Ce facultate este buna si de ce?!

care ne mananca zilele

Ce facultate?

Bucuresti
29
51%
Cluj
11
19%
Iasi
2
4%
Targoviste
2
4%
Craiova
1
2%
Constanta
1
2%
Alta din tara
1
2%
SUA
4
7%
Europa
6
11%
 
Total votes: 57

User avatar
filhiol86
junior
junior
Posts: 75
Joined: Sat Sep 02, 2006 8:51 pm
Contact:

Ce facultate este buna si de ce?!

Postby filhiol86 » Sat Feb 10, 2007 12:19 am

Stiu ca important este sa inveti u, dar parca, putin, conteaza si ce profesorii ai, de ce dotari dispune facultatea, ce-ti ofera orasul in ceea ce priveste domeniul medical, etc. So, ce parere aveti. Pe mine ma cam bate gandul sa plec din tara asta.....

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

bucuresti

Postby joaosatan » Sat Feb 10, 2007 6:24 pm

bucuresti si cluj sunt cele mai bune facultati de medicina din tara. iti ofera cele mai mari posibilitati de a face ceva. pot sa existe facultati dotate cu ultima generatie de aparaturi si toate cele, dar daca nu exista un medic sau un profesor care sa iti si explice ceva, tot degeaba.

si cu plecatu din tara. nu isi mai are rostul acu, poate dupa facultate, desi nici atunci nu cred

User avatar
tmt_ro
junior
junior
Posts: 84
Joined: Mon Apr 24, 2006 11:07 pm
Location: Bucharest
Contact:

Postby tmt_ro » Sun Feb 11, 2007 1:04 am

In primul rand, nu cred ca ar fi cinstit sa compari o facultate din Romania cu una din tarile vestice fie ele din Europa sau de peste ocean. Ele pot fi cu mult superioare din punct de vedere al dotarilor dar nu intotdeauna si prin profesori. Despre plecat afara cel mai inteligent ar fi sa astepti pana dupa facultate, pentru ca, in primul rand, acolo nu o sa ai asa de mult contact cu pacientii ca la noi. Succes

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Re: bucuresti

Postby mica23 » Tue Feb 13, 2007 4:23 pm

joaosatan wrote:bucuresti si cluj sunt cele mai bune facultati de medicina din tara. iti ofera cele mai mari posibilitati de a face ceva. pot sa existe facultati dotate cu ultima generatie de aparaturi si toate cele, dar daca nu exista un medic sau un profesor care sa iti si explice ceva, tot degeaba.

si cu plecatu din tara. nu isi mai are rostul acu, poate dupa facultate, desi nici atunci nu cred

De cluj nu zic pt ca nu stiu...dar am vazut cum se face scoala la bucuresti....la spitalul municipal( de urgenta cred)...in timpul stagiilor de chirurgie profii sunt ...undeva..si studentii la cantina/terasa de la ultimul etaj

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Tue Feb 13, 2007 7:50 pm

pai aici problema sunt studentii. vrei sa inveti?? te tii dupa medic. ai carti. citesti acasa. ca doar nu esti ca la scoala sa iti dicteze un ciumpalac totu si tu sa repeti ca un papagal.

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Tue Feb 13, 2007 8:42 pm

da, da, studentu tre sa invete singur... pai dak tre sa invete singur dc naiba mai face fac, dc mai exista profi? si sa nu-mi sariti cu faze d genu 5% inveti in amfiteatru restu acasa k le stiu si eu :P

User avatar
filhiol86
junior
junior
Posts: 75
Joined: Sat Sep 02, 2006 8:51 pm
Contact:

Postby filhiol86 » Tue Feb 13, 2007 11:16 pm

Dar exista facultati, in Romania, unde profu' sa nu-ti ceara spaga? Daca dai de inteles ca ai bani, profu' se gandeste ca nu te vei obosi u prea mult si desigur, nu te-ar deranja sa cotizezi putin.Sau daca nu ai relatii prin spitale nu se uita nimeni la tine, profii te iau putin mai mult peste picior. In afara daca ajungi si nu iei un examen macar poti sa dai vina pe limba, ca-i grea, ca nu ai inteles, dar la noi ce zici?! Stii..... pe la noi se ia examenul cu spaga si nu am facut prea mult practica. Apropo, ce preturi se practica pe la fac din tara la examene?

User avatar
mica23
senior
senior
Posts: 127
Joined: Tue Jan 09, 2007 8:30 pm
Location: hildesheim

Postby mica23 » Wed Feb 14, 2007 8:55 am

mai din proprie exp nu stiu...dar pe la unele obiecte stiu ca la unele serii s-a stat la rand la usa cabinetului profului cu suta...la altele e si 300( pe la med interna).....repet tot ce stiu e din surse neverificate

joaosatan
junior
junior
Posts: 53
Joined: Wed Jul 12, 2006 4:40 pm

Postby joaosatan » Wed Feb 14, 2007 10:46 pm

varzaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.............

sunt spitale si spitale. imi pare rau pentru voi daca ati nimerit la spitale unde nu se ia nimeni de voi si nu va explica nimic. de exemplu, faci semio la pantelimon, freci peretii si dai exam si iei. faci semio la municipal, freci peretii si pici. faci semio la coltea, faci de iti sar capacele, dai exam si nu esti sigur pe tine. deci nu mai zi de spitale si ca nu se face. nu te-ai orientat tu prea bine sau sefu de serie.

inca o chestie, eu nu am fost la cursuri aproape deloc in 4 ani de zile si nu am avut probleme. conteaza sa te intereseze pe tine ce o sa faci, nu pe un prof aburit de alte probleme.

spagareala e cea mai mare prostie inventata de om. daca esti un om de nimic si dai spaga, asta e, nu ai scuze. mai invatati si voi sa nu lasati capu jos si sa va impuneti. dar nu.. ca suntem prea comozi si fricosi sa ne sustinem punctu de vedere. sa stiti ca se pot face cereri sa dai exam cu atcineva... si de aci sare alta idee, ' astia se stiu intre ei, ma pica si asta' si normal de aci incepe o noua poveste, spagarim si aci. si in plus puteti sa ii dati si in gat pe tolomacii care va cer spaga.

deci ati inteles, prostii aia mari sunt aia care dau spaga, nu aia care o primiesc

o mie de ani pace

User avatar
oya
senior
senior
Posts: 199
Joined: Fri Aug 26, 2005 3:01 am

Postby oya » Tue Mar 06, 2007 7:17 pm

Eu sunt din Constanta, studenta la Constanta. Cand am dat admiterea am oscilat intre Constanta si Bucuresti (la Cluj am inteles ca e foarte buna facultatea de medicina, dar era mult prea departe), dar in final am ales sa nu ma mai prezint la examenul de la Bucuresti, pentru ca am zis ca daca raman sa fac facultatea acasa imi va fi mai bine.

In primii 3 ani am fost multumita de cum s-au facut materiile preclinice...de cand am intrat in anul 4 pot spune ca au fost stagii care s-au facut serios, cu asistenti care au explicat bine si de la care am invatat multe, dar si stagii la care ne duceam ca sa avem unde pierde timpul (insa din cate stiu de la colegii din alte centre universitare, la fel e la orice facultate de medicina din tara...depinde de noroc, sa nimeresti la un asistent bun sau la un spital bun).

Un lucru care nu mi-a placut, de exemplu, e faptul ca la noi nu se invata intr-un sistem modular, pentru ca nu exista multe spitale universitare, lucru care in schimb se face la Bucuresti. Astfel, intr-o saptamana noi avem cursuri si lucrari practice la toate materiile din semestrul respectiv, iar stagiile le facem prin rotatie. E destul de obositor pentru ca orarul e incarcat. La Bucuresti din cate stiu se face un stagiu un anumit numar de saptamani si cursuri numai la acea materie, apoi examen, si gata cu materia respectiva. Ei, la noi exista sesiune la final de semestru, cand dam examenele practice si teoretice la toate materiile.

In schimb, in ceea ce priveste spagile, posibil sa fi fost si colegi care si-au luat examenele asa...nu stiu....dar ceea ce pot eu sa spun e ca nu a fost niciodata cazul sa dam nimic ca sa luam un examen...cine invata isi poate lua examenele pe cinstite, fara probleme.

Nu pot sa spun cuiva sa dea admitere aici sau nu...fiecare isi formeaza propria parere si hotaraste ce vrea sa faca. Din punct de vedere al orasului, e foarte frumos, mai ales ca e si marea, chiriile nu sunt la fel de mari ca in Bucuresti, iar pentru cine nu vrea sa stea la gazda, exista si caminele studentesti.

Mult succes!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 6 guests