Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

care ne mananca zilele
User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby holliday » Fri Jul 23, 2010 10:18 pm

RockStar-Of-Medicine wrote:mda .. mie mi se pare si chestie de .. orgoliu sa zic " domne am terminat la davila eu .. nu la titu maiorescu " ..


mie mi se pare o chestie de orgoliu sa zic ca am terminat la UMF Iuliu Hatieganu, nu la Carol Davila, stii chestia aia cu stelutele acordate universitatilor...

RockStar-Of-Medicine wrote:/franta /elvetia etc observi ca nu stii sa faci mare lucru .. si ca pana la urma fac aia doctor din tine ..

gresit, in 3 luni iti iei zborul daca nu iese ceva din tine. si stii destul de multe chestii, numai ca nu updatate la tehnologia si pretentiile lor. daca inveti si esti inteligent, te descurci oriunde, daca pleci din tara cu ideea ca nimeni nu mai e ca tine si ca ei te vor pe tine si nu invers, ajungi sa nu-ti placa clima mediteraneana.

RockStar-Of-Medicine wrote: Adica se prea poate ca tu sa fi un student cu multa pasiune pt medicina , sa stai sa faci garzi peste tot .. sa stii sa faci multe .. si sa iei un rezultat prost la examen la rezi ... si unu care nu stie sa puna o branula si tremura cand vorbeste cu pacientu Dar a tocit grilele alea de i au sarit capacele sa ia .. gen 850- 900 la rezi si te a lasat .. " somer " .


asta se intampla peste tot in lume unde examenul iti pune in evidenta doar memoria nu si praxisul sau gandirea medicala, ideea e ca se intampla sa obtii un rezultat prost la un examen, nu neaparat pentru ca nu ai invatat, dar asta e, te-oi fi ocupat de altceva intre timp, nu ai dat asa de multa importanta examenului, l-ai banalizat, etc... dar nu te pune nimeni sa astepti un an pe tusa fara sa faci nimic, doar sa astepti sa dai anul urmator...
poti sa muncesti intre timp, nu sa stai in somaj si sa inveti in timpul liber.
sau sa-ti schimbi viata si stilul de viata, anturajul, mediul si tot si sa pleci din tara cu ideea ca vei muncii pe rupte, dar nu in tara ta, cu anumite satisfactii in plus si altele in minus.

RockStar-Of-Medicine wrote: Chiar astept cu nerabdare un raspuns de la un user mai desptet gen : Vlad s , holiday etc sa imi confirme/infirme daca modul in care vad lucrurile este corect/real , sa stiu daca nu traiesc eu pe alta lume.


traiesti pe alta lume daca crezi ca suntem mai unii mai destepti ca altii doar prin faptul ca postam pe un anumit forum in anumit fel.
insa, orgoliu avem toti, chiar si virtual.

RockStar-Of-Medicine
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sat Jun 26, 2010 9:36 am

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby RockStar-Of-Medicine » Sat Jul 24, 2010 1:01 am

ms de raspuns :D

cand am zis destepti .. m am referit in primul rand la faptul ca aveti experienta necesara pt a mi da un raspuns calificat .. aveti experieneta de a fi facut ceea ce au in perspectiva multi studenti in anii mici la facultate.
Ceea ce majoritatea ne dorim sa aflam de la voi este daca a contant pt cariera voasta atat de mult ca ati facut o anumita facultate fie ea davila/hateganu/maiorescu si nu alta... daca e bine ca ati tocit acele grile( rezi) sau ca nu le ati tocit si ati insistat pe partea practica .. daca e mai bine sa te duci in garzi sau sa ai 10 in examene invatand in acel timp etc etc ... intrebarile pe care si le pun stundentii in ani mici si la care e greu sa raspuzi chiar si cand ai trecut deja prin ele sa spui daca e bine ca ai facut o chestie sau nu.
Ce mi ar fi placut pe IMED ar fi fost sa vad topice in care se pun intrebari de genul celor de mai sus ..si se raspunde , se explica ... " bai uite nu e bine treaba aia .. o sa iti para rau mai tarziu .. uite eu am acut asa si a fost bine .." sau invers " uite asa am facut eu ... si a fost nasol " pt ca daca te uiti pe majoritatea topicelor ..inclusiv asta .. unde un user a vrut sa faca ceva bun .. sa ofere o alternativa celor care nu au intrat .. imediat lumea incepe sa isi bata joc .. cu comentari acide .. cu singur scop in a face pe cineva sa se simta prost .. useri gen Kooksee...sau comentarii aiurea gen " vezi ca mai tre sa scri cu doi de i " sau " mai pune virgula ". Asta e inca o chestie la care m am referit prin useri destepti in postul precedent.

Altfel pe forumul asta se intra la info despre admitere .. si mai sunteti cativa useri vechi , sub 10 la numar care aveti posturi frecvente

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17766
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Phat Skidz » Sat Jul 24, 2010 7:27 am

Rock.star, ca psihiatru îţi spun: când îţi dă cineva sfaturi de genul "" bai uite nu e bine treaba aia .. o sa iti para rau mai tarziu ", mai bine nu le asculţi. Io nu aş fi fost psihiatru dacă le-aş fi ascultat :) Sfaturile bune nu sunt niciodată directive :)

O observaţie legată de cadavru. Ce vă interesează aşa de tare cadavrul? Funcţia lui e mai mult simbolică, face parte din eficacitatea simbolică a facultăţii de medicină, de care vorbeam. Că e un student per cadavru sau 20 (cum într-adevăr se întâmpla la anatomie), e fix tot aia. Mai mult, eram douăzeci la cadavru pentru că asistentul nu stătea să explice fiecăruia în parte o regiune anatomică. Şi mai mult, pe vremea mea (nu ştiu dacă mai e valabil acum), puteai să vii în timpul tău liber la cadavru, şi să studiezi. Noi chiar făceam treaba asta (retrospectiv, era o pierdere de vreme). Chiar şi în interminabilul LP de anatomie, după explicaţiile asistenţilor, aveai timp să te apropii de unul singur de cadavru.

De acord cu holliday în ceea ce priveşte rezidenţiatul. Cât despre partea practică, asta bazală, a medicinii, dacă eşti interesat de ea (chiar şi eu am fost, deşi am ştiut mereu că o să fiu psihiatru şi că n-o să pun în viaţa mea branule sau copci), aia se învaţă în practica de vară, sau tot în timpul tău liber. Dacă la Titu Maiorescu îi învaţă pe studenţi cum să pună branule, le fură banii. Poate că din afară o părea spectaculos să pui branule, dar nu asta e partea esenţială a medicinii.

Facultatea de medicină are mai curând rolul de a te familiariza cu atmosfera spitalului. Ai timp doar să descoperi nişte chestii despre tine, să îţi dai seama dacă vrei să lucrezi cu pacienţi sau nu, şi dacă da, dacă eşti mai curând un om de acţiune, un intervenţionist, sau o persoană lentă şi cerebrală, caz în care te orientezi spre altele. Ca teorie, ar trebui să rămâi cu suficiente cunoştinţe după facultate ca să ştii cum să orientezi pacientul, către ce specialitate, în ce regim, şi cât de repede. Restul e treaba rezidenţiatului.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby tish » Tue Sep 14, 2010 1:24 pm

stie cineva cat e taxa la titu pt tehnica dentara? ms
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
DMM
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:50 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby DMM » Mon Nov 29, 2010 5:39 am

Eu sunt la utm la mg
Taxa aici e 2100 de euro pe an,de la anu am inteles ca mai creste.
Ce pot sa zic,catedra de anatomie jos palaria,nu stiu daca la davila este la fel catedra de anatomie,da sa fiu a naibii ca oamenii astia ma fac sa stau 9 ore,de 2 ori pe saptmana cu nasul in formol ,de bunavoie.A da,si cadavrele sunt ok,mediul..nu tocmai ok.
Am observat ca 70% dintre studenti au peste 25 de ani cel putin sau sunt la a 2 facultate,bine,sunt si extreme,avem in anul 3 o baba de 70 de ani integralista...:lol:
.E aiurea cu colegii,la embriologie de exemplu,ce dracu sa vorbesti despre celulele crestei neuronale care migreaza pe calea ventrala si dau nastere ganglionilor senzoriali,neuronilor enterici,celulelor Schwann si etc,pai stai si explica lu'tanti de 42 de ani care a lucrat ca postarita pana acum ce sunt alea celule Schwann.In finea,ideea e ca putini studenti au o oarecare baza
.Practic si Nea Nelu',omul de serviciu de la mine de la bloc daca are o diploma de bac si 2100 de euro poate sa fie student la medicina.
(bineinteles sunt si exceptii si sunt si studenti buni si foarte buni care chiar invata).Profesorii sunt buni,majoritatea cadre didactice si la umfcd,deci nu pot sa ii blamez ca nu isi fac treaba.Doar ca nu prea au cu cine.

la dentara au dotari calumea,dar taxa e si mai mare,2500 parca,la restul facultatilor nu le stiu taxa
The cat empire-The lost song

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Doddy » Mon Nov 29, 2010 7:33 pm

2100 de euro ???
Adica 9000 lei ... 90 de milioane vechi ???

Parca spunea cineva mai sus ca la Titu taxele sunt mai mici decat la Davila... (pentru cei din anul 3 e parca 4500 lei la Davila -> aici se pastreaza constanta pe toata durata facultatii, pentru cei din anul 1 parca e 6000 sau 7000 lei).
Mai mult, cunosc destui care s-au dus la Titu pentru ca au intrat la Davila la taxa si au preferat acolo pt ca se plateste mai putin.

Cat despre treaba cu anato... la noi la Davila se face mai mult sau mai putin, depinde de asistentul fiecaruia... unii fac mai mult, altii mai putin.
Treaba cu adevarat importanta si misto incepe in anul 3, cand se intra la clinica (acum m-am convins si eu).
Important e atunci sa se faca bine... ca anatomia se invata si se uita...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
DMM
junior
junior
Posts: 58
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:50 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby DMM » Tue Nov 30, 2010 12:03 am

eu calculasem ca vine cam 97 milioane la cursul bnr
da..atat e taxa,si creste de la an la an cu 3-400 euro

am dat exemplu anatomia,pentru ca imi place in mod deosebit.
la anii clinici la titu e cam varza..adica na,cfr si witting si ilfovul(asta e mai de top asa)..
The cat empire-The lost song

User avatar
Dr. Freak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jun 06, 2011 3:18 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Dr. Freak » Mon Jun 06, 2011 4:17 pm

kooksee wrote:titu maiorescu ar trebui desfiintata.

bearz, imi pare rau ca te luasem cat de cat in serios pe celalalt topic.

faptul ca 1% a luat peste 700 la rezi mi se pare cel mai bun motiv.

daca nu esti in stare sa intri la un umf (mai ales in conditiile de acum) ori esti prost ori extrem de lenes.
ambele conditii sunt incompatibile cu calitatea de medic.


sunt de acord cu o facultate particulara de medicina dar sa fie o modalitate de triere si ceva mai multa seriozitate pe percursul celor 6 ani.


Ai învățat în Titu Maiorescu ? Dacă nu ai învățat acolo, care este motivul pentru care faci afirmații în necunoștință de cauză ? Cunosc cu ce se mănâncă și UMF și în UTM și, crede-mă, problema este aceeași: Dezinteresul studentului, poate și unii ca tine care vorbesc atunci când ar trebui să tacă. Medicina o înveți abia în anii clinici. Până atunci acumulezi date, învățând doar CUM SĂ ÎNVEȚI.
Problema este aceeași peste tot: După anul 1 renunță cel puțin 30% dintre studenți sau pierd anul, pentru că li se pare prea greu. Statistic vorbind, doar 25% reușesc să termine facultatea, neluând în calcul examenul de rezi.

Deci rata de "mortalitate" infantilă a studenților de medicină din România e foarte mare. :lol:

În încheiere, dacă nu ați știut, profesorii sunt aproximativ aceeași (Florina Opriș - biofizică, Dumnezeu S-o ierte; Elena Moldoveanu - biochimie; Mihai Tanasi - anatomie, și mulți alții), materia aceeași, examenele la fel de grele. Da, un avantaj în Titu este că sunt mai puțini studenți și profesorii se ocupă mai mult de tine.
"Can you be my doctor, can you fix me up ?" :mrgreen:

User avatar
Dr. Freak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jun 06, 2011 3:18 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Dr. Freak » Mon Jun 06, 2011 4:37 pm

Urât ceea ce faceți voi aici. Și mai spuneți că sunteți medici indiferent unde ați fi terminat. Vă spune asta un boboc, curând fost boboc. :lol: De ce nu există discuția asta vis-a-vis de Gr.T. Popa v.s Babeș-Bolyai, de exemplu ?!

This discussion is so lame. :|
"Can you be my doctor, can you fix me up ?" :mrgreen:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Chingachgook » Mon Jun 06, 2011 8:40 pm

frate te rog sa ma scuzi, aia scriam acum 5 ani


intre timp am avut o problema personala si ca s anu pierd anul in anul 5 m-am transferat la titu


si DA cunosc acum ambele facultati si DA la titu se face un pic mai serios. Cred ca in ultimii ani s.a schimbat raportul. dezinteresul din carol davila este imens. la titu de bine de rau sunt mai putini studenti si lucrurile merge spre bine.


in ce an esti, pe cine ai avut asistent la anato?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Dr. Freak
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Jun 06, 2011 3:18 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby Dr. Freak » Tue Jun 07, 2011 7:45 am

kooksee wrote:frate te rog sa ma scuzi, aia scriam acum 5 ani


intre timp am avut o problema personala si ca s anu pierd anul in anul 5 m-am transferat la titu


si DA cunosc acum ambele facultati si DA la titu se face un pic mai serios. Cred ca in ultimii ani s.a schimbat raportul. dezinteresul din carol davila este imens. la titu de bine de rau sunt mai putini studenti si lucrurile merge spre bine.


in ce an esti, pe cine ai avut asistent la anato?


Acum termin anul 1 și am avut asistent la anato pe dr. Istode, cursurile cu Hârșo și Tanasi. Și zi-mi "soro" :mrgreen:
Ești încă student ?
"Can you be my doctor, can you fix me up ?" :mrgreen:

paradise92
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Fri Jan 24, 2014 5:11 pm

Re: Universitatea "Ttu Maiorescu" facultatea de medicina

Postby paradise92 » Fri Jan 24, 2014 7:37 pm

Sunt un baiat italian si studiaz la Arad, aș dori să ma mut de aici. Cine mă poate ajuta să pot să-mi da messenger într-un mesaj privat? Multumesc


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: Majestic-12 [Bot] and 16 guests