În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anul I?

camine, informatii utile

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anul I?

Postby Kay Scarpetta » Wed Aug 08, 2012 9:53 pm

(Precizare: am fost admisă la UMF Bucureşti, MG)
Cazurile sociale am auzit că ajung prin A2. Cu 97 de puncte am vreun avantaj sau tot unde vor ei voi fi repartizată?

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Jerome » Thu Aug 09, 2012 10:21 am

Daca ai punctaj mare la admitere, primesti cazare in U-uri. Io asa am primit. Trebuie sa faci cerere insa, ca altfel nu te baga nimeni in seama.

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Thu Aug 09, 2012 10:59 am

Jerome wrote:Daca ai punctaj mare la admitere, primesti cazare in U-uri. Io asa am primit. Trebuie sa faci cerere insa, ca altfel nu te baga nimeni in seama.


Când să fac cerere? Că luni, când m-am dus eu, doamna de acolo mi-a spus să nu completez nimic la rubrica "Opţiune cămin".

Edit: am sunat adineauri la rectorat şi cică să mă mai duc acolo, "să mai vorbesc". E posibil să fac un drum degeaba?

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Thu Aug 09, 2012 11:14 am

Nu înţeleg de ce atâta hârţogărie şi bătaie de cap; dacă am punctaj de U, n-ar fi normal să mă repartizeze acolo de la bun început, fără alte insistenţe?

În fine, însă măcar un lucru să ştiu: se mai poate face ceva acum, că am depus deja cererea? Sau trebuie să recurg la metoda lui holliday (care nu ştiu cât de eficientă se va dovedi)?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby holliday » Thu Aug 09, 2012 11:16 am

Pai greseala e si a ta ca ai ascultat'o pe tanti aia cand ti'a spus sa nu'ti pui preferintele referitoare la camin.
trebuie sa fi mazgalit acolo in ambitie un U .

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Thu Aug 09, 2012 11:21 am

Dacă nici pe aia care se presupune că ştie ce trebuie nu e bine că am ascultat-o, atunci pe cine să ascult? Nu e ca şi când tanti aia ar fi fost un alt doritor de cămin care mi-ar fi dat sfaturi greşite ca să mai scadă din "concurenţă".

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Jerome » Thu Aug 09, 2012 11:29 am

Kay, mergi si la rectorat si lasa o cerere, cu punctajul, caminul pe care il vrei pentru ca nu e pierdere de timp. Merita sa stai in U si ai sanse mari. Io am locuit acolo 6 ani de zile, ai baie, bucatarie, balcon, e ditamai garsoniera. Succes!:)

PS Vezi ca holidei e din Cluj, n-are nici o idee despre cazarea din Bucuresti si trolleaza. L-am si raportat.

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Thu Aug 09, 2012 11:33 am

Mersi, Jerome! Dilema mea era dacă mai pot să fac ceea ce mi-ai zis tu dacă am depus deja cererea "standard", fără să îmi exprim opţiunea, fiindcă aşa mi-a zis tanti de la rectorat.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby holliday » Thu Aug 09, 2012 11:35 am

Jerome wrote:Kay, mergi si la rectorat si lasa o cerere, cu punctajul, caminul pe care il vrei pentru ca nu e pierdere de timp. Merita sa stai in U si ai sanse mari. Io am locuit acolo 6 ani de zile, ai baie, bucatarie, balcon, e ditamai garsoniera. Succes!:)

PS Vezi ca holidei e din Cluj, n-are nici o idee despre cazarea din Bucuresti si trolleaza. L-am si raportat.

sper ca m'ai raportat corect gramatical.

on topic: la cluj se ocupa osm'ul de repartitia pe camine.
rectoratul doar ii excludea de la medicina pe cei ce vindeau locurile.
acolo e seriozitate, sunt reguli stricte, sa nu comparam universitatile.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Jerome » Thu Aug 09, 2012 11:39 am

Mersi, Jerome! Dilema mea era dacă mai pot să fac ceea ce mi-ai zis tu dacă am depus deja cererea "standard", fără să îmi exprim opţiunea, fiindcă aşa mi-a zis tanti de la rectorat.

Da, poti, pentru ca ai toate drepturile. In mod normal ar trebui sa fii distribuita fara probleme in U-uri daca ai punctaj mare, indiferent daca ai cerut asta in cererea tip sau nu... Dar e bine sa faci tot ce tine de tine, de asta zic de rectorat. :)

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Thu Aug 09, 2012 11:43 am

Jerome wrote:Da, poti, pentru ca ai toate drepturile. In mod normal ar trebui sa fii distribuita fara probleme in U-uri daca ai punctaj mare, indiferent daca ai cerut asta in cererea tip sau nu... Dar e bine sa faci tot ce tine de tine, de asta zic de rectorat.


Ok, mulţumesc frumos pentru ajutor! Mă duc mâine. :)

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Jerome » Thu Aug 09, 2012 11:44 am

Pentru putin! Bafta! :)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby holliday » Thu Aug 09, 2012 12:31 pm

Kay Scarpetta wrote:
Jerome wrote:Da, poti, pentru ca ai toate drepturile. In mod normal ar trebui sa fii distribuita fara probleme in U-uri daca ai punctaj mare, indiferent daca ai cerut asta in cererea tip sau nu... Dar e bine sa faci tot ce tine de tine, de asta zic de rectorat.


Ok, mulţumesc frumos pentru ajutor! Mă duc mâine. :)

de ce nu azi?
nu lasa pe maine ce poti face azi. maine poate fi prea tarziu.

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Thu Aug 09, 2012 1:03 pm

Nu ştiu câtă înţelepciune populară şi câtă ironie se află în postul tău :D

Păi, e destul de simplu de ce nu azi: pentru că nu aş ajunge la timp. S-ar încheia programul rectoratului.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby holliday » Thu Aug 09, 2012 1:51 pm

Nu e ironie deloc.
Voi nu puteti trimite de exemplu prin fax o cerere?
trebuie sa va deplasati 500de km pt o cerere???? :shock: :shock: :shock:

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Thu Aug 09, 2012 2:26 pm

holliday wrote:Voi nu puteti trimite de exemplu prin fax o cerere?


UMF Bucureşti şi UMF Cluj nu seamănă între ele nici din punctul ăsta de vedere :lol:

Conform informaţiilor de contact postate pe site, de fax beneficiază numai facultatea de Farmacie. Şi conform metodologiei de precazare, cererile fie se depun personal la Serviciul Social, fie se trimit prin poştă. Nici pomeneală de fax :)

În situaţia mea, însă, nu cred că ar băga nimeni în seamă o cerere nouă, din moment ce există deja una. Ar trebui nişte explicaţii, pe care nici măcar telefonic nu le pot da/primi, deoarece se aude un zgomot ciudat, care îngreunează comunicarea. Respectiva mi-a zis: "aşa e la noi, uneori se aude, alteori nu; reveniţi cu un telefon". Am revenit, dar nu mai răspunde nimeni.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby holliday » Thu Aug 09, 2012 2:37 pm

Vai de capul meu.
O sa'ti tin pumnii in toata istoria asta, sper sa iti rezolvi problema, asa cum ar trebui si sa'ti obtii acel loc in caminul dorit.
Mult succes¨! :allright:

ps: totusi, mergi si mai fa'i o cerere cu tot ce trebuie in ea si depune'o direct la rectorat. i'ai si numarul de inregistrare, ca sa ai o urma, sa nu te trezesti ca joaca secretarele baschet la cosul de gunoi cu ea.

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Thu Aug 09, 2012 2:45 pm

Mulţumesc frumos!

Cât despre asta...
holliday wrote:totusi, mergi si mai fa'i o cerere cu tot ce trebuie in ea

...n-aş prea vrea să le dau eu ce vor ei, ci să-mi dea ei mie ceea ce merit (asta dacă "tot ce trebuie în ea" cuprinde şi vreun plic cu o oarecare sumă). Dacă nu reuşesc, o să stau în căminul mai puţin bun decât U-urile, dar pe plac tot nu le voi face.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby holliday » Thu Aug 09, 2012 2:53 pm

Mulţumesc frumos!

Cât despre asta...
holliday wrote:totusi, mergi si mai fa'i o cerere cu tot ce trebuie in ea

...n-aş prea vrea să le dau eu ce vor ei, ci să-mi dea ei mie ceea ce merit (asta dacă "tot ce trebuie în ea" cuprinde şi vreun plic cu o oarecare sumă). Dacă nu reuşesc, o să stau în căminul mai puţin bun decât U-urile, dar pe plac tot nu le voi face.



aa, nu nu, nu m'am referit la bani sau la nimic de ordin material.
nu stiu daca ma intelegi, dar la cluj nu se obisnuieste. insa de cand tot mai multi bucuresteni vin la facultate acolo, s'a cam pierdut obiceiul bun de bun simt.

tot ce trebuie e referitor la ce trebuie sa mentionezi in cererea aia, specificat caminul, nota, etc.

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby sena » Fri Aug 24, 2012 2:10 pm

cu ce punctaj poti apuca un loc in U-uri?

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby e.med » Mon Aug 27, 2012 2:21 am

Acum 2 ani, cand am intrat eu, nu iti dadeau voie sa completezi nimic in casuta cu U/E/A2 etc. Pur si simplu te repartizau ei unde...se putea. In plus, sustineau ca studentii de anul I nu au dreptul sa stea in U-uri :roll: . Am colegi care au intrat cu punctaje mari (ma refer la peste 95) si abia au prins prin E sau P20. Iar asta e valabil pentru MG, MD sau farma. Nici olimpicii nu au prins in U-uri, cu mici exceptii (nu stiu cat de legal au ajuns acolo, dar ei sunt oricum alta mancare de peste). Poate intre timp s-au mai schimbat treburile. Succes! :)

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Jerome » Mon Aug 27, 2012 12:34 pm

sustineau ca studentii de anul I nu au dreptul sa stea in U-uri :roll:
ete na?! Unde scrie asta? Daca ai punctaj mare, stai unde vrei, asa ar fi normal. Cereti-va drepturile ferm. Daca stati dupa ei, aia fac ce vor acolo, pe asta se si bazeaza, ca in anul I nu ai suficient curaj.

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Mon Aug 27, 2012 2:16 pm

Jerome wrote:Daca ai punctaj mare, stai unde vrei, asa ar fi normal.


Ar fi, dar nu se întâmplă asta :lol: Eu am fost la domniile lor la rectorat şi mi-au spus de la capul locului că de-abia dacă vor avea loc pentru olimpici (care nu-s decât vreo 26...). Am insistat că din ăştia 26 mai sunt şi de prin Bucureşti, deci, ar fi normal să se acorde în continuare celor cu punctaje mari, însă au spus ceva în felul următor: "nu, nu cred că avem cum să vă cazăm acolo". Ce pot să fac, să dau cu pumnul în masă? E foarte clar că altele sunt priorităţile. Poate că atunci când ai intrat tu, Jerome, nu erau aşa mulţi olimpici (acum se acceptă şi menţiuni şi premii speciale) şi de aia puteai să stai dacă aveai punctaj mare.

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby sena » Mon Aug 27, 2012 4:51 pm

daca s-ar tine cont de procentele afisate pe umf.ro, respectiv 60% prob sociale, 25% punctaj si 15%cadru didactic, ar fi doar 27 de locuri pentru cei cu punctaj mare.....vreo 49 pentru cazuri sociale si restul pentru cei cu parinti in invatamant...Grozava repartizare :shock:

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby sena » Mon Aug 27, 2012 7:07 pm

erata: 65 de locuri pt cazuri sociale

Oanna29
Posts: 3
Joined: Sat Sep 22, 2012 3:33 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Oanna29 » Sat Sep 22, 2012 3:49 pm

Abia din anul II sunt sanse sa primesti pe bune in U-uri.Eu in primul an am stat in P20 si intrasem cu o nota destul de buna,dar aveam colegi la taxa care stateau in U-uri...Si colegi care au intrat cu 98 stateau in E,pentru ca nici ei nu au avut sa dea partea...

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Kay Scarpetta » Thu Sep 27, 2012 9:16 pm

Oanna29 wrote:Abia din anul II sunt sanse sa primesti pe bune in U-uri.Eu in primul an am stat in P20 si intrasem cu o nota destul de buna,dar aveam colegi la taxa care stateau in U-uri...Si colegi care au intrat cu 98 stateau in E,pentru ca nici ei nu au avut sa dea partea...


Sunt eu anul I şi am primit pe bune în U, cu 97. Fără nicio atenţie strecurată pe sub mână sau altceva. Deci, se mai poate :)

Oanna29
Posts: 3
Joined: Sat Sep 22, 2012 3:33 pm

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby Oanna29 » Sat Sep 29, 2012 12:07 am

Aa..e bine atunci.Ma bucur pt tine...si pt cei care au meritat si au primit.Eu am zis cum a fost cand am intrat eu.Ar fi ceva sa inceapa sa se faca lucrurile ca la carte :allright:

User avatar
adrian.s
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Wed Aug 15, 2012 1:58 am
Location: Câmpulung

Re: În ce cămin primesc loc pentru punctaj cei admişi în anu

Postby adrian.s » Sat Sep 29, 2012 1:43 am

anul asta au facut lucrurile ca la carte fiindca in vara a fost un scandal la rectorat,cu flagrant si toate cele :D


Return to “Info campus”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests