Practica pe cadavru la medicina

care ne mananca zilele
meridian
Posts: 3
Joined: Mon May 05, 2008 11:23 am

Practica pe cadavru la medicina

Postby meridian » Fri Apr 03, 2009 2:45 pm

vreau sa stiu daca la facultatea de medicina se face practica pe cadavre?

multumesc
mihaela

moderator: am schimbat titlul

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: intrebare urgent

Postby Chingachgook » Fri Apr 03, 2009 5:45 pm

nu, in general nu

la biochimie nu, biofizica nu, sport nu, fiziologie nu, farmaco nu. poate putin pe la anatomie. dar e asa rar ca abia se baga de seama (1-2 ori pe saptamana cate 3 ore. si un examen la sfarsit care va parea la fel de lung ca toate orele de pana atunci la un loc)

esti clasa 11-a si vrei sa dai la medicina?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebare urgent

Postby b3 » Fri Apr 03, 2009 5:53 pm

:)) poate e ziarist si a gasit subiect bomba. Sau avea o dilema la o discutie cu amicii. Oricum mi-a placut raspunsul, kooksee :)

Se mai face si in anul 3 un pic la anatomie patologica la autopsii si in anul 6 la stagiul de medicina legala. Practica insemana ca profu'/doctoru' taie si tu te uiti. Si te imbeti cu parfumul de trandafiri.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: intrebare urgent

Postby Calico » Fri Apr 03, 2009 5:57 pm

b3 wrote:Practica insemana ca profu'/doctoru' taie si tu te uiti.

Ba nu, te lasa sa umbli si tu.

meridian
Posts: 3
Joined: Mon May 05, 2008 11:23 am

Re: intrebare urgent

Postby meridian » Fri Apr 03, 2009 6:19 pm

kooksee wrote:nu, in general nu

la biochimie nu, biofizica nu, sport nu, fiziologie nu, farmaco nu. poate putin pe la anatomie. dar e asa rar ca abia se baga de seama (1-2 ori pe saptamana cate 3 ore. si un examen la sfarsit care va parea la fel de lung ca toate orele de pana atunci la un loc)

esti clasa 11-a si vrei sa dai la medicina?


nepoata mea este in clasa 12-a si nu vrea sa dea la medicina din acest motiv. eu personal credeam ca nu se mai face practica asa.
multumesc pt raspuns

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: intrebare urgent

Postby b3 » Fri Apr 03, 2009 6:27 pm

MumaPadurii wrote:
b3 wrote:Practica insemana ca profu'/doctoru' taie si tu te uiti.

Ba nu, te lasa sa umbli si tu.


A, da, dar zic ca daca nu vrei nu te atingi de cadavru, nu e obligatoriu. Sau poate putin la examen, ca trebuie sa-i gasesti o artera sau un nerv sau s-o identifici si te uiti prin jur. lol, cred ca oricui nu e la medicina i se pare ingrozitoare discutia asta :D

Oricum e overrated treaba asta cu cadavrul, te desensibilizezi din prima zi. Respectul pentru om ramane, cadavrul e insa material didactic.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: intrebare urgent

Postby Calico » Fri Apr 03, 2009 6:34 pm

Eu nu cred ca asta e motivul pentru care nu vrea sa dea la medicina.

Insa daca asta e cu adevarat motivul, mai bine sa nu dea, pentru ca daca ea considera taiatul cadavrelor ATAT de neplacut incat s-o impiedice sa faca meseria dorita, inseamna ca nu e pregatita pentru lucrurile CU ADEVARAT neplacute de care se va lovi mai tarziu.

b3 wrote:Oricum e overrated treaba asta cu cadavrul, te desensibilizezi din prima zi. Respectul pentru om ramane, cadavrul e insa material didactic.

Oricum cadavrele de la anatomie nici nu arata, nici nu miros a cadavre.

b3 wrote:A, da, dar zic ca daca nu vrei nu te atingi de cadavru, nu e obligatoriu.

De ce n-ai vrea? :D
Oricum, daca ti-e prea scarba sa te atingi (cu manusi si cu pensa) de un cadavru care a stat nu stiu cate luni in formol si arata ca o bucata de pergament, cum o sa-ti fie cand va trebui sa atingi oameni vii care pot fi nespalati, pot avea boli de piele, pot mirosi a transpiratie sau a kk? Si mirosul de kk e mult mai naspa ca mirosul de formol.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby b3 » Fri Apr 03, 2009 7:15 pm

mmm, un topic numai bun pentru cină. :grin:

Pai exact, ar trebui sa fie test de nivel de scârboşire la admitere, ca dup-aia ii vezi in clinic cum nu vor sa puna mana pe pacienti din motivele expuse de tine :D Foarte bun topic :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby Cron0s » Sun Apr 05, 2009 1:24 pm

Afirm si eu la cele zise de B3, faza cu cadavrul e overrated. Inainte de a vedea cadavrul te gandesti la fel si fel de scenarii, dar dupa ce l-ai vazut, nici fas nu zici, si mergi mai departe. Nu imi aduc aminte sa fi avut vreun coleg(a) care sa fie scarbit sau sa i se faca rau. Plus ca de la un punct, devine o curiozitate sa vezi toate detaliile pe care le-ai invatat (si culmea ca nu prea le observi). Cert e ca prinde bine sa nu pleci cu idei anatomiste din Netter, gen esofag de dimensiunile unui burlan.

Stiu ca acum cativa ani, erau unele licee care trimiteau elevii doritori de medicina la UMF sa vada cadavrul sa isi faca o idee. Nici aia nu vomitau, asa ca daca nu vrea sa faca medicina din cauza asta, e mai bine sa nu dea.

radautza
Posts: 3
Joined: Mon Mar 02, 2009 5:54 pm

Re: intrebare urgent

Postby radautza » Sun Apr 05, 2009 1:57 pm

MumaPadurii wrote:
Insa daca asta e cu adevarat motivul, mai bine sa nu dea, pentru ca daca ea considera taiatul cadavrelor ATAT de neplacut incat s-o impiedice sa faca meseria dorita, inseamna ca nu e pregatita pentru lucrurile CU ADEVARAT neplacute de care se va lovi mai tarziu.



Bine zici. Povestea cadavrelor este mult mai linsitita decat cea care se intampla in fiecare zi in spital.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby marmotul » Sun Apr 05, 2009 3:53 pm

ha ha, si eu imi aduc aminte cu placere cind ma punea profu sa aduc cite o mina sau un picior de la subsol... imi dadea cheia si zicea.. adu piciorul ala, ca la ala se vede mai bine nervul x...
totusi ce se intimpla acum prin spital e muult mai ingretasor si mai morbid decit cu bucatile alea de mumie care aratau vag a om
qpepsi.gif

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby cosmina-gabriela » Sun Apr 05, 2009 5:04 pm

e cam deficit de cadavre pe la umf,asa ca dati inainte cu tupeu


mie asta mi s-a partea draguta a lp-ului de anato.
si tin minte ca se zvonea ca pe aia de la mg ii lasa mai putin sa disece decat pe cei de la stoma..
:P

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby Chingachgook » Sun Apr 05, 2009 6:30 pm

nu, ed fapt aia de al mg se uitau la aia de la stoma care disecau.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby marmotul » Sun Apr 05, 2009 7:23 pm

kooksee wrote:nu, ed fapt aia de al mg se uitau la aia de la stoma care disecau.

de fapt aia de la farmacie le povesteau celor de la mg ce au vazut peste umarul farmacistior la disectie. bineinteles , asta daca cei de la farmacie erau asa de generosi si ii lasau pe cei de la stoma sa vina la lp-urile lor.
eu am mai auzit ca cei de la stoma aveau prostul obicei sa fure dintii cadavrelor
qpepsi.gif

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby b3 » Sun Apr 05, 2009 7:26 pm

Nu mai ziceti din casa, ca ne iau jurnalistii la ochi si ne trezim la Stirile Pro tv ca "amarata" aia cu blogu' si poza din sala de anatomie care a devenit brusc modelul pentru lipsa de omenie a studentilor medicinisti si medicilor.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby Calico » Sun Apr 05, 2009 8:29 pm

Am cautat un pic pe google despre tipa cu blogul despre care vorbeste b3 si uite ce-am gasit intamplator. Un "reportaj" facut de niste ziaristi de la "Buna ziua Iasi", numit "Cadavrul din sala 5"

Vinerea trecuta, ora 10.00, Sala 5 de curs din Institutul de Anatomie de la Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) Gr. T. Popa. Usa larg deschisa, nici picior de student sau cadru didactic. Intram in sala si privirea ramane tintita asupra unui cadavru lasat vraiste pe o masa, undeva langa fereastra din spate, larg deschisa. Pe langa cadavru, sute de manusi chirurgicale folosite, halate aruncate la intamplare, seringi, ace, recipiente de alcool sanitar. Linistea din sala era intrerupta din cand in cand de picaturile de lichid care se scurgeau din cadavrul unei batrane, infasurat pe alocuri cu niste halate albe inmuiate in formol, dupa mirosul intepator. Trecatorii priveau ingroziti la imaginile de groaza care se vedeau pe fereastra larg deschisa a salii de curs, oferite gratuit de cadrele didactice. Cateva muste dadeau tarcoale cadavrului, dar inca nu indrazneau sa se apropie.

Daca va intereseaza si restul articolului: http://www.bzi.ro/Cadavrul-din-sala-5-A3307.html
Apropo, ce tip de muste trag la formol?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby Chingachgook » Sun Apr 05, 2009 9:25 pm

alea betive
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby b3 » Sun Apr 05, 2009 10:24 pm

Un alt articol: http://myusmf.clan.su/news/2008-01-25-213

"Dacă este acceptat pentru procesul de studii, trupul neînsufleţit este îmbălsămat şi păstrat într-un vas de formol timp de un an, în care rudele ar mai putea să-l găsească."

Ce formulare nefericita. :?

Eu una n-am inteles niciodata obsesia cu oasele si craniile din anul 1, adica luatul lor acasa si comertul. Imi ajungea sa le vad la lp, daca as fi o avut o anume fascinatie sa stiu fiecare milimetru as fi stat "dupa ore" sa le mai studiez, dar sa le iau acasa ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby Calico » Mon Apr 06, 2009 3:05 pm

Pai teoria se invata mai usor daca te si uiti pe un os cand citesti. Si in general toti invatam acasa.
Dar te poti descurca foarte bine si fara ele, cu putina imaginatie si un atlas.

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby Cron0s » Mon Apr 06, 2009 6:27 pm

MumaPadurii wrote:Apropo, ce tip de muste trag la formol?


alea ziariste aparent.
Cat desper halate,seringi si manusi aruncate, lol

User avatar
AnneMona
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Mar 15, 2009 11:11 pm
Location: Pitesti
Contact:

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby AnneMona » Mon Apr 06, 2009 7:37 pm

Wow! Pentru voi e acum o banalitate ce povestiti, dar pe mine, de exemplu, ma cam ingrozeste gandul de cadavre desfacute. Nu ma refer la oamenii care au decedat, dar la cei facuti "bucatele"... Mi se pare groaznic sa vad un om intreg, si apoi desfacut :( Probabil daca voi ajunge la medicina, am sa privesc lucrurile altfel. Adevarul e ca pana nu am tot invatat la sistemul nervos despre creier, mi se parea sinistru sa ma uit la unul in poza. Dupa ce am invatat din ce e compus si am descoperit ca pot sa vad una-alta si sa stiu ce sunt si cum se numesc, a devenit o curiozitate. Oricum, cred ca o sa fac parte din putinii care lesina :oops:

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby marmotul » Mon Apr 06, 2009 8:24 pm

AnneMona wrote:Wow! Pentru voi e acum o banalitate ce povestiti, dar pe mine, de exemplu, ma cam ingrozeste gandul de cadavre desfacute. Nu ma refer la oamenii care au decedat, dar la cei facuti "bucatele"... Mi se pare groaznic sa vad un om intreg, si apoi desfacut :( Probabil daca voi ajunge la medicina, am sa privesc lucrurile altfel. Adevarul e ca pana nu am tot invatat la sistemul nervos despre creier, mi se parea sinistru sa ma uit la unul in poza. Dupa ce am invatat din ce e compus si am descoperit ca pot sa vad una-alta si sa stiu ce sunt si cum se numesc, a devenit o curiozitate. Oricum, cred ca o sa fac parte din putinii care lesina :oops:

stai linistita, cu toti aveam emotii de genul la inceput. o sa ai sprijinul colegilor, caci si ei vor fi ca tine, veti face impreuna haz de necaz. cu mult umor treci peste multe
qpepsi.gif

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby Calico » Mon Apr 06, 2009 10:00 pm

AnneMona wrote:Oricum, cred ca o sa fac parte din putinii care lesina

Nu lesina nimeni, stai linistita.
O sa te usture ochii prea tare de la formol, ca sa te mai gandesti la aspectele scarboase ale chestiunii.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby b3 » Tue Apr 07, 2009 1:05 am

Si o sa ai exact aceeasi reactie cum ai avut cu creierul. Pe masura ce incepi sa inveti teoria o sa te fascineze sa studiezi cadavrul. Si cand o sa te uiti la un torace desfacut nu o sa te mai gandesti "bleah, un torace desfacut" ci "hmm, uite inima, uite aorta, uite traheea, ia sa trag de ea sa vad esofagul", chestii d-astea :) Devine totul mult mai detaliat.

Eu am avut o retinere in anul 6 la medicina legala, totusi cadavrul recent e altceva decat cel de la anatomie. Dar a trecut si asta, a venit repede fascinatia gen CSI:Miami, de ce a murit, cum a murit?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby danhia » Tue Apr 07, 2009 9:19 am

Io zic ca e mai traumatizant sa vezi o nastere, de ex.
Red Apple

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby marmotul » Tue Apr 07, 2009 9:35 am

danhia wrote:Io zic ca e mai traumatizant sa vezi o nastere, de ex.

sunt de acord :green: :green: :green:
qpepsi.gif

User avatar
AnneMona
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Mar 15, 2009 11:11 pm
Location: Pitesti
Contact:

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby AnneMona » Tue Apr 07, 2009 12:03 pm

danhia wrote:Io zic ca e mai traumatizant sa vezi o nastere, de ex.

?????????? Daaaaa???????????? In ce an se face ginecologia? cred ca trebuie sa fac un copil pana sa vad cum se naste... ca dupa aceea poate imi e prea frica :?
Asa rau e?? Prietenele mele care au nascut ziceau ca nu e chiar asa de rau pe cum pare....

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby Calico » Tue Apr 07, 2009 12:04 pm

Pentru ca ele nu s-au uitat sa vada cum iese placenta.

User avatar
AnneMona
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Mar 15, 2009 11:11 pm
Location: Pitesti
Contact:

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby AnneMona » Tue Apr 07, 2009 12:07 pm

b3 wrote:Si o sa ai exact aceeasi reactie cum ai avut cu creierul. Pe masura ce incepi sa inveti teoria o sa te fascineze sa studiezi cadavrul. Si cand o sa te uiti la un torace desfacut nu o sa te mai gandesti "bleah, un torace desfacut" ci "hmm, uite inima, uite aorta, uite traheea, ia sa trag de ea sa vad esofagul", chestii d-astea :) Devine totul mult mai detaliat.

Eu am avut o retinere in anul 6 la medicina legala, totusi cadavrul recent e altceva decat cel de la anatomie. Dar a trecut si asta, a venit repede fascinatia gen CSI:Miami, de ce a murit, cum a murit?

Mda... posibil.. sper! oricum, povestea cineva mai sus ca a fost trimis sa ia nu-stiu-ce picior de la subsol... oooo.... deja imi imaginam..... cred ca daca o sa ma trimita pe mine, o sa lesin pe drum de frica, si o sa trebuiasca sa trimita pe cineva, si dupa mine, si dupa picior!!! :lol: Dar sper sa nu ma trimita, ca sunt fata :P (cateodata sper sa functioneze chestia asta :P )

User avatar
AnneMona
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Mar 15, 2009 11:11 pm
Location: Pitesti
Contact:

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby AnneMona » Tue Apr 07, 2009 12:09 pm

MumaPadurii wrote:Pentru ca ele nu s-au uitat sa vada cum iese placenta.

Placenta e scarboasa??

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby Calico » Tue Apr 07, 2009 12:11 pm

Mie mi se pare destul de scarboasa, da. Unii o mananca, dar... gusturile nu se discuta.

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby marmotul » Tue Apr 07, 2009 2:18 pm

AnneMona wrote:Mda... posibil.. sper! oricum, povestea cineva mai sus ca a fost trimis sa ia nu-stiu-ce picior de la subsol... oooo.... deja imi imaginam..... cred ca daca o sa ma trimita pe mine, o sa lesin pe drum de frica, si o sa trebuiasca sa trimita pe cineva, si dupa mine, si dupa picior!!! :lol: Dar sper sa nu ma trimita, ca sunt fata :P (cateodata sper sa functioneze chestia asta :P )

nu te trimite nimeni, stai linistita. ce ti-am povestit eu era, asa ca fapt divers. eram singurul baiat din grupa si asistenta noastra de grupa avea 1,50 m si vreo 5 kile cu tot cu papuci. asa ca, iti dai seama, decit sa stam 3 ore pina venea nenea de serviciu sa aduca piesele preferam sa ma duc eu.
daca nu vrei sa te atingi de cadavru nu te atingi si gata. inveti din carti si la examen speri sa ai nororc :) la tras subiect bun.
acum gata, va ajunge. puneti mina si invatati si nu va mai ginditi la prostii
qpepsi.gif

User avatar
AnneMona
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Mar 15, 2009 11:11 pm
Location: Pitesti
Contact:

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby AnneMona » Tue Apr 07, 2009 3:41 pm

Ei, glumeam! Sti cum e cu imaginatia omului!
De invatat, ma chinui si eu printre picaturi, seara, dupa ce vin de la servici.
Oricum, sunt sigura ca omul se obisnuieste aproape cu toate, si le voi considera "materiale didactice"

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

temp2

Postby swiss » Tue Apr 07, 2009 4:29 pm

b3 wrote:Si o sa ai exact aceeasi reactie cum ai avut cu creierul.

Mda...si eu ma jucam in galeata cu organe, sa caut o "felie" (sectiune) de creier , si cum manusile erau prea mici, si galeata prea adanca, ma trageam cu mana opusa de manusa sa pot "cauta" cat mai bine prin sangele formolizat, ca nu vedeam mai nimic, colegilor le fiind "sila" dar totusi stand roata in jurul meu, si la un moment dat am prins ceva moale asa, il scot din galeata cam la 20-30 de cm, si cand am vazut ce era, am ramas incremenit...era prima data cand atinsesem un avorton...si-l prinsesem chiar de cap...si-l tineam bine :)
Atunci a fost si prima data cand am vazut pe cineva ca lesina(era un coleg spre uimirea noastra), iar o colega a tipat, iar eu i-am dat drumul "piesei" inapoi in galeata, stropindu-i pe toti din jurul meu cu ceva rosu inchis, ce nu s-a mai luat nici la a n-a spalare cu inalbitor... toata povestirea a durat 10-20 de secunde...
Bineinteles, ca apoi ne-am uitat toti in "cutiuta cu surprize", dar initial, a fost lucrul care m-a socat cel mai mult pe mine la orele de anatomie.
Inca mai imi amintesc senzatia aia, de a prinde ceva moale...si gelatinos...
Dar per total, a fost fain.

darko19
Posts: 3
Joined: Tue Apr 07, 2009 5:31 pm

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby darko19 » Tue Apr 07, 2009 5:51 pm

Nu stiu cum e la voi in Bucuresti, dar la noi exista cadavru in fiecare sala de anatomie (5-6 sali).
Pentru cel care a initiat topicul. La examenul practic, cel putin, va fi obligatoriu sa atingi cadavrul, chiar din semestrul I. E imposibil sa arati unde se afla un muschi sau un nerv fara sa pui mana, mai ales daca nu sunt la suprafata. Asa am dat examenul practic - I-a parte din osteologie, sa prezint o fata/parte specifica a unui os si sa spui insertiile musculare si a 2-a parte consta din recunoasterea pe cadavru.

In rest, ca sa stii din timp, se fac 6 ore/saptamana de anato - cadavrul va fi in sala de LP permanent pe parcursul celor 6 ore, desfacut sau nu, in functie de momentul in care se afla lectia - predare sau practica.
Plus ca aproape saptamanal se analizeaza cadavrul, ne uitam la el, cautam nervi, vene, artere, se lucreaza destul de mult pe el. In semestrul II se intra in cutia toracica pentru a se vedea organele interne, cum sunt asezate ... acum sunt in semestrul II si pot spune ca cel putin 2 ore/saptamana se lucreaza pe cadavru. Asta tine si de asistentii pe care ii vei nimeri, cred.



Referitor la acel eveniment de la UMF. Sala de LP numarul 5 se afla situata la etajul 2, nu stiu cum ar fi vizibila din exterior, banuiesc ca e un articol facut la "misto".

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby b3 » Tue Apr 07, 2009 9:05 pm

^ Sau a fost asa ametit(a) jurnalistul(a) la vederea "grozaviilor" de la medicina incat nu si-a mai dat seama ca e la etajul 2 si a fabulat despre partea cu cum vad tracatorii cadavrul... Sau a gresit numarul salii :D Ma rog, la bancuri si povesti macabre de speriat prietenii ne-medicinisti ne pricepm toti, au vrut si ei sa vanda ziare cu aceleasi povesti.

La Bucuresti sunt 4 sali de anatomie si sunt 1-4 cadavre in fiecare.

Cat despre nasteri exista video pe net, americanii le fac pe toate. Cu grija doar sa nu intrati pe siteuri porno :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: intrebare urgent

Postby vazi » Wed Apr 08, 2009 1:17 am

MumaPadurii wrote:
b3 wrote:Practica insemana ca profu'/doctoru' taie si tu te uiti.

Ba nu, te lasa sa umbli si tu.

... dap te lasa sa umbli leanca ?
pq pas?

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby vazi » Wed Apr 08, 2009 1:21 am

AnneMona wrote:
MumaPadurii wrote:Pentru ca ele nu s-au uitat sa vada cum iese placenta.

Placenta e scarboasa??

:peace:
si rece si calda tot a meduza giganta si putreda arata ... si pute.
pq pas?

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby danhia » Wed Apr 08, 2009 9:55 am

Eu tot cred ca nasterea e in unul dintre evenimentele cele mai primitive.
Ma refer la cea normala , nu la CS. Se ia una bucata pacienta, se pune pe masa ginecologica, se pune o galeata sub,(!!!) si urmeaza contractiile.Totul se dilata, toate se deschid, etc. privita de aproape, tb sa recunosc ca nu am vazut altceva mai ingozitor.
Nu aduc in discutie durerile, alea sunt altceva.
Sincer, uneori ma intreb de ce e nevoie de doctori, ca doar evenimentul in cauza s-a tot intamplat de mii se ani si iata-ne aici.
Da, da stiu, sunt si nasteri complicate, etc...
Red Apple

User avatar
AnneMona
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Mar 15, 2009 11:11 pm
Location: Pitesti
Contact:

Re: Practica pe cadavru la medicina

Postby AnneMona » Wed Apr 08, 2009 10:22 am

danhia wrote:Eu tot cred ca nasterea e in unul dintre evenimentele cele mai primitive.
Ma refer la cea normala , nu la CS. Se ia una bucata pacienta, se pune pe masa ginecologica, se pune o galeata sub,(!!!) si urmeaza contractiile.Totul se dilata, toate se deschid, etc. privita de aproape, tb sa recunosc ca nu am vazut altceva mai ingozitor.
Nu aduc in discutie durerile, alea sunt altceva.
Sincer, uneori ma intreb de ce e nevoie de doctori, ca doar evenimentul in cauza s-a tot intamplat de mii se ani si iata-ne aici.
Da, da stiu, sunt si nasteri complicate, etc...

Nasol... din cauza asta sper sa fac un copil pana fac ginecologie... Probabilca apoi as alege fara indoiala cezaraiana :(


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests