Boala Parkinson?

stiri medicale; cazuri clinice
maria_m
senior
senior
Posts: 449
Joined: Fri Dec 01, 2006 4:26 pm

Boala Parkinson?

Postby maria_m » Wed May 26, 2010 9:20 pm

Pacienta in varsta de 65 de ani se duce la medicul neurolog pt ca are vertij si este tot timpul obosita.
In urma cu aprox 8 ani accident ischemic tranzitor. In urma cu vreo 10 ani pareza periferica de facial. Hipertensiune arteriala (dar cu variatii mari- trece de la 130 sistolica la 250 in cateva minute si invers). Osteoporoza, din cand in cand valori ceva mai mari ale glicemiei. Depresie (niciodata tratata, niciodata diagnosticata). O trimite la RMN- lacunarisme.
Diagnostic: Boala Parkinson.

Pacienta este mama mea. A fost in iarna la mine vreo 2 luni, anul trecut a fost in total vreo 4 luni. Nu am observat nimic deosebit. Pana si tensiunea a fost tot timpul buna (presupun ca acasa ii merge mai rau pt ca e singura). Depresiva e din totdeauna. S-a mai accentuat in ultimii ani depresia (mai ales de cand am plecat din tara).
Am facut un an stagiu de neuro (cu garzi, cu stroke..tot tacamul), deci am vazut ceva pacienti cu Parkinson. Nu are tremor, hipomimie da, dar asta e tot de o vesnicie (am pus-o intotdeauna pe seama depresiei). Impulsiva, certareata...tot de ani buni. Nicio tulburare de mers, nu e mai lenta ca acum 10 ani.
I s-a prescris Neupro plasture.

Momentan nu-l gaseste in nicio farmacie. Si in conditiile in care are variatii atat de mari ale tensiunii parca nici nu i l-as da

Problema mea e ca nu cred in diagnosticul asta. As fi observat ceva. Mai degraba ma asteptam sa aiba o dementa vasculara.

Are cineva mai multa experienta cu boala Parkinson?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Boala Parkinson?

Postby 187.92a » Thu May 27, 2010 5:31 pm

Nu exista un singur neurolog pe lumea asta.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Boala Parkinson?

Postby Phat Skidz » Thu May 27, 2010 7:49 pm

Io sunt psihiatru. Din ce spui tu, io nu prea văz parkinsonul. Văd depresia. Acuma, neupro ăla poate să fie mai antidepresiv activator aşa, ca toate dopaminergicele. În ideea asta i-o fi dat. că tot nu strică. Acuma, sigur că ar merita un tratament antidepresiv de adevăratelea, dar mai ales o strategie corectă, activităţi de socializare, ocupaţionale, etc. Good luck with that in Ro. Doar cu tratament antidepresiv, la o doamnă deja un pic în vârstă, care locuieşte singură şi cu evoluţie îndelungată a unei depresii, poate să fie un pic de ameliorare, dar e nevoie de răbdare. Răbdăroi, mai curând.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 64 guests