Truvada -HIV Preexposure prevention?

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby 187.92a » Wed Jul 18, 2012 5:19 am

http://newsrescue.com/truvada-approved- ... z20w8CXvAA

July 16th, 2012

CNN- Adults who do not have HIV but are at risk of getting the disease will now be able to take a drug to reduce their chance of getting infected. For the first time, the U.S. Food and Drug Administration approved a drug for this use on Monday.

The drug is Truvada, an antiretroviral medication made by Gilead Sciences, Inc., which was already approved by the FDA in 2004 to help control HIV infection.

Truvada is a combination of two HIV medications – emtricitabine (Emtriva) and tenofovir (Viread) – into one pill that is taken once a day. As a treatment for HIV, it is always used in combination with other HIV drugs.

Recent studies showed pre-exposure prophylaxis or PrEP can reduce transmission of the virus significantly–up to 96% – when uninfected partners of people infected with HIV took Truvada.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby 187.92a » Wed Jul 18, 2012 5:37 am

intrebarile sunt:

1. credeti ca va fi de impact?
costurile anuale sunt de 14.000 € (?!?!) si studiile sunt facute doar pentru uz zilnic, nu intermitent

2. credeti ca functioneaza >? :)
m-am uitat in diagonala, cred ca asta este o utilizare OFF-LABEL, decif ara studii pe oameni ca si pre Exposure profilaxy, adica pe indicatia asta, de profilaxie

3. cum credeti ca va impacta celelalte BTS, prin cresterea comportamentului la risc (inducerea ideii de protectie etc)?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby Melania » Wed Jul 18, 2012 10:51 am

http://www.nejm.org/doi/pdf/10.1056/NEJMoa1011205

1. nu cred ca va fi de impact (poate in comunitatile gay, daca au strategie de marketing potrivita gen pastila roz in forma de inimioara), desi costurile sunt relativ mici-e greu de crezut ca in Africa va putea fi folosita de mii de oameni zilnic si pentru ani de zile; si evident ca trebuie sa iei pastila zilnic, ca e preexposure, nu postexposure si nu stii cand se iveste ocazia sa te pricopsesti cu HIV :)

2. functioneaza dupa cum arata studiile (nu am gasit studiul celelalt pe parteneri 'serodiscordanti' :D) desi dupa parerea mea nu sunt foarte spectaculoase, cel putin ce am gasit eu (articolul din NEJM);

3. Truvada’s groundbreaking preventive ability has exposed disagreements about managing the disease among those in the HIV community. Groups including the AIDS Healthcare Foundation asked the FDA to reject the new indication, saying it could give patients a false sense of security and reduce the use of condoms, the most reliable preventive measure against HIV.

But FDA scientists said Monday said there was no indication from clinical trials that Truvada users were more likely to engage in risky sexual behaviour.

“What we found was that condom use increased over time and sexually transmitted infections either remained at baseline levels or decreased,” said Dr. Debra Birnkrant, FDA’s director of antiviral products. “So in essence, we don’t have any strong evidence that condoms were not used or there was a decrease in condom use.”

Desi FDA are dreptate, nu poti sa stii ce se va intampla in real life cu cei care iau pastila preventiv. More studies needed etc...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby Phat Skidz » Wed Jul 18, 2012 1:57 pm

În Franța am cunoscut cupluri stabile de gay din care unul era HIV+. Deși partenerul era educat și știa că riscul e mic dacă se protejează, tot cred că ar fi de impact în cazurile astea. Mai general, cred că e o șansă pentru toate persoanele HIV + care vor să aibă relații stabile.
Nu cred că medicii sau FDA au căderea să oprească un medicament doar pe temeiul că ar crește promiscuitatea sexuală. Pe exact același motiv am putea interzice prezervativul, nu?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby Melania » Wed Jul 18, 2012 2:09 pm

nu cred ca era vorba de promiscuitate ci de folosirea prezervativului; si oricum, promiscuitatea nici nu se asociaza clar cu BTS ci mai degraba nivelul socioeconomic contribuie la BTS.
Cu alte cuvinte, faptul ca sunt femeie de moravuri usoare bogata si desteapta nu imi creste riscul de a lua o BTS dar daca sunt femeie de moravuri usoare saraca si proasta...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby 187.92a » Wed Jul 18, 2012 5:17 pm

Aham. F interesant.

Eu am gasit 14000/an. Nu cred ca e un pret "relativ redus"
Si nu cred ca ar intra pe programele de hiv.

In cupluri serodiscordante nu e ciudat sa se administreze zilnic, dar pentru relatii "nu stii cand se intampla" presupun ca ar fi mai comod sa poti sa o adm cat mai aproape de expunere.
Nu am gasit studii de genul, dar vad ca protectia depinde de nivelul seric, si presupun ca ala nu se build up in ani sau luni intregi..

De ce nu ti se pare o reducere de 95% - linkul tau- spectaculoasa?
Condomul are tot pe acolo, nu?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby Melania » Wed Jul 18, 2012 5:38 pm

Care bre 95%? Aia zic 44% reducere comparativ cu placebo, ceea ce pana la urma nu e de colea. Dar dupa saptamana 108 probabilitatea creste si pare ca se apropie de placebo (probabil pacientii se plictisesc sa tot ia pastile dupa un anumit timp) dar nu vedem ce se intampla dincolo de saptamana 132 ca se termina brusc graficul. :D
Dupa parerea mea e normal ca eficacitatea sa se coreleze cu complianta ie cu nivelul din sange.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby Melania » Wed Feb 02, 2022 4:13 pm

Zece ani mai apoi recunosc ca m-am inseat. Nu in ceea ce priveste utilizarea in Africa ci la comunitatea LBGTQ.
Oricum Truvada nu era conceputa pentru africancele violate si fara bani ci pentru gays din vest care nu vor sa foloseasca prezervativul. Si Truvada a intrat in vocabularul curent, atat succes are.
Acum nici macar nu mai trebuie sa iei Truvada zilnic, scapi de prezervativ doar cu o injectie la doua luni in, evident, buca.
Singura problema e numele: Apretude suna naspa, nu se compara cu Truvada.

https://www.fda.gov/news-events/press-a ... prevention

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby Calico » Wed Feb 02, 2022 4:32 pm

Pai am auzit ca apare in curand si vaccinul: https://www.france24.com/en/live-news/2 ... have-begun

E de-ala cu cipuri, care iti modifica ADNul, sponsorizat de Bill Gates.

Presupun ca ar fi mai ieftin ca tratamentul profilactic.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby Melania » Wed Feb 02, 2022 4:37 pm

nu si daca se administreaza la fiecare 3 luni

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Truvada -HIV Preexposure prevention?

Postby Calico » Wed Feb 02, 2022 4:48 pm

eu zic sa refaci calulele


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests