Asistenti de nota 10

care ne mananca zilele
User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby Dmndash » Mon Jan 31, 2011 4:13 pm

furcu wrote:asist. Iuliana Bratucu - Genetica


mie mi-a stricat impresia si asa subreda la examenul practic unde a fost nedreapta
am avut colegi care au spus 3 lulele 3 sucele si au luat 10
iar pe altii care i-a chinuit cu tot felul de intrebari, le-a dat subiecte aditionale, i-a chemat iar...
eu am avut ghinion la problema, si desi scrisesem la teorie o gramada am luat 7.
Altora insa le-a schimbat problema cu un arbore ceva si au luat mai mult :roll:
un coleg a fost pus sa stea pana la sfarsit cu o problema aditionala sa-i mareasca nota , si tot 5 a luat intr-un final :lol:
poate sunt partinitoare ca am detestat genetica cu toti porii
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Asistenti de nota 10

Postby dr.tm » Tue Feb 01, 2011 8:01 pm

Dr. Adrian Buzea - cardiologie Colentina - super super super :allright: :peace:
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby ionutz_1185 » Mon Mar 21, 2011 8:05 pm

dr.tm wrote:Dr. Adrian Buzea - cardiologie Colentina - super super super :allright: :peace:

Pediatrie Iomc. Dr Alina Popp- super om si stie foarte multe.E bine sa ti dai interesul si te invata foarte multe..

Neurologie Marinescu: Conf dr. Tutza Sorin, un profesor dedicat studentilor de o modestie cum rar am vazut prin spitale.
Stie foarte multe si explica foarte bine,la curs dar si la lp cand il prinzi..
Nota 10 !

ocomitdes
Posts: 4
Joined: Sun Apr 17, 2011 6:29 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby ocomitdes » Tue Apr 19, 2011 3:17 am

La anato nu-l bate nimeni pe Ispas...si Tarta e printre cei mai buni asistenti dupa parerea mea..chiar daca are telefonu lipit de ureche 25 de ore din 24.
TOATA catedra de gastro de la Fundeni..confii Gheorghe si Gheorghe, dna dr. Preda care e coordonatoare mea la lucrarea de diploma, fostul meu asistent dr. Bancila care e foarte tare si nu in ultimul rand, Prof. Dr. Diculescu..genial om..poate cel mai bun profesor pe care l-am intalnit pana acum in facultate
Catedra de cardio de la SUUB e ok..chiar daca e mai exigenta la practic si la examenu mare
Dna dr. Ioana Mandruta (mi se pare ca e chiar confa) de neuro de la SUUB..lejer top 3 asistenti de pana acum
Dr. Iftimie de la biofizica e ok
Dr. Constantin chirurgie Sf. Maria..printre putinii chirurgi de la spitalul ala care CHIAR da 2 bani pe studenti..foarte de treaba omu
Dr. Veronica pop de la reumato Cantacuzino..lp-urile sunt un stand-up de 2 ore..femeia e de pe alta planeta, i-au cazut demult tiglele de pe casa..te spargi de ras la stagiu
Doctorii Florescu de la SUUB, sectia cardiologie..ea tine niste cursuri foarte misto..el e beton pe interventionala
Si nu in ultimul rand..fugiti de catedra de pediatrie de la Rusescu..sunt niste javra A la Z..si fara niciun alt comentariu, catedra de SPM..care nu inteleg exact de ce exista..

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby rox » Wed Apr 20, 2011 5:00 pm

ocomitdes wrote:La anato nu-l bate nimeni pe Ispas...si Tarta e printre cei mai buni asistenti dupa parerea mea..chiar daca are telefonu lipit de ureche 25 de ore din 24.
TOATA catedra de gastro de la Fundeni..confii Gheorghe si Gheorghe, dna dr. Preda care e coordonatoare mea la lucrarea de diploma, fostul meu asistent dr. Bancila care e foarte tare si nu in ultimul rand, Prof. Dr. Diculescu..genial om..poate cel mai bun profesor pe care l-am intalnit pana acum in facultate
Catedra de cardio de la SUUB e ok..chiar daca e mai exigenta la practic si la examenu mare
Dna dr. Ioana Mandruta (mi se pare ca e chiar confa) de neuro de la SUUB..lejer top 3 asistenti de pana acum
Dr. Iftimie de la biofizica e ok
Dr. Constantin chirurgie Sf. Maria..printre putinii chirurgi de la spitalul ala care CHIAR da 2 bani pe studenti..foarte de treaba omu
Dr. Veronica pop de la reumato Cantacuzino..lp-urile sunt un stand-up de 2 ore..femeia e de pe alta planeta, i-au cazut demult tiglele de pe casa..te spargi de ras la stagiu
Doctorii Florescu de la SUUB, sectia cardiologie..ea tine niste cursuri foarte misto..el e beton pe interventionala
Si nu in ultimul rand..fugiti de catedra de pediatrie de la Rusescu..sunt niste javra A la Z..si fara niciun alt comentariu, catedra de SPM..care nu inteleg exact de ce exista..

asistentul meu de gastro de la fundeni a fost ... nu mai comentez cum, in orice caz nici vorba de nota 10,si 5 e mult
cu Tarta am facut anato si desi stie multe, la noi in anul 2 nu venea mai deloc, si cand venea vorbea la tel... nu i-as da 10
la pediatrie nu stiu la care catedra te referi ca sunt doua, dar cu cateva exceptii am intalnit oameni foarte ok ( dr Craiu, dr Cochino, dr Cinteza, cei 2 confi, desi sunt putin afectati de varsta, sunt f ok...)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby ionutz_1185 » Thu Apr 21, 2011 2:40 pm

ocomitdes wrote:La anato nu-l bate nimeni pe Ispas...si Tarta e printre cei mai buni asistenti dupa parerea mea..chiar daca are telefonu lipit de ureche 25 de ore din 24.
TOATA catedra de gastro de la Fundeni..confii Gheorghe si Gheorghe, dna dr. Preda care e coordonatoare mea la lucrarea de diploma, fostul meu asistent dr. Bancila care e foarte tare si nu in ultimul rand, Prof. Dr. Diculescu..genial om..poate cel mai bun profesor pe care l-am intalnit pana acum in facultate
Catedra de cardio de la SUUB e ok..chiar daca e mai exigenta la practic si la examenu mare
Dna dr. Ioana Mandruta (mi se pare ca e chiar confa) de neuro de la SUUB..lejer top 3 asistenti de pana acum
Dr. Iftimie de la biofizica e ok
Dr. Constantin chirurgie Sf. Maria..printre putinii chirurgi de la spitalul ala care CHIAR da 2 bani pe studenti..foarte de treaba omu
Dr. Veronica pop de la reumato Cantacuzino..lp-urile sunt un stand-up de 2 ore..femeia e de pe alta planeta, i-au cazut demult tiglele de pe casa..te spargi de ras la stagiu
Doctorii Florescu de la SUUB, sectia cardiologie..ea tine niste cursuri foarte misto..el e beton pe interventionala
Si nu in ultimul rand..fugiti de catedra de pediatrie de la Rusescu..sunt niste javra A la Z..si fara niciun alt comentariu, catedra de SPM..care nu inteleg exact de ce exista..

Pff..Eu am fost prima serie care a facut pediatria la A.Rusescu si chiar au fost super ok
Cum s-au schimbat asa repede? :shock: :shock:

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby ionutz_1185 » Thu Apr 21, 2011 2:42 pm

ocomitdes wrote:La anato nu-l bate nimeni pe Ispas...si Tarta e printre cei mai buni asistenti dupa parerea mea..chiar daca are telefonu lipit de ureche 25 de ore din 24.
TOATA catedra de gastro de la Fundeni..confii Gheorghe si Gheorghe, dna dr. Preda care e coordonatoare mea la lucrarea de diploma, fostul meu asistent dr. Bancila care e foarte tare si nu in ultimul rand, Prof. Dr. Diculescu..genial om..poate cel mai bun profesor pe care l-am intalnit pana acum in facultate
Catedra de cardio de la SUUB e ok..chiar daca e mai exigenta la practic si la examenu mare
Dna dr. Ioana Mandruta (mi se pare ca e chiar confa) de neuro de la SUUB..lejer top 3 asistenti de pana acum
Dr. Iftimie de la biofizica e ok
Dr. Constantin chirurgie Sf. Maria..printre putinii chirurgi de la spitalul ala care CHIAR da 2 bani pe studenti..foarte de treaba omu
Dr. Veronica pop de la reumato Cantacuzino..lp-urile sunt un stand-up de 2 ore..femeia e de pe alta planeta, i-au cazut demult tiglele de pe casa..te spargi de ras la stagiu
Doctorii Florescu de la SUUB, sectia cardiologie..ea tine niste cursuri foarte misto..el e beton pe interventionala
Si nu in ultimul rand..fugiti de catedra de pediatrie de la Rusescu..sunt niste javra A la Z..si fara niciun alt comentariu, catedra de SPM..care nu inteleg exact de ce exista..

Off topic.Dar aici era vorba de asistenti de nota 10, nu de toti in general.
Cei care sunt de 4, vezi ca e un topic separat

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Asistenti de nota 10

Postby Doddy » Thu Apr 21, 2011 5:02 pm

Am observat ca in anul 3 am avut foarte multi profi de nota 10 (comparativ cu primii 2 ani). :)
Deci lucrurile merg bine! :D
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
rAndrew
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Wed Apr 02, 2008 9:48 am
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby rAndrew » Sun May 29, 2011 7:42 pm

Anatomie - Asist. Univ. dr. Emil Ungureanu : full de cunostinte, foarte foarte in regula ca doctor si ca om.

Anatomie - Conf. Univ. dr. Marius Vlad : tipic chirurgilor, serios si foarte obiectiv la examene. Nu jigneste, nu ia pe nimeni peste picior si materia predata la curs nu este schematizata si " la liniuta " ca a altor profesori, plus ca acopera toate subiectele si se poate citi ca o lectura.. cu continuitate.

Microbiologie - dr. Nica : o femeie exceptionala, foarte priceputa in domeniu, explica de cate ori considera ca este cazul pentru a intelege toata lumea.

Fiziologie I - dr. Antoaneta Punga : am auzit pareri pro si contra, insa parerea mea este, categoric PRO. Super! la pol diametral opus cu dr. Despina Ciocea, tot din catedra de fizio I

Fiziologie II - dr. Ina Stefanescu : cunostintele dumneaei in medicina cred, fara sa exagerez, depaseste cunostiintele CUMULATE a majoritatii cadrelor din facultate. Are pretentii la examene, insa e foarte ok la note.. si in caz ca a pus 1 pct. in plus la un examen, tine cont la urmatorul si.. isi creste pretentiile.

To be continued..

andreeamocanu
Posts: 2
Joined: Wed Sep 22, 2010 4:40 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby andreeamocanu » Sun Jun 12, 2011 6:31 pm

Adrian Iftime -biofizica:D

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby rox » Fri Jun 17, 2011 12:19 pm

soo, dupa 6 ani de facultate, mai adaug cateva nume la lista:
dna dr Cristiana Oprea- infectioase Bals, casa Doru;
dna dr Gloria Suciu- dermato Colentina (cred ca II);
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby Ciprian_90 » Mon Jun 20, 2011 12:42 pm

Dr. Luciana Pavelescu - Histo
Dr. Dana Mihalea - Anato
Dr. Codruta Usein - Micro
Dr. Magda Buraga - Fizio

durere de cap
senior
senior
Posts: 222
Joined: Fri Nov 17, 2006 4:18 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby durere de cap » Mon Jun 20, 2011 3:37 pm

Ciprian_90 wrote:Dr. Luciana Pavelescu - Histo
Dr. Dana Mihalea - Anato
Dr. Codruta Usein - Micro
Dr. Magda Buraga - Fizio


Buraga nu merita nici macar nota 4,la cat de paralela este cu materia care o preda.

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby ionutz_1185 » Mon Jun 20, 2011 4:00 pm

Ciprian_90 wrote:Dr. Luciana Pavelescu - Histo
Dr. Dana Mihalea - Anato
Dr. Codruta Usein - Micro
Dr. Magda Buraga - Fizio

E praf rau de tot Buraga aia.
P.S vezi ca e prezentata mai sus

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby Ciprian_90 » Mon Jun 20, 2011 10:03 pm

Corect, e total paralela cu fiziologia, dar ca om mi se pare in regula.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Asistenti de nota 10

Postby darksunrise » Wed Jun 22, 2011 12:08 am

Tarta, Draghia, Cristea si Ispas de la anato- nota 10 si la stagiu si la cursuri, explicatii foarte ok, cursurile la prof Ispas au fost o placere
Budai, embriologie- mie mi-a placut de ea tare :mrgreen:
Simona Caraiola la reumato, chiar am avut ce invata de la ea
Lidia Lazar, parazitologie- note micute dar lp-uri foarte bine si frumos explicate
Vinereanu, cardiologie- la fel ca Lidia Lazar :D
Petrescu si prof Zaharia, radio Coltea- chiar am avut ce invata si de la ei, si proful e tare funny :)
Miron Bogdan, pneumo- si acum mai citesc din cartea lui cand am nelamuriri

Au mai fost dar momentan nu-mi mai amintesc :D
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Asistenti de nota 10

Postby Lysthenon » Tue Jul 05, 2011 12:25 pm

Ciprian_90 wrote:Dr. Luciana Pavelescu - Histo
Dr. Dana Mihalea - Anato
Dr. Codruta Usein - Micro
Dr. Magda Buraga - Fizio

Dr. Magda Buraga? WTF..de nota 10 poate pt ca nu facea nimic cu studentii :|

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby rox » Mon Jul 11, 2011 5:52 pm

Conf. G. C. Curca- medicina legala; unul dintre cei mai destepti oameni pe care i-am cunoscut in facultate
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Asistenti de nota 10

Postby b3 » Mon Jul 11, 2011 8:28 pm

intr-adevar, dar i-as da 9 pentru ca tinde sa fie prea idealist uneori. Adica ii pui o intrebare despre ceva concret si iti raspunde cum ar trebui sa fie, chiar daca admite ca pana si legea e gresita. Asta nu inseamna ca nu e foarte destept si un prof foarte bun, charismatic.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
No More
senior
senior
Posts: 170
Joined: Tue Jun 13, 2006 9:54 pm
Location: Diham
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby No More » Thu Jul 14, 2011 9:25 am

Mie mi-au ramas in minte:
Dr. Toni Jora (Uro - Sf Ioan)
Dr. Cucu (endocrinologie - Parhon)
Dr. Capusa (nefro - C. Davila)
Dr. E. Pacescu (chi - Cantacuzino)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Asistenti de nota 10

Postby Chingachgook » Thu Jul 14, 2011 6:21 pm

No More wrote:Dr. Cucu (endocrinologie - Parhon)



mare dreptate ai



om de nota 11
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Asistenti de nota 10

Postby deena01 » Sat Jul 16, 2011 10:54 am

Dr. Raluca Trifanescu - Endocrinologie Parhon
Dr. Carina Mihai - Reumatologie Cantacuzino
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: Asistenti de nota 10

Postby Alfa_omega » Sat Jul 16, 2011 5:35 pm

Prof. Univ. Alexandru Ispas - anatomie
Asist. Univ. Dogaru Beatrice - biochimie
Asist. Univ. Laura Suciu - histologie
Asist. Univ. Mihai Ghita - fiziologie
Asist. Univ. Adrian Rosca - fiziologie
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby Dmndash » Mon Jul 18, 2011 11:28 am

as nominaliza intreaga catedra de microbiologie de la Matei Bals
doamnele asistente sunt foarte dragute, rabdatoare, explica bine
Doamna doctor Nica pare putin mai severa la inceput, dar e doar o prima impresie.
Nu s-a pus niciodata problema de venit cu alte grupe/ uitat la microscop/ cerut explicatii
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby 187.92a » Wed Jul 20, 2011 7:10 pm

durere de cap wrote:Buraga nu merita nici macar nota 4,la cat de paralela este cu materia care o preda.
ionutz_1185 wrote:E praf rau de tot Buraga aia.
P.S vezi ca e prezentata mai sus
Ciprian_90 wrote:Corect, e total paralela cu fiziologia, dar ca om mi se pare in regula.


:D

sunt foarte interesante criteriile de apreciere, de ex eu nu sunt de acord cu cirteriile "ca om este ok" sau "stie multe" luate asa, cu exclusivitate.

"Stie multe"=0, pt ca tu ca student nu te duci sa iti gaseasca o boala rara, ci sa te ajute sa iti fixezi notiuni de baza, la nivel de student, notiunile din programa. daca stie multe nu prea conteaza, ca programa e una foarte clara pt toti.

mie mi-au placut f mult Dr Banu la anato (in conditiile in care nu faceam cu ea dar invatam dupa ce preda ea grupelor ei...) si Mohora la bioch (faceam cu dumneai la grupa...).
imi placeau si asistentii care ne dadeau liber, de multe ori daca nu se pricepeau era mai bine sa ne dea liber sa avem timp sa invatam.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Asistenti de nota 10

Postby Doddy » Fri Jul 22, 2011 11:18 am

Gata si anul 3, considerabil mai usor si mai frumos decat primii 2. Sper ca in continuare sa fie din ce in ce mai bine. Anul asta am avut ocazia sa cunosc niste profi care sunt intr-adevar de nota 10. Asadar si prin urmare:

Omer Secil – Semio Sf. Ioan
Simply the best! Este cel mai bun asistent pe care l-am intalnit pana acum. Se vede ca ii place foarte mult sa lucreze cu studentii. Are foarte multa rabdare cu fiecare, sta sa explice cate un fenomen de la un cap la altul si, cel mai important, explicatiile sunt complete si corelate cu alte discipline, insa prezentate in asa fel incat sa le inteleaga oricine. Are foarte multe cunostiinte din domenii variate ale medicinei, si cred ca e unul din putinii asistenti care face din timp toate manevrele pentru examen, le repeta pana le pricepe fiecare student, iar la final le recapituleaza pe toate. Cum spuneam, este cel mai bun prof pe care l-am intalnit in primii 3 ani de facultate.

Baboi Daniel – Semio Sf. Ioan
Aproape la fel de bun ca Dr. Omer. Domnul Baboi este putin mai exigent, ii pune pe studenti sa invete dinainte din carte si ii asculta, lucru bun si reflectat la examen intr-un mod pozitiv. Explica si dumnealui foarte bine si cu rabdare, arata toate manevrele, si tine studentii in priza cu invatatul.

Serban Mihnea – Imunologie / Fiziopatologie Bagdasar
Mi-a placut foarte mult cum a predate domnul profesor, cursuri la punct si virgula, fara sa mai fie nevoie sa invatam din carti sau alte chestii mai mult sau mai putin usor de inteles. Cursurile sunt foarte bune, au continuitate, sunt usor de inteles, iar lucrurile importante sunt reluate de mai multe ori. Sunt arhisuficiente pentru examen. Examenul este usurel, 3 subiecte de sinteza destul de mari, iar notele sunt foarte bune. Eu am facut imunologie cu dumnealui, insa cred ca si la fiziopat e cam la fel.

Camelia Sultana – Virusologie LP
Virusologia nu mi-a placut mai deloc, insa doamna Sultana ne-a mai “indulcit” putin parcurgerea ei la cele 6 sau 7 LP-uri (parca atatea au fost). Explica bine, frumos, LP-urile dumneaei fiind foarte usor de inteles. Avand in vedere ca examenul de LP se da in cadrul examenului mare si este esential pentru promovare, este de foarte bine pentru cine face LP-ul cu dumneaei. Apropos, examenul de virusologie este greu si se da “pe foarte bune”, asa ca cei care urmeaza sa faca la anul acest obiect, sa nu lase toata materia cu 2 zile inainte de examen.

Dan Steriu – Parazitologie Curs
Mi-au placut foarte mult cursurile domnului Steriu, condimentate pe ici pe colo cu glume, cu sfaturi utile pentru cariera, fara sa se piarda in detalii inutile legate de dimensiuni exacte ale parazitilor, antigene eliberate de ei, siruri de nume de substante si alte minuni care se uita dupa examen, insa atat preferate de celelalte doua catedre de “chestii microscopice”. Lucrurile pe care a insistat sunt legate de ciclul de reproducere al parazitului si de efectele asupra organismului. Totusi, pe cat de bine a predate, pe atat de tare ne-a fentat la examen, cu niste grile nu neaparat grele, insa foarte tricky si discutabile. E nevoie de o cunoastere temeinca a celor 10 cursuri si 8 LP-uri, asa ca, acelasi sfat de la virusologie vi-l dau si pentru paraziti (pentru ca, in ciuda faptului ca sunt materii scurte, de 2 credite, pretentiile sunt destul de ridicate).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

zukunft24
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Sun Aug 29, 2010 5:12 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby zukunft24 » Sat Jul 23, 2011 11:43 pm

Conf Isacoff - semio Coltea - este o enciclopedie ambulanta. jos palaria in fata stiintei dansului .
Dr. Ana Maria Vintila - semio Coltea - extrem de bine informata, foarte rabdatoare si apropiata de studenti.
Prof. Simona Ruta - virusologie - cursurile tinute de dansa , precum si modul de a le expune, sunt absolut geniale.
Dr Ghita Isabel - farmacologie - inveti o farmacologie de nota 20 cu dansa.

dr.tm
senior
senior
Posts: 327
Joined: Tue Sep 15, 2009 11:39 am
Location: Bucuresti

Re: Asistenti de nota 10

Postby dr.tm » Thu Aug 04, 2011 8:10 pm

dr. Adriana Teiusanu - gastro Elias, Dr. Alin Dragomir - chirurgie SUUB :allright:
La vie en rose, c’est à partir de la cinquantaine : cir’Rose, ostéopo’Rose, arth’Rose, név’Rose, artériosclé’Rose, fib’Rose, etc.
Dr A.Rosemberg

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby Jerome » Mon Sep 12, 2011 7:12 pm

ariadna20012001 wrote:dr cergan romica-anatomie


Da, super om, super pedagog! :)

barbiedoll25
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Mon Feb 04, 2008 9:32 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby barbiedoll25 » Mon Sep 26, 2011 1:21 pm

Dupa primii mei 3 ani de medicina, profi & asistenti de nota 10 pentru mine sunt:

Prof. Ispas - anatomie - de prisos sa mai spun despre cursurile dumnealui ca sunt cele care imi lipsesc cel mai mult. Un super prof!
dr. Dan State, dr. Laura Stroica & dr. Bogdan Cristea - anato
dr. Mihai Ghita & dr. Radu Braga - fiziologie II
dr. Ioana Gongu - semiologie Sf. Ioan - foarte de treaba, mereu dispusa sa ne raspunda la intrebari, un LP relaxat, de unde am avut multe de invatat
dr. Secil Omer - semiologie Sf. Ioan - felicitari pentru cursurile de gastro f logice tinute de dumnealui. Nota 10.
prof. Ion Fulga - farmacologie - cursuri extrem de bune, cartea fff bine facuta. proful zambitor si relaxat.
dr. Smaranda Stoleru - farmacologie
dr. Nicolae Panduru - fiziopatologie - din LP-urile dlui dr. am ramas intr-adevar cu ff multe lucruri care ne vor ajuta pe viitor.
prof . Dan Steriu - parazitologie - cursuri foarte bune, examen obiectiv :)

luna11
Posts: 3
Joined: Sun Oct 02, 2011 2:33 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby luna11 » Sun Oct 02, 2011 6:18 pm

Conf. dr. Romica Cergan (anato)
S.L. dr. Mihaela Banu (anato)
S.L. dr. Dan Spataru (semio Coltea)
Prof. univ. dr. Ion Bruckner (semio Coltea)
Prof. univ. dr. Minerva Muraru (semio Coltea)
Prof. univ. dr. Constantin Bara (imuno)
Prof. univ. dr. Dan Steriu (parazitologie)

s_umfcd
Posts: 1
Joined: Mon Oct 03, 2011 5:41 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby s_umfcd » Mon Oct 03, 2011 6:37 pm

anato: Laura Stroica (excelenta asistenta, tine extrem de mult cu studentii), Bogdan Cristea, chiar si Dan State. Tarta e ft tare dar nu prea da pe la facultate...
fizio I: Papacocea
fizio II: Braga, Ghita, Rosca
biochimie: Beatrice Dogaru
biofizica: Adrian Iftime
histo: Suciu, Curici
microbiologie cantacuzino: Alexandra Nascutiu (excelenta si ea)

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby ionutz_1185 » Wed Nov 23, 2011 9:19 pm

Dr. Lazar Stefan - infectioase V.Babes.
Un om si un doctor de nota 10,care chiar daca e sef de sectie,isi face tot timp pentru studenti.Fara prezenta.Te ajuta si la practic..Nota 10+
Prof Dr. Calistu- nota 10+ un profesor desavarsit cum mai rar vezi.Respect fata de studenti si chiar daca se da un practic cu el, ai ce invata.
Prof. Dr. Ceasu nota 10+. E foarte simpatic si interactiv la examen.

User avatar
deena01
senior
senior
Posts: 200
Joined: Sat Feb 03, 2007 3:36 am
Location: Bucuresti

Re: Asistenti de nota 10

Postby deena01 » Fri Nov 25, 2011 2:00 am

ionutz_1185 wrote:Dr. Lazar Stefan - infectioase V.Babes.
Un om si un doctor de nota 10,care chiar daca e sef de sectie,isi face tot timp pentru studenti.Fara prezenta.Te ajuta si la practic..Nota 10+


Subscriu. :allright:
If you always do what you've always done you'll always get what you always got.

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby rox » Fri Nov 25, 2011 11:39 am

O doamna foarte foarte ok tot de la infectioase Babes e si dna Cristiana Oprea de la HIV copii... e foarte de treaba, sufletista, intelegatoare, iti arata cazuri, iti explica, se ocupa de tine, iti da sfaturi de viitor, e un om MINUNAT si un medic EXCELENT!
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

lime
Posts: 1
Joined: Wed Nov 30, 2011 9:02 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby lime » Wed Nov 30, 2011 9:12 pm

Dr.Stefan Roxana-semio Sf Ioan
Dr.Vadan Roxana-gastro Fundeni
Amandoua merita 10 cu felicitari pentru interesul acordat fata de studenti si pentru munca depusa

ionutz_1185
senior
senior
Posts: 138
Joined: Thu Sep 17, 2009 2:55 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby ionutz_1185 » Wed Nov 30, 2011 11:29 pm

rox wrote:Conf. G. C. Curca- medicina legala; unul dintre cei mai destepti oameni pe care i-am cunoscut in facultate

Confirm si eu! Super om- o adevarata enciclopedie. :allright:

User avatar
mihai_525
elite
elite
Posts: 8403
Joined: Sat Aug 02, 2008 12:14 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby mihai_525 » Tue Dec 06, 2011 11:11 pm

Dr Curca tinea morţiş sa vorbeasca incet. "mai tare daca se poate" s-a auzit la un moment dat din spatele amfiteatrului, la care domnul conf a inceput sa vorbeasca si mai incet, aproape in soapta. era cursul cu accidentele de masina cand explica lucruri interesante ca diferenta dintre mercedes S si dacia logan. booooring. ca sa nu mai zic de mica disputa verbala pe care am avut-o cu dansul vizavi de cazul naum ciomu (care mi-a fost profesor si despre care conf curca avea o parere cat se poate de subiectiva - de neacceptat in astfel de cazuri). Dr Popescu si Dr Dogaroiu in schimb au fost niste domni.

In fine, incheind aceasta mica si inutila paranteza, here's my list of top profesori & asistenti din umf carol davila:
Anul 1: Naum Ciomu - Anatomie (departe de a fi perfect insa cu siguranta de neuitat)
Anul 2: Naum Ciomu - Anatomie... (e ciudat cum din primii doi ani doar atat reusesc sa-mi aduc acum aminte)

Anul 3: Dorin Ionescu - Semio Suub, Dan Cristian - Chir Gen Coltea, Fulga (profu) si Paunescu (asistentul cu soriceii albi) - Farmacologie

Anul 4: CRISTI BORDEA - Oncologie IOB (dupa un curs de-al lui m-am hotarat ca vreau chirurgie) Voiosu si Tanasescu - Gastro Colentina, Sinescu si Anca Popa - Cardio Bagdasar (oricum cam toti asistentii de pe acolo erau tari) Miron Bogdan si Tudor Constantinescu - Pneumo Marius Nasta, Florian Purghel - Ortopedie Bagdasar (ca asistent, am avut un rezident care se ocupa absolut de orice pe sectia aia, de la facut cursuri pana la schimbat becuri pe holuri, un tip foarte destept pe nume Radu Ciuvică, dar ca multi tipi destepti dupa ce a terminat rezidentiatul nu a avut post in bagdasar asa ca a plecat in norvegia parca)

Anul 5: Mihai Abobului - Reumato Sf Maria, Coculescu - Endocrinologie Parhon, Arion (prof) Sbora, Sarsan, Colita (asistente) - Pediatrie Fundeni, Daniel Coriu - Hemato Fundeni, Traian Constantin - Urologie Panduri

Anul 6: Tiplica - Dermato Colentina, Simona Iacob - Boli Infectioase Bals (o super doamna, un exemplu de medic) Madalina Georgescu - ORL Hociota (o doamna foarte cumsecade) Elena Copaciu - ATI Suub, Monica Pop - Oftalmo (chiar daca nu am intalnit-o decat la un curs, mi-a placut de ea; ca si asistenta de treaba era o tipa blonda si creata Rodica Ionescu parca o cheama, a fost foarte draguta sa ne lase nr ei de telefon in caz ca vreodata vom avea nevoie de ochelari etc)

cam atat, cu siguranta au fost mult mai multi asistenti si profi, in general asistentii si mai ales profii din umfcd au fost niste domni si niste doamne, rar dar rar de tot am intalnit oameni necivilizati cred ca au fost 2 sau 3 in toata facultatea, in rest doar oameni de nota 10, oameni pe care daca ii intalnesti cand trebuie iti pot schimba viata poate chiar din cauza asta umf cd este cea mai tare facultate de medicina din partea asta a europei. ;)
America first

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Asistenti de nota 10

Postby Dmndash » Wed Dec 07, 2011 1:10 am

pentru anul III as nominaliza pana acum asa:

Dr Baboi Daniel semio Sf.Ioan - simpatic. se ocupa de studenti, ne pune sa invatam, arata, explica, face misto de noi intr-un mod constructiv :D , tine cu studentii. Singurul minus e ca il mai prindem luni/miercuri de garda si nu are mereu timp sau rabdare pe cat am vrea noi

Dr Omer Secil semio Sf.Ioan - nu e asistentul meu dar se vede clar ca e foarte interesat de meseria lui de profesor. Explica bina si mai mereu vad studenti de pe la alte grupe la el.

Dr Lazaroiu Anca morfopat SUUB - lp'uri placute. ne-a dus prin laboratoare sa vedem "live" sectionarile de organe. Explica pe lama. Stie ce cere si cum preda orice prof din catedra. Foarte intelegatoare cu studentii

Dr Temereanca (sau Temereanu, nu stiu exact) virusi - foarte interesata de meseria ei. Explica re-explica, lp-uri dinamice, pune intrebari recapituleaza. Pacat ca e la virusi care are doar 2 credite :) si noi suntem cam lepre
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

pinkobsession
senior
senior
Posts: 123
Joined: Fri Feb 05, 2010 6:32 pm

Re: Asistenti de nota 10

Postby pinkobsession » Wed Dec 07, 2011 11:49 am

mihai_525 wrote: Dr Popescu si Dr Dogaroiu in schimb au fost niste domni.


:lol:
Probabil pt ca nu esti fata, altfel, dr D plescaind guma la modul "how cool am I" ti-ar fi cerut nr de telefon si te-ar fi intrebat prin ce zona stai... Celalalt e amuzant in felul lui, dar nu se poate compara cu Curca. Desi e mult mai plastic, chiar si atunci cand iti explica modul in care verzisorii dau nr de zile de ingrijiri medicale pentru un nas spart (cine a facut cu el stie ce zic :D ), iar la examenul "practic" tinde sa aiba aceleasi metehne ca si primul.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests