Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

care ne mananca zilele
Ilumm
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sat Mar 28, 2009 2:26 pm

Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby Ilumm » Tue Jul 28, 2009 8:39 pm

SOMS te invita sa te inscrii la o scoala de toamna de 3 zile, chiar înainte de începerea anului universitar 2009-2010! Dorim sa realizam impreuna un eveniment de referinta pentru comunitatea stiintifica din Romania si un ansamblu de activitati cat se poate de antrenante in scopul popularizarii stiintei medicale.

Ce este medicina bazata pe dovezi? Care este semnificatia expresiei "publish or perish"? De ce trebuie un student la medicina sa invete sa faca stiinta medicala publicabila? Te invitam sa descoperi raspunsul la aceste intrebari!

Alaturi de echipa SOMS, scoala va avea ca invitati pe Mihai Moldovan, de la Universitatea din Copenhaga, pe Andrei Ilie de la Universitatea din Oxford si lideri de opinie din Universitatea de Medicina "Carol Davila" Bucuresti.

Scoala de toamna SOMS se adreseaza studentilor din toti anii universitari interesati de activitatea de cercetare, indiferent de experienta stiintifica. De asemenea, este ocazia ideala pentru a face schimb de experienta cu alti studenti preocupati de stiinta si cu reprezentanti ai unor centre de cercetare de prestigiu din Romania si din strainatate.

In plus, daca te intereseaza cercetarea, esti creativ si te vei remarca in cadrul scolii SOMS, noi iti vom facilita accesul catre acest domeniu.

Unde se desfasoara? Facultatea de Medicina, UMF "Carol Davila"

Cum participi? Completeaza formularul de pe website: www.soms-cduniv. org Participarea este libera in limita locurilor disponibile!

Date importante:
Luni, 28 septembrie: definirea rolului implicarii studentilor la medicina in cercetarea stiintifica
Marti, 29 septembrie: drumul de la idee la articol publicabil in reviste stiintifice de circulatie internationala – exercitii practice
Miercuri, 30 septembrie: dezbatere pe tema cadrului administrativ necesar dezvoltarii cercetarii studentesti in UMF „Carol Davila" Bucuresti

Vom mai reveni pe parcurs si cu alte detalii! Te asteptam!


Pentru orice intrebari puteti posta si va voi raspunde cat mai curand posibil.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby Chingachgook » Tue Jul 28, 2009 10:46 pm

Ilumm wrote: un eveniment de referinta pentru
comunitatea stiintifica
din Romania


nu va aruncati la cuvinte cam mari?

dupa parerea mea comunitate stiintifica incepe de la doctorat incolo.


Ilumm wrote: si lideri de opinie din Universitatea de Medicina "Carol Davila" Bucuresti.


in general liderii de opinie sunt smekerii cu papagal. ce treaba au ei su stiinta? sau au intrezarit o oportunitate sa se mai bage in seama? sunt si lideri sesemebisti printre liderii astia de opinie?

Ilumm wrote:noi iti vom facilita accesul catre acest domeniu.


cum facilitati VOI accesul catre aces "domeniu". semnati referinte? scrisori de recomandare?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby peyton » Tue Jul 28, 2009 10:52 pm

and on top of all that...mie nici nu imi merge site-ul

Ilumm
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sat Mar 28, 2009 2:26 pm

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby Ilumm » Wed Jul 29, 2009 12:07 am

Ca sa incerc sa raspund in ordine la cateva intrebari (sau mai degraba afirmatii):

In facultatea de medicina, la disciplinele preclinice exista cel putin 20-30 de locuri pentru studenti dispusi sa lucreze in cercetare pentru a obtine experienta. De asemenea majoritatea catedrelor de preclinic(excludem engleza, sport etc) au laboratoare si proiecte de cercetare. Putem ca atare afirma ca exista o comunitate stiintifica si inainte de doctorat si ca aceasta comunitate nu a fost bagata in seama deloc si ca tocmai faptul ca o bagam in seama este ceea ce ar fi fara precedent.(sau fara prea multe precedente)

Lucrul de care sunt sigur este ca nu va fi un eveniment organizat de persoane cu papagal bun si ca nu va fi un eveniment in care sa stea un "profesor" sa vorbeasca si x studenti sa asculte. Nu voi incepe sa fac polemici despre diversele organizatii existente.Ceea ce voi face in schimb este sa intaresc ideea ca este un eveniment organizat de SOMS cu sprijinul unor absolventi ai facultatii(plecati in strainatate la diverse universitati) si cu sprijinul unor laboratoare de cercetare din facultate(si numarul lor nu va fi mic).

Momentan, din cauza timpului scurt (3 zile) nu putem da diplome, acest lucru putandu-se eventual intampla pe viitor in cazul unei scoli de vara pe o perioada mai indelungata. Ceea ce putem face este sa ii introducem pe studenti in comunitatea stiintifica definita mai sus, sa le facilitam cunoasterea unor persoane care au capacitatea de a lua o decizie de "da, tu lucrezi in cercetare" sau "nu, tu nu lucrezi". Un alt lucru foarte important e ca studentii vor vedea ca se face cercetare la noi la facultate si ca nu e imposibil sa intri si vor stii cui sa se adreseze, lucru ce in mod normal nu se intampla, deoarece cercetarea parca se face 'in spatele usilor inchise"

Cu site-ul a fost intr-adevar o problema care pe moment este remediata.



Drept cateva cuvinte de incheiere:

1) Marketingul e marketing si o prezentare a unui eveniment trebuie printre multele altele sa atraga si ochi. Este, bineinteles, mai important ca ce spui in acea prezentare sa fie adevarat, dar conteaza si cum o spui.

2) In domeniul acesta (al cercetarii medicale, inafara de doctorate) s-au realizat putine lucruri, au fost organizate un numar redus de evenimente. Fac parte din colectivul de organizare si pot spune ca se depune mult efort si, ca mai important de atat, rezultatele sunt promitatoare (din punct de vedere al aspectelor organizatorice, din spatele scenei, pe care noi le puteam vedea inca de pe acum).

3) Poate ar fi mai util tuturor sa incercam din cand in cand sa si incurajam cate un eveniment care are o sansa sa faca ceva bun. Prin natura sunt mai degraba pesimist, decat optimist, si inainte de toate sunt realist, dar in cazul de fata consider ca se merita putina incredere acordata.


Un ultim lucru: sunt dispus sa raspund oricaror intrebari mi-ar fi puse, dar nu voi accepta un flame war si nici nu voi raspunde prea multor incercari de trolling deoarece mi se pare ca mi-as pierde vremea. Daca chiar sunteti interesati 'sa vedeti' ce e de capul evenimentului asta sunt , dupa cum am mai spus deschis la intrebari, si, in primul rand, evenimentul este deschis oricarei categorii de participanti, deci sunteti invitati sa vedeti ce va fu. Sper ca am reusit sa raspund la tot ce sa spus si sa clarific o serie de 'probleme'

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby Chingachgook » Wed Jul 29, 2009 1:21 am

no daca dupa parerea ta aia ce zici tu e o "comunitate stiintifica" atunci succes.

totusi, nu inteleg, de ce nu dati diplome?
nu merge imprimanta?
diplome se dau si la participari la evenimente de o jumatate de zi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby Melania » Wed Jul 29, 2009 1:40 am

Interesanta initiativa dar schimbati sigla aia SOMS. "O" ul de la SOMS e o alegere nefericita, mi mi se pare un "Ganditor" care se transforma intr-o erectie. Sau ati vrut sa combinati sculptura neolitica cu cea a lui Brancusi-Princess X?
SOMS mi se pare o mica aripa masonica a lui Zagrean. Sper pentru voi ca initierea n-a fost dureroasa. :D

Ilumm
junior
junior
Posts: 26
Joined: Sat Mar 28, 2009 2:26 pm

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby Ilumm » Wed Jul 29, 2009 10:05 am

Intr-adevar kooksee, diplome de participare se acorda si pentru evenimente mult mai mici ca durata decat atat si idea ta este buna si chiar o voi propune. De asemenea multumesc pentru incurajari.

Amuzanta remarca despre sigla. Momentan este o sigla noua si asteptam sa mai primim feedback pe ea si vedem ce iese. Intr-adevar SOMS este sprijinit foarte mult de catedra de fiziologie de anul II de la facultate, dar de aici pana la organizatii masonice cu initieri dureroase este destul. Te pot asigura ca suntem neafiliati, fara a prefera in mod special o catedra. De asemenea SOMS a avut de curand (de curand insemnand in ultimele 30de zile) o schimbare de statut legal care ii va asigura o independenta si mai mare.

Cu toate ironiile (caracteristice forumurilor romanesti si acestui forum inclusiv, ca asa ne place noua romanilor sa luam viata in gluma, ca daca o luam in serios.... :) ) sunt incantat de feedbackul primit. Sunt incantat in primul rand deoarece spre deosebire de alte forumuri a existat un feedback si in al doilea rand deoarece acesta a fost o critica pe care sper ca am reusit sa o accept drept constructiva.

Ca atare astept in continuare orice intrebari a-ti putea avea, atat timp cat nu sunt flameuri evidente (nu a fost cazul pana acum).

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby yoana » Wed Jul 29, 2009 9:04 pm

am si eu o intrebare, de fapt 2: pot sa particip la scoala de toamna chiar daca nu am activitate stiintifica?, cum aflu daca a fost acceptata aplicatia trimisa?( la sfarsit spunea 'va multumim pt aplicatia depusa" sau asa ceva- asta e confirmarea?) :?:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby Chingachgook » Wed Jul 29, 2009 9:25 pm

asa se zice in romengleza la inscriere. aplicatie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby amalia93 » Thu Jul 30, 2009 12:16 am

pt kooksee :D buna chestia cu romengleza

@ ilumm: Ca atare astept in continuare orice intrebari a-ti putea avea, atat timp cat nu sunt flameuri evidente De atata engleza, s-a scrantit romana, saraca. a-ti putea ??? adica a iti putea???imi lipseste holliday

a-propos de masoni: ilumm vine de la illumminati?? :wink:

no offence.
succes la intrunirea stiintifica! dar, atentie, un cercetator e un intelectual, iar un intelectual nu face greseli de ortografie repetate. o scapare pe net,deh,mai merge. dar sunt cam multe scapari....

yoana
junior
junior
Posts: 67
Joined: Wed Sep 10, 2008 7:32 pm

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby yoana » Thu Jul 30, 2009 1:41 pm

da un sinonim romanesc pt "aplicatie" :D !

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21958
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby Melania » Thu Jul 30, 2009 5:33 pm

Ilumm wrote:Care este semnificatia expresiei "publish or perish"?

N-are nici o semnificatie. Daca s-ar aplica in UMF, 99 la suta din actualii profesori ar trebui retrogradati la gradul de student candidat la doctorat.

alexandra_oana
Posts: 2
Joined: Sun Aug 02, 2009 7:06 pm

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby alexandra_oana » Sun Aug 02, 2009 7:26 pm

Salutare!

Orice intrebari/nelamuriri mai aveti legate de aceasta scoala organizata de SOMS, va invitam sa le adresati pe e-mailul oficial: contact@soms-cduniv.org

sau sa vizitati websiteul oficial: www.soms-cduniv.org care este cu informatiile la zi.

De asemenea, invitam pe colegii nostri care si-au exprimat opiniile lor despre cercetare mai sus la o dezbatere despre aceste aspecte cu ocazia acestei scoli, intr-un cadru academic, alaturi de medici cu activitate stiintifica recunoscuta la nivel national si international.

- Raspuns pt Yoana: Participarea la scoala nu este conditionata de experienta stiintifica si daca ai completat formularul de pe site inseamna ca esti inscrisa. Te asteptam cu drag !

- Ca la toate workshop-urile, congresele si scolile de vara organizate pana acum de SOMS, participantii vor primi diplome.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby Chingachgook » Sun Aug 02, 2009 7:32 pm

poate sunt carcotas dar nu ar trebui sa se ocupe de pr cineva care stie sa puna un link pe un forum?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

amalia93
elder
elder
Posts: 970
Joined: Tue Mar 03, 2009 9:01 pm

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby amalia93 » Sun Aug 02, 2009 10:46 pm

yoana wrote:da un sinonim romanesc pt "aplicatie" :D !

cerere de inscriere

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Scoala de toamna SOMS: 28-30 septembrie 2009

Postby d'Arc » Wed Aug 05, 2009 12:48 am

candidatura


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 83 guests