stomac

stiri medicale; cazuri clinice
scarface23
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Mar 16, 2009 2:50 pm

stomac

Postby scarface23 » Mon Mar 16, 2009 2:59 pm

as avea sh eu o intrebare....
taikmeo a avut o mica tumora in interiorul stomacului care i-a fost extrasa printr-o operatie laser...totusi dupa 2 sapt s-a simtit din ce in ce mai rau sh astfel s-a internat din nou la spitalul militar....aici medicii i-au spus k tumora a reaparut sh trebuie sa ii scoata tot stomacul.....intrebare mea ar fi dak mai are sanse de supravietuire sh dak da kre sunt astea......trebuie sa spun k are 38 de ani sh pana acum nu a mai avut probleme grave de sanatate.... va rog sa nu ocoliti postul meu.....:(((plss

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: stomac

Postby Chingachgook » Mon Mar 16, 2009 3:04 pm

in primul rand daca vrei sa iti raspunda careva scrie romaneste.
in al doilea rand, da se poate trai si fara stomac. or sa ii faca chirurgii aia niste smecherii si ii construiesc un stomac mai mic.
in al treilea rand daca nu vrea sa te lase orfan de tanar spune-i sa se tina INTOCMAI SI LA FEL de regimul pe care i-l vor prescrie la externare

bafta
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

scarface23
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Mar 16, 2009 2:50 pm

Re: stomac

Postby scarface23 » Mon Mar 16, 2009 3:29 pm

perioada de recuperare cat o sa dureze??
dupa aceasta perioada o sa poata sa faca aproape ceea ce facea inainte?

scarface23
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Mar 16, 2009 2:50 pm

Re: stomac

Postby scarface23 » Mon Mar 16, 2009 3:37 pm

inca o intrebare....cati ani poti trai cu un stomac scos??

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: stomac

Postby Chingachgook » Mon Mar 16, 2009 4:05 pm

scarface23 wrote:perioada de recuperare cat o sa dureze??
dupa aceasta perioada o sa poata sa faca aproape ceea ce facea inainte?



recuperarea efectiva de dupa operatie o sa dureze cateva saptamani

dupa o operatie reusita supravietuirea la 5 ani este 99%
asta NU INSEAMNA ca 5 ani mai traieste ci ca in primii 5 ani aproape sigur nu moare din cauza asta.
nimeni nu poate spuen insa cat. daca respecta regimul ala o poate duce si 100 de ani.

dupa externare ii var recomanda de la spital un regim alimentar. de principiu bogat caloric(proteine) si sarac in grasimi. multe minerale si vitamine. o perioada trebuie sa se abitina de la efort.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

scarface23
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Mar 16, 2009 2:50 pm

Re: stomac

Postby scarface23 » Tue Mar 17, 2009 10:06 pm

totusi se pare ca tumora asta s-a extins si pe pancreas si acum sunt nevoiti sa ii taie si din pancreas....insa problema e ca nu stiu exact unde pe pancreas se afla....operatia devine mai dificila odata cu problema asta???kre mai sunt sansele acum??:(

scarface23
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Mar 16, 2009 2:50 pm

Re: stomac

Postby scarface23 » Tue Mar 17, 2009 10:06 pm

totusi se pare ca tumora asta s-a extins si pe pancreas si acum sunt nevoiti sa ii taie si din pancreas....insa problema e ca nu stiu exact unde pe pancreas se afla....operatia devine mai dificila odata cu problema asta???care mai sunt sansele acum??:(

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: stomac

Postby Chingachgook » Tue Mar 17, 2009 10:12 pm

mai mici dar sunt
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: stomac

Postby originaltup » Wed Mar 18, 2009 8:50 am

ce fel de tumora? i-au spus ca e cancer de stomac care s-a raspandit la pancreas?

daca e cancer, uite aici o chestie pe scurt: http://www.merck.com/mmhe/sec09/ch131/ch131e.html
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

scarface23
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Mar 16, 2009 2:50 pm

Re: stomac

Postby scarface23 » Fri Mar 20, 2009 10:17 pm

nu stiu exact ce fel de tumora....din cate se pare s-a extins si la pancreas.....

scarface23
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Mar 16, 2009 2:50 pm

Re: stomac

Postby scarface23 » Thu Mar 26, 2009 1:49 pm

tata a fost operat marti si pana la urma nu i-au mai scos tot stomacul ci doar i-au taiat din el...de asemenea i-au mai taiat si din pancreas vreo 3 sferturi....intrebarea mea e daca partea de pancreas ramasa poate indeplini aceleasi functii ca inainte..??

and-nko
Posts: 1
Joined: Mon Mar 15, 2010 9:47 pm

Re: stomac

Postby and-nko » Mon Mar 15, 2010 10:57 pm

kooksee wrote:in primul rand daca vrei sa iti raspunda careva scrie romaneste.
in al doilea rand, da se poate trai si fara stomac. or sa ii faca chirurgii aia niste smecherii si ii construiesc un stomac mai mic.
in al treilea rand daca nu vrea sa te lase orfan de tanar spune-i sa se tina INTOCMAI SI LA FEL de regimul pe care i-l vor prescrie la externare

bafta


Varog f. mult!
Am socru cu cancer la stomac si maine este operatia.
Doctorul a spus ca, in caz in care operatia este reusita, atunci bolnavul va avea un dispozitiv ceva... la nivel de stomac prin care va fi introdusa mancare.
Cum este cu acest dispozitiv? Stie cineva?
Varog ajutati si mie.
Cu respect anticipat!


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests