Societatea Studenteasca de Chirurgie din Romania

stiri medicale; cazuri clinice

Sunteti interesat de SSCR?

Da, chirurgia m-a pasionat dintotdeauna!
27
52%
Inca oscilez...
9
17%
Nu, sunt 100% internist/a!
16
31%
 
Total votes: 52

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Societatea Studenteasca de Chirurgie din Romania

Postby Olivia Sgarbura » Mon May 31, 2004 2:44 am

Dragi colegi,

S-a infiintat Societatea Studenteasca de Chirurgie din Romania (SSCR) al carei scop este imbunatatirea nivelului de formare a viitorului chirurg. Acest lucru se poate realiza, in viziunea noastra, prin mai multe demersuri:
- facilitarea accesului la manifestari stiintifice, congrese, conferinte
- organizarea de cursuri teoretice si practice
- imbunatatirea conditiilor pentru practica de vara in tara si, eventual, in strainatate
- implicarea in proiecte de cercetare
- medierea accesului la materiale informative in domenii chirurgicale.

Pana acum avem ca membri de onoare pe urmatorii profesori:
- Prof. Dr. Dinu Antonescu - Ortopedie - Bucuresti
- Prof. Dr. Cristian Dragomir - Chirurgie Generala - Iasi - ex-presedinte SRC
- Prof. Dr. Irinel Popescu - Chirurgie Generala - Bucuresti - viitor presedinte SRC
- Sef Lucrari Dr. Vlad Iliescu - Chirurgie Cardiovasculara - Bucuresti
cu promisiuni de alaturare in viitor a altor distinsi profesori.

Facilitati obtinute pana acum (aprilie-mai 2004) pentru membri si actiuni realizate de SSCR:
- gratuitate la abonamentul online al Revistei Chirurgia (cu sprijinul Prof.Dr.Irinel Popescu)
- colaborare la organizarea celui de-al 8lea Congres National pentru Studenti si Tineri Medici
- organizarea workshopului de robotica in chirurgia cardiovasculara al Dr. Vlad Iliescu - in cadrul congresului
- acordarea Tratatului de Chirurgie Hepatica sub red. prof. Irinel Popescu, in valoare de 3.800.000lei, ca premiu special al SSCR (oferit de prof. Irinel Popescu) pentru cea mai buna lucrare de chirurgie, de altfel premiata cu premiul special "Victor Babes"
- gratuitate pentru participarea la congresul IASG-Romania cu primirea atestatelor de participare (cu sprijinul Prof. Dr. I.Popescu si Dr. V. Tomulescu)
- acces la o mai buna informare privind reuniunile SRC - filiala Bucuresti (prof. Dr. S. Constantinoiu si Dr. L. Belusica)

Promisiuni pentru viitorul apropiat:
- redactarea paginii de lucrari studentesti in revista Chirurgia (indexata MedLine si EmBase)
- realizarea unei liste de abilitati minime cerute tanarului chirurg (in colaborare cu Royal College of Surgeons England)
- participarea la studii multicentrice realizate in domeniul chirurgical la noi in tara (prin amablitatea Dr. L. Belusica).
- afilierea la Societatea Romana de Chirurgie.

And THERE'S MORE TO COME!

Asadar pe cei interesati ii asteptam cu mailuri pe sscromania@yahoo.com pana cand vom reusi sa realizam un website al nostru. Conditii de inscriere:
- studenti la orice facultate de medicina din tara
- interes deosebit in stiintele chirurgicale
- achitarea taxei de inscriere (100.000lei) si a cotizatiei (150.000lei-probabil)

Profesori din tot mai multe centre universitare promit sa ne sprijine deci sper sa reusim sa adunam si cat mai multi studenti. In speranta ca vom putea face ceva pentru imbunatatirea formarii in chirurgie a tinerilor, ii invit pe cei interesati sa ni se alature.

Olivia.

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

SRC- Bucuresti

Postby Olivia Sgarbura » Mon May 31, 2004 2:48 am

Si daca ai avut rabdare sa citesti atata text :) esti invitat/a la :

Societatea Romana de Chirurgie - filiala Bucuresti
Joi 3 iunie 2004.

Ora 18,00-18,50
Curs pentru rezidenţi
Utilizarea materialului aloplastic în tratamentul chirurgical al herniilor înghinale şi femurale pe cale clasică (anterioare).
Prezintă : Gen.Bg. Conf. Dr. I. Câmpeanu,
Spitalul Clinic de Urgenţă Militar Central – Bucureşti.
Clinica Chirurgie

Ora 19,00

1. Modificări ale patologiei şi terapiei chirurgicale în ultimul deceniu. Studiu comparativ al intervenţiilor chirurgicale 1993-2003.
Autori: Dr. A.E. Nicolau, Conf. Dr. M. Beuran, Dr. A.I. Bucur, Dr. V. Merlan, Dr. Izabela Argaseala, Dr. V. Veste, Dr. Irina Constantin
Spitalul Clinic de Urgenta Floreasca, . Clinica Chirurgie
2. Strategia de reconstrucţie esofagiană: izo-anizoperistaltic, pre-retrosternal, montaj gastric sau jejunal.
Autori: Dr. V. Predescu, Dr. Rodica Barla, Dr. A. R. Mocanu, Dr. F. Chiru, Dr. M. Zota, Prof. Dr. S. Constantinoiu.
Spitalul Clinic Sf. Maria. Clinica Chirurgie

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Postby Dan » Tue Jun 01, 2004 11:04 pm

dandoc99 wrote:SOCIETATEA ROMÂNÃ DE CHIRURGIE
Filiala Bucure?ti

CURS PENTRU REZIDENTI

Venind in intâmpinarea dorintelor medicilor rezidenti, si ca urmare a faptului cã nu se mai tin cursuri pentru rezidenti, conducerea Societatãtii Române de Chirurgie, filiala Bucuresti, a decis organizarea incepând cu data de 03-iunie-2004 a unui curs pentru rezidenti.
Acest curs va preceda lucrãrile Societatãtii Române de Chirurgie si in cadrul sãu se vor prezenta lucrãri ale unor reputati chirurgi din clinicile bucurestene.
Cursul pentru rezidenti se va tine in Amfiteatrul Spitalului Clinic
"Sfânta Maria",o datã la douã sãptãmâni, incepând cu orele 18,00 si va avea durata de 50 de minute, urmând ca de la orele 19,00 sã se desfãsoare lucrãrile Societatãtii Române de Chirurgie, filiala Bucuresti.


CURSUL NR. 1

Joi 03-iunie-2004, ora 18.00 Amf. Spitalului Clinic "Sfânta Maria"

Utilizarea materialului aloplastic în tratamentul chirurgical al herniilor inghinale ?i femurale pe cale clasic? (anterioare).

Prezint? : Gen.Bg. Conf. Dr. I. Câmpeanu,
Spitalul Clinic de Urgen?? Militar Central ? Bucure?ti.
Clinica Chirurgie
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
ciprian007
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Sat Mar 20, 2004 11:38 pm

Postby ciprian007 » Sat Jun 05, 2004 9:41 pm

cum poti sa te inscrii in aceasta organizatie. :roll:

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Mon Jun 07, 2004 4:44 am

Scrii la sscromania@yahoo.com
Primesti un formular de inscriere pe care il retrimiti completat
si-apoi platesti taxa.
Sper sa mai usuram procesul dar numai cand vom avea site!

Olivia.

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Mon Jun 14, 2004 3:04 am

O alta invitatie:

Joi 17 iunie 2004.
Ora 19,00

1. Predictia echografica a dificultatii colecistectomia laparoscopica.
Autori: Dr. C. Tiu, Dr. A. Matei, Dr. V. Radulescu.
Spitalul Municipal Campina. Sectia Chirurgie
2. Rezecabilitate şi rezultate în adenocarcinomul de joncţiune esogastrică.
Autori: Prof. S. Constantinoiu, Dr. Rodica Barla, Dr. D. Predescu, Dr. F. Chiru, Dr. Cristina Gandea, Dr. A. Constantin, Dr. D. Ponoran
Spitalul Clinic Sf. Maria. Clinica Chirurgie

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Thu Jun 17, 2004 11:01 pm

Un program cam scumpicel pentru studenti, pentru rezidentii mai intrati in paine poate fi insa interesant.

Program de perfectionare profesionala in Grecia

In perioada 17 iulie - 11 septembrie 2004, Colegiul Medicilor din Romania, Filiala Iasi, lanseaza un program de perfectionare profesionala constand intr-o serie de cursuri si conferinte pentru diverse specialitati, creditate EMC. Locul de desfasurare a lucrarilor este Olympic Beach (Grecia), la malul Marii Egee.
Fiecare curs este creditat cu 30 de ore EMC.
In functie de perioada de desfasurare, taxa de participare este cuprinsa intre 265 - 300 euro si include: transport dus-intors, cazare, cocktailul de bun-venit si gala dinner, asigurare medicala, diploma de participare cu creditarea EMC, mapa cu documentele cursului si ecuson, accesul la sesiunile de lucru si expozitia medicala. In cadrul galei dinner toti cursantii vor putea participa la o tombola, cu un premiu-surpriza oferit de organizatori.

Operatorul programului este compania eCongres Iasi. Pentru detalii si inscrieri va invitam sa cititi materialul urmator si, de asemenea, sa vizitati http://workshop2004.econgres.ro.




Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Tue Nov 02, 2004 9:25 pm

Programul Societatii Romane de Chirurgie - filiala Bucuresti

Joi 4 noiembrie 2004


Ora 18-18.50 Curs pentru medicii rezidenti: Dr. A.E. Nicolau.
LAPAROSCOPIA IN URGENTA. Partea a II-a.

Ora19.
1. COLEPERITONEU POSTOPERATOR TARDIV DUPA COLECISTECTOMIA LAPAROSCOPICA

Autori: Conf. Dr. F.D. UNGUREANU[1], Dr. D.N. STRAJA[2], Dr. S.
HASIAS[1], Dr. L. UNGURIANU[1], Dr. S. CUCU[1], Dr. MIHAELA PRICOP[1], Dr. MIRELA DEBRETIN[3], Dr. GEORGETA MIRCEA[1], Dr. A. GADEA[1], Dr. A.C. MOLDOVAN[1], Dr. CRISTIANA ROTARU[1]

[1]Spitalul Universitar CF Witting, Clinica de Chirurgie,Facultatea de
Medicina, Universitatea "Titu Maiorescu"Bucuresti
[2]Clinica de Chirurgie Digestiva, Spitalul Clinic
Caritas,Universitatea de Medicina "Carol Davila" Bucuresti
[3]Spitalul Clinic de Urgenta Floreasca, Laboratorul de Imagistica
Medicala,Unitateade Tomografie Computerizata

2. MEGACOLONUL IDIOPATIC. CAZ CLINIC. REVISTA LITERATURII

Autori: Prof. Dr. S. Constantinoiu, Dr. D. Predescu, Dr. A.R. Mocanu,
Dr. Cristina Iosif, Dr. A. Constantin.
Clinica Chirurgie - Spitalul Clinic Sf. Maria

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Sun Jan 09, 2005 10:47 pm

Mie unul rostul acestei Societati mi se pare obscur. Desigur, ai parte de toata aprecierea mea ca te zbati pentru asta.
Totusi inteleg ca o societate sa fie formata din membri care au un obiect de activitate comun. Stundentia este o activitate comuna insa termenul 'chirurgie' nu isi gaseste locul in denumirea data organizatiei dvs. Se poate infiinta o societate a rezidentilor chirurgi (poate chiar exista asa ceva) insa denumirea societatii dvs mi se pare tot atat de potrivita ca denumirea de 'Societatea Studenteasca Nobel din Romania' care are ca scop imbunatatirea formarii viitorilor premianti Nobel.
Cu stima,
Reaktor: chairman, project manager, team leader and hair dresser in Societatea Academica a Crescatorilor de Oi si Caprine Mici.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Mon Jan 10, 2005 1:54 pm

Multumesc pentru analiza semantica a titlului societatii noastre :wink:

Acum am si eu niste intrebari:
1. esti cumva student interesat de chirurgie/ rezident pe o specialitate chirurgicala?
2. simti/ai simtit vreodata in timpul studentiei dorinta imperativa de a fi parte din echipa operatorie?
3. ti se pare ca invatatul din studentie pentru un rezidentiat pe chirurgie reprezinta un scop important?

Daca raspunsul la vreuna din aceste intrebari este nu, atunci probabil ca utilitatea SSCR este PENTRU TINE aceeasi cu utilitatea Societatii Academice a Crescatorilor de Oi si Caprine Mici pentru noi. Noi ne-am propus sa invatam ceva in plus aici, Societatea ta are totusi o sansa: australienii intentionau sa creeze o facultate de ciobani. :wink:

Btw, pt cei cu adevarat interesati de ce ne ocupam, acum un nou site
http://chirurgie.3x.ro

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Thu Jan 13, 2005 10:49 am

Stimati colegi,

In numele comitetului de organizare vã invitãm sã participati la
lucrãrile celui de Al Saptelea Simpozion si Curs Postuniversitar al
IASG cu tema:

“Actualitati in chirurgia hepato - bilio- pancreatica si transplant hepatic” cu participarea invitatilor de onoare:

H Bismuth, C Broelsch, B Launois,
M Malago si NJ Lygidakis .

Prof.dr.Irinel Popescu


Speram ca in acest an ca si anul trecut, accesul si diploma de participare sa fie gratuite pentru membrii SSCR inscrisi din timp.

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Sun Jan 16, 2005 12:52 am

Olivia Sgarbura wrote:Acum am si eu niste intrebari:
1. esti cumva student interesat de chirurgie/ rezident pe o specialitate chirurgicala?
2. simti/ai simtit vreodata in timpul studentiei dorinta imperativa de a fi parte din echipa operatorie?
3. ti se pare ca invatatul din studentie pentru un rezidentiat pe chirurgie reprezinta un scop important?
[/url][/size]

E bine ca un tanara sa isi puna cateodata intrebari.
Nu pot sa nu remarc amuzat incertitudinea formularea intrebarilor tale. Cui te adresezi? Studentilor? Rezidentilor? Visatorilor? Credinciosilor? Mie? Toate la un loc?
De ce s-ar inscrie un rezident pe chirurgie intr-o societate a studentilor?
In sfarsit, dupa cum vezi trei intrebari au reusit sa ridice altele.
Ceea ce vreau sa iti explic este faptul ca, desi nu vad utilitatea societatii in randul studentilor, societatea voastra nu este lipsita totusi de un scop.
Va ganditi sa fuzionati sau sa fiti cel putin afiliati (de exemplu, dar mai sunt si altele) Colegiului Medicilor la un moment dat?
Bineinteles, Colegiul Medicilor e o organizatie serioasa care are multi cotizanti. Cam la fel si PSD-ul. Eu zic sa va pastrati PURi macar pana dati licenta. :wink:
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Jan 16, 2005 1:25 am

invidia furnikule?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Sun Jan 16, 2005 3:56 pm

Societatea Studenteasca de Chirurgie din Romania este furnizor de Educatie Medicala Continua, acreditat de Colegiul Medicilor din Romania.

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Fri Jan 21, 2005 11:47 pm

A, deja e acreditata? :) Va miscati repede, congrats.
kooksee wrote:invidia furnikule?

Nicidecum kooksee, incercam sa deschid niste ochi, nu stiu daca ma crezi dar nu am absolut nici un interes in tarasenia asta, pur si simplu nu imi place ideea. E un punct de vedere, poti sa fii sau nu de acord cu el. Nu ma intereseaza daca tu crezi ca fac chestia asta din invidie. Cei care ma cunosc stiu bine ca nu sunt invidios pe nimeni si pe nimic din ceea ce inseamna invatamantul medical din Romania. Ba mai mult, ma lasa rece. Nu imi plac insa meschinariile imbracate in haine de fapte mari.
Sunt organizatii similare ale caror unic scop e insurubarea liderilor in alte organizatii mai mari. Un fel de trambuline mici spre alte trambuline mai mari, nu stiu prinzi ideea. Felicitari liderilor; cat timp vor mai exista naivi vor exista si astfel de tipuri functionale de trambulina.
Nu inteleg de ce ma numesti astfel pe forumul asta, daca vrei sa mai discutam ar fi bine sa te adresezi cu nickul potrivit pe forumul potrivit.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

User avatar
Reaktor
elder
elder
Posts: 547
Joined: Mon Nov 24, 2003 12:39 am
Contact:

Postby Reaktor » Sat Jan 22, 2005 5:35 am

Well...fie-mi iertate greselile de exprimare din postul de mai sus insa cred ca e scuzabil dupa o zi de munca si n incercari de a accesa imedul.
"If freedom is short of weapons, we must compensate with willpower."

Olivia Sgarbura
senior
senior
Posts: 103
Joined: Thu Nov 27, 2003 5:28 pm
Location: prin spitale si universitati

Postby Olivia Sgarbura » Sat Feb 05, 2005 7:47 pm

Vreti sa deveniti chirurgi? Vreti sa pregatiti o cariera chirurgicala inca de pe bancile facultatii? Sperati ca intr-o zi sa fiti cei mai buni intr-o specialitate chirurgicala?

Sansa voastra incepe ACUM!


Prima intalnire SSCR

Societatea Studenteasca de Chirurgie din Romania organizeaza pe data de 10 februarie 2005, orele 18.00 in Amfiteatrul Mare al Facultatii de Medicina prima intalnire SSCR.

Cu aceasta lucrare, 3 membri vor prezenta lucrari stiintifice pe teme de chirurgie generala, ginecologie si chirurgie cardiovasculara. Apoi se vor purta discutii despre scopurile organizatiei si proiectele de viitor.

Sunt invitati sa participe membrii actuali ai SSCR precum si toti studentii interesati in stiintele chirurgicale.

Va asteptam.


Nu uitati:
http://chirurgie.3x.ro

caesarrrrrrrrrr
Posts: 1
Joined: Mon Mar 09, 2009 4:58 pm

Re: Societatea Studenteasca de Chirurgie din Romania

Postby caesarrrrrrrrrr » Mon Mar 23, 2009 12:35 pm

Stie cineva daca mai e activa organizatia asta? Eu am completat formularul acela de vreo 2 ori si nu am primit reply niciodata. Din cate am vazut in afisele lor, studentii nu prea au loc, e mai mult societatea rezidentilor de chirurgie din romania.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Societatea Studenteasca de Chirurgie din Romania

Postby Chingachgook » Mon Mar 23, 2009 12:44 pm

ce sa caute studentii intr-o organizatie studenteasca.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Societatea Studenteasca de Chirurgie din Romania

Postby anncush » Mon Mar 23, 2009 1:09 pm

caesarrrrrrrrrr wrote:Stie cineva daca mai e activa organizatia asta? Eu am completat formularul acela de vreo 2 ori si nu am primit reply niciodata. Din cate am vazut in afisele lor, studentii nu prea au loc, e mai mult societatea rezidentilor de chirurgie din romania.


este activ SSCR-ul. foarte activ. nu stiu sa-ti zic insa nimic despre lipsa reply-urilor (presupun ca te referi la site-ul asta, ca sa vorbim despre acelasi lucru).

eu am facut cursul de BSS prin noiembrie 2007 si sunt studenta, de fapt toti care am participat eram studenti. ce e drept eu am fost si membru si asta intr-adevar iti confera o intaietate, dar sunt acceptati si studenti "ne-membri". chiar am cativa colegi care s-au inscris la editia care va incepe cat de curand a BSS-ului, nefiind membri SSCR si sunt intr-adevar curioasa si eu daca ii accepta.

in fine, concluzia este ca SSCR-ul are activitate si work-shopurile sunt organizate in principiu de catre studenti pt studenti, cu sprijinul unor rezidenti si al unor cadre universitare, fireste. mai multe detalii nu mai stiu nici eu sa-ti dau pt ca nu mai sunt membru activ si nu mai stiu exact soarta societatii :)

bafta
Slowly getting less stupid :)


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests