Alegeri rector UMF

iarba verde de acasa
User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Apr 23, 2004 7:31 pm

Voiculescu l-a facut sa recunoasca ca alegerile au fost corecte


serios? :lol: :lol: :lol:


Voiculescu da in judecata un student pentru daune morale. Beton! dar cu studentii dati afara de la alegeri cum a ramas? au fost dati afara, au fost, nu au fost, nici macar studenti nu au fost?


ps. nu sebi a intentat procesul, ci SSM - din cate stiu - si nu e proces, e plangere penala.
Last edited by victor on Fri Apr 23, 2004 7:34 pm, edited 1 time in total.

A_N_A
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Apr 23, 2004 5:44 pm

Postby A_N_A » Fri Apr 23, 2004 7:33 pm

Thorr wrote:adicka dupa dumneata...un student nu are voie sa konteste un profesor pt ka e STUDENT?. Dupa dumneata un GENIU nu poate fi PORCK, shi nu-i poate fi kontestata shi dezaprobata aceasta ultima kalitate din kauza primei?


La obiectivitatea dvs.,m-as fi asteptat ca si perspicacitatea sa fie pe masura.Dupa parerea mea ,contestarea se poate face si decent,demn si fara referiri la defectele fizice.
Unui geniu,daca e geniu cu adevarat ,i se pot ierta multe. Nu stiu insa, sincer,daca aici este cazul de asa ceva.
Eu sunt convinsa ca dvs, recitind atent ce am 'postat', veti intelege ce am vrut sa spun.

ana

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Fri Apr 23, 2004 7:39 pm

Singurul luckru pe kare l-am intzeles din ce atzi sckris e ka nu pricepetzi o iota din drepturile pe kare le ofera cetatzeanului o societate demockraticka.
In al doilea rand...LM Popescu este un geniu...insa in laborator, printre kulturi de celule, agaruri, ELISA shi alte tarashenii...

rugaminte: atzi putea detalia motivele ce va rasckolesck fiintza in asha masura shi va fack sa uratzi atat de patimash acest protest?
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
idiotul
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Apr 23, 2004 7:30 pm

Postby idiotul » Fri Apr 23, 2004 9:34 pm

zexe wrote:De exemplu, printre 'reprezentantii nostri" , ai studentilor erau doctorii Cibea si Dumitrescu ,care au semnat si convocarea senatului pentru ziua de miercuri cu calitatea de student si carora , se pare , li s-a intentat deja actiune penala pentru fals si uz de fals .


Deci circul continua .Daca n-ar fi fost romanescul "se pare" as zice ca stii ce zici. Brava. Traisca justitia! LM acuzat si acuzator, parat si parator - e bine, incepe sa vorbeasca ca pana acum cam tacea - ca pestele cum zicea evenimentul zilei, desi e berbec si isi citeste horoscopul in fiecare zi si chiar si in sedintele de senat si consiliu. De la prezidiu in public cu voce tare!

Dar stii cumva cine a facut cvorumul de doua treimi la decizia lui Beuran cand unii profesori se faceau ocupati ca sa nu fie implicati - decizie atat de dorita de LM ca sa-l invete minte pe ministru care devenea prea independet de arhitectul care-l formase? Care pe urma l-a intors pe Beuran la picioarele lui LM sa jure credinta, sa ceara iertare si sa ameninte cu judecata si sa primeasca inapoi postul de conferentiar si acum sa voteze alegeri corecte?

Ia verifica ca se pare ca ai acces la date si sa mai zici atunci daca lui LM i-ar conveni un proces de forma pe aspecte de actiuni legale si procedurale legate de conducerea umf.

Aici i-a fost frica sa fie prea multi impotriva lui, d-asta a eliminat tot ce se putea, inclusiv ce acceptase si a ajuns pana a baga pana si nepotul cancelarului in senat cu drept de vot, desi neales. Si-a dat LM seama ca fiecare vot conteaza

4 . la conferinta de azi , L.M.ul le-a spus ziaristilor ca este aberant ca vechiul senat sa valideze noul senat, exemplificand ca astfel CPUNul ar fi trebuit aprobat de Marea Adunare Nationala sau ca actualii PSDisti ar fi trebuit aprobati de fostii taranisti si liberali.


era aberant?Dar nu e vorba de validare, e vorba de rezolvarea contestatiilor care implica validarea. Cine rezolva contestatiile? Organizatorii sau ministerul - nicidecum cel ales ca urmare a procesului electorall contestat. Halal logica. Mai stii chestia aia cu p implica q echivalent cu non q implica non p? logica se numea. In senatul de ieri nici macar nu s-au citit contestatiile profesorilor, darmite cele ale studentilor! halal

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Fri Apr 23, 2004 10:09 pm

insa reforma in sanatate shi invatzamantul medickal inseamna ku mult mai mult deckat o rockada micka in senat....

Da, Thorr, ai dreptate, dar daca noi nu reusim sa demonstram ca rocada aia se face trecand prin sah, deci nu se poate face, cum facem sa demonstram ca de fapt pe tabla sunt doar piese negre? :(
Mai rau e ca jucam cu ceas... :cry: Mai sunt 204 zile...

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Fri Apr 23, 2004 10:26 pm

ieshi in strada! ies shi eu! ies shi prietenii tai, shi ai mei, shi prietenii prietenilor...
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Fri Apr 23, 2004 10:50 pm

http://www.cotidianul.ro/eveniment/even ... area%20lor

INVATAMANT Senatul UMF s-a scindat in doua tabere, una confirmand validarea alegerilor, cealalta invalidarea lor

Alegerile de la UMF asteapta iar verdictul lui Athanasiu

Ambiguitatea in ceea ce priveste corectitudinea validarii sau nu a alegerilor universitare de la UMF nu a fost inca pe deplin elucidata nici dupa ce vechiul Senat s-a intrunit cu doua zile in urma, membrii Senatului scindandu-se in doua tabere, fiecare justificandu-si intr-un fel sau altul pozitia.
Rectorul Universitatii de Medicina si Farmacie (UMF) din Bucuresti, Laurentiu Mircea Popescu, al carui mandat s-a prelungit prin ordin de ministru pana pe 14 mai, a confirmat, ieri, intr-o conferinta de presa, validarea, de catre vechiul Senat, a alegerilor pentru toate structurile de conducere din cadrul universitatii. Purtatorul de cuvant al UMF, Bogdan Popescu, a precizat ca alegerile au fost validate cu 37 de voturi pentru, unul impotriva si patru abtineri, iar cele 14 cadre didactice care au parasit sala se considera ca au votat impotriva. El a mai mentionat ca dintre cei 65 de membri ai vechiului senat, cinci nu s-au putut prezenta, fie pentru ca au decedat, fie pentru ca nu mai sunt in tara, iar din restul de 60 de membri, s-au prezentat 55, dintre care 45 cadre didactice si 10 studenti.
Intrebat de ce nu i-a inlocuit pe cei cinci membri, Popescu a afirmat ca nu putea inlocui membrii ai vechiului senat cu structuri nou alese. Reprezentantii conducerii UMF au tinut sa precizeze ca in sedinta de senat s-a intrunit cvorumul necesar pentru votare, iar votul secret nu a fost acceptat intrucat nu e statutar si nici nu-i conform vreunei legislatii in vigoare. L.M. Popescu a declarat ca votul deschis era cel mai onorant pentru toti profesorii, iar discutia asupra corectitudinii validarii este un nonsens. In ceea ce priveste modul de validare prin vot secret, purtatorul de cuvant a UMF a mai spus ca aceasta reglementare nu este prevazuta in nici un articol de lege, deci maniera de vot trebuia stabilita tot de membrii Senatului.
Popescu a precizat ca, avand in vedere ca alegerile au fost validate, conducerea UMF va inainta documentatia de alegeri Ministerului Educatiei, care va decide validarea sau invalidarea rectorului Dan Andronescu.
In replica la cele afirmate de conducerea UMF cu privire la corectitudinea procedurii de validare a noului senat universitar, mai multi profesori sustin ca cvorumul pentru validare nu a fost intrunit. „Senatul are, in total, 66 de membri. Din diferite motive, opt au fost absenti. Doi au decedat si nu au fost inlocuiti. Mai raman 56. Inainte de momentul votului, din cauza respingerii votului secret, au parasit sala 11 cadre didactice si trei studenti, in total 14 membri ai senatului“, a declarat profesorul Constantin Arion. Astfel, potrivit spuselor acestuia, la vot au participat efectiv 42 de membri ai Senatului. „Potrivit legii, conditia de doua treimi ar fi fost indeplinita daca ar fi participat la vot 44 de membri ai Senatului“, a adaugat profesorul Arion.
In ceea ce priveste faptul ca cei care au parasit sala au fost considerati absenti si votul lor a fost considerat unul negativ, profesorul Sorin Oprescu a declarat ca este o aberatie sa spui asemenea lucruri, din moment ce persoanele respective au lipsit, fizic, din sala. „Noi nu am votat nici negativ, nici pozitiv, pentru ca nu am fost acolo. Chiar daca la inceputul sedintei am fost prezenti, cvorumul se calculeaza inainte de vot, nu la inceputul sedintei. Asa se face chiar si in Parlament“, a explicat Sorin Oprescu.
Avand in vedere neregulile privitoare la procedura de investire a noului Senat de la UMF, mai multi profesori au depus, ieri, un memoriu la Ministerul Educatiei si Cercetarii, prin care contesta validarea alegerilor de la aceasta universitate.


User avatar
idiotul
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Fri Apr 23, 2004 7:30 pm

Postby idiotul » Fri Apr 23, 2004 11:08 pm

the legend never dies from now on :lol:

Dupa UMF, si la SNSPA alegeri dubioase

Alegerile de la SNSPA, in urma carora a fost ales ca rector Cornel Codita, au toate sansele sa duca la izbucnirea unui scandal pe tiparul celui de la Universitatea de medicina si farmacie. Mai multi membri ai Senatului, printre care si Cristian Pirvulescu, care si-a inaintat ieri demisia din Senatul SNSPA, sustin ca alegerile stau sub semnul intrebarii, ele fiind undeva la limita legalitatii. etc etc


http://www.expres.ro/bucuresti/?news_id=152825&print=1

User avatar
smart ass
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Apr 15, 2004 9:51 am

Postby smart ass » Fri Apr 23, 2004 11:15 pm

http://www.ziua.net/display.php?id=1145 ... 2004-04-24

Oprescu si Popescu, fiecare cu abacul lui


Numaratoare paralela la alegerile UMF
Un grup de profesori universitari va depune, la Ministerul Educatiei, un memoriu prin care contesta validarea alegerilor de la Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) din Bucuresti, desi rectorul Laurentiu Popescu sustine ca a existat cvorum pentru confirmarea noilor structuri ale universitatii, informeaza Mediafax. Senatorul Sorin Oprescu a declarat, ieri, intr-o conferinta de presa, ca hotararea Senatului UMF de validare a alegerilor pentru noile structuri a fost luata in lipsa cvorumului. Potrivit lui Oprescu, pentru ca alegerile sa poata fi validate, la vot trebuia sa participe doua treimi din totalul membrilor senatului, ceea ce ar fi insemnat 44 de persoane. In schimb, la vot au participat efectiv 42 de membri.

Rectorul UMF Laurentiu Popescu a declarat, ieri, intr-o conferinta de presa, ca noile structuri ale universitatii au fost validate. La sedinta senatului au participat 55 de membri, dintr-un total de 60 de membri cu drept de vot, a explicat rectorul. Dintre cei 55 prezenti, 14 au refuzat sa-si exprime votul, parasind sala pe parcursul votarii. In consecinta, cu 37 de voturi "pentru", senatul a validat alegerile din UMF, reprezentand peste jumatate plus unu voturi "pentru" din numarul total al membrilor senatului, nu numai al celor prezenti, a adaugat Popescu. Potrivit rectorului, nu exista o precizare expresa fata de validarea alegerilor, motiv pentru care a hotarat ca supunerea la vot sa fie deschisa, iar pentru validare nu era necesar cvorumul. (M.J.)

A_N_A
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Apr 23, 2004 5:44 pm

Postby A_N_A » Sat Apr 24, 2004 1:39 pm

Thorr wrote:rugaminte: atzi putea detalia motivele ce va rasckolesck fiintza in asha masura shi va fack sa uratzi atat de patimash acest protest?


Stimate domnule doctor ,
1. Nu urasc protestul , nu stiu de unde si de ce ati scos-o.As putea spune ca mi-e indiferent .Si mi-e indiferent pentru ca nu pot sa aprob ceva ce nu m-a convins. deocamdata din tot ceea ce am vazut din "protestul nostru'', a fost propaganda facuta de seb ,lui seb, si prin seb altora si nu noua , studentilor. si am mai vazut o consistenta risipa de fluturasi ( din ce bani, seb ?) , fluturasi pe care nu am cum sa ii consider corecti , nici macar in jumatate din continut -e parerea mea.

2 . regret sa constat ca perspicacitatea dvs. este cel putin in ceea ce ma priveste, foarte scazuta.

3 .nu va mai chinuiti sa scrieti .... studenteste. este evident, chiar si pentru cineva cu mai putina perspicacitate chiar si decat a dvs. ca nu sunteti de-al nostru . asta, desigur, daca nu sunteti un superteribilist coleg.

sorry

ana

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Sat Apr 24, 2004 2:01 pm

Stimata donshoara docktor,
Dacka mi-atzi fi citit posturile atzi fi intzeles pozitzia mea fatza de acest protest. Eu nu il kunosck pe Seb, shi, deci, nici nu ma inkred in el....eu kred in multzime shi bun simtz...Dacka bunul simtz kare razbate din reply-ul dv este real, eu va garantez respecktul shi sustzinerea mea...
Dumnezeu imi este martor ka nu imi plack nici LM Popescku&Andronescku&BOP nici Oprescku&Kockulescku&Popa...
In opinia mea nici unii nici altzii nu-s mai buni de pushi in fruntea UMF-ului...
Eu doresck doar konshtientizarea rahatului in kare se afla sistemul medickal romanesck, shi mai doresck un protest sincer kare sa promoveze "a radical cure" shi nu un pansament....
Eu sunt de partea protestului, deci, "politic" cel putzin ii sustzin pe cei ce protesteaza. depinde de mine, de dumneata, de cei apropiatzi noua, dacka acest protest va reushi sa asaneze mlashtina puturoasa in kare ne zvarckolim sau va oferi diferite beneficii celor putzini kare protesteaza...
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
devils_advocate
Posts: 3
Joined: Sat Apr 24, 2004 8:13 pm

Postby devils_advocate » Sat Apr 24, 2004 8:30 pm

pentru studenti..
dragii mei, daca nu v-ati dat seama profesorii vostri, inclusiv don Lorentzo sunt demult cu ochii pe acest forum.. nu de alta dar voi ati putea fi mult mai periculosi decat cei cativa profesori care au avut indrazneala sa nu se plece in fata lui.. profesorii aceia, sunt deja trecuti prin viata, au si ei pacatele lor, deci pot fi hartuiti iar credibilitatea lor poate fi pusa sub semnul intrebarii. voi in schimb reprezentati o forta.. pe care nu o poate controla la fel de usor. aveti puterea sa impresionati mass-media mult mai bine decat toate declaratiile sale de baron al medicinii romanesti (cel putin asa se crede el). daca vreti cu adevarat sa schimbati ceva in sistemul medical atunci adunati-va si iesiti in strada.. daca vreti un rezidentiat corect si o profesie de medic demna si fara compromisuri umilitoare iesiti in strada.. nu mai aveti mult timp, daca LM-ul este mai tare in papagal decat voi, s-ar putea ca si min. Atanasiu sa plece si el capul. La voi e puterea, acum.. sunteti singurii care mai puteti schimba ceva. Fiti solidari si aveti curajul sa ii spuneti NU cu totii! Nu va fi o lupta usoara, nu de alta dar LMul nu mai are ce pierde, nu-l intelegeti gresit, el nu se agata de ciolan acum cat incearca sa puna in capul UMF-ului o conducere care sa acopere magariile pe care le-a facut. iar un profesor atat de corupt ca Andronescu, lui ii este favorabil, dar nu si voua!!! superbmitocanul a intuit corect, cand a spus ca o sa plece din tara.. dar asta depinde in primul rand de voi acum!
Daca nu o sa luptati impotriva lui, atunci o sa trebuiasca sa cotizati masiv la rezidentiat, nu de alta dar Andronescu nu concepe altfel. in plus voi cei de anul VI nu o sa aveti deloc o licenta usoara. si o sa va uitati cu totii la personaje gen Simona Albu cum va iau malaiul..
Pt cei ce nu stiu, Simona Albu este nepoata LM-ului. Nu a intrat prin admitere la UMF - nu de alta dar nu era capabila - a venit prin transfer in anul 2 (de la Chisinau, daca nu ma insel). apoi 6 ani de facultate, cu subiectele stiute de acasa s-a scremut sa promoveze examen cu examen. la licenta s-a clasat in primii trei (undeva pe la 9.50-9.60) cand cei mai valorosi studenti din an nu reusira sa obtina mai mult de 9.20-9.30. apoi sa nu va imaginati ca a dat rezidentiat, a primit cadou un post de preparator la gineco in SUB, in sesiunea din vara.. dupa ce picase in iarna precedenta (de obicei in iarna intra grosul cadrelor didactice noi in umf, in vara mai e loc de aranjamente). apoi doctorat, apoi legea care spune ca aceia care sunt cadre universitare si doctoranzi sunt echivalati ca rezidenti. si uite asa, cand o sa ajungeti clinicieni o sa aveti colegi de o mediocritate crunta care o sa va spuna ce sa faceti..
prin urmare, las la latitudinea voastra daca alegeti sa ramaneti in casa si sa cititi forumul sau va duceti inaintea LM-ului la ministru si va cereti drepturile.. tineti minte! NU AVETI CE PIERDE!!! Mai rau decat a ajuns invatamantul medical si medicina in Bucuresti greu se poate!!!

pentru profesori..
in cei 6 ani de facultate am avut sansa sa cunosc profesori care mi-au transmis mai mult decat simple cunostinte medicale.. pentru ca a fi medic nu inseamna doar sa stii sa aplici niste scheme de diagnostic si tratament.. e mai mult, trebuie sa ai si o tinuta morala si intelectuala adecvata. da, am avut profesori care mi-au transmis mai mult decat doar notiuni de medicina. am crezut in ei si i-am respectat. pana aici! Este o uriasa deziluzie sa realizezi ca nume sonore ale medicinii romanesti au ramas in sala ca sa valideze prin vot deschis alegerile.. nu am cuvinte sa-mi exprim dezgustul fata de niste oameni in care am crezut si care s-au dovedit a fi ipocriti, lasi sau pupincuristi! O vorba straveche romaneasca spune - cel ce isi cauta stapan, servitor se numeste! Ce poate face LM-ul pentru voi si voi nu puteti face singuri? De unde stiti ca nu v-ar fi mai bine fara el? Pentru ca nimeni din vechiul senat nu stie cate afaceri cu UMFul a facut LM si cati bani necuveniti si-a tras de la UMF.. semnatura lui e suficienta pe orice act al UMF pentru orice decizie sau contract.. restul sunt vorbe.
Don Lorenzo: "Facultatea de medicina din Bucuresti este cea mai veche, cea mai mare si cea mai buna facultate de medicina din tara" .. emotionant, te gandesti la sanctuarul medicinii romanesti, la personalitati ca Paulescu, Marinescu, Babes, etc. De fapt acum am inteles este doar publicitate ieftina a LM-ului. Rusine, celor care au reusit sa transforme inca un pilon al medicinii si invatamantului medical romanesc intr-un bilci ieftin!


fapt divers..
legat de genialitatea LM-ului - faptul ca a tinut cursuri la universitati straine nu inseamna nimic. daca ai profesori prieteni in alte universitati poti sa tii cate cursuri vrei! astea au fost tinute doar ca sa apara la CV! Ca fapt divers, LM-ul nu a mai tinut cursuri pentru studentii UMF din 1994-1995, daca nu ma inseala memoria! Iar titluri nu e greu sa vanezi.. mai ales cand esti o persoana cu ceva greutate.. in plus ai subalternii in catedra care stau si fac cercetare si scriu lucrari pt tine.. iar tu, mare rector, le mai dai din cand in cand un moment de respiro si ii pui sa caute pe internet cum va fi vremea pt urmatoarele saptamani in diferite insule exotice din oceania ca sa te duci in vacanta..
totusi trebuie sa recunosc, in final, ca este genial. ce-i al lui e al lui. Trebuie sa stii cum sa intri ca in branza intr-o adunatura de profesori, sefi de catedra si de clinici. Studentii, fac ei ceva, dar nu sunt uniti, si majoritatea nici nu stiu ca sunt alegeri, o alta parte sunt intimidati si fricosi, 60% fete, nesemnificativ. Profesorii - unii in pragul pensionarii spera si ei la cate ceva, poate doar doar or iesi si ei cu o pensie mai maricica, altii sunt cumparati cu deplasari in strainatate si alte ajutoruri financiare din buzunarul larg al LM-UMF-ului, o alta parte sunt fricosi - ca le e binisor. Pacat insa ca LM-ul nu are si servitori la fel de spirt ca el.. un Voiculescu care accepta sa fure pt el, dar totusi nefiind la fel de nesimtit, face niste balbe si il da de gol; un BOP-studentzel (sau sa-i spunem BOP-fan club) care din dorinta de parvenire si spiritul de activist cu gura mare mai mult strica decat ajuta, si inca cativa care parca l-ar trada, ca isi dau seama ca nu e bine, doar doar s-o intoarce sefu un pic cu spatele:)))


SEBASTIAN, TOT RESPECTUL SI SPRIJINUL MEU! DAR TERMINA CE AI INCEPUT, CA ALTFEL S-AR PUTEA SA TE COSTE SCUMP!

RAZI LAURENTIULE, CA NU E RASUL TAU!!!
Vanity - my favourite sin!

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Sat Apr 24, 2004 8:47 pm

devils_advocate wrote:pentru studenti..
dragii mei, [...] doar doar s-o intoarce sefu un pic cu spatele:)))


SEBASTIAN, TOT RESPECTUL SI SPRIJINUL MEU! DAR TERMINA CE AI INCEPUT, CA ALTFEL S-AR PUTEA SA TE COSTE SCUMP!

RAZI LAURENTIULE, CA NU E RASUL TAU!!!




:peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace: :peace:
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
informer
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Apr 23, 2004 11:16 pm

Postby informer » Sat Apr 24, 2004 10:54 pm

avocatul diavolului - ai dreptate. zici foarte bine. cel mai bine.

Inainte de alegeri, cu ceva timp - prin august anul trecut - rectorul cand inca mai spera la al 4-lea mandat (si incerca tot ce se putea senat-guvern-presedentie, de il amenita si iliescu ca daca nu se potoleste il coboara din avion, asta cu o delegatie OSCE in rusia) a facut o declaratie de presa parca prin adevarul - prin care spunea parerea lui. Parerea lui clara: daca va fi cineva mai bun ca mine, ma voi da la o parte. Dar din cate stiu - nu e nimeni mai bun ca mine, si voi candida la rector UMF. Indiferent de ce s-a intamplat, parerea lui asta a ramas si asta incearca din plin sa faca.

Chestia aia cu politia zice ceva? sau psdu' o tine sa nu zica nimic? daca politia ii sperie fanii si le arata ca au facut prea mult pentru el grande cohones, poate poate il da unul in gat si pleaca din tara, cum ii sta bine la cei 250.000e declarati si la cei la negru care-i mai are prin franta unde isi are copii, prin olanda unde isi are curitiba sediu mai nou, prin lichtenstein unde a lasat urme, prin grecia pe care o apreciaza ca un finut ce este, etc-etc.

User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Sun Apr 25, 2004 2:16 pm

Salutari,

S-a scris foarte mult aici cu referiri directe sau indirecte la persoana mea insa din pacate nu am avut cum sa fiu "pe faza" sa raspund.

Au aparut o serie de personaje noi cu pareri si "nume" variate si o sa plec deci de la idea ca este vorba intr-adevar de persoane noi. Nu pot sa nu-mi atraga atentia cei ce ma ataca dar mai tare imi atrage atentia stilul lor devenit clasic deja.. Se vorbeste de atacurile mele la adresa unor persoane si se foloseste asta ca si scuza pentru acuzele de tip "ziare de scandal" care mi se aduc. Am inceput sa invat din incidentele anterioare ca improscarile cu noroi nu fac decat sa murdareasca pe toata lumea, indiferent de ce parte e adevarul, si nu duc deci la clarificarea situatiei. Eu n-am venit cu acuze personale desi s-ar fi gasit slava Domnului (ca doar aparut o parte si aici) ci doar cu a acuza fapte si implicit persoanele care le-au comis.

Daca nu s-a observat inca o sa subliniez ca nu s-a raspuns niciodata contestatiilor depuse de noi decat prin aducerea de acuze calomnioase la adresa noastra, a contestatarilor, si prin minciuni. Si nu trebuie sa demonstrez eu aceste minciuni ca "acuzatii" se descurca si singuri: ba am fost acceptat in sala de numarare a voturilor ba n-am fost, ba am asigurat transparenta alegerilor ba alegerilor n-aveau nevoie de transparenta asigurata de mine ca "erau 17 cadre didactice inauntru", ba am fost beat si am mancat seminte ba am avut "doar" un comportament ireverentios, ba a fost carioca in mana Dr.-lui care "numara" voturi ba au fost toate cariocile sigilate, ba aveam aprobarea rectorului (si a senatului si a biroului de senat implicit) de a fi observatori ba rectorul da directive telefonice sa fim dati afara (dupa spusele Conf Bogdan Voiculescu reiese ca a primit directive telefonice, cu greu rosteste cuvantul "decan" insa decanul Ciofu a infirmat ca ar fi dat directivele iar Conf Voiculescu a recunoscut si de altfel se stie ca lucreaza "apropiat' de dl rector), ba n-avem Carta dupa cum recunostea chiar rectorul in senatul de pe 15 Ian 2004 ba aveam de fapt carta (dupa ce a fost clar ca alegerile sunt offside fara) si trebuie operate decat modificari..

Asa cum am mai spus sedinta de senat de joia trecuta a fost un fiasco total si asta in primul rand datorita managementului prost al sedintei si datorita neacceptarii argumentelor ca baza pentru discutii. Dupa un discurs balbait si gatuit de emotie al Conf Voiculescu a intervenit problema votului secret, rectorul declarand clar ca nu-l va accepta. Eu am spus atat: ca as avea foarte multe de spus ca raspuns la acuzatiile aduse de Conf Voiculescu la adresa mea, ca mi-ar fi placut sa existe un dialog si dansul sa raspunda in primul rand contestatiilor facute, insa atata timp cat finalitatea acestor discutii va fi un vot nesecret oricum nu le vad scopul si ca atare ma voi retrage din sala (in conditiile de presiune, intimidari si amenintari atat la adresa studentilor cat si la cea a profesorilor, vot nesecret insemna vot care exprima frica si nu parerea obiectiva a votantului).

Pentru A_N_A: de unde stii tu atatea "amanunte" din timpul sedintei in conditiile in care nu esti nici unul dintre studentii prezenti in sala si totusi sustii ca esti studenta? Nu cumva ai vazut/ascultat inregistrarile facute? A fost o realizare cinematografica de invidiat? Merge de-o telenovela?

Pentru zexe: in calitate de ce ai participat tu la conferinta de presa pentru ca in stilul tipic conferinta a fost "transparentizata" si de data asta de bodyguarzi. A! Scuze, probabil erai pe lista rectorului. Nu cumva aceiasi bodyguarzi ti-au permis accesul si la sedinta de senat in virtutea acelorasi criterii? Sau poate era vorba de un contract de munca pe 3 luni in calitate de secretar personal al rectorului sau poate mai sunt si alte joburi la "bursa alegerilor".. (N.A.: Dr Trandafir mi-a prezentat la poarta un contract de munca pe 3 luni de zile prin care vroia sa-mi demonstreze ca e secretarul personal al rectorului; in aceasta calitate avea dreptul sa decida cine intra in curtea rectoratului si de asemenea "stia" care sunt reprezentantii alesi ai studentilor)

Multumesc pentru incurajari! Eu incerc sa merg inainte. Chiar daca a iesit numele meu la rampa lupta nu este una a mea personala. Chiar daca pare greu de crezut, daca ar fi fost personala as fi renuntat de mult sau nu m-as fi angajat niciodata in ea.
Lupta cred ca e a noastra a tuturor. Si nu impotriva lui LM sau a lui BOP sau a mai stiu eu cui. Asa cum spunea si Thorr cred ca in primul rand trebuie sa ne dezobisnuim din a mai fi calcati in picioare dar mai ales sa-i dezobisnuim pe cei ce ne calca. Refuz sa cred ca nu putem reactiona decat la comenzi, promisiuni, intimidari, amenintari, santaj. Ei bine "ei" asta cred despre noi si pe asta se bazeaza.

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D

"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
Thorr
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Nov 24, 2003 2:42 pm
Location: Walhalla

Postby Thorr » Sun Apr 25, 2004 2:48 pm

Veteran soldier: Fight against that? No, we will run, and we will live.

William: Aye, fight and you may die, run and you'll live. At least a while. And dying in your beds many years from now, would you be willing to trade all the days from this day to that for one chance, just one chance to come back here and tell our enemies that they may take our lives, but they'll never take our freedom. Alba gu bra!

Braveheart
...För Den Gud, För Den Küngen, För Den Rättvisa!

User avatar
devils_advocate
Posts: 3
Joined: Sat Apr 24, 2004 8:13 pm

Postby devils_advocate » Sun Apr 25, 2004 3:54 pm

Seb nu stiu daca intelegi momentul..
NU te pierde in polemici si discutii contradictorii cu ei mai mult decat este cazul. Nu de alta, dar asta vor! Intri in jocul lor, si o sa iti puna atatea mizerii pe cap incat incercand sa le raspunzi te compromiti! Treci la fapte daca poti, vezi ce studenti ai de partea ta si mobilizati-va!
Este o rubrica aici pe forum, cu top 5 nemultumiri in facultate, unde tot acuzati stafful universitatii de diverse! aveti perfecta dreptate. acum insa este una din acele ocazii in care puteti spune NU! Puterea e la voi (daca o constientizati)
Vanity - my favourite sin!

User avatar
devils_advocate
Posts: 3
Joined: Sat Apr 24, 2004 8:13 pm

DEZGROPAND TRECUTUL..

Postby devils_advocate » Sun Apr 25, 2004 4:24 pm

studentzel wrote: Draga tanti Adina
sef serie an VI (unul dintre studentii dati "afara")
sefa sef SSM (studentul inauntru)

Iti multumesc f.f. mult pentru tonul parintesc, analiza riguroasa si sfaturile pertinente. Privirea ta patrunzatoare, intuitia ta remarcabila si inteligenta ta (recunoscuta de noi toti, cei ce te cunoastem) au facut ca eforturile mele sa nu fie zadarnice. Care au fost acelea, le stii. Dar scopul lor? Sa ma bagi in seama. De ce? Pentru ca vreau sa-i iau locul lui Seb. Unde? In inima ta.

"Voi pastra de-a pururi sfanta
Icoana primei intalniri
Ce-n orice clipa ma framanta
Cu-al ei noian de amintiri"

De aceea nu pot, inca, sa ma semnez.


Adina, ai avut cumva curiozitatea sa vezi daca nu mai ai si alte strofe dedicate in volumul "Poezii medicinale" al lui BOP?
Vanity - my favourite sin!

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Tue Apr 27, 2004 7:34 pm

http://www.realitatea.tv/stiri/?baza=507295

UMF
Alegerile, un subiect controversat

Alegerile de la Universitatea de medicină şi Farmacie Carol Davila din Bucureşti stârnesc controverse în continuare. Ministerul educaţiei a invalidat alegerile din 15 martie, pentru -vicii de procedură. ÃŽn consecinţă, la UMF, a avut loc o nouă şedinţă a senatului universitar pentru a se valida alegerile. Numai că şi -această ultimă întâlnire s-a desfăşurat cu scântei. Ministrul educaţiei, Alexandru Athanasiu a spus că cei de la medicină trebuie să clarifice, până pe data de 14 mai, întreaga poveste a alegerilor.



User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Fri Apr 30, 2004 6:58 pm

http://www.ziua.ro/display.php?id=12088 ... d2254994cf

Scurtcircuit la nivel inalt


Andronescu a fost reinscaunat la Medicina

Athanasiu considera ca masura dovedeste dispret fata de Ministerul Educatiei si Cercetarii * Alianta Medicilor considera intreaga situatie ridicola
Rectorul Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila", Dan Andronescu, a fost repus, miercuri, in drepturi, dupa ce Senatul Universitatii a suspendat decizia ministrului Educatiei de invalidare a acestuia. Decizia a fost luata in sedinta Senatului UMF, cu 57 de voturi "pentru", din 62 exprimate. Purtatorul de cuvant al UMF Bogdan Popescu a declarat ca, potrivit art. 74, alin. 3 din Statutul personalului didactic, Senatul Universitatii poate suspenda decizia ministrului de invalidare a rectorului, cu conditia ca decizia de suspendare sa fie sustinuta de cel putin doua treimi din membrii forului de conducere. Ministrul Educatiei Alexandru Athanasiu a respins, in data de 14 aprilie, validarea in functie a noului rector de la UMF "Carol Davila" Dan Andronescu. Athanasiu a prelungit cu o luna mandatul fostului rector Laurentiu Popescu si i-a cerut acestuia sa organizeze noi alegeri pentru Facultatea de Medicina Generala. La Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti s-a constatat ca alegerile s-au desfasurat pe baza Cartei universitare adoptate in 1996, care cuprinde unele prevederi neclare si neactualizate, care au permis interpretari contrare ale Odinului Ministrului Educatiei 5530 din 24.11.2003. Din stenograma sedintei Senatului universitar din 26.03.2004 reiese ca validarea structurilor si functiilor de conducere la nivelul facultatilor nu a fost efectuata de Senatul universitar aflat inca in functiune, respectiv cel in componenta aleasa pentru perioada 2000 - 2004, ci de catre o structura inca neconstituita. Dar aceasta noua structura putea functiona numai dupa validarea de catre vechiul Senat a rezultatelor alegerilor de la facultati, in urma carora au fost stabiliti reprezentantii in senatul universitar.

In aceste conditii, prin Ordinul Ministrului Educatiei si Cercetarii 3549 din 08.04.2004 nu se confirma alegerea profesorului universitar doctor Dan Andronescu in functia de rector pentru perioada 2004-2008. "Masura de repunere in functie a rectorului Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" este prematura, dovedeste o graba suspecta si dispret fata de Ministerul Educatiei si Cercetarii", a declarat ieri ministrul Alexandru Athanasiu. "Este o practica prin care, la adapostul autonomiei universitare, se incalca legea", a continuat ministrul.

Alianta Medicilor si-a exprimat dezacordul si uimirea fata de numirea in functia de rector al Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" Bucuresti, a prof. dr. Dan Andronescu si considera ca intreaga situatie generata frizeaza ridicolul. "Decizia luata de catre Senatul Universitatii dovedeste faptul ca membrii de conducere ai acestui for nu mai recunosc nici macar autoritatea unui reprezentant al Guvernului Romaniei, considerandu-se indreptatiti sa-si faca legea proprie. Accentuam pe cuvantul "ridicol", intrucat, privind succesiunea faptelor, constatam ca membrii conducerii Senatului, au recunoscut Ordinul Ministrului Educatiei si Cercetarii, acesta fiind in vigoare timp de circa doua saptamani si au luat masurile pentru punerea lui in aplicare, pana in momentul in care au decis ca nu mai serveste propriilor interese. Senatul Universitatii de Medicina si Farmacie "Carol Davila" Bucuresti se transforma, in opinia noastra, intr-un grup de interese care urmeaza sa se conduca dupa legi propri. Alianta Medicilor isi rezerva dreptul de a initia demersuri pe langa instantele internationale", se arata intr-un comunicat al Aliantei Medicilor. (M.J.)

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Fri Apr 30, 2004 11:20 pm

http://www.ziua.ro/display.php?id=12263&data=2004-05-01

Scandalul Carol Davilla la varf

Documentele alegerilor la UMF au fost trimise lui Athanasiu
Conducerea UMF "Carol Davila" din Bucuresti a trimis, ieri, la Ministerul Educatiei, toate documentele privind validarea alegerilor de catre vechiul senat si repunerea in functie a rectorului Dan Andronescu, a declarat, pentru Mediafax, Bogdan Popescu, purtatorul de cuvant al universitatii. Intre documetele trimise MEC se afla procesul-verbal al sedintei de validare a alegerilor de catre vechiul senat, procesul- verbal al sedintei noului senat in care a fost luata decizia de suspendare a Ordinului ministrului privind invalidarea rectorului UMF nou ales, Dan Andronescu si de repunere a acestuia in functie, precum si stenogramele celor doua sedinte, a precizat purtatorul de cuvant. Ministrul Educatiei Alexandru Athanasiu a respins, in data de 14 aprilie, validarea in functie a noului rector de la UMF "Carol Davila", Dan Andronescu. Athanasiu a prelungit cu o luna mandatul fostului rector Laurentiu Popescu si i-a cerut acestuia sa organizeze noi alegeri pentru Facultatea de Medicina Generala, cu respectarea legii. La Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" din Bucuresti s-a constatat ca alegerile s-au desfasurat pe baza Cartei universitare adoptate in 1996, care cuprinde unele prevederi neclare si neactualizate, care au permis interpretari contrare ale Odinului Ministrului Educatiei 5530 din 24.11.2003.


User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sat May 01, 2004 4:17 am

La intrarea in secretariat, la rectorat, e un anunt pe A3 a lui L.M.Popescu, care merita citit daca treceti pe acolo. Initial mi-a provocat un zambet dar acum sezand si cugetand imi dau seama ca el chiar nu isi da seama de ridicolul situatiei create, chiar spera ca lucrurile vor reintra in fagasul dorit de el si nimeni nu va mai zice nimic, toti vor uita.
Nu-si da seama ca dupa balacareala de prin presa, facultatea noastra nu mai e "cea mai veche, cea mai buna si cea mai prestigioasa" (citat din memorie) ci cea mai manjita de noroi si cea mai lipsita de respect.
Mesajul principal pt oponenti (in tonul mesajului parintesc si atotstiutor) era: "sa invete sa piarda cu demnitate". Cred ca inca nu a citit cu atentie ce a scris, poate se gandea si el la acelasi lucru.
Problema cea mare e ca aceasta lupta seamana din pacate cu lupta pt ciolan, si nu imbunatatirea reala a situatiei penibile in care se gaseste "Carol Davila', fosta cea mai prestigioasa si cea mai buna, actual doar cea mai veche facultate de medicina de la noi din tara.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Sat May 01, 2004 6:25 am

http://www.azi.ro/social.htm#stirea2

Documentele privind alegerile de la UMF, trimise la minister

Conducerea UMF „Carol Davila" din Bucuresti a trimis, ieri, la Ministerul Educatiei, toate documentele privind validarea alegerilor de cãtre vechiul senat si repunerea în functie a rectorului Dan Andronescu, a declarat, Bogdan Popescu, purtãtorul de cuvânt al universitãtii.
Între documetele trimise MEC se aflã procesul-verbal al sedintei de validare a alegerilor de cãtre vechiul senat, procesul- verbal al sedintei noului senat în care a fost luatã decizia de suspendare a Ordinului ministrului privind invalidarea rectorului UMF nou ales, Dan Andronescu si de repunere a acestuia în functie, precum si stenogramele celor douã sedinte, a precizat purtãtorul de cuvânt.
Ministrul Educatiei, Alexandru Athanasiu, a respins, în data de 14 aprilie, validarea în functie a noului rector de la UMF „Carol Davila", Dan Andronescu. Athanasiu a prelungit cu o lunã mandatul fostului rector Laurentiu Popescu si i-a cerut acestuia sã organizeze noi alegeri pentru Facultatea de Medicinã Generalã, cu respectarea legii.
În 28 aprilie, rectorul Universitãtii de Medicinã si Farmacie „Carol Davila", Dan Andronescu, a fost repus în functie, dupã ce Senatul Universitãtii a suspendat decizia ministrului Educatiei de invalidare a acestuia. În ziua urmãtoare, ministrul a declarat cã mãsura de repunere în functie a rectorului Universitãtii de Medicinã si Farmacie „Carol Davila" este prematurã, dovedeste o grabã suspectã si dispret fatã de MEC.
Athanasiu a adãugat cã articolul invocat pentru suspendarea Ordinului ministrului privind invalidarea rectorului este real, doar cã în acest caz folosirea lui este neavenitã, pentru cã nu a infirmat o persoanã, ci au existat probleme privind numirea acestuia de cãtre un senat contestat.



Alianta Medicilor va apela la forurile internationale
Alianta Medicilor dezaprobã numirea în functia de rector al Universitãtii de Medicinã si Farmacie „Carol Davila" Bucuresti a prof. dr. Dan Andronescu. „Decizia luatã de Senatul Universitãtii dovedeste cã membrii de conducere ai acestui for nu mai recunosc nici mãcar autoritatea unui reprezentant al Guvernului, considerându-se îndreptãtiti sã-si facã legea proprie", a declarat presedintele Aliantei, Alin Apostol. Acesta a mai arãtat cã Senatul UMF se transformã într-un grup de interese care urmeazã sã se conducã dupã legi proprii, ignorând autoritatea statului. În cazul în care institutiile abilitate nu vor lua mãsurile ce se impun, reprezentantii Aliantei Medicilor spun cã vor apela la instantele internationale. (A.M. Press)


User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Sat May 01, 2004 10:51 pm

Athanasiu baga Senatul UMF in ancheta

http://www.expres.ro/investigatii/?news ... 13&print=1


Mihaela Ganet
Duminica, 02 Mai 2004


Ministrul educatiei contraataca in scandalul alegerilor de la Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila” din Bucuresti, dupa ce Senatul acesteia a decis sa nu aplice un ordin ministerial prin care rectorului Laurentiu Popescu i s-a prelungit cu o luna mandatul in fruntea UMF si sa-l repuna in functie pe rectorul nou ales, Dan Andronescu, indepartat din functie prin acelasi ordin. Athanasiu respinsese, in data de 14 aprilie, validarea in functie a noului rector de la UMF “Carol Davila”, insarcinindu-l pe vechiul rector sa organizeze noi alegeri, in intervalul pentru care i-a fost prelungit mandatul.
Conducerea UMF a depus toate documentele la MEC

In timp ce ministrul Athanasiu era plecat la o conferinta a ministrilor educatiei la Dublin, conducerea UMF “Carol Davila” a trimis, vineri, la Ministerul Educatiei, toate documentele privind validarea alegerilor de catre vechiul Senat si repunerea in functie a rectorului Dan Andronescu. Intre documentele trimise MEC se afla procesul-verbal al sedintei de validare a alegerilor de catre vechiul Senat, procesul-verbal al sedintei noului Senat in care a fost luata decizia de suspendare a ordinului ministrului privind invalidarea rectorului UMF nou ales, Dan Andronescu, alaturi de procesul-verbal de repunere a acestuia in functie, impreuna cu stenogramele celor doua sedinte.
Revenit de la Dublin, ministrul educatiei, Alexandru Athanasiu, a declarat, ieri, ca va citi procesele-verbale de la cele doua sedinte, anuntind insa, inainte de a le citi, ca va dispune inceperea unei anchete la UMF, pe motiv ca reprezentantii institutiei au incalcat legea folosindu-se de autonomia universitara. “Modul in care se comporta reprezentantii UMF arata lipsa de respect fata de ordinul ministrului, care nu cere altceva decit respectarea legii. Sintem tratati facultativ si optional, iar autonomia devine la UMF adapostul faradelegii”, a spus ministrul educatiei. Athanasiu s-a declarat chiar surprins cind a aflat, la revenirea in tara, ca reprezentantii UMF au depus la MEC procesele-verbale ale ultimelor doua sedinte de Senat si stenogramele acestora. Explicatia pentru “surpriza” ministrului Athanasiu o reprezinta un argument devenit clasic. In legatura cu cvorumul sedintei vechiului Senat, in care au fost validate alegerile, precum si cu organizarea acestora, spune ministrul educatiei, ar exista serioase contestatii, neprecizind sau nelasind sa se inteleaga cine sint cei care le contesta.




Copyright © 1996-2004 Evenimentul Zilei Online.

User avatar
tulip
senior
senior
Posts: 346
Joined: Tue Oct 21, 2003 10:32 am
Contact:

Postby tulip » Sun May 02, 2004 10:23 am


User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Sun May 02, 2004 11:42 pm


DECIZIE Ministrul Educatiei considera ca reconfirmarea rectorului ales la UMF a reprezentat un „simulacru de validare“

Athanasiu a ordonat o ancheta la Universitatea „Carol Davila“

Cat timp ministrul Educatiei si Cercetarii a participat la Dublin, la intalnirea ministrilor Educatiei din Europa, membrii noului Senat de la Universitatea de Medicina si Farmacie „Carol Davila“ s-au intrunit, joi, si au decis suspendarea Ordinului de ministru si reconfirmarea profesorului Dan Andronescu in functia de rector al UMF. Reprezentantii universitatii au trimis apoi la MEC toate documentele privind validarea alegerilor de catre vechiul Senat si repunerea in functie a rectorului. Surprins sa afle, la revenirea in tara, de actiunile celor de la UMF, Athanasiu a declarat ca va dispune efectuarea unei anchete amanuntite in ceea ce priveste legalitatea validarii noului Senat, avand in vedere ca exista contestatii foarte solide in legatura cu cvorumul sedintei vechiului Senat. „Nu au recunoscut Ordinul, au facut un simulacru de validare, dupa care au avut curajul sau tupeul sa trimita respectivele documente. In aceste conditii, cred ca se impune o ancheta foarte amanuntita pentru ca legea nu este un elastic de care trage fiecare cum vrea si nici un camp de negocieri“, a afirmat ministrul Educatiei. Athanasiu a mai precizat ca „modul in care se comporta reprezentantii UMF arata lipsa de respect fata de Ordinul ministrului care nu cere altceva decat respectarea legii. Suntem tratati facultativ si optional, iar autonomia devine la UMF adapostul faradelegii“.
Directorul Directiei de Invatamant Superior din MEC, Ioan Ianos, a precizat ca, in zilele imediat urmatoare, ministerul va analiza toata documentatia pe care UMF a trimis-o vineri la MEC, va verifica in detaliu dosarele, procesele verbale, modul cum s-a raspuns la fiecare contestatie formulata, dupa care ministrul va lua o decizie. „Avand in vedere ca prin Ordinul ministrului se cerea vechiului Senat sa analizeze punct cu punct contestatiile si sa raspunda la fiecare dintre ele, conducerea UMF trebuia sa ia in discutie aceste probleme nu numai in sedintele de Senat, ci ar fi trebuit sa constituie o comisie de analiza in acest sens“, a precizat Ianos. El a mai spus ca nu se putea confirma in functia de rector al UMF Dan Andronescu avand in vedere ca noul Senat nu a fost validat de cele doua treimi din membrii vechiului Senat, iar cvorumul nefiind intrunit, sedinta trebuia suspendata. In ceea ce priveste faptul ca dintre cei 65 de membri ai vechiului Senat, numai 60 au fost convocati, restul decedand intre timp sau plecand din tara, reprezentantul MEC a mentionat ca Senatul UMF ar fi trebuit sa se intruneasca imediat dupa disparitia acestor persoane si sa aleaga alti membri.
De cealalta parte, purtatorul de cuvant al UMF, Bogdan Popescu, a declarat ca el nu poate comenta pozitia ministerului, ci numai sa prezinte cifrele, adica 55 de membri dintre cei 60 convocati au participat la vot, ceea ce inseamna ca s-a intrunit cvorumul. El a mai precizat ca UMF a respectat Ordinul ministrului, reluand procedura de validare a structurilor de conducere prin intrunirea vechiului Senat si depunand la MEC toata documentatia de alegeri.
Rectorul UMF, Laurentiu Popescu, si-a ecprimat stupefactia fata de declaratiile ministrului Educatiei, care echivaleaza cadrele didactice ale Universitatii cu niste infractori de drept comun. „Cine se crede dl ministru Athanasiu ca sa-si permita sa trateze cu dispret si aroganta profesorii de la Medicina?“, se intreaba intr-un comunicat remis ieri, rectorul UMF.

Madalina Ivan


http://www.cotidianul.ro/eveniment/even ... 20validare?

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Sun May 02, 2004 11:44 pm


http://www.azi.ro/actual.htm#stirea14


Ministrul Educatiei este stupefiat cã ordinul sãu a fost ignorat de conducerea UMF

Ministrul Educatiei, Alexandru Athanasiu, va dispune începerea unei anchete la UMF „Carol Davila" din Bucuresti, dupã ce va citi procesele-verbale ale celor douã sedinte ale Senatului, pe motiv cã reprezentantii institutiei au încãlcat legea folosindu-se de autonomia universitarã.
„Modul în care se comportã reprezentantii UMF aratã lipsã de respect fatã de Ordinul Ministrului care nu cere altceva decât respectarea legii. Suntem tratati facultativ si optional, iar autonomia devine la UMF adãpostul fãrãdelegii", a declarat, sâmbãtã, agentiei Mediafax, Alexandru Athanasiu, ministrul Educatiei.
Athanasiu a mai spus cã a fost surprins când, vineri, la revenirea în tarã de la întâlnirea ministrilor Educatiei, de la Dublin, a aflat cã reprezentantii UMF au depus la MEC procesele-verbale ale ultimelor douã sedinte de Senat si stenogramele acestora.
„Dupã ce Senatul nelegal constituit a hotãrât, cu douã treimi din voturi, sã suspende Ordinul meu si sã îl reconfirme pe profesorul Dan Andronescu în functia de rector, am fost foarte surprins sã aflu cã s-a depus acel raport, dupã cum cerea Ordinul Ministrului. Dacã tot au trecut peste Ordinul meu, atunci de ce au mai depus cele douã rapoarte. Nu au recunscut Ordinul, au fãcut un simulacru de validare, dupã care au avut curajul sau tupeul sã trimitã respectivele documente. În aceste conditii, cred cã se impune o anchetã foarte amãnuntitã pentru cã legea nu este un elastic de care trage fiecare cum vrea si nici un câmp de negocieri", a mai spus Ministrul Educatiei.
Potrivit lui Athanasiu, existã contestatii foarte solide în legãturã cu cvorumul sedintei vechiului Senat. În plus, au fost contestatii care au vizat neregularitãti legate de precedentele alegeri.
„Prin Ordinul meu, am cerut vechiului Senat sã analizeze punct cu punct acele neregularitãti si sã rãspundã la fiecare dintre ele, inclusiv sã prezinte solutii pentru fiecare contestatie formulatã", a continuat demnitarul.



Rectorul UMF reactioneazã

Rectorul UMF „Carol Davila" Laurentiu Popescu a reactionat la declaratia ministrului Educatiei, exprimându-si stupefactia fatã de declaratiile „incendiare" ale demnitarului în legãturã cu situatia generatã de validarea conducerii institutiei.
Rectorul Popescu a criticat faptul cã Ordinul Ministrului Educatiei a fost trimis în timpul vacantei univeristare, actiune pe care o considerã ilegalã. În plus, conducerea UMF îsi exprimã nelãmurirea „fatã de surprinderea domnului ministru Athanasiu de a fi primit documentele pe care însãsi domnia sa le-a solicitat prin ordinul amintit. Dacã reunirea a 48 de cadre didactice din 49 reprezintã „un simulacru de validare", ne întrebãm ce l-ar putea multumi pe domnul ministru al Educatiei. Sunt profund ofensat cã, în ciuda respectãrii ordinului domnului ministru al Educatiei, se insinueazã ignorare si lipsã de respect fatã de minister", se precizeazã în finalul unui comunicat semnat de Laurentiu Popescu, rector al UMF.

sol
Posts: 2
Joined: Sun May 02, 2004 11:32 pm

Postby sol » Mon May 03, 2004 12:02 am

Buna seara.

Reprezint unul din profesorii contestatari, si am fost rugat sa instintez acest forum de pozitia lor oficiala.

Atasez asadar contestatia pe care acestia au adresat-o ministerului referitor la alegerile de la UMF, pentru ca in tot jocul de media si declaratii propagandistice care se fac sub numele de UMF doritorii sa poata sa urmareasca si sa incerce sa vada adevarul.

Documentul scanat contine:
1. - prima contestatie legata de alegerile de consiliu, suspicionate de frauda si de abuzuri;
2. - contestatia care soliticita intrunirea senatului vechi, pentru rezolvarea contestatiei anterioare, intrucat aceasta a fost ignorata de UMF - si care contine de asemenea detalii punctuale legate de desfasurarea netransparenta a alegerilor.

Contestatia care solicita respectarea legalitatii in legatura cu modalitatea in care a fost condusa sedinta senatului vechi o voi aduce pe forum dupa ce ministerul isi va exprima punctul de vedere.

Postez aici si un OCR cu ceva erori de transcriere, si mai jos scanarea documentului.

CONTESTAŢIE
Către,
MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII
In atenţia dlui. Ministru prof.dr. ALEXANDRU ATHANASIU


Având în vedere modul în care au fost organizate alegerile privind desemnarea Consiliului Facultăţii de Medicină Carol Davila Bucureşti, înţelegem să vă informăm şi să contestăm pe această cale modul nelegal de organizare şi desfăşurare a acestor alegeri.

Nelegalitate organizării şi desfăşurării alegerilor a pornit, în primul rând, de la ignorarea, nerespectarea Ordinului Ministerului Educaţiei şi Cercetării din 24.10 2003 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor conducerilor academice.

Nerespectarea acestui ordin a determinat introducerea unor etape de vot nelegale, numirea arbitrară şi nelegală a comisiei electorale, schimbarea regulilor de desfăşurare a votării, disfuncţionalităţi majore în defaşurarea votării precum şi o atmosferă tensionată şi de suspiciune în rândul cadrelor didactice.

Cu privire la introducerea unei etape suplimentare de votare şi modalităţii nelegale de stabilire a consiliului facultăţii vă rugăm să observaţi următoarele:

Ordinul Ministerului Educaţiei şi Cercetării din 24.10 2003 privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor conducerilor academice din învăţământul superior acreditat a fost încălcat prin introducerea a două etape de votare, în loc de una. O primă etapă în care catedrele desemnau candidaţii şi o a doua etapă în care dintre aceşti candidaţi se alegeau membrii consiliului facultăţii. Această procedură este contrară ordinului mai sus arătat deoarece:

potrivit art.9 din acest ordin consiliile facultăţilor sunt formate dintr-un număr de membri stabilit potrivit unei normei de reprezentare. norma de reprezentare a fost stabilită de senatul universităţii ca fiind 1/5. pentru o normă de reprezentare de 1/5 rezultă, prin raportare la numărul cadrelor didactice, 190 de membri în consiliul facultăţii, aşa cum au fost aceştia aleşi de către catedre.

în aceste condiţii, introducerea unei a doua etape de votare este evident nelegală. Potrivit ordinului Ministerului Educaţie şi Ccercetării consiliul este format din reprezentanţii desemnaţi de catedre şi validaţi de senatul universitar.

Precizăm că în conformitate cu Adresa nr. 24714 din 21.01.2004 a Ministerului Educaţiei şi Cercetării orice încălcare a ordinului privind organizarea şi desfăşurarea alegerilor conducerilor academice din învăţământul superior acreditat se sancţionează cu invalidarea alegerilor, prin constatarea nulităţii de drept.

în al doile rînd, potrivit art.72 din Legea 128/1997 privind Statutul personalului didactic, alegerile trebuiau să se desfăşoare potrivit Cartei universitare. Deşi legea prevedea în mod expres actul care trebuie să stabilească procedura de desfăşurare a alegerilor organelor de conducere, în mod inexplicabil, Carta universitară a fost substituită de o metodologie.

Această metodologie nu numai că nu este prevăzută de lege dar ea nici nu a fost făcută publică şi transmisă către toate catedrele. Mai mult, a existat chiar o anumită lipsă de transparenţă în ceea ce priveşte adoptarea ei. Deşi Ministerul Educaţiei şi Cercetării a emis încă de anul trecut un ordin care stabilea cadrul pentru organizarea alegerilor organelor de conducere, el nu a fost adus la cunoştinţa cadrelor didactice pentru a se putea verifica respectarea lui şi cunoaşterea drepturilor candidaţilor.

Cu toate că art.72 alin.2 din Legea 128/1997 interzice în mod imperativ orice fel de discriminare, prin metodologia contestată de noi s-a introdus o discriminare în sensul că unele persoane au fost împiedicate să candideze datorită introducerii, în mod nelegal, a unei condiţii discrimatorii legată de vârsta de naştere a candidaţilor. Faptul că persoanele alese puteau împlini vârsta de pensionare pe perioada mandatului nu este un motiv legal de excludere datorită împrejurării că legiuitorul a avut în vedere şi acest aspect. Astfel potrivit art.72 alin.2 teza finală, în situaţia eliberării unui loc în consiliul facultăţii, din diverse motive, se organizează noi alegeri conform Cartei universitare.

Prin excluderea acestor persoane datorită faptului ca s-au născut anterior datei de 01.10.1942 este evident că a avut loc o discriminare în funcţie de vârstă.

Mai mult, această regulă nu au fost respectată în mod consecvent. Unul dintre candidaţi, prof. Dr. Ciofu Eugen, deşi depăşea vârsta din metodologie a fost înscris pe buletinele de vot.

La toate aceste aspecte nelegale s-au adăugat o serie de disfuncţionalităţi majore de natură a pune sub semnul întrebării corectitudinea alegerilor.

Dintre acestea semnalăm:

1. Candidaturile nu au fost afişate cu 15 zile înainte potrivit O.M.E.C.

2. Comisia electorală şi de numărare a voturilor a fost desemnată de către
candidaţii la alegeri cînd în mod firesc, pentru a se asigura imparţialitatea,
corectitudinea alegerilor şi evitarea oricăror suspiciuni, ea ar fi trebuit aprobată de senatul universitar.

3. Modelul buletinului de vot şi modul de exprimare a votului nu au fost afişate în vederea cunoaşterii lor de către alegători;

4. Nu a existat o publicitate efectivă asupra modului de organizare a alegerilor şi a regulamentului de desfăşurare, acest regulament nu a fost afişat;

5. Pe parcursul exercitării votului regulile s-au schimbat de la o oră la alta;

6. Exprimarea votului pe buletinul de vot a fost permisă numai cu cariocile puse la dispoziţie de către organizatorii alegerilor. Aceasta procedură a fost introdusă în mod arbitrar de către comisia electorală şi nu a fost cunoscută de către toţi votanţii. Datorită acestui lucru, fără nici un temei legal, au fost anulate buletine de vot. Trebuie precizată şi împrejurarea că datorită faptului că şi comisia de numărare a voturilor a avut la îndemnă aceste carioci, pe parcursul numărării voturilor, şi, mai mult, nu a permis, aşa cum s-a solicitat si ar fi fost normal, prezenţa unor observatori a creeat o mare doză de suspiciune în ceea ce priveşte rezultatul votării;

7. S-au anulat arbitrar şi fără o bază legală ori regulamentară buletinele pe care votul s-a exprimat cu alt mijloc de scris decât cariocile impuse de comisia electorală;

8. Pe parcursul votării reprezentanţii studenţilor, acreditaţi ca observatori, au fost împiedicaţi să exercite această calitate şi, în final, obligaţi sa părăsească sala unde se exercita votul iar la numărarea voturilor au fost excluşi.

9. Pe parcursul desfăşurării alegerilor nu au existat, aşa cum s-a convenit, reprezentanţi ai ministerului.

lO.Deşi legea prevede că numărul reprezentanţilor studenţilor în consiliu este de 1/4 din numărul membrilor consiliului, metodologia vorbeşte de o reprezentare de până la 1/4.

Faţă de toate cele mai sus arătate, vă rugăm să solicitaţi Senatului universitar să se autosesizeze şi să aplice dispoziţiile legale în sensul de a invalida cea de a doua etapă de votare şi să confirme un consiliu format potrivit dispoziţiilor ordinului ministerului
18.03.2004

SEMNATARI



Către,

MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII

în atenţia dlui. Ministru prof.dr.ALEXANDRU ATHANASIU

Referitor la Contestaţia privind alegerea consiliului profesoral din cadrul Facultăţii de Medicină Bucureşti, contestaţie depusă în data de 18.03.2004, precum şi a Precizărilor din data de 23.03.2004, în dorinţa de a vă ajuta să adoptaţi o hotărâre justă şi legală, formulăm şi depunem prezentele

SUSŢINERI

cu privire la temeinicia contestaţiei.

O primă problemă care trebuie clarificată este dacă alegerile membrilor consiliului profesoral trebuie sau nu confirmate. Răspunsul la această eventuală întrebare este dat în mod explicit de art.74 alin.l din Legea 128/1997 privind Statutul cadrelor didactice, articol potrivit căruia „funcţiile de conducere din instituţia de învăţământ superior, cu excepţia rectorului, se confirmă de senatul universitar."
Acelaşi lucru îl prevede şi Ordinul Ministrului Educaţie şi Cercetării 5530/24.11.2003 care la art. 2 alin.l prevede: „Perioada de desfăşurare a alegerilor, de validare internă şi de înaintare a propunerilor de confirmare a rectorilor ..."

A doua problemă procedurală, ce ar putea fi ridicată, este care senat confirmă alegerile?

Răspunsul corect la această întrebare nu poate fi obţinut decât având în vedere exclusiv dispoziţiile legale cu privire la acest aspect, respectiv Ordinul Ministerului Educaţiei şi Cercetării nr. 5530/24.11.2003. Astfel, potrivit art.9 din O.M.E.C. 5530/24.11.2003:

1) Exercitarea mandatului unei noi structuri de conducere, precum şi al funcţiei
de conducere, începe imediat după validare. "Funcţiile de conducere din
instituţia de învăţământ superior, cu excepţia rectorului, se confirmă de
senatul universitar;' rectorul, ales de senat, este confirmat prin ordin al
ministrului educaţiei cercetării şi tineretului. Exercitarea mandatului rectorului ales începe după emiterea ordinului de ministru de confirmare în funcţie. Până la validarea noilor structuri, activitatea de conducere este desfăşurată de structurile şi persoanele aflate în funcţie până la alegeri.

2) în cazul invalidării unei structuri de conducere nou alese, se reface şedinţa de alegeri conform legislaţiei în vigoare, a cartei universitare si dispoziţiilor prezentului ordin. "5

Cu alte cuvinte, noul senat nu-şi poate exercita atribuţiile,/nu poate lua nici o decizie până când alegerile nu sunt validate. Dacă i-am cere noului senat să valideze alegerile ar însemna să-i cerem să adopte o hotărâre să ia o decizie, însă acest lucru nu se poate deoarece nu a existat o validare anterioară ca acest nou senat să poată

înţelegem să clarificăm această problemă deoarece au circulat teze, fără nici un fel de argumentaţie legală, potrivit cărora alegerile privind consiliul profesoral al facultăţii ar trebui confirmate, validate de către senatul nou şi nu de către cel în funcţie la data organizării alegerilor.

2 Prin urmare, până la validarea alegerilor, vechile organe de conducere îşi exercită toate atribuţiile inclusiv pe aceia de a valida alegerile. Este ilogic ca o contestaţie privind modul de desfăşurare a alegerilor să o soluţioneze tocmai organul a cărui legitimitate o conteşti.

Este evident că această confirmare, validare nu o poate face decât actualul senat, cel vechi deoarece cel nou nu poate începe exercitarea mandatului pentru că nu există încă o validare. 4 Această dispoziţie confirmă cele arătate de noi la notele l şi 2.

Presupunând că alegerile ar fi invalidate de noul senat, atunci ar însemna că universitatea şi facultăţile rămân fără nici un fel de conducere. Aşa fiind, singura interpretare logică nu poate fi decât aceia că senatul vechi validează alegerile iar după validare se consideră dizolvat şi noul organ isi incepe mandatul.

începe exercitarea atribuţiilor.6 în acest condiţii, singura concluzie logică este că validarea se face de vechiul senat, iar după validare începe mandatul legal al noului senat şi a noilor organe de conducere.

Dacă am achiesa la interpretarea comisie electorale ar însemna să aşteptăm ca noul senat să se autovalideze iar după aceia să-i solicităm să constate că a greşit atunci când s-a validat deoarece alegerile nu au fost corecte. Cu alte cuvinte, noul senat ar fi judecător în propria-i cauză deoarece însăşi legitimitatea lui se pune în discuţie.

In concluzie, structura abilitată să valideze alegerile pentru desemnarea noului consiliu profesoral al facultăţii nu poate fi alta decât actualul senat.
în ceea ce priveşte fondul problemei vă rugăm să observaţi şi să reţineţi următoarele nelegalităţii majore:

1. Potrivit art.72 din Legea privind Statutul personalului didactic, alegerile trebuiau să se desfăşoare potrivit Cartei universitare. Deşi legea prevedea în mod expres actul care trebuie să stabilească procedura de desfăşurare a alegerilor organelor de conducere, în mod inexplicabil, Carta universitară a fost substituită de o metodologie.

Această metodologie nu numai că nu este prevăzută de lege dar ea nici nu a fost făcută publică şi transmisă icătre toate catedrele. Mai mult metodologia nu respectă prevederile O.M.E.C. 5530/24.11.20037

2. Cu toate că art.72 alin.2 din Legea 128/1997 interzice în mod imperativ orice fel de discriminare, prin metodologia contestata de noi s-a introdus o discriminare în sensul că unele persoane au fost împiedicate să candideze datorită introducerii, în mod nelegal, a unei condiţii legate de vârsta de naştere a candidaţilor. Faptul că persoanele alese puteau împlini vârsta de pensionare pe perioada mandatului nu este un motiv de excludere datorită împrejurării că legiuitorul a avut în vedere si acest

6 A se vedea teza a treia de la alin. l

7 Cu titlu exemplificativ sunt de reţinut următoarele neegalităţi: nu face nici o referire la procedura validării alegerilor;
introduce o procedură de desemnare a candidaţilor, procedură neprevăzută de ordinul ministrului etc.
aspect. Potrivit art.72 alin.2 teza finala, în situaţia eliberării unui loc in consiliul facultăţii din diverse motive, se organizează noi alegeri conform Cartei universitare.

Prin excluderea acestor persoane datorită faptului ca s-au născut anterior datei de 01.10.1942 este evident ca a avut loc o discriminare în funcţie de vârstă.

Mai mult, această regulă nu au fost respectată în mod consecvent. Unul dintre candidaţi, prof. Dr. Ciofu Eugen deşi depăşea vârsta din metodologie a fost înscris pe buletinele de vot.

3. Ordinul Ministerului Educaţiei şi Cercetării nr. 5530/24.11.2003 cu privire la organizarea şi desfăşurarea alegerilor conducerilor academice din învăţământul superior acreditat nu prevede existenţa unei etape intermediare de desemnare a candidaţilor la consiliul profesoral: alegerile de la nivelul catedrelor. Potrivit principiului legal al nediscriminării şi neîngrădirii dreptului la vot şi la candidatură introducerea acestei etape este nelegală atâta vreme cât ea nu este în nici un text legal prevăzută. Din acest punct de vedere, noi nu cunoaştem să mai existe un alt sistem în care candidaţii la alegeri să fie anterior desemnaţi prin vot. Potrivit dispoziţiilor Legii 84/1995 a învăţământului, a Legii 128/1997 privind Statutul cadrelor didactice şi ale O.M.E.C. 5530/24.11.2003 procedura de alegere a membrilor consiliului profesoral trebuia să fie următoarea:

a) stabilirea normei de reprezentare a comunităţii universitare în consiliul profesoral8;

b) în funcţie de norma de reprezentare rezulta un număr de locuri în consiliul
profesoral;

c) pe acest număr de locuri putea candida, potrivit legii art.69 şi art.72 din

L. 128/1997, fără nici un fel de discriminare, orice persoană care îndeplinea condiţiile legale. Introducerea unei desemnări a candidaţilor prin alegerea lor de către catedre, procedură impusă de metodologie, constituie o încălcare a dreptului de a candida la un loc în consiliul;

d) afişarea listei cu candidaţi, ori cât de mulţi ar fi fost aceştia, cu cel puţin 15 zile înaintea votării;

e) votarea candidaţilor de către întreaga comunitate universitară;
1 O normă realistă şi nu cea actuală de 1/5

f) stabilirea noului consiliu în ordinea numărului de voturi obţinut de candidaţi;

g) validarea alegerilor de către senatul în funcţie;

La toate aceste aspecte nelegale s-au adăugat o serie de disfuncţionalităţi majore care au compromis corectitudinea alegerilor. Dintre acestea semnalăm:

1. Candidaturile nu au fost afişate cu 15 zile înainte potrivit O.M.E.C.
5530/24.11.2003

2. Comisia electorală şi de numărare a voturilor a fost desemnată de către candidaţii la alegeri când în mod firesc, pentru a se asigura imparţialitatea, corectitudinea alegerilor şi evitarea oricăror suspiciuni, ea ar fi trebuit aprobată de senatul universitar. Vă rugăm să solicitaţi şi să verificaţi dacă există un proces verbal al şedinţei decanatului şi o decizie în acest sens;

3. Modelul buletinului de vot si modul de exprimare a votului nu au fost afişate în vederea cunoaşterii lor de către alegatori;

4. Nu a existat o publicitate efectivă asupra modului de organizare a alegerilor si a regulamentului de desfăşurare;

5. Pe parcursul exercitării votului regulile s-au schimbat de la o oră la alta;

6. Exprimarea votului pe buletinul de vot a fost permisă numai cu cariocile puse la dispoziţie de către organizatorii alegerilor. Aceasta procedură a fost introdusă în mod arbitrar de către comisia electorală şi nu a fost cunoscută de către toţi votanţii. Datorită acestui lucru, fără nici un temei legal, au fost anulate buletine de vot. Trebuie precizată şi împrejurarea că datorită faptului că şi comisia de numărare a voturilor a avut la indemnă aceste carioci, pe parcursul numărării voturilor, şi, mai mult, nu a permis aşa cum s-a solicitat si ar fi fost normal prezenta unor observatori a creat o mare doză de suspiciune în ceea ce priveşte rezultatul votării9;

7. S-au anulat arbitrar şi fără o bază legală ori regulamentară buletinele pe care votul s-a exprimat cu alt mijloc de scris decât cariocile impuse de comisia electorală;

9 în contextul celor petrecute la Iaşi, cu atât mai mare este semnul întrebare faţă de impunerea folosirii numai a acestor carioci.

8. Trebuie observat şi faptul că modalitatea de votare permite frauda şi este nefirească. Metodologia a prevăzut că exprimare votului se face prin tăierea de pe buletinul de vot a numelui persoanei care nu se doreşte a fi votată şi lăsarea pe buletinul de vot a persoanei pentru care se doreşte exprimarea votului. Nu numai că această procedură poate da naştere la fraude, în sensul că ulterior se pot tăia de pe buletinul de vot anumite persoane, dar este şi atipică. Normal este să votezi exprimând votul, prin bifare, folosirea sintagmei „DA", încercuire etc. în dreptul persoanei pe care o doreşti. Acest sistem nu ar mai fi putut permite frauda deoarece orice bifare ulterioară ar fi dus la depăşirea
numărului de mandate şi buletinul ar fi fost anulat. Potrivit sistemului actual pot exista oricât de multe persoane tăiate din buletinul de vot şi acesta rămâne valabil;

9. Pe parcursul votării reprezentanţii studenţilor, acreditaţi ca observatori, au fost obligaţi sa părăsească sala unde se exercita votul iar la numărarea voturilor au fost excluşi. Motivaţia comisie electorale potrivit căreia studenţii nu au avut acreditare este de neacceptat atâta vreme cât a existat acordul senatului cu privire la acest aspect şi în primă fază aceşti observatori au fost primiţi în sala de votare. Această inconsecvenţă este de natură a pune sub semnul întrebării nu numai transparenţa alegerilor dar şi probitatea comisie electorale;

10.Pe parcursul desfăşurării alegerilor nu au existat, aşa cum s-a convenit,
reprezentanţi ai ministerului. l

O corectă analiză a modului în care au fost organizate şi s-au desfăşurat prezentele alegeri, a corectitudinii lor şi a comisiei electorale nu poate fi făcută dacă nu vor fi cerute şi analizate următoarele documente:

1. Procesul verbal al şedinţei decanatului de numire a Comisiei electorale;
2. Decizia decanatului de numire a Comisiei electorale;
3. Comanda de tipărire a buletinelor de vot şi dovada plăţii acestor buletine;
4. Procesul verbal de primire, recepţie şi sigilare a buletinelor de vot de către
comisia electorală;
6

5. Procesul verbal al Comisiei electorale cu privire la desfăşurarea alegerilor;
6. Procesul verbal al Comisiei electorale cu privire la numărarea voturilor şi
stabilirea listei candidaţilor aleşi;
7. Decizia prin care s-a stabilit folosirea doar a mijloacelor de scris puse la
dispoziţie de comisia electorală, temeiul legal al adoptării ei şi dovada
cunoaşterii ei de către alegători;
8. Factura cumpărării cariocilor şi Procesul verbal de predare sub semnătură către
comisia electorală. Dacă acestea nu au fost cumpărate pe bază de factură este
de văzut cine le-a achiziţionat, când şi din dispoziţia cui;
9. Procesul verbal cu privire la numărul de carioci prezente în sala de votare şi cu
privire la strângerea şi sigilarea cariocilor, ce au constituit instrumentul de
exprimare a votului, după sfârşitul votării.
10.Tabelul cu persoanele care au votat;
11 .Procesul verbal cu anularea şi sigilarea buletinelor de vot ce au rămas
neîntrebuinţate în urma votării, conform chiar metodologie;
12.Buletinele de vot valabile, cele anulate şi cele rămase neîntrebuinţate.
In măsura în care aceste documente nu pot fi prezentate apreciem că, şi numai acest aspect, este de natură a arăta cât de corect şi transparent au fost organizate aceste alegeri, întocmirea şi prezentarea tuturor înscrisurilor mai sus arătate nu ţine de un formalism exagerat ci de garantarea transparenţei, corectitudinii şi a dreptului cadrelor didactice la o reprezentare potrivit voinţei exprimate prin vot.

In concluzie, faţă de cele mai sus arătate vă rugăm să solicitaţi:

învalidarea alegerilor;
revocarea de către senatul universitar a metodologie de organizare şi desfăşurare a alegerilor.

sol
Posts: 2
Joined: Sun May 02, 2004 11:32 pm

Postby sol » Mon May 03, 2004 12:09 am

pentru semnaturi si pentru mesajul dn. prof. Bogdan Marinescu de care pomenea Victor

(scan to PDF - 1.6 MB - salvati mai intai, s-ar putea sa nu mearga deschis direct)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Mon May 03, 2004 11:03 pm

http://www.expres.ro/english/?news_id=153761

Education minister Alexandru Athanasiu announced he would start an investigation at the "Carol Davila" University of Medicine and Pharmacy of Bucharest (UMF) on grounds the representatives of the institution have broken the law during the elections for rector. "They did not observe the minister's order, they only simulated the validation process", said Athanasiu on Saturday for Mediafax news agency. According to the minister there are solid challenges regarding the quorum of the election validation meeting. UMF rector, Laurentiu Mircea Popescu, was offended by the minister's words.

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Tue May 04, 2004 11:15 pm

http://www.ziua.ro/display.php?id=12609&data=2004-05-05

Medicinistii pe mana lui Athanasiu
Studentii medicinisti bucuresteni spera ca ministrul Educatiei, Alexandru Athanasiu, va aplica legea pentru a pune capat starii conflictuale din Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila". "Credem ca ministrul Athanasiu va pune, in sfarsit, capat ilegalitatilor din universitatea noastra, fara a se lasa intimidat de un om care isi permite sa incalce legea", se specifica intr-un comunicat remis presei de Societatea Studentilor in Medicina din Bucuresti. Studentii sustin ca rectorul Laurentiu Popescu stie care au fost momentele cand nu a respectat legea, respectiv neconvocarea "vechiului" Senat UMF,care era in functiune conform legii, actiune obligatorie dupa depunerea contestatiilor studentilor si cadrelor didactice in legatura cu alegerea membrilor Consiliului Facultatii de Medicina Generala. In 26 martie s-a intrunit "noul" Senat care a votat rectorul si prorectorii in bloc, se precizeaza in comunicat. Pe 8 aprilie (cu doua zile inainte de inceperea vacantei de Pasti), Alexandru Athanasiu a emis Ordinul Ministrului nr. 3548, in care semnaleaza incalcarile legilor in vigoare produse pe parcursul desfasurarii alegerilor de la Medicina, refuza confirmarea alegerii noului rector la UMF "Carol Davila", Dan Andronescu si cere convocarea in sedinta extraordinara pentru analiza si solutionarea contestatiilor. Athanasiu a declansat o ancheta la UMF, considerand ca validarea noului rector a fost facuta incalcandu-se legea.


Mihaela JITEA

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Wed May 05, 2004 1:26 pm

http://stiri.rol.ro/detaliere_stire.php?idn=131051

Clubul Studentesc Liberal a actionat in instanta UMF Carol Davila
4 mai 2004

Clubul Studentesc Liberal a actionat, luni, in instanta Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) Carol Davila din Bucuresti, informeaza un comunicat de presa.

Motivul il constituie faptul ca tinerii liberali nu au primit in termenul legal, conform Legii 544/2001 privind accesul la informatiile de interes public, documentele solicitate rectoratului UMF in legatura cu alegerile desfasurate pe 22 martie pentru desemnarea Consiliului profesoral al Universitatii.

In consecinta, Clubul Studentesc Liberal a actionat in instanta UMF Carol Davila in scopul obtinerii documentatiei cerute, prima infatisare fiind programata pentru data de 2 iunie. ROMPRES




User avatar
seb
senior
senior
Posts: 128
Joined: Fri Jul 11, 2003 1:56 am
Location: Virginia
Contact:

Postby seb » Mon May 10, 2004 12:17 am

Salutari,

Mai sunt doar cateva zile (4 mai precis) pana cand mandatul prelugit al fostului rector (LM Popescu) expira.
Va readuc aminte daca mai era cazul ca printr-un ordin de ministru dat la 8 aprilie 2004 nu a fost recunoscut Andronescu rector deoarece au existat niste nereguli si incalcari de lege in organizarea alegerilor la nivelul Consiliului Facultatii de Medicina. A fost prelungit mandatul fostului rector LM Popescu pentru ca acesta sa poata conduce fie o sedinta de senat (dupa formula unica valabila adica 2000-2004) in care sa se analizeze contestatiile si daca e legal sa se valideze alegerile, fie sa se inceapa organizarea de noi alegeri. Termenul de finalizare era 14 mai 2004.
Intre timp, asa cum probabil de asemenea stiti, s-a convocat senatul 2000-2004, nu s-au analizat contestatiile depuse, nu s-a dorit votul secret de catre fostul rector &co (inclusiv "vrutul" rector Andronescu) motiv pentru care o parte din membrii senatului au iesit din sala si astfel nu s-a intrunit cvorumul necesar pentru ca sedinta de votare sa se desfasoare legal. La toate acestea s-au adaugat o serie de abuzuri in stilul in care ne-am obisnuit (au fost primiti in sala si deci si la vot studenti care nu erau membri alesi in senat, iar membrii reali au fost tinuti la poarta de catre gorilele din Colentina care au "transparentizat" alegerile in toate etapele lor).
Ulterior simulacrului de sedinta de senat 2000-2004 "conducerea UMF" a inceput sa declare ca alegerile au fost validate si sa sustina in continuare ca "totul a fost corect". Au convocat si senatul ales ilegal (senatul pe care-l doresc ei a fi pentru 2004-2008) si l-au votat din nou pe Andronescu pentru rector.

In toata aceasta circoteca, pentru care puteti si voi sa banuiti vinovatii, a intervenit si ministrul educatiei cu declaratii de presa (deocamdata). Dumnealui a spus ca va lansa o ancheta la UMF pentru ca aici se incalca legea sub umbrela autonomiei universitare. Asteptam ca nerabdare ancheta si rezultatul ei si cel putin "noi" (studentii care am semnat contestatiile cel putin) nu putem decat sa zambim compatimitor la declaratiile-raspuns ale "conducerii UMF" cu care s-au umplut facultatea si spitalele, si care il combat mai ales pe ministru, folosind o combinatie "letala" de tupeu, minciuna si atribuirea unor dimensiuni exagerate propriei persoane. Nu stiu cat de mult le-ati observat dar nu pot sa nu atraga atentia mai ales prin eforturile pe care le presupun (inclusiv financiare pentru ca mai nou am vazut ca nu pot face propaganda decat pe afise color, marime A3 sau chiar A2, probabil tiparite la editura universitara "Carol Davila") dar care au acelasi efect nefast ca si conferintele de presa facute tot in stilul dictatorial "monocolor".

Asadar sper sa nu ne grabim dar eu zic ca e timpul sa ne pregatim pentru o schimbare-n UMF! :shock: Cum va fi schimbarea asta? Va depinde foarte mult si de implicarea noastra si chiar daca nu exista garantii cred ca este imposibil ca schimbarile sa nu fie in bine (cel putin schimbarile se vor face pentru a ne conforma cu legile in vigoare si cat de cat cu o moralitate academica, deci ar trebui sa fie un castig important).

Asa cum bine stiti inclusiv de pe acest forum probleme sunt garla si cred ca ati fi uimiti sa aflati cum marea lor majoritate duc la conducerea UMF (a se citi "rector" pentru ca referirea se face la perioda ultimilor 12 ani cand de fapt conducerea UMF a insemnat de prea multe ori doar "rector").

Cu optimismul inca pastrat (chiar daca uneori shifonat),

Seb
http://www.americas400thanniversary.com/ Nici n-au trecut 400 de ani si hop si eu.. :D



"Not everything that counts can be counted, and not everything that can be counted counts."

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Tue May 11, 2004 11:41 pm

PROTEST

http://www.cotidianul.ro/
Conducerea UMF „forteaza mana“ ministrului Educatiei

Aproximativ 500 de sute de membri ai Universitatii de Medicina si Farmacie „Carol Davila“ au semnat, ieri, un protest prin care cer ministrului Educatiei sa ia atitudine conform legilor in vigoare si sa il valideze pe noul rector, Dan Andronescu. Semnatarii protestului sustin ca intreaga desfasurare a alegerilor a respectat legile in vigoare si ca toate contestatiile din mass-media se bazeaza pe declaratii defaimatoare, nu pe dovezi. Purtatorul de cuvant al UMF, Bogdan Popescu, a precizat, printr-un comunicat de presa, ca amanarea validarii rectorului face „imposibila desfasurarea tuturor concursurilor de promovare a cadrelor didactice, nu se pot stabili planul de invatamant si organigrama universitatii, se creeaza dificultati majore in organizarea examenului de licenta si, implicit, a concursului de rezidentiat“. Mai mult, din aceleasi motive, „in cateva zile, UMF se va afla in imposibilitatea executiei bugetare, se vor opri platile salariilor si burselor studentilor, si se va intrerupe cazarea studentilor in camine“.
In replica, biroul de presa al MEC a precizat, tot printr-un comunicat, ca legalitatea alegerilor se dovedeste cu documente pe care universitatea trebuie sa le inainteze ministerului, admiterea si concursurile de promovare nu sunt puse in pericol, intrucat institutia are structuri care functioneaza legal iar planurile de invatamant se elaboreaza la nivel de catedre si departamente, validarea lor facandu-se de catre consiliile si senatul in functiune. In comunicatul MEC se mai spune ca examenul de licenta si concursul de rezidentiat nu au cum sa fie influentate de situatia creata, avand in vedere ca ele se desfasoara in toamna, si i se mai cere conducerii UMF „sa dea dovada de spirit de cooperare“.



11.05.2004
COMUNICAT DE PRESĂ

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a aflat cu surprindere faptul că la Universitatea de Medicină şi Farmacie "Carol Davila” din Bucureşti a fost organizat, astăzi, 11.05.2004, un miting de protest, în care participanţii au solicitat ministrului educaţiei şi cercetării, domnul Alexandru Athanasiu, "validarea rectorului ales”. Manifestarea este şi mai surprinzătoare, în condiţiile în care, conducerea universităţii ar trebui să acorde sprijin comisiei desemnate de ministrul educaţiei şi cercetării pentru a analiza modul în care s-au desfăşurat atât alegerile la Facultatea de Medicină, cât şi la nivel de instituţie.

Răspunsul nostru la fiecare dintre temerile exprimate este următorul:
1) Legalitatea alegerilor se dovedeşte cu documente pe care universitatea trebuie să le înainteze MEC;
2) Admiterea şi concursurile de promovare se pot derula fără probleme, întrucât instituţia are structuri care funcţionează legal;
3) Planurile de învăţământ se elaborează la nivel de catedre şi departamente, iar validarea lor se poate face de către consiliile şi senatul în funcţiune;
4) Examenul de licenţă şi concursul de rezidenţiat nu pot fi influenţate de situaţia creată, având în vedere faptul că acestea se vor desfăşura abia la toamnă;
5) Este o exagerare uriaşă ameninţarea la adresa cadrelor didactice şi studenţilor, conform căreia plăţile aferente salariilor şi burselor vor fi oprite! Ne întrebăm dacă nu cumva se urmăreşte altceva decât bunul mers al instituţiei!? Tot în acest context, ne întrebăm şi ce legătură are întreruperea cazării studenţilor cu invalidarea rectorului!?!

Pentru opinia publică şi pentru cadrele didactice din Universitatea de Medicină şi Farmacie din Bucureşti, subliniem încă o dată faptul că Ministerul Educaţiei şi Cercetării doreşte să vegheze la respectarea legii. Din consideraţie pentru corpul profesoral şi studenţii uneia dintre cele mai prestigioase instituţii de învăţământ superior din ţară, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, nu doreşte decât să menţină în instituţie, prin respectarea legii, o atmosferă academică, de cooperare, care să permită înalta performanţă.

Facem apel la conducerea UMF "Carol Davila” să dea dovadă de spirit de cooperare şi să sprijine acţiunea de documentare a echipei din cadrul ministerului, desemnată prin ordin de ministru, pentru a efectua verificarea documentelor legate de corectitudinea alegerilor.

BIROUL DE PRESĂ

http://www.edu.ro/cpress40513.htm

User avatar
pizma
junior
junior
Posts: 45
Joined: Fri Apr 09, 2004 1:15 am

Postby pizma » Tue May 11, 2004 11:53 pm

pozitia UMF - cea mai mare, cea mai veche, cea mai buna univeristate de medicina din tara



http://www.cronicaromana.ro/

Comunicat de presa

Ieri, 11.05.2004, ora 12.00, in sala de Consiliu a Facultatii de Medicina, s-au intrunit, intr-o actiune de protest academic, cateva sute de membri ai comunitatii universitare a Universitatii de Medicina si Farmacie “Carol Davila” Bucuresti. Acestia au solicitat domnului Ministru Alexandru Athanasiu sa ia atitudine in conformitate cu legile in vigoare si sa valideze rectorul ales, prof. dr. Dan Andronescu. La ora 13.00 semnasera deja protestul peste 500 (cinci sute) de membri ai comunitatii universitare si in prezent se adauga noi semnaturi.
In acest protest se mai precizeaza:
- intreaga desfasurare a alegerilor a respectat legile in vigoare si toate contestatiile aparute in mass-media se bazeaza pe declaratii defaimatoare si nu pe dovezi;
- tergiversarea validarii alegerilor duce la imposibilitatea organizarii examenului de admitere, cu efect de “domino” pentru 6 ani si disponibilizarea cadrelor didactice care lucreaza cu anul I;
- toate concursurile de promovare a cadrelor didactice sunt in imposibilitate de desfasurare;
- nu se pot stabili planul de invatamant si organigrama universitatii;
- se creeaza dificultati majore in organizarea examenului de licenta si implicit a concursului de rezidentiat;
- in cateva zile universitatea noastra se va afla in imposibilitatea executiei bugetare (se vor opri platile salariilor si burselor studentilor) si se va intrerupe cazarea studentilor in camine.
Purtatorul de cuvant UMF,
Dr. Bogdan O. Popescu
N. R. Constatam ca ministrul-sulitas are nevoie sa-i spuna cel putin 500 de oameni ca e beat, ca sa accepte ca e vremea sa mearga la culcare. Din nefericire, stand treaz si facand prostii, reuseste sa paralizeze, in mod inadmisibil, activitatea celei mai mari scoli de medicina a Romaniei.
Si totul, numai spre a-i mai face cadou dlui Sorin Oprescu (inca) o nenorocita de functie!



Nota bene: UMF nu a primit comisia MEC de analiza a alegerilor si a legalitatii acestora, refuzand sa fie anchetata - si inaintand la schimb imaginea de protest spontan. S-au adunat semnaturi fortat de la studenti, in special catedra de fiziologie zagrean a amenintat pentru semnaturi. cadrele didactice au fost aduse cu autobuze de la colentina pentru un protest de dimensiuni

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed May 12, 2004 12:16 am

si se va intrerupe cazarea studentilor in camine.


Mai, astia devin de o nesimtire crasa. Numai pt asta si ar merita aruncati prin santuri de pe piedestalurile lor.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Wizzy
senior
senior
Posts: 292
Joined: Tue Dec 02, 2003 11:29 pm

Postby Wizzy » Wed May 12, 2004 12:35 am

Am trecut saptamana trecuta pe la facultate -> plin de afise. Afise mari, cu replica lui Popescu LM, cu comunicate de presa, cu xeroxuri din ziare de mana a treia gen "Cronica Romana" (si inca unul de care nici n-am auzit, nu i-am retinut numele), cu afise cu amenintari la adresa SSMB (actiuni in instanta). Mai ceva ca o campanie electorala.
Afise colorate, hartie lucioasa, nu mai vorbesc ca la unele fondul era negru (poate de frica sa nu scrie studentii pe ele, eventual sa nu le poata sublinia cu rosu minciunile gogonate?).
Iar articolele din Cronica Romana - total neprofesionale si scrise tipic pentru un ziar de scandal. Cu injurii la adresa ministrului, cu minciuni, fara a prezenta opinia ambelor parti implicate, etc. De fapt se vede clar ca e un articol scris "la comanda" (ca si NR din articolul de mai sus, citat de pizma).

Iar acest nou comunicat de presa -> plin de minciuni grosolane, gen planul de invatamant si organigrama care nu se pot stabili sau faza cu concursurile de promovare a cadrelor didactice (chiar daca ar fi adevarat, vai saracii!!!). Iar chestia cu neplata salariilor si burselor sau intreruperea cazarii studentilor chiar ca-i tare. Dar cea mai tare e afirmatia cu efectul de "domino" pentru 6 ani (!!!) si disponibilizarea cadrelor didactice care lucreaza cu anul I (mai sa fie, chiar asa?).

Oare exista cineva care chiar crede o iota din toate aberatiile astea?

Popescu LM si ai lui seamana tot mai mult cu oameni disperati sa nu piarda cumva conducerea si controlul UMF-ului.
A man is only as big as the dreams he dares to live!

jack_the _riper
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Thu Mar 25, 2004 9:55 pm
Location: Buc

Postby jack_the _riper » Wed May 12, 2004 2:40 am


User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Wed May 12, 2004 4:41 pm

COMUNICAT

In ultimul timp pe fondul tensiunilor generate de conflictul din cadrul UMF, reflectate in discutiile de pe forum ( mutat temporar la adresa http://medicina.no-ip.org/forum ) accesul la internet a fost oprit si in continuare limitat.

Au existat atacuri care au facut posibila justificarea intreruperilor intermitente ale accesului la internet de catre RoEdu. Net. Doar interventia conducerii RSM direct la dn. ministru al educatiei a restabilit accesul la internet., site-ul med.pub.ro fiind in continuare expus atacurilor fiind accesibil deocamdata numai pe reteaua locala (fara proxy). Dezinformarea, atitudinea precum si metodele practicate de actuala conducere UMF ne fac sa avem motive reale de ingrijorare in legatura cu viitorul si existenta acestei retele.

In acest sens in comunicatul de presa de astazi (vezi...) 11.05.2004 autointitulata conducere a UMF Carol Davila ameninta cu urmatoarele repercursiuni asupra studentilor:


- “dificultati majore in organizarea examenului de licenta si implicit a concursului de rezidentiat”

- “se vor opri platile salariilor si burselor studentesti”

- “se va intrerupe cazarea studentilor in camine”


Singurul for de decizie abilitat conform legii sa rezolve aceasta situatie este Ministerul Educatiei si Cercetarii care a emis un comunicat de presa (vezi…) din care citam:

- “examenul de licenta si concursul de rezidentiat nu au cum sa fie influentate de situatia creata, avand in vedere derularea acestora in toamna”
- “este o exagerare uriasa amenintarea cadrelor didactice si a studentilor cu oprirea platilor legate de salarii si burse. Ne intrebam daca nu cumva se urmareste altceva, decat bunul mers al institutiei!. Apoi ce legatura are intreruperea cazarii studentilor in camine cu invalidarea rectorului ?”

Comunicatul MEC ne confirma inca o data iresponsabilitatea conducerii UMF in luarea unor decizii care ne afecteaza in mod direct pe noi toti in scopul indeplinirii unor interese personale.

In acest sens Societatea Studentilor in Medicina organizeaza joi 13 mai ora 13:00 o actiune de protest in fata Facultatii de Medicina, in care sustinem:


1. Asigurarea in bune conditii a procesul de cazare in camine conform legii

2. Asigurarea platii integrale si la termen a burselor si abonamentelor

3. Pastrarea termenului si conditiilor examenului de licenta

4. Garantarea dreptului la informatie libera si neingradita prin intermediul internetului

5. Incetarea intimidarilor si dezinformarii la adresa studentilor.


Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Wed May 12, 2004 4:44 pm

IN 2004 NU VA MAI EXISTA EXAMEN DE REZIDENTIAT

Acesta se va putea obtine cu :
1. CU BANI – rezidentiat cu plata : pentru cei ce isi vor putea permite si vor dori neaparat ( ~2000 de euro / an )
2. CU PILE – pentru sutele de VIP-uri care sunt preparatori in zecile de facultati de medicina din tara ( PLX. 142/2004 : preparatorii nedand nici un examen de rezidentiat vor deveni medici specialisti si vor invata studenti cum sa se « pregateasca » cel mai bine pentru un rezidentiat « corect » )
3. CU DISPERARE – rezidentiatul « clasic » 2003 (loteria grilelor) : anul trecut au fost 7000 pe 2000 de locuri, anul acesta vor fi 9000 de candidati pe un numar mult mai mic de locuri, dupa ce preparatorii isi vor ocupa locurile pe care si le « merita » si datorita faptului ca anul trecut au fost date locuri de anul acesta din cauza sutelor de punctaje maxime de 950 puncte.

In 2003 rezidentiatul a fost furat, anul acesta depinde de voi !!!
VENITI JOI 13 MAI LA ORA 13 :00
IN FATA FACULTATII
PENTRU UN REZIDENTIAT CORECT



Acest manifest este sustunut de catre FASMR si Colegiul Medicilor

Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests