Tumorile maligne ale rectului

iarba verde de acasa
User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Tumorile maligne ale rectului

Postby Gongul » Wed Jul 07, 2004 2:50 pm

Angelescu, pagina 1723, alineatul 5:
"Din nefericire,.....Recidivele pelvine intinse cu invadarea vezicii urinare si ureterelor sau a colonului coborat pot face necesara exenteratia pelvina"
Imi poate spune si mie cineva ce e cu exenteratia asta...din cate imi aduc eu aminte era ceva pe la cancerele urogenitale la femeie...parca asa imi aduc aminte!
Va multumesc anticipat!

User avatar
val
senior
senior
Posts: 144
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:05 am

Postby val » Wed Jul 07, 2004 6:21 pm

V-as ruga mult sa deschideti un singur topic cu intrebari si raspunsuri la chirurgie, devine extrem de greu de urmarit forumul in conditiile in care fiecare discuta cate un amanunt in cate un topic. Va imaginati cum va fi pe aici peste 2 luni?

User avatar
PLast
senior
senior
Posts: 246
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:43 pm
Contact:

Postby PLast » Wed Jul 07, 2004 6:45 pm

Exenteratia pelvina se aplica in cancere avansate de vagin, col uterin, vulva. Depinzand de nivelul la care se face, exenteratia presupune indepartarea vezicii urinare, a uterului, rectului, sigmoidului (partial sau total), anusului, urmata de reconstructia ureterelor, a intestinului gros si a vaginei.
De ce este amintita aici?... Nush.
You're welcome. :wink:

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

???

Postby Gongul » Thu Jul 08, 2004 12:31 am

Si eu m-am intrebat acelasi lucru: ce dracului cauta exebteratia aici?
Ar mai fii cativa termeni care m-au dat peste cap:
-deperditie lichidiana=?(la RCUH)
-abusharea v. safene interne in v. femurala(boala varicoasa)
-POATE SA-MI SPUNA SI MIE CINEVA PAGINATIA EXACTA LA BOALA VARICOASA???(eu am tras-o la xerox la cineva mai demult: paginile 2231-2236 si am observat ca la grile sunt si alte pagini).
Va multumesc anticipat!

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Thu Jul 08, 2004 1:00 pm

Cum adica ce cauta? Daca tumora rectala se intinde la vezica, uretere, etc, ce faci, daca vrei sa faci o interventie chirurgicala radicala?? Sau crezi ca cuvantul exenteratie se aplica doar la sexul feminin? Crezi ca daca nu se scoate uterul/reconstruieste vaginul, nu mai e exenteratie?

Da si tu un search pe google cu pelvic exenteration in rectal cancer, si o sa vezi ca se face daca exista indicatie.

User avatar
bulina
senior
senior
Posts: 180
Joined: Thu Jul 01, 2004 3:56 pm

Postby bulina » Thu Jul 08, 2004 1:06 pm

e buna paginatia ta.....am gasit si eu grile facute pe de laturi....erau de la boala tromboembolica.....deci nu are ce cauta in teste.....se cam intind astia la facut teste mai mult decit bibliografia :!: :!: :!: :!:

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

altele

Postby Gongul » Thu Jul 08, 2004 5:15 pm

Angelescu, Tumorile intestinului subtire, pagina 1581:
"Polipii hamartomatosi nu au potential malign"
...ca mai departe, cand e vorba de:
"Prognosticul bolii e in functie de accidentele ocluzive, de potentialul de malignizare a polipilor"
...pai or au or n-au potential...din cate stiu eu n-au...voi ce ziceti???

Alta:
Angelescu, Tumorile intestinului subtire, pagina 1587:
"LNH provin in majoritate din celulele B si pot fi:
-limfoame de tip occidental, asociate cu un sindrom de malabsorbtie important
-limfoame de tip mediteraneean"
...mai jos cand se vorbeste de cele occidentale, nu se specifica nimic de sd de malabsorbtie; in schimb cand se vorbeste de cele mediteraneene, la pagina 1588, ...SURPRIZA...avem:"Anatamic, boala imunoproliferativa a intestinului subtire se caracterizeaza printr-un infiltrat difuz al intestinului care determina un sindrom de malabsorbtie sever"
Recunosc ca habar n-am unde e greseala si sincer sa fiu nici nu prea am unde sa ma uit(sau n-am chef, habar n-am)...voi ce stiti de limfoamele astea?...care se asociaza cu sd de malabsorbtie sever?...din cate imi aduc eu aminte stiam ca in amandoua poate sa apara!
Si va rog sa nu ma uitati cu:
deperditie lichidiana=?
-abusharea(venei safene interne in vena femurala)=?

spy-oana
junior
junior
Posts: 47
Joined: Wed May 19, 2004 8:26 pm

Postby spy-oana » Thu Jul 08, 2004 5:54 pm

Ce vrei cu deperditia lichidiana, caci e corect si normal?
Ce nu intelegi?
Zii.

Cu abusarea, da e ceva putred pe acolo. De fapt...

And
senior
senior
Posts: 154
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:44 am

Re: altele

Postby And » Thu Jul 08, 2004 5:58 pm

Gongul wrote:Angelescu, Tumorile intestinului subtire, pagina 1581:


Alta:
Angelescu, Tumorile intestinului subtire, pagina 1587:
"LNH provin in majoritate din celulele B si pot fi:
-limfoame de tip occidental, asociate cu un sindrom de malabsorbtie important
-limfoame de tip mediteraneean"
...mai jos cand se vorbeste de cele occidentale, nu se specifica nimic de sd de malabsorbtie; in schimb cand se vorbeste de cele mediteraneene, la pagina 1588, ...SURPRIZA...avem:"Anatamic, boala imunoproliferativa a intestinului subtire se caracterizeaza printr-un infiltrat difuz al intestinului care determina un sindrom de malabsorbtie sever"
Recunosc ca habar n-am unde e greseala si sincer sa fiu nici nu prea am unde sa ma uit(sau n-am chef, habar n-am)...voi ce stiti de limfoamele astea?...care se asociaza cu sd de malabsorbtie sever?...din cate imi aduc eu aminte stiam ca in amandoua poate sa apara!
Si va rog sa nu ma uitati cu:
deperditie lichidiana=?
-abusharea(venei safene interne in vena femurala)=?



Probabil ca in amandoua apar(nici eu n-am stat sa caut), dar ai grija la grila (acolo este farmecul) ca daca te intreaba de sindrom de malabsorbtie sever si ai raspuns cu LNH de tip occidental ai luat 949 de puncte si nu mai intri decat la suplimentari :lol:

User avatar
Gongul
senior
senior
Posts: 284
Joined: Mon Oct 06, 2003 3:14 pm
Location: Bucuresti
Contact:

aha

Postby Gongul » Thu Jul 08, 2004 9:40 pm

spy-oana: nu stiu ce inseamna cuvantul deperditie, sau mai bine zis nu sunt sigur ca inseamna ceea ce cred eu ca inseamna(pierdere)...ma poti ajuta?
Iti multumesc anticipat!
Sarut mana!

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Thu Jul 08, 2004 10:20 pm

deperditie suna ciudat, dar spy-oana are dreptate: e corect.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
sixtyne
senior
senior
Posts: 162
Joined: Fri Jun 11, 2004 11:01 pm

Postby sixtyne » Fri Jul 09, 2004 7:57 pm

abusare= locul unde vena safena interna se varsa in vena femurala

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Sat Jul 10, 2004 12:01 am

"Gura" de varsare... daca e sa consideram etimologia cuvantului... care din pacate nu prea exista in limba romana. :?

Blonda
junior
junior
Posts: 25
Joined: Sat Feb 28, 2004 3:24 pm

Postby Blonda » Mon Jul 12, 2004 10:09 am

Salut!
Nu vreau sa par rea sau deplasata dar acuma incepem sa corectam Angelescu pe forum? Normal ca e plin de greseli mult, mult mai mari decat ziceti voi dar din pacate trebuie sa il invatam daca vrem sa intram la rezi. De exemplu tratamentul indicat in ulcer (de care vreti voi: gastric, duodenal) nu cred ca se mai face undeva. In clinica in care am facut eu stagiu si lucrarea de diploma nu s-a mai facut o vagotomie tronculara de ani de zile. Dar nu asta e important in momentul de fata. Ca sa nu mai vorbim de Ancar si a lui ginecologie invatata poate exclusiv la tara...
Asa ca propun sa ne focalizam pe adevarata problema: grilele si daca sunt sau nu conforme cu ceea ce scrie in carte.
Oricum spor la invatat!!!!! :!: :!: :!: :!:

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Jul 12, 2004 9:48 pm

Topic inkis. Va rugam pe viitor sa deschideti topicuri numai daca este absolut necesar.

Administratia Forumului
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum


Return to “Rezidentiat 2004”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests