Integraliștii au prioritate ?

care ne mananca zilele
CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Integraliștii au prioritate ?

Postby CristianM » Sat Sep 19, 2009 5:28 pm

Nu că mi-ar fi lene să mă duc să întreb la secretariat, dar mă gândeam să întreb și aici.

Un integralist, să zicem cu media 7, are prioritate în fața unui restanțier cu media 8 ? Mie mi s-ar părea normal pentru că din câte știu eu restanțierilor nu li se incheie media până nu-și iau examenele pe anul respectiv. Știu că în cazul în care rămân locuri libere la buget, intră cei cu medie mare și cu restanțe. Eu sunt la UMF Galați, sunt 50 de locuri la buget (sau cel puțin atâtea au fost anul trecut) și suntem 49 de integraliști din 120 de studenți. Ceea ce ar însemna că aș intra la buget cu orice medie aș avea.. Dar, au fost persoane care mi-au spus că nu contează daca ești integralist, etc

Un alt lucru pe care l-am auzit și pe care mi l-aș dori să mi-l infirmați: În cazul în care unul de la buget rămâne repetent, facultatea renunță la acel loc la buget transferându-l la taxă. Astfel scăzând locurile de la buget. Mie mi se pare o aberație..

Aștept păreri și în timpul ăsta mă pun să caut în regulamentul universității.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby dr.tm » Sat Sep 19, 2009 5:55 pm

daca restantierul isi ia toate examenele restante pana la data la care se calculeaza mediile si daca are atunci mai mult decat un integralist, trece la buget. dar daca integralistul are media 7, iar restantierul inca nu a terminat cu toate restantele pana la data stabilita de facultate, atunci e clar ca integralistul e la buget.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

CristianM
senior
senior
Posts: 278
Joined: Wed Aug 13, 2008 11:59 pm

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby CristianM » Sat Sep 19, 2009 5:56 pm

Da, vorbesc de perioada de după restanțe, re-examinări, etc

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby dr.tm » Sat Sep 19, 2009 6:05 pm

uite de ex la bucuresti, toti restantierii trebuie sa si ia restantele pana la data de 30 oct..ca sa poata intra in top 400. daca le au luat pana la data aceea, se face topul in functie de medie si logic ca daca un restantier a avut media mai mare decat un integralist trece ii ia locul la buget. dar daca nu si ia restantele pana la data aia, pica automat la taxa (chiar daca inainte era la buget)
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
DNCF
junior
junior
Posts: 50
Joined: Wed Sep 24, 2008 3:10 pm

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby DNCF » Sat Sep 19, 2009 7:33 pm

30 octombrie? Nu era vorba de 1 octombrie ca data limita pentru trecerea restantelor?
Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value. (Albert Einstein)

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby dr.tm » Sat Sep 19, 2009 8:25 pm

pentru bucuresti perioada de restante este 14-28 octombrie. pe 29 sunt maririle si pe 1 tre sa se afiseze topul
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
purple
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Sep 06, 2009 3:14 pm

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby purple » Sat Sep 19, 2009 10:49 pm

nu cred ca o sa se afiseze pe 1oct :|
anul trecut parca a fost pe 15

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby dr.tm » Sat Sep 19, 2009 11:17 pm

da. in legatura cu afisarea topului...tot ce e posibil.
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby golanulstelist » Sat Sep 19, 2009 11:30 pm

pentru bucuresti perioada de restante este 14-28 octombrie. pe 29 sunt maririle si pe 1 tre sa se afiseze topul


:)) pai daca esti din tm macar scrie doar de timisoara.
RESTANTELE pt bucuresti sunt 14-27 SEPTEMBRIE
MARIRILE 28-30 SEPTEMBRIE

Da, si mie mi se pare normal sa existe o diferentiere intre restantieri si oameni care fost integralisti dar asta e romania.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby dr.tm » Sat Sep 19, 2009 11:40 pm

NU sunt din timisoara :!: , ci din bucuresti ...este a 2 a oara cand mentionez asta si da, poate am gresit eu si era 14-27 :wink:
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

dr_alinutza
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Mar 26, 2009 11:24 am

Re: Integraliștii au prioritate ?

Postby dr_alinutza » Sun Sep 20, 2009 12:32 pm

In Timisoara se dau restantele intre 1-14 septembrie si mariri,reexaminari intre 15-18 septembrie (ai voie sa dai doar 2 materii).Cam aiurea ca nu-s prea multe zile si cei cu restante multe au examene dupa o zi pe alta..


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests