cazari UMF

camine, informatii utile

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

cazari UMF

Postby victor » Mon Jul 07, 2003 6:46 pm

regulamentul de cazari pe perioada de vara si pentru anul urmator
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Khaos
senior
senior
Posts: 272
Joined: Tue Aug 26, 2003 1:16 pm
Contact:

Cazari ilegale in caminele UMF

Postby Khaos » Tue Aug 26, 2003 6:54 pm

Cunoasteti cazuri de cazari ilegale in caminele UMF? Nu vorbesc aici de o familie vai de capul ei la care numai sotia este UMF-ista sau etc ci studenti la cu totul alte facultati (politehncia) si care stau singuri in camera (si ce camera!) sau alte anomalii de acerst gen.
Ce este de facut?
כי העולם הוא רק תחנה של זמן
את מחפשת סודותיו בכל פינה
ומתפללת שתגלי אותם
רק שיהיה מי שישמע
רק שיהיה מי שישמע.

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sun Aug 31, 2003 4:57 pm

Scanurile de mai sus sunt un exemplu halucinant de tampenie monumentala si ignoranta crasa a conducerii UMF.

in anul de gratie 2003 intr-o romanie candidata la admiterea in UE sa spui ca sotul e capu' la familie si sa discriminezi impotriva femeilor e de-a dreptul imbecil.

in plus, sa folosesti cuvantul etnie in loc de cetatenie este iar imbecil, nu stiu ce consilieri juridici are UMF, dar nu prea stiu ce fac. Ar merita un proces sa le mearga fulgii...

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Sun Aug 31, 2003 5:01 pm

*/off-topic
mda, dar chiar daca ai plecat din romania de mult , sa stii ca pe aici lucrurile nu s-au schimbat prea mult ..
aceeasi birocratie, si culmea aceeasi atitudine a prestatorilor de servicii ( de orice fel , vanzator , societate comerciala ) de a considera ca iti face tie un serviciu. Si se mai zice ca e economie de piata ...
*/off-topic
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Sep 01, 2003 2:12 am

tot off topic:

si aici sectorul public e de cacao, un dezinteres major si ti se spune destul de des din prima ca nu se poate, nu neaparat din rea vointa, ci din ignoranta sau prostie. daca insisti, obtii. iar sa vezi chestii de genul ala scrise in orice document oficial e de neconceput.

din pacate trebuie sa treaca mai mult de o generatie sa se schimbe mentalitatile pe la noi, nu prea se poate vorbi de civilizatie cata vreme nu exista in constiinta oamenilor. faptul ca avem femei de moravuri usoare de lux, lumini si cazinouri nu ne califica pentru o lume civilizata.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Da?

Postby Enemy » Sat Sep 13, 2003 2:21 pm

V-atzi gandit si voi sa punetzi ceva fotografii din camine pe aici? cred ca ar interesa pe multi sa vada pe unde vor sta .. pe undevor ajunge dupa liceu.. sa li se faca o mica imagine asa :D

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Sat Sep 13, 2003 4:57 pm

cred ca multi ar dori sa ajunga la gazda daca ar vedea ce-i asteapta. :lol: socul trecerii de la comfortul de acasa e destul de mare,dar nu disperati. dracul nu-i asa de negru pe cat pare. si devine din ce in ce mai roz :P.
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Re: Da?

Postby darkside » Sat Sep 13, 2003 5:52 pm

Enemy wrote:V-atzi gandit si voi sa punetzi ceva fotografii din camine pe aici? cred ca ar interesa pe multi sa vada pe unde vor sta .. pe undevor ajunge dupa liceu.. sa li se faca o mica imagine asa :D

:lol: :lol: :lol: :lol:
mda, cred ca mai bine nu , ca nu va mai dau drumu parintii de acasa ..
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sun Sep 14, 2003 12:22 am

cea mai nasoala parte a caminelor sunt gunoaiele, chestie care se perpetueaza din generatie in generatie. pana nu se schimba atitudinea studentilor nu se vor imbunatati conditiile. (la fel si cu dusurile si budele, nu vin altii din afara sa faca mizerie). comfortul de acasa e in masura in care altii fac curat si spala la buda.

pare ciudat, dar in E budele au fost curate cand erau numai baieti.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Sun Sep 14, 2003 1:37 am

Cerbule, s-au mai schimbat lucrurile...in bine.. 8) Adica se simte diferentza fatza de acu 4-5 ani..Nu ca ar fi lumea mai civilizata ci pentru ca se face curat mai des..:lol:
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sun Sep 14, 2003 1:42 am

Unii poate se simt ofensati! cum sa spele buda sau pe jos la baie? "Da ce sunt femeie de servici" pun pariu ca majoritatea gandesc asa.. si de asta e si cum zicetzi voi .. mizerie..

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Mon Sep 22, 2003 10:50 pm

Desi situatia nu este inca definitivata , s-au stabilit deja niste tarife orientative :

U-uri - 700.000 lei / luna
B1, B2 - 650.000 lei /luna
E, P20 - 600.000 lei /luna
(in altele fie spus raman valabile tarifele de pe timpul verii)

Copii cadrelor didactice vor avea cazarea gratuita in E si P20 si vor avea reducere de 200.000 de lei in celalalte camine ( respectiv 500.000 lei in U-uri si 450.000 lei in B-uri)

Aceste tarife inca nu sunt definitive !!
Se incearca acum din partea organizatiilor studentesti ( SSMB si SSS ) o scadere a lor.
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
mastermind
junior
junior
Posts: 73
Joined: Tue Jul 08, 2003 3:18 pm
Location: Bucuresti

Postby mastermind » Wed Sep 24, 2003 6:29 pm

Si evident ca in fiecare an o sa fie obligatorie plata regiei pe 2luni in avans! :( Mai ales ca o sa fie "mica"!
Nu stie nimeni cand incep cazarile in toamna asta?
Magister dixit!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Wed Sep 24, 2003 8:00 pm

Cica era pe la rectorat un afis care zicea ca studentii de anul 6 trebuie sa elibereze camera pana pe 25. Or incepe pe 26 :?

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Thu Sep 25, 2003 12:43 am

la intrare la u4 scrie ca incep pe 26.
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
darkside
senior
senior
Posts: 410
Joined: Sun Jul 06, 2003 2:04 am
Location: Somewhere in US of A

Postby darkside » Thu Sep 25, 2003 2:12 am

Pe 26.09 .
Ultimul care pleaca sa stinga lumina ......

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Sep 26, 2003 1:54 am

s-au afisat listele cu cazari la rectorat, la serviciul social.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Thu Oct 16, 2003 3:59 pm

Cu deosebita incatare anuntam primele demersuri reusite:

- copii care au parinti cadre didactice (inclusiv pensionari) vor plati [b]cu 200.000 - 250.000 lei/luna mai putin [/n]fata de preturile propuse(de la 500.000/luna la 300-350.000/luna in Uuri) (preturi deja functionale, afisate). S-au aprobat azi dupa analiza propunerii [...] si urmeaza anuntul oficial. Probabil ca nu se vor da bani inapoi pe luna acesta deja platita, ci diferenta se va reporta pe luna urmatoare.

- alte demersuri continua, sa reducem toate preturile - dar sa vedem ce [mai] reusim.

User avatar
Pisica_den_Cheshire
senior
senior
Posts: 316
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:13 pm
Location: eternal pits of doom
Contact:

Postby Pisica_den_Cheshire » Thu Oct 16, 2003 9:49 pm

mey, da' cum ramane cu copiii de medici?
asta mi s-a parut intotdeauna o tampenie, aia cu parintzi in invatzamant dau redus, iar noi ashtialaltzi platim intreg. in 5 ani shi ceva n-am gasit logica la chestia asta.
Cats kick ass. Says so on the t-shirt.
ImageThis is my sig. Worship my sig.Image

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Fri Oct 17, 2003 12:11 am

Strigator la cer. Da ce, ei nu consuma curent si apa la fel sau poate chiar mai mult decat noi ceilalti? Si ce, faptul ca s-au nascut din parinti cadru didactic ii face studenti de prim rang? ASTA SE NUMESTE DISCRIMINARE SI IN ROMANIA ESTE INTERZISA DISCRIMINAREA IN ORICE DOMENIU!!! :evil: Cred ca acum e momentul propice sa ne exercitam drepturile constitutionale si nu ma refer la votarea constitutiei!!!
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
catalin
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sun Sep 28, 2003 8:24 pm
Contact:

Postby catalin » Fri Oct 17, 2003 11:53 am

Explicatia in ceea ce priveste "discriminarea" intre copiii de cadre didactice si copiii de medici provine din faptul ca facultatile sunt subordonate Ministerului Educatiei si nu Ministerului Sanatatii. Asa ca aceasta "discriminare" este in fapt o facilitate oferita de Ministerul Educatiei pt copiii salariatilor sai.
Si inainte de a sari in sus pe tema :"da aia de ce nu platesc?", ia un pic si citeste ce scrie in Statutul Cadrului Didactic, text cuprins in Legea Invatamantului, si anume ca studentii ai caror parinti sunt cadre didactice beneficiaza de gratuitate la cazarea in caminele facultatilor de stat. Si nu imi aduc aminte sa fi protestat careva fata de faptul ca UMF este printre putinele universitati care nu respecta aceasta prevedere, ci acorda o subventie lunara care in 5 ani de cand sunt in facultate a ramas la 200.000 lei pe luna.
Daca m-as ghida dupa postul precedent, ar trebui sa sarim toti in sus si pt discriminarea aplicata de SNCFR care acorda calatorii gratuite pt familiile angajatilor sai, probabil si pentru alte motive, dar nu mai imi vin acum in cap. Si nu o face nimeni...
Si daca o sa ma acuze cineva de subiectivism, pentru ca, intamplator sunt copil de cadru didactic, sa verifice lucrurile pe care le-am afirmat mai sus si sa imi spuna daca am zis ceva neadevarat.

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Postby alice18 » Mon Feb 13, 2006 11:38 am

am vazut ca a solicitat cineva niste poze din camine. ar fi o idee buna totusi ca e ceva de care trebuie sa te ocupi din timp. treaba cu parintii e relativa, ca unii vor sa mai dea si copiii lor de greu :lol: sa vada cum e, in speranta ca vor aprecia in sfarsit ce au avut acasa.
care e cel mai tare? am inteles ca in U sunt niste conditii bestiale, 2 in camera, baie, balcon, bucatarie... suna bine insa am inteles ca si shpaga e de vreo 10 mil. oricum, e pe bune sau sunt doar bancuri?
deci pot sa ma bazez pe voi ca puneti niste poze? :)

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Mon Feb 13, 2006 1:34 pm

nu, mai scrie inca vreo 3 posturi pe la diverse threaduri (se gasesc, nu-i bai ;)) si poate atunci vom pricepe si noi si vom da curs solicitarii tale :lol:. Parintii 'ceia stiu ei ce stiu ;).

in U-uri sunt 3 in camera.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Mon Feb 13, 2006 2:00 pm

alice18 wrote:am vazut ca a solicitat cineva niste poze din camine. ar fi o idee buna totusi ca e ceva de care trebuie sa te ocupi din timp. treaba cu parintii e relativa, ca unii vor sa mai dea si copiii lor de greu :lol: sa vada cum e, in speranta ca vor aprecia in sfarsit ce au avut acasa.
care e cel mai tare? am inteles ca in U sunt niste conditii bestiale, 2 in camera, baie, balcon, bucatarie... suna bine insa am inteles ca si shpaga e de vreo 10 mil. oricum, e pe bune sau sunt doar bancuri?
deci pot sa ma bazez pe voi ca puneti niste poze? :)


Iti dai seama ca nu pot sa fac poze in camera mea si s-o pun pe net s-o vada toti?pe culoare sau din afara as face.. E ok in U, ai baie bucatarie, un hol, si un balcon, si stau 3 in camera..

Daca ai medie destul de buna nu tre sa dai nici o spaga. Toti inteleg ca tre sa dai cine stie ce spaga ptr caminele astea. Nu e asa fratilor... daca ai dreptul te agiti un pic si il si obtii, fara prea mari sacrificii...

INTRARE CAMIN U1:

Image

PS: am sa revin si cu niste poze din interior.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Mon Feb 13, 2006 4:05 pm

De caminul U1 sa te feresti ca de draq
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Mon Feb 13, 2006 4:35 pm

de camin nu, de administrator poate...

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Postby alice18 » Tue Feb 14, 2006 1:01 pm

mersi pt poza enemy :) nu ziceam neaparat sa faci poze in camera ta, dar am vazut niste poze din E. Asa sa-mi fac o idee... pana la urma care e problema principala? administratorul sau caminul ? :shock:
cand se organizeaza simularea pt admitere?

User avatar
patry55ro
junior
junior
Posts: 50
Joined: Mon Nov 24, 2003 3:20 pm

Postby patry55ro » Tue Feb 14, 2006 4:31 pm

bai fata mie mi se pare sau tu esti putin pe aratura
ce draqu intrebi de simulare si de cazari si tu nici nu terminasi sa citesti "baltagu"
pune draqu mana si invatza ca iar veniti la medicina sa dati admitere si vreti sa intrati cu medii de sub 5 de nu stiti nici formula apei
in loc sa te intereseze materia de admitere tu intrebi de luxul din camine!!
daca vrei lux stai dracu acasa si nu mai spera s-o freci pe la bucuresti!!

User avatar
alice18
senior
senior
Posts: 170
Joined: Thu Apr 01, 2004 1:26 pm
Location: Bucuresti

Postby alice18 » Tue Feb 14, 2006 10:55 pm

mai ce ai? daca nu vrei nu raspunzi nu baga in seama mesajele. nu am voie sa intreb de camine ca ceilalti, sau cum? materia de admitere o cunosc foarte bine si nu cred ca ar trebui sa te intereseze prioritatile celorlalti. daca tot esti asa de revoltat nu mai da sfaturi aiurea, sa-ti pierzi vremea cu din astia de pe "aratura"

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Wed Feb 15, 2006 1:28 am

alice18 wrote:mersi pt poza enemy :) nu ziceam neaparat sa faci poze in camera ta, dar am vazut niste poze din E. Asa sa-mi fac o idee... pana la urma care e problema principala? administratorul sau caminul ? :shock:
cand se organizeaza simularea pt admitere?


Cred ca kooksee se referea la administrator, ca e putin cam ciufut si strict la plata, chiar si cand n-ai comis nici o inegalitate tot cu ochii a cearta parca se uita la tine...

In rest e ok, cred ca e cel mai bine intretinut camin de la medicina, unicul la care este si merge interfonul, camerele sunt in mare parte curate si NEdeteriorate, bateriile, robinetii sunt ok.

Simulare creq tre sa intrebi la alt topic nu aici, e prin luna MAI simularea.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Feb 16, 2006 12:13 am

Enemy wrote:de camin nu, de administrator poate...


da,sunt indisolubile
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Postby pinky » Thu Feb 16, 2006 1:49 am

Enemy wrote:In rest e ok, cred ca e cel mai bine intretinut camin de la medicina, unicul la care este si merge interfonul, camerele sunt in mare parte curate si NEdeteriorate, bateriile, robinetii sunt ok.




cred ca depinde si de locatari cand cheama instalatorul ca sa repare instalatia.....

User avatar
medic_pagan
senior
senior
Posts: 357
Joined: Tue Jul 25, 2006 10:38 am
Location: camin B

Postby medic_pagan » Fri Aug 25, 2006 5:57 pm

kooksee wrote:
Enemy wrote:de camin nu, de administrator poate...


da,sunt indisolubile


Care i faza ? Nu d alta - da o sa simt pe pielea mea ce spuneti...
morti la tava

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Fri Aug 25, 2006 8:40 pm

medic_pagan wrote:
kooksee wrote:
Enemy wrote:de camin nu, de administrator poate...


da,sunt indisolubile


Care i faza ? Nu d alta - da o sa simt pe pielea mea ce spuneti...
nush cum e administratoru de la u1...da ala de la u2 si u4 ruuulz :P cat despre punctaj...chiar daca l-am avut maaare....nu se uita nici draq la el ....sau...hai...fie conteaza....da putin de tot....

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Aug 26, 2006 7:02 am

rimpili wrote:
medic_pagan wrote:
kooksee wrote:
Enemy wrote:de camin nu, de administrator poate...


da,sunt indisolubile


Care i faza ? Nu d alta - da o sa simt pe pielea mea ce spuneti...
nush cum e administratoru de la u1...da ala de la u2 si u4 ruuulz :P .
mai e Grasu' administrator in U4? :)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

Tim
senior
senior
Posts: 263
Joined: Thu Aug 11, 2005 9:59 pm

Postby Tim » Sat Aug 26, 2006 5:02 pm

acuma ca unii dintre noi ne-am facut mari si ne-am luat zboru din caminele umf catre zone mai calde putem sa recunoastem (putem?) ca si aici e o maaare bataie de joc. administratorii, care probabil isi mai iau si ei suturi de la rectorat, sunt un fel semizei locali. frustrarile se impart cu darnicie mai ales catre necotizanti, lasand sa se inteleaga ca ar trebui sa multumesti cerului ca te-au primit in caminul lor. toapele de la serviciul camine , sau care dreacu o fi, de la rectorat merita si ele mentionate. daca nu esti cunoscut ca mare scula se tipa la tine invariabil, dar, avand in spate niste cururi monumentale, dezvoltate in anii de munca, panaramele se simt bine aparate.
ca sunt si tampiti printre studenti, nu poate contrazice nimeni, dar, dupa mine, ca importanta, nu se compara cu aia de care am zis.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sat Aug 26, 2006 7:31 pm

same ol' shit...


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests