gastrostoma

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

gastrostoma

Postby alimori » Thu Jul 12, 2012 9:29 am

Am in tratament un copil caruia i s-a facut o gastrostoma pentru alimentare. Are si o hernie abdominala si cand plange ii bombeaza destul de mult.
Acum 2 zile i s-a scos sonda de alimentare si din ce povesteste maica-sa (eu nu l-am vazut zilele astea) l-au lasat asa, nu l-au cusut si cand plange mai abitir, ii iese mancare pe-acolo. Fizioterapeuta refuza sa-l trateze pana nu i se inchide.
Va intreb cum se inchide o gastrostoma: i se scoate sonda si-o lasa asa, sa se inchida singura?
Io parca i-as pune o fasa sa-i tina hernia pentru ca desi e un copil extrem de iritabil care plange din orice si nu te lasa sa-l atingi, cand ii pui mana pe burta si nu-l lasi sa hernieze, se calmeaza.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: gastrostoma

Postby alimori » Thu Jul 12, 2012 9:31 am

are tonus general scazut, musculatura abdominala extrem de debila

(ce chin sa postez! n-am fost lasata nici sa fac o tema noua, nici sa raspund uneia vechi, nu's ce sa-ntampla cu forumul)

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: gastrostoma

Postby alimori » Mon Jul 16, 2012 9:55 pm

hai ma, nu stie nimeni cum se inchide o gastrostoma? singura sau de catre chirurg?

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: gastrostoma

Postby holliday » Mon Jul 16, 2012 11:33 pm

eu stiam ca daca iese sonda de alimentare (accidental) trebuie sa introduci alta in maxim 2-3 ore.
deci se cam inchide automat, nu trebuie sa fii chirurg sa-ti dai seama, nici psihiatru sa crezi ca se inchide singura prin psihoterapie.

ps: voiam sa.-ti dau un link de la HUG Geneve, dar nu ma lasa forumul asta. (e enervant, nu stiu de ce ma chinui???) -poate pt.ca voiam sa te ajut, ca dermatologul de serviciu e ocupat, iar cel ce tine lampa in sala de operatii e ocupat cu petalele.

http://soins.hug-ge.ch/_library/techniq ... GPed_1.pdf

later edit: uite ca l'am pacalit.
ps: bai, de ce ati stricat forumul? vreti sa-l faceti pe trident sa plece singur si de bunavoie? (de ciuda???)

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: gastrostoma

Postby vmc » Mon Jul 16, 2012 11:48 pm

Cum au scos sonda? Au taiat-o si restul l-au lasat sa se elimine sau au facut gastroscopie. Oricum fistula se inchide singura in decurs de cateva ore (daca copilul plange poti sa-l sedezi pentru vreo cateva ore pana se inchide? Banuiesc caplange si noaptea). Daca au taiat sonda trebuie urmarit restul sa se elimine (pericol mare de ileus)

Si de ce nu rezolva chirurgii hernia?
nicht wahr?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: gastrostoma

Postby alimori » Tue Jul 17, 2012 12:06 am

Merci.
Da, vad ca astia vorbesc de 2-3 ore... Copilului astuia dupa 2 zile inca ii mai iesea mancare prin stoma.

Vmc, habar n-am cum i-au scos sonda si nici de ce nu-i opereaza hernia, nu lucrez in spital (ci intr-un centru de recuperare) si nici n-am vazut copilul de atunci. Banuiesc ca i-or fi facut gastroscopie.
Treaba e ca la o zi sau doua de la scoaterea sondei inca ii mai iesea mancare pe stoma.
Plange pentru ca e iritabil, e Downian si pare sa aiba un retard important (si o hipotonie generalizata, nu doar niste abdominali mizerabili). Am impresia ca plansul e autointretinut - plange pt ca vrea sa-l lasam in pace si cand ii iese hernia de-un pumn, plange si mai rau de disconfort (nu suporta sa fie atins, totusi se calmeaza daca-i impingi hernia, d-aia ma gandeam ca o fasa i-ar veni bine, dar as vrea s-o propuna un chirurg, nu eu - medic de recuperare din afara spitalului).

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: gastrostoma

Postby vmc » Tue Jul 17, 2012 12:19 am

Daca-i pui o compresa si o lipesti cu leucoplast nu-i poti face rau, practic ajuti inchiderea stomei si eti sigura ca si hernia e redusa. Sa nu-i infasori abdomenul, asta vreau sa zic, doar un pansament usor compresiv pe hernie plus fistula. Nu astepta chirurgul, te asigur ca nu se intampla nimic.
nicht wahr?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: gastrostoma

Postby 187.92a » Tue Jul 17, 2012 12:30 am

Eu nu as opta pt temerarism.
Nu pot sa cred ca exista o asemenea izolare in sist de sanatate din vest

Pui mana pe tel si intrebi si afli in 3 minute, event trimis la ei daca e cazul?

Serios mai. Nu se poate chiar asa, ca-n codru

In plus: voi nu sunteti supervizati? Poate nu ar fi rau sa fiti
Sau sa implementati un protocol de colaborare interinstitutionala.
Am sa te rog sa pui asta in discutie la urmatorul vostru raport

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: gastrostoma

Postby holliday » Tue Jul 17, 2012 12:32 am

aa, alimori nu s-a intors in Romania?
eu asa am crezut initial.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: gastrostoma

Postby 187.92a » Tue Jul 17, 2012 12:41 am

Nu stiu Pt ca nu cred ca ne-a considerat demni de aceasta dezvaluire.

Dar recomandarile mele sunt aceleasi, trebuie sa stie ce sa faca in N situatii, cu ce instit colaboreaza etc
Trebuie sa actionam cand identificam o pb, iar situatia prezentata cu atata generozitate a detaliului de catre colega noastra alimori se incadreaza fara dar si poate in categoria problemelor.

Uneori nu este suficient sa rezolvam o situatie punctuala. De aici sfatul meu fara indoiala prietenesc
Cred si ca astfel de situatii treb urmarite cu mai mare atentie. De aceea rog pe distinsa ns colega sa ne tina la curent cu rezolvarea probl pe care le intampina medicii din unitatea unde domnia sa isi desfasoata activitatra, rezolvarea pb pe linie nu atat medicala, cat mai ales administrativa!!
Last edited by 187.92a on Tue Jul 17, 2012 12:48 am, edited 1 time in total.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: gastrostoma

Postby vmc » Tue Jul 17, 2012 12:46 am

Trident, ce ne spune aici alimori e o problema minora, chiar nu-i cazul sa trezeasca chirurgul. In plus copilul a fost vazut de chirurg anterior si a hotarat un tratament...conservativ. Uneori e nevoie si de rabdare.
nicht wahr?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: gastrostoma

Postby 187.92a » Tue Jul 17, 2012 12:53 am

Nu e deloc o pb simpla si as recomanda sa nu priviti cu superficialitate. Valentele pb sunt mult mai ample: atitudinea de abstentie chir este chestionata de catre un medic care are impresia si ciyeste innghiduri ca micutul a fost scapat de sub obsrrvatie
Nu stie unde sa apeleze
Chiar si fara o parere avizata obtinuta in real time nu tine copilul sub observatie, a.i. acesta este pierdut de sub observatie.

Situatii ca aceasta trebuie Reglementate ok?
Alimori este colega noastra si fara indoiala un Profesionist de exceptie, asa ne-a lasat impresia.

Daca domnia sa procedeaza in acest fel ciudat, cum vor proceda alti medici??!!
Last edited by 187.92a on Tue Jul 17, 2012 12:55 am, edited 1 time in total.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: gastrostoma

Postby vmc » Tue Jul 17, 2012 12:55 am

Ok
nicht wahr?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: gastrostoma

Postby 187.92a » Tue Jul 17, 2012 12:57 am

Multumesc. Sunt curios de cum se va rezolva situatia dpdv administrativ
Tinand cont de recomandarile mele, de altfel destul de pertinente.

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: gastrostoma

Postby vmc » Tue Jul 17, 2012 1:05 am

Mda, alimori va schimba sistemul, va aduce clinica de reabilitare in centru, spania va fi mai atenta la monitorizarea cazurilor cronice, vor chiar angaja supraveghetori si-i vor plati cu bani nemtesti. Un adevarat succes!
nicht wahr?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: gastrostoma

Postby 187.92a » Tue Jul 17, 2012 1:13 am

Elaborarea unui protocol de colaborare interinstitutionala care sa acopere si astfel de situatii probabil tratate doar marginal de cutuma din sectia respectiva-si implementarea acestor protocoale nu costa si nu creeaza nicio presiune economica semnificativa pe sistem.
In schimb, beneficiile pot fi incomensurabile!

Nu alimori sa schimbe sistemul, e doar un medic, dar daca procedeaza cum ii recomand poate contribui la salvarea de vieti si dintr-o alta perspectiva-cea institutinal-administrativa

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: gastrostoma

Postby alimori » Tue Jul 17, 2012 11:19 am

bai trident, nu te mai aia in tema mea. merci.
holidei, nu stiu de unde ai scos-o ca m-am intors in Ro; pentru ca nu m-am grabit sa dau banii pe-o carte? :D sunt tot in Madrid.
3d, centrul in care lucrez e de recuperare; pacientii (toti copii intre 0 si 6 ani) vin si pleaca, nu sunt internati; cand astuia i-a sangerat stoma (mai demult) i-am zis ma-sii ca nu cred c-a patit nimic (doar a patat, n-a sangerat mult), dar ca eu nu-s chirurg si mai bine sa-l duca la camera de garda de chirurgie. si ce crezi c-a facut? s-a speriat la inceput, dar a stat calma acasa. si mie nu mi-a zis (i-a povestit doar fizioterapeutei dupa cateva zile) ca i se mai intamplase si ca nu era nimic grav.
nu pot obliga mama sa-l duca la chirurg; am scris in foaia de observatie ce s-a-ntamplat si ce recomandari am facut, dar daca nu e suficient de grav cat sa-l urc in ambulanta si sa-l transfer la spital (tot cu acordul ma-sii), n-am ce face. ii aman tratamentul decis de mine, dar alte tratamente nu pot influenta.
ah, si inca ceva, 3d: e singurul centru de acest fel din Madrid care are medic (de recuperare) si asta pt ca e partial privat. alea de stat n-au nici macar un d-asta ca mine, copiii sunt vazuti in spitale si trimisi cu indicatii de tratament catre centre; iar acolo fizioterapeutul face ce are chef cu indicatiile din spital.
vmc, o sa incerc sa-i pun o compresa mare sa-i tina hernia daca nu i-au pus chirurgii. i-am transmis ma-sii sa vina peste o saptamana la tratament, dar cum fizioterapeuta nu se incumeta, nu stiu daca o sa-i vad curand pe acolo.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: gastrostoma

Postby holliday » Tue Jul 17, 2012 12:07 pm

Mda, mi se pare trist si frustrant cand vrei sa ajuti pacientul dar nu poti din cauza sistemului, familiei, etc.
Atunci mi se pare chiar devalorizant.
Alimori, respect pentru ceea ce faci, eu nu as putea sa vad copii bolnavi, d'apoi sa-i mai si tratez. Iti trebuie curaj si multa...rabdare...si bunatate.

Pe de alta parte, eu in locul tau nu m-as multumi sa scriu doar in foaia de observatie ci as mai cere un sfat unor medici mai mari ca mine (la functie ma refer).

Pe de alta parte, nu cred ca am inteles bine. Hernia aia abdominala de care vorbesti e in apropierea locului de gastrostoma???
Si as mai avea o intrebare i-au facut prin PEG? CA inteleg ca sonda naso-gastrica era imposibil (pacientul cu sindromul Down,etc) sau are si alte afectiuni ?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: gastrostoma

Postby alimori » Tue Jul 17, 2012 12:47 pm

sunt singurul medic din centru. "sefa" mea, de fapt cea care coordoneaza echipa, e psiholoaga.
de la un anumit punct incolo e responsabilitatea ma-sii copilului; daca ma-sa nu respecta indicatiile, pe barba ei o face.
da, avea PEG si isi hernia stomacul cu tot cu PEG cand plangea. sonda nazogastrica se tine maxim 2 saptamani (risc de aspiratie), daca prevezi alimentare enterala pe termen lung, ii faci PEG (adult sau copil, nu conteaza).

User avatar
vmc
elite
elite
Posts: 3589
Joined: Sat Apr 16, 2005 1:26 pm

Re: gastrostoma

Postby vmc » Tue Jul 17, 2012 1:13 pm

Sangerarea stomei e chestie grava. Asta trebuie vazuta de chirurg, facute investigatii radiologice, mai ales ca pruncu e asa micut ( sub 6 ani) si luata o decizie operatorie. Eu am inteles la inceput ca doar nu s-a inchis si iese mancarea pe-acolo. Saracutul...
nicht wahr?

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: gastrostoma

Postby alimori » Tue Jul 17, 2012 5:04 pm

pai cand am deschis tema deja ii scosesera sonda (de 2 zile); de sangerat sangerase (patase) pe langa sonda mai demult, in urma cu vreo saptamana.
dar de ce e chestie grava? cum doar a patat, am considerat ca s-o fi "zgariat" cu plasticul care-i tine sonda in stomac sau cu tubul.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: gastrostoma

Postby holliday » Tue Jul 17, 2012 5:16 pm

Ai facut si tu o poza leziunii (cu acordul mamei evident) ca sa ne-o trimiti si noua(fara acordul ei) asa ne dam mai bine seama ce vrei sa spui?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: gastrostoma

Postby 187.92a » Tue Jul 17, 2012 6:06 pm

Alimori, nu ai dreptate. Nu ma ..., ci te invat de bine.

Tu erai depasita de situatie, nu stiai ce sa faci si te uitai ca vitelul la poarta noua.
E bine cum spun eu, sa existe o colab interinstitutionala.

Cum adica n-aveai ce face? Puneai macar mana pe tel, nu lasai sa plece si te scarpinai in cap.

ma-sa poate fi inconstienta, tu pe de alta parte insa nu ai nicio scuza.


Daca asa faceti voi medicina afara...
Si daca vrei iti iau eu cartea aia, de ce sa sufere micutii din cauza ca vrei tu sa-ti iei un uscator de par mai misto sau ceva.

Chiar daca e sistem privat, tot trebuie sa ai unde sa suni cand ai o nelamurire, fie si la chirurgul aleia.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: gastrostoma

Postby alimori » Tue Jul 17, 2012 10:04 pm

cartea mi-am luat-o cand am semnat contractul, am spus la momentul respectiv. si e carte de recuperare, nu de chirurgie.
cand a patat cu sange nu mi s-a parut suficient de grav cat sa sun dupa ambulanta si sa-l trimit la chirurg. am povestit aici episodul ca sa va explic atitudinea mamei, nu ca sa cer un sfat.

dupa ce i s-a scos PEGul, NU am vazut copilul, nici NU am vorbit personal cu mama, ci am aflat de la fizioterapeuta. saptamana viitoare o sa-l vad.

da, asa se face medicina aici: nu poti trata pacientul cu forta. daca ma-sa nu-l duce la chirurg la recomandarea unui medic, nimeni n-o poate forta.

oricum, 3d, ideea topicului nu e cum tratez eu pacientii, ci cum se inchide o gastrostoma. daca n-ai nimic de zis la subiect, iti poti cauta alte teme in care sa te ...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: gastrostoma

Postby 187.92a » Wed Jul 18, 2012 2:24 am

[quote="alimori"
Va intreb cum se inchide o gastrostoma: i se scoate sonda si-o lasa asa, sa se inchida singura?
[/quote]
[quote="alimori" am povestit aici episodul ca sa va explic atitudinea mamei, nu ca sa cer un sfat.
..[/quote]

Ia mai gandeste-te

Mai dar tu chiar nu intelegi: trebuie sa gasiti o solutie pt cazurile care sunt mai putin grave decat sa justifice ambulanta, dar indeajuns cat sa te depaseasca fluierand

E o mare pb singuratatea si izolarea prifesionala alimori, dar asta NU justifica atitudinea ta. Si te rog, nu mai fi atat de defensiva

Nu doar cazul de fata este in joc, miza e mai mare: lipsa unui sprijin.
Trebuie sa stii ce sa faci in anumite cazuri , sai daca nu, tb sa poti intreba.

Iarta-ma ca discut si fondul problemei, nu doar aspectele superficiale.
Eu cred ca e de datoria ta sa iti pese mai mult de pacienti, SA STII CE SA LE FACI.

Si nu mai vbi urat, te rog. Si crede-ma, intentia este sa te ajut, identificand si rezolvand gapurile din sistemul in care lucrezi-daca tu nu reusesti sa le vezi nu inseamna ca trebuie sa ne facem ca nu le vedem

Succes.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: gastrostoma

Postby alimori » Wed Jul 18, 2012 9:07 am

bai, ce texte sforaitoare!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: gastrostoma

Postby 187.92a » Wed Jul 18, 2012 9:36 am

sforaitoare sau nu, ele reprezinta solutii la probleme pe care tu le ignori, care in mod evident te depasesc si care se resfrang asupra micutilor. tu poti rade acum sau sa te isterizezi, eu ma pot simti prost pentru ca am fost tratat asa cand de fapt ti-am oferit o solutie pe termen mediu, dar cei care vor plati pretul sarcasmului tau nu vom fi noi doi, alimori, ci cei mici.

tot ce am facut este sa iti recomand sa gasesti un sprijin si un nr de tel la care sa apelezi pe cineva trustworthy.

nu, forumul nu este asta, pentru ca nu este purtator de raspunsuri oficiale si pentru ca nu este real time. pot intelege sa spui ca cei de acolo ar fi dezamagiti sa stie ca te-au angajat dar ca tu ai nevoie de parerea altor medici din cand in cand, pot sa nu inteleaga asta, dar nu exista nicio scuza pentru a ignora un sfat colegial binevoitor.
hai sa invatam ca suntem mai responsabili decat pacientii care cer sfaturi pe net pentru ca suntem mai avizati decat ei si ca putem accepta un sfat cu o deschidere profesionala decenta, nu cu batjocura.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: gastrostoma

Postby alimori » Wed Jul 18, 2012 12:54 pm

dom' doctor trident, singurul numar de telefon pe care-l pot apela e ambulanta. "chirurgul pacientului" e ala care-l vede din cand in cand la consultatie, cu programare din timp. daca apare o problema urgenta, il vede medicul de garda. 'ntelegeti dvs?
nu, nu e ca-n Ro sa faci coada la cabinet, poate apuci sa intri azi. nici sa-l suni pe dr pe mobilul personal sa-i povestesti si el sa trebuiasca sa-si aminteasca cine esti si ce boala ai.

eu NU sunt raspunzatoare pt ce face mama copilului. dvs trebuie sa intelegeti ca medicul colaboreaza cu pacientul pt tratament, nu i-l impune pt ca stie el mai bine.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: gastrostoma

Postby 187.92a » Wed Jul 18, 2012 5:41 pm

Alimori, ma foarte uimesti.

1. Sigur ca nimeni nu impune etc- nu discuta nimeri despre asa ceva
2. Am inteles ca nu ai pe cine sa suni-exact asta e pb. Trebuie sa aveti un protocol de colab interinstit- sa ai pe cine sa suni.

Ok alimori, pierdem timpul deja.
Nu suni pe mobil, suni la spital hello am o gastrostoma de la voi am nelamuriri e ok sau vi-l redirecyionez? E normal sa fie asa?
Nu impui nimic, dar macar ai o idee despre ce se intampla, e bine/rau etc.
Nu suntem in codru.

Atitudinea nu ma priveste este pur romaneasca


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests