Rezidentiat 2004

iarba verde de acasa
ilsa
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 28, 2004 10:21 pm

Postby ilsa » Tue Nov 30, 2004 12:20 pm

Stiu si eu ca in Bucuresti se mai stiu grile "la prima vedere" !! Bafta celor care dau aici rezi!! Astea se stiu.

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

of

Postby Gongul » Tue Nov 30, 2004 12:36 pm

Eu zic sa terminam cu zvonurile astea si sa ne vedem de treaba noastra!
Daca stii ceva sigur atunci sa pui pe forum, daca nu, las-o balta!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

ilsa
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Jul 28, 2004 10:21 pm

Postby ilsa » Tue Nov 30, 2004 1:27 pm

Gongule nu fi suparat pe mine, ce am stiut am spus!
Bafta si tie si nu te mai irita !

Andrees
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 17, 2003 6:28 pm

Postby Andrees » Wed Dec 01, 2004 12:35 am

multumesc pentru raspunsuri...si as mai avea o intrebare care nu-si are locul neaparat aici dar...pt cei ce au facut in Bucuresti,sau cei care cunosc,care este cel mai bun spital din Bucuresti pt a face rezidentiatul pe ORL ?multumesc anticipat.

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Wed Dec 01, 2004 5:00 am

Gongule, nu te supara dar ce stie ilsa stiu si eu si mai zis-o. Din pacate pe mine nu ma ajuta ca stiu ca exista grile gata facute, dar stai linistit ca sunt probabil unii care stiu mare parte din baza de date de grile noi. Singura mea speranta este ca acestia sa fie putini! :x
Be careful what you want, it may happen to you!

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Dec 01, 2004 10:21 pm

parerea mea "proprie si personala" :) e ca grilele "la prima vedere" vor fi din cele contestate si in acelasi timp corecte. caci o ffff mica parte sunt contestate pe bune.

roxy77 wrote:Daca limitele la acest examen vor fi substantial diferite de acestea, puteti fi sigur ca nu a fost un examen corect!


in acest caz.....limitele vor fi substantial diferite. iar examenul de rezidentiat corect....suna a contradictie in termeni :) din pacate.
"Dont't just Do something, Sit there!"

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

raspuns

Postby Gongul » Wed Dec 01, 2004 10:24 pm

Impartasec si eu ideea lui Otalen!
E mult mai simplu sa se ia din grilele alea care sunt, dupa parerea mea peste 40% corecte!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Re: raspuns

Postby otalen » Wed Dec 01, 2004 10:32 pm

Gongul wrote:E mult mai simplu sa se ia din grilele alea care sunt, dupa parerea mea peste 40% corecte!


muuuult, muuuult mai multe corecte. din pacate. uneori ma batea gandul sa punem fiecare, daca am putea sa strangem de la toti, codurile grilelor pe care le-am contestat. ca parca prea sunt contestate si unele uimitor de corecte :) nu cumva alea au fost scoase fara sa fie contestate de nimeni tocmai pentru a fi date la rezi cateva din ele.
"Dont't just Do something, Sit there!"

danny
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Feb 14, 2004 3:15 pm
Location: Bucuresti

Postby danny » Wed Dec 01, 2004 11:12 pm

Da asa e, mai mult din 40% sunt corecte dar din acestea cred ca 80%se repeta sau au corespondent in cele ramase.

Nu stiu de ce unii nu cred ca doi trei profesori universitari nu pot realiza intr-o zi 120 de grile cu cartea in fata cand oricare de pe acest forum poate face asta in cateva ore.

Nu vreau sa fiu inteles gresit dar daca tot ne dam cu parerea observ ca aceste zvonuri sunt tot mai mult crezute si acum cu 2 sapt inainte de rez sa te apuci sa mai citesti si grilele scoase din care sunt si gresite poate sa te duca la o varza totala de sa nu le mai stii nici pe alea bune ca sa nu mai vorbim de materie.

Dar la urma fiecare e liber sa faca si sa spuna ce vrea asa ca om trai si om vedea.

User avatar
otalen
senior
senior
Posts: 331
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:10 pm

Postby otalen » Wed Dec 01, 2004 11:49 pm

nu cred ca cine s-a hotarat sa invete grile in loc sa invete materia, si asta de luni bune, nu i-a trecut prin cap si ideea ca n-ar fi de colo sa invete si grilele scoase. corecte sau gresite, cum or fi :) whatever it takes. mai ales ca am inteles ca la nu stiu ce capitol au fost contestate toate intrebarile cu complement multiplu. nu stiu dc la un singur capitol.

si, Doamne fereste, departe de mine gandul ca doi ditamai profii universitari nu ar fi capabili sa faca grile ca cele din carte. poate chiar mai proaste :twisted: . serios acum, ar putea! dar de ce sa-si bata capul?
"Dont't just Do something, Sit there!"

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

Postby Blonda » Thu Dec 02, 2004 1:40 am

Eu am facut si grilele care au fost scoase si va pot comunica ca mai mult de 10 intrebari per capitol, exceptandu-le pe cele din alte cap, amestecate, nu sunt, unele dintre ele chiar inteligente pot spune, oricum altceva decat cele ramase, altele de-a dreptul infecte, ca de altfel ca materia din care au fost facute. Deci daca e sa presupunem ca o sa se ia grilele scoase ca punc de plecare pentru cele 60% la prima vedere au o baza serioasa si uneori nu chiar idioata...

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Postby Adna » Thu Dec 02, 2004 3:53 pm

Este foarte posibil ca grilele la prima vedere sa fie din cele scoase,la fel cum e f. posibil sa fie facute de profi din Bucuresti.Dar sa nu uitam ca mai este o posibilitate.Se poate ca din start un anumit set de grile sa nu fi aparut pe internet,tocmai pentru ca din acelea se vor da la prima vedere. Nu stiu cum putem verifica asta,poate confruntand cu grilele date la fiecare centru la licenta....
Insa nu stiu ce rost mai are.
Cei care stiu bine materia vor face fata oricaror grile.Care vor fi cele la prima vedere,practic nu vom sti sigur(cel putin marea masa) pana la examen.
Spor maxim tuturor!

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Thu Dec 02, 2004 8:24 pm

nu e chiar asa usor cu stiutul materiei. Degeaba stii, ca daca iti ia de exemplu tabelul cu medicamentele de la tulburari de ritm si iti face grile din el te-a facut praf !! Sa nu-mi spui ca tu il stii pe tot !!!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
Adna
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Apr 02, 2004 8:15 pm

Postby Adna » Thu Dec 02, 2004 10:16 pm

uno wrote:nu e chiar asa usor cu stiutul materiei. Degeaba stii, ca daca iti ia de exemplu tabelul cu medicamentele de la tulburari de ritm si iti face grile din el te-a facut praf !! Sa nu-mi spui ca tu il stii pe tot !!!


Nu! Eu am spus "cei care stiu bine materia",nu am spus ca eu sunt aceea.Eu sunt la prima incercare si sunt foarte realista....stiu cat de putin am invatat si imi dau seama foarte bine ca nu fac fata unor grile la prima vedere care speculeaza cele mai mici amanunte din materie.Asta e.
Nu trebuie sa reactionezi asa...era o parere personala,n-am dat cu parul si nu m-am laudat cu nimic.

User avatar
octavia
junior
junior
Posts: 72
Joined: Wed Dec 03, 2003 1:56 pm
Location: cluj

Postby octavia » Fri Dec 03, 2004 11:58 am

Eu nu am invatat tabelul din tulburari de ritm dintr-un motiv mai serios decat ca mi se pare greu, ci pentru ca e gresit. A doua pagina din tabel nu corespunde cu prima pagina. Adica, de exemplu efecte adverse ale lidocainei sunt in dreptul fenitoinei si efectele fenitoinei in dreptul tocainidei, etc. Hai sa fim seriosi, dar mai toata lumea stie ca hipertrofie gingivala e data de fenitoina, nu de tocainida. La fel si decolorarea gri-albastruie si fibroza pulmonara e data de amiodarona si nu de sotalol. Luati orice carte de farmacologie si o sa va convingeti ca tabelul este dat peste cap.
Dar stiti care e culmea? Si in editia in engleza e acelasi lucru.
Asa ca eu refuz sa invat gresit, pentru ca invat nu numai pentru examenul asta, ci si pentru mine ca medic. Asa ca mi-am scris in dreptul fiecareia medicamentele corecte si le-am invatat asa. Asta poate ca o sa ma coste vre-o grila la rezi, dar de ce sa tocesc aiurea?
lalala lala laaaaaa......

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Fri Dec 03, 2004 1:41 pm

Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Fri Dec 03, 2004 2:24 pm

Adna, stai linistita ca eu nu sunt la prima incercare si totusi pot spune ca am destule "goluri", dar poate ca sunt eu mai prost, atata timp cat unii au timp de citit si din alte carti...
P.S. Nu zic ca nu e normal sa citesti si din alte carti, dar grilele le vor face cu cifrele din "tata" Harrison, care pe alocuri e o aberatie, dar la contestatie degeaba zici tu ca e scris gresit in Harrison pentru ca el este trecut in bibliografie !!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

Postby Blonda » Fri Dec 03, 2004 8:40 pm

Pentru Octavia:

Daca tu ti-ai permis luxul de a nu invata un tabel pentru ca cica e gresit, noi astia de pe chirurgie ce ar fi trebuit sa facem cu capitolele intregi care contin tehnici si principii care nu se mai aplica de zeci de ani la noi in tara dar mine in alte parti din lume? Sa nu le invatam sau sa mergem la rezi si sa le dam celor din comisie o lectie de medicina si sa primim de la ei o alta: numai bibliografia conteaza? :?:

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

bravo

Postby Gongul » Fri Dec 03, 2004 11:09 pm

Bun punct de vedere!
Felicitari "Blondo"!
Spor maxim in continuare!
cocucocucocucocucocucocucocucocucocucocu

Mony
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue May 04, 2004 6:37 pm
Location: Bucuresti

Postby Mony » Sat Dec 04, 2004 10:20 am

blonda wrote
Daca tu ti-ai permis luxul de a nu invata un tabel pentru ca cica e gresit, noi astia de pe chirurgie ce ar fi trebuit sa facem cu capitolele intregi care contin tehnici si principii care nu se mai aplica de zeci de ani la noi in tara dar mine in alte parti din lume? Sa nu le invatam sau sa mergem la rezi si sa le dam celor din comisie o lectie de medicina si sa primim de la ei o alta: numai bibliografia conteaza?


cred ca este o diferenta intre a invata tehnici chirurgicale care nu se mai aplica dar care sint corecte (cel putin asa se intelege din postul tau, ca sint corecte; tu contesti aplicabilitatea la ora actuala a tehnicilor respective, si nu corectitudinea textului din angelescu, nu?) si a invata fraze sau chiar paragrafe complet gresite din diverse motive (de traducere, de tehnoredactare mai ales). in nici un caz n-o sa invat ca streptomicina afecteaza nervul optic sau toate efectele adverse aberante de la medicamentele antiaritmice! orice intrebare de genul asta este contestabila chiar daca "este buchea cartii"!

cit despre cele 60% intrebari la prima vedere, cred ca cei care isi inchipuie ca vor fi din cele scoase, se imbata cu apa rece sau isi fac curaj singuri. pina acum 2 ani toate intrebarile erau la prima vedere; acum n-o fi nimeni in stare sa faca 120 de intrebari noi pt examen?!

Ayrt
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Oct 22, 2004 12:13 pm

Postby Ayrt » Sat Dec 04, 2004 11:18 am

Draga Mony! E clar ca vor fi si intrebari la prima vedere dar nu toate 120. Sunt capitole de unde s-au facut foarte multe grile. Crezi ca e cazul sa le numesc? Nu cred ca pe vreun profesor din cei care vor fi in comisie il va interesa din care paragraf s-au facut grile si din care nu. Pentru cine a facut toate grilele (cele aproape 13000 la medicale) va fi mai usor pentru ca pana la urma e materie invatata. Bineinteles ca vor fi niste grile la prima vedere. Acelea, pentru foarte multi (exceptie cei cu memorie extraordinara sau norocosi din fire) vor fi inaccesibile.
Ce-a fost pe timpul lui Gherasim nu va mai fi! Vremurile alea s-au dus!

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Sat Dec 04, 2004 11:38 am

Cel mai probabil noul ministru al sanatatii va fi de etnie maghiara. Oricare dintre cei doi candidati la presedintie va castiga, UDMR doreste in noul guvern postul de ministru al sanatatii si pe cel al transporturilor.
Pana la rezi nu cred ca va fi investit noul guvern, dar la alegerea specialitatilor cu siguranta se va intampla acest lucru.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sat Dec 04, 2004 12:44 pm

O luam de la capat ....la urma urmei istoria e ciclica :(
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

darm
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Sep 13, 2004 1:20 pm

Postby darm » Sat Dec 04, 2004 2:21 pm

Apropo de intrebarile la prima vedere: de ce oare majoritatea crede ca vor fi din cele anulate? Daca asa va fi cazul, atunci cei din comisie se vor trezi cu o situatie cel putin... "jenanta": pentru ca in mare parte se repeta cele din baza de date ramasa, exista riscul ca in final, procentul de grile "noi" sa fie mai mic decat cel de 60%. Si probabil ca vor fi si insi care vor sta cu volumul de teste in mana si vor verifica... iar depasirea procentului de 40% de grile din acest volum va fi chiar un motiv de scandal sau chiar de anulare.
Atunci de ce sa se mai oboseasca ei cu "riscul" asta? E de ajuns sa ia cartea de grile ramase, selecteaza 200 de grile, lasa 80 asa cum sunt, modifica restul de nu le mai cunoaste nici "mama lor" si au terminat povestea. Simplu ca "buna ziua".
In felul asta scapa si de riscul de a avea un procent mai mic de grile noi si ii reduc la tacere si pe cei care au tocit doar grile, fara sa se uite macar o data prin materie.
Si cand spun asta ma gandesc si la niste "specimene" pe care le cunosc si care au luat rezi anul trecut (si care au citit de 12ori grilele si niciodata materia) si care, daca schimbai un cuvant din enunt, te "priveau cu ochii goi"... :-) ... ca sa nu mai zic ca habar nu aveau de sensul medical al cuvintelor.
In felul asta cei din comisie (sau mai bine zis restul concurentilor - adica cei care s-au "chinuit" si cu materia) ar scapa si de "geniile" care s-au pus hotarat numai pe tocitul grilelor... din pacate si anul asta am auzit ca ar fi destui.
Asa ca nu-i nevoie sa se apeleze la baza de grile scoase - daca vor selecta din ea, sigur nu se va scapa de acele "genii" care au fost in stare sa toceasca 13 000 de grile, fara sa le priceapa si sensul medical... asa ca riscul de anul trecut se pastreaza.
Si nu stiu daca cei din comisie sunt pregatiti sa faca fata inca unui scandal... mai ales acel domn dr. Popa... daca situatia se repeta, dat fiind ca totul va fi sub "patronajul" lui... sigur se vor ridica semne de intrebare.

Spor in continuare!

zsolt
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 08, 2004 3:45 pm

Postby zsolt » Sat Dec 04, 2004 3:03 pm

:?: :!: It does not matter if the new ministry will be from one party or from another. The qualities of that person matter. There are worthy persons in almost every party for this role. (I said almost, because I could not name one from PRM and from some other parties.)
And please no nationalism between doctors. This can only be bad in every circle of people and in addition, we, physicians have higher tasks to accomplish.
What would have happened, if one circle of people had kept medical (and other) breakthroughs for themselves? Everyone had to loose. You and me, probably would be dead, if there were no vaccines against many diseases or antibiotics. People lived in general only for 25 years 1000 years ago, not counting the dead before the age of 1 year, whose number was extremely high.
WE NEED EACH OTHER MAN!!!
Maybe (hopefully) I will be a dam good doctor. Maybe I could save your mother from dying. Or maybe you could mine.
I hope that human lifespan will be extended more and more, ‘til the point, when only accidents can kill people. Maybe some of you think, this is unreal, but I think it will happen in the next few thousand years. It would happen earlier if people wouldn’t be so stupid.
I consider myself international and I have intentionally chosen English for my messages. If we want it or not, probably Romanians, Hungarians, Germans and so on will not exist in the future. They will be transformed in something better. Because the distances are made so short, for the better communication after a while only one language will be used. And, in the course of history languages are made by distance and not because “brothers” wanted to speak differently, so that no one can understand each other. Probably some kind of neo-English will be used. A more simple one, but at the same time a more rich one. This is the best we have right now. (Other languages won’t be lost and will be probably kept for history, like the Latin and others.) And I hope, that only the best things from different cultures will be kept; there will be some differences in the future to, but diversity is good in some aspects. Like the Discovery Channel says: “Celebrate diversity!”
And yes, in the prism of genetics, we are all “brothers”. You probably know, that mitochondrial DNA is only inherited from the mother. Scientist examined the DNAm of tens of thousands of living people and from bones, and they have found that it comes from one individual, one mother! They examined the rate of mutation and they found, that she lived several tens of thousand years ago. I don’t want to say now a number, because I should look it up, but she was a pre-Homo sapiens sapiens, but still Homo something. All other cell lines had died out. The same is for the Y chromosome. We have 1 father. Of course, it is not like in the Bible, because they most probably didn’t know each other, but all the others had died out. Who is interested in the subject, search please in the literature and on the net.
Moreover, by examining the immunoglobulin genes in a world-wide project started by the Japanese, they found that people today are extremely mixed. Hungarians participated in the project, but to the best of my knowledge, Romanians did not. (Because we are so mixed, I don’t like to use the word Romanians and Hungarians, but for better understanding I am.)
I don’t have time to write more, and I probably will not respond to many messages. I am writing a book on this. I am not saying of course, that I know everything. I am very modest. Who knows me can verify that.
I wish you all the best, and I hope that we will help each other, instead of destroying.
:?

User avatar
ciresar1988
elder
elder
Posts: 1201
Joined: Mon Jul 28, 2003 11:58 pm
Location: Graceland, Memphis, Tennessee
Contact:

Postby ciresar1988 » Sat Dec 04, 2004 3:23 pm

Tu n-ai avut unde sa te dai destept si ai gasit aici locul??? Chiar nu realizezi ca ne intereseaza ce se intampla ACUM, ce jocuri de interese se fac, nu ce ADNm avea tata lu' Adam?

Ce sa spun, am cazut pe spate de admiratie!
Cu prostul nescolarizat
Te lupti putin si ai scapat.
Dar duci o lupta colosala,
Cu prostul care are scoala!
(user neserios)

zsolt
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 08, 2004 3:45 pm

Postby zsolt » Sat Dec 04, 2004 4:06 pm

Just skip the message, if you are not interested. I wanted to do something good, not to look smart. Not I was, who started the discussion. And let's please close it. In that you are right.

User avatar
alcorsimona
senior
senior
Posts: 221
Joined: Sun Jul 18, 2004 8:18 pm

Postby alcorsimona » Sat Dec 04, 2004 4:12 pm

Am si eu doua intrebari: de ce in engleza si ce legatura are asta cu rezidentiatul?
Be careful what you want, it may happen to you!

zsolt
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 08, 2004 3:45 pm

Postby zsolt » Sat Dec 04, 2004 4:36 pm

pm

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Sat Dec 04, 2004 4:45 pm

Maaai, dar ce secreeet!

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sat Dec 04, 2004 5:17 pm

Si daca se vor lua din grilele anulate si se vor modifica, atunci nu vor rezulta niste grile beton ??? La asta nu v-ati gandit ??
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
medstar
junior
junior
Posts: 78
Joined: Fri Aug 22, 2003 11:09 pm
Contact:

Postby medstar » Sat Dec 04, 2004 6:21 pm

Pt modestul jolt:
Am facut eu vreo afirmatie ca daca e maghiar o sa fie mai slab sau mai bun decat precedentii? Ai spus ca nu tu ai inceput discutia asta, dar cel putin te-ai apucat de jignit.
Ce ti-au facut cei de PRM tie personal? Toti cei din PRM sunt incapabili? Nu uita ca mai sunt si academicieni, scriitori si alti intelectuali.
Si UDMR si PRM au mai avut portofoliul de ministru al sanatatii, si nu s-au facut remarcati cu prea multe. Nici de bine, nici de rau.
Nu il cunosc personal pe dr Bubenek Emre. Poate ca este bun profesional si va reusi sa imbunatateasca sistemul nostru sanitar.
Daca este ceva injositor pt tine sa folosesti limba romana si esti mai "europenizat" decat noi ceilalti, atunci de ce nu folosesti "limba europeana"?
Si hai sa ne vedem de rezidentiat ...

User avatar
arty
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sat Dec 04, 2004 6:43 pm

Postby arty » Sat Dec 04, 2004 6:46 pm

Da, mai bine sa ne vedem de rezidentiat.

darm
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Sep 13, 2004 1:20 pm

Postby darm » Sat Dec 04, 2004 7:42 pm

pt. Uno:
evident ca pot rezulta grile valabile si daca se iau si se modifica grile din cele anulate. Dar se pastreaza riscul de care aminteam: ca in final, din cele 200 de grile sa fie un procentaj mai mare de 40% din cele care par a fi din carte - adica nu-i exclus ca tot transformand o grila ea sa ajunga sa semene cu una din baza de date. Asa ca mi s-ar parea mai simplu si mai logic (dar este oare ceva logic legat de examenul asta?) sa le prelucreze pe cele din baza de date existenta.

Haideti totusi sa ne limitam la discutii legate de rezidentiat.

Pentru o polemica serioasa pe alte teme: sunt alte topicuri (daca unii insista sa discute acum) sau se mai poate astepta inca 2 sapt.

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Sat Dec 04, 2004 9:06 pm

Hai sa facem o sinteza si sa vedem cum stam cu grilele la prima vedere.
In primul rand cred ca putem imparti candidatii la rezi astfel:unii care au invatat doar cele 7500 de grile si nimic altceva, sperand in reluarea lui rezi2003, unii care au invatat cele 7500 de grile si invata si materia si categoria care a invatat toate grilele si au citit si materia pentru a nu pierde firul logic al cartii. :lol: :lol: .Dupa parerea mea intre ultimele 2 categorii diferenta este foarte mica,in favoarea ultimei categorii,pentru ca asa cum s-a mai scris pe aici,sunt 22 de subiecte facute praf cu grilele,iar ceea ce a mai ramas din restul, nu ca nu se poate intreba ,dar nu va raspunde nimeni si punctajul va cobori pana la nivelul de la care se stie.
In ceea ce priveste intrebarile ele pot fi prelucrate si din cele ramase si din cele scoase si parerea mea dupa ce am vazut ce a ramas si ce s-a scos e ca ricul e la fel in ambele sensuri pentru ca atat timp cat toata baza de date se mai gasaste pe internet nu e o scuza ca intrebarea s-a modificat si nu e din cele 7500,ci din cele scoase.Eu am invatat toate grilele dupa ce le-am corectat si pot sa spun ca nu se pot toci toate oricat ai vrea, in plus m-au ajutat sa invat mult mai bine materia si nu cred ca voi fi intr-un dezavantaj major atat timp cat nu vin toate grilele ca-n carte.In ceea ce priveste punctajul la teste random, fac 95% din cele ramase si 90-92% din tot asta fara modificari .Ce va fi la examen, vom vedea.Mai este o varianta pe care se pare ca ne temem s-o spunem-cazuri clinice :shock:
mimoza

User avatar
uno
senior
senior
Posts: 109
Joined: Tue Nov 25, 2003 2:23 pm

Postby uno » Sat Dec 04, 2004 11:45 pm

Corect punctul de vedere. Asa am facut si eu, ca si anul trecut de altfel , adica toate grilele(corectate cele scoase)+materia din carte. Din pacate anul trecut a fost o pierdere de timp sa corectez ceea ce era scos, pentru ca in final am facut aproape 95% la examen si nu am intrat !!
"Speranta" n-a murit...dar e la A.T.I.

User avatar
hiper
Posts: 4
Joined: Thu Oct 02, 2003 12:10 pm

Grile baraj

Postby hiper » Sun Dec 05, 2004 1:23 am

Daca are cineva grilelede la baraj de anu trecut de la chirurgie il rog frumos sa mi le dea si mie!

User avatar
Carpantier
senior
senior
Posts: 174
Joined: Tue Jul 08, 2003 10:44 pm

Postby Carpantier » Sun Dec 05, 2004 2:22 am

pesimisto, care sunt cele 22 de capitole facute praf prin grile?

darm
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Mon Sep 13, 2004 1:20 pm

Postby darm » Sun Dec 05, 2004 9:55 am

pt. "pesimista":
Ne temem s-o spunem? De ce sa ne temem s-o spunem? Numai ca nici in cele mai frumoase visuri ale mele nu cred ca se vor da cazuri clinice.
Cum sa nu vreau sa se dea cazuri clinice? PAi in cazul asta se vor elimina din start cei care au tocit doar grielele si care habar n-au materie.
Si toti vom porni din acelasi punct. Adica de la cele 40%, scuze...
Dar cum visurile arareori devin realitate, nu-mi ramane decat sa sper ca se vor lua grile din baza de date ramasa, ca sa fie cat mai putine "aberatii" la examen... adica la calitatea grilelor, exista riscuri mari sa ne trezim cu niste greseli cat casa.
Totusi... cazuri clinice... ce fain ar fi... :-)
Poate Clujul va vrea sa fie "mai corect decat papa" si va face asa ceva... Slabe sanse, dar cum zicea cineva... speranta moare ultima.

pesimista
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed Oct 13, 2004 12:49 pm
Location: cluj

Postby pesimista » Sun Dec 05, 2004 11:48 am

Cele 22 de capitole sunt:BPOC,pleurezii, pneumotorax,TEP,obstructia arteriala periferica ac.,tromboza venoasa si superficiala,stopul cardio-resp, RAA, endocardita inf.(exceptand ceva la etiologiie si la tratament),,socul hipovolemic, septicemiile,icterul,IACRS,rahitismul,diareea ac., boala Hodgkin,spondilita anchilozanta,LES,ITU,sd.nefrotic,glomerulonefrite,, si chiar IRC!
Treaba cu corectura am facut-o in timp ce mai parcurgeam o data materia.E adevarat ca nu am facut grilele de cate 10 ori cum au zis unii,dar sper totusi ca nu se va mai repeta povestea de anul trecut.Si acum dupa ce parcurg grilele ma mai uit si pe materie, mai ales la capitolele mari.In ceea ce priveste cazurile clinice am spus ca ne temem pentru ca intr-adevar ar fi un examen foarte corect, dar foarte greu pantru ca exista riscul sa nici nu termini lucrarea,iar cazurile presupun si o oarecare interpretare,iar pentru a fi facute dupa Harrison e iarasi cam greu dar...
Nu stiu ce va fi la Cluj pentru ca oricum in comisie nu sunt doar cei de aici, sau din Bucuresti,dar asa cum am mai spus cred ca va fi corect fie chiar si din orgoliu.In fond ce conteaza unde dai acest examen daca e pe bune?
mimoza


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests