Nu dati spaga la cazare !

camine, informatii utile

Ai dat spaga la cazare ?

Poll ended at Fri Dec 31, 2004 1:39 pm

A. Nu
18
67%
B. Da
9
33%
 
Total votes: 27

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Nu dati spaga la cazare !

Postby doctorpieleanu » Wed Sep 22, 2004 1:39 pm

In urma numeroaselor sesizari despre mizeriile pe care le fac responsabilii cu cazarea , Ministerul Educatiei pune la dispozitie un numar de telefon special : 315.42.35 sursa : Antena 1

Iar in continuare aici puteti sa spuneti cam ce spagi se mai cer, si cam la cine credeti ca ajung banii, si cine e " tatal " acestei retele.

PS . Acest post se pute pune si la "cazare camine " , las administratorii sa-l duca unde cred de cuviinta.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Tue Sep 28, 2004 1:21 am

dak nu obtii altfel ce vrei sa faci?

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Tue Oct 05, 2004 5:48 pm

Vezi regulament pentru info campus. http://imed.ro/forum/viewtopic.php?t=1724
RTFM=Read The la naiba Manual
UTFG=Use The la naiba Google
STFW=Search The la naiba Web
RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Postby doctorpieleanu » Wed Oct 06, 2004 1:40 pm

''NU furnizati informatii gen cutare ia spaga de la cutare daca nu aveti dovezi pe care sa le sustineti in fata institutiilor abilitate, in cazul unei anchete. va asumati responsabilitatea pentru aceste informatii.

Posturile care contin informatii de genul acesta vor fi sterse'' (regulament)


Totusi cei care au dat spaga au voie sa recunoasca?

User avatar
Madi
elder
elder
Posts: 666
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:16 am
Location: Tei
Contact:

Postby Madi » Wed Oct 06, 2004 3:23 pm

Presupun ca nu... Pentru ca o data spaga data, e greu sa mai ai o dovada a faptului ca ai dat... :evil:
Poate daca ai ceva inregistrari, sau bani insemnati, sau...
Dagli amici mi guardi Dio, dai nemici mi guardo io!

User avatar
droopy
elder
elder
Posts: 560
Joined: Tue Nov 25, 2003 3:41 pm
Location: Onyxia's Lair

Postby droopy » Wed Oct 06, 2004 3:24 pm

Poti spune ca ai dat shpaga atata timp cat ai probe care pot fi prezentate unei eventuale anchete; pentru ca daca zici ca ai dat shpaga si nu poti dovedi acest lucru se incadreaza la capitolul calomnie (reglementata de lege).

Ideea de baza ar fi : fara dovezi nu postati informatii de genul acesta.
RTFM=Read The la naiba Manual

UTFG=Use The la naiba Google

STFW=Search The la naiba Web

RTFA=Read The la naiba Article

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Oct 06, 2004 4:58 pm

Heh... hai ca exagerezi crunt, droopy. Ce rost mai are sa faci o sectiune de genul asta pe un forum daca pui reguli stupide ca asta? Forumul este public, dar nu este un organ de presa si nici organ de ancheta. Nu se vrea (nu poate fi) o sursa de informatii strict verifcate. Opiniile si spusele userilor sunt ale lor nu ale forumului, chiar daca regulamentul vorbeste nu stiu ce despre proprietate. Utilitatea forumului este data tocmai de aceea ca al sau continut este "contribuit" de membri nu pus la dispozitie de un grup sau altul. Trebuie sa fie o platforma libera unde oamenii sa spuna ce cred ei ca li s-a intamplat. Nu e un proces, nu esti prim-procuror, esti un nene si tu pe-aici si nu ai nici un dreptul sa modifici insasi filosofia pe care se bazeaza ideea de forum. In cazul, mai mult sau mai putin probabil, in care cineva actioneaza in justitie forumul pentru a obtine datele de identitate voi sunteti oricum obligati sa le dati datele pe care le aveti (IP etc..) si e treaba lor sa il gaseasca pe user, si e treaba userului sa se apere in instanta. Problema rezolvata

Pe site-urile http://www.nudaspaga.ro si http://www.anchete.ro - proiecte finantate de Comisia Europeana - oamenii sunt incurajati sa povesteasca despre spagile pe care le-au dat. Nu spun ca daca ei accepta astfel de mesaje inseamna ca si forumul nostru le poate accepta; dar nici forumul nu are de ce sa se sperie, tot asa cum ei nu au de ce sa rapsunda pentru acele informatii pentru ca mentioneaza la tot pasul ca nu sunt puse acolo pe post de informatii reale si ca reprezinta doar opinia autorilor respectivi. Pana si CNN-ul are un open forum, pe post, nu pe site, care prezinta tot soiul de aberatii si e protejat de un avertisment similar. E o practica atat de raspandita ca nu imi vine sa cred ca nu o cunoasteti.

<slippery slope> unde ajungem? Pai daca nu se mai pot formula astfel de mesaje acum, atunci, logic, ar trebui sa se renunte si la judecatile de valoare despre profesori / asistenti / examene. Ar trebui sterse repede posturile care spun ca la un examen sau altul se copiaza, mai ales daca e vorba despre examenul de licenta (asta asa, ca sa ajungem si la unele dintre cauze, urechi, auzit, etc). Imediat, este normal sa nu se mai poata exprima diverse opinii despre organizarea rezidentiatului, userii fiind somati sa posteze exclusiv informatii de pe site-ul rezidentiat2004.ro si din Viata Medicala (aceasta din urma doar daca pot atasa scanul). Problemele legate de copyright, insa, impiedica atasarea scanului respectiv, asa ca userii pot doar sa spuna "am citit ceva pe tema asta in VM, vedeti si voi". In plus, ink-ul catre rezidentiat2004.ro e link, deci e discutabil daca e acceptat de regulament... . Discutiile despre alegeri si partide sunt si mai riscante - in doctrina asta noua, opiniile alea apartin forumului, care cel mai bine ramane apolitic asa ca mai bine lipsa. Nici despre Bush si Kerry nu e atat de safe sa vorbim ca acolo chiar nu avem dovezi. Threaduri precum "pentru liceeni" sau "top nemultumiri" descriu, inevitabil, facultatea in termeni nu prea frumosi, conducerea acesteia s-ar putea simti jignita asa ca e musai sa dispara. De fapt, la o analiza mai atenta, formatul de forum este cat se poate de periculos si e mai bine sa fie inlocuit cu o colectie bloguri cu autori verificati si cunoscuti care sigur nu vor pune in intr-o lumina proasta site-ul</slippery slope>

Lasand la o parte slippery slope-ul, chiar cred ca nu e cazul sa deviem atat de tare de la ideea de forum. Eu zic sa lasati continutul ideatic al posturilor in afara "ariei de expertiza" a moderatorilor. Droopy, las-o pe Elena Ceausescu sa se odihneasca in pace, lasa-le utilizatorilor problema dovezilor, care oricum le apartine. Este o informatie banala ca fenomenul coruptiei este cel mai greu de dovedit si ca lupta impotriva sa se BAZEAZA , in mai mare masura decat pe justitie si politie, pe modificarea atitudinilor, pe expunerea publica a celor corupti si, in general, pe circulatia libera a informatiei. Se stie ca, in lume, varful de lance e reprezentat de societatea civila din care, sper ca, inca, face parte si forumul asta.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Oct 06, 2004 5:09 pm

cand o sa fim independenti de orice provider de net din romania la care poate ajunge vreo mana lunga, atunci cu mare placere o sa dam exemple de spagi. deocamdata NU vrem sa avem nici un fel de probleme juridice cu nimeni si ne-am luat toate masurile pentru asta.

forumul ASTA nu se doreste in acelasi timp si un loc de informare pentru studenti si un mijloc de lupta contra spagii! noi nu avem avocati in spate, sau bani sa angajam unii. nu-mi da exemple cu cnn, si fii te rog mai ancorat in realitatea crunta din romania..

in momentul asta ne concentram sa tinem forumul sus pentru rezidentiat!! ar fi mare pacat sa ne trezim iarasi cu netul taiat tocmai atunci. nu spun ca fix de la spagi o sa se intample, dar cu "interventiile" de la noi nu poti sti niciodata.
Last edited by eugen on Wed Oct 06, 2004 5:13 pm, edited 1 time in total.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Wed Oct 06, 2004 5:12 pm

Nu vreau sa postez gen chat, dar trebuie sa spun doua lucruri:

1. eu chiar sunt convins ca forumul nu ar avea probleme din cauza spuselor unui utilizator; nu pot sa va oblig sa credeti acelasi lucru, asta e.

2. iti multumesc pentru acest raspuns si vreau sa spun foarte serios ca m-a bucurat enorm sinceritatea; atitudinea asta chiar ma incredinteaza ca este posibil parteneriatul administratie - useri de buna credinta.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)



Get firefox

User avatar
eugen
Site Admin
Posts: 687
Joined: Sat Jul 05, 2003 10:42 pm
Contact:

Postby eugen » Wed Oct 06, 2004 5:21 pm

asa a fost intotdeauna; si eu ma bucur ca n-ai intrat cu ba *** administratorilor

si ne-am bucura foarte mult in general daca lumea si-ar concentra energia pe ce e de facut si cum putem sa ajutam, nu pe ce se scrie acum la forum feedback. da ma rog.. nu ma astept la nimic bun nici in continuare.


cat despre spagi, in 2002 cred ca deschisesem eu un topic despre asta, cu exemple concrete. n-au prea postat multi, si s-a stins subiectul pana la urma. in schimb de-atunci am vazut cat de usor ni se poate inchide gura daca nu iesim cu hosting-ul din tara. iar acum cand sunt alegeri, si ziarele vaneaza subiecte de genul asta, nu poti sa stii. ce pot sa-ti promit este ca incercam sa o facem si pe asta, cat de curand. deocamdata sa trecem si hopul rezi 2004

User avatar
doctorpieleanu
senior
senior
Posts: 134
Joined: Sun Oct 05, 2003 11:50 pm
Location: Bucuresti

Postby doctorpieleanu » Thu Oct 07, 2004 12:01 am

In 2003 ,cand inca nu se atinsese apogeul , Evenimentul Zilei facea o ancheta . Rezultatele.....

?Procuratorii? de locuri in camine

Ana-Maria Vieru
Marti, 23 Septembrie 2003

Ei sint cei care fixeaza si ?bursa? spagilor: intre 100 si 250 de euro

Cu zece zile inaintea inceperii anului universitar, pe peretii caminelor din complexele studentesti au inceput sa apara tot mai multe afise pe care scrie ?cumpar loc in camin?. Spaga pentru cazare a devenit un fenomen normal, acceptat de toata lumea si care nu mai mira pe nimeni. Acum a inceput sa se calculeze in euro pentru ca trebuie sa ne adaptam pietei europene. Pentru un loc intr-o camera de trei persoane, cu grup sanitar propriu, se dau 250 de euro, iar pentru unul intr-o camera de doua persoane, fara grup sanitar propriu, cum sint cele din Grozavesti, se plateste o suma cuprinsa intre 100 si 150 de euro. ?Daca s-ar face mai multe controale la inceputul anului, cei care stau ilegal in camine ar fi descoperiti, dar aceste controale nu se fac?, a declarat, ieri, Nicu Banicioiu, presedintele Uniunii Studentilor din Romania.
?Vind loc fata P8, cadru didactic? se putea citi ieri pe o cabina telefonica in complexul Regie. Sunam la numarul din anunt, dar ni se raspunde ca tranzactia s-a facut deja. ?Titularul locului este copil de cadru didactic, deci oferta era buna pentru ca beficiaza de reducere 50 la suta la regia de camin. Era intr-o camera cu patru locuri, cu baie proprie. S-a vindut cu 150 de dolari?, ni s-a spus la telefon. Ofertele de vinzare afisate pe ziduri sint insa extrem de putine. ?S-a mai bagat si politia pe fir anii trecuti si le este frica. Acum se face prin rude, prieteni sau cunostinte?, ne-a explicat un student in anul V la Politehnica. ?De fapt, cei care fac tranzactia sint procuratorii. Este o meserie noua. Ei fixeaza bursa spagii, iar comisionul procuratorului este de la 20-30 de euro pina la 100 de euro, in functie de cum se negociaza. Studentul este numai interfata intre vinzator si cumparator?, ne-a spus Nicu Banicioiu. Garantia protectiei nu este de suta la suta deoarece exista riscul ca aceia care stau ilegal sa fie descoperiti. Cei care isi vind locurile din camine prefera sa inchirieze un apartament cu doua camere, sa stea impreuna cu alti trei prieteni si atunci chiria este aproximativ egala cu regia de camin, iar conditiile sint mai bune. In aceasta iarna, regia de camin va ajunge la 800.000 de lei pe luna. In Bucuresti sint rezolvate aproximativ 60-70 la suta din cererile studentilor, iar in alte centre chiar mai putin. La Iasi, de exemplu, sint satisfacute numai 50 la suta din cereri, dupa cum afirma reprezentantii organizatiilor studentesti.


Copyright © 1996-2004 Evenimentul Zilei Online.
<http://www.expres.ro/images/layout/site/dot_clear.gif>


PS Sa inteleg ca articole si anchete (din ziare) care vorbesc despre spagi avem voie sa postam.


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests