Ils font médecine...en Roumanie...mais en Cluj :)

care ne mananca zilele
swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Ils font médecine...en Roumanie...mais en Cluj :)

Postby swiss » Mon Oct 26, 2009 1:28 am

Ii sfatuiesc pe cei mici, daca tot au intentia sa plece din tara, macar sa faca si facultatea in limba in care o sa aiba ei nevoie pe viitor.

Uitati ca lumea din afara mai are si speranta in noi, nu numai ne critica:

http://videos.tf1.fr/jt-we/ils-font-med ... 16504.html


PS: topic special pt cei care au terminat sau sunt inca in UMF Bucuresti. Sper sa nu va supere prea tare ca Ardealu'i fruncea. Si daca e asa, putin imi pasa, ca doar o fac intentionat :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42680
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ils font médecine...en Roumanie...mais en Cluj :)

Postby Calico » Mon Oct 26, 2009 6:03 am

Ahaha, cat de tare!
Mai ales la sfarsit cand e suparat rectorul ca francezii ii considera pe romani mai prost pregatiti, desi ne recunosc diplomele.
Poate cu scolile astea se spera ca pregatirea va fi mai buna si nu vor mai aparea problemele astea. Din cata franceza inteleg eu, cam asta e concluzia de la sfarsitul reportajului. Oare de-asta o fi nevoie de ele mai mult in Cluj decat in Bucuresti?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Oct 26, 2009 11:02 am

Deci pe mine ma solicita diversi colegi francezi, aici, sa dau sfaturi pt odraslele lor tricolore care pleaca sa faca faculta la Cluj.

E al naibii de amuzant acest schimb încrucisat, e o parodie de-a dreptul. Ro importa materie prima si exporta produsul finit. Fr, invers.

Faza cu prost pregatiti sau bine pregatiti e de maidan, evident ca e o mica prapastie între nivelul sistemelor (si educatie si practica) în momentul t0 dar lucrurile se cern de la sine, nu e nevoie de batut câmpii, nici nationaliste nici orgolioase. Rectorul abera.

Merg la Cluj din mai multe motive
- UMF Cluj are sectie franceza solida, pâna acum scoleau araboci francofoni
- când toti extramedicii români pe care-i cunosti vin din Cluj (iar cei non-extra din alte parti), îti trimiti odrasla la Cluj
- dincolo de un puhoi de invadatori cu eticheta de Cluj, se colaboreaza mult la nivel de universitate Fr cu UMF Cluj, deci francezii au asa în spatele creierului impresia ca Ro = Cluj. (capitala fiind ori Budapesta ori neimportanta :P )

Aici miticii sunt în inferioritate, când ajunge aici vreun amarât din Regat sau Moldovean, singura discriminare ce si-o mânca e cea a ardelenilor de la fata locului. :lol:
Singura durere suportabilă e durerea altora.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests