Traumatism cranian

stiri medicale; cazuri clinice
User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Traumatism cranian

Postby Roxad » Tue Jul 20, 2004 11:08 am

Acum cateva zile am avut un accident cu masina ... relativ minor ... ne-a tamponat una cu o masina.

Dormean ... si m-am lovit la cap in zona ..... cam in zona somato-senzoriala ... nu pot localiza anume pt ca nu-mi amintesc .... imi aminntesc faptul ca am tresarit imediat ... si desigur m-am trezit dupa ce m-am trezit.
Am avut usoare dureri de cap prima zi ... par usoare probleme cu vederea ... desi cred ca mi se pare ... usoara oboseala - DESI iar cred ... ca n-are legatura ....
Desi au trecut 3 zile ... zona cucuiului inca doare ... ce e drept mai putin daac apas, iar problema e ca acu ... de dimineatza dupa un dus m-am trezit curgandu-mi sange din nas din senin.
Zona Traumatismului este, cum am spus in zona somatosenzoriala dreapta, partea superioara, iar copul de care m-am lovit a fost geamul.



Ar tre3bui sa fac ceva analize? Momentan sunt in vacantza si in mod normal ma intorc in orash peste o saptamana si putzin.
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!

User avatar
originaltup
elder
elder
Posts: 1749
Joined: Sun Jul 06, 2003 11:52 am
Location: Ohio

Postby originaltup » Tue Jul 20, 2004 11:54 am

nu prea stiu eu care e zona somatosenzoriala, poate poti fi un pic mai explicit, de genul: tampla, obraz, etc
Ti-am mai curs sange din nas? Ai un tensiometru pe acolo cu care sa-ti iei o tensiune? Te mai doare capul acum? Senzatie de voma, ameteala, somnolenta, etc?
Sa inceapa sa-ti curga sange din nas la 3 zile sunt sanse mici sa fie din cauza traumatismului, dar probabil cel mai cuminte ar fi sa incerci sa ajungi intr-un serviciu de neurologie.
"There is a big difference between knowing the path, and walking the path"

User avatar
Roxad
junior
junior
Posts: 92
Joined: Mon Oct 27, 2003 6:10 pm
Location: Romania

Postby Roxad » Sun Jul 25, 2004 12:19 am

DEh ... m-am dres .... deocamdata nu mi-au ejit creirii prin ureshi ... si Traiesc .. ms all :?
Goethe m-a copiat! Convingerea ca nebunii sunt cei mai fericiti dintre oameni mi-a venit intai mie; nu-i corect... trebuia sa se nasca dupa mine! Neamtz imputzit!


Return to “Medical news”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests