comisie de cazare

camine, informatii utile

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

comisie de cazare

Postby aesira » Wed Oct 18, 2006 9:49 pm

doresc sa dezbat o problema, este vb de cea a cazarii in camine, despre faptul ca in primul an nu se primeste loc in camin si in ceilalti ani este foarte relativa primirea locului...adika toate lumea stie de mita la cote ridicate in umf-ul nostru.
ce parere aveti de formarea unei comisii alcatuite din studenti care sa participe la cazari? sa se introduca sist cu sefii de camine care sa verifice ce anume se face in camine? sa intrebam si sa primim rasp de ce dureaza curatenia atat de mult, de ce lifturile nu merg, de ce este oprit gazul?
ideea este poate imposibil de pus in practica dar merita macar incercat.Faceam comparatie cu alte centre universitare in care problema se pune intr-un mod mai civilizat si studentul este mai respectat decat la noi.Ar trebui sa fim mai uniti in aceste probleme care ne privesc pe toti. pilele nu vor disparea in veci, dar eu zic ca este realizabila reducerea spagii.
Daca nu facem nimik nu o sa se faca in veci nimik ptr noi.fiecare isi va vedea de treaba lui si apoi nu va stii de ce pe vecinul de palier nu il intereseaza ca lui ii inunda camera.
ma sperie cat de individualisti suntem cu totii si privim doar drumul din fata , fara sa take a look in dreapta sau stanga.
sunt foarte curioasa daca simtiti ca puteti face ceva, in primul rand daca sunteti interesati.
for true metal

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: comisie de cazare

Postby adi » Wed Oct 18, 2006 10:39 pm

aesira wrote:doresc sa dezbat o problema, este vb de cea a cazarii in camine, despre faptul ca in primul an nu se primeste loc in camin si in ceilalti ani este foarte relativa primirea locului...adika toate lumea stie de mita la cote ridicate in umf-ul nostru.
ce parere aveti de formarea unei comisii alcatuite din studenti care sa participe la cazari? sa se introduca sist cu sefii de camine care sa verifice ce anume se face in camine? sa intrebam si sa primim rasp de ce dureaza curatenia atat de mult, de ce lifturile nu merg, de ce este oprit gazul?
ideea este poate imposibil de pus in practica dar merita macar incercat.Faceam comparatie cu alte centre universitare in care problema se pune intr-un mod mai civilizat si studentul este mai respectat decat la noi.Ar trebui sa fim mai uniti in aceste probleme care ne privesc pe toti. pilele nu vor disparea in veci, dar eu zic ca este realizabila reducerea spagii.
Daca nu facem nimik nu o sa se faca in veci nimik ptr noi.fiecare isi va vedea de treaba lui si apoi nu va stii de ce pe vecinul de palier nu il intereseaza ca lui ii inunda camera.
ma sperie cat de individualisti suntem cu totii si privim doar drumul din fata , fara sa take a look in dreapta sau stanga.
sunt foarte curioasa daca simtiti ca puteti face ceva, in primul rand daca sunteti interesati.

desi nu mai stau in camin de ceva timp, am stat destul de mult -asta ptr cine se intreaba cu ce ocazie scriu aici :)

mi se pare o idee proasta aceea cu sefi din camine. nu stiu care mai este situatia in prezent, dar acum aprox 3 ani, cel putin in U, existau asa-zisi sefi de camine, studenti. acestia in general erau un fel de verze care il pupau in poponet pe administrator si petreceau in imbecilitate ore intregi in biroul acestuia/acesteia, in sfarsit, niste paraziti care in afara de interesul personal nu vedeau nimic. nu cred ca acum ar fi altfel.
nu cred ca aveti nevoie de SEFI de camine, ci doar de o comisie de COLEGI care sa fie prezenta in acele zile in care se face repartizarea locurilor, sa fie de fata si sa nu ii lase pe aia sa-si faca jocurile. la intrebarea daca studentii din comisie vor rezista tentatiilor, sa se raspunda prin a alege, aleator, cativa observatori, eventual din presa, sau sa fie inregistrata intreaga procedura :) . totul sa fie transparent. aceeasi comisie poate sa se ocupe si de sesizarile privind neregulile din camine.
normal ca totul este utopic cand vine vorba de propuneri care sa asigure un proces normal de cazare in camine...
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

dark_mind
junior
junior
Posts: 55
Joined: Wed Feb 01, 2006 1:07 pm

Postby dark_mind » Wed Oct 18, 2006 11:58 pm

Parerea mea este ca la noi cazarile se fac corect. Ca mai exista cativa care au avut anumite favoruri asta este peste tot este la fel. Sefii de camin nu ar rezolva problema ci ar face si mai multe probleme pentru ca ar face ce vor ei in camin. Eu cred ca mai degraba ar trebui sa se construiasca camine pentru ca numarul de studenti in anul 1 a crescut considerabil si e imposibil sa ii cazezi pe toti. Bine ca nu e ca la ASE unde anul asta din cate am inteles prioritate la cazare au avut studentii la taxa, ganditi-va cum ar fi la noi daca ar fi asa.

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Re: comisie de cazare

Postby Madi » Thu Oct 19, 2006 8:38 am

adi wrote:mi se pare o idee proasta aceea cu sefi din camine. nu stiu care mai este situatia in prezent, dar acum aprox 3 ani, cel putin in U, existau asa-zisi sefi de camine, studenti. acestia in general erau un fel de verze care il pupau in poponet pe administrator si petreceau in imbecilitate ore intregi in biroul acestuia/acesteia, in sfarsit, niste paraziti care in afara de interesul personal nu vedeau nimic. nu cred ca acum ar fi altfel.


Si anul trecut mai erau... In aceeasi situatie. :twisted:
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Fri Oct 20, 2006 7:05 pm

dark_mind wrote:Parerea mea este ca la noi cazarile se fac corect.


parerea ta nu este in concordanta cu realiatea. Exista un regulamenr de cazare pe care ni-l tot baga in bot afisandu-l pe toate geamurile la sfarsitul si inceputul anului pe care EI nu il respecta deloc.

Sa se faca ceva sa nu mai existe asa ceva? Niciodata ! si stiti de ce? pentru ca fiecare dintre noi e un mic blatist care incearca sa rezolve cate ceva, asa ca mai lasati-ma cu corectitudinea ca tot din cauza noastra am ajuns aici.

hai ciao

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Oct 21, 2006 12:51 am

iar va aberati.
dupa anul 2 toata lumea primeste loc in camin (doar sa fii prea tampit sa nu obtii- asta fara spaga). lasati-l pe enemy care e mai mic si crede ca toata lumea il persecuta.
normal ca atunci cand multi colegi de-ai nostri considera normal ca ei trebuie sa stea singuri in camera si fac tot posibilul pentru asta se schimba treaba.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
excristi
senior
senior
Posts: 164
Joined: Sun Sep 28, 2003 10:47 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Postby excristi » Sat Oct 21, 2006 11:05 pm

De exemplu daca un student face cerere de cazare si nu primeste camin... Cum este el tampit??
www.AdmitereMedicina.ro

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Oct 22, 2006 12:38 am

asta e axioma, nu e nimic de intrebat aici.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Oct 22, 2006 1:59 pm

sa vezi pe alte facultati supracazari in camere. nu ca la u-uri supracazare inseamna ca are unul pisica sau bf/gf.
dar in principiu doar stud de anul 1 la med au prob de anu fi cazati . pana in anul 6 chair nu sunt probleme.

iar cand ajungi rezident , atunci sa vezi distractie.
Red Apple

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Oct 22, 2006 8:03 pm

tu de unde stii?
esti rezidenta?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Postby danhia » Sun Oct 22, 2006 8:08 pm

nu, io sunt doctorita. :D dar am vazut la teveu ca saracii n-au unde sa stea..si alte alea.
Red Apple

rogue
Posts: 2
Joined: Fri Oct 06, 2006 9:28 pm

Postby rogue » Fri Nov 03, 2006 12:23 am

Sunt de acord cu majoritatea k nu e deloc o idee buna faza cu comisia. interesul isi poarta fesul si nimeni nu poate fi complet impartial. eu sunt unul din cazurile nefericite kre n-a primit camin desi am avut nota mare la admitere(96pct), si altii cu note mai mici s-au vazut intrati. ma depaseste modalitatea prin kre s-a facut repartitia, mai ales k stau in gazda si platesc o groaza de bani(nu eu, mama :D ). oricum teoretic totul suna bine, dar knd vine vb de practica, iti pui mainile in cap shi o lashi balta.
God heals and the Doctor takes the fee.

User avatar
aesira
senior
senior
Posts: 164
Joined: Thu Mar 03, 2005 1:43 pm
Contact:

Postby aesira » Sun Nov 05, 2006 4:13 pm

in legatura cu comisia de cazare, se va tine o sedinta probabil in ultima saptaman din noiembrie pe 29, 30 in care se va dezbate acesta problema.Sedinta va fi tinuta su sefii de serie din toti anii in sediul SSM, care vor discuta apoi cu seria pe care o reprezinta.
for true metal

User avatar
AllesGutte
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Nov 10, 2006 2:16 pm

Intrebare intrebatoare??????????????????????????????

Postby AllesGutte » Tue Nov 14, 2006 11:38 pm

Si pana la urma ce crezi ca va iesi din sedinta aia .......seva rezolva ceva sau va intalniti la un suc si va cinstiti in stilul pur parlamentar.


Parerea mea :
1. prea putine lucruri se fac in Umf pentru studenti , mai ales pentru cei care stau in camine.........
2. Decizile , comisile , hotararile care se iau in asociatile studentesti in marea majoritate sunt egale cu zero ca punere in practica , ca doar la teorie stam bine practica ne omoara ..........
3. Am spus-o si o mai repet .......sefi de serie sunt putini cei care nu-si vad de interesul propiu ( camera in U , preferabil singurei cu gf) si care chiar fac ceva ..........
4 . Chiar daca sa zicem ca se iau hotararile bune , si admitem ca
,,alesi" nostri isi fac treaba ..... tot o sa se puna bete in roate de la forurile superioare..........caci mi-e greu sa cred ca daca era dupa noi nu se schimba nimik in camine ...........
5 . Si apropo Umf-ul nu are taxele cele mai mari din Bucuresti dupa cum zicea cineva . Ce ziceti de 130 de milioane pe an la Regie-Film la ATF ? Dar totusi parca cu toti bani care vin de la straini adika 3600 de $ pe an nu poti sa renovezi macar niste camine , sa le pui un termopan si niste usi mai solide .Trebuie sa vedem la caminele de la POli si Ase ca se poate ? E cam rusinos totusi , voi ce ziceti? mai ales ca bate iarna la usa
Constinta e o invente evreiasca!
Moartea unui om e o tragedie , a un milion statistica!

......suntem din nou impreuna :D

P.S : dau o bere!

nergal
Posts: 2
Joined: Thu Nov 16, 2006 12:04 pm

Re: comisie de cazare

Postby nergal » Thu Nov 16, 2006 12:15 pm

adi frate care sefi de camin , ca aia nu mai sunt de pe timpul lui pitzuru ?

@aesira parerea mea ca sefii de serie care decid sa fie cei care stau in camine, nu bucurestenii

iar parerea mea comisia de cazare sfarseste sa o dea la pace cu merry si cu madam prunau.

de ce nu se dau locuri la anul 1 , ca aia sunt mai fraieri si dau mai multa shpaga. si chestia asta e creeata artificial , ca sa se dea shpaga. In principiu daca ai rabdare si bati rectoratul pana la 1 noiembrie ai loc garantat. Nu in U-uri dar in E/P20/Splai se gaseste.

regulamentul actual de cazare s-a votat in 1997 si nimeni nu a incercat sa il modifice (apropo cati din voi l-au vazut la fata?) nu kkt-ul ala care il afiseaza in fiecare an, ci ala cu votul in senatul univ.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Re: comisie de cazare

Postby adi » Thu Nov 16, 2006 7:22 pm

nergal wrote:adi frate care sefi de camin , ca aia nu mai sunt de pe timpul lui pitzuru ?
haha, am ajuns sa spun: "pe vremea mea" :lol: . desi am prins si perioada de dupa pizturu

anyway, scoateti-l naibii pe osama ala ptr inceput. un flagrant, ceva, inregistrare, se gaseste, daca sare calul aranjati-l
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests