Practic ?

care ne mananca zilele
User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Practic ?

Postby Iepurita » Sat Dec 12, 2009 1:44 pm

Ce ati facut practic in spitale? Aici ma refer la garzi , practica de vara , cursuri, stagii , garzi obligatorii si altele.
Sunteti multumiti de stagii? De personalul medical?

Ce ati invatat sa faceti (din nou , practic) in facultate?
Cat sunt de permisivi doctorii la voi? Ce va lasa sa faceti?

Ce credeti ca ar trebui sa stie orice absolvent de medicina?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Practic ?

Postby ametist713 » Fri Jan 15, 2010 8:27 pm

La mine la facultate,in primii ani nu am invatat/asistat la prea multe lucruri practice(in practica de vara nu prea faceam mare lucru,ne holbam la foile de observatie,din care nu pricepeam prea mare lucru,nu stiam de la ce vin initialele diferitelor afectiuni,gen IMA,ICC,CIC,BAV :D ).Din anul 3 incolo,am inceput sa mai facem si lucruri practice,mergeam si noi in spital,la semio medicala.Am avut un asistent f bun la semio med,ne explica foarte bine,ne arata cele mai interesante cazuri,ne stimula,facem "concurs" intre grupe,care examineaza mai bine bolnavul si da diagnosticul cel mai aproape de adevar.La semio chirurgicala,n-am invatat mai nimic practic,mergeam uneori in sala,unde nu aveam loc de diversi dr care se plimbau de colo colo sa stea la povesti cu chirurgii..era primavara-vara,foarte cald,aerul conditionat nu mergea,eram in jur de 30 de pers in sala,cu totul(chirurgi,anestezisti,asistente,studenti si alti gura-casca),era ultimul lp pt noi,eram obositi,nemancati de la 7-8 dimineata....In practica de vara dupa anul 3,am ajuns la o sectie de cardio,care era(si este inca,si probabil va si fi) f bine dezvoltata pe cardio interventionala.Nu am putut intra in sala,dar am urmarit prin geam si pe monitor toate interventiile(angioplastii cu stent,implantare de pace-maker,studii electrofiziologice).Acum,in anul 4,dintre toate stagiile,cel mai mult mi-a placut tot la cardio(la o alta sectie de aceasta data).Aici asistentul nostru de grupa ne-a lasat sa participam la o implantare de pace-maker.A trebuit sa-mi pun sortul ala de plumb :D (era cam greu pt cele 47 de kile ale mele si m-a durut spatele toata ziua apoi,dar a fost o experienta f frumoasa si educativa).Sper ca si in viitor sa am parte de asemenea experiente interesante...
things can only get better

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Practic ?

Postby Iepurita » Sun Jan 17, 2010 10:25 am

Deci vad ca iti place cardio :rightblinky:
Garzi trebuie sa faceti?
In sala v-a lasat sa intrati ca mana a treia , a doua?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Practic ?

Postby kcuf_di » Tue Jan 19, 2010 8:13 pm

In anul I si II am facut practica de vara la Ortopedie si am facut munca asistentelor pe sectie, mai mult cu sapa decat cu mapa ca nu prea avea bagaj teoretic. In anul III am fost la Chirurgie+UPU chirurgicale, iar in anul IV numai UPU chirurgicale toata vara. Peste tot lumea a fost putin reticenta la inceput, dar dupa ce iti vad figura insistenta zilnic incep sa se deschida si sa iti arate, iar daca confirmi si la teorie se discuta cu tine, nici o problema.
cse kestie

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Practic ?

Postby Iepurita » Tue Jan 19, 2010 10:54 pm

Asta stiu , dar intrebam ce ati facut practic : scalp suturat , fracturi reduse , luxatii reduse , operatii , nasteri , resuscitare , tuburi de dren , intubatie, daca v-a laat cineva sa puneti mana pe gastroscop ca sa vedeti cum e , pansamente samd.
Si m-ar interesa daca in alte tari studentul face practic lucrurile acelea sau nu .
Multumesc!
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Practic ?

Postby Riley » Tue Jan 19, 2010 11:31 pm

In alte tari (Franta de ex) studentul nu numai ca le face dar pana la urma e obligat sa le faca daca se intalneste cu patologia care implica respectivele manevre in cursul stagiilor practice (inca din anul 4).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Practic ?

Postby kcuf_di » Tue Jan 19, 2010 11:33 pm

AnI-II: recoltari, injectii im, iv si subcutan in special ca faceam anticoagulantele si insulina. Pansamente, curatat plagi, scos fire
An III-IV: idem + ce se face la mici interventii la upu adica ekg-uri, tensiuni, cusut plagi usoare scalp si membre, am redus o luxatie scapulohumerala, cateva fracturi de epifiza distala de radius si un cot, am ajutat la altele, am pus o tona de gips(fac un Dessault foarte estetic :) ), am pus branule si cel mai nasol lucru am curatat cu un rezident de chirugie o escara dorsala profunda si de vreo juma de metru patrat. In sala de operatie numai de pe tusa.
cse kestie

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Practic ?

Postby Iepurita » Wed Jan 20, 2010 7:37 am

Asta doream sa stiu , va multumesc :D
Intrebam pt. ca :
-la mine in serie doar 2 pers. mergeam benevol in garzi
-sunt unii dr care nu te lasa sa misti un deget si fac niste faze de ***
-am inteles ca in alte tari se pune f. mare accent pe pacient si pana sa ajungi sa pui mana pe el ca tudent si sa-i faci o anamneza trec ani buni.

La noi la unul din spitale daca ai ghinionul sa nimeresti pe sectia X ca rezident abia dupa 2-3 ani te lasa sa faci nodurile la piele, in rest nimic nimic.
Eu in primii 2 ani nu am mers sa fac practica de vara , dar din anul 3 de cand am facut chirurgie oncologica am ramas la spital si spre norocul meu am dat peste doctori care vroiau sa ma invete si toata vara mi-am facut veacul in sala de operatie , vorba ta , kcuf_di, la inceput ma uitam , dupa aia ma intrebau , am invatat sa fac nodurile si am intrat in plaga. Prima oara am tinut un departator , dupa aia pensa, incet incet am ajuns pana la inchis plaga.
Anul asta la gineco din nou am avut noroc de dr. si am intrat in cezariene (bine , doar pt. inchis) si am asistat o nastere, dar si asta dupa cateva garzi facute.
Referitor la orto...sunt indragostita la maximum , mor de dor sa pun un gips.Si eu eram tare mandra de Dessault-uri, stiu ca prima luxatie scapulo-humerala redusa a fost la un handablist de vreo 1,90 si 110 kg. :lol: Cea mai tare a fost o luxatie de police redusa la raze la un baiat de vreo 18 ani care era cam ametit de la unica bere bauta .Din anul 4 tot la UPU chirurgie-ortopedie merg , mai vreau sa reduc o luxatie tibio-astragaliana si gata :mrgreen:

Zilele trecute eram la gineco , o dr. il intreba pe seful ei cand o scoate in oras sa manance si dupa 5 minute i-a spus ca spera ca poate sa stea linistita in garda , ca nu are chef de amniocenteza. Eu si colega mea cand am auzit de ata ne-am entuziasmat si am intrebat-o unde se face amniocenteza , ca sa vedem si noi .
Raspunsul ? Pe langa o grimasa echivalenta cu cativa sfinti , parti genitale si epitete a spus " se face ... undeva". Asta a fost tot.
Fantastic , nu?

A , ca un P.S: bineinteles o parte din colege considera ca eu merg la spital doar pt. a face sex cu medicii Voi fiind baieti presupun ca nu treceti prin asa ceva :allright:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Practic ?

Postby ametist713 » Thu Jun 24, 2010 8:35 pm

Nu stiu daca te mai intereseaza,dar mai am ceva de adaugat la ce scrisesem in ianuarie.Acum sunt plecata cu bursa Erasmus in Lituania.Aici am facut chirurgia si am participat la numeroase operatii.Cel mai mult mi-a placut la chirurgie endocrinologica,am fost mana 3 la tiroidectomie.Aici studentii sunt des mana 3 la diverse operatii,doctorii te lasa,oricum 2 participari din astea sunt cvasi-obligatorii(adica ar fi bine sa le faci,dar merge si fara).
Acum sunt la practica la cardio interventionala(da,imi place :D muuuuult).Pana acum am stat in sala la coronarografii si implantare de pace-maker(greu al naibii sortul ala,dar merita).
things can only get better

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Practic ?

Postby noidoipunctcom » Fri Jun 25, 2010 6:21 pm

"practic", in facultate, eu personal am reusit sa fac/vad/experimentez cam tot ce mi-am propus si aici ma refer atat la stagiile propriu-zise cat si la practica de vara. chiar daca in cazul unor medici [putini de altfel] am intampinat mici dificultati "de comunicare" la inceput, am insistat, mi-am vazut interesul si pana la urma mi s-a permis sa acumulez experienta in voie astfel ca in garzile UPU pe care am inceput sa le fac inca din anul I, am reusit sa "fur meserie" cat de cat atat de la asistente [pus branule/sonde, sa fac un EKG, sa lucrez cu monitoarele etc] cat si de la medici [care in spitalul unde merg in fiecare vara formeaza un colectiv minunat, sunt foarte permisivi, fara ostilitati, fara nici un snetiment de superioritate].intr-o garda de 24 de ore [care uneori se prelungea si "peste program" pt ca taman cand vroiam sa plec veneau cazuri noi si parca nu-mi venea sa pierd ocazia] mi s-a dat voie sa "explorez" toate sectiile unde am tinut neaparat sa "vad si eu cum e" asa ca mi s-a permis sa asist la nasteri/autopsii/operatii etc., care fie m-au facut sa-mi fac o idee cam ce gen de specialitate mi s-ar potrivi, fie le-am putut trece la categoria "experiente". in timpul garzilor la UPU nu-mi aduc aminte sa fi fost refuzata cand am avut vreo nedumerire sau vreo curiozitate.
cat despre stagiile propriu-zise, perseverenta zic eu ca este cheia si la mine a functionat pana acum. cum spunea cineva intr-un comentariu de mai sus, foarte putini studenti insa merg in garzi din proprie initiativa desi daca stai si sprijini peretele si te faci ca ploua n-o sa vina nimeni sa te ia "ucenic" dar in fine, fiecare dupa cum considera, numai ca e nedrept sa se generalizeze ideea ca "doctorii din facultate/spital sunt TOTI ostili si nu stiu decat sa puna bete in roate".

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Practic ?

Postby b3 » Sat Jun 26, 2010 12:32 am

noidoipunctcom wrote:numai ca e nedrept sa se generalizeze ideea ca "doctorii din facultate/spital sunt TOTI ostili si nu stiu decat sa puna bete in roate".


cred ca topicul "asistenti de nota 10" arata ca nu se generalizeaza ;) altfel complet de acord cu tine. E doar putin trist ca trebuie sa te bagi singur in seama ca sa beneficiezi de ceea ce in alte tari esti obligat sa faci si esti tras de mana sa faci.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

noidoipunctcom
junior
junior
Posts: 88
Joined: Thu Oct 16, 2008 6:22 pm

Re: Practic ?

Postby noidoipunctcom » Sun Jun 27, 2010 10:28 am

b3 wrote:cred ca topicul "asistenti de nota 10" arata ca nu se generalizeaza ;)


referitor la chestia asta, eu am trait sa stii cateva experiente neplacute care mi-au demonstrat inca o data ca "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul" pentru ca am intalnit cateva cazuri de medici cu referinte excelente care face-to-face au manifestat o atitudine deloc in concordanta cu "zvonurile", in timp ce profi despre care s-au scris/spus nenumarate lucruri negative, m-au surprins extrem de placut printr-o disponibilitate la care sincer nu ma asteptam.

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Practic ?

Postby ametist713 » Sun Jun 27, 2010 12:59 pm

Subscriu!
things can only get better


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 104 guests