Cumpar cooler...

aici gasesti ce vrei
User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Cumpar cooler...

Postby magdutz » Wed Oct 22, 2003 9:13 pm

Caut si eu sa cumpar un cooler pt procesor pentium II pe slot...ceva antic, oricum...am fost sfatuita sa caut la second hand ca noi am inteles k nu mai gasesc...

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Thu Oct 23, 2003 1:57 am

Nu mai mere deloc coolerul ala? Poate reusesti sa-l reconditionezi, adik scos azul din bobina, curatzat bine cu alcool, uns cu alei de mecanisme fine(20000 o sticlutza care te tine mult si bine), pus la loc...si poate merge.
Pe de alt parte ar putea fi una din cele 4 bobine pe care le are arsa. In principiu daca Bios suporta monitorizarea temperaturilor si turatie in coolere, ai putea sa-tzi dai seama dupa cum evolueaza. Daca sta la o turatie onstant mica, e mai probabil sa fie o bobina dusa, si atunci ar cam trebui schimbat. Daca variaza in limite largi, probabil ca e imbacsit de praf.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
Tyby
Dungeon Keeper
Posts: 602
Joined: Sun Jul 06, 2003 10:39 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby Tyby » Thu Oct 23, 2003 5:03 am

de fapt itzi trebuie un ventilator ...

gaseshti la Maica Domnului, la Conex Electronics (de la Lizeanu, tot inainte spre Tei)

Aveau vreo 3 tipuri de ventilatoare mici ... numai ca destul de scumpe ... 150 - 300 klei ... Dar ai shanse sa gaseshti in zona .... mai sunt cel putzin 5 magazine unde gaseshti 75 - 80 % !

Succes!

PS: intotdeauna cand e vorba de cooler procesor sau sursa, e bine unul nou (ala de la procesor dca se blocheaza itzi arde sursele de pe placa, ala din sursa daca moare itzi arde sursa shi - cu putzin "noroc" - itzi da shi foc la casa ... asha, ca premiu!
formerly known as gaurika ...

May the best from your past be the worst in your future!

Tyby out!

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Oct 23, 2003 8:54 am

gaurika wrote:de fapt itzi trebuie un ventilator ...

gaseshti la Maica Domnului, la Conex Electronics (de la Lizeanu, tot inainte spre Tei)

Aveau vreo 3 tipuri de ventilatoare mici ... numai ca destul de scumpe ... 150 - 300 klei ... Dar ai shanse sa gaseshti in zona .... mai sunt cel putzin 5 magazine unde gaseshti 75 - 80 % !

Multam frumos...prietenu meu e stud la calculatoare, deci am incercat ce a zis dan...ideea e ca acel calculator urmeaza sa fie donat unui copil mai amarat si vreau sa i-l dau in stare functionala, asa ca am sa ma duc sa caut...multumesc deci!


Return to “Okazii”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests