Probleme la menstruatie

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Probleme la menstruatie

Postby Calico » Tue Jan 25, 2011 2:40 pm

There are several issues related to menstruation like the cramps, laziness and uneasiness
http://ezinearticles.com/?Average-Weigh ... id=2400729

Eu stiam de PMS, auzisem de dureri, dar asta cu lenea e prima oara cand o citesc. Interesant. In fiecare zi inveti un lucru nou. Voua vi s-a intamplat?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby 187.92a » Tue Jan 25, 2011 11:55 pm

de cateva ori, dar sincer nu ma gandisem ca asta ar fi putut sa fie explicatia

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Probleme la menstruatie

Postby Chingachgook » Thu Sep 10, 2015 5:42 pm

Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Thu Sep 10, 2015 6:09 pm

go girl

interesant site
data viitoare cand voi fi in vizita, o sa fiu atenta sa nu ma sterg cu prosoape de culoare inchisa
nu imi pusesem problema pana acum, dar intr-adevar e probabil sa fie schimbate mai rar

mai putin pitoresc, dar foarte informativ e si site-ul asta:

http://myperiodblog.com/menstrualart/

“what would happen if suddenly, magically, men could menstruate and women could not? Clearly, menstruation would become an enviable, worthy, masculine event: Men would brag about how long and how much. Young boys would talk about it as the envied beginning of manhood. Gifts, religious ceremonies, family dinners, and stag parties would mark the day… Doctors would research little about heart attacks, from which men would be hormonally protected, but everything about cramps. Sanitary supplies would be federally funded and free… Statistical surveys would show that men did better in sports and won more Olympic medals during their periods. Generals, right-wing politicians, and religious fundamentalists would cite menstruation (“men-struation”) as proof that only men could serve God and country in combat (“You have to give blood to take blood”), occupy high political office (“Can women be properly fierce without a monthly cycle governed by the planet Mars?”), be priests, ministers, God Himself (“He gave this blood for our sins”), or rabbis (“Without a monthly purge of impurities, women are unclean”)… Street guys would invent slang (“He’s a three-pad man”) and “give fives” on the corner with some exchenge like, “Man you lookin’ good!” “Yeah, man, I’m on the rag!”

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Thu Sep 10, 2015 6:37 pm

You are ovaryacting.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Thu Sep 10, 2015 6:48 pm

ballshit

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Wed Sep 30, 2015 3:15 pm

Am ajuns intamplator pe niste bloguri si am aflat ca unul din punctele de pe agenda feminista este constientizarea faptului ca menstruatia nu este un lucru rusinos.

La prima vedere am ridicat din sprancene amuzata, gandind ca exagereaza.
Eu nu privisem niciodata menstruatia in acest fel, cel mult ca pe ceva neplacut sau dizgratios. Dar nu neaparat rusinos. Adica nu mi-e mai rusine cu pachetul de tampoane din cosul de cumparaturi, decat imi e cu hartia igienica.

Insa m-am amintit ca in anul 2015, un distins coleg, viitor medic german, educat si probabil nu lipsit de inteligenta, poate aduce ca argument menstruatia pentru a-si sustine teza ca femeile nu sunt potrivite pentru a fi chirurgi.

Daca n-ar fi fost teoriile astea scrise de viitorul medic german de origine romana, poate c-as fi citit amuzata blogul. As fi spus ca exagereaza. Si totusi nu e lipsita de pertinenta aceasta "cauza" feminista, de a restabili respectabilitatea fenomenului menstrual.
Nu e doar arhaismul bisericii ortodoxe, care considera femeia nedemna de a-i calca pragul pentru ca sangereaza, nu sunt doar nist glumite nevinovate despre PMS. E socant, dar discriminarea femeilor cu acest motiv apare in discursuri cat se poate de serioase si venind din partea oamenilor de la care te-ai fi asteptat la mai mult...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 3:43 pm

Cred ca trebuie sa me gandim in primul rand la sanatatea si calitatea vietii femeilor. Exista nenumarate articole care demonstreaza ca situatiile stresante job-related influenteaza negativ ciclul menstrual. Din acest motiv cred ca ar trebui protejate femeile de joburi prea solicitante si stresante pentru ca asta e numai in interesul sanatatii lor.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Wed Sep 30, 2015 3:54 pm

Foarte bine punctat.
Intr-adevar, situatiile stresante deregleaza ritmurile organismului, in special ritmul circadian.
Este binecunoscuta din numeroase studii asocierea dintre dereglarea ritmului circadian, a axului hipotalamo-adrenal si un profil de risc metabolic si cardiovascular, principala problema de sanatate in randul barbatilor.

Sustin prioritizarea protectiei masculine, avand in vedere speranta de viata in defavoarea acestui grup, ca si procentului usor superior de femei in populatia terestra.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 5:06 pm

Riscul cardiovascular la barbati comparativ cu femeile inainte de menopauza nu are legatura cu ritmul circadian si cu stresul ci e o diferenta biologica legata de efectul protector al estrogenilor. Barbatii sunt mai adaptati la situatiile stresante pentru ca au nu raspuns biologic mai adecvat la stres in comparatie cu femeile. Altfel sunt de acord ca barbatii sa aiba aceeasi varsta de pensionare ca a femeilor.
Cred ca cerem extrem de mult de la femei, in studiul de mai jos femeile spun ca stressul are in impact negativ asupra sanatatii:
https://www.psychology.org.au/Assets/Fi ... 14-npw.pdf
Femeile sufera in joburi stresante si cred ca e inuman ca in numele feminismului sa acceptam asta; ar trebui da fim proactivi si sa incurajam femeile sa lucreze in joburi cu stress scazut si chiar as fi de acord cu angajari prioritare pentru femei in astfel de posturi.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Wed Sep 30, 2015 6:04 pm

Nu am zis ca riscul cardiovascular la barbati comparativ cu femeile ar avea legatura cu ritmul circadian.
Ar fi de dorit sa ai parteneri de discutie care sa nu urmareasca rationamentul cu superficialitate.

Am zis ca riscul cardivascular si metabolic crescut se asociaza cu dereglarile ritmului circadian, cu stresul.
Asta, evident, atat la barbati, cat si la femei.

Iar barbatii au oricum un risc cardiovascular crescut, din cauza lipsei protectie estrogenice, ceea ce e un motiv in plus sa-i ferim de slujbe stresante, care au potentialul sa le deregleze ritmul circadian.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 6:18 pm

Care e legatura intre modul in care percepem stresul si riscul carsiovascular? Studiul Framingham nu a aratat nici o corelatie. Ideea sa nu punem barbatii in situatii stresante pentru a reduce riscul cardiovascular nu are justificare clinica.
Mai mult decat atat, modul in care percepem stresul pare ca e corelat cu AVC la femei si nu la barbati, conform unui studiu japonez:
http://circ.ahajournals.org/content/106/10/1229.long

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Wed Sep 30, 2015 8:58 pm

Melania wrote:Care e legatura intre modul in care percepem stresul si riscul carsiovascular? Studiul Framingham nu a aratat nicio corelatie.

Mai cauta.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 9:41 pm

esti misterioasa

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 9:53 pm

Conflicting findings in the literature have made the relation between job strain and coronary heart disease (CHD) controversial. The effect of high job strain on the 10-year incidence of CHD and total mortality was examined in men and women participating in the Framingham Offspring Study; 3,039 participants, 1,711 men and 1,328 women, aged 18–77 years, were examined between 1984 and 1987 and followed for 10 years. Measures of job strain, occupational characteristics, and risk factors for CHD were collected at the baseline examination. Before and after controlling for systolic blood pressure, body mass index, cigarette smoking, diabetes, and the total/high density lipoprotein cholesterol ratio in Cox proportional hazards models, the authors found that high job strain was not associated with mortality or incident CHD in either men or women over the follow-up period. Contrary to expectation, women with active job strain (high demands-high control) had a 2.8-fold increased risk of CHD (95% confidence interval: 1.1, 7.2) compared with women with high job strain (high demands-low control). For men, higher education, personal income, and occupational prestige were related to decreased risk of total mortality and CHD. These findings do not support high job strain as a significant risk factor for CHD or death in men or women.qq

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 10:02 pm

Concluziile sunt simple: promvarea barbatilor educati in functii de prestigiu plus salarii mari si sustinerea activa a femeilor pentru functii cu nivel de stres mic. Exact ce spuneam mai devreme. La fel ca orice alta ideologie, feminismul Ignora faptele si prin asta dauneaza sanatatii femeilor desi ar trebui sa protejeze interesele lor, inclusiv in ceea ce priveste well being, siguranta si sanatatea la locul de munca. O atitudine rationala bazata pe dovezi e de dorit istericalelor feministe.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Wed Sep 30, 2015 10:15 pm

vad ca ai ales ca endpoint mortalitatea si cardiopatía ischemica
facem cherry picking?

Eu ti-am spus de riscul cardiometabolic, asta implica obezitate, diabet, hipercolesterolemie, ateromatoza arteriala si hipertensiune arteriala.
Toate astea se asociaza cu alterarea ritmului circadian, cu stresul.
Evident ca daca analizezi doar influenta stresului, eliminand tot ce e mai sus, ca fiind factor de confuzie, n-o sa ai niciun rezultat. Pentru ca mecansimul prin care stresul creste mortalitatea e prin aparitia tuturor acestor factori, pe care tu i-ai eliminat din analiza.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Phat Skidz » Wed Sep 30, 2015 10:31 pm

Nu știam că femeile la cicu n-au voie în biserică, nu cred că e adevărat. N-au voie în moschee și nici în sinagogă, conform prescripțiilor din Levitic. Dar majoritatea creștinilor consideră că Iisus a abolit regulile vechi privind impuritatea menstrelor, atunci când a fost atins de o femeie cu menoragii cronice pe care a și vindecat-o.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 10:38 pm

Mortalitatea si CVD sunt clinical endpoints, de ce sa folosesc surrogate endpoints? :/ Cred ca nu ai proprietatea termenilor si nu stii ce inseamna cherry picking.
http://www.nature.com/ijo/journal/v32/n ... 0830a.html
Daca ai date care iti sustin afirmatiile sunt interesata sa le vad.
Deocamdata vad ca sustii niste ziceri fara sa aduci nici in fel de dovada, sunt deja obisnuita cu atitudinea asta.
Nu cred ca vorbim aici de riscul cardiometabolic la cei care lucreaza in schimburi si la care ritmul circadian e alterat, nu despre asta e vorba.
Last edited by Melania on Wed Sep 30, 2015 10:45 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 10:43 pm

Phat Skidz wrote:Nu știam că femeile la cicu n-au voie în biserică, nu cred că e adevărat.

Nici ei nu stiam, probabil sunt niste preoti mai zelosi. Pe de alta parte sexul la ciclul nu e OK.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Wed Sep 30, 2015 10:48 pm

Nu cred ca vorbim aici de riscul cardiometabolic la cei care lucreaza in schimburi si la care ritmul circadian e alterat, nu despre asta e vorba.
ritmul ciradian nu e alterat doar de lucratul in schimburi, cat si de stres

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Phat Skidz » Wed Sep 30, 2015 10:49 pm

De ce. Am auzit că e ok și ești și protejată împotriva sarcinii.
Eu nu știu, fiind abstinent, doar am auzit.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 10:52 pm

Si ce legatura are cu discutia? Vrei sa spui ca alterarile ritmului circadian sunt responsabile de riscul cardiovascular?
Nu inteleg de ce insisti pe chestia asta, probabil ai auzit-o pe holul cabinetului si ti-a placut cum suna.
Last edited by Melania on Wed Sep 30, 2015 10:55 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Wed Sep 30, 2015 10:55 pm

Phat Skidz wrote:Nu știam că femeile la cicu n-au voie în biserică, nu cred că e adevărat. N-au voie în moschee și nici în sinagogă, conform prescripțiilor din Levitic. Dar majoritatea creștinilor consideră că Iisus a abolit regulile vechi privind impuritatea menstrelor, atunci când a fost atins de o femeie cu menoragii cronice pe care a și vindecat-o.

depinzand de preot, poti avea diverse surprize
necuratirea femeii in timpul menstrei si interzicerea anumitor ritualuri bisericesti cu acest motiv credeam ca e un lucru cunoscut

ideea generala e importanta, mai putin detaliile de rit, si anume folosirea mestrei pentru a picta (no pun intended) femeia ca fiind o fiinta inferioara barbatului

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Wed Sep 30, 2015 10:56 pm

Eu nu cred ca e inferioara barbatului, cred ca e diferita dar la fel de superioara.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Probleme la menstruatie

Postby Calico » Wed Sep 30, 2015 10:56 pm

Melania wrote:Si ce legatura are cu discutia? Vrei sa spui ca alterarile ritmului circadian sunt responsabile de riscul cardiovascular?
Nu inteleg de ce insisti pe chestia asta, probabil ai auzit-o pe holul cabinetului si ti-a placut cum suna.

Nu e vina mea ca nu poti sa urmaresti o idee, cred ca am fost clara in primul post ce vreau sa spun.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Probleme la menstruatie

Postby Melania » Thu Oct 01, 2015 12:24 am

Nu cred ca ai fost deloc clara, de fapt nici nu cred ca stii de vrei. Poti sa demonstrezi cu exemple si date zicerile tale, oricare or fi alea?
Oricine poate arunca cu vorbe dar putini sunt in stare sa faca afirmatii pertinente, iar tu nu esti niciodata in cea de-a doua categorie, pe nici in subiect dezbatut pe imed. Nu spun ca esti incompetenta, eu totusi cred ca e vorba de neatentie,


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests