Semne si simptome

care ne mananca zilele
Psyche
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Jan 06, 2004 10:11 pm
Location: Romania
Contact:

Semne si simptome

Postby Psyche » Sun Sep 24, 2006 12:38 pm

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu o enumerare a semnelor si simptomelor neurologice si psihiatrice?

Multumesc anticipat.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Postby Phat Skidz » Sun Sep 24, 2006 7:12 pm

Cum, asa, pur si simplu? Un search pe google te va "rezolva" in câteva secunde. Dar la ce ar folosi o simpla enumerare a semnelor si simptomelor din psihiatrie?
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11079
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Postby pc7 » Sun Sep 24, 2006 8:37 pm

nu esti inca sigur dc vrei sa afisezi probleme psihiatrice sau neurologice?depinde pe cine vrei sa pacalesti :D
Life's not fair, get used to it

Psyche
junior
junior
Posts: 87
Joined: Tue Jan 06, 2004 10:11 pm
Location: Romania
Contact:

Postby Psyche » Sun Sep 24, 2006 9:32 pm

Vreau sa stiu mai intai care sunt cu exactitate pentru ca apoi sa caut mai multe informatii despre fiecare in carti de specialitate.

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Tue Sep 26, 2006 3:43 pm

pai in carti de specialitate le vei gasi mai degraba. Sunt multe, ce naiba, cati crezi ca au timp sa stea sa iti insire TOATE semnele si simptomele din neurologie si psihiatrie? Hai, putin efort, succes!
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
kuky_nic
junior
junior
Posts: 48
Joined: Fri Sep 30, 2005 4:51 pm

semne si simptome

Postby kuky_nic » Thu Sep 28, 2006 5:25 pm

ai putea sa incerci intr-o carte de semio de la biblioteca-imprumut,eu scriu ce am gasit intr-o alta carte de semio(nu stiu cat te poate ajuta,dar e tot ce am gasit deocamdata),pentru ca din cate imi aduc eu aminte cursul de neuro a inceput cu sindromul de neuron motor central,deci nu ne-a mai trecut nimeni prin semne si simptome...

Examenul obiectiv neurologic:
A.Evaluarea statusuui mental si a vorbirii(afazie,apraxie,disartrie)
B.Examinarea nervilor cranieni(hipo,anosmie,amauroza,hemianopsie,atrofie optica,mioza/midriaza,strabism,paralizie tip central/periferic...)
C.Examenul sistemului motor: echilibru static,echilibru dinamic,tonusul muscular(miscari involuntare...)
D.Examenul sensibilitatii(parestezii,durere)
E.Examenul reflexelor(sdr.de neuron motor central,periferic,sdr.extrapiramidal-hemibaism,mioclonii-sdr.cerebelos,sdr.de iritatie meningiana-redoarea cefei,semn Kernig,Brudzinski)


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests