Urcior

stiri medicale; cazuri clinice
sorin9
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jul 13, 2009 11:39 am

Urcior

Postby sorin9 » Mon Jul 13, 2009 11:53 am

Sambata dimineata cand mam trezit aveam dureri sub ochiul stang , am intrebat parintii si miau spus ca e urcior , ieri dimineata mia aparut ca un cos , azi dimineata sa umflat sub si e putin rosu , si ma intepata , ma mai doar si ma mai manaca cateodata. Eu sunt nelamurit , adica e normal? :? Eu nam mai ajut si nici parintii mei nu au avut , sa ma duc la doctor , daca ma duc el ca sa scape de mine , pune mana pe cutit :( . Daca stiti ceva remedii va rog ajutatima , acum pun comprese reci acolo si sper ca sa nu se mai umfle.

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Urcior

Postby Tasha » Mon Jul 13, 2009 7:50 pm

Io creca o sa mori.

Hai sa nu fiu cruda: la cum scrii, banuiesc ca esti in vacanta. Fa-ti un pustiu de respect de sine si du-te la un doftor (si de familie e bun). De la sine nu trece, iar daca pui ceai de musetel ii dai de mancare.

Succesuri!
Sexy chicken.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30429
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Urcior

Postby andy gavrilescu » Mon Jul 13, 2009 11:15 pm

al de familie nu e bun in tratarea afectiunilor oculare decat daca trimite pacientul la oftalmologist.
deci, sorin69, nu e normal sa ai la ochi asa ceva, du-te la oftalmolog, si da, nu se mai rezolva decat prin taiere.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Urcior

Postby marmotul » Tue Jul 14, 2009 8:45 pm

andy gavrilescu wrote:al de familie nu e bun in tratarea afectiunilor oculare decat daca trimite pacientul la oftalmologist.
deci, sorin69, nu e normal sa ai la ochi asa ceva, du-te la oftalmolog, si da, nu se mai rezolva decat prin taiere.

hai ca eu ma apuc sa ascut toporisca aia noua, primita de la ajutoare...

nea sorine, du-te bre la un doctor(oftalmolog-adica de ala de ochi), ca nu te taie nimeni...si mai aculta si tu cew iti preda profa de romina ca ai o gramatica crunta...
qpepsi.gif

sorin9
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jul 13, 2009 11:39 am

Re: Urcior

Postby sorin9 » Wed Jul 15, 2009 2:21 pm

Postul ala lam scris in graba . Am pus kanamicina si aproape ca mia trecut , nu ma mai doare si mai e doar umpic umflat.

Toate cele bune,

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Urcior

Postby peyton » Thu Jul 16, 2009 12:55 am

si pentru postul asta ce scuza ai?
scz de offtopic

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Urcior

Postby marmotul » Thu Jul 16, 2009 5:56 am

avea ochiu' umflat si a uitat cu desavirsire gramatica..
qpepsi.gif

sorin9
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jul 13, 2009 11:39 am

Re: Urcior

Postby sorin9 » Thu Jul 16, 2009 10:28 pm

derevko wrote:si pentru postul asta ce scuza ai?
scz de offtopic


Propozitia intotdeauna incepe cu litera mare , si "scz" nu exista in limba romana ca prescurtare. :wink: Inainte sa critici pe cineva uitate la tine. Eu scriu asa doar pe internet , dar in unele cazuri pot scrie si corect.

Ps:Mia trecut ochiul si fara bisturiu.

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Urcior

Postby peyton » Fri Jul 17, 2009 1:15 am

sorin9 wrote:Ps:Mia trecut ochiul si fara bisturiu.

sorin9
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jul 13, 2009 11:39 am

Re: Urcior

Postby sorin9 » Fri Jul 17, 2009 1:22 am

sorin9 wrote: Eu scriu asa doar pe internet.


peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Urcior

Postby peyton » Fri Jul 17, 2009 1:26 am

sorin9 wrote:Inainte sa critici pe cineva uitate la tine.


mama lui de timp scurt pentru editare.
la o prima vedere mi-a scapat greseala.
it's spelled "uita-te".

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Urcior

Postby razvan.f » Fri Jul 17, 2009 1:32 am

Nu intelegi ca asa scrie doar pe internet. Adica pe internet este agramat insa in restul timpului scrie la revista Dilema si e prieten cu Manolescu.

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Urcior

Postby peyton » Fri Jul 17, 2009 1:41 am

da,am postat a doua corectura fara sa vad postul lui in care imi aminteste ca doar pe internet scrie asa.
era culmea sa scrie asa si in real life.
ma rog, ideea era ca nici pe internet nu ar trebui sa faci greselile alea. cel putin nu pe un forum de medicina unde se discuta relativ serios problemele de sanatate(i.e. urciorul tau).

sorin9
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Mon Jul 13, 2009 11:39 am

Re: Urcior

Postby sorin9 » Fri Jul 17, 2009 11:13 am

Uite unde erau domnii profesori de romana...Multa bafta si schimbativa profesia din medici in profesori de romana sau critici ca vad ca le aveti , eu am cerut ajutorul asupra unei probleme de sanatate nu ca avem nevoie de profesori de romana. :wink:

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Urcior

Postby marmotul » Sun Jul 19, 2009 11:28 am

sorin9 wrote:Uite unde erau domnii profesori de romana...Multa bafta si schimbativa profesia din medici in profesori de romana sau critici ca vad ca le aveti , eu am cerut ajutorul asupra unei probleme de sanatate nu ca avem nevoie de profesori de romana. :wink:

el asa scrie numai pe internet....(pe intelesul tuturor- el scrie asa nu mai pe internet)
si se mai spune ca prostia nu doare...se pare ca mai sunt si exceptii
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Urcior

Postby marmotul » Sun Jul 19, 2009 11:29 am

sorin9 wrote:
derevko wrote:si pentru postul asta ce scuza ai?
scz de offtopic


Propozitia intotdeauna incepe cu litera mare , si "scz" nu exista in limba romana ca prescurtare. :wink: Inainte sa critici pe cineva uitate la tine. Eu scriu asa doar pe internet , dar in unele cazuri pot scrie si corect.

Ps:Mia trecut ochiul si fara bisturiu.

care sunt cazurile alea in care scrii corect?
qpepsi.gif

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Urcior

Postby razvan.f » Sun Jul 19, 2009 12:11 pm

sorin9 wrote:Uite unde erau domnii profesori de romana...Multa bafta si schimbativa profesia din medici in profesori de romana sau critici ca vad ca le aveti , eu am cerut ajutorul asupra unei probleme de sanatate nu ca avem nevoie de profesori de romana. :wink:


Nu crezi ca e mai bine sa pui tu mana pe carte? Si crede-ne ca ai nevoie de un profesor de romana.
Aici nu e nimeni obligat sa iti dea niciun ajutor. Noi aici nu suntem angajatii nimanui. Si daca vrem putem sa spunem despre un agramat ca e agramat si sa radem de el si cu dosul. Daca nu iti place nu trebuie sa citesti. Si daca tot te-a bagat lumea in seama in legatura cu problema ta sa zici mersi ca te-au si corectat ca poate mai bagi ceva la cap desi cred ca esti irecuperabil. Esti cazul tipic de roman: in loc sa lase capul in pamant de rusine cand ii spune cineva ca a gresit el da din gura si mai tare desi este evident ca e in culpa.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42701
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Urcior

Postby Calico » Sun Aug 02, 2009 12:49 am

sorin9 wrote:Propozitia intotdeauna incepe cu litera mare , si "scz" nu exista in limba romana ca prescurtare. Inainte sa critici pe cineva uitate la tine. Eu scriu asa doar pe internet , dar in unele cazuri pot scrie si corect.


Da' ce sariti pe om? Eu il cred ca se exprima asa DOAR pe internet, credeti ca in viata reala isi scrie memoriile? Probabil forumurile si messengerul sunt singurele locuri unde mai scrie.

Si oricum, vad ca stie ca propozitiile incep cu litere mari, macar notiunile de baza din clasa intai le are si e foarte mandru de ele. Cum sa pui cratima se invata mai tarziu, unii n-au ajuns pana acolo. Si daca nu stapanesti o notiune, nu e mai bine sa eviti sa te pui intr-o situatie jenanta? Nu e mai bine sa nu folosesti niciodata cratima decat sa o folosesti aiurea?

Dar vad ca nici la calculator nu prea stie sa scrie, caci nu a aflat ca nu se pune niciodata spatiu inainte de virgula.

Salutari, sa nu te superi pe mine, eu sunt critica doar pe internet, in unele cazuri pot fi si simpatica.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Urcior

Postby Chingachgook » Sun Aug 02, 2009 12:53 am

MumaPadurii wrote: in unele cazuri pot fi si simpatica.


rar.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42701
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Urcior

Postby Calico » Sun Aug 02, 2009 1:37 am

kooksee wrote:
MumaPadurii wrote: in unele cazuri pot fi si simpatica.


rar.

Da' eu numai pe internet sunt asa! :hate:


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests