Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

stiri medicale; cazuri clinice
morgagniblakka1
Posts: 2
Joined: Mon Jul 06, 2020 11:48 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby morgagniblakka1 » Tue Jul 07, 2020 1:25 am

de ce te grabesti domle sa pui etichete?
poate sunt de treaba

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Wed Jul 08, 2020 9:51 am

Nu mai cumpar vitamina B1 (comprimate de 250 mg) de la Vitaking pentru ca nu este buna de nimic. Folosesc numai Enerion (sulbutiamina) produs in Franta, un comprimat (de 200 mg) dimineara si unul seara inainte de culcare. Le iau numai pe stomacul gol, sparte in dinti si cu un pahar cu apa. Inghitite intregi si cu burta plina cu mancare nu au efect vizibil.
Enerionul scade glicemia si mai ales are efect de regenerare a vaselor capilare (rinichi, inima, ficat, creier, ...) si scade tensiunea arteriala. Este bun si la refacerea ficatului afectat de diverse cauze (incarcat cu grasime, hepatita etc).

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Wed Jul 08, 2020 10:19 am

Vindeca si ciroza
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Wed Jul 08, 2020 10:53 pm

din pacate produce dementa

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Jul 09, 2020 4:49 pm

Ai facut constatarea asta pe pielea ta ? De la B1 ti s-a tras damblageala cu soroseala si cu politically corect ?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Thu Jul 09, 2020 5:00 pm

Nu, nu am constatat pe pielea mea.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Tue Oct 13, 2020 7:35 pm

Trebuie sa se verifice daca boala numita nefropatie balcanica este cauzata tot de lipsa vitaminei B1, ca urmare a unei infectii intestinale produsa de bacterii care distrug tiamina (direct sau indirect). Boala respectiva este frecventa in partea de sud-vest a tarii si in zonele limitrofe din Serbia si Bulgaria, acolo unde este carbune inferior (lignit) in sol, la nivelul apei freatice. Nefropatia balcanica se manifesta prin atrofierea rinichilor, la cei care au locuit zeci de ani in zonele respective. Insa pe langa problemele cu rinichii, am observat ca sunt afectate si psihic persoanele respective. Nu au control, comit violente (chiar crime). Comportamentul lor este ca la alcoolici, adica este vorba de encefalita Wernicke. Sunt sate unde la fiecare a treia casa este cate unul cu damblageala. Sunt afectati la cap si copiii, au performante scolare scazute si nu poti sa lucrezi cu ei.
Ipoteza aceasta ar putea fi verificata usor daca s-ar face si la noi analiza numita transcelotaza eritrocitara (erythrocyte transketolase), cu care se pune in evidenta deficitul de tiamina.
https://en.wikipedia.org/wiki/Transketolase
Anterior s-a emis ipoteza ca nefropatia balcanica ar fi cauzata de un virus care se gaseste in carbune si implicit in apa freatica, sau de gudroanele care sunt in apa. Insa poate fi si de la bacterii anaerobe care traiesc in straturile de carbune.


User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Tue Oct 13, 2020 8:12 pm

wiki zice ca e otravitoare. eu ma bazez pe intelepciunea strabuna si n-as lua ceva ce se numeste "lingura popii".

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Tue Oct 13, 2020 8:54 pm

E un sfat care ar trebui inramat si agatat pe perete la internatele de teologie, langa icoane si crucifixe.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Tue Oct 13, 2020 9:07 pm

Marul lupului, planta atomica ce previne cancerul si trateaza hemoroizii e conform ultimelor studii ar putea fi responsabila de nefropatia endemica balcanica.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Tue Oct 13, 2020 11:08 pm

Posibil. Sau e curentul care te trage la rinichi.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Wed Oct 14, 2020 1:20 am

Marul lupului creste peste tot in Romania, dar nefropatia balcanica face ravagii in zona jud. Mehedinti, unde este lignit pana la suprafata pamantului. Este o explicatie prosteasca. Mai credibila ar fi varianta cu miile de gudroane care ajung din carbune in apa din fantani.
Insa eu am observat ca daca iau un comprimat de Enerion (200 mg sulbutiamina) imi scade tensiunea si imi functioneaza mai bine rinichii. Produce relaxarea vaselor capilare, pentru ca se metabolizeaza mai bine glucoza. Nevasta-mea a copilarit la bunici, in Mehedinti si are probleme cu rinichii. Fara Enerion face pipi o singura data pe noapte, iar cu Enerion de 3-4 ori. Bunicul ei a avut nefropatie, un rinichi n-a mai functionat si i l-au scos, iar dupa zece ani a murit de insuficienta renala. In satul respectiv bantuie nefropatia balcanica.
Nu este greu sa se verifice daca la baza acestei afectiuni sta deficienta de tiamina produsa de toxinele rezultate de la o infectie intestinala cu bacterii luate din apa trecuta prin straturile de carbune. Nu se vrea sa se cumpere aparatura si kiturile de analize, sa se stabileasca daca cei cu probleme la rinichi au sau nu deficit de tiamina.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Wed Oct 14, 2020 2:43 am

MumaPadurii wrote:Posibil. Sau e curentul care te trage la rinichi.

Chiar exista ‘consens’ in ceea ce priveste marul lupului.
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.ch ... x.8b00291#

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Calico » Wed Oct 14, 2020 3:20 am

Bine atunci, hai sa fim sciency.

Melania wrote:Marul lupului, planta atomica ce previne cancerul si trateaza hemoroizii e conform ultimelor studii ar putea fi responsabila de nefropatia endemica balcanica.

In primul rand articolul citat de tine nu spune ca il previne, ci il trateaza, da? Putina atentie la detalii.
Autorii sustin ca poate sa vindece cancerul in stadii incipiente si ca in general stabilizeaza si opreste inmultirea necontrolata a celulelor maligne.

Deci un banal efect citostatic. Ok, are si putina nefrotoxicitate on the side. Buhuhu.
Normal ca are, e un efect advers frecvent intalnit la aceasta clasa de medicamente:

Nephrotoxicity of chemotherapeutic agents remains a significant complication limiting the efficacy of the treatment. A variety of renal disease and electrolyte disorders can result from the drugs that are used to treat malignant disease. The kidneys are a major elimination pathway for many antineoplastic drugs and their metabolites.


Are dreptate si domnul Dan cand va indeamna sa mai cititi si oleca de farmacologie, in loc sa semnati retete automat, cu gandul doar la buzunarul halatului.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Wed Oct 14, 2020 7:38 am

nu mi se pare normal sa faci pipi de 3-4 ori pe noapte.
eu abia abia ma ridic sa ma duc la baie daca imi vine o data, prefer sa fac pe mine
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby primarita » Wed Oct 14, 2020 8:35 am

Asa cum altora nu li se pare normal sa urineze noaptea pe ei.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Wed Oct 14, 2020 11:42 am

DAR ASTA NU SE INTAMPLA PT CA NU IMI VINE
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby primarita » Wed Oct 14, 2020 1:10 pm

Ori nu bei apa seara, ori ai super vezica.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby Melania » Wed Oct 14, 2020 1:25 pm

MumaPadurii wrote:Bine atunci, hai sa fim sciency.

Melania wrote:Marul lupului, planta atomica ce previne cancerul si trateaza hemoroizii e conform ultimelor studii ar putea fi responsabila de nefropatia endemica balcanica.

In primul rand articolul citat de tine nu spune ca il previne, ci il trateaza, da? Putina atentie la detalii.
Autorii sustin ca poate sa vindece cancerul in stadii incipiente si ca in general stabilizeaza si opreste inmultirea necontrolata a celulelor maligne.

Deci un banal efect citostatic. Ok, are si putina nefrotoxicitate on the side. Buhuhu.
Normal ca are, e un efect advers frecvent intalnit la aceasta clasa de medicamente:

Nephrotoxicity of chemotherapeutic agents remains a significant complication limiting the efficacy of the treatment. A variety of renal disease and electrolyte disorders can result from the drugs that are used to treat malignant disease. The kidneys are a major elimination pathway for many antineoplastic drugs and their metabolites.


Are dreptate si domnul Dan cand va indeamna sa mai cititi si oleca de farmacologie, in loc sa semnati retete automat, cu gandul doar la buzunarul halatului.

Ai si tu dreptate. Dar ca sa fim corecti nu numai in cancer e buna ci si in ulcerul gastro-duodenal, ulcerul ivaricos, pancreatita, hemoroizii, căderea părului, pelada, slăbirea organismului, viermii intestinali, giardia, colita, dispepsia, constipaţiile, durerile de gât, stările depresive, neliniştea, insomniile, acnea, candidozele şi herpesul bucal, anexitele violente, fibromul uterin, ulceraţiile uterine, chisturile ovariene, cancerul uterin, cirozele, bolile sistemului nervos, nodulii hormonali şi ganglionari, infecţiile externe grave, arsurile, muşcăturile de orice fel şi, nu în ultimul rând, rănile deschise.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Wed Oct 14, 2020 1:49 pm

primarita, tu ai fost la cursurile de urologie sau doar la stagiile practice?
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby primarita » Wed Oct 14, 2020 1:55 pm

Daca bei 1 litru seara, te duci noaptea la baie.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Wed Oct 14, 2020 2:12 pm

treb sa bei cca 1,5-2 l/zi, de ce ai bea 1 l seara? si de ce tot de-odata?
poate de bere, dar nici asa nu te duci de 4 ori la wc.
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

primarita
elite
elite
Posts: 9514
Joined: Fri Jun 19, 2020 5:33 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby primarita » Wed Oct 14, 2020 2:16 pm

Eu pana acum nu am baut apa, beau seara f mult.

User avatar
andy gavrilescu
cel mai imedist din 2013
cel mai imedist din 2013
Posts: 30295
Joined: Sun Feb 25, 2007 1:03 pm
Location: no location

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby andy gavrilescu » Wed Oct 14, 2020 2:19 pm

f rau
organizeaza-te, primarita!
We don't have to dance
https://www.youtube.com/watch?v=8fEoWA9Vz3A

De profesie optometrist
*nu exista lentile antiaburire!!!

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Thu Oct 15, 2020 12:35 am

Face pipi de multe ori noaptea pentru ca ia sulbutiamina (200 mg) inainte de culcare, sa-i scada tensiunea arteriala si sa nu faca accident vascular in timpul noptii. Cred ca stiati ca majoritatea accidentelor vasculare se produc in timpul noptii, spre dimineata, cand este vezica plina si rinichii nu elimina apa din cauza suprapresiunii din vezica.

Ar fi bine sa le recomandati pacientilor hipertensivi (deci cu rinichii afectati) sa ia sulbutiamina (Enerion) macar de doua ori pe zi dimineata si seara. Are efect mai pronuntat daca comprimarele sunt sparte cu dintii, nu inghitite intregi, si se iau pe stomacul gol.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Dec 11, 2020 10:15 am

Cata incapatanare si ignoranta au medicii in ei !

Ma asteptam ca de cand am postat primele comentarii si pana acum, medicii sa verifice ce am spus, adica sa le recomande pacientilor sa ia vitamina B1 in doza mare (de preferat sulbutiamina - Enerion) si sa studieze efectele.
Este utila in extrem de multe situatii, la hipertensiune si boli cardiovasculare, la diabet (si complicatiile lui), la ciroza hepatica, la afectiunile psihice care se manifesta prin stari de agitatie si irascibilitate extrema, etc. Vitamina B1 in doza mare reface vasele de sange capilare si asta este unul din motivele pentru care are efect benefic, chiar si la bolnavii de rinichi (nefrita, ...).

Ar fi extrem de utila determinarea in sange a transcelotazei eritrocitare (erythrocyte transketolase), pentru stabilirea nivelului (deficitului) de tiamina.

"In the erythrocyte transketolase activity assay, the extent of thiamine deficiency is expressed in percentage stimulation compared with baseline levels (the thiamine pyrophosphate effect). Normal values range from 0-15%; a value of 15-25% indicates thiamine deficiency, and a value of greater than 25% indicates severe deficiency. [3] "

Sunt si alte metode de determinare a nivelului de tiamina din sange.

"The erythrocyte transketolase activity assay including thiamine pyrophosphate effect has been replaced by direct measurement of thiamine and its phosphate esters in human blood by high-performance liquid chromatography."

Din pacate aceste analize nu se fac la laboratoarele din Romania, iar in Vest se fac doar in cateva orase mari. Daca doctorii nu preseaza asupra autoritatilor medicale sa aduca aparatura si reactivii necesari pentru analize, singure nu se fac dotarile necesare.
S-ar putea fabrica si in tara, cumparandu-se licenta.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Sun Jan 24, 2021 12:34 pm

Mult iubiti si stimati domni doctori, recomantati vitamina B1 (de preferat sulbutiamina - Enerion) la toti bolnavii cu probleme la rinichi, la inima, la ficat (chiar cu ciroza), hipertensivi, la hipertiroidieni, la diabetici, cu probleme psihice (stare de iritare). Sa ia minim doua comprimate de Enerion pe zi, pe durata de minim un an, poate ca pana la finalul vietii. Studiati beneficiile aduse de aceasta vitamina si faceti-le publice. Corect ar fi sa determinati cauza care duce la deficitul de tiamina, desi ar fi suficienta din alimentatie. Sa aveti in vedere microbii din intestine (in primul rand din colon).

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Jan 29, 2021 12:54 am

Cu probabilitate de 99,999% ciroza hepatica produsa de alcoolism se datoreaza deficitului cronic de tiamina. Mecanismul patologic este urmatorul:
- Ficatul produce o enzima care descompune alcoolul, perceput ca o toxina. Enzima respectiva distruge si tiamina.
- Ca urmare a deficitului total de tiamina in tesutul hepatic, acolo unde enzima este in concentratie maxima, se distrug vasele de sange capilare si celulele hepatice nu mai sunt alimentate corespunzator cu nutrienti si cu oxigen, tesutul se sclerozeaza.

Concluzia ar fi ca daca suferiti de acest viciu si nu va puteti lasa de bautura, macar sa luati doze mari de vitamina B1, atat hidrosolubila, cat si liposolubila (sulbutiamina). Dati pe gat cateva pahare de tarie, luati si un comprimat de Enerion. Mai beti (ca vita) un bidon cu bere, iar luati un comprimat de sulbutiamina. Doza o veti stabili singuri, in functie de cate vagoane de bautura turnati pe gat si de cum va simtiti. Administrarea de B1 elimina si durerea de cap de dupa betie.

User avatar
alimori
elite
elite
Posts: 7706
Joined: Sat Jul 12, 2003 11:21 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby alimori » Fri Jan 29, 2021 1:01 am

io iau B6, am observat ca iau la greu. multivitaminele pe care le iau au evident si B6. dar mai iau si Mg si vine si ala cu B6. ba chiar si pastilele de dormit au B6 printre altele. basca berea.
domnu´dr M_Dan, are ceva daca iau supradoza de B6?

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby pc7 » Fri Jan 29, 2021 1:06 am

E posibil sa punem un disclaimer dupa fiecare post al lui Dan?

Mentionam ca M_Dan nu e doctor, daca aveti probleme de sanatate vizitati un doctor!
Life's not fair, get used to it

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Fri Jan 29, 2021 7:53 am

@alimori
B6 accelereaza arderea glucozei, intensifica metabolizarea. Fara B1, care catalizeaza arderea completa a glucozei, vitamina B6 are efect nociv, produce afectiuni neurologice grave, consuma si putina rezerva de B1 si duce la acidoza metabolica.
B6 si magneziul ar trebui sa se administreze numai impreuna cu multa B1.

@pc7
Sunt mai destept decat majoritatea medicilor, asta te enerveaza. Peste 90% din candidatii de la fac. de medicina se duc acolo pentru salariu mare, munca usoara si caldurica, alte avantaje (stetoscopul atarnat la gat pentru grandomaneala, spagile etc). Se vede din ce postati cat de mult va preocupa medicina.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby dustweaver » Sat Jan 30, 2021 8:18 am

Hahahahahaaha, care va mai amintiti cam pe unde erau salariile medicilor in anul in care ati dat examenul de admitere?
Ah, junețe, cum mai visam sa fac 200 de euro pe luna.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 9:12 am

Majoritatea medicilor nu traiau din salariu, luau spagi la greu.
Eu consider ca un medic nu este mai destept decat un profesor (chiar si de liceu) si nu are cine stie de activitate mintala, ca sa fie platit mai bine decat alte categorii socio-profesionale. Liviu Dragnea a facut o mare magarie cand le-a marit in halul asta salariul medicilor. S-a kk pe restul populatiei, pentru ca de atunci doctorii au devenit mult mai aroganti, ei chiar cred ca li se cuvin acesti bani.

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby dustweaver » Sat Jan 30, 2021 10:34 am

M_Dan wrote:salariu mare

Despre ce fel de desteptaciune e vorba? Coeficient de inteligenta?

Caz anecdotic in speta - eu - am mers la medicina pentru ca:
1. aveam 18 ani, 16-17 daca socotim cand incepea lumea sa se pregateasca pentru examen :)
2. parea cea mai viabila varianta pentru cineva care se descurca decent la fizica si chimie (intrasem cu bursa de merit la Politehnica, am ales medicina - aveam/am oare sanse sa ma calific printre destepti "cat un profesor"? Intrebarea e retorica, imi stiu precis coeficientul de inteligenta si percentila. :) )

Nu sunt in masura sa discut despre salariile actuale din Romania. Stiu doar ca "s-a plecat" enorm din tara in ultimii 30 de ani si banuiesc ca finantele personale + ideea de spaga in sine au avut o contributie importanta.

Zau, va indemn cu toata amabilitatea de care sunt in stare dupa o saptamana de lucru - lasati-o mai moale cu atacurile gratuite pe forumul asta. Nu cred ca s-a vrut vreodata sa fie o baza de date cu informatii si diagnostice pe nevazute sau o prelungire a meseriei in afara orelor de program. Nu ne cunoasteti, nu va cunoastem, dar nu va sta bine.
Bears, beets, Battlestar Galactica.

Daca am nevoie de observatii, comentarii, sugestii despre aspecte ce privesc felul in care folosesc limba romana si/sau engleza, stiu sa le gasesc ori solicit.
Otherwise, may I suggest you MYFB.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 11:25 am

Domnule doctor, cand am postat la inceput nu intetionam sa ma iau de doctori, desi nu-i aveam la suflet. Am vrut doar sa rezolv ce ma presa, problema baiatului. Imediat m-au luat in bascalie colegii dvs de forum, asa ca am ripostat. Alte discutii (politica, etc) le purtam pe alte forumuri.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Sat Jan 30, 2021 11:40 am

Revenind la discutia despre ivermectina, precizez ca am gresit niste date, pentru ca m-am bazat pe memorie, care m-a cam lasat (am 63 de ani).
Doza de 2,5-3ml de solutie 1% este corecta, raportata la greutatea mea (120kg). Dar acolo nu sunt 3mg de ivermectina, ci 30mg. La 1ml de solutie corespunde greutatea de 1g. La 1g (1000mg) de solutie 1% corespund 10mg de ivermectina, deci la 3ml de solutie 1% corespund 30 mg de ivermectina. Adica echivalentul a 10 comprimate de 3mg fiecare.
In concluzie, doza de 7 comprimate pe zi nu este mare, este in limitele de siguranta.

In perioada cand am luat eu ivermectina, cam prin anul 2013, eram extrem de stresat de la boala baiatului meu, incat mi s-a cam sters din memorie, nu vreau sa-mi mai amintesc.

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Sat Feb 06, 2021 12:15 pm

M-au suparat rau domnii doctori, cred ca ii las corigenti la materia asta. Ma asteptam ca dupa ce le-am luminat calea, in privinta efectelor benefice ale tiaminei si a cauzei unor boli cronice grave, sa se puna serios pe citit, sa despice firul in patru, sa vada care sunt zonele din creier afectate de insuficienta tiaminei, cum sunt vazute pe RMN, care sunt toate manifestarile encefalitei Wernicke. Sa stie prin ce tipuri de analize, din sange, se poate determina nivelul tiaminei si eventualul deficit. Si dupa asta sa ceara Ministerului Sanatatii sa aduca in tara aparatura de analiza si reactivi, sa poata sa faca evaluari la nivelul populatiei si sa coreleze observatiile cu diversele boli.
Nici munca practica n-au efectuat-o domnii doctori, asa sunt de indolenti. Ar fi putut sa le recomande pacientilor (la rude, prieteni, etc) tratamentul cu supliment de sulbutiamina, ca este vitamina si n-are contraindicatii.
Daca se incapataneaza si nu misca nimic in directia asta, ii las chiar repetenti.

User avatar
jomil
elite
elite
Posts: 12076
Joined: Tue Apr 23, 2013 12:49 pm

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby jomil » Sat Feb 06, 2021 2:06 pm

Troll la 63 ani, ce cool.
A friend told me i was delusional. I almost fell off my unicorn.

https://www.youtube.com/watch?v=YUaxVQPohlU

M_Dan
elder
elder
Posts: 1202
Joined: Tue Sep 20, 2016 7:52 am

Re: Diabetul, hipertensiunea arteriala si unele boli psihice au cauza comuna si se vor trata altfel

Postby M_Dan » Sat Feb 06, 2021 3:09 pm

Stai jos in banca, ai nota patru. Sa nu mai vii cu tema nefacuta.


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests