin 44 de membrii ai senatului. Conform aceleiasi stenograme, la sedinta s-au prezentat 55 de persoane, dintre care 14 persoane au parasit sala inainte de vot, fiind nemultumite de procedura de votare prin vot deschis adoptata. Rezulta ca votul a fost exercitat de 41 de persoane, dintre care – conform procesului verbal- doua persoane au votat prin procura (prof. Eugen Ciofu si stud. N. Banicioiu) iar un vot apartine directorului tehnic administrativ al universitatii, care potrivit art. 72 (1) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic nu putea fi membru al senatului universitar;
Vazand constatarile din raportul de control inregistrat sub nr. 31138/20.05.2004 din care se desprinde concluzia ca senatul universitar este nelegal constituit, urmare a faptului ca alegerile la nivelul Consiliului Facultatii de Medicina s-au desfasurat fara respectarea reglementarilor in vigoare iar senatul universitar nu a fost legal validat;
Tinand seama de prevederile art. 53(1) lit. A din Legea 90/2001 privind organizarea si functionarea Guvernului Romaniei si a ministerelor, conform carora: „Ministrii indeplinesc in domeniul lor de activitate urmatoarele atributii generale: organizeaza, coordoneaza si controleaza aplicarea legilor, ordonantelor si hotararilor Guvernului, a ordinelor si instructiunilor emise potrivit legii, cu respectarea limitelor autoritate si a principiului autonomiei locale a institutiilor publice si a agentilor economici (...);
In conformitate cu prevederile art. 146 din Legea nr. 84/1995, art. 72(5) din Legea nr. 128/1997 si ale Legii 500/2002;
In temeiul H.G. 410/2004 privind organizarea si functionarea Ministerului Educatiei si Cercetarii.

Ministerul Educaţiei si Cercetării
emite prezentul ordin :

Art.1. Nu se confirma, in funcţia de rector, domnul prof.univ.dr.Dan Andronescu întrucât a fost ales de o structura constituita fara respectarea prevederilor legale in vigoare, care, in aceste condiţii nu are dreptul sa exercite atribuţiile Senatului universitar.
Art.2.(1) Se revoca, începând cu data de 20.05.2004 calitatea de ordonator de credite a domnului acad.prof.univ.dr.Laurentiu Mircea Popescu , care nu mai are dreptul sa semneze nici un document care poate sa angajeze Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila” din Bucuresti sau Facultatea de Medicina Generala.
(2) Documentele semnate in conditiile alin. (1) din prezentul articol se sanctioneaza cu nulitatea absoluta.

Art.3.(1) Se desemnează domnul prof.univ.dr.Florian Popa pentru a exercita atributiile funcţiei de rector cu data de 20.05.2004, calitatea de ordonator de credite.
(2) Se imputerniceste domnul prof.univ.dr.Florian Popa pentru a exercita atributiile functiei de rector si, in consecinta sa asigure organizarea si desfasurarea alegerilor pentru constituirea legala a Consiliului Facultatii de Medicina Generala, pentru alegerea conducerii acestei facultati iar ulterior pentru constituirea legala a Senatului universitar si alegerea rectorului.In acest sens, in conformitate cu OMEdC nr.5530/2003, Senatul universitar va elimina din metodologia de alegeri toate prevederile neconforme cu legislatia in vigoare .Metodologia de alegeri va trebui sa prevada conditiile de eligibilitate prevazute de lege, conditia legala de 2/3 de membrii prezenti in momentul votului, alegerea fiecarei persoane cu majoritate de jumatate plus unu din totalul membrilor prezenti, si va urmari respectarea normei de reprezentare a catedrelor in Consiliul facultatii, modul de exercitare a votului in conditii care sa nu produca suspiciuni –prin eliminarea votului negativ etc.
(3) Se aproba prelungire duratei de desfasurare a alegerilor la Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila” pana la data de 30.06.2004, in vederea constituirii structurilor prevazute la alin.(2) din prezentul articol si alegerii persoanelor pentru ocuparea functiilor de conducere de la acelasi alineat.Totodata, pana la 30.06.2004, Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila”urmeaza sa inainteze Ministerului Educatiei si Cercetarii dosarul de confirmare â rectorului ales, in conditiile legii.

Art.4 Directia Generala Invatamant Superior, Directia Juridic, Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila” din Bucuresti, domnul acad.prof.univ.dr.Laurentiu Mircea Popescu precum si domnul prof.univ.dr.Florian Popa vor duce la indeplinire dispozitiile prezentului ordin.


Ministru ,

Alexandru ATHANASIU


Nr.3877
DATA 20.05.2004
Bucuresti

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Fri May 21, 2004 5:07 am

Alexandru Athanasiu
Ministrul educatiei a invalidat ieri, pentru a doua oara in acest an, alegerile de la Universitatea de Medicina si Farmacie din Bucuresti, neconfirmindu-l in functia de rector pe Dan Andronescu. Athanasiu a decis ca, pina la sfirsitul lunii iunie, vechiul senat universitar impreuna cu rectorul intermediar, Florian Popa, sa organizeze noi alegeri. Ministrul a retras si dreptul de semnatura a lui Laurentiu Mircea Popescu, fostul rector al institutiei.

http://www.expres.ro/social/?news_id=155343&print=1


CONFLICT In timp ce conducerea UMF Bucuresti anunta ca universitatea intra in greva generala, ministrul Educatiei a numit un nou rector interimar si a invalidat din nou alegerile

Conducerea UMF invalidata a doua oara

Ministrul Educatiei si Cercetarii, Alexandru Athanasiu, a anuntat, ieri, printr-un ordin, confirmarea rectorilor la universitatile la care fusesera semnalate o serie de nereguli, mai putin a rectorilor de la Univesitatea de Medicina si Farmacie „Carol Davila“ din Bucuresti, Dan Andronescu, si a rectorului de la Universitatea de Medicina si Farmacie „Victor Babes“ din Timisoara, Stefan Dragulescu. In ambele cazuri, Alexandru Athanasiu a ordonat organizarea de noi alegeri pana pe 30 iunie si a numit un nou ordonator de credite in persoana doctorului Florian Popa, cadru didactic la UMF Bucuresti si directorul Spitalului Pantelimon, in timp ce conducerii universitare timisorene i-a revenit sarcina sa-si desemneze singura acest ordonator, dupa ce rectorului Dragulescu i-a fost retrasa aceasta atributie.
Pana la decizia ministrului, conducerea UMF Bucuresti nu a stat cu mainile in san si a organizat, ieri dimineata, un miting de protest in care a cerut demisia ministrului Athanasiu sau, in situatia in care ministrul nu are atata onoare, dupa cum a spus doctorul Sorin Simion, Guvernul ar trebui sa-l demita. Manifestantii, o parte studenti din anul VI care au fost convocati pe motiv ca vor fi informati despre conditiile in care se va sustine examenul de licenta in acest an, o parte rezidenti adusi cu autocarele de la Spitalul Colentina, unde director este dr. Simion, care ar fi trebuit sa ocupe functia de prodecan daca alegerile nu ar fi fost invalidate succesiv, au privit mai mult sau mai putin nedumeriti scandarile patimase ale liderilor lumii medicale.
Doctorul Simion a mai declarat ca Athanasiu si-a batut joc de autonomia universitara si ca protestele lor nu se vor opri aici, ci se vor adresa structurilor universitare internationale. Profesorii contestatari au mai anuntat ca au inaintat un protest ministrului in care se mentioneaza intentia cadrelor didactice din UMF de a intra in greva generala in cazul in care, pana luni, Alexandru Athanasiu nu va da curs pozitiv solicitarii lor de validare a noului rector, profesorul Dan Andronescu.
In timp ce in comunicatul de la UMF se spune ca acea comisie numita de Ministerul Educatiei nu a gasit nici o neregula in procesul electoral, „si cu toate acestea nu se doreste validarea alegerilor, nesocotindu-se orice principiu de drept“, ordonatorul de credite numit de Athanasiu, Florian Popa, ne-a declarat ca i s-a inaintat de la MEC un dosar consistent de nereguli semnalate in desfasurarea alegerilor. Doctorul Popa a precizat ca se considera pur si simplu un administrator al unei situatii de criza, din care spera sa se iasa cat mai repede, iar numirea sa poate avea la baza faptul ca el este unul dintre cele trei persoane de la UMF care au drept de semnatura si poate ocupa astfel aceasta functie. Intrebat despre greva generala anuntata de conducerea UMF, Florian Popa, a spus ca, in 32 de ani de cand este cadru didactic in aceasta institutie, nu a auzit vreodata sa aiba loc o greva generala, motiv pentru care ii este greu sa creada ca se va intampla de aceasta data. Pe de alta parte, directorul Spitalului Pantelimon a mai subliniat ca, in acest moment, o greva nu are nici un rost avand in vedere ca este vorba de sfarsitul anului universitar, cand studentii sustin examenul de licenta si apoi pe cel de rezidentiat. Potivit ordinului de ministru, Florian Popa are sarcina sa organizeze noi alegeri, refacand metodologia, astfel incat sa nu se mai incalce legislatia in vigoare.

Madalina Ivan
http://www.cotidianul.ro/eveniment/even ... 0alegerile


Macel intestin la Universitatea Carol Davila

Ministerul Educatiei a declarat ilegale alegerile de la UMF Bucuresti * Fostul ministru Dragulescu a fost si el pus pe liber la Universitatea "Victor Babes" din Timisoara
Alexandru Athanasiu a prezentat raportul final al comisiei de control care a verificat modalitatea de desfasurare a alegerilor la Universitatea de Medicina si Farmacie Carol Davila din Bucuresti, afirmand ca acestea nu pot fi validate. Documentul stipuleaza ca "Senatul universitar este nelegal constituit, urmare a faptului ca alegerile la nivelul Consiliului Facultatii de Medicina Generala s-au desfasurat fara respectarea reglementarilor in vigoare iar senatul universitar nu a fost legal validat". Astfel, prin ordinul 3877/20 mai a.c., Alexandru Athanasiu nu-l confirma in functia de rector pe prof. univ. dr. Dan Andronescu "intrucat a fost ales de o structura constituita fara respectarea prevederilor legale in vigoare". "In acelasi timp, se desemneaza prof. univ. dr. Florian Popa pentru a exercita, incepand cu 20 mai a.c., calitatea de ordonator de credite si se imputerniceste pentru a exercita atributiile functiei de rector. In consecinta, el trebuie sa asigure organizarea si desfasurarea alegerilor pentru constituirea legala a Consiliului Facultatii de Medicina Generala, pentru alegerea conducerii acestei facultati iar ulterior pentru constituirea legala a senatului universitar si alegerea rectorului", a mai afirmat Alexandru Athanasiu.

Ministrul a anuntat ca senatul UMF trebuie sa elimine din metodologia de alegeri acele prevederi neconforme cu legislatia in vigoare, ce au condus la invalidarea alegerilor. "Metodologia va trebui sa prevada conditiile de eligibilitate prevazute de lege, conditia legala de 2/3 din membri prezenti in momentul votului, alegerea fiecarei persoane cu majoritate de jumatate plus unu din totalul membrilor prezenti, si va urmari respectarea normei de reprezentare a catedrelor in consiliul facultatii, modul de exercitare a votului in conditii care sa nu produca suspiciuni", a precizat Athanasiu. Ordinul ministrului mai prevede prelungirea duratei de desfasurare a alegerilor la UMF pana la 30 iunie a.c.

Potrivit raportului comisiei de ancheta, La UMF alegerile s-au desfasurat pe baza Cartei universitare adoptate in 1996 care contine prevederi neclare si neactualizate. In plus, alegerile pentru structurile academice de la Facultatea de Medicina Generala au incalcat prevederi din Legea invatamantului, cea a Personalului didactic si ordinul ministrului Educatiei in materie.


Amenintari cu greva
Sute de profesori si studenti ai Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" au protestat ieri in curtea UMF nemultumiti de atitudinea ministrului Educatiei si Cercetarii, Alexandru Athanasiu fata de solicitarea lor de validare a alegerilor pentru conducerea institutiei. Laurentiu Popescu, actualul rector al UMF a declarat cu aceasta ocazie ca avocatii UMF au inaintat o actiune la Sectia de Contencios Administrativ a Curtii de Apel Bucuresti, contestand Ordinul Ministrului de nevalidare a noului rector.

"Atat ministerul in sine, ca organism, cat si ministrul Educatiei in persoana au fost instiintati de actiunea in instanta. A existat o perioada de zece zile, considerata de instanta ca perioada de impacare (recurs gratios). Dar acest interval a trecut, ministrul nu a reactionat, deci actiunea in instanta isi va urma cursul", a mai spus Popescu.

Protestatarii au cerut demisia ministrului, in caz contrar, urmand sa solicite Guvernului sa-l destituie din functie. "Ministrul discretionar", "respectati autonomia universitara!", "nu vrem sa fim umiliti" sunt cateva din lozincile scandate, mai bine de o ora, de protestatari.

Dupa incheierea mitingului, un grup de profesori, reprezentand conducerea nou aleasa a UMF Carol Davila, s-au deplasat la MEC pentru a depune la cabinetul ministrului un protest. In acelasi timp, o parte din manifestanti au plecat pentru a-si continua protestul in fata ministerului.


Alegeri invalidate si la Medicina din Timisoara
Ministrul Athanasiu a emis un alt ordin prin care il desemneaza, incepand cu 20 mai a.c., pe prof. dr. Marius Raicu in calitate de ordonator de credite la Universitatea de Medicina si Farmacie Victor Babes din Timisoara. Totodata, acesta este imputernicit sa exercite atributiile functiei de rector si sa asigure organizarea si desfasurarea alegerilor pentru functia de decan la Facultatea de Medicina Dentara si pentru cea de rector. "Universitatea de Medicina si Farmacie "Victor Babes" din Timisoara urmeaza a inainta Ministerului Educatiei dosarul de confirmare a rectorului ales cu respectarea legii, pana la 30 iunie a.c.", a anuntat ministrul.

Conflictul de la Timisoara a izbucnit in momentul in care institutia a trimis spre validare MEC dosarul de iinvestitura pentru un nou mandat de rector a prof. dr. Stefan Dragulescu. Fost ministru al Sanatatii, acesta a ocupat, potrivit Ministerului Educatiei, doua mandate conse-cutive de rector la aceasta institutie. Fiind singurul candidat, senatului UMF Victor Babes l-a validat in functie pentru perioada 2004-2008. Ministrul Educatiei a afirmat ca s-au incalcat prevederile legale si a solictat organizarea de noi alegeri. Ieri, dupa ce ministrul Athanasiu a emis ordinul prin care anunta masurile la Victor Babes, senatul universitatii a trimis o nota ministrului prin care anunta ca a hotarat mentinerea in functia de rector a prof. univ. dr. Stefan Dragulescu. In acelasi timp, pentru a detensiona relatiile cu MEC, a mai decis ca ordonator de credite sa fie prorectorul Marius Raicu, pe care, de altfel, ministrul Athanasiu il desemnase ieri, prin ordin, in aceasta calitate.


Mihaela JITEA
http://www.ziua.ro/display.php?id=14277&data=2004-05-21


Ministrul Educatiei ordonã alegeri noi la UMF

Un grup de studenti medicinisti – destul de numeros, dar lipsit „de nerv" – a protestat ieri, alãturi de reprezentanti ai personalului UMF „Carol Davila", în curtea Facultãtii de Medicinã Bucuresti, împotriva tergiversãrii validãrii rectorului universitãtii de cãtre Ministerul Educatiei.
Continuând circul declansat în urmã cu mai bine de o lunã – care nu face deloc cinste unei institutii prestigioase, cum este Universitatea de Medicinã si Farmacie „Carol Davila" –, manifestantii au cerut demisia ministrului Educatiei, Alexandru Athanasiu, „pentru incapacitatea de a respecta legile tãrii, inclusiv Constitutia, cãlcând principiile autonomiei universitare". Ei sustin cã MEC, prin declaratii jignitoare si ordine de amânare a intrãrii în normalitate, pune UMF în situatia de a nu-si mai putea desfãsura activitatea.
Adresându-se celor prezenti, membrii actualei conduceri a UMF – printre care prodecanii Petre Calistru si Sorin Simion – s-au arãtat ofensati de conducerea MEC, „care calcã în picioare democratia în vãzul tuturor si care nu ia în considerare votul si dorinta majoritãtii comunitãtii universitare a UMF." În discursurile reprezentantilor conducerii UMF s-a mai mentionat cã „toatã inspectia guvernatã de comisia MEC nu a descoperit nici o neregulã în procesul electoral din UMF si, cu toate acestea, nu se doreste validarea alegerilor".
Pentru toate aspectele mentionate, conducerea UMF „Carol Davila" sustine cã a deschis deja actiune în justitie împotriva MEC, „dupã o perioadã de gratie în care MEC a fost anuntat, pe cale amiabilã si a refuzat sã dea vreun rãspuns." Potrivit protestatarilor, dacã nu se va ajunge la nici un rezultat, Universitatea va declansa grevã generalã pe termen nelimitat.
Contactat ieri telefonic, purtãtorul de cuvânt al Ministerului Educatiei, Daniel Tomoni, ne-a declarat cã MEC are cunostintã despre protestul studentilor, dar cã nu are, momentan, nici o pozitie oficialã vizavi de acest subiect.
Câteva ore mai târziu, ministrul Educatiei, Alexandru Athanasiu, a anuntat, într-o conferintã de presã, cã nu l-a validat pe noul rector Dan Andronescu si cã a dispus desfãsurarea de noi alegeri. Ministrul a mai adãugat cã l-a desemnat pe profesorul Florian Popa pentru a exercita atributiile de rector pânã la data de 30 iunie a.c., când vor avea loc noi alegeri, solutie de altfel vehiculatã de dimineatã de protestatari.
Bogdan Popescu, purtãtorul de cuvânt al UMF, a declarat cã luni va fi declansatã grevã generalã. De data aceasta motivul îl reprezintã faptul cã ministrul a numit ca rector interimar o persoanã care face parte din echipa contestatarilor alegerilor, deci nu un independent.
Ministrul Educatiei l-a mai împuternicit în functia de rector interimar al UMF Timisoara pe Marius Raicu, pentru a se ocupa de organizarea alegerilor.
Catrinel-Laura Bogaciu

http://www.azi.ro/actual.htm#stirea12


Miting de protest la UMF"Carol Davila " Vineri 21 Mai 2004


Ieri, cateva sute de profesori si studenti au protestat in curtea Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" impotriva tergiversarii deciziei Ministerului Educatiei si Cercetarii privind validarea rectorului universitatii bucurestene. Profesor dr. Eugen Bratucu, prorector al UMF" Carol Davila", a declarat ca este posibil ca universitatea sa se confrunte cu grave probleme de ordin financiar, deoarece nu mai are ordonator principal de credite ca urmare a incetarii mandatului rectorului. "Comisia MEC nu a descoperit nici o neregula in procesul electoral din UMF si cu toate acestea nu se doreste validarea alegerilor, nesocotindu-se orice principiu de drept. De asemenea, UMF ÇCarol DavilaÈ a deschis deja actiune in justitie impotriva MEC, la sectia Contenciosului administrativ a Curtii de Apel, dupa o perioada de gratie in care MEC a fost pe cale amiabila si a refuzt sa dea vreun raspuns", se arata intr-un comunicat de presa al conducerii universitatii. Studentii protestatari au venit cu pancarte pe care se putea citi "Eu-Athanasia omoara Romania", "Ministrul Rusinii", "Nu dorim inghetarea anului universitar". Tot ieri, mai multe cadre didactice si studenti au depus la MEC un protest in care se cere validarea rectorului ales. Daca pana luni ministrul Alexandru Athanasiu nu va da un raspuns, conducerea UMF "Carol Davila" a decis sa declanseze greva generala. (Ioana G.)

Liga Studentilor in Medicina se desolidarizeaza

Liga Studentilor in Medicina a anuntat ca se desolidarizeaza de actiunile unui grup de interese care cauta sa implice studentii in actiuni de tulburare a vietii medicale universitare. " Informam totodata ca cei care pretind ca detin functii in cadrul organizatiei noastre si vorbesc in numele nostru nu ne reprezinta si asupra acestora vom lua deciziile cuvenite conform legilor in vigoare", mentioneaza Liga Studentilor in Medicina. (A.D.)

Profesorul Dan Andronescu nu a fost validat in functia de rector
l Pana pe 30 iunie se vor organiza noi alegeri

Ieri, conducerea Ministerului Educatiei si Cercetarii a decis, prin ordin, nevalidarea in functia de rector al UMF "Carol Davila" a prof. univ. dr. Dan Andronescu. Ministrul Alexandru Athanasiu acuza mai multe vicii de procedura la alegerile organizate la "Carol Davila", precum neactualizarea Cartei Universitare, nevalidarea structurilor si functiilor de conducere la nivelul facultatilor de senatul aflat in functiune atunci etc. In consecinta, rectorul ales nu a fost confirmat in functie. In schimb, de ieri, in functia de ordonator de credite a fost numit prof. univ. dr. Florian Popa, care este imputernicit sa exercite si atributiile functiei de rector. In consecinta, acesta are sarcina sa organizeze noi alegeri pentru constituirea legala a senatului universitar si alegerea rectorului. Alegerile la UMF se vor organiza pana cel mai tarziu la data de 30 iunie a.c. (A. Danaila)

http://www.romanialibera.ro/editie/inde ... 004&idx=97



si sa nu uitam ziarul lor favorit, al lui Dan Lazarescu - cel care are in grija si Viata Medicala - superb ziar :D

Studentii si cadrele didactice cer demisia ministrului Athanasiu

Incet, incet incepe sa se stranga latul in jurul ministrului Educatiei si Cercetarii, “venerabilul” domn Alexandru Athanasiu. Singurul responsabil pentru colapsul in care se zbate de doua luni incoace Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila” din Bucuresti. Asa ca, ministrul Athanasiu va trebui sa “dea sama” pentru ceea ce a facut si sa-si prezinte in mod onorabil... demisia.
Reprezentanti ai personalului UMF, profesori, prodecani, prorectori si cateva sute de studenti au pus piciorul in prag in privinta situatiei grave create ca urmare a refuzului MEC de a valida alegerile cat se poate de legale si corecte desfasurate la Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila” - refuz care a dus la imposibilitatea Universitatii de a-si desfasura activitatea in mod normal si legal - au organizat ieri o mare manifestatie de protest la sediul Facultatii de Medicina si Farmacie pentru a-i aduce la cunostinta domnului ministru situatia dezastruoasa cu buna-credinta pentru a-i propune masuri de deblocare.
Dar noi credem ca domnul ministru e prea ocupat sa-si aplice ministeriala ureche la cerintele atator oameni nedreptatiti si care, am adauga noi, au de suferit de pe urma incapatanarii ministrului Educatiei.
Peste 600 de reprezentanti ai personalului UMF “Carol Davila” si studenti au protestat ieri impotriva tergiversarii nejustificate a MEC pentru validarea rectorului Universitatii. Manifestantii au cerut demisia ministrului pentru incapacitatea de a respecta legile tarii, inclusiv Constitutia, calcand principiile autonomiei universitare. Membrii comunitatii universitare prezenti la protestul public au sustinut ca MEC, prin declaratii jignitoare si ordine de amanare a intrarii in normalitate, pune UMF in situatia de a nu-si mai putea desfasura activitatea.
Conducerea nou aleasa in mod democratic a Universitatii s-a aratat ofensata de conducerea MEC, care “calca in picioare democratia” in vazul tuturor si care nu ia in considerare “votul si dorinta majoritatii” comunitatii universitare a UMF “Carol Davila”. S-a mai mentionat ca toata “inspectia” guvernata de comisia MEC “nu a descoperit nici o neregula” in procesul electoral si cu toate acestea nu se doreste validarea alegerilor, nesocotindu-se orice principiu de drept.
De asemenea, UMF a deschis deja actiune in justitie impotriva ministerului, la sectia Contenciosului Administrativ a Curtii de Apel Bucuresti, dupa o perioada de “gratie” in care MEC a fost anuntat pe cale amiabila si a refuzat sa dea vreun raspuns.
Sutelor de studenti le-au stat alaturi si i-au sprijinit prin discursurile lor, prorectorul Virgiliu Ancar, Eugen Bratucu, prodecan, prof. Sorin Simion, prof. Petre Calistru, prorectorul prof. Radu Palade.
Este, dupa cum s-a vazut, un moment greu pentru acest bastion al medicinei romanesti, iar ceea ce s-a obtinut de generatii de dascali, studenti in cele 2 luni de cand dureaza toata aceasta tevatura risca sa se duca de rapa. Timp de doua luni alegerile de la UMF care s-au desfasurat in spiritul legii au fost intoarse pe toate partile de catre contestatari.
S-au facut verificari peste verificari, s-a analizat fiecare aspect, s-a format si o comisie de specialitate din partea MEC, care si-a bagat mainile pana la coate in toate registrele, dar tot n-au gasit nimic ilegal. Mai ramanea, dupa cum marturiseste un distins profesor “sa ne ceara si numarul de la pantof”.
Tot ce se intampla acolo este un paradox, deoarece fostului rector prof. Laurentiu Popescu i-a expirat mandatul de... prelungiri pe 19 mai a.c., deci practic din acea zi Universitatea nu mai are... rector si, mai grav, nu mai are cine sa-i gestioneze treburile interne, nu exista un ordonator de credite etc, si o universitate “nu se poate conduce cu prelungiri... de conducere de la o zi la alta”, a declarat prof. Virgiliu Ancar.
“Situatia este foarte grava pentru activitatea didactica, exista o perspectiva sumbra a imixtiunii politicului in universitate. Ministrul niciodata nu a pus problema ca echipa care a castigat alegerile este nevinovata. Ne-a facut mincinosi!”, a declarat prof. Leon Zagrean.
“Excesul nostru de toleranta este calcat in picioare de domnul ministru Athanasiu. O minoritate zgomotoasa doreste..., dar nu stie sa piarda, o minoritate care pana in 1989 era in frunte! Pana cand?”, a completat prodecanul Petre Calistru.
Bineinteles ca, numitorul comun a fost cererea de demisie a ministrului Athanasiu... “ii cerem demisia domnului ministru. Nu o sa si-o dea pentru ca nu are onoare!”
Pe buzele studentilor nedreptatiti si pe pancartele lor se cerea “Jos ministrul rusinii”, “Vrem dreptate”, “Respectati autonomia universitara”, “Nu dorim sa fim umiliti”, “Nu dorim inghetarea anului universitar”.
Dar cel mai grav lucru si care se restrange asupra studentilor sau viitorilor studenti este ca pana acum trebuia sa se organizeze examenul de admitere, licenta, dar nu s-a facut nimic.
Drept urmare, cele peste 600 de persoane, cadre didactice si studenti au luat hotararea ca Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila” sa intre in greva generala pe termen nelimitat. Iar data inceperii grevei si a declansarii masurilor de protest urmeaza sa fie stabilita in functie de raspunsul Ministerului.
http://www.cronicaromana.ro/?editie=403 ... &art=18997


si pozitia unora :D

Libertatea Nr. 4321, 21 Mai 2004

Studentii de la Medicina si Stomatologie, in greva
Doua greve au fost declansate ieri din pricina interminabilului scandal de la Universitatea de Medicina si Farmacie Bucuresti. Circa 300 de studenti la Stomatologie au intrat ieri in greva, la care s-au alaturat 80% dintre profesorii lor. "Din pricina ca nu exista un rector validat de ministru, bursele nu mai ajung la studenti, iar cei din anii terminali risca sa nu poata sustine examenul de licenta", ne-a declarat Nicolae Banicioiu, liderul Uniunii Studentilor din Romania. Alti circa 400 de studenti si profesori de la Medicina au intrat de ieri in greva pe termen nelimitat, acuzandu-l pe ministrul Athanasiu ca nu valideaza noua conducere a UMF.


unde se vede ca incepand cu acest moment contestatii devin contestatari.

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Postby alex-n » Fri May 21, 2004 9:24 am

Referitor la protestul lui LM&co la care cica au participat sute de studenti : Ar trebui ca reprezentatii studentilor sa dea un comunicat de presa in care sa se dezminta faptul ca studentii medicinisti protesteaza impotriva deciziei ministrului.
Reprezentatii presei au creat o imagine gresita a protestului de ieri prin care ne baga pe toti in aceeasi oala cu kakao (proteste) a lui LM. Chiar daca erau si studenti (adusi sau nu cu forta) nu cred o suta reprezinta 2000 de studenti medicinisti.
Aceeasi poveste si la TV. De luni se face greva generala in UMF la ordinele lui don Lorenzo, prin care "noi" contestam ordinul ministrului si ii cerem demisia.
Seb si Victor, sper ca nu veti lasa sa se propage aceasta imagine de adeziune a studentilor la acest circ facut ca ultim spasm disperat al mafiei din UMF!

User avatar
alex-n
junior
junior
Posts: 70
Joined: Sun Dec 07, 2003 3:17 pm

Postby alex-n » Fri May 21, 2004 9:25 am

:twisted:

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Fri May 21, 2004 10:30 am

S-A TERMINAT!
PUNCT SI DE LA CAPAT!

Cam acestea au fost mesajele pe care am incercat sa le transmitem colegilor prin afisele lipite.
La facultate situatia s-a schimbat in ceea ce priveste "afisajul" si cred eu ca senzatia celor ce au fost ieri la facultate o sa aiba senzatia ca ne-am trezit dintr-un cosmar (si cred ca senzatia asta o incearca mic cu mare, fara sa aiba legatura neaparat cu zidurile facultatii).

Nu cred ca lumea din UMF poate sa se gandeasca ca noi (organizatii studentesti) protestam impotriva deciziei ministerului.. Intr-adevar vad ca se incearca deformarea pentru cei din afara. LMP in schimb nu mai are nici o autoritate si cred ca de acum incolo va incepe cosmarul pentru el daca nu constientizeaza asta.
La protestul de ieri au fost adusi niste studenti de la stoma de catre profii lor (sub amenintarea absentelor si altele..) iar "profii" mai erau si secretare de la rectorat, inclusiv femei de serviciu (fara a se intelege ca am ceva cu aceste femei dar ele fac parte din personalul administrativ si nu din comunitatea universitara).

Atasez aici comunicatul de presa SSM dat ieri publicitatii:

Societatea Studentilor in Medicina din Bucuresti



COMUNICAT DE PRESA



Prin ordinul emis astazi, 20 mai 2004, dl. ministru Al. Athanasiu pune in sfirsit capat incalcarilor legii si abuzurilor comise la alegerile din UMF „Carol Davila”. Speram ca din acest moment dezinformarile, amenintarile si intimidarile la adresa studentilor sa inceteze.

Reamintim opiniei publice ca inca din data de 11 mai 2004, aproape 500 de studenti au semnat pe listele de sustinere a pozitiei ministrului domnului Alexandru Athanasiu, cu privire la alegerile UMF, cu urmatorul text:
„Domnule Ministru,
Subsemnatii, studenti ai UMF “Carol Davila”, apreciaza si sustin initiativa Ministerului Educatiei si Cercetarii de a clarifica situatia alegerilor din Universitatea de Medicina si Farmacie „Carol Davila” Bucuresti”

Speram de asemenea ca manifestatii de trista amintire, de tipul celei care a avut loc in curtea facultatii de medicina si care nu au nimic in comun cu principiile democratice si ale bunului simt, nu vor mai avea loc in spatiul UMF.

Universitatea are acum o noua conducere interimara, si nu exista nici un motiv real pentru ca sesiunea de examene si examenul de licenta sa nu se desfasoare in conditii de normalitate. Cit despre intreruperea cazarii studentilor in camine, niciodata nu a existat un astfel de pericol, cu atit mai putin acum. Atat timp cat universitatea are un rector, nu poate fi vorba nici de inghetarea anului universitar, toate acestea fiind doar incercari disperate a acolitilor fostului rector, L.M. Popescu, de a provoca tensiunui inutile, prin dezinformarea sistematica a comunitatii academice.




20 mai 2004 Biroul de presa al Societatii Studentilor in Medicina
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Fri May 21, 2004 10:51 am

Scuze pentru incoerentele din mesajul anterior! Sper totusi sa se inteleaga mesajul si sa-mi dati "circumstantele atenuante" datorate oboselii.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Sat May 22, 2004 1:05 am

2. La Universitatea de Medicină şi Farmacie Carol Davila din Bucureşti s-a constatat că alegerile s-au desfăşurat pe baza Cartei universitare adoptate în 1996, care cuprinde unele prevederi neclare şi neactualizate, care au permis interpretări contrare OMEdCT nr. 5530 din 24.11.2003. Din stenograma şedinţei senatului universitar din 26.03.2004 reiese că validarea structurilor şi funcţiilor de conducere la nivelul facultăţilor nu a fost efectuată de senatul universitar aflat încă în funcţiune, respectiv cel în componenţa aleasă pentru perioada 2000 - 2004, ci de către o structură încă neconstituită, care urma să devină noul senat universitar pentru perioada 2004 - 2008 numai după validarea de către vechiul senat a rezultatelor alegerilor de la facultăţi, alegeri în urma cărora au fost stabiliţi reprezentanţii în senatul universitar.
ÃŽn aceste condiţii, prin Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 3548 din 08.04.2004 nu s-a confirmat alegerea d-lui prof.univ.dr. Dan Andronescu în funcţia de rector pentru perioada 2004 - 2008 şi s-a acordat universităţii un termen suplimentar pentru confirmarea structurilor şi funcţiilor de conducere nou alese de către senatul universitar încă în funcţiune, ales pe perioada 2000 - 2004, sau pentru organizarea de noi alegeri universitare, după caz, în condiţiile legii, raportul final urmând să fie transmis M.Ed.C. până la 14 mai 2004. Mandatul de rector al d-lui Acad. prof. univ. dr. Laurenţiu Mircea Popescu a fost până la data menţionată. Ulterior, întrucât raportul controlului dispus şi efectuat de MEdC prin OMEdC 3505/31.03.2004 nu a putut fi încheiat, prin OMEdC nr. 3822/2004, domnului Acad. prof. univ. dr.Laurenţiu M. Popescu i-au fost menţinute atât atribuţiile funcţiei de rector cât şi cele de ordonator de credite până la data de 19.05.2004.
Din raportul comisiei de control, cu nr. 31138/20.05.2004 se constată că nu au fost remediate viciile privind alegerile, semnalate sau constatate cu ocazia emiterii OMEdC 3548/08.04.2004. Astfel, în urma controlului dispus şi efectuat potrivit OMEdC nr. 3505/31.03.2004, la Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” din Bucureşti, s-a constatat că „organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru structurile academice de la Facultatea de Medicină Generală au fost realizate fără respectarea prevederilor legale statuate de art. 72(1) din Legea 128/1997, de art. 13 şi 10(3) din OMEdC nr. 5530/2003, de art. 146 din Legea 84/1995” după cum urmează:
- la alegerile membrilor consiliului facultăţii de medicină generală au fost validate 18 cadre didactice ca membrii ai consiliului, deşi nu au obţinut jumătate plus unu din numărul votanţilor. Aceste cadre didactice au obţinut între 434 şi 324 voturi, iar ? plus unu din 877 votanţi, reprezintă 438 voturi;
- nu a fost respectată prevederea privind norma de reprezentare din metodologia proprie de organizare şi desfăşurare a alegerilor, aprobată de senat la 15 ianuarie 2004, care prevede la pag.1 că „desemnarea candidaţilor pentru consiliul facultăţii se face respectându-se o normă de reprezentare de 1 candidat la 5 cadre didactice”. De exemplu de la catedra de chirurgie plastică de la Spitalul Grigore Alexandrescu, din cele 3 persoane care compun catedra, a fost desemnată în consiliul facultăţii o persoană, pe când de la catedra de anatomie, din 40 de cadre didactice cu drept de vot, au fost desemnate pentru consiliul facultăţii 3 persoane, în loc de 8 persoane la cât ar fi avut dreptul catedra, conform normei de reprezentare;
- validarea senatului, efectuată urmare a OMEdC nr. 3548/08.04.2004, nu a respectat prevederile art. 146 din Legea învăţământului nr. 84/1995, republicată, "hotărârile senatelor, ale consiliilor facultăţilor şi ale departamentelor se iau cu majoritatea voturilor membrilor prezenţi, dacă numărul lor reprezintă cel puţin două treimi din totalul membrilor”; la pag. 10 a stenogramei acestei şedinţe se consemnează că vechiul senat era format din 66 de membri, deci, pentru îndeplinirea condiţiei de cvorum pentru vot era nevoie de prezenţa la vot a cel puţin 44 de membri ai senatului.
Conform aceleiaşi stenograme, la şedinţă s-au prezentat 55 de persoane, dintre care 14 persoane au părăsit sala înainte de vot, fiind nemulţumite de procedura de votare prin vot deschis adoptată. Rezultă că votul a fost exercitat de 41 de persoane, dintre care – conform procesului verbal – două persoane au votat prin procură iar un vot aparţine directorului tehnic administrativ al universităţii, care potrivit art. 72 (1) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic nu putea fi membru al senatului universitar.
Văzând constatările din Raportul de control înregistrat sub nr. 31138/20.05.2004 din care se desprinde concluzia că senatul universitar este nelegal constituit, urmare a faptului că alegerile la nivelul Consiliului Facultăţii de Medicină Generală s-au desfăşurat fără respectarea reglementărilor în vigoare iar senatul universitar nu a fost legal validat şi ţinând seama de prevederile art. 53(1) lit. a din Legea 90/2001 privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor, conform cărora:” Miniştrii îndeplinesc în domeniul lor de activitate următoarele atribuţii generale: organizează, coordonează şi controlează aplicarea legilor, ordonanţelor şi hotărârilor Guvernului, a ordinelor şi instrucţiunilor emise potrivit legii, cu respectarea limitelor de autoritate şi a principiului autonomiei locale a instituţiilor publice şi a agenţilor economici (…) şi în temeiul H.G 410/2004 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Educaţiei şi Cercetării, ministrul educaţiei şi cercetării a emis ordinul nr 3877/20.05.2004.
ÃŽn conformitate cu prevederile acestui ordin, nu se confirmă, în funcţia de rector, domnul prof.univ.dr. Dan Andronescu întrucât a fost ales de o structură constituită fără respectarea prevederilor legale în vigoare, care, în aceste condiţii nu are dreptul să exercite atribuţiile Senatului universitar.
ÃŽn acelaşi timp, se desemnează domnul prof.univ.dr. Florian Popa pentru a exercita, începând cu data de 20.05.2004, calitatea de ordonator de credite şi se împuterniceşte pentru a exercita atribuţiile funcţiei de rector şi, în consecinţă, să asigure organizarea şi desfăşurarea alegerilor pentru constituirea legală a Consiliului Facultăţii de Medicină Generală, pentru alegerea conducerii acestei facultăţi iar ulterior pentru constituirea legală a senatului universitar şi alegerea rectorului. ÃŽn acest sens, în conformitate cu OMEdC nr. 5530/2003, senatul universitar va elimina din metodologia de alegeri toate prevederile neconforme cu legislaţia în vigoare. Metodologia de alegeri va trebui să prevadă condiţiile de eligibilitate prevăzute de lege, condiţia legală de 2/3 de membri prezenţi în momentul votului, alegerea fiecărei persoane cu majoritate de jumătate plus unu din totalul membrilor prezenţi, şi va urmări respectarea normei de reprezentare a catedrelor în consiliul facultăţii, modul de exercitare a votului în condiţii care să nu producă suspiciuni - prin eliminarea votului negativ etc.
Prin ordin, se aprobă prelungirea duratei de desfăşurare a alegerilor la Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila” până la data de 30.06.2004, în vederea constituirii structurilor prevăzute la alin.(2) din prezentul articol şi alegerii persoanelor pentru ocuparea funcţiilor de conducere de la acelaşi alineat. Totodată, până la 30.06.2004, Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila”urmează să înainteze ministerului educaţiei şi cercetării dosarul de confirmare a rectorului ales, în condiţiile legii.

http://www.edu.ro/cpress40527.htm

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Sat May 22, 2004 1:11 am

Scoala nu mai crede in propria ei lege

Exista un moment de la care un caz particular poate deveni emblematic. Acest moment s-a petrecut cand pe arterele Bucurestiului au marsaluit oameni in halate albe. Nu erau medici care sa protesteze astfel fiindca s-au stopat finantarile in tratamentul bolilor cardiovasculare ori pentru ca sunt spitale in care nu exista nici macar o aspirina. Cei 200-300 de protestatari in alb erau studenti si dascali ai Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti, iar marsul lor dorea sa spuna ca respectabila universitate isi apara cu toate armele autonomia. Ca apara legea. O asemenea situatie este fara precedent nu doar in Romania, ci in toata lumea civilizata: o universitate iese in strada ca sa acuze ministerul de incalcare a legii. Din pacate, s-a rastalmacit adevarul, iar cei din strada care strigau "hotii" nu stiau ce striga, in cel mai fericit caz. Toata lumea cunoaste de-acum ca la UMF "Carol Davila" se intampla ceva: o galceava, o neintelegere, o ilegalitate. Cazul lor particular a devenit, insa, o data cu iesirea in strada, ilustrativ pentru fenomenul de incalcare a legii, de batjocorire a ei, fenomen pe care il depistam tot mai des in lumea scolii, fie ea universitara, fie preuniversitara. Scandalul de la "Carol Davila" din Bucuresti nu poate interesa in gradul cel mai profund decat pe cei implicati. Ce-l doare pe cetateanul roman, aflat sub atatea poveri personale, ca la nu stiu ce universitate profesorul cutare se cearta cu profesorul cutare? Pe fond, insa, povestea e mult mai complicata si consecintele nerezolvarii ei ne pot afecta in mai mare sau mica masura, mai devreme sau mai tarziu, pe fiecare dintre noi. Pentru ca nu alegerile academice in sine sunt esentiale in acest fenomen: ele reprezinta forma sub care a explodat o situatie absolut aberanta. Alegerile au fost ocazia, si nu cauza. Ocazia prin care s-a manifestat dispretul fata de lege, fata de bunul-simt, fata de orice valoare morala. Din '92 incoace, adica de 12 ani, la UMF "Carol Davila" parea a fi liniste si ordine. Oala era acoperita. Nici nu conteaza foarte mult de ce - desi, cu siguranta, miza este legata de interese cat se poate de neacademice -, la un moment dat, un grup de profesori universitari au inceput sa acuze celalalt grup de coruptie, furtisaguri, mizerie si minciuna. Cand cei doi capi de grup sunt si senatori ai partidului de guvernamant, scandalul s-a amplificat si, in cascada, a adus cu el toata mizeria adunata timp de atatia ani, facand-o publica. Nici senatorul L.M. Popescu, nici senatorul Sorin Oprescu nu sunt ingeri, asa cum nu sunt ingeri nici unii dintre cei care, acum, i-au scos in strada pe studenti cu tot felul de minciuni. Autonomia universitara nu este aparata nici de o tabara, nici de alta. Dimpotriva, ea este batjocorita la modul cel mai cinic, asa cum a fost batjocorita in toti acesti ani, cand la aceasta universitate a domnit bunul plac. Ministerul Educatiei spune cu jumatate de gura ca aceasta institutie de invatamant superior a functionat fara Carta universitara, in primul rand fiindca ar trebui sa dea socoteala de ce a finantat activitatea in toti acesti ani. Noi spunem insa ca le-a fost bine tuturor profesorilor universitari, care habar nu au avut si nici nu i-a interesat daca este sau nu este Carta, daca alegerile s-au desfasurat sau nu conform legii. La UMF "Carol Davila" din Bucuresti, alegerile s-au desfasurat aiurea de la A la Z. Ministrul Educatiei a luat o decizie corecta: alegerile se vor relua cu respectarea prevederilor legale. Cu toate acestea, sau tocmai pentru ca se stiau toate acestea, s-a escaladat conflictul, ajungandu-se la declararea grevei generale. Pare ca ne indreptam spre un dezastru absolut: se forteaza nota, oamenii sunt isterizati la maximum. De ce toate acestea? Fiindca pentru oamenii partidului de guvernamant mai important decat legea este propriul interes, si in numele acestuia stiu sa manevreze si sa exploateze frica pe care au creat-o in juru-le. Ce exemplu? Ce demnitate? Ce decenta? Ne mai miram ca un universitar "pune botul" la 50 de euro ca sa treaca pe unul care n-a dat pe la cursuri? Ca nu i se intampla nimic altuia care a matrasit fonduri de cercetare pe escapade europene? Ca rectorul unei universitati de stat din Oltenia isi da fara jena salariu de sute de milioane? N-ar trebui sa ne mai mire nimic, cand decanul cu dosar penal a ajuns rectorul altei "prestigioase si de traditie universitati medicale", anume cea de la Iasi. Spunea cineva ca marile nume ale invatamantului medical romanesc au trait pana in acest moment in turnul lor de fildes, preocupati fiind mai mult de activitatea profesionala si mai putin de aspectele administrative. Altii spuneau ca aceleasi nume mari au iesit la mars si miting de frica. Este revoltator. Nu e pentru prima data cand auzi si ca in scoala romaneasca functioneaza frica de oameni, si nu frica de lege. De cine se tem profesorii si studentii? De colegi de-ai lor sau de propriile lor slabiciuni? A devenit scoala noastra atat de firava incat sa faca sluj in fata oricarui apucator de functii? Scoala romaneasca nu mai crede in propria ei lege, daca nu mai crede in obligativitatea de a o respecta. Astazi, scoala romaneasca pare a nu intelege ca singura ei sansa de a supravietui este insa respectarea legii.




Melania Mandas VERGU

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=83076

zexe
Posts: 4
Joined: Fri Apr 23, 2004 6:18 pm

Postby zexe » Sat May 22, 2004 3:18 pm

"Scandalos! Ministrul Educatiei invalideaza samavolnic alegerile la UMF "Carol Davila":
OMUL CARE SI-A VANDUT PARTIDUL VINDE ACUM INVATAMANTUL UNIVERSITAR"


"...peste noapte, ne-am trezit ca fratii Oprescu (si ei copii de general) joaca septic cu sistemul de sanatate al Romaniei."




Care o fi adevarul ??

User avatar
smart ass
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Apr 15, 2004 9:51 am

Postby smart ass » Sat May 22, 2004 6:59 pm

Omul din umbra, ce a facut din facultate- "opera" lui si modul in care si-o apara, punand pe altii sa vorbeasca multimii si el doar vorbind (cand o face si pe asta) presei :twisted:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests