Regia de camin 2006

camine, informatii utile

Regiacatcasa
Posts: 1
Joined: Fri Sep 29, 2006 1:43 pm
Location: Regie...dough

Regia de camin 2006

Postby Regiacatcasa » Wed Oct 04, 2006 12:17 pm

Dragii mei , dat fiind faptul ca subventiile de la minister au crescut dupa cum urmeaza :
"Subventia pentru camine a crescut astfel:
oct 2006 870.000
nov, dec 1.100.000
ian, febr 07 1.250.000 (noi am cerut sa creasca la 130
ron pe lunile de iarna)
mart 07 1.070.000
apr, mai 900.000 "
mie mi se pare perfect logic ca si regia de camin sa creasca proportional :

U-uri 1.950.000 pe cap de rezident
1.150.000 pe cap de student
800.000 pe cap de copil de cadru didactic

E, P20 1.500.000 pe cap de rezident
650.000 pe cap de student
gratis pt copil de cadru didactic

B1,B2 1.700.000 pe cap de rezident
850.000 pe cap de student
550.000 pe cap de copil de cadru didactic

Splai 46 ,48 1.500.000 pe cap de rezident
600.000 pe cap de student
800.000 pe cap de copil de cadru didactic
+ 60 ron contributie benevol obligatorie la cantina (10 mese)

Bolintineanu 1.700.000 pe cap de rezident
+ 60 ron contributie benevol obligatorie la cantina (10 mese)

Date fiind aceste tarife modice , un student strain , amarat si vai de capu lui , va plati pentru o camera in U-uri in care sta singur , 180 $ pe luna , pe una in B-uri 100 $ , in E, P20 70 $ …
Ne vedem la rectorat ;)

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Thu Oct 05, 2006 1:00 am

offtopic: Erm... Cumva esti domnisoara de la care am luat azi cablul? :D

ontopic: Ar trebui ca cele 3 societati studentesti (generala, stoma, farma) sa se intalneasca si sa faca ceva impreuna. Eu am propus deja la SSS, la urmatoarea intalnire vom discuta si despre asta, probabil vom incerca sa luam legatura si cu cei la de la generala si farma sa vedem cum putem rezolva problema.

In plus, de cand cu renovarile, o groaza de studenti nu au unde sa stea. Din ce am inteles, muncitorii trebuiau sa se apuce de treaba de prin vara (iulie, parca), dar nu au primit banii de la rectoratul UMF pana prin septembrie (din cate am inteles eu, cel putin). Da, acelasi rectorat care nu a platit factura de gaze. Daca nici UMF-ul (cu cele mai umflate taxe de studiu din ce am vazut pana acum) nu are bani...

User avatar
patry
junior
junior
Posts: 69
Joined: Mon Feb 27, 2006 2:17 pm

Postby patry » Fri Oct 06, 2006 1:48 pm

sunt toti niste scroafe!!
luni am vazut ca se aduceau pt camin cateva cutii cu spray Pronto de mobila, alte baxuri cu pronto de podea, colace de wc, sapunuri lichide, etc
o gramada de ******** scumpe pe care le bagau in vestibul la adimistratie...pe astea da bani rectoratu?????????

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Fri Oct 06, 2006 6:02 pm

evidet, doar nu vrei sa termine de pus gresie si faianta in u2....
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Fri Oct 06, 2006 7:32 pm

Erm, sa fim seriosi, am colegi care n-au nici chiuveta in bucatarie/baie si tu vrei gresie si faianta? Stiu ca pe fata este deja, dar arata ca un c...posterior.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Fri Oct 06, 2006 8:14 pm

pe hol draga, pe hol, nimeni n-are chiuveta in bucatarie in u2, le-au dat aia jos sa puna faianta
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Mon Oct 09, 2006 1:56 am

Leviathan wrote:Eu am propus deja la SSS, la urmatoarea intalnire vom discuta si despre asta, probabil vom incerca sa luam legatura si cu cei la de la generala si farma sa vedem cum putem rezolva problema.



Daca problema ajunge pe mana SSx, unde x poate fi M, F, S, MG, MSH - de la moashe - sau ce va mai trece prin cap... putem sta linistiti - discutam pan ala toamna cand preturile vor sari din nou.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Tue Oct 10, 2006 9:03 am

Okay, alta sugestie? Ca daca ne ducem unul cate unul cred ca o sa ii doara in fund de noi. Ca si pana acum, de altfel.

Ideea e ca daca noi, studentii, nu facem ceva, nimeni nu o sa faca pentru noi. Ma gandisem la asociatiile studentesti pt ca ele s-ar putea sa aiba cate un cuvant de spus...

User avatar
AllesGutte
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Nov 10, 2006 2:16 pm

CONCLUZIE AMARA

Postby AllesGutte » Sat Nov 11, 2006 11:56 am

Stau si ma amuz cand vad oameni care inca mai au incredere si isi mai pun sperantele in ce va face guvernul , ce va face X de la rectorat sau libininosul de sef de serie care chipurile te reprezinta si pe tine amaratul in fata la .......aia mari care iau decizi .................
.................cand o sa pricepeti ca putini oameni in tara asta isi pun pielea la saramura ca sa schimbe ceva ........cand o sa pricepeti ca chiar dc mai rasare unul este repede inlaturat si dat jos din functie ..........

.............Sefii de serie bagati in SSM nu fac nimik decat pentru ei sa mai ia o camera libera sa mai o pupe in fund pe aia de la serviciul social si sa se mai dea bine pe langa Pandele ...........am mai spus si o mai spus ...............puterea corupe - asa e spiritul romanului mai slab la tentatii.................
.............Cat despre comisii ..............:) ...........:) ............este o vorba in Parlament si cred si in filmul 15 apare < Cand vrei sa ingropi si sa complici si mai mult o situatie , formezi o comisie........> ..........dupa cate vad merge de succes in PARLAMENT .............NU VAD de ce nu ar merge si aici......la camine.....
Constinta e o invente evreiasca!
Moartea unui om e o tragedie , a un milion statistica!

......suntem din nou impreuna :D

P.S : dau o bere!

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Sat Nov 11, 2006 7:09 pm

Erm... Dude, is your keyboard broken? Curat-o si tu putin, poate nu se mai balbaie asa.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Sat Nov 11, 2006 11:57 pm

despre idee era vorba. Eu cred ca are perfecta dreptate.

User avatar
stefan_georgescu
senior
senior
Posts: 110
Joined: Sun Jun 19, 2005 1:21 am
Contact:

Postby stefan_georgescu » Sun Nov 12, 2006 11:24 am

Poate ati aflat ca a scazut regia la 1 000 000 :shock: /student si la 600 000 / :shock: student copil de cadru didactic si asta incepand cu luna noiembrie. De restul caminelor nu stiu.
Nu ne vindem tara!
O dam pe gratis!

User avatar
AllesGutte
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Nov 10, 2006 2:16 pm

O IDEE......................RESTUL RAMANE DE COMPLETAT.

Postby AllesGutte » Sun Nov 12, 2006 3:27 pm

Ma scuzi , spatiile libere erau pentru meditatie , ce sa fac? limba romana e cam grea pentru un strain ..............chiar daca o vorbeste mai bine decat unii NASCUTI SI CRESCUTI pe aici.

Credeam ca adaugi si tu ceva mai interesant . Cand lumea nu are ce zice se ia de limbaj sau de gramatica , un lucru de altfel foarte tipic ca doar romani se poarta mai balcanic decat balcanicii...............

Sa moara si capra vecinului.............
Constinta e o invente evreiasca!

Moartea unui om e o tragedie , a un milion statistica!



......suntem din nou impreuna :D



P.S : dau o bere!

User avatar
KeinEngel
senior
senior
Posts: 225
Joined: Sun Jan 09, 2005 1:50 am

Postby KeinEngel » Sun Nov 12, 2006 4:41 pm

Ciudat, pe alt thread te luai tu de cum scrie cineva:)

Ideea mi se pare inutila. Atata timp cat nici macar nu intentionezi sa faci ceva, stai in banca ta si taci.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Sun Nov 12, 2006 10:52 pm

gigi, jet!
1. n ai inteles aluzia (k sa fiu mai explicita: am avut si eu ceva pb cu osama ala)
2. perfect d acord cu KeinEngel

User avatar
AllesGutte
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Nov 10, 2006 2:16 pm

Replica la replica.......

Postby AllesGutte » Tue Nov 14, 2006 11:08 pm

<Capul plecat sabia nu-l taie> cam asa se zice pe aici nu?????

Cat despre facut ceva cred ca prin descriderea acelui topic fac indeajuns . De tacut imi pare rau nu pot sa tac , am fost educat in spiritul libertatii de exprimare ...........cel putin asa este la mine in tara .

Asta am observat aici daca cineva face ceva i se da in cap ..... sau i se inchide gura .....

Oricum discutii , discutii , discutii..................inutile ca oricum nu se schimba nimik .....aici.......si de altfel am vazut viteza de schimbare aici in 15 ani ......aproximativ 30 km/h

Pentru madam.......ma bucur ca de data asta ai scris corect ......ai dat dovada de civilizatie .....cat despre afirmatia ,, jet " :) numai pe colorati locali i-am mai auzit .........am pretentii de la tine.....ca doar ne vrem cu o diploma si halat alb......adika respectati......cu toate ca la cum arata toaletele .......dupa cum zicea cineva printr-un alt topic .....pline de tampoane si rahati........( mai nou numai prin weekend......multumiri doamnelor de la salubrizare ptr restul saptamanii) nu prea miroase a persoane elevate.......
Constinta e o invente evreiasca!

Moartea unui om e o tragedie , a un milion statistica!



......suntem din nou impreuna :D



P.S : dau o bere!

loreleiii
junior
junior
Posts: 97
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:34 pm

Postby loreleiii » Wed Nov 15, 2006 12:44 am

AllesGutte, dar de ce nu ai ramas tu la tine in tara?
Daca tot ai venit in Romania, ar trebui s-o respecti,nu e nevoie sa-ti placa. Deci scarba de tara pusa pe post de semnatura cred ca nu-si are rostul.

User avatar
AllesGutte
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Nov 10, 2006 2:16 pm

Concluzie...................

Postby AllesGutte » Wed Nov 15, 2006 7:36 pm

Ce intrebare tipica , de altfel mereu aceiasi cand suntem pusi in fata unor realitati care deranjeaza , intrebare la care m-am tot plictisit sa raspund ......
Sa zicem ca nu am venit aici de buna voie, ca nu a fost decizia mea si ca regret ani pe care i-am pierdut facand medicina ......cat despre negativismul meu din semnatura ......:D .....probabil ca esti prea mic/a si inca prea neintrat/a in sistem ca sa ajungi si tu la concluzia asta ........dar mai ai destul timp.
Cand am venit aici aveam un mare respect dar treptat mi l-am schimbat in dispret si asta nu datorita tarii fiindca este foarte frumoasa ci datorita oamenilor care sunt aici ............ spagii la profi , nepotisme si alte magarii ......poate nu stii cum esti vazut daca esti strain aici , ceva de genul <gata e de afara are bani sa ne dea si noua>
Daca tu crezi ca dupa 3600 de $ pe an mai trebuie dati si de la 300 de euro la examele importante si sa mai poti sa si respecti acest sistem care e general de altfel ......la orice sanatate , politie , guvern atunci eu te rog sa ma scuzi dar nu pot sa am alta parere.....................ti-o las tie sa o iubesti si respecti.
Constinta e o invente evreiasca!

Moartea unui om e o tragedie , a un milion statistica!



......suntem din nou impreuna :D



P.S : dau o bere!

loreleiii
junior
junior
Posts: 97
Joined: Thu Nov 17, 2005 5:34 pm

Postby loreleiii » Thu Nov 16, 2006 12:38 pm

Realitati care deranjeaza se gasesc peste tot. Imi pare rau ca a trebuit sa vii aici fara voia ta, e greu intr-o tara straina fara entuziasmul care sa te impinga de la spate peste obstacole si orice tara straina le are. NU, nu stiu cum e sa fii student strain aici, dar am avut colegi din alte tari care erau efectiv prea saraci ca sa dea spaga de care vorbesti tu. Au terminat facultatea fara exceptie, daca au invatat, uneori chiar daca nu. E adevarat ca se da spaga, sistemul e profund corupt, dar e o exagerare ca fara spaga nu se poate supravietui.
Si da, eu imi iubesc si respect tara asa cum este.Stiu ca il alte parti e mai rau si in alte parti e mai bine, depinzand de ceea ce cauti.

leonardo
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Nov 24, 2006 1:27 am

Postby leonardo » Wed Nov 29, 2006 1:18 am

Am o intrebare va rog!!!!
Unde pot depune cereri pentru cazare rezident si cam cat de mult sa sper ca pot prinde loc?
Am inteles ca la rectorat UMF si cnpds (langa sp.sf.pantelimon).
Si in alta parte?
Fiecare loc de depunere a cererilor are anumite camine? Sau cum stau lucrurile?
Va rog astept un raspuns!!! :what:


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests