simptome nespecifice - ajutor

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby andy gavrilescu » Wed Sep 21, 2016 8:49 pm

sau daca iau si eu vitamina din aia si ma simt bine inseamna ca am wernike?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby andy gavrilescu » Wed Sep 21, 2016 8:52 pm

Domnul Dan M, de ce nu va recomandati intai? nu putem sa luam drept pertinente toate parerile pe care le gasim pe net.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Calico » Wed Sep 21, 2016 9:26 pm

Dan cu M

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 5:13 am

Lasa mistocareala si pune mana pe carte. Vitamina B1 te face sa te simti bine daca ai Wernicke, nu daca te droghezi. Daca nu stii cum sa ajuti omul, atunci ar fi indicat sa ai bunul simt si sa taci.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 5:34 am

Eu incercam sa-l ajut pe gabone77, nu discutam cu "cuanticii" forumului, care n-au ce face si baga spamuri. Mi se pare a fi nesimtire din partea celor care sar pe mine fara argumente. Administratorul forumului nu cenzureaza postarile facute la misto ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Chingachgook » Thu Sep 22, 2016 11:43 am

ba da. dar l-am rugat insistent sa nu te dea afara

auzi, tu alt termen in afara de Wernicke si tiamina mai stii?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Thu Sep 22, 2016 3:22 pm

Mai stiu, dar vreau sa bagati voi la cap ca encefalita Wernicke apare in multe situatii: de la tiaminaze produse de infectii, de la intoxicatia cu hormoni tiroidieni (criza de tirotoxicoza), de la consumul de plante (sau pesti) care contin tiaminaze, etc. Ca voua vi s-a spus la curs ca Wernicke se intalneste numai la intoxicatia etilica si in general doctorii din Romania se rusineaza cand le vorbesti de asa ceva. Adica nu stiu sa recunoasca pacientii cu Werniche si in loc sa-i trateze cu B1 in doze mari, ii trimit la nebuni. Ia colea si citeste cum au murit niste oi in Autralia, pentru ca au mancat o planta care contine tiaminaze.
http://beta.evz.ro/caz-socant-mii-de-oi ... video.html
Si a mai fost un caz de matematician celebru, de Premiul Nobel, care avea hipertiroidism si se comporta ca un nebun, iar doctorii n-au stiut ca de la hipertiroidism dai in Wernicke si nu l-au tratat corect. Spre batranete, cand tiroida a redus turatia, omul si-a reveni si haita de medici a postulat ca si-a revenit din schizofrenie. Pe vremea aia nu se stia de FT4 si de aparatura de analize de acum (TSH).

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Forbes_Nash_Jr.

Se vede cu ochiul liber ca avea tiroida hipertrofiata.
http://www.freeinfosociety.com/media/images/1199.jpg
Si sunt magari, ca au scos de pe net poza in care se vedea si mai bine ca omul avea hipertiroidism si nu era schizofrenic. A fost caz clar de malpraxis.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Phat Skidz » Fri Sep 23, 2016 1:28 pm

Aia neagră de pe gât era tiroida?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 3:52 pm

Glume din astea merg pe la tara, cand se strang adolescentii in fata magazinului satesc, sau pe buza santului. Puteai sa vezi ca omul avea tiroida hipertrofiata (umflaturi laterale pe gat). In alta poza se vede mai clar.
https://blogs.princeton.edu/mudd/files/ ... _photo.jpg
Nash avea hipertiroidism nediagnosticat de medici, de asta era paranoic. Am avut o cunostinta care a facut noduli tiroidieni si nu s-a operat. Omul devenise ciudat, paranoic. Sigur avea hipertiroidism (nu suporta caldura, slabise mult). Cand ai exces de hormoni tiroidieni si nu ti se recomanda supliment masiv cu tiamina, dai in Wernicke (partial, la limita). Si iti este afectata memoria de scurta durata. La tirotoxicoza severa poti sa si mori daca nu se iau masuri in timp util (perfuzie lenta cu B1 + ce tine de calmarea tiroidei).

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby andy gavrilescu » Fri Sep 23, 2016 4:56 pm

ai publicat undeva toate astea?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 5:17 pm

Si atunci cum explici hipertiroidismul care se vindeca spontan, fara tratament?
Sau cel care se vindeca prin medicatie in cateva luni, fara sa recidiveze atunci cand tratamentul este intrerupt?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Chingachgook » Fri Sep 23, 2016 5:27 pm

M_Dan wrote: Cand ai exces de hormoni tiroidieni si nu ti se recomanda supliment masiv cu tiamina, dai in Wernicke (partial, la limita). Si iti este afectata memoria de scurta durata. La tirotoxicoza severa poti sa si mori daca nu se iau masuri in timp util (perfuzie lenta cu B1 + ce tine de calmarea tiroidei).



nu poti sa inventezi asa ceva (imi place mult replica asta)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 8:14 pm

@MumaPadurii

Sunt multe cauze ale hipertiroidismului. De la noduli, de la boala autoimuna, etc. Eu chiar am fost usor hipertiroidian la pubertate si treptat turatia tiroidei s-a redus la normal (inca am T3 la limita de sus). Hipertiroidismul tranzitoriu e din multi factori (infectii virale, alte dereglari endocrine, stres, etc). Hai sa nu batem apa in piua si incearca sa ajuti omul asta care e disperat ca nu stie ce boala are si cum sa scape de ea.
Poate ca are o meningita fungica, greu de diagnosticat in Romania (si mai greu de tratat). Voi nu cititi, nu va documentati serios ? Casunarati pe el ca ii trebuie ochelari.
Voi ce nota ati avut la examenul de semiologie ? Se mai preda semiologia la fac. de medicina ? Stiu ca pe vremuri (anii '70, cand era vara-mea studenta la medicina) semiologia era un curs de baza. Medicii romani erau socotiti buni in strainatate pentru ca puteau sa puna un diagnostic corect prin simpla consultare a bolnavului, fara atatea analize.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 8:24 pm


User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 9:17 pm

M Dan wrote:Cand ai exces de hormoni tiroidieni si nu ti se recomanda supliment masiv cu tiamina, dai in Wernicke (partial, la limita).


Citez din linkurile pe care le-ai pus:

Neither malnourishment nor thyrotoxicosis alone should cause Wernicke’s encephalopathy; however, together, they augmented the depletion of thiamine.
[...]
The hypermetabolic state may precipitate Wernicke’s encephalopathy in a patient whose thiamine stores are depleted secondary to prolonged starvation.


Hipertiroidismul poate sa precipite multe lucruri, asta nu inseamna ca daca ai exces de hormoni tiroidieni si nu ti se recomanda supliment masiv cu tiamina, dai in Wernike.
Hai sa nu mai dezinformam oamenii, bine?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 10:09 pm

"In conclusion, the case was diagnosed as WE secondary to hyperthyroidism that was probably exacerbated by the thiaminases present in tea. The case we present is interesting as it demonstrates that symptoms compatible with WE may develop without the classic antecedents of malnutrition or alcoholism"

http://www.elsevier.es/en-revista-neuro ... 0813000606

Nu sunt medic, dar nici tampit nu sunt. Hai sa nu ne mai contram pe chestii medicale. Eu nu spun ceva fara sa ma fi documentat inainte. Si nu am timp acum sa caut pe net suficiente explicatii legate de hipertiroidism si de tiamina. Asta e treaba voasta, a medicilor.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 10:17 pm

Si ce argumente aduci in plus cu cazul asta?

Am stabilit deja ca hipertiroidismul poate precipita un Wernike, dar trebuie sa se asocieze cu un deficit de tiamina pentru asta (aloolismul, malnutritia sau alte cauze).
Iar titlul e Wernicke's encephalopathy secondary to hyperthyroidism and ingestion of thiaminase-rich products


Ah, si la o rapida scanare a articolului am dat peste informatia asta interesanta:

Although alcoholism is its most frequent cause, WE has also been described in patients with malnutrition, hyperemesis, a history of bariatric surgery, cancer, and parenteral nutrition.

:)

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 10:23 pm

"In conclusion, the case was diagnosed as WE secondary to hyperthyroidism that was probably exacerbated by the thiaminases present in tea. The case we present is interesting as it demonstrates that symptoms compatible with WE may develop without the classic antecedents of malnutrition or alcoholism"

http://www.elsevier.es/en-revista-neuro ... 0813000606

Nu sunt medic, dar nici tampit nu sunt. Hai sa nu ne mai contram pe chestii medicale. Eu nu spun ceva fara sa ma fi documentat inainte. Si nu am timp acum sa caut pe net suficiente explicatii legate de hipertiroidism si de tiamina. Asta e treaba voasta, a medicilor.

"(d)Other Features reported in thyrotoxicosis:Uncommon
clinical problems in thyrotoxicosis include Urticaria [18],
Pleural effusion [19], Embolic episodes [20] and wernicke
encephalopathy [21]."

http://idosi.org/mejsr/mejsr2(3-4)/2.pdf

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Calico » Fri Sep 23, 2016 10:29 pm

"(d)Other Features reported in thyrotoxicosis:Uncommon
clinical problems in thyrotoxicosis include Urticaria [18],
Pleural effusion [19], Embolic episodes [20] and wernicke
encephalopathy [21]."

http://idosi.org/mejsr/mejsr2(3-4)/2.pdf

daca s-a raportat urticarie in tirotoxicoza nu inseamna ca "un pacient cu exces de hormoni tiroidieni da in urticarie daca nu-l tratezi cu antihistaminice"

daca s-au raportat embolii in tirotoxicoza nu inseamna ca "un pacient cu exces de hormoni tiroidieni da in embolie daca nu-l tratezi cu anticoagulante"

intelegi unde vreau sa ajung?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby alimori » Fri Sep 23, 2016 10:59 pm

ma scuzati ca va intrerup cu o intrebare. iau B12 pt n'o include dieta. mi'am cumparat un complex vitaminic B care are doze de cal de C, B1, B3, B6, B12. de ce???? oricum pis fosforescent la o ora dupa, care e logica in a da de 300-400 de ori doza zilnica de vitamine hidrosolubile? imi imagine ca B12 absorb mai cu spor, dar restul_
bineinteles ca nu iau una pe zi cum zice prospectul.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 11:17 pm

Vit C, B1, B3 se pot lua fara probleme in doze de cal. Dar cu B6, in megadoza, sunt riscuri de leziuni ireversibile la nivelul nervilor. Pentru ca B6 intensifica arderea glucozei si daca n-ai in corp B1, atunci sunt probleme mari. B12 se poate lua in doze de cal mult timp, dar favorizeaza inmultirea excesiva a bacteriilor periculoase din intestine si poti sa ai probleme serioase. Eu am luat metilcobalamina de la Organika (1000ug pe capsula) si m-am umplut de furuncule si de accnee nodulochistica. Aveam accnee si fara B12 (desi sunt batran), dar limitat. Daca ai leziuni pe colon (Crohn's disease), cu B12 iti complici situatia. Prin leziunile de la nivelul colonului iti patrund in sange bacterii.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby alimori » Fri Sep 23, 2016 11:22 pm

n-am nicio boala si iau vitaminele astea cand imi aduc aminte. toate vitaminele din produsul asta sunt in doze mari (si B1, si B6, a propos de ce zici tu).
vit C nu se poate lua fara probleme in doze de cal, acidifiaza urina si favorizeaza litiaza.
intrebarea mea e la ce foloseste sa fabrici si sa iei pastile cu doze uriase de vitamine care se elimina rapid prin urina.

relatia cauza-efect e pe dos de cum zici tu. bacteriile din intestin fac B12, nu B12 inmulteste bacteriile.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Fri Sep 23, 2016 11:55 pm

"relatia cauza-efect e pe dos de cum zici tu. bacteriile din intestin fac B12, nu B12 inmulteste bacteriile"

Tu stii din carti si eu stiu din practica. Ia metilcobalamina 1mg pe zi mult timp, sa vezi cu e dupa asta. Eu am ten accneic si cred ca am si ceva Chron (mostenire dupa mama). Nu stiu daca la altii B12 da necazurile prin care am trecut eu.
Iar cu vit. C pot sa fie probleme mari, dar la doze de dinozaur. Precipita fierul din hematii si provoaca tromboza la nivelul capilarelor. Au murit copii in SUA pentru ca au casunat pe bomboane cu vitamina C.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby alimori » Sat Sep 24, 2016 12:07 am

de ce as lua doze mari de metilcobalamina? trecand peste faptul ca unde traiesc eu se comercializeaza doar ciancobalamina. intreb a 3a oara care e logica unor doze de 300-400 ori necesarul zilnic?

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Sat Sep 24, 2016 7:45 am

@alimori
de ce as lua doze mari de metilcobalamina?
======================================
Pe mine ma intrebi ? Tu stii ce te supara si daca ai nevoie de B12. B12 in megadoza se ia daca ai anemie pernicioasa si se zice ca ar ajuta la revenirea dupa afectiuni neurologice.

Eu am fost nevoit sa incerc cu B12 pe fiul meu.

La varsta de doua luni a facut o infectie (rinofaringita) cu febra mare si o doctorita tampita i-a dat antibiotic oral puternic (Keflex), ca sa nu vina acasa si sa-i faca penicilina injectabila. De aici a inceput dezastrul, pentru el si pentru noi, parintii. Trebuie sa se interzica prin LEGE administrarea de antibiotice orale la sugari ! A facut fungemie, nediagnosticata, care in cativa ani s-a generalizat (boala sistemica, cu diseminare in ganglionii limfatici). Copilul a inceput sa se comporte ciudat, atipic, pe langa faptul ca se simtea rau si periodic (de cateva ori pe an) era internat. Avea ameteli si voma in jet, ca la meningita. Asta la varsta de un an si jumatate. Avea encefalita Wernicke de la tiaminazele produse de fungi. Avea si anemie cronica, tot de la lipsa de B1, care nu raspundea la suplimentele cu fier. Tuse cronica, seaca si foarte intensa (fungemie pulmonara). Suspectat de TBC si administrata isoniazida, fara efect (asta cam pe la 6 ani). Doctorii au remarcat ca avea inima marita (pe radiografie) si sunete ciudate, cand il ascultau cu stetoscopul. Ii cazusera pleoapele (ochii semiinchisi, nu putea sa le controleze). Mai tarziu s-a plans ca are mancarimi (parestezii) la membrele inferioare, de la genunchi in jos. Am crezut ca are anemie pernicioasa si i-am dat B12, la inceput cianocobalamina de 1000ug, o injectie pe zi timp de o luna, dupa care a continuat cu metilcobalamina de 1mg pe zi, timp de 2 ani. Atunci a inceput si tratamentul cu B1, 100mg pe zi. dimineata. Nu stiam ca necazul vine de la lipsa de B1. Am uitat sa spun ca tot timpul avea scaune diareice cu aspect modificat (cu ceva albicios in ele). Acesta diaree cronica (3-4 scaune pe zi) a durat mult timp, de la varsta de 3-4 ani pana prin liceu. A fost internat de multe ori, chiar si prin urgenta, faca un rezultat concret (dezinteres total din partea medicilor, ridicau din umeri si au aplicat metoda "da-l dracu"). De la B12 s-au inmultit excesiv bacteriile din intestine (si fungii) si de fapt B12 a facut mai mult rau. Dar nu aveau cum sa stiu de la inceput. In primul an de liceu a facut prima criza grava de Wernicke, cu nystagmus, cu mioclonii la nivelul fetei, cu depresie extrena. Am fost cu el la psihiatru, care ia dat tratament cu sertralina (antidepresiv). A ajutat putin pe partea psihica. Nu mai suporta lumina stroboscopica de la reclamele cu LED-uri. Avea electroencefalograma modificata, ca la epileptici. Il durea inima si avea ameteli. Tarziu, cand era in clasa a 11-a, am marit doza de B1 (cu teama) si am vazut o ameliorare neta. Insa numai dupa ce a ajuns la minim 4 capsule (de 100mg) pe zi situatia s-a stabilizat. Daca manca inainte de a lua B1, imediat situatia se agrava (intra glucoza in sange si nu avea B1). Si daca lua B6 ii era rau (B6 intensifica utilizarea glucozei). Nici acum nu este vindecat, ia B1 in continuare. Cand va termina facultatea si va avea salariul de cateva mii de euro (este programator bun) se va trata in strainatate (cu antifungice si tot ce trebuie). Eu nu imi permiteam sa incep un tratament cu Orungal (de un an si jumatate), ca trebuia sa vand apartamentul in care stam. De cand ia B1 constant, situatia lui s-a ameliorat net. Poate sa invete la facultate si mai si lucreaza.
Asa am ajuns sa stiu bine ce este cu B1 luata in doze mari.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Sat Sep 24, 2016 9:55 am

Am uitat sa spun ca pe copil il durea capul tot timpul, rau de tot. Il doare si acum cand uita sa ia B1, ca dupa o betie crunta. Asta este una din manifestarile encefalitei Wernicke produsa de tiaminaze. Din cauza ca avea encefalita Wernicke ssi il durea capul permanent, nu mai simtea dureri de cap suplimentare cand consuma alcool (la cate o onomastica, ca altfel nu pune gura).

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby jomil » Sun Sep 25, 2016 3:43 am

Dane,
Mama copilului tau ce parere are? Copilul ce zice? E cumva preocupat excesiv de boli si de corpul lui? Ceva factori de stres in familie?
Intreb din curiozitate feminina.

Situatia pare tragica, indeed.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Sun Sep 25, 2016 7:52 am

@jomil

La inceput nu si-a dat seama ca copilul este grav bolnav (era tanara si fara experienta).
Iar copilul nu are astfel de preocupari. Specific celor care sufera de Wernicke este ca "NU LE PASA". Adica fac si lucruri pe care altii le evita total (isi distrug lucruri de mare valoare - sunt permanent in stare de iritare extrema, nu sunt atenti la "detalii", le este afectat instinctul de conservare, au aplatizare afectiva - asa par a fi). La Wernicke sunt afectate mai mult structurile creierului care tin de instinctele de baza (creierul primitiv) si de memoria de scurta durata, nu de inteligenta.
O informatie utila a aparut intr-un ziar, preluata din presa din India.

http://www.ziare.com/life-style/barbati ... ut-1275585

"Un experiment recent bazat pe scanarea creierului a demonstrat ca alcoolul nu ii determina pe oameni sa se poarte gresit, ci doar le "anuleaza" frica de consecinte.

Cercetatorii au demonstrat ca alcoolul inhiba semnalele creierului care transmit ingrijorarea cu privire la actiuni. Cu alte cuvinte, oamenii care au consumat alcool si fac lucruri rele isi dau seama ca ceea ce fac nu este bine, insa nu le pasa."

Encefalita Wernicke de la tiaminaze este mult mai grava decat cea produsa de intoxicatia etilica. Si este permanenta ! Cu timpul se reduce masa neuronala si se ajunge la boli psihice grave si in final la moarte. Tiaminazele, cu de deficitul grav de B1, afecteaza grav si inima, ca la beriberi umed.
Cand era mic, copilul era permanent agitat si in stare conflictuala cu ceilalti copii. Mult timp am crezut ca are hipertiroidism, desi la analize nu se confirma. Ii trenurau mainile cand se juca (de ex. cu lego). La gimnaziu era ca o masina buna, dar fara frana (nu se stapanea de la sine). In timpul liceului boala se agravase. Eu am dus greul, pentru ca eram perfect constient de gravitatea situatiei. Si este in viata pentru ca am descoperit ca lipsa de B1 este cauza bolii.

Despre encefalita Wernice puteti sa aflati detalii de aici :
https://www.revistagalenus.ro/practica- ... nicke.html

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby jomil » Sun Sep 25, 2016 10:26 am

Dane, eu nu cred ca al tau copil e grav bolnav fizic. Dar e posibil sa sufere psihic. Si sa nu fie singurul.
La asta te-ai gandit?

Scuza intrabarea care poate parea deplasata. Dar gandeste-te!
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Sun Sep 25, 2016 11:10 am

Va rog sa lasati interpretarile de la distanta si aiurelile cu psihicul. Are Wernicke cronic, cu certitudine (toate simptomele), raspunde bine la tratamentul cu tiamina, se comporta normal, munceste si isi vede de facultate. Cand va avea bani de tratament in strainatate, va elimina si sursa tiaminazelor. Are fungemie cronica. In Romania nu poti sa determini nici cata tiamina ai in sange. De determinarea tiaminazelor nici nu se pune problema. Ca sa nu zic si de cat de habarnisti sunt medicii. Au si o atitudine de dezinteres total, de abordare superficiala a cazurilor. Lucreaza dupa "proceduri" (sablon dat de producatorii de medicamente) si nu se forteaza sa gandeasca cu mintea lor. Medicina adevarata mai fac doar cateva categorii de medici (chirurgii, ortopezii, cei de la imagistica,poate si altii). Insa la specialitatile la care se prescriu multe nedicamente, medicii au devenit un fel de interfata (ca tastatura de la PC) intre marii afaceristi cu medicamente (producatorii si lanturile de distributie) si beneficiarul final (bolnavii). Si se complac asa pentru ca au venituri importante. Trebuie ca si sluga (medicii) sa fie bine imbracata si hranita, pentru a se respecta pe deplin rangul stapanului (producatorii de "chimicale").

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Sun Sep 25, 2016 12:50 pm

Va rog sa va documentati serios inainte de a comenta. Am dat si link-uri pentru cei mai comozi, care nu obisnuiesc sa caute singuri informatiile date gratis pe net. Si sa nu veniti cu "idei" negandite.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Sun Sep 25, 2016 1:46 pm

Cred ca nu confundati cazul fiului meu, cu ce zice gabone77, autorul postarii initiale. Eu am intervenit in discutie ca sa-l ajut pe gabone77, in cazul ca ar avea tot encefalita Wernicke. Dar poate sa aiba si o meningita fungica pornita de operatia de sinus maxilar. Ajutor de la domnii medici vad ca nu are. Pe medicii daca ii scoti din tiparul tocit de ei, sunt firul ierbii.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Calico » Sun Sep 25, 2016 1:59 pm

Pai ce ajutor sa-i mai dam in plus, vrei sa facem cheta sa-si cumpere tiamina?

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby jomil » Tue Sep 27, 2016 9:23 am

Ok, inutil.
Dane, o sa ma consolez gandindu-ma ca nu ti-a casunat pe o boala autoimuna.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Tue Sep 27, 2016 5:08 pm

@jomil

Sunt surprins de cat de superficial si de haotic abordati cazurile. Ignorati simptomele si istoricul bolii, va vin "idei", aruncati la vrajeala un diagnostic scos din burta. Poate ca nu sunteti medic (n-aveti pregatire) si sunteti "psihoterapeut". Misuna astfel de exemplare pe forumuri, in cautare de fraieri (cotizanti).

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby jomil » Wed Sep 28, 2016 3:20 am

Nu e vb de asta, Dane. Nimeni aici nu cauta banii tai.

Noi, Medicii, nu suntem ingineri! Noi, Medicii, nu lucram cu masini si utilaje, cu proiecte si obiecte (exclud cateva specialitati).

Noi, Medicii, vorbim zilnic cu zeci de oameni. Unii ne spun cele mai intime detalii din viata lor. Ii vedem in momente vulnerabile, cand pierd controlul si ajungem sa ii cunoastem mai in profunzime.

Uite asa, chiar fara pregatire aprofundata de psihiatrie/ psihologie, majoritatea medicilor sunt in stare sa recunoasca usor un pattern de comportament sau personalitate patologica.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Wed Sep 28, 2016 8:12 am

Nu se compara ce ati tocit voi in facultate, cu experienta mea, directa, si cu cat am cautat pe net (date la zi), ca sa-mi salvez copilul. Medicii erau in ceata, total straini de ce am descoperit eu. Daca ii spun unui medic la ce concluzii am ajuns, incepe sa strambe din nas, il depaseste si nu vrea sa recunoasca. In plus majoritatea medicilor sunt ca un program prost de calculator (medicul pe calculator) care are in baza de date un numar limitat de simptome si pune diagnostic STAS. Mai e mult pana departe.
Eu am alta logica decat majoritatea medicilor, mintea mea lucreaza dupa alte subrutine. Am lucrat mult cu aparatura electronica (de masurat radiatii, de microunde, de uz general, etc) pe care a trebuit sa o si repar din cand in cand, dupa schema, pe baza de logica si cunostinte avansate, nu carpeli. Asta mi-a imprimat un stil de gandire mai profunda. Si oricum aveam inteligenta nativa.
De exemplu cand reparam o scula complicata (tot "medicina"), prima daca ii luam "pulsul", adica verificam daca are tensiunile de alimentare normale, dupa asta urma verificarea tuturor blocurilor functionale, circuit cu circuit. Am folosit "stetoscopul" electronistului, adica osciloscopul, si tot felul de instrumente de masura. Dar trebuie sa fii bine pregatit, ca stii cum merg acele dracarii. Cam cum diagnostica bolile dr. House. E vorba de pregatire profunda si de inteligenta. La majoritatea medicilor aceste "entitati" cam lipsesc. Am dreptul sa fac astfel de afirmatii, la cat de prost am fost tratat de medici (limitati, fara interes, mistocari, nu miscau un deget daca nu le dadeai bani).

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Wed Sep 28, 2016 8:30 am

Este curios faptul ca pe net sunt date multe tutoriale in domeniul medical, destul de detaliate, scrise in limba romana, iar medicii din spitale si policlinici nu le citesc, sunt straini de tot ce scrie acolo. Teoretic ar trebui sa stie si medicii multe chestii de finete, dar in practica nu mai citesc nimic dupa terminarea facultatii. Ma refer la aia de duzina, la gloata, nu la cei buni, din spitalele mari (ii numeri pe degete).
In facultate au invatat in sesiune, in maxim o saptamana pentru fiecare examen, dupa care au uitat tot. Practica nu servesc, se duc prin saloanele cu bolnavi si stau degeaba. Carti nu-si cumpara, de pe net nu descarca documentatie (eu am pe HD sute de GB de carti de medicina, iar din domeniul meu de pregatire de ordinul TB). M-am dus cu hard discul extern la o facultate de medicina sa le dau ce aveam eu si n-au fost prea interesati. Le-am copiat pe un calculator de la biblioteca, dar nu cred ca s-a interesat careva de documentatia aia. Un chirurg bun, cu norma de profesor la fac. de medicina din localitate, mi-a spus ca studentii nu citesc iar medicii sunt pusi pe facut bani.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby Calico » Wed Sep 28, 2016 8:43 am

Ce relevanta are in discutie? Daca medicii sunt cum zici, asta e un argument care iti sprijina teoria si iti da dreptate in ce afirmi pe aici?
Cu argumentul asta oricine poate sustine orice, si ca noaptea e zi, pentru ca studentii la medicina nu mai invata si medicii umbla dupa bani.

Credeam ca fizicienii sunt mai logici de atat.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: simptome nespecifice - ajutor

Postby M_Dan » Wed Sep 28, 2016 9:45 am

@MumaPadurii
"Un chirurg bun, cu norma de profesor la fac. de medicina din localitate, mi-a spus ca studentii nu citesc iar medicii sunt pusi pe facut bani."

Am reprodus ce mi-a spus chirurgul la el in cabinet, cand ii copiam pe calculator acea documentatie. Om cu experienta de zeci de ani in spital mare, mai batran ca mine.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests