razboi copiatului cu handsfree-ul !

care ne mananca zilele
antihandsfree
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Mar 15, 2009 7:52 pm

razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby antihandsfree » Sun Mar 15, 2009 8:07 pm

am ales aceasta metoda pentru ca se pare ca orice sesizare si protest impotriva celor care folosesc aceasta metoda nu sunt luate in seama, se apropie sesiunea de vara si bacalaureatul si speculantii de microcasti mai ales din camine castiga sume exorbitante asigurand obiectul fraudei pentru studentii din toate faculatile. Consideram ca sistemele de bruiasj GSM achizitionate de faculati constituie o rezolvare partiala. Aplexze la aceasta cale pentru a intocmi o lista completa cu studentii si producatorii de astfel de sisteme cu microvibratii pe timpan , lista car eimpreuna cu o documentatie completa va fi trimiasa catre organele in masura sa ia atitudine- minister,politie,parlament, inspectorate scolare.
Protestul are ca obiectiv o actiune impotriva producatorilor fraudulosi de sisteme de copiat si introducerea copiatului la examene in categoria infractiunilor

==daca avetzi informatii legate de producatori si modul de contactat trimitet-ti un mail la antihandsfree@yahoo.com

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Chingachgook » Sun Mar 15, 2009 8:13 pm

pai la primul examen ridica-te in picioare si spune-i profesorului ca te consideri dezavantajat ca vasilica din ultima banca copiaza cu hadsfree-ul.


pe de alta parte in afara de faptul ca e imoral, nu vad asa mare problema.
ma indoiesc ca poate copia cineva cu atata coerenta cu handsfree-ul incat sa ia bursa.
si cel mai important examen medical din orizontul vostru e rezi. unde nu se poate copia
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

antihandsfree
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Mar 15, 2009 7:52 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby antihandsfree » Sun Mar 15, 2009 8:24 pm

in primul rand aici nu vorbim de o chestie de moralitate, vorbim de o infractiune, se numeste evaziune fiscala si e savarsita masiv de cei care se ocupa cu asa ceva .. veniturile intr-o sesiune pot sa depaseasca 3000 euro pentru un producator, aici nu vorbim de bursa, vorbim de ocuparea locurilor bugetate de niste fraudatori si condamnarea unui student care invata dar nu cu rezultate stralucite si care eventual si lucreaza ca sa isi plateasca studiile sa ajunga la taxa, mie nu mi se pare normal

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Chingachgook » Sun Mar 15, 2009 8:32 pm

aa, nu intelesesem din prima
da, asa ai dreptate.
ia zi, dupa ce ii termin pe marii evazionisti din industri ahandfreeurilor treci si la droguri?
dar de evazionistii de la xerox din U5 ce zici?
sau aia de la chioscul de la parter din C? sunt sigur ca nici arabul de la Blida nu da chitante.


parerea mea sincera e ca vinzi si tu handsfree-uri si vrei sa mai scapi de concurenta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

antihandsfree
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Mar 15, 2009 7:52 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby antihandsfree » Sun Mar 15, 2009 8:38 pm

kooksee wrote:aa, nu intelesesem din prima
da, asa ai dreptate.
ia zi, dupa ce ii termin pe marii evazionisti din industri ahandfreeurilor treci si la droguri?
dar de evazionistii de la xerox din U5 ce zici?
sau aia de la chioscul de la parter din C? sunt sigur ca nici arabul de la Blida nu da chitante.


parerea mea sincera e ca vinzi si tu handsfree-uri si vrei sa mai scapi de concurenta.


daca as vinde asa ceva nu mi-as trimite politia pe cap..nu crezi? drogurile sunt ilegale.. cu salvia si alte scapari akle legii nu mai merge mult

antihandsfree
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Mar 15, 2009 7:52 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby antihandsfree » Mon Mar 16, 2009 12:15 am

probabil peste cateva luni cand ai sa vezi la stiri studenti din regie din Bucuresti din Tudor din iasi din Observator cluj saltati de politie si cu handsfree-=urile confiscate o sa intelegi ca e cat se poate de serios..si inca ceva .. pe la alte faculati sunt deja ff multi care semneaza pentru masuri penale impotriva speculantilor si pentru exmatricularea hotilor de examene.. si inca ceva..nu ma intereseaza de unde se pot procura decat pentru a intocmi lista..oricum e plin netul..e o marfa care satureaza piata nu o pasarere rara in zilele noastre sa ma chinui sa o gasesc...intra pe site-uri de anunturi si ai sa vezi ca nu trebuie sa apelez la un forum pentru a-mi gasi pentru mine asa ceva.. oricum nu am nevoie..stai linistit.

vazi
senior
senior
Posts: 437
Joined: Sat Nov 22, 2008 7:47 pm
Location: Bucuresti (atm)

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby vazi » Mon Mar 16, 2009 2:50 am

on topic:
stiu ca exista... multi ce practica sportu. cei buni nici dupa absolvire nu zic.. asa ca parea mea ii ca este cam moarta din fasa initiativa ta - mai ales ca ii sperii cu politia. mai degraba le-ai dat idei la mai multi. si aia o sa vand asa si mai bine. ... deci pune burtul pe carte si exista re-re-re....sau mariri de nota- dupa caz.
de microvibratii pe timpan nici nu am auzit.
ii clar ca se poate dela blue t incoace orice. iar ca la rezi nu se poate copia...io am dubii- apropos de tehnica si cu cate chestii intra unii acolo in sala : de la papica la celular... numai camere nu am vazut dar probabil unul si -a comemorat evenimetul si asa.
pq pas?

antihandsfree
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Mar 15, 2009 7:52 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby antihandsfree » Mon Mar 16, 2009 9:37 am

probabil ca unii nu ati auzit dar deja este un fenomen de masa.. nimeni nu se bate cu pumnul in piept ca merge la examen cu magnetii pe timpan, atata timp cat stiu caz concret care a vandut intr-un centru universitar cam 150 dispozitive in sesiunea de iarna la 80 lei bucata si se pregatesc sa dea o lovitura si mai mare inaintrea bac-ului si atata timp cat faculatile cumpara sisteme de bruiaj GSM nu cred ca putem vorbi de ceva folosit ocazional de cativa studenti, si referitor la masuri..imagineaza-ti cum ar fi fost sa fie legala vanzarea drogurilor si ilegal consumul lor..crezi ca ar mai fi putut face cineva ceva in asa o situatie? de ce sa cautzi hotii de examene intre mii de studenti cand poti sa anihilezi cele cateva zeci de producatori din fiecare centru universitar, atata timp cat politia ia masuri impotriva unui bisnitzar care cumpara din piata Europa 30 perechi de blugi si ii vinde la el in orash la negru ca sa isi castige existenta ca a fost dat afara din servici de ce vi se pare asa absurd sa se ia masuri impotriva traficului de handsfree-uri din camine mai ales ca unii sfideaza bunul simt si profita de lipsa de legi si pun anuturile in holul faculatilor cu titlul "handsfree nedetectabil pentru copiat la examene"

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Virgin.Black » Mon Mar 16, 2009 6:38 pm

Eu as fi de acord cu un razboi copiatului in general, indiferent prin ce metoda...
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby dr_dr » Mon Mar 16, 2009 11:14 pm

pe voi ce va deranjeaza mai mult ? faptul ca ei copiaza sau ca iau note mai mari ca voi?

studentii copiaza de cand exista facultatea tot timpul au inventat metode ingenioase... hat35.gif
acum ca au aflat si profii de handsfree o sa inventeze altele ... :)
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Virgin.Black » Tue Mar 17, 2009 8:39 am

dr_dr wrote:pe voi ce va deranjeaza mai mult ? faptul ca ei copiaza sau ca iau note mai mari ca voi?

studentii copiaza de cand exista facultatea tot timpul au inventat metode ingenioase... hat35.gif
acum ca au aflat si profii de handsfree o sa inventeze altele ... :)

faptul ca nu au rusine si asta spune tot
numai la noi copiaza, in alte tari, atat studentii cat si elevii au mai mult bun-simt si copiatul nu e tolerat
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby dr_dr » Tue Mar 17, 2009 10:28 am

Virgin.Black wrote:
dr_dr wrote:pe voi ce va deranjeaza mai mult ? faptul ca ei copiaza sau ca iau note mai mari ca voi?

studentii copiaza de cand exista facultatea tot timpul au inventat metode ingenioase... hat35.gif
acum ca au aflat si profii de handsfree o sa inventeze altele ... :)

faptul ca nu au rusine si asta spune tot
numai la noi copiaza, in alte tari, atat studentii cat si elevii au mai mult bun-simt si copiatul nu e tolerat



:shock:

hai mai ma lasi
nici in romania copiatul nu e tolerat
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby swiss » Tue Mar 17, 2009 1:27 pm

Virgin.Black wrote:faptul ca nu au rusine si asta spune tot
numai la noi copiaza, in alte tari, atat studentii cat si elevii au mai mult bun-simt si copiatul nu e tolerat


Este chiar o infractiune...dar cum in Romania....(aici nu mai comentez,ca iara imi sar userii mai batrani in cap cu discutii interminabile despre mentalitate...)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Calico » Tue Mar 17, 2009 1:51 pm

Virgin.Black wrote:faptul ca nu au rusine si asta spune tot
numai la noi copiaza, in alte tari, atat studentii cat si elevii au mai mult bun-simt si copiatul nu e tolerat

Pai da, dar in alte tari copilul e educat de mic ca "cheating is wrong", la noi smecherii care "reusesc in viata" sunt exemple de admirat.

In plus, daca profesorii te prind ca ai copiat, in alte tari riscul nu e sa pici examenul, ci exmatricularea. Cred ca principalii vinovati in aceasta ecuatie sunt profesorii, nu elevii.
Cand am dat eu BAC-ul la logica, profesoara care ne supraveghea a scos cartea si a inceput sa ne citeasca din ea. Cealalta profesoara era pe hol, "tinea de sase". La proba de fizica s-a putut copia in prostie.
La licenta la medicina... nu mai deschid subiectul.

Deci oare poti sa compari un copil crescut in USA cu un copil crescut in Romania din punctul asta de vedere? Conteaza mult si mediul in care ai fost educat, in afara de gradul propriu de nesimtire.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Chingachgook » Tue Mar 17, 2009 9:51 pm

holliday wrote:
Virgin.Black wrote:faptul ca nu au rusine si asta spune tot
numai la noi copiaza, in alte tari, atat studentii cat si elevii au mai mult bun-simt si copiatul nu e tolerat


Este chiar o infractiune...dar cum in Romania....(aici nu mai comentez,ca iara imi sar userii mai batrani in cap cu discutii interminabile despre mentalitate...)


da, infractiune.

acolo in elvetia daca esti prins copiind la extemporal iei bulau?


holidei tu in viata ta nu ai copiat la nici un examen?
parca erau pe aici niste posturi despre ipocrizie. le caut?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby b3 » Tue Mar 17, 2009 9:51 pm

Nu poti sa compari, dar se pot schimba oamenii, se poate opri tampenia asta in care mai toti ne complacem. Eu am convingerea ferma ca acum, daca dai afara intreaga populatie a unui orasel din orice tara civilizata si aduci romani in loc, explicandu-le regulile locului si aratandu-le filme ( :D ) cu oamenii care locuiau inainte acolo, nu o sa-i civilizezi pe romani ci o sa transformi oraselul ala intr-un colt de Romania. :(

dr_dr: Stiu un caz de la o facultate din US in care studentul a fost exmatriculat un an pentru ca a avut un eseu facut in stilul romanesc de facut "referate". Au un sistem prin care descopera pasajele copiate din carti si l-au prins. Si am mai auzit (2nd hand info) ca in Anglia la facultate nu se copiaza la examene, exact asta cu "cheating is wrong" e mentalitatea.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Virgin.Black
junior
junior
Posts: 79
Joined: Sun Sep 14, 2008 10:09 am
Contact:

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Virgin.Black » Tue Mar 17, 2009 9:55 pm

na exact... asta e mentalitatea la noi. Mi se pare deplasata intrebarea cu ce anume ma deranjeaza. N-ar trebui sa copie si gata.
You know, we're living in a SOCIETY!!!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Chingachgook » Tue Mar 17, 2009 9:57 pm

Virgin.Black wrote: N-ar trebui sa copie si gata.


dar gramatica ar trebui sa invete?

nici eu nu sunt de acord neaparat cu copiatul dar topicul era despre altceva
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42779
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Calico » Tue Mar 17, 2009 11:05 pm

Da, era despre altceva. Nu poti sa faci "razboi copiatului cu handsfree-ul" decat din momentul cand il prinzi pe student cu handsfree-ul la examen.
La fel cum nu poti "sa faci razboi" celor de la xerox-ul din regie pentru ca micsoreaza cursurile. Poate omul vrea sa faca economie de spatiu, nu sa copieze.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby swiss » Wed Mar 18, 2009 3:58 am

In Cluj la UMF stiu sigur ca erau dotati cu sisteme de supraveghere video si de bruiat sau detectat convorbiri telefonice pe o raza de cativa metri...la catedrele mai "bogate"...
Iar la catedrele unde erau fonduri mai putine, venea proful cu radioul printre banci...

MumaPadurii wrote:Cand am dat eu BAC-ul la logica, profesoara care ne supraveghea a scos cartea si a inceput sa ne citeasca din ea. Cealalta profesoara era pe hol, "tinea de sase". La proba de fizica s-a putut copia in prostie.
La licenta la medicina... nu mai deschid subiectul.
.

Nu-l deschide...am auzit si eu multe de Bucuresti.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Chingachgook » Wed Mar 18, 2009 11:25 am

si eu am auzit dar la nivel de barfa ca era un intreg compartiment de bruiaj la umf in pivnita, alcauit din 3 tehnicieni japonezi electronisti.

holidei parca ai fi terminat arhitectura ca melania.

stii la fel de bine ca si mine ca o gramada de examene in anii mai mari se dadeau prin spitale si aia fie aveau, fie nu aveau chef de noi. la multe din ele nici nu statea proful tot examenul. ori vrei sa zici ca in timpul cat nu era in sla cu noi el statea cu ochii in monitoarele camerelor de supraveghere, care nu-i asa, erau raspandite in toate spitalele.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby dr_dr » Wed Mar 18, 2009 12:38 pm

b3 wrote:dr_dr: Stiu un caz de la o facultate din US in care studentul a fost exmatriculat un an pentru ca a avut un eseu facut in stilul romanesc de facut "referate". Au un sistem prin care descopera pasajele copiate din carti si l-au prins. Si am mai auzit (2nd hand info) ca in Anglia la facultate nu se copiaza la examene, exact asta cu "cheating is wrong" e mentalitatea.


pe mine nu ma impresioneaza un caz... :roll:
am fost 2 ani in US stiu cu ce sa mananca....asa ca nu-i mai pupati atat in fund ca nici acolo nu umbla cainii cu covrigi in coada( defapt nici caini nu au decat din aia plimbati in carucior ca si copiii mici :shock: :shock: :shock: )

si sa nu comparam o faculatate privata din US cu una de stat din romania ca nu are sens... :roll:

pe vremuri studentii dadeau o gramada de bani pe minute... acu dau pe dispozitive ca minute au cu caru.. :lol: :lol: :lol: am aflat ca se invarte in jur la 10 milioane

si cum zicea si @padurii profesorii care accepta sunt vinovati...

nu sunt deacord cu copiatul dar nici ipocrit nu sunt...
DA AM COPIAT LA IGIENA IN ANUL IV cine draq poate invata asa ceva.. :roll:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

ana blandiana
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Sun Mar 15, 2009 11:39 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby ana blandiana » Wed Mar 18, 2009 3:55 pm

dr_dr wrote:DA AM COPIAT LA IGIENA IN ANUL IV cine draq poate invata asa ceva.. :roll:


m-ai induiosat.

si ai avut 10 in toata facultatea, mai putin un 8 la cardio?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby b3 » Wed Mar 18, 2009 5:36 pm

dr_dr wrote:pe mine nu ma impresioneaza un caz... :roll:
am fost 2 ani in US stiu cu ce sa mananca....asa ca nu-i mai pupati atat in fund ca nici acolo nu umbla cainii cu covrigi in coada( defapt nici caini nu au decat din aia plimbati in carucior ca si copiii mici :shock: :shock: :shock: )


Acu' ma scuzi ca n-am 700 de cunostinte raspandite prin toate facultatile din US, de stat si private, mari si mici, ca sa pot sa-ti zic rezultatele unui studiu relevant statistic :roll: Ideea era ca e o chestie care chiar s-a intamplat, nu o barfa, nu din auzite. Daca tu in aia 2 ani ai vazut altceva, in mai multe locuri, vorbind cu mai multi oameni, din zone diferite, ok, m-am inselat eu ca la ei e "altfel". Daca aia doi ani i-ai petrecut intr-un orasel uitat de lume populat de imigranti din Balcani cred ca esti ipocrit.


Tot aud lume din Banat zicand "copie" si "salar", incep sa cred ca e regionalism si nu ca nu stiu gramatica.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby dr_dr » Wed Mar 18, 2009 5:56 pm

ana blandiana wrote:
dr_dr wrote:DA AM COPIAT LA IGIENA IN ANUL IV cine draq poate invata asa ceva.. :roll:


m-ai induiosat.

si ai avut 10 in toata facultatea, mai putin un 8 la cardio?


un raspuns demn de ana blandiana...
nu,am avut 9 la cardio..
si nu am avut bursa niciodata
multumit?
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby marmotul » Thu Mar 19, 2009 8:51 pm

am avut si eu colegi ce copiau la examene cu hands-ul, si ma cam ofticam cind luat note de alea olimpice.. dar ce am mai ris cind au dat rezi 2-3 ani la rind si mai mult de 450 de pct nu faceau:)).
sfat: lasati-i sa copie, tot voi care invatati veti fi mai cistigati. la rezi chiar nu conteaza notele din facultate, ci doar exercitiul de a invata
qpepsi.gif

User avatar
Raluuuuu
junior
junior
Posts: 31
Joined: Thu Jul 24, 2008 8:05 am

Re: razboi copiatului cu handsfree-ul !

Postby Raluuuuu » Sat Jul 18, 2009 2:33 am

A testat si eu o casca de-aia si fasaia (de fapt fashaia) m-am cam ofuscat dar am luat 8 si nici n-am copiat. In fine....daca il ajuta cu ceva pe antihandsfree nu stiu de unde l-am luat si am dat 50 de lei. Acum este in gunoiul de pe langa universitate. Poate poate vreo amprenta.../:) Siii..alte detalii...era facut de studenti deci nici o firma. Sper ca am fost de ajutor! :D


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests