dementa in boala parkinson

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
coolscript58
senior
senior
Posts: 286
Joined: Mon May 12, 2008 11:22 pm

Re: dementa in boala parkinson

Postby coolscript58 » Fri Mar 12, 2010 3:15 pm

anna uita-te la piracetam pe contraindicatii.

- häufig: größer bzw. gleich 1/100 bis kleiner 1/10
- Gesteigerte psychomotorische Aktivität
- Schlafstörungen
- Schlaflosigkeit
- Nervosität
- Depressive Verstimmtheit
- Angst
- Aggressivität


deci da chiar frecvent unele dintre cele pe care le descrii si am avut pacienti care mi-au facut astea toate. piracetam le dau pt 1-3 sapt nu pe dauermedikation. poti sa inerci sa il scoti si brusc, nu are nevoie de scadere treptata, si sfatul meu e seroquel scade-i doza treptat si vezi daca se inrautateste. cat despre dormit incearca valdoxan 25 0-0-0-1, e din ultima generatie , e schlaff-wach phase regulierend , dar omu tre sa aiba ficatu in ordine. ggt, gpt,got sa fie okei. si pe deasupra e si un anti-depresiv bun. deci in 3-4-5 zile trebuie sa ai rezultate. cat madopar are?
imi cer scuze ca raspund tarziu acuma am citit postu.

vlade, halo e sfant. AMIN
Cand s-a aprins lumina in apartamentul ei
M-am urcat intr-un copac pan' la etajul trei
Era ea, era goala, era goala toata
Asa aproape n-am vazut-o niciodata
As vrea sa ma vada sa ma cheme la ea

User avatar
dr.anna
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Apr 22, 2009 3:51 pm

Re: dementa in boala parkinson

Postby dr.anna » Sun Mar 14, 2010 5:50 pm

drel wrote:Ce-ti mai face pacientul? Ai reusit sa-i convingi pe nebunii de apartinatori ca nu poti sa-i dai lui tataie somn toata ziua cu pastilele numa' pt ca vor ei?

pacientul e mai bine, acu se plange familia ca e inactiv....le-am zis sa-i scoata 1/3 trittico de dimineata si mi-au zis: da daca se agita?!
ma gandesc la un antidepresiv gen SSRI.
pt coolscript: vezi pm.

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: dementa in boala parkinson

Postby drel » Mon Mar 15, 2010 11:58 pm

:lol: :lol!: laughing4.gif Scz Anna, dar in cazul asta cred ca ar trebui sa tratezi si familia :hammer:

User avatar
coolscript58
senior
senior
Posts: 286
Joined: Mon May 12, 2008 11:22 pm

Re: dementa in boala parkinson

Postby coolscript58 » Tue Mar 16, 2010 12:09 am

drel............ de multe ori familia e mai bolnava ca pacientu asta chiar nu e gluma, am pe una , sotu a facut infarct cerebral. i-a bagat in cap ca a mai facut unu, ca are simptomatica ca inainte, ca s-a inrtautatit , ca nu stiu ce, ca aphasia e si mai rea, ca .... si e nevasta-sa.................................... !! deci cand o aud imi vine sa ii dau iei un pumn de medicamente doar ca sa il lase pe saracu om in pace.
si cate si mai cate , mai era un tip o avea pe masa internata, i-a zis de 10000 de ori ridicate si mergi , si culmea nu era isus. masa ii tot zicea nu pot mama, ( avea gleichgewichtstörung rau de tot nu asa gangataxie aproape) vezi ca il asculta odata si se ridica si merge 2 pasi. stii ca direct fractura , a cazut cu coasta de un colt si aia i-a fost coasta :D, sa nu tratezi tu pe fisu si sa ii dai si interzis in spital pana nu se face masa bine??

asa ca razi tu razi,... da cam ai dreptate hehe
Cand s-a aprins lumina in apartamentul ei
M-am urcat intr-un copac pan' la etajul trei
Era ea, era goala, era goala toata
Asa aproape n-am vazut-o niciodata
As vrea sa ma vada sa ma cheme la ea

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: dementa in boala parkinson

Postby Phat Skidz » Tue Mar 16, 2010 12:26 am

dr.anna wrote: ma gandesc la un antidepresiv gen SSRI.

E de făcut atunci şi o ionogramă din când în când, vârstnicii sunt susceptibili să facă hiponatremie sub SSRI.
Nu poţi să faci totul cu medicamentele. Teoretic, e un caz de geriatrie.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

drel
senior
senior
Posts: 121
Joined: Tue Apr 22, 2008 10:01 pm

Re: dementa in boala parkinson

Postby drel » Sat Mar 20, 2010 1:56 am

As vrea sa n-am dreptate....crede-ma, dar e constatare personala ca uneori ar trebui tratati cei din familie ca pacientul nu are prea mare lucru.... :?


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 70 guests