Afta bucala

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Afta bucala

Postby marmotul » Sat May 31, 2008 1:50 am

mi-a iesit de vreo saptamina o nenorocita de afta, in dreptul molarului inferior sting. partea proasta e ca nu mai reusesc sa scap de ea, si s-a marit, a ajuns la aprox 1 cm diametru. tot am mai avut pina acum afte, dar nici una nu a fost a sa de mare ca asta si nu a tinut atit de mult. de obicei le ardeam cu alcool si scapam de ele. am incercat si la asta faza cind era mai mica dar acum nu mai am tupeul, caci ma doare de ma urc pe pereti . aveti alte idei ce sa ii mai fac, in afara sa introduc xilina si iar alcool? :help:
qpepsi.gif

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Afta bucala

Postby dr_mihalache » Sat May 31, 2008 9:35 am

Of,mai razwin ! Ce urmeaza ? O buba in *** ? :lol:
Uite ,poti sa faci gargara cu Ossidenta (antiinflamator,cicatrizant)-e cam naspa la gust,da' e f bun - SAU Tantum verde solutie pt gargara/spray(antiinflamator,antibacterian,anestezic);astea de 3 X /zi.
Daca zici ca-i asa de mare,n-ar fi rau, sa iti prepari singur amestecul urmator sau sa ti-l prepare la farmacie, si ti-l aplici local de 3-4 X /zi :
-glicerina boraxata 20 ml
-Nistatin 500.000 UI (1 cpr)-asta il pisezi bine ,daca ai mojar sau il pui intr-o lingurita,in putina apa,cat sa acopere comprimatul,il lasi pana se dizolva si apoi il adaugi in compozitie
-Rifampicina 1 cps
-Vit A fiola 1
-Vit B fiola 1
-anestezina 0,5 g sau xilina 1 ml
Vezi ca unele farmacii au deja preparata glicerina boraxata cu Nistatin.Tu mai adaugi restul.
1)ataca ideea si nu persoana
2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti
3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Afta bucala

Postby cosmina-gabriela » Sat May 31, 2008 12:01 pm

Cand o sa intelegem ca afta nu e data de Candida sau alta ciupercuta, ci de un virus.... dr.M?
-bacterii - Streptococus saguis / Sttreptococus mitis
- factori nutritionali - carente de Fe , vit. B12 , ac. folic
-alergii alimentare - nuci , alune ,capshuni, ciocolata, gluten , miere,
- strees emotional
-tulburari endocrine
si... reactii autoimune

Imudon 8 capsule/ zi timp de 10 zile pt afte recidivante
evita alimentele cu potential alergen in afte : alune, nuci, ciocolata, miere
Se mai poate recomanda : vit. B12, ac. folic, preparate cu Fe

dc tot nu ti trece, dai cu laserul stomatologic :lol:

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Afta bucala

Postby marmotul » Sat May 31, 2008 1:00 pm

cosmina-gabriela wrote:
dc tot nu ti trece, dai cu laserul stomatologic :lol:


la cit doare as da si cu laserul lui luke skywalker numa sa scap de ea. am sistemul imun la pamint de nu vrea sa treaca. lasa ca ii arat eu ei... introduc artileria grea... :allright:
qpepsi.gif

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Afta bucala

Postby alimori » Sat May 31, 2008 1:55 pm

mai bine te duci la doctor; stiu si io daca aia-i afta, asa mare si incapatanata?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Afta bucala

Postby marmotul » Sun Jun 01, 2008 12:13 am

afta e, ca am mai avut vreo 10 pina acum. crede-ma ca nici dermatologul nu are ce sa le faca. apar datorita strsului si a sist imun varza. ce vrei, material rominesc :lol:
PS- am boraxat-o azi, sa vedem ce mai face
qpepsi.gif

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Afta bucala

Postby pc7 » Sun Jun 01, 2008 12:15 am

mai clateste si cu bicarbonat si nu bea(alcool)
Life's not fair, get used to it

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Afta bucala

Postby alimori » Sun Jun 01, 2008 1:33 pm

Ma razvane, tot omul face afte si cosuri si doarme prost si intra in panica si alte d-astea cand e stresat, dar chiar tu ai zis ca una asa mare si persistenta n-ai mai avut. Crede-ma ca nu esti dermatolog si ca nu poti sa le stii pe toate si ca cerand sfaturi pe net/ la telefon, faci exact ca cucoanele alea care tin coada pe loc la farmacie cerand "consultatie" si tratament farmacistei. Nu pot sa inteleg de ce doctorii nu invata nimic din prostia pacientilor.

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Afta bucala

Postby dr_mihalache » Sun Jun 01, 2008 1:36 pm

cosmina-gabriela,nu-mi place sa ma explic si nici sa comentez tratamentele recomandate de alti medici,asa ca, promit ca asta va fi singura exceptie pe care o fac :

1)Candida poate fi una din cauzele stomatitei aftoase.Atat timp cat nu te-ai uitat in gura lui razwin si nu ai o confirmare(de lab) a etiologiei(oricum,nu renteaza sa ai una...) ,trebuie sa acoperi intregul spectru posibil (mai ales daca banui imunitate scazuta !);
2)Tu recomanzi imunostimulante la un pacient al carui sist imun nu are rezerve/nu poate mai mult !
Calul a tras toata ziua la caruta.Daca, la un moment dat ,nu mai poate sa traga,tu ce faci, ii dai bice ca sa poata ? Maine va putea ,daca se va odihni.
Pacientului razwin :D are sist imun slabit datorita stresului si odihnei insuficiente.In primul rand trebuie sa se odihneasca si sa manance sanatos (calitativ).Ceva mai incolo o sa faca si o cura de imunostimulante...
3) Omul are o patologie ACUTA,un mare disconfort ! Trebuie sa-i dai ceva care sa-i amelioreze suferinta cat mai rapid si eficient.Crezi ca daca o sa inghita 8 buline d-alea pe zi o sa se simta mai bine dupa o zi ,sau 2, sau 3 ...?

Cand faceti recomandari,spuneti ce aveti de spus,fara sa comentati/demontati recomandarile altui medic(poate o fi avut el motivele lui ,cand a dat tratamentul ala,motive pe care tu nu le cunosti/iti scapa etc.),mai ales in fata pacientului.Nu e deontologic sa procedati asa.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Afta bucala

Postby cosmina-gabriela » Sun Jun 01, 2008 4:56 pm

drMiha, rileacs , k ne ai pus pe toti in qr

intamplator, sunt la dintzologie, unde afta e la ea acasa iamwithstupid.gif

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Afta bucala

Postby cosmina-gabriela » Sun Jun 01, 2008 5:13 pm

Urgo gel pt afte :http://www.efarma.ro/products.php?id=1821

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Afta bucala

Postby dr_mihalache » Sun Jun 01, 2008 6:12 pm

cosmina-gabriela wrote:intamplator, sunt la dintzologie

OK.Atunci te scuz...
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

liv
junior
junior
Posts: 68
Joined: Wed Mar 05, 2008 10:40 am

Re: Afta bucala

Postby liv » Sun Jun 01, 2008 10:56 pm

cosmina-gabriela wrote:Urgo gel pt afte :http://www.efarma.ro/products.php?id=1821



acopera afta timp de max 1 0ra -timp in care poti manca dar doare tare la aplicare...
eu incerc de cativa ani sa scap de afte dar nu reusesc, am incercat tot ce s-a scris...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Afta bucala

Postby marmotul » Mon Jun 02, 2008 10:18 am

[quote="dr_mihalache"]
-glicerina boraxata 20 ml
-Nistatin 500.000 UI (1 cpr)-asta il pisezi bine ,daca ai mojar sau il pui intr-o lingurita,in putina apa,cat sa acopere comprimatul,il lasi pana se dizolva si apoi il adaugi in compozitie
-Rifampicina 1 cps
-Vit A fiola 1
-Vit B fiola 1
-quote]

se pare ca functioneaza. tnks, dr mihalache :allright:
qpepsi.gif

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Afta bucala

Postby dr_mihalache » Mon Jun 02, 2008 4:33 pm

Ma bucur ! :D
Clateste inainte de smacolina aia cu Ossidenta(un capacel la un pahar-100 ml-apa plata) sau Tantum verde(nediluat).Sau alterneaza solutia de gargara cu smacul ala.O sa treaca mai repede.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Afta bucala

Postby dr_mihalache » Wed Jun 04, 2008 11:29 am

liv wrote:eu incerc de cativa ani sa scap de afte dar nu reusesc, am incercat tot ce s-a scris...

Liv,inteleg(din posturile tale) ca esti medic.
Daca vrei putem discuta despre aftele tale.Sa incercam sa dibuim cauza recidivelor.
Uite,pt inceput ,spune cat de des iti apar aftele pe an si de cati ani ?
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Afta bucala

Postby marmotul » Wed Jun 04, 2008 12:41 pm

mie [asta daca intereseaza pe cineva] au inceput sa imi apara de la stagiul de pediatrie- de la etajele pe unde traiau lilieci in bai :green: ar trebui sa dau in judecata spitalul.
sigura chestie care merge la aftele mici este arderea cu alcool. suferi putin da trec rapid. la cele mari... dumnezeu cu mila.... nush cum poate sa doara asa de tare o chestie asa de mica....
qpepsi.gif

User avatar
dr_mihalache
elder
elder
Posts: 548
Joined: Tue Sep 21, 2004 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Afta bucala

Postby dr_mihalache » Thu Jun 05, 2008 6:50 am

Aftele mici trec mai repede pt ca sunt... mici si superficiale.Nu-ti mai pune alcool pe mucoase !
Care ar fi legatura intre afte si lilieci ? :lol:
Cum merge afta aia ? Ar trebui sa existe o ameliorare.
Preventie:schimba-ti periuta de dinti la 3 luni,spala-te pe dinti de 3X/zi(evita pasta cu sulfat lauril de sodiu), ciunga ca sa ai ph neutru in gura :D ,foloseste perie pt limba (se gasesc in farmaciile sensiblu) ,atza dentara dupa ce mananci(nu scobitori),foloseste o apa de gura ,doar seara la culcare-sticluta mica(nu 1/2 de litru !),alternezi apele de gura,evita alimentele dure,care ar putea sa-ti ulcereze mucoasa(alune,chips-uri ,sticks-uri etc.),control stomatologic si rezolva-ti problemele stomatologice(dupa examen).O sa faci o cura de imunostimulate pe termen mai lung + vitamine(+/- fier) + medicam.care imbunatatesc vascul.capilara,dupa ce te odihnesti si in conditiile unei alimentatii sanatoase.
1)ataca ideea si nu persoana

2)respectandu-te pe tine,vei castiga respectul celorlalti

3)nu trebuie neaparat sa tipi/ridici tonul pt a fi convingator,e suficient sa stii cum s-o spui

sandulescumadalin
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Mar 07, 2007 11:38 am

Re: Afta bucala

Postby sandulescumadalin » Sun Jun 22, 2008 5:50 pm

am citit postul asta abia acum... de asta intervin si asa tarziu.... totusi daca dr_mihalache mai citeste, as dori sa il intreb daca e adevarata o chestie pe care am auzit-o la un curs de ORL, cum ca glicerina boraxata si nistatinul ar fi fost descoperite in ultima perioada ca fiind cancerigene ale mucoasei bucale... e ceva neclar pentru mine si as dori daca stie mai mult despre asta sa imi zica si mie.

Multumesc anticipat!

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: Afta bucala

Postby tapirul » Fri Jun 27, 2008 12:12 am

foloseste o apa de gura ,doar seara la culcare-sticluta mica(nu 1/2 de litru !)

de ce doar seara la culcare si mai ales de ce sticluta mica?? Aia mare ce are?

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Afta bucala

Postby ssss » Fri Jun 27, 2008 12:30 am

Pentru ca daca esti foarte specific are mai mare grreutate.La fel cu fiertul puiului. De 3 ori, nu de 2 sau 4.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Afta bucala

Postby danhia » Fri Jun 27, 2008 4:30 am

:lol: :lol:
io cred ca de la pupat icoane i se trag aftele astea.
Red Apple

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Afta bucala

Postby marmotul » Sat Jun 28, 2008 2:20 pm

io cred ca mai bine ati face altceva mai bun decit sa aberati pe aici. gata, ajunge . am avut o afta urita, mi-a trecut, cu tratamentul dat aici, sfirsit.
qpepsi.gif

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Afta bucala

Postby ssss » Sat Jun 28, 2008 3:02 pm

Ok,shefu, am inteles, traiti. Unde putem abera? La pariu ca afta aia trecea singura?
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21957
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Afta bucala

Postby Melania » Sat Jun 28, 2008 3:44 pm

tapirul wrote:de ce doar seara la culcare si mai ales de ce sticluta mica?? Aia mare ce are?

Pentru ca lucrurile cu adevarat valoroase se tin in pachete mici. Ar trebui sa stii si tu asta, la un metru 63.

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Afta bucala

Postby ssss » Sat Jun 28, 2008 3:50 pm

Melania, cine ti-a spus "it's not the size, it's how you use it" te-a mintit politicos. :)
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Afta bucala

Postby marmotul » Sun Jun 29, 2008 4:03 pm

ssss wrote:Ok,shefu, am inteles, traiti. Unde putem abera? La pariu ca afta aia trecea singura?


stiu ca trecea singura o data si o data, dar asa a trecut mai repede, si chiar a fost folositor ca ma urcam pe pereti de durere.
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Afta bucala

Postby marmotul » Sun Jun 29, 2008 4:05 pm

si cind am zis ca ma urcam pe pereti de durere asta era la propriu, caci sint destul de rezistent la durere, dar porcaria aia mica chiar mi-a pus capac. sau poate ma lasau nervii, nu stiu, dar oricum a fost groaznic. nue nevoie sa faceti misto pe chestia asta :(
qpepsi.gif

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Afta bucala

Postby ssss » Sun Jun 29, 2008 4:20 pm

De acord, nici eu nu am inteles commentul cu icoanele.

Nu cred ca am facut misto de tine sau de afta ta si ma bucur sincer ca recomandarea dr. Miha te-a ajutat. Noi comentam in special caracterul alambicat al recomandarilor si nevoia de a ucide o camila cu o racheta de croaziera.

Uite, paradoxal, sunt de acord cu mai toate recomandarile ei din postul asta, mai putin cu imunostimulentele , vitaminele si fierul(oameni buni, hemocromatoza este mult mai frecventa decat credem si sa recomanzi fier fara sa verifici este cel putin ciudat ).



dr_mihalache wrote:Aftele mici trec mai repede pt ca sunt... mici si superficiale.Nu-ti mai pune alcool pe mucoase !
Care ar fi legatura intre afte si lilieci ? :lol:
Cum merge afta aia ? Ar trebui sa existe o ameliorare.
Preventie:schimba-ti periuta de dinti la 3 luni,spala-te pe dinti de 3X/zi(evita pasta cu sulfat lauril de sodiu), ciunga ca sa ai ph neutru in gura :D ,foloseste perie pt limba (se gasesc in farmaciile sensiblu) ,atza dentara dupa ce mananci(nu scobitori),foloseste o apa de gura ,doar seara la culcare-sticluta mica(nu 1/2 de litru !),alternezi apele de gura,evita alimentele dure,care ar putea sa-ti ulcereze mucoasa(alune,chips-uri ,sticks-uri etc.),control stomatologic si rezolva-ti problemele stomatologice(dupa examen).O sa faci o cura de imunostimulate pe termen mai lung + vitamine(+/- fier) + medicam.care imbunatatesc vascul.capilara,dupa ce te odihnesti si in conditiile unei alimentatii sanatoase.
Reality is an illusion due to lack of wine

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: Afta bucala

Postby Tasha » Mon Jul 14, 2008 1:54 pm

cosmina-gabriela wrote:Cand o sa intelegem ca afta nu e data de Candida sau alta ciupercuta, ci de un virus.... dr.M?
-bacterii - Streptococus saguis / Sttreptococus mitis
- factori nutritionali - carente de Fe , vit. B12 , ac. folic
-alergii alimentare - nuci , alune ,capshuni, ciocolata, gluten , miere,
- strees emotional
-tulburari endocrine
si... reactii autoimune

Imudon 8 capsule/ zi timp de 10 zile pt afte recidivante
evita alimentele cu potential alergen in afte : alune, nuci, ciocolata, miere
Se mai poate recomanda : vit. B12, ac. folic, preparate cu Fe

dc tot nu ti trece, dai cu laserul stomatologic :lol:


Bey da si tu crezi tot ce iti vand astia la fac...
Aftele se fac din foarte multe cauze enumerate in carti, nu conteaza de ce, important e ca se fac. Si cum eu asa il prindeam pe fostu ca a dat cu boticu prin alte vrabiutze poti sa-mi zici tu ca nu e candida pana nu mai poti, ca eu nu te cred. Plus ca ii trecea cu bicarbonat. So...
Sexy chicken.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Afta bucala

Postby marmotul » Thu Jul 17, 2008 7:08 am

so...
nu prea inteleg ce vrei sa zici..adica ai o noua teorie- aftele sunt boli cu transmitere sexuala,buuun. dar crede-ma ca stiu sa deosebesc o afta de candida.nu mai bine iti filfii tu neuronii mai departe pe motor si nu mai emiti pareri de astea 'originale' pe aici? :roll:
qpepsi.gif

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Re: Afta bucala

Postby tapirul » Thu Jul 17, 2008 9:03 am

io voiam sa intreb pe tasha, cand nu facea afte cum il prindea?

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Afta bucala

Postby marmotul » Thu Jul 17, 2008 5:14 pm

tapirul wrote:io voiam sa intreb pe tasha, cand nu facea afte cum il prindea?

ii aparea bube rosii pe fese :allright:
qpepsi.gif

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Afta bucala

Postby originaltup » Thu Jul 17, 2008 5:37 pm

pt afte banale, cred ca tratamentul nu ajuta asa mult sa se vindece mai repede, doar durerea daca vrei sa o tratezi pana scapi de ea. Si eu mai capat afte, si de obicei ma tin pana la 4-5 zile pana trec. Dupa minime experimentari cel mai bine ma simt cand aplic tinctura de propolis. Nu stiu daca e de la alcool sau de la scuipatul de albina, dar dupa socul initial chiar mentine durerea la un nivel suportabil pentru mai bine de juma de zi (daca nu mananci nimic in perioada asta).
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

MicaSS
Posts: 2
Joined: Thu Jan 22, 2009 10:52 pm

Re: Afta bucala

Postby MicaSS » Thu Jan 22, 2009 11:13 pm

Sper ca nu va veti enerva pe mine ca am reactivat topicul asta. Sufar de marea aftoză Behcet si nu mai stiu cum sa fac sa ameliorez crizele sau macar sa le raresc frecventa. Doctora la care am mers mi-a prescris colchicina. A functionat o perioada. Acum incerc sa reduc doza de colchicina la 2 pe saptamana, dar lunar fac cate o criza. Poate fiind mai aproape de subiect stiti daca a aparut ceva nou in tratare, ameliorare sau daca ma puteti directiona la un doctor care ar putea sa ma ajute cumva.
Multumesc.

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: Afta bucala

Postby situs » Sat Feb 07, 2009 11:38 pm

Si eu ani de-a randul am avut probleme cu aftele bucale. Aveam des si de multe ori deveneau foarte mari. De cand am inceput sa iau zilnic miere amestecata cu tinctura de propolis (1-2 lingurite pe zi) foarte rar mai am, si dispar repede. Cand am o afta maresc doza la vreo 4 lingurite pe zi inclusiv cu aplicare pe leziune dar si pun direct picaturi de tinctura de 3 ori pe zi. Important e ca sa observ afta cat mai rapid, cand e mica si sa am grija sa nu picur solutia decat pe suprafata leziunii. De la abuz de solutie pe baza de alcool sau administrare de antibiotice se poate dezvolta candida, de obicei sub forma de membrane albe detasabile, care trebuie tratata cu antifungice atat local cat si oral. Ideea e ca in general aftele sunt virale si din cate se pare propolisul are efect antiviral ceea ce restul solutiilor faramaceutice nu au, ci numai efect anestezic.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Afta bucala

Postby originaltup » Sun Feb 08, 2009 4:00 am

Am si eu una acum de vreo 4-5 zile, dar e cea mai scarboasa pozitie de pana acum: pe mucoasa, dar chiar la jonctiunea cu buza inferioara, de o ating si cand vorbesc, si cand mananc, si doare mai rau ca de obicei. De fapt sunt 2, una langa alta. Mai dau ceva propolis dar doare de mor, si parca efectul nu mai tine asa de mult ca inainte.
Niste prieteni indieni mi-au recomandat niste doze mai mari de B-complex, dar nu am incercat ca e pe vindecate si vreau sa incerc cu una noua sa vad daca chiar merge.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

situs
junior
junior
Posts: 43
Joined: Thu Jun 08, 2006 9:41 pm

Re: Afta bucala

Postby situs » Sun Feb 08, 2009 12:26 pm

avand in vedere localizarea, recomand ca dupa aplicarea propolisului sa dai cu o solutie protectoare care se transforma in membrana, care macar catva timp tine propolisul in contact cu leziunea, lasandu-i timp sa-si faca efectul antiviral, chiar daca acele membrane, mai ales daca sunt albe, in zona aceea pot fi vizibile cand deschizi gura, deci trebuie gasit un timing potrivit de ex inainte de culcare.

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Re: Afta bucala

Postby originaltup » Sun Feb 08, 2009 8:18 pm

pai de obicei face o membrana destul de aderenta si rezistenta; dau si seara, si ziua, numai sa treaca :D
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

ssss
elder
elder
Posts: 1168
Joined: Mon Apr 14, 2008 5:36 pm

Re: Afta bucala

Postby ssss » Mon Feb 09, 2009 4:40 am

originaltup wrote:Niste prieteni indieni mi-au recomandat niste doze mai mari de B-complex, dar nu am incercat ca e pe vindecate si vreau sa incerc cu una noua sa vad daca chiar merge.


Dots or feathers? You're a better man than I am.
Reality is an illusion due to lack of wine


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests