medici sarlatani

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

medici sarlatani

Postby Chingachgook » Tue Jul 22, 2014 1:05 pm

stim cu toti de tot felul de vindecatori sarlatani.
problema grava mi se par aia care au o diploma de umf si care la adapostul titlului de doctor pot spune orice tampenie

deschizator de lista e catalin luca. http://dr-catalin-luca.ro/site/
e medic de medicina generala deci nu a fost in stare sa faca nici macar o medicina de familie. si nu e absolvent din anii 70 sa zici ca asa era atunci.
ca orice escroc care se respecta e pluridisciplinar. buruieni, ayurveda, apiterapie si visina de pe tort - noua medicina germana.
daca aia cu plantele o mai inteleg (poate fi o terapie adjuvanta in unele situatii) aia cu medicina germana e o minciuna de la un cap la altul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medici sarlatani

Postby Calico » Tue Jul 22, 2014 3:26 pm

Cu medicina germana era si prietena aia a lui Trident? Care s-a vindecat de leucemie?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Tue Jul 22, 2014 4:10 pm

da, crina veres.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Burundanga
elder
elder
Posts: 1157
Joined: Thu Aug 08, 2013 1:57 am

Re: medici sarlatani

Postby Burundanga » Wed Jul 23, 2014 4:22 pm

”Un succes deosebit Dr. Cătălin Luca l-a avut în vindecarea cancerului, inclusiv în stadiile terminale.”

Tragic e ca se duc oameni slabi de ingeri si il cred.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Wed Jul 23, 2014 4:40 pm

oamenii in stadii terminale sunt disperati. si escrocii astia profita
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: medici sarlatani

Postby Phat Skidz » Thu Jul 24, 2014 3:20 pm

http://www.ovidiudragosargesanu.com/

De colegul acesta ce părere aveți? E de mare succes, deja cariera dumisale are vechime, are adepți si aghiotanti (http://www.ovidiudragosargesanu.com/mae ... comandati/), pacienți fideli, tot. A facut intai fac de constructii, plus karate shotokan, jet kune do, wu shu, box si mergea la slujbele penticostale. Apoi medicina, la Arad, ca tot intreba cineva pe imed cum e medicina la Arad. Inca din facultate a facut diverse psihoterapii, plus reiki, radiestezie si chi-kung.

A inceput un doctorat care se chema ATACUL PSI. Nu glumesc, scrie pe site-ul lui. Proful cu care il facea s-a speriat si la debarcat, relateaza dr Argesanu. A avut niste viziuni mistice, prin care si-a aflat menirea.

Ce parere aveti.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: medici sarlatani

Postby Jerome » Thu Jul 24, 2014 3:22 pm

...cool! :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Thu Jul 24, 2014 3:52 pm

a inceput medicina la ceva mai jalnic decat titu maiorescu (daca va imaginati ca se poate asa ceva)

Usui Reiki Traditional, Karuna Reiki, Shambala-Multi Dimensional Sistem, Grand Master 5-13, Tibetan Reiki, Ascension Reiki Munai Ki Reiki, Seikim Reiki, Money Reiki, Ama Deus, Flacara Lavanda, Cele sapte Raze Ale Arhanghelilor, Metatron, Ordinul Melkisedeck – Referent Grand, Info Reiki, Radiestezie, Reflexoterapie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: medici sarlatani

Postby alimori » Thu Jul 24, 2014 4:11 pm

luni ma duc la un atelier de reiki, ma gandeam ca poate vreti sa stiti :)

flacara lavanda...

Paul Stefanescu, ala de scria despre experimentele lui Mina Minovici si despre alte chestiuni de medicina legala, le avea si cu magia.

Ce vreau sa zic e ca in domeniile astea pe care le considerati sarlatanie de la cap la coada exista sarlatani si ne-sarlatani.
Last edited by alimori on Thu Jul 24, 2014 4:15 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Thu Jul 24, 2014 4:15 pm

daca nu e money reiki te duci degeaba
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: medici sarlatani

Postby Jerome » Thu Jul 24, 2014 4:34 pm

io nu le consider pe toate sarlatanie, alimori, dar aia cu viziunile in care si-a aflat "menirea" mi s-a parut de-a dreptul cool.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: medici sarlatani

Postby Jerome » Thu Jul 24, 2014 4:40 pm

apropo de asta, am intrat la un moment dat pe un site cu "Elvis is Alive" si am zis sa nu anulez persoana inainte de a-i citi "dovezile" Cred ca am petrecut cateva nopti in perioada aia citind "documentele", "dovezile", "scrisorile" etc. Dupa care mi s-a parut chiar trist ca aia chiar cred lucrurile alea care puteau fi demontate in cateva minute. Ceea ce am si facut, repezita cum sunt, m-am grabit sa le spun parerea mea punct cu punct, aducand argumente si desfiintandu-le aszisele dovezi. Am zis ca poate ii intereseaza, na. Au facut front comun si m-au dat afara de pe forum ca cica nu eram "a true believer"! Am ras 3 zile. Mai, dar oamenii aia erau seriosi, isi hraneau zilele trimitandu-i mesaje "regelui", care traia bine mersi, dar nu vroia sa apara public, insa coresponda cu ei prin femeia asta care avea websiteul. Fraaaate, deci ASA CEVA!!?? Spooky!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Thu Jul 24, 2014 4:45 pm

alimori wrote:Ce vreau sa zic e ca in domeniile astea pe care le considerati sarlatanie de la cap la coada exista sarlatani si ne-sarlatani.


exista nesarlatani in noua medicina germana?
:)

alora cu buruienile le acord asa un credit micutz
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: medici sarlatani

Postby alimori » Thu Jul 24, 2014 5:00 pm

habar n-am ce-i noua medicina germana.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Thu Jul 24, 2014 5:05 pm

are trei cuvinte cheie
noua
medicina
germania

deci trebuie sa fie ceva misto.
am fost si eu la un curs de radiestezie. numai aiureli. dar din alea grosiere, nu manipulari emotionale finutze. am invatat sa masor cu ansa.
la ce fel de radiestezie mergi?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: medici sarlatani

Postby alimori » Thu Jul 24, 2014 5:53 pm

huh? io? la niciuna.
dintre toate dubioseniile practic doar reiki (Usui, daca asta era intrebarea). de citit, mai citesc si despre altele, dar nu practic.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: medici sarlatani

Postby andy gavrilescu » Thu Jul 24, 2014 7:49 pm

eu nici nu stiu ce sa zic ca practic.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medici sarlatani

Postby Calico » Thu Jul 24, 2014 8:30 pm

alimori wrote:Ce vreau sa zic e ca in domeniile astea pe care le considerati sarlatanie de la cap la coada exista sarlatani si ne-sarlatani.
Asa e. Unii sunt sarlatani, restul doar, hm... naivi, visatori. :) Sa zicem cu o perceptie mai putin stiintifica a medicinii. :)
Desigur, sunt medici prosti si nu ar trebui lasati sa se foloseasca de titlu. Medicina e stiinta, spirikismus sa faca acasa.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medici sarlatani

Postby Calico » Thu Jul 24, 2014 9:22 pm

Jerome wrote: "Elvis is Alive" si am zis sa nu anulez persoana inainte de a-i citi "dovezile" Cred ca am petrecut cateva nopti in perioada aia citind "documentele", "dovezile", "scrisorile" etc. Dupa care mi s-a parut chiar trist ca aia chiar cred lucrurile alea care puteau fi demontate in cateva minute. Ceea ce am si facut, repezita cum sunt, m-am grabit sa le spun parerea mea punct cu punct, aducand argumente si desfiintandu-le aszisele dovezi. Am zis ca poate ii intereseaza, na. Au facut front comun si m-au dat afara de pe forum ca cica nu eram "a true believer"! Am ras 3 zile. Mai, dar oamenii aia erau seriosi, isi hraneau zilele trimitandu-i mesaje "regelui", care traia bine mersi, dar nu vroia sa apara public, insa coresponda cu ei prin femeia asta care avea websiteul. Fraaaate, deci ASA CEVA!!?? Spooky!
De ce ti se pare asa spooky? Ti se pare ca altii au dovezi mai bune cand afirma ca Hristos a inviat?

Sa nu vorbesc de scientologi. Care-i diferenta intre ei si Elvis?
Pun pariu ca generatia noastra apuca sa vada nasterea elvianismului.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medici sarlatani

Postby Calico » Thu Jul 24, 2014 9:38 pm

Phal wrote:Ce parere aveti.
Buna.

Asa, practic, credeti ca ar trebui facut ceva impotriva sarlatanilor?
Ca ar trebui adoptata o pozitie mai combativa?

Eu imi exprim parerea hotart atunci cand am ocazia. Pe de alta parte, de multe ori mi-e lene/n-am timp sa intru in argumentari aiurea in RL, cu oameni pe care sa stiu ca n-am cum sa-i conving.
Adica argumentez cu cineva care intelege un punct de vedere logic, daca-l vad ca-i prost rau, n-are rost. Ca ma enervez exista riscul sa ajung sa zic lucruri lipsite de diplomatie.

Dar din punct de vedere oficial nu s-ar putea face nimic?
Legal nu pot fi acuzati de inselaciune, atata timp cat victima nu e constienta de asta si nu depune plangere.
Poate Colegiul Medicilor sa se autosesizese si sa le impuna sanctiuni deontologice astora care isi folosesc titlul de doctor si afirma chestii nedovedite. De exemplu ca pot vindeca un cancer in faza terminala sau altceva de genul asta. Sau sa-i oblige sa puna un disclaimer mare cu "nu s-a dovedit prin studii stiintifice" sau "recomandam sa continuati si tratamentul conventional"...

Sigur, atata timp cat e o vaca de muls, ma indoiesc ca vor impusca vaca.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: medici sarlatani

Postby Phat Skidz » Fri Jul 25, 2014 10:32 am

Da, în alte țări colegiul s-a sesizat, vezi Franța și Ducan. La noi, nu. Pe de altă parte, unele pseudoștiințe flagrante sunt înfiate fără probleme de colegiu și rectoratele facultăților de medicină, vezi homeopatia.

Pentru buruieniști, există reglementări de la ANM, dar ei le baipasează, nu știu exact cum. Există o lege a medicamentului în care spune că e interzis să zici despre un remediu că n-are reacții adverse fiindcă e naturist.

Ce lipsește cu adevărat e feedbackul publicului. Am cunoscut mulți oameni care s-au ars și s-au chinuit pe ei înșiși sau, mai rău, și-au chinuit copiii pe la ăștia, evident degeaba, dar n-au protestat în nicicun fel, probabil de rușine.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: medici sarlatani

Postby Jerome » Fri Jul 25, 2014 12:50 pm

MumaPadurii wrote:De ce ti se pare asa spooky? Ti se pare ca altii au dovezi mai bune cand afirma ca Hristos a inviat?

Nu stii despre ce vorbesti... :)
Hristos a scris scrisori dupa ce a dat coltul? Are muzica inregistrata sub alt nume, dupa 1977? Are poze in cosciug? N-are! See? :D

Ar trebui sa facem un topic separat pentru asta.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Thu Nov 06, 2014 4:36 pm

http://www.romedic.ro/medic/gheorghiu-mihaela-02042

doamna doctor face "investigatii la nivel celular, reechilibrari energetice cu aparatura de specialitate "
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: medici sarlatani

Postby Phat Skidz » Fri Nov 07, 2014 11:05 am

Am și eu un prieten care face investigații la nivel celular. E medic la penitenciarul Rahova. (Slăbuță glumă, știu.)


Am avut zilele trecute o situație concretă. Un pacient tânăr (n-avea 40) cu un cancer, intâi operat, anul următor metastazat. I s-au recomandat noi cure de chimio, pe care el le va face, dar până una alta a început un tratament de la ăștia cu noua medicină germanică. L-a luat deja, a dat o căruță de bani pe el. Nu mi-a cerut părerea despre tratamentul ăsta, până la urmă cancerul propriu zis nu e treaba mea. Evident, pe pulberile alea nu scrie ce conțin, nu sunt aprobate de ANM. Cel mai comod îmi e să nu zic nimica. Ar trebui totuși să zic? Am îndrăznit să zic doar că eu n-aș lua produse neaprobate și cu conținut dubios. Voi ce ați face?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: medici sarlatani

Postby alimori » Fri Nov 07, 2014 12:33 pm

se poate comercializa ceva, orice, fie si pt curatat parbrizul, fara sa scrie din ce e compus? pe produsele homeopatice macar scrie.
si eu fac la fel cand sunt intrebata de tehnici cu care nu sunt de acord "eu, mie, nu mi-as face asa ceva daca as fi in situatia dvs". dar in situatii extreme naiba stie ce as gandi.
dupa criteriile mele :P ai facut bine.

cred ca sunt singura de aici care nu stie ce-i noua medicina germanica.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Fri Nov 07, 2014 1:00 pm

e o inselatorie de la un cap la altul

http://en.wikipedia.org/wiki/German_New_Medicine
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medici sarlatani

Postby Calico » Fri Nov 07, 2014 3:41 pm

Phat wrote: Ar trebui totuși să zic? Am îndrăznit să zic doar că eu n-aș lua produse neaprobate și cu conținut dubios. Voi ce ați face?
Eu as zice. Desi e o situatie de kcat si te simti ca un monstru fara suflet sa-i spui unui om ca ultima sa speranta e o sarlatanie, asa e etic si, ceea ce e mai important, mai bine pentru pacient.
Sigur, in situatia aia nu te poti astepta sa convingi pe nimeni, dar ar fi mai bine sa zici.

mertin
elder
elder
Posts: 1243
Joined: Wed Aug 21, 2013 10:58 pm

Re: medici sarlatani

Postby mertin » Fri Nov 07, 2014 8:21 pm

MP, si la "medici sarlatani" ai cele mai multe postari :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Mon Feb 16, 2015 12:56 pm

http://www.sandubrindusa.ro/ro/cine_este.html

La 13.11.2006 i-a fost brevetat un vector potential Brindusa de stare de echilibru in filosofia vietii care spune “Acolo unde gandul nu patrunde, mintea nu ajunge” si care ii da dreptul sa ofere servicii de efectuare a tratamentelor medicale.

A fost si este invitat in emisiuni de specialitate la diferite televiziuni si i-au fost publicate articole in mai multe ziare si reviste de profil dar si pe site-ul www.topmedici.ro

:))

Din 2008 este colaborator si asociat cu o societate din Geneva, Elvetia, unde a obtinut un certificat si un atestat in anatomie –fiziologie si patologie.

si certificat si atestat
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: medici sarlatani

Postby Phat Skidz » Thu Feb 19, 2015 11:17 am

Frate, dar chiar e o gaură neagră acolo la Arad.

PS: N-am avut ce face și m-am uitat la pozele before - after.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: medici sarlatani

Postby Chingachgook » Thu Feb 19, 2015 11:50 am

am vazut undeva ca scria ca e profesor de vertebrologie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: medici sarlatani

Postby jomil » Fri Feb 20, 2015 2:19 am

bai, nu e frumos sa radeti de oameni bolnavi.
da, nebuni exista si sunt si ei oameni.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: medici sarlatani

Postby Phat Skidz » Fri Feb 20, 2015 11:30 am

Te referi la vraci sau la clienți? Pt că niciunul dintre ei nu e nebun.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medici sarlatani

Postby Calico » Fri Feb 20, 2015 7:15 pm

https://liviabonarov.wordpress.com/terapii/
Terapia ADN mi se pare cea mai promitatoare.

Via pagina de facebook a oliviei steer. (+ bonus, pagina "go on Olivia steer", de parca nu-I ajungea una singura pe care sa colectioneze tampenii)
Olivia are o pagina foarte interesanta, la fiecare post te ia cu durere de cap.
De exemplu, lauda pagina de mai sus.
Si nu numai ca e impotriva vaccinurilor, dar si impotriva chimioterapiei, a mamografiilor... :shock:

Ca sa abureasca de tot mintea cititorului ignorant, din cand in cand mai amesteca parerile astea cretinoide cu articole despre coruptia din medicina romaneasca, incercand sa-si valideze tampeniile prin faptul ca sistemul romanesc e asa cum e...

https://www.facebook.com/pages/Olivia-S ... 0262301933
https://www.facebook.com/goonoliviasteer

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: medici sarlatani

Postby andy gavrilescu » Fri Feb 20, 2015 8:20 pm

ma, asta mananca raw dar fumeaza? sau s-a lasat? e cam ca junior al nostru
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medici sarlatani

Postby Calico » Fri Feb 20, 2015 8:24 pm

ei, cine n-a mai pus tigara in gura la cate-un chef la betie, sa arunce prima cu piatra

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: medici sarlatani

Postby andy gavrilescu » Fri Feb 20, 2015 8:29 pm

eu, niciodata
oricum, vrei sa spui ca mananca raw si consuma alcool? hmm, e cam ca junior al nostru
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: medici sarlatani

Postby jomil » Sat Feb 21, 2015 6:21 am

Phat Skidz wrote:Te referi la vraci sau la clienți? Pt că niciunul dintre ei nu e nebun.


Ma refer la tanti.
Deci e normala? E normala, dar diferita de noi si se potriveste in conceptii cu clientii ei altfel? Problema de IQ? E frumos sa razi de ea?

Pozele arata cam la fel, inaite si dupa, de obicei cu exact aceeasi haine, dar atiutudinea e alta. :D
=========

Acuma pe bune, in Elvetia exista cel putin un institut de medicina alternativa, homeopata, terapii complementare, vestit pe plan mondial :) etc etc, care isi desfasoara activitatea legal si scoleste vraci de astia.

Sunt si clinici unde poti sa faci terapie cu venin de albine, sa faci nuj ce bai cu hidroliza pe la picioare si sa te dezoxifici, vindeci de multe cele, mai stiu eu ce. Pe bani grei ma gandesc. DAr acolo banii sunt grei peste tot.

Mi-a povestit un pacient cat de neagra iesise apa dupa o hidroliza de aia si cat de bine s-a simtit apoi. Am vrut sa il intreb ce mai vrea de la mine in acest caz, dar m-am abtinut.

Lumea vorbea in soapta despre ele, in spitale. Cand am intrebat mirata un medic sef elvetian cum de exista asemenea institute in Elvetia, subliniind ca o tzaranca faptul ca in Ro nu exista..., mi-a zis iritat ca is legale si fiecare are dreptul de a alege cum vrea sa fie tratat. Omul era un adept strict al evidence based medicine. Cred ca era nervos ca am comparat Elvetia cu Ro.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: medici sarlatani

Postby dustweaver » Sun Mar 15, 2015 11:37 am

kooksee wrote:La 13.11.2006 i-a fost brevetat un vector potential Brindusa de stare de echilibru in filosofia vietii care spune “Acolo unde gandul nu patrunde, mintea nu ajunge” si care ii da dreptul sa ofere servicii de efectuare a tratamentelor medicale.
Asta e de mare exceptie. Arata a romana, macane a romana, dar in ciuda deceniilor mele de antrenament in romana nu reusesc sa inteleg o iota, in afara de faptul ca mintea mea n-a patruns, carevasazica nici gandul n-a ajuns. O singura speranta: poate ca "servicii de efectuare" inseamna ca nu si de planificare, prescriere, alea.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: medici sarlatani

Postby Calico » Thu Apr 20, 2017 7:37 pm

conflict.jpg

bow to the master


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests