Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

stiri medicale; cazuri clinice
M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Fri Sep 30, 2016 10:52 am

Ivermectina este folosita ca vermicid (larva migranta, etc) sau pentru tratarea scabiei. La oameni se recomanda in caz de strongiloidoza, care bantuie si prin Romaniei (in sudul tarii). In tarile din vestul UE nu se recomanda pentru tratarea oamenilor (se considera in mod gresit ca nu sunt cazuri de strongiloidoza). In schimb este utilizata intens in tarile din Asia si in Australia. Cel mai bun medicament pentru tratarea strongiloidozei se numeste Cambem (cambendazole) si este fabricat in Brazilia. In Europa nu se prea stie de el.
http://www.bulas.med.br/p/bulas-de-medi ... cambem.htm

Ivermectina este un antibiotic (extrasa din fungi), asa se spune pe Internet. Insa nu este folosita ca antibiotic pentru ca blocheaza actiunea GABA (acidul gamma-aminobutiric - un neurotransmitator) si exista teama in utilizarea ei la oameni. Paralizeaza viermii intestinali si larvele migrante.
In Romania se foloseste intens la tratarea periodica a erbivorelor (vaci), dar si pentru tratarea porcilor, etc. La caini se da pentru raie (nu toate rasele de caini o suporta). In cazul oamenilor nu sunt riscuri mari daca se utilizeaza ivermectina, pentru ca nu traverseaza bariera hematoencefalica si nu ajunge la creier. Doza recomandata la tratarea oamenilor este de 200-250 ug / kg/zi, timp de 7-10 zile.

Eu am luat ivermectina timp de 30 de zile. Am cumparat-o de la o farmacie veterinara (Ivomec - flacon cu solutie de concentratie 10%).
Ceva de genul:
http://www.pasteur.ro/wp-content/upload ... -100ml.png
Am luat 3ml (30 mg) pe zi (seara), la o greutate a corpului de 120kg (1,90 m inaltime). Are gust de insecticid (nasol!!!) si trebuie sa o diluezi cu multa apa (minim 300 ml) si sa pui sirop concentat. NU FACETI GRESEALA SA O INGHITITI NEDILUATA ! Nu avea nici cel mai mic efect nasol, dupa ce o inghiteam. Nici greata, nici ameteala sau altceva. Nasoleala era doar pana dadeam cu ea pe gat.
Aveam o fisura anala (sufeream de constipatie cronica, de la functionarea proasta a ficatului si de la dolicocolon) nediagnosticata de medici, desi am fost internat si mi s-a facut colonoscopie. Neglijenta din partea medicilor, prostie (face parte din protocol). In fiecare zi, cand aveam scaun, curgea sange ca atunci cand tai gaina. Umpleam baia pe jos si trebuia sa-mi pun o carpa dupa ce ma spalam, pana se oprea sangerarea. Colegii de serviciu cu care am discutat ziceau ca e de la hemoroizi si ca sa nu ma sperii, ca si ei au probleme de genul asta. Situatia s-a complicat si de la faptul ca sufar de diabet si mi se vindeca greu taieturile. Am facut si o fistula interna si ma blocasem, nu mai puteam sa am scaun decat extrem de greu. Cand ai fisura anala se contracta involuntar sfincterul anal si te blochezi. Rezolvarea este chirurgicala (sfincterotomie), se sectiuneaza sfincterul anal intern. Am facut operatie si situatia s-a ameliorat net. Dar atunci nu stiam de ce sufar. De la constipatie mi se umflase burta ca la aia bolnavi de schistosomiaza ( http://pathol.med.stu.edu.cn/pathol/fil ... miasis.jpg ). Mi s-a herniat ombilicul si credeam ca am cancer la intestinul gros. M-am gandit si la schistosomiaza, desi medicii behaiau in cor ca "nu se egzista" asa ceva in Romania. Daca tot veni vorba, sa stiti ca si in Romania sunt niste lacuri cu apa termala, in jud. Bihor, unde traiesc melcii care sunt gazda intermediara pentru parazitul schistosomiazei. Asa ca pot sa apara cazuri si la noi. Larvele pot sa fie aduse de pasarile calatoare.

http://www.infoamea.ro/index.php?option ... &Itemid=13

Am luat ivermectina si primul lucru pe care l-am constatat a fost schimbarea la culoare a materiilor fecale (erau galben deschis) si disparitia completa a mirosului. Nu era nevoie sa mai aerisesc baia, nu se simtea nici cel mai vag miros urat. Ivermectina lichidase toata flora bacteriana din intestine. Mai mult, in ultimele zile ale curei disparusera si durerile (intense) produse de fisura anala si aveam scaun normal. Ma deblocasem. Dar tocmai cand incepusem sa ma simt bine, s-a incheiat cura de 30 de zile de administrare a ivermectinei si n-am mai continuat-o de frica sa nu patesc ceva. Nu cred ca a mai luat cineva ivermectina atat de mult timp. Dar nu sunt tampit si m-am bazat pe faptul ca in SUA sunt tratati cateii bolnavi de scabie pe o durata chiar mai mare. Daca un catel rezista, atunci nu vedeam ce ce n-ar rezista si un om. Daca as fi luat ivermectina pe timp de doua luni, cred ca s-ar fi vindecat fisura anala si n-ar mai fi fost nevoie de interventia chirurgicala. Ivermectina este un antibiotic puternic, dar prezentand niste riscuri, se administreaza in doze mult mai mici decat antibioticele utilizate in practica curenta (la care se ajunge la 1g pe zi). Adica actioneaza lent si trebuie sa o iei mult timp.

Am adus vorba ce aceasta intamplare pentru ca in caz de FORTA MAJORA, cand lipsesc antibioticele clasice si sunt multi pacienti cu infectii sau arsuri grave, de exemplu la un razboi nuclear (care nu este atat de improbabil pe cat crede lumea), sau cum a fost la COLECTIV, se poate utiliza si ivermectina (zace prin depozitele farmaciilor veterinare). Medicii nu stiu de treburi din astea. Ei lucreaza dupa Protocoalele (Inteleptilor Medicinei), dupa sablon. In astfel de situatii grave, cand oamenii mor daca nu actionezi, lasi dracu protocoalele si faci tot ce-ti trece prin minte ca sa-i salvezi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Calico » Fri Sep 30, 2016 11:00 am

Am retinut din toata asta ca ivermectina are efect toxic pe nervul olfactiv.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Fri Sep 30, 2016 1:24 pm

Putea sa retii ca nu vindeca prostia. Tare blocata mai esti! Nu esti receptiva la nimic nou. Nu poti sa gandesti cu mintea ta, reproduci papagaliceste. Si nu te mai baga in vorba cu mine doar ca sa ma enervezi. Eu nu am furnizat aceasta informatie pentru cei ca tine.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Fri Sep 30, 2016 1:36 pm

Am discutat cu un medic bun, care in timpul studentiei a prins cutremurul din '77. Erau multi raniti adusi la spital si s-a apelat si la studentii din anii mari. Mi-a povestit ca erau multe femei intinse pe jos, ca nu mai aveau locuri pe paturi. Discuta cu ele, le intreba ce le doare, trecea la urmatoarea si cand revenea la persoana anterioara era moarta deja. A ramas putin socat dupa intamplarea asta. Zicea ca cea mai dificila sarcina a unui medic apare atunci cand are mai multi raniti de care trebuie sa se ocupe (la un cutremur, in caz de razboi) si trebuie sa decida el pe care sa-l salveze. Adica trebuie sa decida in locul lui Dumnezeu, cine va trai si cine va muri.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Fri Sep 30, 2016 2:03 pm

Medicii din Romania sunt tare delasatori si superficiali in tratarea pacientilor. Nu poti sa gasesti in farmacii praziquantel, pentru ca medicii n-au cerut sa fie adus in tara. Exista o singura sectie de boli parazitare, la Bucuresti, si nici acolo nu este la farmacia spitalului. Il iau pe comanda speciala, cu cerere la Ministerul sanatatii. Eu am facut rost de praziquantel adus din India, la un pret mult mai mic decat in Europa.
Nu se mai fabrica (si nu e in farmacii) vitamina B12 in fiole de 1000ug (e numai de 50ug), necesara bolnavilor de anemie pernicioasa. Multe lucruri nu merg bine in sistemul medical pentru ca medicii nu se implica.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Calico » Fri Sep 30, 2016 2:44 pm

M_Dan wrote:Putea sa retii ca nu vindeca prostia.

Am retinut si asta. Cel putin administrat timp de o luna.

Nu cred ca in caz de cutremur problema cea mai mare va fi lipsa antibioticelor, desi recunosc ca anestezierea simtului olfactiv poate fi un avantaj pentru supravietuitori.

Trebuie sa te hotarasti, Dan, in ce sa se implice medicii, in cercetare sau in administrarea farmaciilor? Si inca nu mi-ai zis cine sa faca munca medicilor daca ei se reprofileaza.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Fri Sep 30, 2016 3:26 pm

@MumaPadurii
Trebuie sa te hotarasti, Dan, in ce sa se implice medicii, in cercetare sau in administrarea farmaciilor?
==============================================================================================

Sa puna suflet (pasiune) in tot ce fac, ca s-au dus la fac. de medicina fara sa aiba chemare si sunt chititi sa faca bani pe seama celor suferinzi. Atat au in cap.

Si nu te face ca nu pricepi ca ivermectina nu anesteziaza nasul. Imi ramasese simtul olfactiv ca inainte de a lua ivermectina, intact, numai ca nu mai putrezeau resturile de mancare in intestine pentru ca ivermectina distrusese bacteriile de acolo. Este un antibiotic puternic si cu spectru larg, e mai puternica decat celalosporinele. Eu am luat doze mari de Zinnat, de Augmentin si de Doxiclina in perioada aia si nu au avut efectul ivermectinei. Chiar incepusem sa ma vindec. Daca continuam administrarea si daca mi-as fi tratat si diabetul la vremea aia, cred ca ma vindecam fara operatie.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Calico » Fri Sep 30, 2016 3:45 pm

Dar stii ca bacteriile alea care digera mancarea e normal sa existe in colon, nu? Si ca e normal sa miroasa cacutza, ca daca Dumnezeu ar fi vrut sa avem fecale inodore, le-ar fi facut asa de la inceput, nu?

Si ca daca tu le distrugi cu antibiotice, mai ales cu tratamente prelungite, ai toate sansele sa selectionezi tulpini rezistente mai devreme sau mai tarziu? Nu-ti repet cum e cu evolutia la bacterii, ca stii ai tu.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 30, 2016 4:31 pm

poate a luat si probiotic dar nu spune.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Fri Sep 30, 2016 5:35 pm

Discutia era despre ivermectina, ca antibiotic puternic si cu spectru larg. Nu stiu daca in cazul arsurilor extinse (ex. COLECTIV) ar fi salvatoare. Trebuie sa se experimenteze cu ivermectina, dar sunt putini medici cu inclinatie (curiosi) spre cercetare. Gantiti-va ce ar fi in caz de razboi termonuclear. Hiroshima x 1000000.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby jomil » Sat Oct 01, 2016 9:46 am

M_Dan wrote:Gantiti-va ce ar fi in caz de razboi termonuclear. Hiroshima x 1000000.


Ne-am duce cu totii intr-un loc unde Ivermectina nu ne-ar ajuta sa evitam viermisorii.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Phat Skidz » Mon Oct 03, 2016 3:11 pm

Dar cum v-a venit ideea asta? Să luați medicament din ăsta de viermi? A fost o inspirație de moment, v-a zis cineva care a făcut la fel sau ați citit pe undeva?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Phat Skidz » Mon Oct 03, 2016 3:14 pm

Interesant cu GABA, același efect îl are și alcoolul (și diazepamul), deci e posibil să te îmbeți cu ivermectina asta.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby alimori » Mon Oct 03, 2016 4:44 pm

A căutat pe net de ce i s-a "umflat" burta (la 120 kg) și s-a autodiagnosticat de strongiloidoza.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Mon Oct 03, 2016 5:22 pm

@Phat Skidz
Am luat ivermectina ca sa verific daca nu este toxica. Trebuia sa-i dau fiului meu si nu stiam daca este periculoasa. Avea encefalita Wernicke cronica de la tiaminaze si nu stiam care este sursa lor. Banuiam ca ar putea fi si ceva parazitar. Ii dadeam o capsula de 100mg de tiamina (necesarul zilnic la omul sanatos fiind de 2mg) si dupa 5 ore era ca si cum n-ar fi luat-o. De la necazul cu fiul meu am vazut cum este cu tiamina in doze mari. Doctorii nu aveau solutie la boala asta, ridicau din umeri si chiar ne luau la misto. Slab pregatiti, gaunosi. Eram disperat si am incercat tot ce mi-a trecut prin cap ca sa-l salvez.
Mult mai tarziu am luat si eu tiamina si am vazut ca are efect la hipertensiune si la diabet. Dar tot asa, trebuie sa iei de cel putin 4 ori pe zi. Asta e partea proasta cu tiamina, daca ai tiaminaze in sange, ca dipare rapid din sange.

Iar ce spui, legat de GABA si alcool (diazepam), sunt aiureli. Ivermectina actioneaza ca o substanta neuroparalizanta (otrava puternica) si dai coltul rapid daca ar ajunge la creier. La cainii din rasa Colley este mortala. Ei au un defect genetic si ivermectina le ajunge la creier. Norocul este ca la oameni nu strabate bariera hematoencefalica. Asta in conditii normale. Nu se stie daca administrarea simultana si de alte substante nu ar favoriza traversarea barierei. De asta nici nu se recomanda utilizarea ei in tratamentul uman. In Europa, ca in Asia se administreaza la greu, dar nu pe durata asa de mare cum am luat-o eu.

Tu sa nu te iei dupa deontoloage si sa incerci tratamentul cu tiamina. Sa ai tot timpul glucometrul si insulina la tine, ca efectul tiaminei este de scurta durata. Dar va trebui sa reduci doza de insulina, ca sa nu faci hipoglicemie. Banuiesc ca esti destul de istet ca sa intelegi ca acest tratament este mai bun decat numai cu insulina. Daca iei tiamina, macar la mesele principale, reduci din varfurile glicemiei si iti protejezi inima si vasele de vange, creierul (memoria), ficatul si rinichii. Baga la cap ce ti-am zis. Si sa-mi dai o masa la restaurant, dupa ce o sa te convingi ca este mult mai bine asa.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Mon Oct 03, 2016 5:29 pm

@alimori
Mai increzuti ca doctorii este greu sa gasesti altii. Si n-au multa judecata, tocesc si reproduc mecanic. Cei mai multi nici cu toceala nu le-au avut in facultate, au trecut pe acolo cum trece cainele prin apa.

V-am explicat ca aveam fisura anala si ma blocasem, de asta mi se umflase burta ca la megacolon toxic. Era sa mor de la treaba asta. Am fost internat la spital mare, am avut si pila si am dat si spaga la medic, dar tot degeaba. N-a fost in stare sa puna un diagnostic corect. M-am dus la policlinica particulara si acolo a vazut ce aveam si m-a trimis la chirurgie.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby jomil » Tue Oct 04, 2016 7:09 am

Si cum a raspuns fiul tau la Ivermectina? Mi se pare f interesant de stiut.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Tue Oct 04, 2016 9:39 am

@jomil
Fara efect vizibil, nici in bine si nici in rau. Ivermectina este noasoala de inghitit (Plotox curat !), dar in rest nu da nimic rau (ameteala, greata, etc). Se ia diluata cu multa apa si cu adaos de sirop concentrat. Dar ivermectina o lua in doza mica (3 centimetri cubi de solutie de conc. 10%, adica 30mg, la o greutate de 110kg si inaltime de 1,90m) si o singura data pe zi (seara).

Cand i-am dat mebendazol (Vermox) i-a fost mai bine, pentru ca mebendazolul actioneaza si ca antibiotic la nivelul tubului digestiv si distrugea (pe moment) bacteriile care produceau tiaminaze. Cand nu lua mebedazol era nevoie sa sa ia tiamina (100mg) la cel mult 5 ore, ca altfel ii era rau. In timpul administrarii de mebendazol (care actioneaza strict la nivelul intenstinului - nu se absoarbe decat in mica masura) putea sa plece prin oras si sa sara peste o doza de tiamina, fara probleme. Dar acest efect disparea la cel mult doua zile dupa ce incheia tratamentul cu mebendazol (10 zile, 2 pastile pe zi). Atentie ! - mebendazolul nu se administreaza impreuna cu metronidazol, pentru da accidente mortale.
Cu mebendazol se curata si pe fata de accneea nodulochistica, dar tot pe moment. Si eu am accnee din asta, desi sunt batran (mostenire genetica de la tata). Am luat si eu mebendazol (este ieftin) si tot asa, ma curatasem de bube pe fata. Am luat si metronidazol in doza mare, cu alta ocazie, si imi disparusera bubele (cosurile suprainfectate). Asta ar fi o dovada indirecta ca mebendazolul si metronidazolul actioneaza cam la fel, la nivelul intestinului gros. Si se mai poate trage concluzia ca bubele de pe fata (piept, state) apar pentru ca prin microleziunile de la nivelul mucoasei intestinale patrund in sange fel de fel de bacterii.
V-am dat aceste informatii pentru ca medicii n-ar fi facut astfel de experimente in vecii vecilor. Eu eram disperat si fara ajutor de la sistemul medical, de asta am citit tot ce gaseam si am incercat imposibilul. Medicii isi ascundeau incompetenta (plictiseala, lipsa de interes, chiar scarba de profesia aleasa) in spatele specializarii. Isi declinau competenta si ne trimitea la altii, de alte speciazari, si tot asa. Ca si cum n-ar fi avut pregatire generala in medicina. Ii durea undeva si asteptau o spaga. Si daca as fi avut de unde sa le dau, pe saturate, tot nimic nu faceam cu ei, ca erau paraleli cu ce povestesc eu.

Ar trebui ca cei care fac cercetari medicale sa stabileasca ce tipuri de bacterii (sau fungi) sunt sensibile la mebendazol, respectiv la ivermectina. Desi ivermectina are spectru larg, nu actiona impotriva bacteriilor (sau fungilor, ce or fi fost) producatoare de tiaminaze. Cel putin in dozele care nu sunt periculoase pentru oameni.
Daca as fi avut bani la dispozitie si acces la laboratoare, as fi dezlegat misterul cu aceste microorganisme care ne intoxica cu tiaminaze. Mi-e imi cam fuge mintea si cred ca as putea sa coordonez o echipa de cercetatori tineri, care desi au acumulat ceva cunostinte din timpul facultatii, n-au interes deosebit si nu le folosesc. N-am cunostinte suficiente in domeniul medical, dar am idei si logica de om trecut prin facultate din domeniul stiintelor exacte.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Chingachgook » Tue Oct 04, 2016 4:50 pm

M_Dan wrote: Avea encefalita Wernicke cronica de la tiaminaze si nu stiam care este sursa lor.


here we go again
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Tue Oct 04, 2016 4:58 pm

@Chingachgook

Tu cum ai trata un pacient cu simptome evidente de encefalita Wernicke, cu cardiomegalie si sunete ciudate la inima, cu parestezii la picioare, care raspunde la tratament cu B1 administrat din 5 in 5 ore ? Nu ai banui ca este vorba de tiaminaze in sange, daca tiamina dispare in scurt timp de la administrarea in megadoze ? Dupa tine care ar fi sursa tiaminazelor ? Vad ca nu dai solutii la problema si doar strambi din nas.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Chingachgook » Tue Oct 04, 2016 5:15 pm

eu nu as trata in niciun fel deoarece sunt radiolog si am o leaca de bun simt cat sa ii las pe aia care se pricep sa o faca.
tu esti insa o cauza pierduta si simultan sursa de amuzament sau iritare pentru medicii cu care intri in contact
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Wed Oct 05, 2016 3:36 am

@Chingachgook
...eu nu as trata in niciun fel deoarece sunt radiolog...
====================================================

Specializarea in radiologie ai facut-o dupa cei sase ani de facultate de medicina generala. Nu ai invatat nimic in timpul facultatii si doar ai impuscat niste note de trecere ? Cum ti-ai trata rudele apropiate in caz de situatie limita, cand nu ai putea sa apelezi la "specialist" ? Te simti in afara subiectului si nu poti sa vii cu nicio precizare ?

Nu crezi ca ar trebui sa puneti mana pe carte si sa studiati (sa verificati) ce am constatat eu ? De ce nu va folositi logica decat cand e vorba de spagareala si de bani ? Sunteti impaiati si aveti mecanism, nu sunteti oameni cu creier in cap ?

Se dovedeste faptul ca majoritatea medicilor isi ascund incompetenta sub pretextul specializarii. Sunt extrem de limitati. Daca suferi de o boala mai putin cunoscuta, ei nu se strofoaca sa afle cauzele (mecanismul bolii) si te trimit de la unul la altul (la asa-zisii specialisti). Dau solutii partiale si daca vad ca sunt depasiti incep sa te ia la misto. Aplica metoda "da-l dracu" atunci cand au un caz dificil, pe care nu pot sa-l rezolve. Nu colaboreaza intre ei, nu dezbat cazul, nu ii preocupa soarta bolnavului. Un medic bun ar trebui sa nu doarma noaptea cand are un caz neclar, sa-si contacteze toti colegii, sa discute si cu universitarii, sa intrebe si in strainatate. Nu se intampla asa ceva in realitate.

Cea mai grea problema este sa se puna diagnosticul corect. Tratamentul e oarecum simplu, poti sa-l citesti si de pe net. Dar ca sa puna un diagnostic adevarat, medicii trebuie sa studieze fiecare caz in parte (si pe cele dificile), nu sa vorbeasa la telefon cu rudele sau prietenii in timpul consultatiei, in timp ce asistenta completeaza o reteta STAS, pe care a invatat-o si ea.
Tot sistemul functioneaza anapoda, pentru ca nu este presiune din partea societatii. Laboratoarele de analize dau date gresite si trebuie sa faci analizele in mai multe locuri (costuri in plus), ca sa vezi daca rezultatele se coreleaza. Lucreaza cu aparatura casata prin alte tari si cu reactivi expirati. Personalul este subcalificat (in general femei - niste tute). Tehnicienii care trebuie sa curete periodic aparatura de analize fura din solventii de mare puritate (extrem de scumpi), nu folosesc cantitatile prevazute, ca sa le ramana si sa lucreze la negru pe la laboratoare mai mici, care nu isi permit sa plateasca oficial service-ul. Autoritatile nu isi fac treaba lor, nu le controleaza. De la analizele facute incorect (la misto) si de la slaba pregatire a medicilor, rezulta un procent mare ce cazuri diagnosticate gresit si implicit de costuri inutile de la CNAS. Nu mai pun la socoteala bolnavii, care sunt tratati aiurea.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby jomil » Wed Oct 05, 2016 6:05 am

Phat, sunt suficiente dovezi sa il legam pe domnu' Danutz si sa il tratam la inchisi?
E un pricol pentru altii ( ptr. fiul lui de ex.).
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Wed Oct 05, 2016 8:30 am

@jomil
Phat nu va fi de partea voastra, dupa ce va incerca tratamentul cu hiperdoza de B1 si va constata ca are efect si este netoxic. Ii va fi de mare ajutor la boala lui. Cred ca se va pune putin pe ganduri si va lua lucrurile mai in serios, legat de cauzele reale ale multor boli, generate de microbii care produc substante cu efect antitiaminic.

Si cu siguranta va veti face de cacao, astia care m-ati luat peste picior pe forum, pe masura ce se vor confirma cele afirmate de mine. Prostiile pe care le-ati debitat (mistoul taranesc) vor ramane vizibile multa vreme, pana cand administratorul serverului reseteaza totul.

De ce sunteti asa de blocati si nu incercati sa verificati ca ce am recomantat eu chiar functioneaza ? De increzuti ce sunteti ? Puteti incerca cu cativa bolnavi de diabet si cu cativa hipertensivi. Rezultatul se vede imediat, din prima zi. Dar sa le administrati tiamina de cel putin patru ori pe zi, ca altfel nu merge. Iar Phat poate sa incerce cu bolnavii de borderline si chiar la alte afectiuni psihice (epilepsie, unele forme de schizofrenie, depresii). Tiamina este ieftina, daca din zgarcenie nu ati verificat pana acum.

http://www.vitaking.ro/suplimente-natur ... psule.html
http://www.vitaking.ro/suplimente-natur ... imate.html

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Wed Oct 05, 2016 8:49 am

@jomil
Apropo de slaba pregatire a medicilor. O doamna doctor la care am apelat des pentru bubele de pe fata fiului meu, nu a vazut ca fica-sa suferea de hipotiroidism si se tampise la cap. Prin clasa a 12-a a dus-o la o testare la o facultate de medicina si a picat testele cu medie mica. Fata nu a reusit sa ia nici ex. de bacalaureat. Avea semne vizibile de hipotiroidism (era prea scunda), dar ma-sa n-a vazut.
Un caz similar l-a intalnit nevata-mea. A meditat la matematica pentru gimnaziu fata unei cucoane care era medic de familie. Fata era ciudata in comportament si tampita in ultimul hal. Nu pricepea nimic, nici la geometrie si nici la calculul algebric. Si tot asa ca cealalta, era foarte scunda si cu pieptul dezvoltat. A incercat sa o atentioneze pe doamna doctor ca e posibil ca fata sa aiba probleme cu tiroida si cucoana s-a enervat. Prostul nu e prost destul, daca nu e si fudul. E pacat de copii, ca parintii lor sunt ignoranti si nu-i trateaza corespunzator in cazuri din astea.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Chingachgook » Wed Oct 05, 2016 9:37 am

M_Dan wrote:Nu crezi ca ar trebui sa puneti mana pe carte si sa studiati (sa verificati) ce am constatat eu ? .



nu, nu cred
nu cred ca trebuie verificata orice ipoteza cu care vine orice agarici de pe strada (iar tu esti arhetipul agariciului).

aici sunt insa de acord cu tine

Personalul este subcalificat (in general femei - niste tute)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Calico » Wed Oct 05, 2016 10:05 am

Dane, partial ai dreptate, sistemul are multe probleme.
Pe de alta parte, e usor sa vorbesti din pozitia ta, care ai avut doar 2-3 "pacienti" in toata cariera de "medic". Incearca sa nu dormi noptile si sa purici fiecare caz exhaustiv atunci cand ai in fiecare zi 15-20 de pacienti diferiti. Nu e posibil. Si daca incerci sa nu dormi noptile, o sa ajungi sa nu mai gandesti clar (creierul are nevoie de somn) si sa-i tratezi pe toti ca draq.
Oricine poate deveni expert intr-o problema unica de sanatate si e binecunoscut sindromul pacientului care devine expert in boala sa, despre care ajunge sa aiba mai multe informatii (corecte sau nu) decat medicul. E normal. Si nu inseamna ca medicul e prost sau dezinteresat, doar ca el trebuie sa cunoasca mult mai multe lucruri decat tine.

Cat despre B1, oricat am vrea sa te credem, un medic nu poate face experimente pe pacienti, e absolut imoral. Incearca sa convingi pe cineva implicat in cercetare, dar te sfatuiesc sa renunti la jigniri si discursul incrancenat. Limiteaza-te la partea stiintifica daca vrei sa ajungi undeva, impresiile umorale dauneaza credibilitatii.
Multa bafta, daca o sa iasa ceva din asta o sa ne amintim de tine!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Wed Oct 05, 2016 10:55 am

@MumaPadurii
"...daca o sa iasa ceva din asta o sa ne amintim de tine!"
=======================================================

Si din acest mod de exprimare se vede cat de increzuti sunteti. Pentru mine voi sunteti NIMENI, niste doctori de duzina care se contreaza pe un forum cu cei care ii deranjeaza (le taie din aura de mari scule).
Eu nu ma apucam sa studiez chestiile astea daca nu dadeam de necaz mare cu boala baiatului meu (unicul mostenitor) si daca medicii rezolvau problema. Am alte hobby-uri. Daca nu ma implicam, acum copilul era mort. Asa e in regula, face facultatea si mai si lucreaza (daca va spun cat castiga ca programator, ati muri de ciuda).
Si daca tot am descoperit un tratament mai bun decat cel dat de medici, am zis sa-l fac cunoscut, sa incerce si altii aflati in situatie limita. Pentru publicul larg am postat, nu pentru medici. Ramane informatia pe server si poate sa citeasca oricine e interesat. Ajung la postarile astea cu Google, cautand dupa cuvinte cheie. Medicii nu citesc. Am vazut ca numai voi, veteranii forumului, ati accesat aceste pagini. Cu timpul numarul de accesari va creste.

Si puneti-va dracu pe citit, ca informatia este data gratis, mura in gura.

http://www.romedic.ro/beri-beri-deficienta-de-tiamina
http://www.medicalstudent.ro/contravizi ... akoff.html
https://www.hormonesmatter.com/thiamine ... ding-labs/
https://www.hormonesmatter.com/thiamine ... rrant-fat/
https://www.hormonesmatter.com/diabetes ... portunity/
http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/sa ... bet-113429

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Chingachgook » Wed Oct 05, 2016 11:16 am

tu realizezi ca te toleram pe aci doar ca ne plictisim ingrozitor?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Wed Oct 05, 2016 11:54 am

Sunt si alte forumuri unde pot sa postez ce am vrut sa transmit. Ar fi o pata asupra Fac. de Medicina din Bukale daca m-ati cenzura. Si era bine daca nu interveneati in discutii rautacioase, sa nu ma provocati. Eu imi facusem publica experienta proprie si cititorii judecau si singuri, fara "interpretarile" voastre.
Asa ca, fiti calmi si cititi mai mult in domeniul medical.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby jomil » Wed Oct 05, 2016 12:05 pm

Domnule Dan,

Apreciem experienta dumitale personala.

Din experienta personala vreau sa impartasesc si eu ca, un ceai facut din amestec de menta, lamaita si mandarina vindeca orice. Dom'le, daca beau un ceai din ala pur si simplu ma simt perfect orice of as avea. Dureaza e drept doar 30 de minute.

Si nu era nevoie sa fac facultatea de medicina ca sa ajung la aceasta concluzie.

Deci, Dane... ai dreptate.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Wed Oct 05, 2016 12:30 pm

@jomil

Ce specializare aveti? Purtati pantaloni, sau rochita ? Ceilalti ce specializari au ? MumaPadurii e de la UPU, de e asa de supraturata ? E nasoala ? Sa stiu cu cine m-am contrat pe forum, ca vreau sa comut pe alte domenii. Am treaba multa de facut (cu electronica) si pierd timpul cu discutii fara rost.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Calico » Sat Apr 04, 2020 3:25 pm

https://en.as.com/en/2020/04/04/other_s ... 78782.html

ia-uite, nu zicea rau Dan de ivermectina

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby alimori » Sat Apr 04, 2020 4:40 pm

de 4 ani ne explica MD medicina??? baaai trece viata pe langa noi :(

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby pc7 » Sat Apr 04, 2020 9:20 pm

Tu chiar stii toate topicele de pe imed?
Life's not fair, get used to it

Boss
elite
elite
Posts: 2887
Joined: Tue Mar 01, 2016 8:32 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Boss » Sat Apr 04, 2020 9:27 pm

pc7 wrote:Tu chiar stii toate topicele de pe imed?


Vaaai, esti o rea pc7 :lol:

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Sun Apr 05, 2020 12:23 am

Am gasit in debara flaconul (gol) in care a fost ivermectina. Era de concentratie 1%, nu 10%. Mai greseste omul cand se bazeaza numai pe memorie (ca doctorii). Doza administrata in mod uzual, fara riscuri, este 200ug/kg. Eu am 120kg si am luat 3 ml de solutie in fiecare seara, timp de 30 de zile.
In Australia (Tailanda, Vietnam, etc) este cunoscuta de medici pentru ca trateaza cu ea strongiloidoza. Cu ivermectina se trateaza si scabia la animale.

Referitor la articolul in care se spune ca ivermectina este utila la tratarea gripei progusa de covid, concluzia este gresita. Ivermectina este ANTIBIOTIC (se obtine din fungi), nu substanta cu efect antiviral. Fiind antibiotic, probabil ca blocheaza aparitia pneumoniei bacteriene secundare. Asta ar fi explicatia, dupa mintea mea.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Calico » Sun Apr 05, 2020 12:29 am

ce pneumonie, ca experimentul era in vitro

reduce RNA-ul viral in celulele de cultura

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby M_Dan » Sun Apr 05, 2020 12:35 am

Lasa-l dracu de virus, ca se moare de la pneumonia bacteriana consecutiva virozei. Da-le antibiotice la amaratii pe care ii ai in ingrijire. Ceva care sa mearga si la micoplasme si c. psittaci, dar si la pneumococi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ivermectina se poate folosi si ca antibiotic, in caz de forta majora

Postby Calico » Sun Apr 05, 2020 12:53 am

se moare de la sdr de detresa respiratorie acuta, din cauza raspunsului imun exacerbat, de-aia in fazele grave au rezultate corticoizii si imunomodulatoarele


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests