Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby jomil » Mon Feb 08, 2021 2:13 am

:lol: :lol: :lol:

Unele afectiuni nu pot fi tratate din pacate. Sau se poate, dar cu implicarea serviciilor sociale...trist, din pacate foarte trist.
Ma refer la afectiunile fiului tau.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Feb 08, 2021 7:22 am

Taci ma nulitate absoluta. Nu te duce capul la nimic, ai prins o diploma din cauza lipsei de exigenta din invatamant.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby jomil » Mon Feb 08, 2021 10:47 am

Scuze Dan. :D Dar uneri situatiile astea ma revolta foarte tare.
Tu te indoiesti vreodata de binele pe care l-ai facut familiei....sau de tine in general?
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Feb 08, 2021 11:54 am

N-ai nicio tangenta cu medicina adevarata, ti s-a dat diploma si profeszi doar ca sa faci vanzare la chimicalele produse de Big Pharma. Ai tocit niste protocoale terapeutice date de Big Pharma, in rest nu stii nimic. Medicina este in mare suferinta acum, din cauza privatizarii excesive a sectorului medical din Occident (de unde luam noi "lumina"). Patronii acestor afaceri urmaresc doar sa obtina profit maxim, pentru ei si familia lor, ii doare in pix de cercetarea adevarata in medicina si de sanatatea populatiei. Sa fie cat mai multi bolnavi, sa cotizeze lunar la farmacii.
Asa ii pregaresc acum pe medici, negantitori, simpli recomandatori de produse.
Trebuie ca de urgenta sa se implice statele (guvernele) sa corecteze situatia. Sectorul medical trebuie sa fie 90% de stat, la fel si cercetarea in domeniul medicamentelor.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Mon Feb 08, 2021 12:09 pm

Medicina nu e deloc in suferinta, dimpotriva. Avem vaccin pandemic in cateva luni, despre ce suferinta a medicinii vorbesti matale?
Nu, nu ne vom intoarce in comunism, sectorul medical trebuie sa fie privat, inclusiv cercetarea aplicata. N-am auzit ca statul a produs vaccinuri sau medicamente. Ce e de stat sfarseste ca sistemul medical romanesc. Sper ca nu te duci la doctor in privat ci numai la policlinicile de cartier, alea de stat pe care le lauzi atunci can iti va crapa ficatul din cauza substantelor veterinare din india pe care le ingurgitezi dupa ureche. Creierul e deja compromis de ceausism, nici privatii nu cred ca te mai pot ajuta. :D

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Feb 08, 2021 1:30 pm

S-a vazut cat de cangrenat este sistemul medical din SUA si din UK, dupa numarul de morti de la Covid-19 (cel mai mare din lume). Acolo doar milionarii au acces la servicii medicale mai de calitate, majoritatea cetatenilor nu-si permit nici o operatie de apendicita, de teama sa nu le ia casa ca sa-i plateasca pe doctorii din privat.
Vaccinul lor nu este mai bun decat al rusilor, desi a costat mult mai multi bani.
In America s-a facut cercetare medicala serioasa cand s-a implicat guvernul. Asa a aparut penicilina, pentru ca mureau multi soldati raniti pe front si era nevoie de ceva care sa redreseze situatia.
De cand neoliberalii si neoconii au batut palma si au pus mana pe putere, nu s-a mai facut mare lucru.
Vor sa generalizeze privatizarea sistemului medical si in tarile pe care au pus labele (in particular si in Romania), ca sa nu se mai vada din SUA ca in alte tari oamenii simpli inca pot sa mearga la spitale fara sa ramana datori pe viata la banci. Ar fi un exemplu nedorit pentru americanii de rand.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Mon Feb 08, 2021 2:41 pm

Bine, dar tu nu iti tratezi prostata la Miami ci la spitalul orasenesc din craiova. La stat adica, asa ca nu inteleg de ce agonizezi de grija sist de sanatate american.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Feb 08, 2021 5:06 pm

La spitalul din Miami te lasa fara 2000$ pe zi, chiar daca nu iti fac nimic in plus decat aia din Craiova. In SUA mori cu zile daca nu esti milionar.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Mon Feb 08, 2021 5:18 pm

Ba tu esti pros.t? La Miami la privat e mai eftin ca la spitalul de stat din Campina.
https://www.zf.ro/eveniment/cat-costa-s ... a-19435163

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Mon Feb 08, 2021 5:26 pm

Ventilatoarele mai vechi consuma mai multa electricitate că cele moderne, e ca la frigidere.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Feb 08, 2021 5:36 pm

Nu ma intereseaza cat fura politicienii si managerii spitalelor, pentru mine in Romania este muuult mai ieftin decat la Miami sau la privat in Romania. Nu vreau privatizare, sa va fie clar ! Este o mizerie la spitalele private. O operatie banala te costa minim 8000 lei si nu ai cazarea asigurata. trebuie sa stai la un hotel. Daca ai ghinionul sa nu mearga bine operatia, pe privat il doare in scula si te duci sa te repare la spitalele de stat.

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby primarita » Mon Feb 08, 2021 5:50 pm

Acelasi act medical e platit de casa de asigurari de stat romana diferit.
Oricum vor privatiza sistemul de sanatate si va fi un *****.
Cum a fost cu copilul ala, mort dupa o operatie la Sanador, spitalul si chirurgul au scapat, copilul mort.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Mon Feb 08, 2021 6:01 pm

Corect, la stat nu mor niciodata pacientii. Si chiar si in cazul extrem de putin probabil in care s-ar intampla asa ceva, stim cu certitudine ca atat medicul, cat si spitalul, ar fi trasi la raspundere cu toata severitatea.

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby primarita » Mon Feb 08, 2021 6:05 pm

La stat se mai deschid procese penale, la privat, nu.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Mon Feb 08, 2021 6:09 pm

Majoritatea romanilor nu vor privatizarea spitalelor pentru ca daca s-ar intampla asa, nu ar mai putea intra in spitale nici in vizita, fara sa cheltuie sume mari de bani. Atunci aroganta medicilor ar fi fara limite, si asa se uita cu dispret la noi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Mon Feb 08, 2021 6:09 pm

primarita wrote:La stat se mai deschid procese penale, la privat, nu.

De ce nu?

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby primarita » Mon Feb 08, 2021 6:14 pm

MumaPadurii wrote:
primarita wrote:La stat se mai deschid procese penale, la privat, nu.

De ce nu?

Asta ma intreb si eu.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Mon Feb 08, 2021 6:35 pm

Dan cumpara medicamente de pe net dupa ureche, nu recomandate de doctor si zice de medici ca nu-s altceva decat vanzatori de chimicale. Si e atat de praf incat nu-si da seama ca cumpara ca tontul.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Mon Feb 08, 2021 6:40 pm

primarita wrote:
MumaPadurii wrote:
primarita wrote:La stat se mai deschid procese penale, la privat, nu.

De ce nu?

Asta ma intreb si eu.

Pai n-ai zis tu ca la privat nu se deschid procese penale, acum te intrebi singura de ce-ai zis asta?

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Mon Feb 08, 2021 8:27 pm

cum nu? parca acum vreo 2 ani a murit un copil la un spital privat in urma unei operatii. stiu ca doctorita respectiva e cercetata, nu stiu daca a fost procesul si ce s-a stabilit.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Feb 09, 2021 3:37 pm

Medicii sunt recomandatori de chimicale, sunt importanti pentru reteaua MLM (Multi Level Marketing) a escocilor din Big Pharma. Pe farmacisti Big Pharma i-a transformat in vanzatori si magazioneri.
Desi au invatat ceva elemente din medicina (teoretic, ca practic sunt zero barat), medicii nu vor sa gandeasca, sa descopere cauzele reale ale multor boli si sa aplice tratamente noi.
"Eu sa cercetez ? Tu sa cercetezi, voi sa cercetati !"
Asa vor ei, o viata linistita si cu salariu cat mai nesimtit.
Nu vedeti ca nici nu vor sa auda de o eventuala experimentare a unor tratamente cu tiamina ? Daca le-ai cere sa se implice serios si sa stabileasca din ce motiv la bolnavii de diabet nivelul tiaminei scade asa de repede si se ajunge la deficit, chiar in cazul administrarii unor doze foarte mari (sute de miligrame pe zi, necesarul la omul sanatos fiind de numai doua miligrame) sar in sus ca arsi, fac spume.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby dustweaver » Tue Feb 09, 2021 7:15 pm

Credeti ca pe Dan l-a schimbat ceva pe parcurs sau dorinta asta arzatoare de a vedea experimente pe oameni e intrinseca, adica bine ca nu s-a facut doctor?
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Tue Feb 09, 2021 7:22 pm

dustweaver wrote:Credeti ca pe Dan l-a schimbat ceva pe parcurs sau dorinta asta arzatoare de a vedea experimente pe oameni e intrinseca, adica bine ca nu s-a facut doctor?

cred ca oricum nu se putea face medic, n'are loc in cap decat de o singura idee, e prea vasta medicina pt el.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Feb 09, 2021 7:28 pm

Chiar nu puteti sa dati la un hipertensiv sau la un diabetic niste Enerion, sa vedeti cu ochii vostri ce efect are ? Dati enerion si la bolnavii de rinichi si masurati-le urina din timpul noptii, sa va convingeti ca rinichii functioneaza mai bine. De unde va vine incapatanarea asta ?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Tue Feb 09, 2021 7:32 pm

la un hipertensiv rinichii FUNCTIONEAZA MAI BINE pe timpul noptii. mare descoperire, anul 3 facultatea de medicina.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Feb 09, 2021 7:39 pm

Sa consideram ca pana la urma faceti acest gest de bunavointa si va lamuriti ca la baza acelor boli sta deficitul de tiamina. Ati binevoi sa luati lucrurile in serios si sa incepeti o cercetare in echipa, sa stabiliti cauza deficitului de tiamina, care nu este din alimentatie ? E de cautat, in primul rand trebuie analizata flora bacteriana din intestinul gros. Puteti sa incepeti prin eliminarea acelor bacterii cu diverse tipuri de antibiotice, inclusiv cu ivermectina. Asta ca sa va convingeti ca o bacterie determina distrugerea tiaminei, direct (prin toxinele produse) sau indirect (prin enzimele produse de ficat ca sa descompuna toxinele generate de bacterie).

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Feb 09, 2021 7:40 pm

Rinichii functioneaza si mai bine cand iei Enerion.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby dustweaver » Tue Feb 09, 2021 8:03 pm

Nu doar rinichii https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15776829/

Pe principiul "ia mai da-i si niste cutare sa vedem ce efect are".

Nu stiu, eu m-am oferit sa fac studii in vitro daca se ocupa Dan de aprobari. La studii pe oameni nu indraznesc sa ma gandesc, vad ca Mengele s-a mai zis inca din 2016.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Feb 09, 2021 8:07 pm

Esti complet distrus, incapabil sa gandesti ca oamenii normali, de cand te-ai dus la facultatea de medicina. Ce ti-au facut acolo, ti-au scos o parte din creier ?
Cine te-ar lua la intrebari daca le dai bolnavilor o vitamina ?

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby dustweaver » Tue Feb 09, 2021 8:32 pm

Vitamina ca vitamina, dar dumitale ti se pare normal sa distrugi flora digestiva. Pa si pusi licenta de practica in orice societate normala.

M_Dan wrote:eliminarea acelor bacterii cu diverse tipuri de antibiotice

Cum "gandesc oamenii normali", ca dumneata?
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Feb 09, 2021 8:41 pm

Nici vitamina nu vreti sa le dati, sa vedeti efectele ?
Eliminarea bacteriilor din intestine se poate face cu acordul pacientilor. Cu metronidazol si vancomicina, cu ivermectina etc. Curatarea intestinelor de bacterii se face si atunci cand ii opereaza la intestine, sa nu dea in peritonita.
Last edited by M_Dan on Tue Feb 09, 2021 8:43 pm, edited 1 time in total.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Tue Feb 09, 2021 8:43 pm

ar crede pacientii despre noi ca avem comisioane la antibiotice.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Feb 09, 2021 8:44 pm

Sunteti catari, nu este cercetarea de voi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Tue Feb 09, 2021 9:30 pm

M_Dan wrote:Ati binevoi sa luati lucrurile in serios si sa incepeti o cercetare in echipa, sa stabiliti cauza deficitului de tiamina, care nu este din alimentatie ? E de cautat, in primul rand trebuie analizata flora bacteriana din intestinul gros.

Daca ne rogi frumos, am binevoi sa incepem si-o cercetare in echipa.

Primarita se ocupa de recrutare, pe tinder.
Eu le pregatesc subiectilor o dieta cat mai laxanta cu putinta.
Doamna cu gimnastica ii pune sa faca miscare, sa creasca peristaltismul intestinal.
Arhitecta proiecteaza latrina.
Optometristul se ocupa de colectarea mostrelor.
Dustweaver, te descurci tu de-un microscop sa le studiezi, daca tot tai frunze la caini?
JJ analizeaza apoi rezultatele.
PC7 ne pregateste niste prajituri de zmeura pe care le savuram in timp ce ne uitam la JJ cum chinuie datele.
Apoi il rugam pe Phat Skidz sa redacteze paperul frumos, asa cum stie el, si sa-l publice in Viata Medicala (l-am invitat in echipe pentru ca are pile pe-acolo).
Castigam premiul Nobel pentru medicina, cei care au parasit imedul se zgarie pe ochi, sinucideri in masa, GammaD revine la TV.
Uitam sa te mentionam in discursul de premiere.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby dustweaver » Tue Feb 09, 2021 9:47 pm

MumaPadurii wrote:Dustweaver, te descurci tu de-un microscop sa le studiezi, daca tot tai frunze la caini?

Garantat! M-am plictisit si eu de cand optimizez intruna sectiunile pe nervuri si cainii tot fac mofturi.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Wed Feb 10, 2021 12:56 am

Nu e de voi stiinta adevarata. Nu de Premiul Nobel era vorba, asta este nesemnificativ. Daca ati avea ceva la tartacuta, v-ati da seama ca de la un astfel de studiu (adevarat, nu din hartii si tabele colorate) pot sa rezulte minim niste miliarde de dolari. Atat puteti voi.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby dustweaver » Wed Feb 10, 2021 4:30 am

Dumitale-ti trebuie amicul ala al meu care e destept de-l doare si zice ca "95% din populatie e risipa de oxigen". Cred ca v-ati intelege de minune.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Wed Feb 10, 2021 6:53 am

Pe bune, nu cred ca sterilizarea completa a intestinelor ar fi absolut necesara. Trebuie incercat cu metronidazol si cu vancomicina (4 flacoane pe zi, minim 10 zile, administrata pe gura). Ar putea fi vorba de microbi anaerobi din familia clostridium. Vancomicina nu se absoarbe din intestin, actioneaza strict in intestine. Eu n-am incercat-o din motive financiare, e scumpa rau. Trebuie vazut daca in timpul acestui tratament scade glicemia si scade si necesarul de tiamina pentru a mentine glicemia scazuta. Daca se confirma ca diabetul de tip doi este cauzat de microbi intestinali, atunci pasul urmator este sa se identifice acei microni si sa se obtina un antibiotic care sa fie foarte eficient contra lor.
Din ce am observat la baiatul meu, chiar si conservantul care se pune in apa plata sau in sucuri (Pepsi etc), sa nu se imputa, reduce din microbii respectivi si amelioreaza situatia.

Faceti ma ce v-am spus, nu stati ca trantorii.

M_Dan_L
senior
senior
Posts: 352
Joined: Thu Apr 29, 2021 10:27 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan_L » Thu Oct 21, 2021 3:37 pm

Am un coleg de liceu, prof de mate care din anii '90 a trecut pe programare. S-a mutat de cinci ani in Slovacia, la Bratislava. Pana anul trecut a lucrat online la AT&T (din SUA) pe un salariu de 2700 euro. S-au facut restructurari si pe majoritatea neamericanilor i-au pus pe liber. Si-a gasit de lucru online la o firma din Anglia, dar nu se adapta la noul serviciu, alte cerinte, ce stia de la AT&T nu-i mai folosea. Inainte era sigur pe el, dar brusc a simtit ca a imbatranit (64 de ani) si ca are dificultati la a invata chestii noi (acum programeaza in Python).
I-am recomandat sa ia Enerion, doua comprimate pe zi. Initial a fost reticent, dar dupa ce si-a procurat din Romania (in Slovacia nu este la farmacii) si a inceput tratamentul, si-a revenit, are pofta de munca si simte ca ii merge mintea.
Cine are urechi de auzit, sa auda.

Este foarte multumit de viata din Bratislava. Este mult mai putina coruptie decat la noi, se fac lucrari publice (linii de tramvai, drumuri etc) rapid si de calitate exceptionala. Singura chestie nasoala este cu limba, greu de invatat. El se descurca cu engleza, atat cat se poate.

User avatar
Lii
elite
elite
Posts: 13065
Joined: Tue Jun 29, 2010 2:03 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Lii » Thu Oct 21, 2021 3:45 pm

Ce este enerion?
Fără profesie


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests