Ipoteza asupra naturii cancerului

stiri medicale; cazuri clinice
M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby M_Dan » Sat Sep 26, 2020 12:08 pm

Ideile pe care le voi expune au mai fost discutate la topicul despre vitamina B1, insa le reiau pentru ca multi cititori nu le-au sesizat (asa cred).

Dupa cum se stie, celulele canceroase se multiplica nelimitat, ca bacteriile. Pana acum s-a considerat ca s-ar produce in ele o mutatie la nivelul ADN-ului, sub influenta unor factori (radiatii, chimicale, etc), care le face sa nu se mai opreasca din inmultire. Este posibil si acest mecanism, insa este extrem de improbabil. Eu banuiesc ca modificarea celulelor normale in unele canceroase apare in urma hibridizarii ADN (transferului de gene) intre celulele sanatoase si bacterii. Secventa de cod genetic care asigura multiplicarea infinita a bacteriilor este transferata celulelor sanatoase, in anumite conditii. In general hibridizarea este mediata de o infectie virala (cu HPV la cancerul de col uterin) si este necesara prezenta in numar mare a bacteriilor. Din ce am citit pe Wikipedia despre micoplasme (bacterii care inmultesc intracelular), care majoritatea cauzeaza aparitia cancerului, si despre chlamydii si alte bacterii care patrund in celule si acolo se inmultesc, am motive sa cred ca tocmai aceste tipuri de bacterii stau la baza hibridizarii ADN. Pentru ca nucleul lor este foarte aproape de nucleul celulelor sanatoase.
Hibridizarea ADN poate sa fie favorizata de leziuni repetate (mecanice, chimice, produse de radiatii ionizante), care duc la refacerea tesutului afectat si in timpul diviziunii celulare, informatia genetica a bacteriilor poate sa patrunda in nucleul celulelor supuse cancerizarii.
Oprirea cresterii tumorilor s-ar putea obtine daca ar exista molecule (medicamente) care sa distruga selectiv doar gena care comanda diviziunea celulara la bacterii, fara sa produca efecte secundare. Ar fi o castrare (citostatic permanent) a bacteriilor, dar si a celulelor canceroase.
Banuiesc ca majoritatea bacteriilor canceroase au acelasi cod genetic care le asigura diviziunea celulara.
Daca s-ar dovedi corecta aceasta ipoteza si s-ar obtine medicamentul respectiv, s-ar obtine si antibioticul ideal, pentru toate infectiile.

Reiau cu copy/paste (cu mici corectii) ce am postat anterior, sa nu pierd timpul scriind a doua oara. Se repeta unele afirmatti, dar puteti sa considerati ca repetitia este mama invatarii.
---------------------------------------------------

Concluzia la care am ajuns, e ca aceasta boala cumplita apare in urma hibridizarii ADN intre celule umane si microbi, in special cei cu dezvoltare intracelulara, care sunt primii care pot sa interactioneze cu ADN-ul din nucleul celular, fiind si in mediu protejat de actiunea substantelor oxidante.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pathogenic_bacteria
Este nevoie si de a doua infectie, simultan, cu virusuri capabile sa indeplineasca functia de "catalizator", care sa taie din lantul ADN al bacteriei secventa de cod care asigura diviziunea celulara nelimitata si sa o introduca in ADN-ul celulei umane, sa o faca sa se inmulteasca nelimitat, ca bacteriile.
Am gasit pe Youtube un filmulet in care se ilustreaza intuitiv acest proces de hibridizare :
http://www.youtube.com/watch?v=8rXizmLjegI&NR=1
Problema cu celulele canceroase e ca se inmultesc nelimitat si ca nu sunt recunoscute de sistemul imunitar ca celule straine, sa le elimine. Celulele canceroase au peste 90% din ADN la fel ca celulele sanatoase si pacalesc sistemul imunitar.
Teoria cum ca factorii de mediu (radiatii, radicalii liberi, etc) ar produce mutatii in celulele umane, care ar duce la declansarea cancerului, sunt prostii. E ca si cum ai spune ca intrerupand brusc un program de calculator aflat in derulare, prin taierea alimentarii cu curent electric a procesorului, de miliarde de miliarde de ori, pana la urma s-ar scrie pe hard disk un cod care sa duca la ceva util (un executabil), sa cante sau sa deseneze pisici.
Secventa de cod (din ADN) care controleaza inmultirea celulelor e destul de complicata si nu poate sa apara spontan decat dupa un numar inimaginabil de mare de incercari, nu in timpul vietii unui om.
Natura a creat primele bacterii dupa miliarde de ani, nu in cativa ani.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Cancerul apare prin mecanismul de hibridizare ADN discutat anterior. De regula se cancerizeaza zonele unde colcaie microbii, in special cei cu dezvoltare intracelelara. Adica la colul uterin, prostata, intestinul gros, plamani, san, etc. Insa poate sa apara oriunde exista posibilitatea sa se hibridizeze nucleele (ADN-ul) de la o celula sanatoasa cu una bacteriana. Radiatiile lezeaza celulele, le slabeste imunitatea (mecanismele de protectie) si favorizeaza hibridizarea. La fel si fortele mecanice (de forfecare) care rup lantul ADN. Si trecerea curentului electric, in impulsuri de mare intensitate, produce hibridizare ADN. Biologii folosesc aceasta tehnica la producerea de hibrizi (cartof cu rosie, etc). Se numeste electroporare.
https://en.wikipedia.org/wiki/Electroporation
Sper ca ati inteles cum vine treaba cu cancerul, macar la nivel de principiu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Un lucru este clar, ca o celula normala incepe sa se inmulteasca ca o bacterie numai dupa ce segmentul de cod genetic al ei (subrutina de calcul), care controleaza diviziunea celulara, este inlocuit cu cel de la o bacterie. De la sine nu se poate face transformarea informatiei genetice. Presupun ca toate bacteriile au acelasi tip de cod care asigura multiplicare. Ca Dumnezeu (Natura) nu era damblagiu sa faca un cod separat pentru milioanele de tipuri de bacterii. Daca ar fi asa, atunci s-ar simplifica munca celor pusi sa creeze arma mortala contra cancerului. Ar trebui sa sintetizeze un compus chimic care sa se ataseze exact la segmentul de cod respectiv (la gena) si sa-l inactiveze. S-ar crea astfel si cel mai puternic antibiotic, universal. Munca cercetatorilor ar consta, in prima faza, sa identifice (prin metode specifice) care este acel segment de cod.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Sper ca ce am scris sa va puna pe ganduri si cei tineri si dotati (inteligenti, perseverenti, meticulosi,...) sa ia in serios ideea respectiva si sa se puna pe treaba (studii de genetica - inclusiv tehnici experimentale, biochimie si chimie, etc). Ar rezulta o avere personala de trilioane de dolari, daca ar obtine medicamentul respectiv. Cu conditia sa lucreze independent si sa nu se puna sclavi la Big Pharma.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby andy gavrilescu » Sun Sep 27, 2020 8:38 am

care multi cititori?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby dustweaver » Sun Sep 27, 2020 10:22 am

Cam tarziu pentru noi cu trilioanele, din pacate, sunt multi altii deja calare pe situatie:

Coreea, 2019: "Bacteria-cancer interactions: bacteria-based cancer therapy " https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31827064/
Irlanda, 2018: "Resident bacteria in breast cancer tissue: pathogenic agents or harmless commensals?" https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30399327/
SUA, 2018: "Mycoplasma promotes malignant transformation in vivo, and its DnaK, a bacterial chaperone protein, has broad oncogenic properties" https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30509983/

... ba chiar de de ceva vreme:

Iran, 2013: "Mycoplasma genitalium and cancer: a brief review" https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23886122/

(Toate articolele de mai sus ar trebui sa fie integral gratuite.)

E drept ca nu stiu daca autorii sunt sclavi la Big Pharma.

E o baza de date interesanta acest PubMed, daca-mi permiteti o recomandare.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby M_Dan » Sun Sep 27, 2020 10:41 am

N-au descoperit gena care controleaxa inmultirea bacteriilor si implicit a celulelor canceroase. Si nici medicamentul minune. Mai aveti o sansa sa deveniti trilionari.

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby primarita » Sun Sep 27, 2020 10:46 am

Eu nu cred ca e o singura gena.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby dustweaver » Sun Sep 27, 2020 10:51 am

P.S. Din 2013, dar cu detalii despre "Principles and Concepts of DNA Replication in Bacteria, Archaea, and Eukarya" https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3685895/ Nu mi se pare atat de simplu ca un taie-si-lipeste.

"Finally, and perhaps most important, some types of human disease, including certain cancers, have their basis in replication."

Trebuie sa ma misc repede, clar. Mi-ar trebui ceva capital sa pun pe picioare un laborator, nu stiu cine ar fi interesat sa investeasca. Nu mai zic de gasit oameni de incredere care sa nu fie/devina cartite Big Pharma si de ideea ca, daca interesul economic e atat de mare incat Big Pharma e pe felie (probabil ca ar cauta sa puna bete-n roate de indata ce-ar prinde de veste, deci trebuie sa tin toata cercetarea secreta), pot sa devin chiar eu o tinta.
Last edited by dustweaver on Sun Sep 27, 2020 10:58 am, edited 1 time in total.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby M_Dan » Sun Sep 27, 2020 10:57 am

Ei n-au inteles cum se produce cancerizarea celulelor, doar au observat ca exista o legatura intre bacterii (infectii) si cancer. Bajbaie, dau ca pisica cu laba.
Lucrurile sunt simple, dupa ce unii, mai destepti, le explica maselor. Acum si bomba atomica este descrisa in manuale si pe net, au facut-o si coreenii (chiar si bomba H - termonucleara !).

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby dustweaver » Sun Sep 27, 2020 10:59 am

Proiectul Manhattan n-a fost facut cu bani de buzunar de un independent.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby M_Dan » Sun Sep 27, 2020 11:43 am

Da, dar ideea este simpla. Mai greu este cu imbogatirea uraniului, cu obtinerea plutoniului. Cum sunt construite bombele cu plutoniu (mai complicate si mai eficiente decat cele cu uraniu), este tinut la mare secret.

In cazul descoperirii lecului pentru cancer cheltuielile ar fi mult mai mici, suportabile si de persoane indepente. Riscul de asasinare este enorm, pentru ca descoprirea acelui medicament ar distruge afacerile de trilioane de dolari ale Big Pharma si ar pune pe liber cohortele de medici (care in prezent o freaca pe salariu mare). Toate infectiile s-ar trata acasa, n-ar mai exista sanatorii TBC, nu ar mai fi o problema cu infectiile de orice fel, inclusiv cu bacteriile care duc la carierea dintilor. S-ar aerisi sistemul medical, lumea ar trai mai mult si mai bine, s-ar reduce cheltuielile cu asigurarile medicale. Doar chirurgii si ortopezii n-ar soma.

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby primarita » Sun Sep 27, 2020 11:48 am


User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby Melania » Sun Sep 27, 2020 12:00 pm

Sute, probabil mii de milarde de dolari s-au investit in cercetarea cancerului, milioane de teze de doctorat s-au scris in domeniu, zeci poate sute de mii de ani de munca de laborator, biblioteci intregi de articole si carti, zeci de mii de studii cinice facute, plus s-au dat zeci de premii nobel cand de fapt raspunsul e atat de simplu si il gasim pe imed. :wink:
Realitatea e ca ajoritatea studiilor in oncologie sunt negative. O realizare in oncologie e PFS de cateva luni, cand un tratament creste supravietuirea cu mai mult de o luna doua e motiv de sarbatoare.
Imunoterapia merge cam la 1/3 din bolnavi, CART functioneaza mai mult in cancere hemato, e toxica unreliable si scumpa. Nu exista 'victorii' in oncologie, progresul se face cu pasi mici, multa stiinta, technologie, munca si bani.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby Melania » Sun Sep 27, 2020 12:12 pm

Asta ca sa intelegem ce inseamna progresul in oncologie. Postul lui MDan e de ignorat, evident.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby M_Dan » Sun Sep 27, 2020 1:35 pm

Aia au scris articolele "de cercetare" pentru dosar si avansare. N-au ei treaba cu vindecarea cancerului, sunt nulitati.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby Calico » Sun Sep 27, 2020 4:17 pm

M_Dan wrote:Riscul de asasinare este enorm, pentru ca descoprirea acelui medicament ar distruge afacerile de trilioane de dolari ale Big Pharma.

No shit, Sherlock.
Ti-a trecut vreodata prin tartacuta ca din acest motiv nu putem sa recunoastem deschis pe acest forum ca suntem implicati in astfel de studii independente?
Niciodata nu poti sti cine asculta.
Chiar si purtarea unei discutii pe acest subiect este extrem de riscanta, aratarea interesului sau demonstrarea unor cunostinte prea avansate in domeniu putand ridica suspiciuni. De aceea eu prefer (si imi sfatuiesc si colegii sa faca la fel) sa mimez dezinteresul si ignoranta.

Daca stau sa ma gandesc mai bine, tu ai comportamentul tipic al unui un agent provocateur, deschizand constant topice prin care ne momesti sa participam la astfel de discutii, cu scopul evident de a ne expune.

Dar si-asa am vorbit prea mult.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby M_Dan » Mon Sep 28, 2020 7:26 am

Cercetati pe dracu, ca nu sunteti facuti pentru chestii din astea (nu sunteti curiosi din fire). Discutati doar despre cum se platesc garzile in Vest, cum se echivaleaza diplomele, povestiti pe unde ati facut concediul,...., tot felul de banalitati. Nu se vede un interes pentru cauzele bolilor, va multumiti sa lucrati dupa protocoalele terapeutice stabilite de producatorii de medicamente. Nici mila fata de pacienti nu aveti, ii tratati cu dezinteres. Nu incercati sa aplicati cunostintele capatate ca sa salvati animalute bolnave, va doare in k-ur de orice. Doar distractii, excursii, avere (viloaie, masini, valuta....).
Eu, de exemplu, de cand incerc sa salvez porumbei bolnavi care raman intepeniti (in stare de soc) la mine pe balcon, am observat ca metilcobalamina are un efect extraordinar asupra celor bolnavi de paramixoviroza (aduce putin cu poliomielita - nu pot sa zboare, nu pot sa manance, au limba amortita, trebuie hraniti pe cioc cateva luni pana isi revin). Am mai observat ca Augmentin (Amoxiklav, Enhancin) poate fi administrat in doze enorme, fara efecte secundare grave (la supradoza le cad penele ca de la citosatice), cam 1/8-1/4 din comprimatul de 1g, de trei ori pe zi. Porumbeii au 300-500 grame, asa ca puteti calcula cat ar fi doza pentru un om. In doza asa de mare amoxicilana + acid clavulanic vindeca salmoneloza. Daca este asociala cu ciprofloxacina efectul este net mai bun (vindecare mai rapida - cam in zece zile).
In articolele de cercetare se mentioneaza (tratament pentru oameni) doar ciprofloxacina (bacteriostatic - nu vindeca daca sistemul imunitar este slabit), ceftriaxona, azitromicina.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby dustweaver » Mon Sep 28, 2020 10:16 am

Ba suntem curiosi. De exemplu, desi s-o fi stabilit mai de mult raspunsul la asta: de fapt care e motivul pentru care avem placerea vizitelor dumitale daca suntem intr-atat de nedemni de o discutie in care sa nu reciclati diverse insulte?
Last edited by dustweaver on Mon Sep 28, 2020 10:20 am, edited 1 time in total.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby primarita » Mon Sep 28, 2020 10:19 am

Exista solutie de augmentin pt copii, eu asa am dat pisicii mele cand a avut un abces cervical. Sigur a drenat-o si veterinarul.
Eu i-am drenat doar colectia subcutanata de la cap.

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby primarita » Mon Sep 28, 2020 10:21 am

dustweaver wrote:Ba suntem curiosi. De exemplu: s-o fi stabilit mai de mult raspunsul, dar de fapt care e motivul pentru care avem placerea vizitelor dumitale daca suntem intr-atat de nedemni de o discutie in care sa nu reciclati diverse insulte?

Esti prea sensibil, lasa oamenii in prostia lor.
Asa ai reactionat cand am fost eu scarba cu plecatul, oamenii sunt frustrati (ma incadrez si eu), iti pierzi timpul cand le raspunzi.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby dustweaver » Mon Sep 28, 2020 10:33 am

Nah, e doar un antrenament de rabdare combinat cu un experiment de titrare a sarcasmului in romana. :allright:
Last edited by dustweaver on Mon Sep 28, 2020 10:36 am, edited 1 time in total.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby primarita » Mon Sep 28, 2020 10:35 am

Bine :)))

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby M_Dan » Mon Sep 28, 2020 11:23 am

Ziceti ca sunt eu rau si va desconsider, dar nu vad comentarii serioase pe tema pusa in discutie. Presupun ca ati trecut prin cursuri de genetica, de biochimie, ar trebui sa stiti multe chestii.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby Calico » Mon Sep 28, 2020 11:44 am

Eu am comentat serios.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Ipoteza asupra naturii cancerului

Postby dustweaver » Mon Sep 28, 2020 7:29 pm

Si eu, dar nu pot sa ma pun cu dumneata care in 35 de minute ai citit toate 5 articolele de le postasem si nu te-a interesat cand am zis cu maxima seriozitate ca asta inseamna ani de munca nepublicabila sub amenintare constanta.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests