O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 2:07 pm

Am si eu o rugaminte si poate ma ajutati/lamuriti in cazul unei persoane apropiate mie.Persoana de care vorbesc are cardiopatie ischemica dureroasa,HTA,hipercolesterolemie si hipertrigliceridemie si acum un an jumatate in urma diagnosticarii cu litiaza a vezicii urinare cu simptomatologie ce deranja si o colica renala,s-a intervenit prin ESLW.Dupa vreo 8 luni si o noua recidiva s-a intervenit din nou prin acelasi procedeu si dr urolog nu a putut stabili clar cauza refacerii calculilor vezicali si nici natura lor.Intre timp,bolnavul a intrerupt din proprie initiativa tratamentul cu Crestor si Lipanthyl,convins ca exista o legatura intre acestea 2 si calculii vezicali.Rezultatul a fost o crestere dupa 6 luni a valorilor colesterolului si lipidelor totale,iar medicul de familie i-a prescris Simvacard in loc de Crestor.Insa in prospectul Simvacardului se precizeaza ca ar trebui redusa doza la pacientii cu afectiuni renale.Pentru ca nu stiu legatura dintre acestea si daca e recomandabil sa ia Simvacard-ul,va rog sa ma ajutati cu niste pareri medicale.Va multumesc anticipat.
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby dr_dr » Wed Nov 11, 2009 2:19 pm

Ar fi fost util sa specifici clar valoarea CT si TG.
Daca CT mai mare de 300 mg/dl se initiaza terapia cu 20 mg Crestor 1 tb/zi seara
Daca CT mai mare de 200 mg/dl se initiaza terapia cu 10 mg/zi. La varstnici se poate incepe terapia cu 5 mg/zi
Sunt importante valorile ALAT, ASAT, uree si creatinina. Daca sunt de 2 ori val normala nu se initiaza terapia cu statina.
Din experienta mea Simvastatina este mult mai putin eficienta decat Rosuvastatina.
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 2:36 pm

Ureea si creatinina au val normale,colesterolul=245mg/dl iar lipdele totale=1127mg/dl. ASAT si ALAT au val normale,au fost urmarite si inainte pe perioada tratamentului cu Crestor si restul analizelor sunt in limite normale.Problema majora e ca bolnavului i-a intrat ideea in cap ca si Simvacard-ul are legatura cu afectiunea renala,ca va favoriza din nou formarea calculilor si nu prea vrea sa il ia.Ma gandeam sa-i ii explic cumva ca e ok,nu stiu exact care e contraindicatia in afectiunile renale a statinelor,am cautat putin pe net dar nu am gasit mare lucru(si sunt in criza de timp cu rezi-ul,din pacate)Merci oricum pt ajutor
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby ssss » Wed Nov 11, 2009 2:57 pm

Crestor 10 mg scade LDL cam cu 50%. Doza echivalenta de simva ar fi pe la 80 mg. NU trebuie tintit colesterolul total, ci LDL, valoare optima in cazul pacientului de fata este de sub 70 mg( boala coronariana dovedita?). Problema lui este ca are trigliceridele mari si nu poti asocia gemfibrozilul cu statina doza mare fara sa risti miopatie nasoala. Ar fi mai prudent sa reinceapa Crestorul, sa se caute de alte cauze de trigliceride( hipotiroidism, diabet necontrolat) si sa corecteze, ceva slabire ponderala nu strica( chiar modesta) si sa reevalueze la 3 luni. Apoi adaugat gemfibro( desi fenofibratul ar fi mai putin periculos, desi nu asa eficace) si reevaluat.

Daca il lasa cardiologul tre sa scoata colecistul. Si sa nu mai ceteasca pe net :)
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby raysa_damaris » Wed Nov 11, 2009 4:00 pm

Ok ,am inteles recomandarile si merci pt ele,dar tot ramane problema cu litiaza veziculara...Ma poate lamuri si pe mine cineva daca exista sau nu vreo contraindicatie legata de asta?Ps bolnavul nu are DZ,nu e supraponderal si da a avut un episod dureros de angina pectorala care l-a dus la cardiolog,are cardiopatie ischemica,ia tratament pt asta,HTA e controlata sub tratament...Problema si ingrijorarea lui majora e acum legata de refacerea calculilor intr-un interval de timp prea scurt...a fost pus la regim alimentar,fara carne porc,mezeluri,grasimi,sare etc
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby 999 » Wed Nov 11, 2009 8:08 pm

ce tratament mai ia in afara de statine? si in ce doze bineinteles.

eu i'as recomanda Simcora (simvastatine) 40 mg/ zi

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby ssss » Wed Nov 11, 2009 10:29 pm

Cum i-au diagnosticat cardiopatia aia ischemica? A avut cateterism? Ce varsta are?

Fibratii dau colelitiaza. la statine nu prea am auzit. Si Zetia da.

Inca o data, trebuie scoasa vezica si rezolvi o problema, decat sa moara mai incolo septic din colecistita acuta cand are inima mai slabita si nu e de operat.
Reality is an illusion due to lack of wine

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby ssss » Wed Nov 11, 2009 10:39 pm

Scuza, acu vazui litiaza urinara. Sorry.

Nu am auzit sa dea pietre la rinichi, si prescriu de vreo 8 ani. Daca ai timp si energie ceteste prescribers' info de pe site-ul Merk, Astra Zeneca, desi acolo sunt scrise toate efectele secundare posibile.

Sansa de infarct e mai mare decat sansa de litiaza. Ii trebuie un urolog bun care sa-i faca analiza de urina pe 24 ore sa-l caute de urati, oxalati, citrati, daca nu aveti un bolovan pentru analiza ca sa previna recurenta.
Reality is an illusion due to lack of wine

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby ssss » Wed Nov 11, 2009 10:48 pm

Inca ceva, a propos de doze mari. Statinele la doze mari scad HDL, si asta iti poate nega beneficiul scaderii LDL. La doze mici ai o crestere modesta a HDL. Asta e un alt motiv pentru care prefer Crestor. Simva e aprobat FDA pentru asociere cu fibrati numai la 10 mg, nu mai mult.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: O opinie medicala despre Simvacard,va rog!

Postby raysa_damaris » Thu Nov 12, 2009 11:38 am

Multumesc foarte mult pt lamuriri si ajutor.
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 74 guests