Studentii vor putea accesa credite pentru facultate

care ne mananca zilele
Doc_Torr
junior
junior
Posts: 56
Joined: Thu Oct 02, 2008 9:39 pm

Studentii vor putea accesa credite pentru facultate

Postby Doc_Torr » Sun Apr 26, 2009 9:21 pm

Studentii fara mijloace financiare ar putea accesa, de la 1 octombrie, credite pentru terminarea facultatii, si ar putea sa nu returneze o parte din banii imprumutati daca accepta sa lucreze in folosul statului roman.

http://www.mondonews.ro/Studentii-vor-p ... -9889.html

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Studentii vor putea accesa credite pentru facultate

Postby Dan » Mon Apr 27, 2009 10:39 am

Asta e practic sistemul de la Universitatile Militare. Atentie mare la conditii.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Studentii vor putea accesa credite pentru facultate

Postby b3 » Mon Apr 27, 2009 5:15 pm

E in stadiu de proiect, stai linistit. Miroase a bla bla electoral. "Vai ce ajutam noi studentii fara posibilitati materiale. Vai ce ajutam noi tara sa nu mai plece tinerii. Vai ce ajutam noi absolventii sa aiba loc de munca asigurat." In plus, nu vad cum s-ar aplica la medicina, daca se aplica si pentru facultati private etc.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Studentii vor putea accesa credite pentru facultate

Postby Dan » Mon Apr 27, 2009 9:13 pm

Pai la Medicina Militara se aplica de ceva timp. Din cate stiu sunt obligati sa stea 5 ani parca, la discretia Ministerului ( Apararii cred )
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Studentii vor putea accesa credite pentru facultate

Postby b3 » Mon Apr 27, 2009 9:27 pm

Pai da, dar ai zis cuvantul magic "militara", Armata e treaba serioasa. Si ziceam ca nu vad cum ar merge la medicina pentru ca la militara sunt cateva locuri si pe alea se bat. La medicina normala sunt 400 de locuri pentru care nu platesti nimic si anul asta cica doar 190 locuri cu taxa, si creditul pentru ce-l iei, ca sa platesti locul cu taxa ? Apoi, avem top 400, in primii 2 ani esti la taxa, in urmatorii 4 nu mai esti, lucrezi doar 2 ani la stat ? :) Apoi in tarile unde exista credite pentru studenti exista si taxe foarte mari pentru facultate si foarte putine locuri subventionate de stat. Nu inteleg ce rost are creditul pentru studenti la noi, in situatia actuala.

Plus ca cine face credit in Romania ca sa plateasca taxa la facultate, sa fim seriosi. Ori te chinui ceva mai mult ca sa intri la buget daca n-ai reusit din prima ori faci un efort, te angajezi, te ajuta parintii sa platesti taxa. Se puteau face si pana acum credite, garantai cu casa si tineai copiii in facultate. Singura chestie in plus ar fi daca iti garanteaza un post la stat cand termini facultatea (ceea ce nu prea au cum, ca e concurs, teoretic), ca sa te poti achita de "datorie". Pentru ca altfel ce faci, iei credit sa faci facultatea si la sfarsit trebuie sa te angajezi la stat, dar nu poti, ca n-ai loc, pile etc.. Insa n-ai voie sa te angajezi nici in privat, nici sa pleci din tara. Sunt satula de ideile decision-makers din Romania. Incep sa cred ca se iau toate noaptea tarziu la restaurant dupa cateva spritzuri.

later edit: si mi se pare si o nesimtire fara margini. Dupa ce ca sistemul de invatamant este la pamant, sa mai faci si credit pe 10-20 ani, sa stai cu gandul ca aoleu sunt dator la stat, si sa mai fi si obligat sa lucrezi la stat pe cine stie ce salariu. Si in continuare nu vad cine si de ce ar lua un astfel de credit, in conditiile in care locuri la buget sunt garla. Pregatesc oare o scadere drastica a locurilor la buget si crestere majora a celor cu taxa ? Sa nu le dau idei :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Dan
Master of Disaster
Posts: 2869
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:59 am
Location: ...on the highway to hell...
Contact:

Re: Studentii vor putea accesa credite pentru facultate

Postby Dan » Mon Apr 27, 2009 9:57 pm

b3 wrote:
later edit: si mi se pare si o nesimtire fara margini. Dupa ce ca sistemul de invatamant este la pamant, sa mai faci si credit pe 10-20 ani, sa stai cu gandul ca aoleu sunt dator la stat, si sa mai fi si obligat sa lucrezi la stat pe cine stie ce salariu. Si in continuare nu vad cine si de ce ar lua un astfel de credit, in conditiile in care locuri la buget sunt garla. Pregatesc oare o scadere drastica a locurilor la buget si crestere majora a celor cu taxa ? Sa nu le dau idei :)


Statul roman este nesimtit by default. Cu cat are mai putini bani la buget cu atat e mai nesimtit. In zilele astea pe care le traim noi chiar se simte.
Eu din muntii mei...
http://www.imed.ro/forum

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Studentii vor putea accesa credite pentru facultate

Postby swiss » Mon Apr 27, 2009 10:02 pm

Dan wrote:
b3 wrote:
later edit: si mi se pare si o nesimtire fara margini. Dupa ce ca sistemul de invatamant este la pamant, sa mai faci si credit pe 10-20 ani, sa stai cu gandul ca aoleu sunt dator la stat, si sa mai fi si obligat sa lucrezi la stat pe cine stie ce salariu. Si in continuare nu vad cine si de ce ar lua un astfel de credit, in conditiile in care locuri la buget sunt garla. Pregatesc oare o scadere drastica a locurilor la buget si crestere majora a celor cu taxa ? Sa nu le dau idei :)


Statul roman este nesimtit by default. Cu cat are mai putini bani la buget cu atat e mai nesimtit. In zilele astea pe care le traim noi chiar se simte.

Atunci nu ar mai trebui sa fie locuri bugetate decat 5%... si pt restul sa se faca imprumuturi la stat...asa te "obliga" sa ramai in tara ca sa poti sa-l platesti...si implicit sa lucrezi in tara...
Dar noi nu suntem America...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Studentii vor putea accesa credite pentru facultate

Postby b3 » Mon Apr 27, 2009 11:10 pm

Sau daca vrei sa faci facultate pe locurile de la buget semnezi contract ca lucrezi la stat, le-ar putea trece si glontul asta prin cap. Ar fi ceva, tot a devenit facultatea un fel de liceu mai rasarit, o face toata lumea, chiar si cate 2-3. :) Asa s-ar mai gandi unii ca e mai rentabil sa se opreasca la liceu :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 90 guests