Ce sfaturi dati unui student strain ?

care ne mananca zilele
buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Ce sfaturi dati unui student strain ?

Postby buburuza » Thu Oct 05, 2006 10:42 pm

Hey Guys!! Ma bucur nespus de mult sa vad ca exista un forum pentru medicinistii din Bucuresti. Eu sunt noua aici, abia am gasit acest forum, locuiesc in San Francisco si intentionez ca la anul sa ma intorc in tara sa fac medicina la Bucuresti. Ce sfaturi imi puteti da? Imi face placere sa stam de vorba despre orice si daca la randul vostru aveti intrebari despre medicina sau viata in general in America va pot raspunde cu cea mai mare placere. Sper sa imi fac cat mai multi prieteni. :)
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

User avatar
alfons
senior
senior
Posts: 317
Joined: Thu Oct 05, 2006 5:44 am

Postby alfons » Thu Oct 05, 2006 10:43 pm

stai acolo
1.nu se schimba semnatura
2. nu se face flood pe Rezi, Facultatea sau Viata in spital, discutii pe bune - doar DIVERSE
3. cine vrea parola:mucles!
4. alfons za best

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Thu Oct 05, 2006 10:48 pm

:lol: ce raspuns prompt. Buna!! Cu siguranta ma voi intoarce aici ca nu am motiv sa raman in Romania insa poti sa argumentezi putin raspunsul tau ?
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

User avatar
alfons
senior
senior
Posts: 317
Joined: Thu Oct 05, 2006 5:44 am

Postby alfons » Thu Oct 05, 2006 10:55 pm

e scump rau in Frisco?
o a platesti aici la examene de o sa iti vina rau
1.nu se schimba semnatura

2. nu se face flood pe Rezi, Facultatea sau Viata in spital, discutii pe bune - doar DIVERSE

3. cine vrea parola:mucles!

4. alfons za best

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Thu Oct 05, 2006 11:04 pm

De ce sa platesc examene? Sa fiu sincerca cu tine eu nu stiu cum e facultatea in Romania. Stiu ca voi plati anul scolar fiindca sunt student strain dar presupun ca examene de care vb tu intra in pretul asta. REferitor la San Francisco, da este un oras foarte scump, poate putin cam exagerat pentru ceea ce ofera insa este destul de placut.
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Oct 06, 2006 2:28 pm

vezi si discutiile de aici http://www.imed.ro/forum/viewforum.php?f=2 referitor la ce examene de diferenta va trebui sa dai odata ce vrei sa te intorci si sa profesezi in State. Poate cativa din cei de acolo, eventual dintre cei care acum lucreaza si locuiesc in State iti pot da mai multe detalii despre cat de mult merita sa faci in Romania facultatea. In rest, vezi ce s-a mai discutat pe sectiunea asta, mai ales in topicurile "intrebari anul... " ca sa vezi "caracteristicile" catedrelor, examenelor etc. :) Si asteapta-te la multe replyuri descurajatoare :?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Fri Oct 06, 2006 8:57 pm

:) Se pare ca nu am fost destul de clara. Eu sunt in State de foarte multi ani, sunt studenta, termin programul de Master in Patologie Comparata, am foarte mult contact cu lumea medicala americana, profesori, mentori care ma ghideaza, stiu toate secretele USMLE-ului pe mine nu ma intereseaza sa mi se spuna ce trebuie sa fac cand ma intorc fiindca de lucrul asta sunt mai in tema decat multi altii. Pe mine ma interesa sa stiu cam care este viata de student in romania, cum este campusul, peste ce fel de oameni dai (studenti, profesori sau medici) cum decurge o zi de scoala, cat de ampla este interactiunea cu pacientii, etc. Cu alte cuvinte as vrea sa stiu cum intampinati un nou student si ce sfaturi dati, neffiind preocupati de soarta mea dupa terminare. De aia m-am ocupat singura. Multumesc
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Fri Oct 06, 2006 10:37 pm

buburuza wrote::) Se pare ca nu am fost destul de clara. Eu sunt in State de foarte multi ani, sunt studenta, termin programul de Master in Patologie Comparata, am foarte mult contact cu lumea medicala americana, profesori, mentori care ma ghideaza, stiu toate secretele USMLE-ului pe mine nu ma intereseaza sa mi se spuna ce trebuie sa fac cand ma intorc fiindca de lucrul asta sunt mai in tema decat multi altii. Pe mine ma interesa sa stiu cam care este viata de student in romania, cum este campusul, peste ce fel de oameni dai (studenti, profesori sau medici) cum decurge o zi de scoala, cat de ampla este interactiunea cu pacientii, etc. Cu alte cuvinte as vrea sa stiu cum intampinati un nou student si ce sfaturi dati, neffiind preocupati de soarta mea dupa terminare. De aia m-am ocupat singura. Multumesc

deci sa o luam pe puncte:
1. profesorii: majoritatea slab pregatiti profesional, predand cursuri invechite si avand pretentia sa tratezi materia din pct lor de vedere. exista si exceptii notabile. daca vei invata orientat si de la inceput ptr Steps facand abstactie de materia predata vei castiga timp si nervi, desi nu iti va garanta nimeni nota maxima (asa cum ar trebui daca ai fi consecventa), chiar ar fi posibil sa ai uneori mici conflicte cand vei contesta nota primita.
Un alt pct in minus, destul de mare, este lipsa de comunicare ce caracterizeaza relatia profesor student in romania. el este undeva sus, tu vei fi jos, si trebuie sa stii de pe acum ca unii nu iti vor permite sa treci de aceasta bariera ptr ca de fapt sunt niste incapabili profesional si orice intrebare mai de profunzime ii va da peste cap, frustra, etc. trebuie multa diplomatie sa iti dai seama pe cine merita sa intrebi.

2. colegii tai: ca peste tot, unii destepti si deschisi, altii doar destepti, altii nici atat. depinde de tine in ce cerc te vei invarti. in general sa nu pui prea mare pret pe cuvantul dat in romania, totul este relativ acolo.

3. viata de student: depinde cati bani vei avea de cheltuiala, si in fct de asta poate fi super sau nu. avand bani vei putea face orice in materie de viata boema, intrebarea va fi daca vei avea cu cine dintre colegi, e un compromis ptr ca bani=valoare este uneri o relatie destul de indoielnica in romania.

campusul: daca iti imaginezi un loc al excelentei intelectuale vei avea serioase surprize. vei gasi multa nesimtire, lucru pe care probabil il vei remarca imediat ce vei locui acolo. again, depinde de gradul tau de sensibilitate, probabil ca daca incepi inca de pe acum sa asculti manele, sa privesti cel putin o data pe zi o cearta, sa te implici o data pe luna cel putin intr-un conflict verbal, vei face adaptarea mai usoara. :)

4: in sfarsit vestea buna: in ro vei putea sa interactionezi cu pacientii atat cat iti vei dori, incepand devreme in facultate. nu cred ca te va opri nimeni sa vii in garzi, sa dormi si in spital daca vrei. that's a big plus.

ca sa inchei reluand o avertizare din posturile de mai sus si combinand-o cu intrebarea ta despre noii stundeti: ca student venit din afara sa te astepti sa ti se ceara, uneori intr-un mod nesimtit, spaga, bani ptr examen. daca inveti f bine, poti sa treci peste asta fara sa dai nimic, desi vor face tot posibilul sa te prinda pe picior gresit. nu o sa se intample peste tot, dar se poate intampla.

succes
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Postby dr_me » Sat Oct 07, 2006 1:15 am

hello!
cel mai bine e sa te duci sa inveti la modulul de engleza.... sunt ceva de genul 15 studenti / an ( nu e un nr limitat dar cam astia sunt in fiecare an).. deci iti dai seama cum se tin cursurile, ca si lp=urile... mi se pare asta un lucru f bun, poti sa intrebi la un curs orice, nu ca la noi unde in primii 2 ani eram si 2 serii la un curs... nu prea statea nimeni de noi .... ce sa ne mai si raspunda la fiecare ce intrebari avea...
plus ca cei de la engleza au parte de cei mai buni profesori si asistenti, iar de la anul 3 in sus, cele mai bune spitale.
pe de alta parte, daca mergi pe romana, e adevarat ca aici poti avea sansa sa dai peste fel si fel de profi.... sunt f multi care nu privesc deloc imbucurator o fatza de "dincolo"... shpaga e f incurajata, DAR sunt in acelasi timp sunt f multi straini care chiar INVATA si nu dau nici un cent spaga.... totul depinde de tine...
despre campus nu stiu sa iti spun prea multe... :roll:
oricum multa bafta! nu e chiar asa de ***** cum se aude....
hello.gif

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Sat Oct 07, 2006 2:10 am

dr_me wrote:oricum multa bafta! nu e chiar asa de ***** cum se aude....
hello.gif
poti sa afirmi asta doar daca ai un termen de comparatie, ca de ex studii facute si in alta parte. altfel afirmatia nu are valoare dpdv logic. :)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Postby dr_me » Sat Oct 07, 2006 2:21 am

poate am , mai stii.. ?

dmurariu
Posts: 1
Joined: Sat Oct 07, 2006 12:27 pm
Contact:

Re: Ce sfaturi dati unui student strain ?

Postby dmurariu » Sat Oct 07, 2006 3:44 pm

salut. eu am o amica buna care a facut tocmai ce vrei tu sa faci si daca vrei vorbesc cu ea si te pun in contact. e si ea romanca care a locuit de multi ani in state si a venit pt medicina aici la bucuresti.
eu sunt student la medicina la tulane in new orleans si sunt in romania pentru un an de cercetare. am avut si voi mai merge in spitale la bucuresti si daca te intereseaza pot face o comparatie intre sistemul de aici si cel din state. imi poti scrie la dmurari@tulane.edu




buburuza wrote:Hey Guys!! Ma bucur nespus de mult sa vad ca exista un forum pentru medicinistii din Bucuresti. Eu sunt noua aici, abia am gasit acest forum, locuiesc in San Francisco si intentionez ca la anul sa ma intorc in tara sa fac medicina la Bucuresti. Ce sfaturi imi puteti da? Imi face placere sa stam de vorba despre orice si daca la randul vostru aveti intrebari despre medicina sau viata in general in America va pot raspunde cu cea mai mare placere. Sper sa imi fac cat mai multi prieteni. :)

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Thu Oct 12, 2006 12:15 pm

dr_me wrote:plus ca cei de la engleza au parte de cei mai buni profesori si asistenti, iar de la anul 3 in sus, cele mai bune spitale.
Nu stiu daca neaparat de cei mai buni, dar clar de cei mai onorabili vorbitori de engleza din catedrele respective... :) Personal, as zice ca e o varianta buna, dar din alte motive : poti invata ceva mai linistita pentru STEP-uri (iarasi, dupa parerea mea, sunt sanse mai mari sa fiti tratati ceva mai lejer), folosesti numai engleza in procesul de invatare etc.

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Fri Oct 13, 2006 2:31 am

Va multumesc tuturor pt sfaturi si indrumari. Pt mine important este sa asimilez cat mai multa materie si la scoala si in particular nu sa mi se predea la modul "lejer" in engleza. Inca nu m-am decis dar nu prea am incredere in engleza vorbita de romani asa ca nu cred ca m-as incumeta. Probabil carentele de limba engleza sunt motivul pt care se preda mai lejer.
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

User avatar
damonik
senior
senior
Posts: 207
Joined: Sun Jul 06, 2003 1:00 pm
Location: space, the final frontier
Contact:

Postby damonik » Fri Oct 13, 2006 11:55 am

daca tu crezi ca toti romanii vorbesc engleza la fel ca presedintele tarii(adica Basescu).... mai bine ramai in america sa studiezi.
Ai avut sansa unica de a capata forma omeneasca. NU-TI PIERDE TIMPUL!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Postby b3 » Fri Oct 13, 2006 8:03 pm

buburuza: cu lipsuri sau fara, oricum sunt mai destupati la minte cei care predau la modulul de engleza si in general sunt oameni tineri, cu care poti discuta si care nu te privesc de sus.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dustweaver
elite
elite
Posts: 2950
Joined: Thu Nov 20, 2003 4:55 pm
Location: wherever I may roam
Contact:

Postby dustweaver » Tue Oct 17, 2006 5:16 am

buburuza wrote:Va multumesc tuturor pt sfaturi si indrumari. Pt mine important este sa asimilez cat mai multa materie si la scoala si in particular nu sa mi se predea la modul "lejer" in engleza. Inca nu m-am decis dar nu prea am incredere in engleza vorbita de romani asa ca nu cred ca m-as incumeta. Probabil carentele de limba engleza sunt motivul pt care se preda mai lejer.
Am spus sanse mai mari sa fiti tratati ceva mai, nu ca se preda lejer. :) I.e. cu un oarecare plus de ingaduinta, probabil si pentru ca studentii vorbitori nativi de engleza de la acest modul sunt totusi, de regula, "minoritari". Subscriu la ce a spus b3.

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Tue Oct 17, 2006 10:12 pm

buburuza wrote: Inca nu m-am decis dar nu prea am incredere in engleza vorbita de romani .




sictir

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Wed Oct 18, 2006 10:39 am

wiki, de ce "sictir"? vrei sa spui ca nu este asa ? Nu cred ca facultatea are englezi care predau biochimie sau anatomie de exemplu, asa ca daca pui o intrebare si nu sunt in stare sa iti raspunda cu anumite expresii tot singur acasa cu mana pe carte iti vei gasi raspunsul
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Wed Oct 18, 2006 10:40 am

wiki, de ce "sictir"? vrei sa spui ca nu este asa ? Nu cred ca facultatea are englezi care predau biochimie sau anatomie de exemplu, asa ca daca pui o intrebare si nu sunt in stare sa iti raspunda cu anumite expresii tot singur acasa cu mana pe carte iti vei gasi raspunsul
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Wed Oct 18, 2006 12:47 pm

Buburuzo, ce pacat ca se ia atat de usor tzugulania americanilor la romanasii ajunsi pe acolo. Oare tu nu ai auzit romani care vorbesc mai bine engleza decat un american troglodit sau chiar un englez din Londra ? Daca ai asa o impresie rea despre noi astia de acasa, stai draga mea acolo in US si vezi-ti de treburile tale. Fa si tu Medicina intr-o mare Universitate americana si vezi de castiga eventual in scurt timp si un Premiu Nobel.........sau nu esti de etnia necesara pentru asta ??.....:-)

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Wed Oct 18, 2006 12:48 pm

Buburuzo, ce pacat ca se ia atat de usor tzugulania americanilor la romanasii ajunsi pe acolo. Oare tu nu ai auzit romani care vorbesc mai bine engleza decat un american troglodit sau chiar un englez din Londra ? Daca ai asa o impresie rea despre noi astia de acasa, stai draga mea acolo in US si vezi-ti de treburile tale. Fa si tu Medicina intr-o mare Universitate americana si vezi de castiga eventual in scurt timp si un Premiu Nobel.........sau nu esti de etnia necesara pentru asta ??.....:-)

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Wed Oct 18, 2006 3:51 pm

Wright! Us all now englisch veri wel!
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Wed Oct 18, 2006 10:51 pm

bobocu' wrote:Buburuzo, ce pacat ca se ia atat de usor tzugulania americanilor la romanasii ajunsi pe acolo. Oare tu nu ai auzit romani care vorbesc mai bine engleza decat un american troglodit sau chiar un englez din Londra ? Daca ai asa o impresie rea despre noi astia de acasa, stai draga mea acolo in US si vezi-ti de treburile tale. Fa si tu Medicina intr-o mare Universitate americana si vezi de castiga eventual in scurt timp si un Premiu Nobel.........sau nu esti de etnia necesara pentru asta ??.....:-)


ok buburuzo, acum intelegi ce voiam sa spun despre unii dintre viitorii tai colegi? :lol:

nevermind, tu mergi pe drumul tau si lasa balcanismele unora in urma, trebuie sa intelegi ca de fapt ei sunt probabil ok, dar te-au folosit acum ca paratrasnet ptr diverse alte frustrari, si acestea de inteles. :)
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Wed Oct 18, 2006 11:08 pm

:lol: Se pare ca cea mai mare problema pe care o voi avea va fii readaptarea la aroganta romanului. Dar cu siguranta este o experienta de viata. Nu, nu am auzit ca romanul ar vorbi engleza mai bine decat englezul si de lucrul asta chiar ma indoiesc, insa stiu ca sta in firea romanului sa exagereze. Eu nu am spus ca nu ii apreciez pe cei care predau in Engleza, au toata stima mea insa stiu ce inseamna sa iti fie predata o materie importanta intr-o engleza nu foarte clara. Aici te lovesti de oameni (profesori) din toata lumea care iti predau in engleza, fiecare vine cu accentul lui si e destul de iritant. Prefer sa studiez in romana si chiar imi face placere fiindca stiu ca sunt extrem de bine pregatiti si voi avea multe de castigat. Cat despre premiul Nobel am facut deja multe scoli avansate aici deci ma calific si daca mai adaug si scoala de medicina, se numeste varietate si experienta, deci sansele imi vor fii si mai mari :lol: (glumesc) Continui sa va multumesc pentru incurajari.
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Wed Oct 18, 2006 11:12 pm

@ adi
desi nu cred ca te-ai referit la postul meu precedent, consider mult mai "balcanica" atitudinea unui romano-american oarecare ce considera ca "nu are incredere in engleza vorbita de romani". Nu cred ca este vorba de frustrari neintelese ci de o atitudine fata de niste insi ce vor sa se intoarca aici pentru ca "dincolo" sunt neperformanti, dar se intorc plini de fitze si eventual cu un accent pregnant ce li s-a lipit temeinic de cerul gurii in cei cativa ani in care nu au mai "practiced" limba romana.
@ buburuza
succese nebanuite in US. Chiar nu este nevoie de studenti ca tine in Ro. Si ma intorc la formula ta initiala de adresare "salut guys"......halal limbaj

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Wed Oct 18, 2006 11:15 pm

:lol: Se pare ca cea mai mare problema pe care o voi avea va fii readaptarea la aroganta romanului. Dar cu siguranta este o experienta de viata. Nu, nu am auzit ca romanul ar vorbi engleza mai bine decat englezul si de lucrul asta chiar ma indoiesc, insa stiu ca sta in firea romanului sa exagereze. Eu nu am spus ca nu ii apreciez pe cei care predau in Engleza, au toata stima mea insa stiu ce inseamna sa iti fie predata o materie importanta intr-o engleza nu foarte clara. Aici te lovesti de oameni (profesori) din toata lumea care iti predau in engleza, fiecare vine cu accentul lui si e destul de iritant. Prefer sa studiez in romana si chiar imi face placere fiindca stiu ca sunt extrem de bine pregatiti si voi avea multe de castigat. Cat despre premiul Nobel am facut deja multe scoli avansate aici deci ma calific si daca mai adaug si scoala de medicina, se numeste varietate si experienta, deci sansele imi vor fii si mai mari :lol: (glumesc) Continui sa va multumesc pentru incurajari.
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

User avatar
bobocu'
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Sep 30, 2004 4:56 pm

Postby bobocu' » Wed Oct 18, 2006 11:17 pm

@buburuza
cred ca nu ai bine definita notiunea de aroganta in ciuda multitudinii de scoli pe care pretinzi ca le-ai urmat (poate le-ai si finalizat eventual). btw poate ne luminezi si pe noi de ce nu doresti sa urmezi medicina in US ci musai in Romania.

User avatar
adi
elder
elder
Posts: 1119
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:40 am

Postby adi » Wed Oct 18, 2006 11:32 pm

bobocu' wrote:Oare tu nu ai auzit romani care vorbesc mai bine engleza decat un american troglodit sau chiar un englez din Londra ?
de ex basescu :lol:

facand o paranteza, nu cu mult timp in urma am vazut pe un post un reportaj cu Alessandra Stoicescu -corespondent cnn parca, care explica intr-o engleza absolut jenanta cum sta treaba cu situatia copiilor din orfelinatele din romania.

m-a enervat de 2 ori: ptr ca engleza ei era mult mai proasta decat s-ar pretinde de la un corespondent de presa si ptr ca idioata a contribuit la imaginea "faina" pe care o avem. ca si comparatie, reportajele despre natives din downtown care cersesc sau cauta in gunoi mancarea, sunt nespalati si dorm pe strazi sunt f rare...
"Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I just beat people up." Muhammad Ali

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Wed Oct 18, 2006 11:33 pm

:lol: Se pare ca cea mai mare problema pe care o voi avea va fii readaptarea la aroganta romanului. Dar cu siguranta este o experienta de viata. Nu, nu am auzit ca romanul ar vorbi engleza mai bine decat englezul si de lucrul asta chiar ma indoiesc, insa stiu ca sta in firea romanului sa exagereze. Eu nu am spus ca nu ii apreciez pe cei care predau in Engleza, au toata stima mea insa stiu ce inseamna sa iti fie predata o materie importanta intr-o engleza nu foarte clara. Aici te lovesti de oameni (profesori) din toata lumea care iti predau in engleza, fiecare vine cu accentul lui si e destul de iritant. Prefer sa studiez in romana si chiar imi face placere fiindca stiu ca sunt extrem de bine pregatiti si voi avea multe de castigat. Cat despre premiul Nobel am facut deja multe scoli avansate aici deci ma calific si daca mai adaug si scoala de medicina, se numeste varietate si experienta, deci sansele imi vor fii si mai mari :lol: (glumesc) Continui sa va multumesc pentru incurajari.
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

buburuza
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 05, 2006 10:22 pm
Location: San Francisco
Contact:

Postby buburuza » Thu Oct 19, 2006 2:31 am

mda Adi mare dreptate ai avut. Te apreciez foarte mult.
bobcu' - sunt foarte performanta aici si nu am nici un fel de fite in cap dupa cum vezi vorbesc foarte bine limba romana. Un om cu fite nu ar fii postat mesaje pe forum pentru a auzi parerile studentilor de rand. Dar se pare ca nu ai fost in stare sa intelegi esenta lucrurilor. In alta ordine de idei, drumul pe care il aleg in viata nu trebuie sa lumineze pe nimeni decat pe mine insumi, drept urmare nu dau explicatii ce cum si de ce ca nu te ajuta la nimic.

Adi inca odata multumesc.
"We make a living by what we get, we make a life by what we give." - Winston Churchill

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Thu Oct 19, 2006 8:44 am

Ca Ronsard era român stiam deja (vezi banul Maracine).
Se pare insa ca si Shakespeare era român, din Radauti de origine.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Thu Oct 19, 2006 3:05 pm

parerile studentilor de rand


asta a fost tare :lol:
Life's not fair, get used to it

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Thu Oct 19, 2006 4:14 pm

adica neperformanti :).
Bafta pentru ce vrei sa faci, oricum !
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Thu Oct 19, 2006 4:21 pm

buburuza wrote:mda Adi mare dreptate ai avut. Te apreciez foarte mult.
bobcu' - sunt foarte performanta aici si nu am nici un fel de fite in cap dupa cum vezi vorbesc foarte bine limba romana. Un om cu fite nu ar fii postat mesaje pe forum pentru a auzi parerile studentilor de rand. Dar se pare ca nu ai fost in stare sa intelegi esenta lucrurilor. In alta ordine de idei, drumul pe care il aleg in viata nu trebuie sa lumineze pe nimeni decat pe mine insumi, drept urmare nu dau explicatii ce cum si de ce ca nu te ajuta la nimic.

Adi inca odata multumesc.


se zice însămi, asta daca esti performanta si nu performant


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 103 guests