caz: icter

stiri medicale; cazuri clinice
cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

caz: icter

Postby cerbu » Sun Jan 11, 2004 8:58 pm

barbat-61 ani, se prezinta in cabinetul chirurgului cu icter de o saptamana, inapetenta de cateva luni, scadere ponderala 10 kg/ 4 luni. fumator, alcool numai la ocazii, neaga droguri intravenoase. fara transfuzii in trecut.

examen fizic: tensiune 100/60, puls 105 . casectic, hepatomegalie marcata nedureroasa(15 cm sub rebord), fara ascita evidenta la examenul fizic, fara asterixis.

analize:
BrT 7.87( directa 6.62)
AST 940
ATL 214
Fosfataza alkalina 1075
Serologia de hepatita B, C, CMV EBV negativa
Antismooth muscle AB 1:640
ANA neg
AFP neg
Alfa 1 antitripsina neg

NA 125
K 6.0
Cl 91
Bicarbonat 16
Uree 72
Creatinina 2.8

PTT 27
PT 16.5
INR 1.9

Sodiu Urina 16

Echo vezica biliara: vezica contractata, Cale biliara 6.9 mm, pancreas normal

CT abd: hepatomegalie masiva, fara ascita, infiltratie difuza tip adipos.

care este diagnosticul?

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Jan 11, 2004 9:41 pm

Asa la prima vedere imi suna a colangita sclerozanta primitiva complicata de un colangiocarcinom da' nu sunt deloc sigur.
Ar mai trebui rezultatul la un ERCP si o biopsie hepatica. Nu stiu ce e cu insuficienta renala :( Ar trebui si un istoric mai amanuntit, caci colangita sclerozanta (in caz ca e) se cam asociaza cu colita ulcerativa.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Sun Jan 11, 2004 9:54 pm

In concluzie mai vreau niste date despre el: ce boli a mai avut, ce boli au mai fost prin familie.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
mad max
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jan 10, 2004 3:36 pm
Location: Romania
Contact:

icter rasp.

Postby mad max » Sun Jan 11, 2004 10:58 pm

Pare a fi un sindrom hepato-renal.
Problema ar fi de cand are hepatomegalie si ce a determinat aceasta citoliza masiva. Decompensarea este numai parenchimatoasa. Nu vad nici o analiza care sa ridice problema unui proces catiokinetic.
Hepatosteatoza pe care o descrie CT-ul poate fi in cadrul unui consum cronic de alcool (pe care pacientul nu il recunoaste) sau poate fi o hepatita "criptogena sau criptogenetica" ? (nu stiu exact cum se numesc deoarece denumirea este destul de noua).
Statul mafiot, cu institutii mafiote=ROMANIA

User avatar
mad max
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jan 10, 2004 3:36 pm
Location: Romania
Contact:

Postby mad max » Sun Jan 11, 2004 11:02 pm

Scuze - "cariokinetic".
Statul mafiot, cu institutii mafiote=ROMANIA

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Mon Jan 12, 2004 2:39 pm

mda, toti aveti dreptate. alte date clinice si istorice nu au fost, stiu ca e frustrant.

nu s-a facut ERCP, dar s-a facut biopsie hepatica.

rezultatul:

infiltrat masiv si difuz cu small cell carcinoma,inlocuind parenchimul hepatic. sursa, evident, plaman.

dupa cum spun americanii, hind sight is always 20/20, asa ca bolnavul a primit si o simpla radiografie de plaman care a confirmat o masa apicala dreapta. ( destul de embarassing)

insuficienta renala este intr-adevar, sindrom hepato-renal. dupa perfuzie cu dopamina si D5 1/2 NS creatinina a scazut pana la 1.6( desi la carte scrie ca dopamina nu merge)

insuficienta hepatica este intr-adevar parenchimatoasa, desi bilirubina directa este cea ridicata( hepatita acuta alcoolica are de asemenea aspec colestatic uneori).

inutil sa mai spun, bolnavul a murit in 10 zile dupa ce a venit la spital.

dupa cum veti vedea in practica, exista o lege a seriilor; la doua saptamani distanta a mai venit unul cu icter , tot cu aspect colestatic, doar ca ficatul avea aspect nodular. nu a avut timp de biopsie, a murit subit.

User avatar
mad max
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jan 10, 2004 3:36 pm
Location: Romania
Contact:

Postby mad max » Mon Jan 12, 2004 6:20 pm

Ceea ce s-a observat pe radiografia lor de plaman ar fi iesit in evidenta(nu in detaliu dar macar te-ar fi orientat spre o R-grafie cord-pulmon fata+profil sau chiar CT toracic), la un simplu MRF, (care se face in spitalele noastre ca screening). Oricum daca este carcinom cu celule mici atunci se explica si restul, avand in vedere ca acest tip histopatologic determina cel mai frecvent manifestari paraneoplazice.
Statul mafiot, cu institutii mafiote=ROMANIA


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests