Alegeri rector UMF

iarba verde de acasa
User avatar
simbad
senior
senior
Posts: 179
Joined: Mon Oct 27, 2003 1:47 pm

interesant

Postby simbad » Thu Apr 08, 2004 6:32 pm

Am avut o intalnire interesanta cu directorul editurii UMF, dl. Purcarea, care a tinut sa faca cateva precizari, ca raspuns la ccea ce am postat eu pe forum cu ceva vreme in urma.
Cazul Purcarea nu se referea la locuri in camin, ci la un alt gen de potlogarii.
Se refera la directorul editurii UMF Carol Davila, care a acceptat sa publice, in doar 100 de exemplare !!!, un plagiat.
E vorba despre tratatul de laparoscopie scris (sau mai bine zis copiat si tradus) de doctorul Jitea de la Coltea, tratat copiat cuvant cu cuvant, imagine cu imagine si...cuvant inainte cu cuvant ianinte dupa un tratat de referinta international.
Treaba s-a terminat cu sanctionarea disciplinara a dr. Jitea, retrogradat din functia de conferentiar pe care o ocupa.


Mi-a aratat contractul semnat intre editura si conf. Jitea (conferentiat inca la acel moment) si care era semnat (in 2001) din partea editurii de catre ing. Aurel Popescu. Astfel, editarea acelui plagiat nu are nici o legatura cu dansul.
In plus, a precizat ca prin acceptarea tirajului mic de 100 de carti, editura face un favor cadrelor didactice, care si-asa ar strange cu greu banii din sponsorizari, bani cu care isi autofinanteaza publicatiile.

Asadar, lucrurile prezentate de mine cu privire la editura isi regasesc faptasul in persoana altcuiva. Drept pentru care am si dat aceasta "fair-play" mea culpa.

In plus, ca fapt divers mi-a prezentat un articol publicat intr-un numar (ceva mai vechi se pare) in Academia Catavencu in care se aduceau diverse acuzatii de nereguli la editura UMF. Mi-a comunicat ca a acceptat cererea angajatilor editurii de a-i actiona in instanta pe respectivul ziarist (Ioan T. Morar) si mi-a prezentat cateva dosare (vreo 10) pregatite pentru acest proces, din care reiesea contrariul celor afirmate in articol.
Hipocrisy is the greatest luxury!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Apr 08, 2004 10:44 pm

:lol:
cu ce te-au cumparat frate ? .... de acum e brusc totul roz-bonbon :lol:
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Fri Apr 09, 2004 1:16 am

http://www.expres.ro/investigatii/?news_id=151557

Noi nereguli la alegerile de la UMF Bucuresti




S. Gheorghe
S. Popa
Vineri, 09 Aprilie 2004


Reprezentantii Ministerului Educatiei si Cercetarii (MEC) au identificat o prima neregula in privinta alegerilor de la Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) Bucuresti. Comisia desemnata de ministrul Alexandru Athanasiu sa verifice legalitatea alegerilor a constatat ca noua conducere a fost validata de ea insasi, si nu de cei care au organizat alegerile, ne-au declarat surse din cadrul MEC. Potrivit Legii invatamintului, toate organismele nou alese, adica reprezentantii noului Senat al UMF, decanii si consiliile profesorale trebuiau validate de vechiul Senat, lucru care nu s-a intimplat. Dimpotriva, reprezentantii din noul Senat s-au intrunit in urma cu citeva saptamini si s-au autovalidat.
Alegeri dupa o carta falsa

MEC a instituit un control la UMF ca urmare a contestatiilor facute de studenti si de un grup de profesori care au reclamat ilegalitatea alegerilor pentru consiliul profesoral al Facultatii de Medicina. Ministrul educatiei, Alexandru Athanasiu, a cerut atunci UMF sa prezinte carta universitara, un soi de regulament intern si obligatoriu, pe baza careia ar fi trebuit sa se organizeze alegerile. Numai ca, in momentul organizarii alegerilor (14 martie 2004), conducerea UMF nu detinea o carta universitara in functiune, lucru confirmat atit de fostul rector, Laurentiu Mircea Popescu, cit si de fostul secretar stiintific al UMF, Leon Zagrean. L.M. Popescu ne-a confirmat chiar a doua zi dupa alegeri ca, in repetate rinduri, Senatul UMF a esuat in aprobarea unei carte intrucit membrii sai nu au cazut de acord asupra continutului documentului. Si fostul secretar, Leon Zagrean, a recunoscut in conferinta de presa a noului Senat ca UMF nu avea la ora alegerilor o carta. “E problema noastra ce vom trimite MEC”, a raspuns el ziaristilor. Profesorii contestatari au declarat miercuri ca UMF a trimis acum ministerului o carta falsa, din anul 1996, care nu ar mai fi valabila. Ieri, prof. Zagrean ne-a confirmat acest lucru, carta fiind “aprobata de fostul ministru Marga”. Intrebat cum de a aparut asa de tirziu documentul, Leon Zagrean a spus ca atunci cind a declarat ca UMF nu are carta nu stia despre existenta celei vechi, intrucit el nu se afla pe atunci la conducerea universitatii. “Sigur ca e valabila si cea din 1996”, a spus fostul secretar stiintific. Insa conducerea UMF, aleasa in anul 2000, ar putea vorbi de existenta unei carte in functiune doar in conditiile in care vechea carta din 1996 ar fi fost reconfirmata oficial, ceea ce nu s-a intimplat, spun membrii fostului Senat. MEC ar putea anula alegerile daca va constata ca s-a incalcat legea.

Opt universitati sint controlate

Printr-un ordin al lui Alexandru Athanasiu, alte sapte universitati vor fi controlate: Universitatea Bucuresti, Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara si Universitatea de Medicina si Farmacie, ambele din Timisoara, Universitatea de Arta Teatrala si Cinematografie, Universitatea Babes-Bolyai din Cluj, Universitatea din Pitesti si Academia de Stiinte Economice din Bucuresti.


User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Fri Apr 09, 2004 1:20 am

http://www.adevarulonline.ro/index.jsp? ... e_id=77805

Scandalul de la Medicina a ajuns in instanta

Liderii studentilor medicinisti au inaintat saptamana trecuta o plangere penala la Parchetul de pe langa Tribunal, acuzand conducerea Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti de abuz in serviciu. "La numararea voturilor studentii care ar fi trebuit sa fie observatori au fost dati afara. Lucrul asta noi il calificam ca fiind abuz in serviciu", a spus presedintele Sindicatului Studentilor Medicinisti, Sebastian Zavoianu. Plangerea a ajuns la Sectia 17 de Politie care urmeaza sa ancheteze cazul. Ministerul Educatiei si Cercetarii a format o comisie care investigheaza in prezent modul de desfasurare a alegerilor de la UMF, iar rezultatele anchetei vor fi date publicitatii pe data de 14 aprilie.




Alex Nedea , Liana SUBTIRELU

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Fri Apr 09, 2004 2:02 am

Se confirma si faza cu "varful aisbergului".. adica ce am vazut eu si ce reclam doar atat reprezinta din intregul adevar.

Sper ca incet incet o sa inteleaga din ce in ce mai multa lume..

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D

"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
studentzica
Posts: 2
Joined: Fri Apr 09, 2004 2:00 am

Postby studentzica » Fri Apr 09, 2004 2:17 am

Pt studentzelul cel drag si initiat in placerile vietii :lol:

ma duce gandul ca esti ala caruia ii face, dupa cum stie toata medicina generala, nevasta, toata treaba. sa fim clari! nu ii rezolva nevasta problemele cu sefii. nu, ne-ar bate d-zeu. este o femeie deosebit de morala, si impecabila civic si profesional. spun doar ca nevasta lui ii face toate experimentele de laborator, si ii scrie toate lucrarile, in timp ce el, trage diverse sfori spre a ajunge ce nu poate sau joaca sah cu cineva, dupa parerea mea, de teapa lui, si de care, poate ne vom ocupa in curand.
[..]
Pai bine, mah, nea' Zarzarica, de ce iesi in drum; chiar asa de mult ti s-a urat cu binele de pe terasa de la tanti veveritza?


Ochii tai au vazut, mintea ta a inteles, dar gura ta nu a putut sa taca: fereste-te de furia imbibata de whisky a veritzei ucigase si a colegului de generatie cunoscut sub numele de Sahistul! :lol:

Am auzit ca Stefan Constantinescu a fost facut profesor universitar cu un an inaintea lui T.V.Purcarea [..] Dar, iar am auzit ca Stefan Constantinescu este la Bruxelles. Tare, nu gluma. [..]


Nu stiu cat ai mai auzit de schema de putere a lui The One, cu rector profesor la Bruxelles? om de valoare, incontestabil (acelasi principiu ca si la IP-ficatul romaniei)- om de mare valoare, mai mult plecat ca sa lase locul de manevra la putere celui care ar ramane. Pacat ca pana si catedra nu i l-a votat la nevoie pe cel absent, si a trebuit sa restructureze His best plan.

coincidenta ca la amandoua Rectorii se numesc Andronescu?


Informatii de mana a treia: Andronescu poli e deputat cu ceva cap la hotii, pe cand Andronescu umf este doar un gainar care in ultimii ani facea bani vanzand adeverinte medicale de repetat anul, foratand studentii care ajungeau la el in catedra sa ii cumpere cartile si incercand sa scape nepedepsit pentru ca a vandut carti de grile de rezidentiat nescrise de el prin editura cu veveritza de aur.

carmen
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Mar 23, 2004 11:21 am

rezultate ancheta MEC

Postby carmen » Wed Apr 14, 2004 2:58 pm

Alegerile la UMF au fost invalidate - stire la Europa FM ora 15.00

User avatar
simbad
senior
senior
Posts: 179
Joined: Mon Oct 27, 2003 1:47 pm

Cum asa?

Postby simbad » Wed Apr 14, 2004 3:16 pm

Cum asa?

Nu au fost cinstite si corecte, cum ne-a tot batut la cap pe acest forum BOP alaturi de clonele sale vasale?!
Hipocrisy is the greatest luxury!

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Wed Apr 14, 2004 4:48 pm

http://www.edu.ro/cpress40411.htm

- La Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila” din Bucureşti s-a constatat că alegerile s-au desfăşurat pe baza Cartei universitare adoptate în 1996, care cuprinde unele prevederi neclare şi neactualizate, care au permis interpretări contrare OMECT nr. 5530 din 24.11.2003. Din stenograma şedinţei senatului universitar din 26.03.2004 reiese că validarea structurilor şi funcţiilor de conducere la nivelul facultăţilor nu a fost efectuată de senatul universitar aflat încă în funcţiune, respectiv cel în componenţa aleasă pentru perioada 2000 - 2004, ci de către o structură încă neconstituită, care urma să devină noul senat universitar pentru perioada 2004-2008 numai după validarea de către vechiul senat a rezultatelor alegerilor de la facultăţi, alegeri în urma cărora au fost stabiliţi reprezentanţii în senatul universitar.

ÃŽn aceste condiţii, prin Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 3549 din 08.04.2004 nu se confirmă alegerea d-lui prof. univ. dr. Dan Andronescu în funcţia de rector pentru perioada 2004 - 2008 şi se acordă universităţii un termen suplimentar pentru confirmarea structurilor şi funcţiilor de conducere nou alese de către senatul universitar încă în funcţiune, ales pe perioada 2000 - 2004, sau pentru organizarea de noi alegeri universitare, după caz, în condiţiile legii, raportul final urmând să fie transmis MEC până la 14 mai 2004. Mandatul de rector al d-lui acad. prof. univ. dr. Laurenţiu Mircea Popescu a fost prelungit numai până la data menţionată.

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Thu Apr 15, 2004 12:23 am

http://www.ziua.net/display.php?id=1043 ... 2004-04-15
Alegerile de la Facultatea de Medicina a Universitatii "Carol Davila" din Bucuresti nu au fost validate de catre ministrul Educatiei si Cercetarii Alexandru Athanasiu, motiv pentru care va fi organizat un nou tur de scrutin, informeaza un comunicat de presa al Ministerului Educatiei si Cercetarii. Ministrul Educatiei a semnat ordinul privind invalidarea alegerilor dupa ce comisia a finalizat ancheta referitoare la organizarea si desfasurarea turului de scrutin din 15 martie.[...]



http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol§ion_id=16&article_id=78308
La Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti s-a incalcat legea, pentru ca rezultatele alegerilor au fost validate de noul Senat, nu de vechiul Senat. Aceasta este una dintre concluziile anchetei efectuate de Ministerul Educatiei si Cercetarii in zece institutii de invatamant superior din toata tara.

[..]


http://www.expres.ro/investigatii/?news ... 87&print=1
[..]
Studentii contrazic ministerul

Studentii de la UMF Bucuresti nu sint deloc multumiti de decizia luata de ministrul educatiei si sustin ca ei vor protesta in continuare. “Ministerul nu a facut nimic. In ordin, ministrul spune ca alegerile s-au desfasurat in baza cartei din 1996. Acest lucru nu este adevarat. Alegerile nu au fost organizate dupa nici o carta. Cum isi permite ministerul sa faca o ancheta si sa dea publicitatii informatii false?! Comisia de control a luat doar niste hirtii de la conducerea universitatii, pe noi nu ne-a intrebat nimic”, afirma Sebastian Zavoianu, presedintele Asociatiei Studentilor Medicinisti. El este studentul care a povestit cum, la numaratoarea voturilor, a constatat nereguli. Tinerii spun ca astazi vor merge la minister si vor protesta, cerindu-i ministrului Alexandru Athanasiu explicatii. (S.G.)

Florian Popa este pentru organizarea de noi alegeri

Profesorii de la UMF care au contestat alegerile sint de parere ca acestea ar trebui repetate. Profesorul Florian Popa, prorector al UMF in perioada 2000-2004, sustine ca ordinul ministrului este o incercare de a determina universitatea sa intre in legalitate. “In primul rind, vechiul senat, imediat ce se intruneste, trebuie sa adopte o noua carta universitara. Daca va trebui sa votez pentru ca vechiul senat sa confirme membrii noului senat sau pentru organizarea de noi alegeri, voi fi pentru noi alegeri”, spune Florian Popa.

Prorectorul Mihail Coculescu, despre ultimele alegeri de la UMF Bucuresti: “O competitie nu se poate baza pe pacaleala”

Prorectorul Mihail Coculescu este membru al Senatului UMF din anul 1996 si se numara printre contestatarii alegerilor din acest an. Profesorul Coculescu ne-a explicat cum s-a ajuns in situatia crizei alegerilor, de ce UMF nu are carta universitara si ce reguli s-au incalcat anul acesta.

Domnule prorector, de ce ati contestat alegerile?
Am semnat contestatia pentru ca eu cred ca alegerile universitare trebuie sa fie un model si, cind se incalca regulile stabilite de universitate, cu atit mai mult legile fundamentale ale tarii, trebuie sa luam o atitudine. Cum se face ca oamenii in care am avut incredere sa se agate cu atita indirjire de puterea pe care le-o da functia si la unele universitati sa candideze chiar a treia oara, iar la altele, cum e si a noastra, sa se caute o rotire intre functia de rector si cea de decan, numai ca fostul rector sa-si mentina puterea? Nu credeam ca privilegiile acestei functii sa fie atit de tentante incit cineva sa vrea sa-si mentina puterea timp de 12 ani (rectorul Popescu a mai avut un mandat din 1992), macar si cedind pozitia de rector.
Dar ce explicatie gasiti, care e miza?
Explicatia mea este ca sint unii oameni care probabil au in dinsii ideea de a persista ca si conducatori, de a fi un tatuc puternic si vesnic sau “un despot luminat”, ori, asa cum a declarat in public rectorul nostru, “un guru, adica singurul purtator al adevarului”. Sau dorinta de a ramine un baron al domeniului.
Practic, in ce a constat ilegalitatea alegerilor la UMF?
S-au intimplat doua lucruri. Primul a fost introducerea unei discriminari bazate pe limita de virsta, prezentata noua drept obligatorie, cind, de fapt, era doar o recomandare a Ministerului Educatiei. Astfel, unii oameni de prestigiu au fost scosi de pe listele de votare pentru ca implineau 65 de ani in timpul mandatului. Dar nici aceasta regula, asa gresita cum a fost, n-a fost dusa pina la capat pentru ca au fost exceptati de la ea profesori precum fostul decan, Eugen Ciofu.
Si a doua neregula?
A doua neregula a fost mentinerea unui model particular de alegeri la UMF. Neregulile au plecat de la nivelul catedrelor, unde trebuiau alesi direct reprezentantii in Consiliul universitar. De fapt, la catedre au fost selectati niste delegati din care, prin alte alegeri, au fost alesi membrii consiliului profesoral. Astfel, in consiliul nou nu au fost reprezentate toate departamentele si catedrele.
Pe ce baza legala s-a procedat asa?
Singura baza legala este carta, prin care universitatea, fara sa incalce Legea invatamintului, stabileste niste particularitati ale ei. Or, carta, care ar fi dat dreptul UMF sa aiba niste particularitati la alegeri, nu exista.
Dar a existat vreodata?
Exista doar un proiect neaprobat de Senat, discutat ultima oara intr-o sedinta a Senatului in urma cu patru ani, inainte de alegerea Senatului din perioada 2000-2004. Anul acesta, in luna ianuarie, cind s-au stabilit principiile dupa care ar fi trebuit sa se desfasoare alegerile, studentii au ridicat in mod public problema inexistentei cartei. Rectorul Laurentiu Mircea Popescu a spus atunci ca ii imputerniceste pe ei sa definitiveze carta.
Dar pina atunci nu s-a mai pus aceasta problema?
Prima carta a fost inaintata ministerului in 1996 si a fost respinsa la acea data de MEC pentru ca avea prevederi care incalcau legile tarii. Si MEC are datoria sa caute in arhive si sa arate acest lucru. Intre 1996 si 2000 s-a facut un colectiv de elaborare a cartei, iar documentul propus a fost respins de Senatul UMF in 2000. Atunci studentii au spus ca nu erau aduse la zi prevederile privind regulamentele din caminele si cladirile studentesti, dar au mai fost si alte obiectii. Deci nu exista o carta aprobata. Or, alegerile se completeaza cu particularitati specifice fiecarei universitati. Institutia nu are dreptul sa proclame ca suverane acele detalii pina cind nu le aproba in carta si pina nu sint cunoscute de intreg corpul universitar. E mai etic, mai moral si mai greu sa ai niste reguli si e mai usor sa nu ai o lege a universitatii tale si sa gasesti justificarea pentru niste decizii particulare.
Au mai fost astfel de decizii particulare?
Senatul a dat doar niste schite generale de reguli. Intre timp au aparut alte fapte care contravin regulilor MEC: nici un candidat nu a fost anuntat cu 14 zile inainte de alegeri, iar programele lor nu au fost afisate. Apoi n-am inteles de ce votul pe buletine s-a facut prin taierea candidatilor cu niste carioci anume date de comisii, si nu prin bifare, si de ce studentii observatori au fost dati afara. In sedinta senatului din ianuarie, cind studentii au cerut in plen sa aiba propriii observatori, nimeni n-a facut nici o obiectie si nu s-a votat asta pentru ca toata lumea a fost de acord. Apoi ei au fost dati afara. Nu cred ca o competitie pentru alegerea conducerii unei universitati se poate baza pe pacalirea competitorilor. Cred ca autonomia universitara nu trebuie transformata intr-o arma prin care sa-i deposedezi pe colegii tai de drepturile lor legitime. (Simona Popa)

http://www.independent-al.ro/

Ministerul Educaþiei a decis: / Alegerile de la UMF, anulate!
Alegerile de la Facultatea de Medicinã a Universitãþii “Carol Davila” din Bucureºti au fost invalidate, ieri, de cãtre ministrul Educaþiei ºi Cercetãrii, Alexandru Athanasiu, motiv pentru care va fi organizat un nou tur de scrutin, informeazã surse din cadrul MEC, citate de Mediafax. Ministrul Educaþiei a semnat ordinul privind invalidarea alegerilor dupã ce comisia a finalizat ancheta referitoare la organizarea ºi desfãºurarea turului de scrutin din 15 martie. Legalitatea alegerilor pentru Consiliul profesoral a fost contestatã de mai multe organizaþii studenþeºti, precum ºi de un grup de cadre didactice. Desfãºurate în urmã cu o lunã, algerile de la UMF au debutat sub semnul unor suspiciuni de fraudã. La final, acestea au fost urmate de protest al organizaþiilor studenþeºti ºi de o contestaþie semnatã de 65 de cadre universitare.
Prof. Andronescu
nu este rector
Potrivit unui comunicat MECT, “la Universitatea de Medicinã ºi Farmacie ŤCarol Davilať din Bucureºti s-a constatat cã alegerile
s-au desfãºurat pe baza Cartei universitare adoptate în 1996, care cuprinde unele prevederi neclare ºi neactualizate, care au permis interpretãri contrare OMECT nr. 5530 din 24.11.2003.
Din stenograma ºedinþei senatului universitar din 26.03.2004 reiese cã validarea structurilor ºi funcþiilor de conducere la nivelul facultãþilor nu a fost efectuatã de senatul universitar aflat încã în funcþiune, respectiv cel în componenþa aleasã pentru perioada 2000 - 2004, ci de cãtre o structurã încã neconstituitã, care urma sã devinã noul senat universitar pentru perioada 2004-2008 numai dupã validarea de cãtre vechiul senat a rezultatelor alegerilor de la facultãþi, alegeri în urma cãrora au fost stabiliþi reprezentanþii în senatul universitar. În aceste condiþii, prin Ordinul ministrului educaþiei ºi cercetãrii nr. 3549 din 08.04.2004 nu se confirmã alegerea prof. univ. dr. Dan Andronescu în funcþia de rector pentru perioada 2004 - 2008 ºi se acordã universitãþii un termen suplimentar pentru confirmarea structurilor ºi funcþiilor de conducere nou alese de cãtre senatul universitar încã în funcþiune, ales pe perioada 2000 - 2004, sau pentru organizarea de noi alegeri universitare, dupã caz, în condiþiile legii, raportul final urmând sã fie transmis MEC pânã la 14 mai 2004.
Mandatul de rector al d-lui acad. prof. univ. dr. Laurenþiu Mircea Popescu a fost prelungit numai pânã la data menþionatã”.
În ceea ce priveºte rezoluþia MECT, prof. dr. Laurenþiu Mircea Popescu nu a avut nimic de declarat, în timp ce “ex-rectorul” Andronescu nu a putut fi contactat telefonic.
Urmãtorul pas va consta, probabil, în întocmirea unor noi liste ºi reluarea “ostilitãþilor”.
Studenþii
mediciniºti vor
un rãspuns ferm
Liderul studenþilor mediciniºti, Sebastian Zãvoianu, ne-a declarat cã ei nu sunt foarte încântaþi de forma actualã a rezoluþiei MECT.
“Încã nu am vãzut ordinul emis de ministrul Athanasiu ºi nu ºtiu exact în ce fel au fost invalidate aceste alegeri.
Dupã cât se pare, este vorba doar despre o nouã formã de amânare a unei decizii ferme.
În cazul în care alegerile nu vor fi reluate ºi singura neregulã menþionatã de MECT este doar faptul cã nu s-a întrunit vechiul Senat al UMF pentru a-l valida pe cel nou, noi, studenþii, vom picheta astãzi, la ora 12.00, sediul MECT”, ne-a declarat Sebastian Zãvoianu, liderul studenþilor mediciniºti.
Daniela Arnãutu




User avatar
smart ass
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Apr 15, 2004 9:51 am

Postby smart ass » Thu Apr 15, 2004 9:57 am

:lol:

monicagio
Posts: 3
Joined: Mon Nov 24, 2003 4:00 pm

Postby monicagio » Thu Apr 15, 2004 11:43 am

Bomba!
BOP = nepot LM
Corect?

User avatar
smart ass
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Apr 15, 2004 9:51 am

Postby smart ass » Thu Apr 15, 2004 11:47 am

Se zvoneste, dar nu - nu are sange albastru in sinusuri.

Coleg de generatie si cenaclu cu Andreea Esca, cu afilieri si intrari de media la protv, ceea ce il face util oricarei puteri :lol: Pe scara puterii in sus, pupator de pecete la oricine considera ca il poate ajuta, indiferent de tabara: LM, Oprescu etc.

Ce e sigur: rectorul dupa ce a aflat "stirea" a plecat din tara (in Grecia?), Voiculescu la fel e "afara" si si-a lasat acasa Jeppul sponsorizat de Becali - proteguitorul editurii universitare carol davila, Zagrean si-a prelungit vacanta la vila de la tara, Andronescu e la bai.

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Sat Apr 17, 2004 2:54 am

Mici repetitii pentru razboaie totale


de Cornel Nistorescu
Vineri, 16 Aprilie 2004


Visul oricarui dictator este sa lase mostenire imperiul creat. Dictatorul e un fel de rege ratat. El se vrea cu forta un fel de uns al destinului. Si cind simte tot felul de amenintari din partea celor din jur, ii ataca (elimina) cu o violenta greu de imaginat. Cind paranoia dictaturii se instaleaza in mintea unui sef de aprozar ajuns mahar peste citeva femei speriate si un mosneag uitat la pensionare, nimeni nu mai are voie sa gindeasca, sa vorbeasca in contradictoriu, sa critice ori sa propuna altceva decit linguseala. Fiind aberanta, tentatia de a lasa mostenire un imperiu dominat prin spirit totalitar esueaza. Din nenumaratele tentative, istoria cunoaste doar citeva succese. Dar, in general, incercarile sint ratate. O operatiune de acest gen a izbutit la Oradea. Teodor Maghiar, marele potentat pesedisto-didactico-financiar din Bihor, a reusit performanta de a lasa mostenire conducerea universitatii oradene fiului sau, Traian. Invataturile rectorului Maghiar catre fiul sau Traian sint mult mai putine decit ne-am imagina. Tine-o, Traiane, ca de ne scapa universitatea o iau altii. Si toata dascalimea oradeana s-a plecat pina la pamint in fata nemilosului si puternicului fost rector. Cu exceptia unui singur profesor, populatia didactica a Universitatii din Oradea l-a instalat pe fiu in locul tatalui.


O operatiune aproape identica era pe cale sa se produca si la Bucuresti. Fostul rector al UMF, si el parlamentar PSD, celebrul (numai intre doctorii din Capitala) L.M. Popescu , a reusit sa transforme alegerile intr-un spectacol de opereta. Liste de candidati, liste de votanti, reguli clare, comisie de supraveghere. In fond, nu era decit un simulacru menit sa ascunda un plan diabolic de a mima alegerile, de a crea iluzia unei autonomii universitare. Somitati ale medicinii romanesti s-au ridicat, incercind sa atraga atentia, sa semnaleze un abuz. Fiind vorba de un spectacol destul de prost montat si cu suficiente carente, el a fost sanctionat. Ministerul Educatiei si Cercetarii a anulat planurile conducerii Universitatii de Medicina si Farmacie. Ce a reusit la Oradea a esuat la Bucuresti. De ce? Explicatia nu cred ca ar trebui cautata in eventuala jena a lui Laurentiu Mircea Popescu. Nici in teama acestuia de vreo repercusiune legala. Sau in vreo mustrare de constiinta a PSD. Daca am putea vorbi despre asa ceva, cu siguranta ca alte abuzuri, incorectitudini, excese sau aberatii nu s-ar mai fi petrecut. Nu s-ar mai fi acordat teren de sute de mii de dolari unei odrasle PSD!


Nu s-ar mai fi inchis ochii la atitea abuzuri ale beizadelelor din Craiova. Nu ar mai fi fost anulate datoriile unor IAS-uri privatizate. Nu s-ar mai fi produs atitea privatizari pe doi lei, ca SNTR-ul, ca multe altele. Excesele comise de oamenii puterii in minicampania de alegeri universitare ar trebui sa atraga atentia opozitiei. Privind cu lupa felul in care s-au desfasurat alegerile universitare, aceasta isi poate da seama ce alegeri dure, fara mila, fara reguli vor urma in vara si in iarna acestui an.




User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Tue Apr 20, 2004 11:39 am

Salutari,

Asa cum probabil ati aflat in urma Ordinului MEC din 8.04.2004, trebuie sa se intruneasca Senatul "vechi" al UMF "Carol Davila" si sa discute validitatea alegerilor. Ordinul a fost completat de declaratiile din presa ale Dlui Ministru Athanasiu care a spus printre altele ca "magariile de la medicina trebuie sa inceteze", ca nimeni nu poate sa valideze aceste alegeri legal pentru ca nu poate justifica incalcarile de lege care s-au facut etc.
Sedinta de Senat a fost convocata initial de peste 25% din membri (printre semnatari m-am aflat si eu) pentru miercuri 21.04.2004 insa ulterior a mai aparut si convocarea din partea Fostului rector (LMP) pentru joi 22.04.2004.

Dar nu istoria convocarilor oficiale cred ca e atat de interesanta cat istoria convocarilor neoficiale. Daca tocmai aminteam cu ocazia protestului de la rectorat de metodele securiste de intimidare (printre altele au fost filmati de catre Dr Negreanu Lucian, care a fost si la acea numarare a voturilor, atat studentii din strada care protestau la "noul" senat cat si cei dinauntru care "au avut tupeul" sa se abtina atunci cand s-a propus validarea alegerilor: Dl Fost rector a incercat sa treaca foarte repede peste validarea alegerilor, ca de obicei cand se voteaza adica, iar cand studentii au ridicat mana ca se abtin i-a pus pe toti sa se ridice in picioare ca sa-i vada toata lumea si la pus pe Dr. Negreanu sa-i filmeze..) am aflat ca metodele de intimidare nu numai ca nu se opresc dar se pare ca se aplica si cadrelor didactice.
De ce spun asta? Tocmai am aflat ca atat studentii cat si cadrele didactice din "vechiul senat" au fost "convocati" pe filiere atat ale Fostului rector cat si ale Prof Andronescu (cel care prin sfortzari si nelegiuiri ar fi trebuit sa ajunga noul rector) si asta pentru a semna o lista ca sunt de acord cu alegerile astea asa cum s-au facut ele. Daca nu va imaginati exact cum s-a facut "convocarea" va mai dau niste detalii: de principiu prin telefoane in care se dadea de inteles ca "e spre binele tau sa semnezi, e viitorul tau in joc".. Asta pentru a evoca o decizie ce in mod normal trebuie luata in prezenta a 2/3 din membrii senatului si prin vot secret.

Bineinteles ca nu s-a raspuns contestatiilor facute, sesizarilor Ministerului Educatiei si incalcarile de lege care este clar ca s-au comis, probabil ca sunt considerate parte din "corectitudinea" alegerilor din moment ce Dl Fost rector impreuna cu cel ce se doreste rector se sfortzeaza nu sa explice de ce au fost corecte ci sa le bage pumnul in gura oamenilor pentru a semna ca au fost corecte.. de parca acesti membri ai "vechiului" senat ar putea sa ateste aceasta corectitudine printr-o semnatura luata cu japca.. asta in conditiile in care poate nici nu stiu multi dintre ei cum s-au organizat alegerile, n-au vazut nelegiuirile de acolo.

"Multumim din inima Conducatorului iubit!
Traiasca! Traiasca!"

Seb

PS Aveam 9 ani cand s-a terminat "balciul" dar atmosfera mi-o amintesc si o regasesc acum.
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Wed Apr 21, 2004 4:55 pm

Intimidarile continua

Astazi la ordinele unuia dintre Prodecani (unul dintre cei "nou instalati" se pare, adica Conf Calistru sau Conf Simion) au fost sparte fisetele cu arhiva SSM "pentru a se face curat" pentru ca acele fisete stateau in calea planurilor de viitor ale asa zisilor prodecani care nici macar nu au fost validati.

De asemenea puteti sa vedeti cum din banii Universitatii s-au confectionat placute cu "Acad. Laurentiu M Popescu Decan", ceilalti prodecani asa zisi alesi, asta in conditiile in care se stie clar ca vechea conducere este inca in functie si noua conducere are mai mari sanse sa fie invalidata decat validata (asta rezulta si din ordinele MEC).

"Intimidatul" Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

Tzapu
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Jul 06, 2003 4:03 am
Location: usa

Postby Tzapu » Wed Apr 21, 2004 8:43 pm

Cei curiosi cum va decurge senatul UMF care are mandatul de a invalida alegerile in UMF, sunt invitati in fata rectoratului UMF maine , joi 22.04.
Eu zic ca e o experienta care merita traita .....
:lol: :lol: :lol:
:devil: :hate: :peace: :twisted:
da nu ispasitor B)

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Thu Apr 22, 2004 1:54 am

Rectorul L.M. Popescu, afacere dezavantajoasa pentru Medicina




Simona Popa
Simona Gheorghe
Joi, 22 Aprilie 2004


Astazi se decide soarta Universitatii de Medicina si Farmacie (UMF) Bucuresti. Senatul vechi al UMF urmeaza sa stabileasca, prin vot secret, daca valideaza alegerile pentru conducerea institutiei, virulent contestate. Prin votul lor, profesorii din vechiul senat vor decide daca il mai gireaza echipa rectorului Laurentiu Mircea Popescu, senator PSD si var cu ministrul industriilor, Dan Ioan Popescu. Prezentam astazi una dintre afacerile cele mai contestate ale lui L.M. Popescu, prin care acesta a implicat UMF intr-un business dezavantajos pentru institutie. Potrivit contractului incheiat, UMF a cedat un teren in buricul Bucurestiului, pentru constructia unei cladiri din care universitatea va detine doar 11 la suta. Totul, fara licitatie.
Prin contractul semnat de L.M. Popescu in anul 1999, UMF s-a asociat cu o obscura firma din Liechtenstein, Curitiba Invest Establishment. Universitatea a pus la dispozitie un teren de 1.022 de metri patrati, situat exact in spatele Teatrului National, pe strada Tudor Arghezi nr. 8, “pentru edificarea unei constructii cu spatii pentru birouri, sali de conferinta etc.”. In schimb, firma Curitiba se obliga sa ridice cladirea, devenind proprietar pe 89 la suta din aceasta. Cu alte cuvinte, UMF se alege doar cu 11 la suta din afacere, fara sa se precizeze ce parte a cladirii reprezinta aceste procente. Potrivit contractului, durata asocierii este egala cu durata de viata normala prevazuta de lege pentru astfel de cladiri, care in acest caz este intre 49 si 70 de ani. O viata de om. Documentul arata ca, pentru cele 11 procente, UMF isi asuma si alte obligatii: va plati toate taxele pentru teren cerute de lege; va sprijini firma din Liechtenstein pentru obtinerea accesului la utilitati; va ajuta la demolarea unei alte cladiri care exista pe teren. In plus, daca una dintre clauzele contractului va fi declarata nula (prin acordul partilor sau pe cale judecatoreasca), documentul ramine valabil. Managementul afacerii este asigurat de firma Curitiba. Acesta a refuzat cererea UMF de a limita la 10 ani accesul firmei straine la garajul comun. L.M. Popescu si-a justificat puterea de a semna acest contract sustinind, in articolul 12.4 al documentului: “Conditiile de asociere au fost aprobate de senatul UMF in sedinta din 2 ianuarie 1999”. Adica a doua zi dupa Anul Nou, intr-o simbata. Membrii de atunci ai senatului nu numai ca nu-si amintesc sa se fi discutat conditiile acestui contract intr-o sedinta, dar nici ca ar fi fost convocati pe 2 ianuarie. Atit Mihail Coculescu si Florian Popa, actuali prorectori si membri ai senatului din 1999, cit si liderii de atunci ai studentilor isi amintesc ca s-a discutat de principiu in senat despre “ocazia” ca UMF sa se asocieze cu un partener strain. L-am intrebat pe L.M. Popescu cum a negociat contractul dezavantajos si ne-a raspuns: “Nu stau de vorba cu d-voastra!”.

Contractul, pasat de la o firma la alta

L.M. Popescu a semnat contractul cu societatea Curitiba Invest Establishment, dar pe panoul din fata constructiei de pe strada Tudor Arghezi, ca “beneficiar”, este trecuta firma Curitiba SRL. Reprezentantii Curitiba au refuzat sa spuna ce legatura au cu prima firma Curitiba. “Raspunsul nostru oficial este ca acest contract este unul privat si nu va putem da detalii”, s-a eschivat Mihai Popescu, directorul de proiecte al firmei Curitiba SRL. Surse din UMF sustin ca, in iulie 2001, Uri Markuse (Curitiba Invest) ar fi lichidat afacerea si ar fi vindut-o unei firme olandeze, care detine in Romania societatea Curitiba SRL.







hai da-i cu flit si nu vorbi cu nimeni

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Fri Apr 23, 2004 10:48 am

Dragi colegi,

Am vesti importante pentru voi: in toata balacareala ed ieri adminisitrata de Dl fost (prelungit) rector acesta din urma a facut niste declaratii din care reiese ca LM CITESTE FORUMUL NOSTRU! :lol: URA! URA! Ba chiar si Conf Calistru avea informatii (chiar si deformate cum erau ele) despre cele scrise anterior de mine aici.

Daca o tinem tot asa n-o sa mai avem nevoie de audiente la Dl fost rector (care se vrea decan)! :wink:

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Fri Apr 23, 2004 11:08 am

seb wrote:Dragi colegi,

Am vesti importante pentru voi: in toata balacareala ed ieri adminisitrata de Dl fost (prelungit) rector acesta din urma a facut niste declaratii din care reiese ca LM CITESTE FORUMUL NOSTRU! :lol: URA! URA! Ba chiar si Conf Calistru avea informatii (chiar si deformate cum erau ele) despre cele scrise anterior de mine aici.

Daca o tinem tot asa n-o sa mai avem nevoie de audiente la Dl fost rector (care se vrea decan)! :wink:

Seb


Da tu ackum tzi-ai dat seama ? lol....un alt impatimit cititor al forumului e Florian Popa prin iobagul sau Balalau... :D
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Fri Apr 23, 2004 11:28 am

In alta ordine de idei:

Ieri trebuia sa se intruneasca asa zisul vechi senat (de fapt senatul actual pentru ca in conformitate cu ordinele MEC pana nu se valideaza structurile noi acesta este singurul senat UMF despre care se poate vorbi)..

A inceput la fel de bine ca si alegerile de (in)validat.. adica prin incalcari de legi si abuzuri. Si de data asta studentii au fost tinta acestor abuzuri: se pare ca nu vor sa inteleaga ca si noi suntem membri ai comunitatii universitare. Concret, a fost permis accesul in sala a 4 studenti de la MG care nu pot face dovada faptului ca au fost alesi ca reprezentanti ai studentilor pentru Senat. Printre acestia se afla Alexandru Costin Ispas (nepotul Prof Ispas de la anato) care nu a fost niciodata ales in senat si participase doar la o sedinta de senat ca observator. Cand i-am spus lui ca el n-a fost niciodata nici in senat si la nici o sedinta el a spus sa ma uit in condica, pentru ca el a fost la toate sedintele si sunt semnaturile lui acolo.. :shock:
Ce au incercat ei sa faca (si au reusit pana la proba contrarie) a fost sa tina afara (cu ajutorul gorilelor) studentii alesi de drept pentru a fi in senat si i-au bagat ilicit pe unii care "conveneau". Ei cred ca dovada cea mai buna a faptului ca un student are dreptul de membru in Senat sunt semnaturile in condica... :lol: Ei bine un student ca sa fie in senat trebuie votat de seria lui, apoi de colegii sefi de serie din an pentru ca sa poata intra in consiliu si apoi de colegii din consiliu pentru a intra in senat.. Si trebuie sa existe procese verbale doveditoare ale fiecarei etape de alegeri. De asemenea la studenti trebuie organizate anual alegeri pentru a se completa locurile ramase vacante in urma absolvirii facultatii de catre o parte din mebri.

Dar la UMF "Carol Davila" inca se mai poate orice si la o sedinta atat de importanta asa cum era cea de ieri, rectorul, cu ajutorul secretarului personal angajat pe 3 luni de zile, cu al Prof Zagrean s.a. pot NUMI REPREZENTANTII STUDENTILOR sau cel putin asa trebuie sa intelegem noi pentru ca mi s-a spus sa fac o contestatie dupa daca mai am ceva de obiectat. Asta in conditiile in care se stipuleaza in ordinul ministrului ca studentii isi organizeaza singuri alegeri.

Trecand peste ilegalitatile legate de interzicerea acesului unor studenti membri, permiterea accesului si votului altora care nu erau membri, trecand peste permiterea accesului in sala a Dr Negreanu care a filmat tot timpul si a Dr Bogdan O Popescu care a inregistrat audio tot timpul (fara acord initial al Senatului - a fost cerut acordul dupa aprox 30 min la insistentele studentilor de la Stoma), rectorul a incercat sa minimalizeze problemele, a incercat sa nu dea cuvantul decat decanilor facultatilor si apoi sa treaca la VOT DESCHIS :shock: .. nu au reusit intocmai planurile (declarate de altfel la inceputul sedintei) dar nici nu se poate spune ca acolo s-a purtat dialog mie bagandu-mi-se la un moment dat pumnul in gura de catre rector si oamenii lui pentru ca am luat cuvantul de prea multe ori.. fara a se calcula bineinteles de cate ori am fost intrerupt si cat am apucat sa vorbesc de fapt. Tipica ignoranta a "marilor nostri profesori"!

Punctul culminant al sedintei as spune ca a fost momentul in care s-a cerut insistent vot secret si motivandu-se prin faptul ca este vorba de persoane pentru ca asa cum si Dl rector este totusi o persoana si a fost ales decan dupa alegerile de (in)validat tot asa sunt si ceilalti "alesi".. mai mult decat atat membri acestui senat s-au aflat evident sub presiunile de variate feluri ale "alesilor" si votul secret ar fi fost singurul care ar fi exprimat adevarta opinie a votantilor. Bineinteles ca Dl rector a respins sub orice forma votul secret fara a argumenta logic. Dupa concluzionarea acestui fapt 11 cadre didactice si 3 studenti au parasit sala, lasand sedinta fara cvorumul necesar de 2/3 din totalul mebrilor (eu am numarat 39 ramasi in sala, in conditiile in care totalul este 66 iar 2/3 inseamna 44). Cei ramasi au votat mai de buna voie mai cu de-a sila (vorbesc prostii: multi dintre ei si mai ales studentii erau atat de speriati ca parca ii astepta o moarte groaznica) pe o lista in care trebuiau sa puna DA sa NU si sa semneze.. Ei n-au vrut sa declare numarul celor care au semnat si au spus chiar ca au avut cvorum si ca alegerile au fost validate (rectorul spunand ca au fost mult mai multi decat jumatate dintre membri, adica 37 a spus la iesirea din sala, dar cica nu ar fi sigur). Este probabil ca pana astazi deja sa se fi intrunit cvorumul de 2/3.. dupa ce s-a intamplat pana acum ne putem astepta la orice :(

Una peste alta rectorul & co sustin in continuare ca alegerile au fost corecte, desi nu s-a raspuns contestiilor depuse au avut totusi grija sa-i balacareasca pe contestatari, acum sustin din nou ca au fost chiar si validate, si toate astea facand abstractie de legile in vigoare, de ordinele ministrului si de scrisorile si informarile trimise de la minister (ca sa nu mai vorbesc de declaratiile de la televizor ale Dlui ministru in care acesta spunea ca alegerile de la UMF nu pot fi validate pentru ca nimeni nu poate respinge pe drept contestatiile facute - Dl ministru este si jurist, chiar preda din cate am inteles la Facultatea de Drept). A fost totusi o ciudatenie faptul ca un senat format din doctori farmacisti si studenti la aceste facultati trebuia sa discute incalcari de lege si chiar sa recunoasca faptul ca le-a comis (direct sau indirect). In mod normal dupa constatarea incalcarilor de lege nici nu mai trebuia supus la vot ci trebuia trecut la organizarea de noi alegeri. Se pare insa ca rectorul nu este tare de-o ureche doar la propriu ci si la figurat.. este greu sa "auzi" legea cand te poti afla deasupra ei.. dar cred ca si cazaturile de "deasupra" sunt nasoale (poate din cauza distantei :wink: )

Mai sunt multe de zis dar mi-e teama ca v-am plictisit destul si apoi sa nu uitam ca mai ctesc si domnii profesori forumul si dansii au toleranta foarte scazuta la a asculta parerile studentilor.

Cu bine,
Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Fri Apr 23, 2004 11:48 am

in 1968, studentzii francezi au ieshit pe strazi cerand un lock sub soare...Din aceasta perspecktiva, Romania e ku cel putzin 36 de ani in urma Europei...Acest "cel putzin" depinde numai de voi... :crazy: :onfire: :smilecolros:
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Fri Apr 23, 2004 12:25 pm

Poate mai capatati un alt "unghi" citind si din ziare:

http://www.evenimentulzilei.ro/bucurest ... _id=152741

Validare dubioasa a alegerilor de la UMF




Simona Popa
Vineri, 23 Aprilie 2004


Statutul conducerii Universitatii de Medicina si Farmacie din Bucuresti ramine in continuare neclarificat dupa ce, ieri, la sedinta de validare a alegerilor structurilor de conducere, o parte din membrii vechiului senat au parasit sala. Vechiul senat s-a intrunit pentru a valida alegerile conform indicatiilor ministrului educatiei, Alexandru Athanasiu, dupa ce, in urma cu doua saptamini, senatul nou ales se autovalidase. Ieri, dupa trei ore de dezbateri, 13 dintre cei peste 50 de membri ai senatului (profesori si studenti) au refuzat sa voteze conform metodei propuse de rectorul L.M. Popescu si au parasit sala. Acesta a incercat sa convinga asistenta ca votul sa nu fie secret, asa cum spune ordinul ministrului educatiei, ci prin completarea cu “da” sau “nu” a unui tabel, de catre fiecare membru al senatului. Printre cei 10 profesori care au parasit sala se numara Mircea Cinteza, Florian Popa, Mihail Coculescu, Sorin Oprescu si Ionel Sinescu. Lor li s-au alaturat trei studenti, intre care si Sebastian Zavoianu, presedintele Societatii Studentilor Medicinisti.
Profesorul Cinteza a declarat, la iesire, ca persoanele care s-au retras au facut-o pentru ca “la sedinta nu s-a respectat o decenta morala si academica elementara”. Echipa aflata sub comanda lui L.M. Popescu, ramasa in sala, a votat validarea alegerilor la UMF, desi nu a intrunit cvorumul de prezenta de doua treimi (44) dintr-un total de 66 de membri ai senatului. L.M. Popescu a declarat ca nu era nevoie de vot secret si a recunoscut ca in sala au ramas doar 37 de persoane. Urmeaza ca UMF sa trimita Ministerului Educatiei hotarirea luata, iar ministrul Athanasiu sa valideze sau nu rectorul nou ales.
De precizat ca, pe tot parcursul zilei, sediul UMF a fost sub asediu. O masina de jandarmi a pazit tot timpul intrarea, portile au ramas inchise pentru toti cei care aveau alte treburi la rectoratul universitatii, iar curtea a fost monitorizata permanent de 10 bodyguarzi care legitimau pe toata lumea si care au declarat ca sint “angajati ai UMF”. Aproximativ 30 de oameni veniti din toata tara sa-si ridice acte de la UMF au asteptat la poarta sa se termine sedinta. Trebuie mentionat, de asemenea, ca bodyguarzii n-au lasat sa intre la sedinta 8 dintre cei 10 studenti, membri de drept ai senatului.



Copyright © 1996-2004 Evenimentul Zilei Online.


Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Apr 23, 2004 12:34 pm

Am si eu o mica intrebare: cine e saptamana viitoare decan? A ramas Ciofu? Ca am o treaba pe la decanat si sa stiu macar peste cine dau :?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Apr 23, 2004 12:42 pm

dupa cum decurg lucrurile , decan e cine vrea si poate (adica are bodyguarzi) sa isi sustina afirmatia :lol:
Ca doar suntem stat de drept :evil:
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Fri Apr 23, 2004 1:45 pm

Veti rade cu siguranta :twisted: si veti intelege
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
un_mosh
junior
junior
Posts: 25
Joined: Mon Mar 22, 2004 3:18 pm
Location: almost there

Postby un_mosh » Fri Apr 23, 2004 1:52 pm

abia acum inteleg si eu multe din dedesubturile acestei afaceri...am trait sa o vad si pe asta... :( mai ramane sa devina si primul ministru al Australiei si Noii Zeelande! Shrek the sheep, beware! :)

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Fri Apr 23, 2004 2:12 pm

cu ce l-ai facut, cu Photoshop sau ceva mai meserias?
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

superbmitocanul
Posts: 1
Joined: Fri Apr 23, 2004 2:00 pm

Postby superbmitocanul » Fri Apr 23, 2004 2:14 pm

Eh - se intampla si la case mai mari :lol:

Thorr - tu nu zici rau :lol: un 68 ar cam trebui in romania, sa zicem ca a fost cu universitatii si minerilor o incercare, dar acum chiar ar reusi ca nu mai sunt mineri. Din pacate e si fara studenti - iar minerii de azi au ceva forma de academicieni, senatori, etc - asa ca ... afara!


Si la Timisoara au patit-o, da acolo studentii au fost premiati de rector cu posturi de preparatori, doctorate pentru toate genurile - ca studentii sa nu tipe la magaria de al treilea mandat. Ce conteaza care-i legea, noi iubim pe domnu rector, iliescu te-as vota de ai mai candida :lol:



http://www.expres.ro/vest/?news_id=152708&print=1

Dragulescu ramine rector

Amira Damian
Vineri, 23 Aprilie 2004

Cu 40 de voturi „pentru”, Senatul UMF Timisoara a invalidat decizia ministrului Athanasiu


La universitatea bucuresti ASUB si-a tras sediu nou ca sa nu tipe (tipatul asta nu prea odihneste spiritele) cand rectorul lor incearca toate trucurile sa isi pastreze mosia, cu un al treilea mandat in diverse forme.Ati trecut pe la ei sa vedeti cum arata sediul lor? incercati - o sa aveti o senzatie de nato. Cand esti cu puterea ai fund de pupat si el vine cu ciolan de lins.

La iasi Burlui e rege. Diplome false si urmarire penala pentru 2 milioane de $? fals la alegeri? vaaaai... ne doare. dar ne trece - e alta mosie acolo. Studentul care a facut asta a capatat un post de prorector onorific(!), iar ceilalti studenti nu au contat. Ce inseamna sa fii desteapta! :lol:

La Bucuresti? cu un ministru al invatamantului care o sa isi exprime in continuare opinii si pareri dar va uita strategic sa execute legea - o sa ramana ce este: studenti plini de legamite ce nu stiu ce doresc mai mult - profesori lasi si vulnerabili fata de proprii lor colegi, un rector care si-a pus o echipa de acefali in jur care se lupta intre ei sa placa mai mult sefului (BOP e gelos pe Trandafir, el a primit doar o functie de purtator de cuvant al umf - chiar, umf avea asa ceva pana mai ieri? trandafir insa e secretarul personal al rectorului. e ai bengos, mai aproape de sef). Echipa batrana a cam mierlit-o cu increderea Rectorului, lui Voiculescu i-a tremurat vocea si a vorbit prea mult, chit ca spunea adevarul, Zagrean prea l-a apucat sinceritatea cand nu trebuia, cu cine ramane rectorul? simion cel latraret care isi pune rezidentii fosti sesemisti sa cumpere studentii si sa ii intimideze, sa ii ameninte si sa le promita una si alta etc. D-asta nu a vrut vot secret, LM ramane fara oameni - iar in cei pe care ii are nu are incredere, i-a fost frica ca vasalii lui sa nu il lucreze cand ochiul lui nu ar putea sa le aduca aminte cate stie despre ei uitandu-se la ei in hidrocefal.

Tradarea e aproape LM, fereste-te de cel in cine crezi. Oamenii tai te vor lucra cand clipa va veni :lol: Deja se sperie intre ei cum minti si taci la acuze public si cate greseli faci pe clipa ce trece.

Vei pleca din tara, asculta vocea mea - tu, cel care ai facut praf si pulbere si dolari medicina din Romania!

User avatar
smart ass
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Apr 15, 2004 9:51 am

Postby smart ass » Fri Apr 23, 2004 2:31 pm

Daca rezista la ispita cu incalcarea legii, eu cred ca il iubesc :lol: Dar deja au facut-o la faza cu Beuran, cand au votat o hotarare care nu putea fi luata prin lege, si dupa asta s-au facut ca ploua.

Si pana la urma de ce sa fie la Bucuresti altfel decat in restul tarii? Tot PSD e - dan i popescu e proteguitorul lui lm si acopera presa cat poate, manevreaza justitia cat poate; iar LM e un geniu, a invatat bine de la Iliescu cum e cu mandatele si Iliescu il iubeste, doar e ca el. A invatat de la Nastase cum e cu tupeul, aroganta si infailibilitatea. A invatat de la Ceauseasca cum e cu academia, cu titlurile - deci stie. Stie multe. Atat de multe incat daca pana si Beuran a votat pentru validarea alegerilor!!!!! Beuran! dupa ce l-a penibilizat LMul si l-a salvat ca un tatuc plin de grija ce e - si senatul umf a votat ca prostu' sa il dea afara ca rectorul pe urma sa spuna ca de fapt nu putea vota, era cam ilegal - dupa tot circul asta Beuran a votat validarea alegerilor! VALIDAREA! il iubeste pe LM Beuran? il iubeste, cum nu. Dar la vot secret l-ar mai iubi? un pic tot l-ar iubi, nu se poate sa nu-l iubesti manca-l-ar tata de baiat destept cu echipa cu tot. Dar cat de mult si lui LM i-a fost frica sa afle :lol: :lol: :lol:

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Fri Apr 23, 2004 2:32 pm

Tradare, vanzatori, Iude kare te vand pe un zambet, frickoshi, pervershi, mincinoshi, nesimtzitzi exista shi vor exista intotdeauna...
Eu nu ma refer la ei...
Eu ma refer la MAJORITATE, shi dacka facem un average a incidentzei tuturor kalitatzilor enumerate mai sus in populatzia romaneascka shi cea franceza sa zicem, eu pun kapul pe butuck ka rezultatele sunt similare....Intrebarea e DE CE AIA AU PUTUT SHI VOI NU PUTETZI?
De ce nu putetzi ajunge la BUN SIMTZ ka facktor komun al nemultzumirilor voastre?. Pentru ka a reckunoashte magariile din sistemul de invatzamant medickal shi magariile din sistemul medickal per se e pur shi simplu de BUN SIMTZ...
Furtul alegerilor astea e un motiv de revolta pentru voi, pentru ka ii kunoashtetzi semnifickatzia, shtitzi "kalitatzile" celor ce le-au furat...insa reforma in sanatate shi invatzamantul medickal inseamna ku mult mai mult deckat o rockada micka in senat....
Eu kred ka va pierdetzi in detalii shi uitatzi obiecktivul principal...
Alegerile+Rezidentziatul (de anul treckut+de anul asta- kare nu va fi ku mult diferit)+promisckuitatea viitorului absolventului de medicina in aceasta societate "mitockraticka" sunt indeajuns pentru a justificka un protest serios pana la Bruxelles.
Shanse sunt....Insa puterea de a sckimba ceva e intr-o multzime...Multzimea nu poate trada...Doar nu i-o face pe totzi preparatori :D
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
smart ass
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Apr 15, 2004 9:51 am

Postby smart ass » Fri Apr 23, 2004 2:36 pm

thor - este baiat destept! pe bune: asta a vrut LM sa faca, sa faca sa dispara multimea votului secret ca fiecare sa vina cu lasitatea lui cu tot si sa semneze ca e corect de alegeri.

dar proteste ale medicinii in romania? ar fi foaaaaarte interesant ...
usr a semnat contract cu tsd ca vor fi ca "una", care student sa protesteze? eu? tu? hai sictir, suntem baieti desptepti :lol: nu?

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Fri Apr 23, 2004 2:41 pm

smart ass wrote:thor - este baiat destept! pe bune: asta a vrut LM sa faca, sa faca sa dispara multimea votului secret ca fiecare sa vina cu lasitatea lui cu tot si sa semneze ca e corect de alegeri.

dar proteste ale medicinii in romania? ar fi foaaaaarte interesant ... dar usr a semnat contract cu tsd ca vor fi ca "una", care student sa protesteze? eu? tu? hai sictir, suntem baieti desptepti :lol: nu?


Pun pariu ka dacka iese toata suflarea (eh...nu kiar toata, da piloshii sunt orickum in minoritate) studentzimii la medicina in strada, ies shi stagiarii kare au pickat un rezidentziat furat de la kap la koada....
Dacka ieshitzi in strada, am sa aflu de la Radio Total :D ...shi viu
Numa sa ieshitzi
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
zziggy
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:32 am

Postby zziggy » Fri Apr 23, 2004 2:55 pm

Anul trecut au fost 5000 care nu au luat rezidentiatul. Anul acesta vor fi 7000 care nu vor lua rezidentiatul, indiferent cum se va da/lua rezidentiatul.

Vin vremuri grele, cand grasii vor slabii, iar slabii vor muri.
.. and there you were, taking flowers from my grave
.. and there you were, stealing flowers from my grave

A_N_A
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Apr 23, 2004 5:44 pm

Postby A_N_A » Fri Apr 23, 2004 6:57 pm

seb wrote:Intimidarile continua

Astazi la ordinele unuia dintre Prodecani (unul dintre cei "nou instalati" se pare, adica Conf Calistru sau Conf Simion) au fost sparte fisetele cu arhiva SSM "pentru a se face curat" pentru ca acele fisete stateau in calea planurilor de viitor ale asa zisilor prodecani care nici macar nu au fost validati.

De asemenea puteti sa vedeti cum din banii Universitatii s-au confectionat placute cu "Acad. Laurentiu M Popescu Decan", ceilalti prodecani asa zisi alesi, asta in conditiile in care se stie clar ca vechea conducere este inca in functie si noua conducere are mai mari sanse sa fie invalidata decat validata (asta rezulta si din ordinele MEC).

"Intimidatul" Seb


"intim(cu..(i)..)DATUL" Seb zice ca intim(i)DARILE continua
Super(man)an(e)listul a trecut pe fata la promovarea DARILOR intime, sustinand ca ele continua.
Ba,ne mai si prosteste facand pe incisivul si incoruptibilul nostru reprezentant... Dar,stimate domn, cum se face ca esti atat de "feroce" in sprijinul dlui.prof.Coculescu (valorosului dar IMORALULUI sau OBSESIV AFEMEIATULUI) cand,totusi,acesta nu este nici de valoarea si nici de caracterul (ba,asi spune,in perfecta cunostinta de cauza,chiar dincontra) cu un Palade,Diculescu,Irinel Popescu,Bajenaru,Macarie,etc. Sa fie o coincidenta ca,( am auzit, nu introduc mana in foc, dar...) toate plecarile tale in strainatate PE BANII UMF-ului sunt semnate nu de LM-ul ci de COCULESCU ? Acum chiar ca-mi vine sa cred ce se spune si anume ca acesta ti-a promis ca daca ajunge rector te trimite -cu Adina- la Londra. Si,apro-pos de ea, nu i-as dori sa ajunga pacienta lui Coculescu...abia atunci m-ai intelege.
Lasa-te de barbi si de minciuni

p.s. Nu este cazul ca tu si cei de teapa ta sa incepeti iar cu..."securistii,metode de intimidare, practici ale DSS" sau alte lucruri similare; am cu ele tot atata legatura cat ai tu
cu cinstea,demnitatea,respectul si mai ales bunul simt.
p.p.s. Si,nici nu sunt clona nimanui. Prefer sa spun ce gandesc eu.Iar cand o spun ,incerc sa o fac ,pe cat e posibil,cat mai firesc. Si,pe cat se poate fara sa-mi jignesc sau umilesc interlocutorii-evident,asta nu inseamna ca reusesc de fiecare data,sunt totusi un om normal,cu defecte.
p.p.p.s.Si,nici nu ma sperii ca altii de pe forum,care,dupa ce te-au criticat,au renuntat,-este doar o supozitie-speriati de virulenta atacurilor tale.
p.p.p.p.s. o ultima chestie.....Oare de ce aproape toti cad pe spate la ideile si informatiile
tale?
...Hai totusi sa-ti spun de ce m-am hotarat sa-ti scriu...

seb wrote:Se pare insa ca rectorul nu este tare de-o ureche doar la propriu...


...scuza-ma,de obicei sunt politicoasa, dar, cred ca numai jigodiile isi bat joc de defectele fizice ale unor oameni....si,chiar dac nu mor de dragul lui,totusi nu pot sa te aprob cand ironizezi tu,deocamdata un student care nu te-ai distins decat prin aceasta uriasa si unica sansa care a fost..."alegerile de la medicina",care te-a facut cunoscut,ti-a adus notorietate si "ceva promisiuni si nu numai,...un profesor care,totusi,am auzit,a predat inclusiv la Oxford si Cambridge. Zau,chiar crezi ca trebuie sa murdarim totul de dragul"argintilor"?

ana

User avatar
smart ass
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Apr 15, 2004 9:51 am

Postby smart ass » Fri Apr 23, 2004 7:11 pm

un profesor care,totusi,am auzit,a predat inclusiv la Oxford si Cambridge.


Da' de UMF ce zice, e spurcat si nu ii place? :twisted: Cand l-a vazut cineva ultima data la cursuri?

User avatar
studentzica
Posts: 2
Joined: Fri Apr 09, 2004 2:00 am

Postby studentzica » Fri Apr 23, 2004 7:14 pm

Irinel Popescu


Irinel Popescu a iesit din sala. A ramas Beuran in schimb :lol:

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Fri Apr 23, 2004 7:21 pm

A_N_A wrote:
seb wrote:Intimidarile continua

Astazi la ordinele unuia dintre Prodecani (unul dintre cei "nou instalati" se pare, adica Conf Calistru sau Conf Simion) au fost sparte fisetele cu arhiva SSM "pentru a se face curat" pentru ca acele fisete stateau in calea planurilor de viitor ale asa zisilor prodecani care nici macar nu au fost validati.

De asemenea puteti sa vedeti cum din banii Universitatii s-au confectionat placute cu "Acad. Laurentiu M Popescu Decan", ceilalti prodecani asa zisi alesi, asta in conditiile in care se stie clar ca vechea conducere este inca in functie si noua conducere are mai mari sanse sa fie invalidata decat validata (asta rezulta si din ordinele MEC).

"Intimidatul" Seb


"intim(cu..(i)..)DATUL" Seb zice ca intim(i)DARILE continua
Super(man)an(e)listul a trecut pe fata la promovarea DARILOR intime, sustinand ca ele continua.
Ba,ne mai si prosteste facand pe incisivul si incoruptibilul nostru reprezentant... Dar,stimate domn, cum se face ca esti atat de "feroce" in sprijinul dlui.prof.Coculescu (valorosului dar IMORALULUI sau OBSESIV AFEMEIATULUI) cand,totusi,acesta nu este nici de valoarea si nici de caracterul (ba,asi spune,in perfecta cunostinta de cauza,chiar dincontra) cu un Palade,Diculescu,Irinel Popescu,Bajenaru,Macarie,etc. Sa fie o coincidenta ca,( am auzit, nu introduc mana in foc, dar...) toate plecarile tale in strainatate PE BANII UMF-ului sunt semnate nu de LM-ul ci de COCULESCU ? Acum chiar ca-mi vine sa cred ce se spune si anume ca acesta ti-a promis ca daca ajunge rector te trimite -cu Adina- la Londra. Si,apro-pos de ea, nu i-as dori sa ajunga pacienta lui Coculescu...abia atunci m-ai intelege.
Lasa-te de barbi si de minciuni

p.s. Nu este cazul ca tu si cei de teapa ta sa incepeti iar cu..."securistii,metode de intimidare, practici ale DSS" sau alte lucruri similare; am cu ele tot atata legatura cat ai tu
cu cinstea,demnitatea,respectul si mai ales bunul simt.
p.p.s. Si,nici nu sunt clona nimanui. Prefer sa spun ce gandesc eu.Iar cand o spun ,incerc sa o fac ,pe cat e posibil,cat mai firesc. Si,pe cat se poate fara sa-mi jignesc sau umilesc interlocutorii-evident,asta nu inseamna ca reusesc de fiecare data,sunt totusi un om normal,cu defecte.
p.p.p.s.Si,nici nu ma sperii ca altii de pe forum,care,dupa ce te-au criticat,au renuntat,-este doar o supozitie-speriati de virulenta atacurilor tale.
p.p.p.p.s. o ultima chestie.....Oare de ce aproape toti cad pe spate la ideile si informatiile
tale?
...Hai totusi sa-ti spun de ce m-am hotarat sa-ti scriu...

seb wrote:Se pare insa ca rectorul nu este tare de-o ureche doar la propriu...


...scuza-ma,de obicei sunt politicoasa, dar, cred ca numai jigodiile isi bat joc de defectele fizice ale unor oameni....si,chiar dac nu mor de dragul lui,totusi nu pot sa te aprob cand ironizezi tu,deocamdata un student care nu te-ai distins decat prin aceasta uriasa si unica sansa care a fost..."alegerile de la medicina",care te-a facut cunoscut,ti-a adus notorietate si "ceva promisiuni si nu numai,...un profesor care,totusi,am auzit,a predat inclusiv la Oxford si Cambridge. Zau,chiar crezi ca trebuie sa murdarim totul de dragul"argintilor"?

ana


adicka dupa dumneata...un student nu are voie sa konteste un profesor pt ka e STUDENT?. Dupa dumneata un GENIU nu poate fi PORCK, shi nu-i poate fi kontestata shi dezaprobata aceasta ultima kalitate din kauza primei?
Va inshelatzi donshoara...
Nimeni nu e de neinlockuit...
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

zexe
Posts: 4
Joined: Fri Apr 23, 2004 6:18 pm

Postby zexe » Fri Apr 23, 2004 7:24 pm

Daca tot Seb ne informeaza continuu, si bine face, hai sa va zic ce am auzit de la cineva care a fost azi la conferinta de presa de la noi.
1. despre validarea de ieri. seb a omis,sau nu a vrut sa ne spuna ca :
-Voiculescu l-a facut sa recunoasca ca alegerile au fost corecte
- Voiculescu l-a anuntat ca l-a dat in judecata; se zice ca i-ar cere cateva sute de milioane daune morale ,in procesul penal pe care i l-a intentat.
2.din studentii nelasati sa intre in sala,erau dintre aceia care ... sunt doctori, ei terminand anul trecut si prin grija noastra nemaifiind inlocuiti pana acum cateva zile cand s-a facut ceva de rasul curcilor : s-au ales acum reprezentantii nostri pentru anul trecut ,cu binecuvantarea lui Coculescu, unul din binefacatorii lui seb.De exemplu, printre 'reprezentantii nostri" , ai studentilor erau doctorii Cibea si Dumitrescu ,care au semnat si convocarea senatului pentru ziua de miercuri cu calitatea de student si carora , se pare , li s-a intentat deja actiune penala pentru fals si uz de fals .
3. la conferinta de azi ,prof.Bratucu le-a spus ziaristilor ca votul deschis este singurul care nu poate fi suspectat de frauda , fiind cel mai democratic ;
4 . la conferinta de azi , L.M.ul le-a spus ziaristilor ca este aberant ca vechiul senat sa valideze noul senat, exemplificand ca astfel CPUNul ar fi trebuit aprobat de Marea Adunare Nationala sau ca actualii PSDisti ar fi trebuit aprobati de fostii taranisti si liberali.
5. ziarista de la EvZilei , prietena lui Seb , a reusit sa-l enerveze pe L.M. , facuandu-se ca nu pricepe de ce 37 de voturi pentru din totalul de 60de membri ai senatului reprezinta mai mult de jumatate plus 1 voturi, cum cere legea , in conditiile in care Coculescu si prietenii ( inca 13 ) au iesit din sala , pardon , 12, ca Sebul nostru nu s-a miscat din sala decat sa dea raportul ,si de ce Cajal (Dzeu sa-l ierte) , nu mai este luat in calcul la numarul total de membri ai senatului .
6 . L.M ul, a parasit , scarbit, sala .
7. ''noul '' purtator de cuvant a fost BOP, deci ieri a fost pe bune in sala.
8 . secretarul particular , dr.Firu, s-a certat cu o ziarista care l-a luat la 'per tu'.

serei-că

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Fri Apr 23, 2004 7:31 pm

zexe wrote:Daca tot Seb ne informeaza continuu, si bine face, hai sa va zic ce am auzit de la cineva care a fost azi la conferinta de presa de la noi.
1. despre validarea de ieri. seb a omis,sau nu a vrut sa ne spuna ca :
-Voiculescu l-a facut sa recunoasca ca alegerile au fost corecte
- Voiculescu l-a anuntat ca l-a dat in judecata; se zice ca i-ar cere cateva sute de milioane daune morale ,in procesul penal pe care i l-a intentat.
2.din studentii nelasati sa intre in sala,erau dintre aceia care ... sunt doctori, ei terminand anul trecut si prin grija noastra nemaifiind inlocuiti pana acum cateva zile cand s-a facut ceva de rasul curcilor : s-au ales acum reprezentantii nostri pentru anul trecut ,cu binecuvantarea lui Coculescu, unul din binefacatorii lui seb.De exemplu, printre 'reprezentantii nostri" , ai studentilor erau doctorii Cibea si Dumitrescu ,care au semnat si convocarea senatului pentru ziua de miercuri cu calitatea de student si carora , se pare , li s-a intentat deja actiune penala pentru fals si uz de fals .
3. la conferinta de azi ,prof.Bratucu le-a spus ziaristilor ca votul deschis este singurul care nu poate fi suspectat de frauda , fiind cel mai democratic ;
4 . la conferinta de azi , L.M.ul le-a spus ziaristilor ca este aberant ca vechiul senat sa valideze noul senat, exemplificand ca astfel CPUNul ar fi trebuit aprobat de Marea Adunare Nationala sau ca actualii PSDisti ar fi trebuit aprobati de fostii taranisti si liberali.
5. ziarista de la EvZilei , prietena lui Seb , a reusit sa-l enerveze pe L.M. , facuandu-se ca nu pricepe de ce 37 de voturi pentru din totalul de 60de membri ai senatului reprezinta mai mult de jumatate plus 1 voturi, cum cere legea , in conditiile in care Coculescu si prietenii ( inca 13 ) au iesit din sala , pardon , 12, ca Sebul nostru nu s-a miscat din sala decat sa dea raportul ,si de ce Cajal (Dzeu sa-l ierte) , nu mai este luat in calcul la numarul total de membri ai senatului .
6 . L.M ul, a parasit , scarbit, sala .
7. ''noul '' purtator de cuvant a fost BOP, deci ieri a fost pe bune in sala.
8 . secretarul particular , dr.Firu, s-a certat cu o ziarista care l-a luat la 'per tu'.

serei-că


tockmai am auzit pe unu la radio kare zicea ka "dacka Romania shi-ar exporta zvonurile ar fi mai bogata ka Germania"....
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests