cancer gastric

stiri medicale; cazuri clinice
sabinutza
Posts: 1
Joined: Fri Apr 29, 2005 5:09 pm

cancer gastric

Postby sabinutza » Fri Apr 29, 2005 5:46 pm

Salut, am nevoie de recomandari si sfaturi de la voi si dc se poate sa-mi povestiti despre cazuri clinice similare...
Sora mea de 24 ani a fost diagnosticata pe 17 aprilie cu limfom gastric...a durat o saptamana pana au chemat-o sa-i dea rezultatele si ni s-a spus sa ne intoarcem dupa o saptamana pt operatie..va fi operata marti,3 mai la Fundeni, iar cel care va conduce operatia este Conf. Dr. Mihnea Ionescu...
Ca sa aveti o imagine concreta asupra cazului ei va voi prezenta rezultatele analizelor:4 fragmente biopsice de talie medie din mucoasa prezentand proliferare tumorala cu structura histologica de adenocarcinom moderat slab diferentiat,cu arhitectura microglandulara,celule epiteliale atipice grupate si zone extinse cu aspect infiltrativ difuz; celulele atipice prezinta mucosecretie mixta AB 2,5 si PDS pozitiv;zone de exulceratiesiexudat fibrinoleucocitar superficial
Concluzie: aspect histologic de adenocarcinom gastric moderat-slab diferentiat, exulcerat.
Stiu ca este f grav, este unul dintre cancerele gastrice care se trateaza cel mai greu, dar eu sunt totusi optimista si cred ca o sa se vindece, este prea tanara ca se i se intample ceva..stiu ca simptomele acestei boli sunt slab vizibile, dar ea se simte atat de bine, e atat de vesela incat imi vine greu sa cred ca are ceva atat de grav...ei bineinteles nu i-am spus inca despre boala,ea crede ca o sa fie operata pt ca are ulcer gastric, a banuit la un moment dat ca are ceva mai grav, dar nu a insistat cu intrebari probabil de frica si ca sa nu-i intristeze mai mult e parinti...
Va rog sa-mi spuneti tot ce stiti despre aceasta bola, despre terapii si efectele lor, despre terapiile alternative, despre conditiile din spitalul fundeni, despre ce stiti despre Conf. Dr. Mihnea, dc ati auzit despre cazuri clinice similare...
Medicul nu a putut sa ne spuna mai multe pt ca abia in timpul celiotomiei o sa vada in ce stadiu este cancerul si o sa decida dc o sa faca o rezectie sau nu..
Incerc sa fiu optimista si sa cred ca o sa se faca bine, dar cu cat incerc sa aflu mai multe despre acest tip de cancer malign, cu atat ma ingrijorez mai mult... :cry:

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Fri Apr 29, 2005 7:24 pm

incep prin a spune ca nu sunt oncolog sau chirurg. ce mi se pare mie ciudat este ca spui limfom intr-o parte si adenocarcinom in alta.

e o diferenta foarte mare. daca sunt dubii in legatura cu patologia trebuie trimis in alta parte pentru confirmare. poti spera sa fie limfom, in care caz, daca este dat de helicobacter( MALT), poate regresa NUMAI cu tratament antibiotic( adica fara chirurgie)

daca este adenocarcinom, vei afla mai mult dupa staging, dar prognosicul este mai prost.

in orice caz, este incredibil ca ea nu este implicata in decizia terapeutica, sau pentru second opinion. cred ca ar trebui sa o intrebi si pe ea ce vrea.

laurad
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Aug 13, 2004 1:24 pm

Postby laurad » Fri Apr 29, 2005 8:00 pm

Rezultatul anatomopatologic este al unui medic din Fundeni?
Despre Mihnea Ionescu n-am auzit decat de bine, dar de ce nu ne spui si istoricul pana a ajuns la el?

User avatar
ndsimona
elder
elder
Posts: 745
Joined: Tue Mar 16, 2004 8:25 pm
Location: Bucuresti

Postby ndsimona » Fri Apr 29, 2005 9:20 pm

Imi pare foarte rau sa aud asemenea diagnostice si mai ales la o asemenea varsta.
Despre Mihnea Ionescu stiu numai lucruri bune. Este pe maini bune.

Aceeasi nelamurire o am si eu ca si Cerbu: ori este limfom ori este adenocarcinom?
Cine a facut interpretarea anatomopatologica? Eu o stiu pe dr. Gratiela Hortopan si stiu ca este f. buna. Cere-i si ei parerea.
Mai povesteste-ne despre sora ta: cum a ajuns sa faca endoscopie daca zici ca nu are nici un simptom?

User avatar
plure
junior
junior
Posts: 74
Joined: Thu Oct 09, 2003 9:44 pm

Postby plure » Fri Apr 29, 2005 11:28 pm

Dr. Mihnea Ionescu este foarte bun; si despre clinica de chirurgie de acolo numai de bine. Multa bafta!

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Postby Qvadratus » Sat Apr 30, 2005 10:11 pm

Incep prin a preciza si eu ca parerea mea este absolut consultativa intrucit nu am tangenta cu specialitatile de care depinde rezolvarea problemei tale.
Sincer mie mi se pare o foarte mare timpenie ca nu i se spune pacientei si, din punctul meu de vedere daca cineva mi-ar face mie o asemenea chestie, s-ar lasa cu consecinte legale grave.
Aceeasi nedumerire ca cei de mai sus. In plus daca e vorba de ADK as recomanda si o colonoscopie pentru screening suplimentar. Ar fi bine sa dai detalii: e un polip degenerat, e altceva....etc.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests