Bursele si abonamentele pe carduri

camine, informatii utile

Ce banca preferati pentru distributia burselor?

1. umf - secretare, sefi de serie, rectorat
9
13%
2. bancpost - gasesc eu bancomat
22
33%
3. brd - e ok
36
54%
4. alta - explic mai jos
0
No votes
 
Total votes: 67

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Bursele si abonamentele pe carduri

Postby victor » Wed Dec 17, 2003 12:53 pm

Ca tot in sfarsit vin bursele... de mult doream sa fac o prezentare a ceea ce am inteles ca se poate face si ce se intampla cu ele pe la rectorat/serviciul social/secretariate etc.

- pana acum exista o conventie cu Bancpost - prin care umf se angaja dea cat mai multe burse pe card si sa distribuie la studenti cereri pentru carduri bancpost;
- nu exista o decizie (din cate stiu eu) a senatului universitar sau ministerului educatiei - care sa oblige studentul sa ia neaparat un card, dar exista recomandari si de la minister, si de la UE ca pana nu stiu cand platile sa se faca online in proportie de minim 75%; bursa se poate ridica direct si de la secretara de an, de la financiar, de la seful de serie, cu probleme birocratice de riguare.
- bancpost - nemultumita de rulajul mic care-l are pe bancomatul de la facultate - l-a demontat (gaura aceea de langa poarta); la fel urmeaza sa se intample si cu cel de la farmacie, langa ambasada SUA.
- salariile UMF se platesc pe BRD, si brd a montat bancomat pentru asta la facultate;
- nu am inteles de ce s-a ales structura asta cu doua banci, la inceput a fost bancpost, ulterior a aparut brd cu oferta de carduri... si pe urma s-a perpetuat situatia;

- acum: desi s-a solicitat si un bancomat bancpost in regie la bancpost, nu considera ca e rentabil pentru ei; reintroducerea bancomatului bancpost la facultate de asemenea nu e rentabila. sediul bancii bancpost care elibereaza carduri pentru umf - cismigiu - culmea culmilor - nu are bancomat; pe de alta parte - brd a venit cu o oferta si pentru burse si studenti, si promite sa instaleze un bancomat si in regie - in 2 luni, la facultate exista bancomatul brd - pentru salarile personalului didactic, in carrefour e un sediu brd...

necazul care este?
- ar mai trebui un card brd pentru fiecare student. ei promit sa il distribuie gratuit, dar e hartzogareala: ia cererea, completeaza, trimite cerea la banca, ia cardurile, le da la student si incepe platile etc.
- abonamentele inca nu se deconteaza pe carduri - si o sa mai dureze ceva timp pana cand o sa fie posibil, este necesara decizie de senat - dar speram sa avem sprijin din partea functionarilor umf; ar fi mult mai bine - se scapa de "multe" belele si potentiale "sindicalisme" ca s-a facut/ nu s-a facut plata. oricum probleme cu abonamentele au fost mereu.
- apare situatia cu 2 banci: teoretic nu e nici o problema, si acum daca ai card bcr, reiffesen, transilvania etc - poti sa mergi la serviciul social sa soliciti sa se vireze in contul tau bursa... dar evident pentru ca e mai mult de lucru, functionarii UMF nu incurajeaza aceasta atitudine, ei ar prefera o singura banca, preferabil evident bancpost - cu care s-au obisnuit.

:arrow: ce parere aveti de trecerea de la Bancpost la BRD?
avantaje:
- card gratuit
- bancomat in regie
- bancomat la facultate
- se pot face plati cu cardul la carrefour
- programul de marketing al brd cu reduceri la diverse firme pe care-l promit (leonardo, etc)

dezavantaje:
- se renunta la cardul bancpost pentru distribuirea bursei, dar cardul poate fi pastrat de student si folosit cum doreste - in baza relatiei directe cu banca
- se mai fac niste harti, cu un eventual tambalau de eficienta birocratica care poate sa apara de aici

de principiu se pot face carduri pentru burse (si speram in curand si abonamente ratb) la oricate banci - si se poate lucra simultan cu oricate banci: necazule reticenta (de inteles) a umf; avantajul principal la brd fata de bancpost este reteaua de bancomate brd si de plati la carrefour. exista si posibilitatea de a colabora cu reiffesen, cu bcr... dar avantaje in directia asta nu am vazut - decat ca la poli parca se prefera bcr - si au bancomat in p7(ar trebui si la facultate unul, iar apare sciziune fata de salarile profilor si cine stie ce mai iese de aici)/versus carrefour care prefera brd, au sediu banca etc.

ce parere aveti?
Last edited by victor on Sat Jun 16, 2007 10:58 pm, edited 1 time in total.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Wed Dec 17, 2003 10:03 pm

BRD, BRD ! Are o retea de bancomate mult mai dezvoltata. Plus ca golim bancomatul de la facultate si nu mai exista bani de salarii :P
Cardurile BancPost nu sint acceptate la Carrefour ? De cind ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dankat23
senior
senior
Posts: 146
Joined: Wed Aug 06, 2003 9:45 pm
Contact:

Postby dankat23 » Thu Dec 18, 2003 1:27 pm

Bancomat BancPost exista pe Sos Cotroceni langa Interamerican, in spatele ISP venind dinspre UMF. Dar nu spuneti la nimeni. :wink:

User avatar
magdutz
elder
elder
Posts: 792
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:00 am
Location: bucuresti

Postby magdutz » Thu Dec 25, 2003 10:42 pm

b3 wrote:Cardurile BancPost nu sint acceptate la Carrefour ? De cind ?


ba sunt acceptate, si nu doar la carrefour...eu am card bancpost cu care am platit si in selgros, cora sau benzinarii (omv, petrom)...nu e vorba, din cate stiu eu de banca la care ai cardu, ci de tipul lui (visa, maestro, etc)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Tue Jan 13, 2004 10:27 pm

se deconteaza si abonamentele Metrorex ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Tue Jan 13, 2004 11:06 pm

Din pacate nu! :cry:
Magister dixit!

User avatar
snowtrekker
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Feb 18, 2004 12:19 am
Location: sala de disectie

Postby snowtrekker » Wed Feb 18, 2004 2:02 am

domnilor..dupa ce ca mai e si mica bursa...ne mai si chinuie sa ne-o dea....luni de tergiversari la inceputul anului...la abonamente..daca nu le-ai dus nu stiu cand...nu le mai iau......
domnii din senatul facultatii....ii doare.....(cenzurat :oops: )))),...... dl.popescu..e mare senator..si se plimba cu sofer..intr-un cielo...in care tre sa dea scaunul mortului intr-o pozitie adanca inainte..pt a sedea comod...bineinteles...
toata lumea stie ca la nina..tre sa mergi cu ceva...ca daca nu....e pe stop!!! si de ..scrie o cerere si vino peste 2 zile.....etc.....cand ii dai ceva ..i se lumineaza fata...garantat!!!!!daca nu ma credeti..incercati...va va spune :"draga dar nu trebuia"..dar las ca trebuia.....etc....viata de student la medicina...living on the edge!!!!! si hai oameni dati..nume...ca nu se supara nimeni....sa stie lumea mersul facultatii!!! :)

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Wed Feb 18, 2004 2:29 am

Tu esti anul 2 de o ai pe Nina pe post de "mama" ? :P Si mie mi-a fost...poate ai noroc si se pensioneaza 8)
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Wed Feb 18, 2004 3:38 pm

fat chance. :twisted: everybody has a nina :x
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Oct 19, 2006 10:43 pm

bursele se pot vira si pe card brd sau numai pe cele de la bancpost?

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Oct 19, 2006 10:43 pm

bursele se pot vira si pe card brd sau numai pe cele de la bancpost?

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Oct 20, 2006 7:07 pm

numai banc post, si nu oricare! doar cel facut de ei (UMF)

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Fri Oct 20, 2006 8:46 pm

Enemy wrote:numai banc post, si nu oricare! doar cel facut de ei (UMF)
..asa...si cardurile le fac la facultate dupa ce aproba listele cu burse?..noembrie..... decembrie ....

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Mon Oct 23, 2006 1:06 pm

te duci la fac iei adeverinta sau ceva de genu k ai bursa, te duci la banc post filiala cismigiu, depui cerere de card.

cam asta e procedura. apoi vii cu nush ce adeverinta de la banca inapoi la facultate ca sa iti poata baga astia banii pe card.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Postby Melania » Mon Oct 23, 2006 3:16 pm

Enemy iei bursa?

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Oct 27, 2006 10:56 am

care-i diferenta?

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Sat Feb 10, 2007 6:54 pm

burse si abonamente pe card ar fi ceva util. dar cum facultatea noastra e cam varza, care e rostu sa faci zeci de mii de carduri, bancpost sau brd, cand conducerea schimba contractele in functie de oferta ciumpalaciulor de la banci??

si in plus eu am card. gratuit. moca. de la BCR - <EURO26 si e foarte bun si l-am folosit peste tot prin tara si afara

o mie de ani pace

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Sat Feb 10, 2007 6:55 pm

si am platit cu el si la carfur si am avut si reduceri la magazine pe baza lu euro26

User avatar
medic_pagan
senior
senior
Posts: 357
Joined: Tue Jul 25, 2006 10:38 am
Location: camin B

Postby medic_pagan » Sun Feb 11, 2007 2:17 am

Daca nu mi fac card nu mai mi iau banii ?

Mai avea putin si tipa la mine sa mi fac un nenorocit de card la BRD. Sa mii trimita pe Raifaissen - sa mi ia si comision daca vor! N am loc de 2 carduri.
morti la tava

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Sun Feb 11, 2007 10:58 pm

iti da bursa. dar cel mai bine sa o ia seful de serie pentru toti. ca e mai convenabil si pt secretara. ca doar sunteti 800

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Postby 187.92a » Sun Feb 11, 2007 11:07 pm

nu inteleg de ce sa nu faci card atata vreme cat e mult mai comod sa-ti ridici baniid e la bancomat decat sa alergi dupa seful de serie. in definitiv asta inseaman ca trebuie sa mergi zilnic la scoala, si eventuial si seful

in anul VI va fi mai greu, cand toata lumea vine 1x/luna. o sa vezi

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Tue Feb 20, 2007 5:16 pm

de ce sa imi fac card brd sau bancpost??? care trebe alimentat lunar si folosit lunar. nu vad logica. am card bcr si nu mi-as face alt card.

nu poate sa ma oblige nimeni sa fac asa ceva. si in plus, pentru multi de aci anu 6 e foarte departe.

si sa fim seriosi??? crezi ca o sa mai ai nevoie de ratb asa mult daca tot zici ca nu dai pe la scoala????

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Sat Jun 16, 2007 10:06 pm

da' daca nu dai pe la scoala stai in casa toata ziua sau mergi cu taxiu' ?

si la ASE e la fel, au contract cu BCR si studentii lor isi pot face card la BCR. taxele se platesc doar cu cardul BCR emis de ASE (nici macar orice card BCR).. asta e, economia de piata, trebuie sa-i iasa si facultatii ceva, indiferent cat de stupid e asta pt student
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests