neurochirurgie

care ne mananca zilele
drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

neurochirurgie

Postby drabducens » Fri Mar 02, 2007 11:19 pm

Ce parere aveti despre neurochirurgie? De ce se merita sa faci neurochir si de ce nu ati face? Sa si dea fiecare cu parerea din ce a auzit!!! ms ms ms :lol:

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Mar 03, 2007 12:59 am

Se merita. Sa vezi ce viata sociala au neurochirurgii, în toate filmele americane sunt oameni inteligenti, cu simtul umorului, vindeca tot ce opereaza, sunt devreme acasa la nevasta, nevasta e manechin, copilul e extraordinar de destept, iar neurochirurgul are timp de toate, la spital - succesul, acasa familia, concedii, excursii tot ce vrei, desigur salariul fiind de top.

Doar în filmele chinezesti neurochirurgul e o chestie care nu se întâlneste niciodata cu lumina zilei, fara nevasta si fara copii ca n-are timp de ei, cu pacienti care se trezesc sa crape dupa 3 zile de operatie si eforturi, si cu un salar ca la noi.

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Sat Mar 03, 2007 10:40 pm

eu vb serios si ma refeream la realitate nu la filme ...chestii concrete :lol:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sat Mar 03, 2007 11:04 pm

esti anul 1, nu?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sat Mar 03, 2007 11:08 pm

Daca e anul I crezi ca intelege intrebarea ta? :D

User avatar
elddar
senior
senior
Posts: 149
Joined: Tue Aug 22, 2006 1:45 pm
Location: stau in nor si cant la harpa...

Postby elddar » Sat Mar 03, 2007 11:31 pm

lasatzi meeeey omu' in pace, ce dk a intrebat si el ceva.
ca sa fi neurochirurg tre sa indeplinesti o gramada de chestii dupa parerea mea...sa ai indemanare beton, sa n-ai parkinson, sa stii o gramada de lucruri pe neuro shi nu numai shi sa fii extrem de stapan pe tine plus alte chestii pe care probabil le-am uitat eu pe drum...( mai intai te gandesti dk indeplinesti toate astea dupaia vezi dk vrei toate astea shi dupaia vezi dk renteaza)
hmmm probabil e ca la popi......nu poti fi preot dk n-ai chiar nimic in comun cu dzeu ....sau ma rog nu e cel mai bun exemplu; ca shi la popi e ca in showbizu romanesc, dar asta deja e alta poveste
you'll get the point anyway
,,[..]I walk to the horizon
And there I find another[...]"

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Sun Mar 04, 2007 12:16 am

sunt chiar anul 3... si sunt o ea :D de asta intreb ca daca vroiam medicala nu ma mai interesam peste tot

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sun Mar 04, 2007 2:50 am

Daca esti o "ea", poti sa uiti. Direct, simplu si rapid. in schimb exista destule locuri pe pediatrie. :wink:

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Sun Mar 04, 2007 4:43 am

:wink:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Mon Mar 05, 2007 12:07 am

povestea cineva pe forum, tot o "ea", din pacate nu mai tin minte numele sau topicul dar poti da un search dupa "neurochirugie", poate gasesti, ca luase rezi pe neurochirurgie si dupa ceteva luni de facut chestii birocratice, pusa de prof, l-a intrebat la un mom dat daca nu intra si ea in operatie. la care proful i-a raspuns sec ca e femeie, asa ca nu. E foarte parafrazata povestirea, nu-mi mai amintesc exact detaliile, dar cred ca asta era esenta :(

Insa nu lasa asta sa te doboare, prima femeie neurochirurg din lume a fost o romanca, a descoperit ca e prima/singura cand un sultan avea nevoie de neurochirurg pentru una din femeile din harem si cum acolo n-aveau voie sa intre decat femei, inclusiv ca doctor.. :)

Personal, nu cred ca neurochirurgia e pentru femei, de fapt chirurgia in general. Iti trebuie cap foarte limpede si femeile n-au doar serviciu, desi societatea se schimba acum, mai au si treburi casnice, copii etc., ca deh, suntem mai egale decat barbatii acum. Plus PMS, hormoni si alte nebunii necontrolabile. :) Poate e o parere de minte ingusta, vezi ce-ti mai zic si altii.. Pe de alta parte, cam toata lumea ne-a zis si sa nu dam la medicina, nu ? ;)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Mon Mar 05, 2007 6:55 pm

Im de ce daca sunt o ea pot sa uit? am vazut si femei pe neurochirurgie ca doar na avem si noi doua maini cu care sa lucram si un cap cu care sa gandim care i diferenta ? Sau poate e ceva care mi scapa mie...vreau si alte pareri nu doar de genul 'esti femeie nu poti' adica alte motive in afara de asta

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11039
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Mon Mar 05, 2007 7:28 pm

la sfarsiul fiecarui an se facea 3 sapatamani de practica, in bucale nu se mai face? stai si tu p-aco, si vezi cu ochisorii tai, asa-i cel mai bine
Life's not fair, get used to it

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Mon Mar 05, 2007 7:59 pm

drabducens wrote:vreau si alte pareri nu doar de genul 'esti femeie nu poti' adica alte motive in afara de asta


Asta nu e o parere; e o regula!

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Mon Mar 05, 2007 9:06 pm

regula data de cine? De cei cu minti inguste evident nu?

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Mon Mar 05, 2007 9:17 pm

pc7 am fost si mi a placut de aia intreb sa vad ce a mai auzit fiecare...cei mai mari ca presupun ca ei stiu mai multe :wink:

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11039
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Mon Mar 05, 2007 9:36 pm

dc ti-a placut ce mai intrebi?
Life's not fair, get used to it

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Mon Mar 05, 2007 9:39 pm

k sa se asigure k mai e in tendintze
Slowly getting less stupid :)

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 3:20 pm

Pai intreb ca sa mi dau seama cata lume e de acord cu regula asta ca daca esti femeie nu poti ...acu nu o sa schimb mentalitatea oamenilor eu...oricum am vazut si femei dar nush cat de mult opereaza ....si eu intrebam argumente pro si contra pt a alege neurochir ...pana acum am auzit esti femeie nu poti mai astept :wink: poate ceva mai optimist

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 3:24 pm

si ca sa fiu mai exacta ma intereseaza cum decurge o zi a unui dr in spital cand nu are garda ca asta am vazut ... daca exista ceva pe neurochir in sistemul particular chestii deastea

medstud
senior
senior
Posts: 269
Joined: Sat Jan 24, 2004 11:58 pm

Postby medstud » Tue Mar 06, 2007 4:31 pm

vad ca nimeni nu vb despre cat costa un post de neurochirurg sau sansele de a nu ti gasi post dupa rezidentiat ... ciudat...voi pe ce lume traiti?? :shock: :shock:

User avatar
Medex
elder
elder
Posts: 550
Joined: Sun Oct 08, 2006 1:34 pm
Location: S.N.S.P.A.

Postby Medex » Tue Mar 06, 2007 4:42 pm

drabducens wrote:ma intereseaza cum decurge o zi a unui dr in spital cand nu are garda


de ce nu te-ai dus si intr-o zi fara garda?
probabil ca este o zi ca a oricarui medic din orice specialitate-la fel ca ziua de garda doar ca se termina mai devreme :P

cat despre sistemul privat-citeste raspunsul lui medstud...

medicinista
elder
elder
Posts: 1042
Joined: Fri Feb 02, 2007 8:52 pm

Postby medicinista » Tue Mar 06, 2007 6:10 pm

citind acest topic despre drabducens care de fapt e o ea si vrea neurochirurg in anul 3, m-am plictisit, ea, tanara cu forta si speranta, ei , saturati, plictisiti ca o telenovela.

eu nici macar nu stiu ce vreau sa fiu, si ea vrea sa fie neurochirurg, chirurgia nu prea merge pt femei.
I don't mind.
I think so.
I will let you go.

User avatar
ruxandra:I
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Wed Feb 07, 2007 12:36 pm

Postby ruxandra:I » Tue Mar 06, 2007 6:50 pm

voi n'ati vazut'o pe meredith din"grey's anatomy".e femeie! si ce sa vezi?e chirurg. culmea, unul bun.stiu, e doar un film...dar nici realitatea nu'i departe.asa ca, darling, daca vrei e loc destul. :)
toti avem probleme, numai ca ale mele sunt mai importante.

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 8:52 pm

da chiar cat costa un post de NCH? Medstud ai vre o idee?

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Postby anncush » Tue Mar 06, 2007 9:00 pm

ruxandra:I wrote:voi n'ati vazut'o pe meredith din"grey's anatomy".e femeie! si ce sa vezi?e chirurg. culmea, unul bun.stiu, e doar un film...dar nici realitatea nu'i departe.asa ca, darling, daca vrei e loc destul. :)


mai bine abtine-te de la comentarii de genul asta

tu poti sa visezi in continuare dar macar nu-i mai ametii pe altii.
Slowly getting less stupid :)

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 9:02 pm

Si inca ceva diploma e recunoscuta in strainatate ca auzisem ceva ca n ar fi da nu mai stiu daca oriunde sau daca doar in America ... :roll:

User avatar
doareu_mm
senior
senior
Posts: 288
Joined: Mon Jul 24, 2006 12:52 am
Location: Bucuresti

Postby doareu_mm » Tue Mar 06, 2007 9:09 pm

'jde mii de euro. banu jos. Alege macar o specialitate la care sa-ti poti deschide cabinet de banii astia...sfat prietenesc.
Medicina = Stiinta , Arta si Constiinta

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 9:15 pm

dareu_mm presupun ca pe neurochir n ai cum sa ti deschizi cabinet adica cred ca nu renteaza oricat de multi bani ai avea nu? exista asa ceva? si ce daca fac neurochir nu pot sa deschid o clinica cu cateva cabinete pe alte specializari? tre sa fie neaparat pe neurochir? intreb si eu ca habar n am nu dati daca zic vreo prostie da chiar nu stiu :D

medicinista
elder
elder
Posts: 1042
Joined: Fri Feb 02, 2007 8:52 pm

Postby medicinista » Tue Mar 06, 2007 10:03 pm

daca de acum gandesti sa-ti cumperi postul, dar tu vrei sa te faci neurochirurg in ciuda faptului ca esti femeie, vrei sa demonstrezi ca esti mai buna decat un barbat, vrei sa fi buna, dar te gandesti de acum sa cumperi postul, iti zic eu ceva, pune mana si invata ca sa iei pe ne(uro)chirurgie.
I don't mind.

I think so.

I will let you go.

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 10:11 pm

da de acord de invatat invat dar vezi ca se pare ca nu e suficient asa ca ne gandim si la alternative :lol:

medicinista
elder
elder
Posts: 1042
Joined: Fri Feb 02, 2007 8:52 pm

Postby medicinista » Tue Mar 06, 2007 10:13 pm

drabducens wrote:da de acord de invatat invat dar vezi ca se pare ca nu e suficient asa ca ne gandim si la alternative :lol:


aici ai dreptate, dar nu e corect, un medic trebuie sa fie bine pregatit si mai ales in neurochirurgie.
I don't mind.

I think so.

I will let you go.

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 10:31 pm

da asa e si nu numai in nch dar ...traim in romania si asta ne ocupa tot timpul :wink: ...asa ca tre sa luam in considerare toate variantele si sa mergem mai departe :D

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Postby rox » Tue Mar 06, 2007 10:34 pm

drabducens wrote:si ca sa fiu mai exacta ma intereseaza cum decurge o zi a unui dr in spital cand nu are garda ca asta am vazut ... daca exista ceva pe neurochir in sistemul particular chestii deastea

tu in 3 saptamani la neuro ai prins doar garzi? ( asta ca ai zis ca ai fost in practica si ti-a placut).

a, si faptul ca traim in romania nu scuza/justifica incompetenta/lipsa de pregatire.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

medicinista
elder
elder
Posts: 1042
Joined: Fri Feb 02, 2007 8:52 pm

Postby medicinista » Tue Mar 06, 2007 10:35 pm

drabducens wrote:da asa e si nu numai in nch dar ...traim in romania si asta ne ocupa tot timpul :wink: ...asa ca tre sa luam in considerare toate variantele si sa mergem mai departe :D


nu e asa, pt ca e vb de oameni, daca pleci de la gandul asta, nu e in regula, oricum succes in neurochirurgie :o
I don't mind.

I think so.

I will let you go.

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 10:45 pm

in fine se pare ca tre sa ma repet...eu chiar invat si pe asta ma bazez si nu e vina mea ca vine cutarica care habar n are si isi cumpara postul ...si eu ce fac raman o fata foarte desteapta si f bine pregatita dar ...fara post. deci invat dar daca nu e suficient ...asta e ne supunem regulilor

medicinista
elder
elder
Posts: 1042
Joined: Fri Feb 02, 2007 8:52 pm

Postby medicinista » Tue Mar 06, 2007 10:51 pm

da, dar tre sa luptam
I don't mind.

I think so.

I will let you go.

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 10:51 pm

rox n am facut practica la nch am fost doar in garzi ca sa vad cum e si mi a placut ....si aia cu traim in romania si nu justifica lipsa de incompetenta e adevarat dar daca in romania tre sa ti platesti postul ca sa ai unde sa lucrezi ...nu e vina mea! Si de fapt mai am si io o intrebare din toate posturile pe nch care oricum sunt extrem de putine ai sansa sa prinzi unul doar pt ca esti f f f f f extrem de bine pregatit si fara nicio pila zic?

medicinista
elder
elder
Posts: 1042
Joined: Fri Feb 02, 2007 8:52 pm

Postby medicinista » Tue Mar 06, 2007 10:58 pm

drabducens wrote:rox n am facut practica la nch am fost doar in garzi ca sa vad cum e si mi a placut ....si aia cu traim in romania si nu justifica lipsa de incompetenta e adevarat dar daca in romania tre sa ti platesti postul ca sa ai unde sa lucrezi ...nu e vina mea! Si de fapt mai am si io o intrebare din toate posturile pe nch care oricum sunt extrem de putine ai sansa sa prinzi unul doar pt ca esti f f f f f extrem de bine pregatit si fara nicio pila zic?


termina facultatea, ia-ti rezidentiatul si pe urma te interesezi de post, draga mea, asta e sfatul meu, nu tre sa-l iei, dar suntem prea mici pt astfel de lucruri
I don't mind.

I think so.

I will let you go.

drabducens
senior
senior
Posts: 127
Joined: Wed Oct 04, 2006 5:36 pm

Postby drabducens » Tue Mar 06, 2007 11:00 pm

dap ai dreptate da daca tot a venit vorba imi dadeam si io cu parerea :D

medicinista
elder
elder
Posts: 1042
Joined: Fri Feb 02, 2007 8:52 pm

Postby medicinista » Tue Mar 06, 2007 11:02 pm

drabducens wrote:dap ai dreptate da daca tot a venit vorba imi dadeam si io cu parerea :D


nu mai zic nimic, e parerea ta si asat a fost a mea, dar oricum in romania se va schimba sistemul de asta sa fii sigura.
I don't mind.

I think so.

I will let you go.


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests