Alergie sau ce altceva- o parere va rog

stiri medicale; cazuri clinice
grumette40
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Oct 03, 2006 7:44 pm

Alergie sau ce altceva- o parere va rog

Postby grumette40 » Sat Mar 06, 2010 1:11 am

De aproximativ 10 ani aproape in fiecare dimineata stranut de 10-20 de ori. Cateodata am o zi mai nasoala cand stranut toata ziua - de dimineata pana seara.
Un docotor ORL-ist mi-a spus ca am amigdalele foarte mari si ca asta mi-ar provoca reactia alergica si ca ele trebuie scoase. Amigdalele foarte mari mi-a spus ca sunt o urmare a scarlatinei pe care am avut-o cand eram mica si in opinia dumnealui nu a fost tratata corect- ca cica se tratau prost in spital pe vremea aia.
Am facut exhudat nazal, rezultatul fiind: Streptococ beta hemolitic absent, Staphylococcus aureus absent; si exhudat faringian (cultura + fungi), rezultatul fiind: Streptococ beta hemolitic absent, Staphylococcus aureus absent, Candida absent.
Testele alergologice cutanate (testare prick) au iesit negative la toti alergenii: par pisica, praf, fulgi, polen graminee, mucegai. Histamina a iesit: +++.
Docotrul mi-a recomandat sa iau nasorex si xyzal si intradevar pe perioada cat am luat aceste medicamente nu s-a mai manifestat nici un fel de alergie. Dupa ce am incheiat tratamentul (1 luna) dupa vreo 2 saptamani am inceput iar sa stranut, iar cand am o zi in care stranut non-stop iau o pastila de xyzal si afectiunea se mai amelioreaza.
Am facut si un test Ig E care a iesit 235.957 IU/mL, valorile normale pentru o persoana mai mare de 16 ani fiind < 100 iu/ml.
Acum nu stiu ce inseamna acest rezultat. Am inteles ca pentru a se considera ca Ig E este pozitiv trebuie sa fi iesit de 4 ori mai mare decat valorile normale. Este adevarat?
Am mai citit ca Ig E marit inseamna nu neaparat ca am o alergie ci poate insemna si prezenta unor paraziti in organism?
Am mai fost la o alta doctorita si mi-a dat sa fac urmatoarele analize de sange: polen graminee amestec, polen ierburi amestec, polen betula verrucosa, blatella germanica, fungi amestec, par pisica, par caine.
Aceste analize de sange sunt destul de costisitoare ( la euroclinic mi le faceau cu vreo 9 milioane, eu am gasit sa le fac cu 4 milioane - la acelasi laborator unde le trimiteau si cei de la euroclinic). Eu citisem ca testele cutanate (testele prick) si cele de sange la Ig E specifici au acelasi rezultate, deci ca nu prea conteaza pe care le faci. Din moment ce eu le-am facut deja pe cele cutanate la aceiasi alergeni, credeti ca e necesar sa le fac si pe cele de sange?
Ce analize ar trebui sa fac pentru a descoperi daca am paraziti?
Multumesc

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Alergie sau ce altceva- o parere va rog

Postby 187.92a » Sat Mar 06, 2010 4:24 pm

trebuie sa faci analize la sange si nu numai, aceste analize ti le prescie la parazitlogie, dar incearca sa consulti inainte un alegolog, sau macar 2-3.

cand stranuti prea frecvent poti lua pastila asta:
http://www.libertatea.ro/stire/o-fetita ... 64131.html

ai incercat pe forumul TPU? http://www.tpu.ro/
ei stiu acolo tratamente foarte eficiente si sunt si multi medici care te ajuta, si lumea saritoare, sid aca vrei si naturiste

grumette40
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Tue Oct 03, 2006 7:44 pm

Re: Alergie sau ce altceva- o parere va rog

Postby grumette40 » Sat Mar 06, 2010 11:46 pm

[quote="trident"]trebuie sa faci analize la sange si nu numai, aceste analize ti le prescie la parazitlogie, dar incearca sa consulti inainte un alegolog, sau macar 2-3.

cand stranuti prea frecvent poti lua pastila asta:
http://www.libertatea.ro/stire/o-fetita ... 64131.html

ai incercat pe forumul TPU? http://www.tpu.ro/
ei stiu acolo tratamente foarte eficiente si sunt si multi medici care te ajuta, si lumea saritoare, sid aca vrei si naturiste[/quote]

Alergologi am consultat 3, dar nici un unul nu-mi pune un diagnistic concret, toate sunt cu semnul intrebarii si nici unul nu a reusit sa-mi spuna la ce sunt alergica sau de ce alta boala sufar, de asta am inceput sa intreprind cercetari pe cont propriu.

Momentan ma intereseaza sa aflu cauza , ca tratamente am facut destule timp de aproximativ 10 ani si doar mi-au ameliorat uneori afectiunea. Ma intereseaza sa aflu la ce sunt alergia ca sa pot evita cat de cat alergenul in cauza sau sa aflu ce alta problema am deoarece mai am tot felul de alte probleme de sanatate ( de ex. caderea parului si neregenerare lui) si toate aceste probleme ma aduc iar la posibilitatea unei infectii in organism care ar putea fi legata de stranuturile mele.

In plus imi doresc in viitorul apropiat sa raman insarcinata si nu pot face acest lucru daca stranut ca o nebuna de simt ca-mi dau si sufletul decate 20 de ori dimineata. Iti dai seama ca lucrul asta nu poate avea un efect prea bun asupra fatului, deci pana nu rezolv problema iese din discutie ideea de a ramane insarcinata.

O sa cercetez forumul recomandat de tine, mersi

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Alergie sau ce altceva- o parere va rog

Postby 187.92a » Sun Mar 07, 2010 11:26 am

cu placere, mult succes.
poti incerca si un remediu homeopat

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Alergie sau ce altceva- o parere va rog

Postby Calico » Sun Mar 07, 2010 1:01 pm

Homeopatia cica nu e eficienta in afectiuni alergice.
Asta o zic homeopatii, eu zic ca nu e eficienta in general.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Alergie sau ce altceva- o parere va rog

Postby 187.92a » Sun Mar 07, 2010 3:03 pm

ba dimpotriva, homeopatia da rezultate minunate in alergii.
scria undeva si pe tpu.ro

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Alergie sau ce altceva- o parere va rog

Postby amalia93 » Sun Mar 07, 2010 3:15 pm

esti groaznic :lol:

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Alergie sau ce altceva- o parere va rog

Postby pc7 » Sun Mar 07, 2010 10:01 pm

ce conteaza, atata timp cat i se si multumeste pt asta
Life's not fair, get used to it


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 78 guests