medic psihotrope

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

medic psihotrope

Postby alimori » Sat Aug 28, 2004 8:12 am

In prezent, retetele prin care sunt procurate medicamentele psihotrope nu prezinta nici un element de securitate, ele putand fi falsificate cu usurinta. Medicamentele psihotrope, din categoria carora fac parte Fortralul, Diazepamul, Xanax, Distonocalm sau Nitrazepamul, in combinatie cu alcoolul pot produce efecte halucinogene si sunt consumate in special de persoanele care se drogheaza.

Biroul de presa al MS


:roll: Mi-e cam jena sa intreb, ca doar a aparut in comunicatul de presa al ministerului, da` am cautat prin farmaco, legala si psihiatrie... Ati auzit de asemenea efecte fabuloase in combinatie cu alcoolul? Din cate stiu e risc doar de depresie severa a respiratiei. :drinking:

Darth Bane
Posts: 4
Joined: Fri Sep 03, 2004 10:33 pm

??!!

Postby Darth Bane » Fri Sep 03, 2004 11:11 pm

Eu nu sint medic. N-am nimic de-a face cu medicina.

In viata mea, cind n-am putut sa dorm, am luat uneori diazepam. Cred ca am luat pina acum, in ani si ani de zile, maxim 10 pastile.

Explicati-mi si mie ce rau am facut!

Mi se pare o mare magarie faptul ca nu se mai pot cumpara de la farmacie fara reteta, ca inainte.

Trebuie sa merg la medic pentru o insomnie ocazionala, de 1-2 nopti? Vi se pare logic asa ceva? Mie nu, si n-am s-o fac.

Alta data, cind tuseam ingrozitor, am luat codeina.

Nu am devenit addicted, si nu s-a intimplat nimic rau.

Ce este rau in asta?

Mi se pare foarte rea noua tendinta ca din ce in ce mai multe medicamente sa se dea numai cu reteta! Cind sint gripat de-i vai de capul meu si tusesc mai-mai sa-mi scuip plaminii, numai de mers la doctor nu-mi arde!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Sat Sep 04, 2004 1:01 am

ok am sa incerc sa raspund.

numai pentru ca tu nu abuzezi diazepam si codeina nu inseamna ca altii nu o fac.

din cate stiu eu, antibioticele sunt inca fara reteta, desi n-ar trebui, pentru ca asa se formeaza organisme rezistente, cand ia lumea dupa ureche. exista si alte medicamente antitusive care se dau fara reteta, iar daca tusea e asa de rea, probabil ca ai nevoie sa vezi un doctor. nu prea iti inteleg nedmerirea. incearca sa iesi putin din perspectiva ta inainte sa te superi asa pe lume.

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Re: medic psihotrope

Postby Qvadratus » Sun Sep 05, 2004 6:10 pm


:roll: Mi-e cam jena sa intreb, ca doar a aparut in comunicatul de presa al ministerului, da` am cautat prin farmaco, legala si psihiatrie... Ati auzit de asemenea efecte fabuloase in combinatie cu alcoolul? Din cate stiu e risc doar de depresie severa a respiratiei. :drinking:


Pai... e un komunicat de presa... ce sa-i faci. Probabil a fost presat prea tare de evenimente unicul neuron care a emanat acele rinduri ale MS.

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Mon Sep 06, 2004 11:49 am

d'acord cu tine cerbu, da' cred ca la captul celalalt al problemei sta situatia in care medicul prescrie prea mult, presat de firmele producatoare (si de pacient care a vazut la teveu "ask your doctor about..."), presat de insurance companies (care stau la panda sa te prinda cu greseala), etc. Nu tu ziceai ca se prescriu CAT-uri in draci din cauza asta? Ce vreau sa zic este ca si cu control pana la urma tot cam acolo ajungi. Desi e drept elimini o multime de abusers.

User avatar
von Manstein
senior
senior
Posts: 138
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:39 pm
Location: Bukarest
Contact:

Postby von Manstein » Tue Sep 07, 2004 4:27 pm

MAI AVEM NEVOIE SI DE IARBA!!!
:silly:
GOTT MIT UNS!

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Sep 07, 2004 5:37 pm

lasa iarba celor care se pricep( cerbi, tapiri) tu vezi-ti de koiotzii tai.

User avatar
elfstone
senior
senior
Posts: 428
Joined: Sun Sep 14, 2003 3:10 pm
Location: about and aloof
Contact:

Postby elfstone » Tue Sep 07, 2004 10:39 pm

captul celalalt al problemei sta situatia in care medicul prescrie prea mult, presat de firmele producatoare (si de pacient care a vazut la teveu "ask your doctor about...")


Ma rog, in Ro, din cate stiu, e interzisa reclama TV la medicamentele pentru care ai nevoie de reteta, dar treaba cu presiunea firmelor e interesanta. "Incidentul" cu bupropionu`(a carui campanie de promovare se ascundea in spatele reclamelor la renuntare la fumat) e relativ edificator.

Cateodata chiar ma gandesc in ce masura mai poate fi vorba de o decizie reala si informata a medicului in povestea asta. Anul trecut, pe la ce congrese am fost, n-am vazut ca profesorii care prezentau extaziati cate un medicament al vreunui sponsor sa isi declare explicit interesul personal. Prin revistele straineze, vad ca toti isi declara astfel de interese, chiar daca articolul nu favorizeaza vreun medicament anume. Treaba e cetoasa rau... . Iar audienta, medicii din teritoriu, nu au cum sa contrazica ce spune omul din prezidiu. Ii vedeam... modesti, ca sa zic asa... afoni in ale internetului... investitia lor in informatie se reducea la un eventual abonament la revista Stetoscop... ce sa le ceri? Mi se pare ca e cam aiurea sa se repeada toti universitarii sa ridice in slavi cate un produs abia intrat pe piata, fara rezerve, fara un pic de, nu zic scepticism, dar macar o oarecare detasare. Bineinteles ca dupa doi ani incep sa apara studii care mai taie din admiratia cvasi-religioasa fata de produsul ala, dar nimeni nu pare sa invete ceva.

din cate stiu eu, antibioticele sunt inca fara reteta, desi n-ar trebui, pentru ca asa se formeaza organisme rezistente, cand ia lumea dupa ureche.


Asta chiar e o faza nasoala. Marea majoritate a oamenilor se imbuiba cu antibiotice la primul semn de raceala. Ba, de nu stiu cate ori, am vazut scene in care omu` se vaicareste la farmacista ca ii curge nasul si il doare capu`, iar farmacista ii da repede-repede rinofug si ______ (completati cu antibioticul preferat, de obicei Zinacef, dar omul n-are bani si, stramband din nas, farmacista ii ofera, de obicei, Ospen). Astfel ca, am constatat cu surprindere, termenii zinacef si ospen sunt, pentru amicii mei non-medicinisti, in aceeasi categorie cu paracetamol si aspirina... (De fapt un prieten de familie, stomatolog in Suceava, mi-a oferit Ospen cand am cerut o aspirina: "ia asta, ca e mai puternic").

In fine, imi aduc aminte ca, prin anii mici, un prof se lamenta ca "psihotropele" ar putea sa se dea si pe gratis, pericolul fiind infim prin comparatie cu faptul ca antibioticele se dau fara reteta. El spunea, probabil exagerand putin, ca antibioticele "la liber" pun in pericol chiar supravietuirea speciei umane.
"I'd much rather be happy than right, any day" (name not important)

Get firefox

cerbu
elder
elder
Posts: 1054
Joined: Sun Jul 13, 2003 2:32 pm

Postby cerbu » Tue Sep 07, 2004 10:49 pm

problema e ca prea multi farmacisti o fac pe doctorii. si, daca nu e neaparat din imbecitilate( desi de multe ori asta e cazul), e mai mereu din interes, pentru ca vor sa-si vanda marfa. asta e buba cand confuzi taraba cu stiinta.

psihotropele nu cred ca trebuie date fara reteta, totusi, sunt o gramada de pusti tembeli care n-au altceva mai bun de facut. bunica-mea a luat diazepam OTC in ultimii 20 ani si nu e addicted. ia un sfert cam de doua ori pe saptamana. si are suficient. problema e cand iei 10 buline cu votka(iv, cum se practica acum cativa ani, cand am plecat eu)

User avatar
tapirul
elite
elite
Posts: 3194
Joined: Sun Jul 06, 2003 5:57 am
Contact:

Postby tapirul » Wed Sep 08, 2004 12:45 am

In america nu e interzisa reclama asta, ba chiar e voie sa zici in reclama ca e mai bun decat produsul ics. Toate reclamele la produsele de reteta se incheie cu "ask your doctor" (pentru over the counter n-au de ce sa zica asta, iti zic pus si simplu sa te duci si sa le iei)

Cu antibioticele e mai important sa fie restrictionate, dupa parerea mea, ca tu dezvolti tulpini rezistente si apoi sufera si altii. Daca iei diazepam cu tona si o mierlesti este more or less your problem (daca nu incepi sa tai prinprejur ca Jack the Ripper, that is)

User avatar
Qvadratus
senior
senior
Posts: 376
Joined: Sun Sep 05, 2004 3:26 pm

Postby Qvadratus » Mon Sep 13, 2004 10:13 pm

Eu in Ro, nu am vazut nici macar un singur farmacist care sa spuna atunci cind vinde un medicament sa spuna "Nu stiu cum ar trebui sa fie administrat acest medicament la dumneavoastra", sau macar "Nu stiu cum se administreaza". In schimb, desi nu stiau ce trebuie zis, emiteau tot felul de timpenii monumentale cu pretentie de atoatestiutori, chestii de genul "luati un comprimat de penicilina V la 12 ore", sau "luati un comprimat de Cordarone la 2 zile, eventual puteti sa-l luati profilactic chiar si la 3 zile", etc.....
Pe linga aceste greseli din nestiinta, mai sunt si altele de genul corectarii unor retete medicale bine facute, cu o logica terapeutica evidenta si pe care un farmacist de la tejghea le face praf in 2 timpi si trei miscari: "Nu luati ce scrie pe reteta doamna, am eu ceva mult mai bun!", sau : "Nu va recomand acest medicament, mai bine luati-l pe asta daca vreti sa le luati si pe celelalte"
Oricum, avind in vedere ca medicul face o prescriptie gindindu-se nu numai la patologia individului, ci si la caracterele individuale ale pacientului, precum si daca luam in considerare ca medicul este cel care stie cel mai bine cit de activ este un anumit brand in comparatie cu altele, lui singur ar trebui sa-i revina datoria si responsabilitatea de a face o prescriptie, in nici un caz medicamentele nu ar trebui din considerente de comoditate sa se dea fara reteta. Unde este responsabilitatea unui farmacist din Romania care atunci cind recomanda un preparat nu binevoieste sa-l intrebe pe cumparator macar daca este de exemplu alergic sau nu la DCI-ul respectiv ?


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests