Se merita sau nu sa dai la farmacie ?

care ne mananca zilele
mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Se merita sau nu sa dai la farmacie ?

Postby mada88 » Wed Sep 20, 2006 9:38 pm

se merita sau nu sa dai la farmacie si care sunt oportunitatile de dupa terminarea facultatii sau chiar in timpul ei???

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Wed Sep 20, 2006 9:39 pm

in timpul facultatii cred ca sunt cele mai belea oportunitati
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Postby mada88 » Wed Sep 20, 2006 10:02 pm

mah,io ce vreau sa stiu e daca pierd timpu sau nu dand la aceasta facultate??unii spun ca fac o greseala si ca dupa 5 ani de facultate vand intr-o farmacie pe 3 mil,dar eu sincer ma vad intr-o fabrica de medicamente,avansand usor spre o functie inalta..sau eventual sa fac ceva lgat de cercetare,cosmetice,ceva d genu oricum..si tot ce vreau e sa fiu lamurita..ce poti sa faci dupa terminarea facultatii,in afara de vanzatoare intr-o farmacie..?

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Wed Sep 20, 2006 10:09 pm

mai nimic

mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Postby mada88 » Wed Sep 20, 2006 10:22 pm

wooow,ce promitator suna.. :?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Sep 21, 2006 12:55 am

daca ai noroc si vinzi intr-o marmacie mai centrala iei 3 milioane in 2 zile.
stai pasnica, toti se viseaza facand (eventual inventand medicamente), da dupa ce se prind unde sunt banii le trece.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Thu Sep 21, 2006 8:56 am

kooksee wrote:daca ai noroc si vinzi intr-o marmacie mai centrala iei 3 milioane in 2 zile.
stai pasnica, toti se viseaza facand (eventual inventand medicamente), da dupa ce se prind unde sunt banii le trece.
tre sa fiu de acord cu tine :twisted:

mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Postby mada88 » Thu Sep 21, 2006 3:16 pm

m-ati demoralizat complet,dar eu tot la farmacie dau k doar gandu asta il am d vreo 2 ani...sper totusi sa nu iau tzeapa,terminand facultatea asta

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Thu Sep 21, 2006 5:55 pm

daca toata viatza ta te ai visat farmacista, fa o at

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Sep 21, 2006 6:01 pm

.....cea mai buna varianta e sa ai parinti cu bani(sau sot..daca esti descurcareata)...sa-ti deschida marmacie in centru bucurestiului....ca alea care is deschise deja...nu mai au locuri.......sau...poate prinzi vr-un loc in fabrica de medicamente....ma-ndoiesc....dar poate se mai schimba ceva peste 6 ani

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Thu Sep 21, 2006 8:52 pm

eu am auzit ca salariul minim pentru o farmacista e de 15 mil. sa fim seriosi. poate ma reprofilez si eu daca stau sa ma gandesc :roll:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Sep 21, 2006 9:12 pm

rimpili wrote:.....cea mai buna varianta e sa ai parinti cu bani(sau sot..daca esti descurcareata)...sa-ti deschida marmacie in centru bucurestiului....


e niste reguli clare ca sa deschizi o farmacie, nu poti asa de capul tau, indiferent de bani. si prin bucuresti nu prea se mai poate. sunt atatea cate e necesar. deci tot angajatul ramane o solutie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

rimpili
senior
senior
Posts: 148
Joined: Fri Jan 13, 2006 10:36 pm
Contact:

Postby rimpili » Thu Sep 21, 2006 9:22 pm

kooksee wrote:
rimpili wrote:.....cea mai buna varianta e sa ai parinti cu bani(sau sot..daca esti descurcareata)...sa-ti deschida marmacie in centru bucurestiului....


e niste reguli clare ca sa deschizi o farmacie, nu poti asa de capul tau, indiferent de bani. si prin bucuresti nu prea se mai poate. sunt atatea cate e necesar. deci tot angajatul ramane o solutie
if u say so...asa o fi... multa bafta in gasirea unei marmacii care duce lipsa de marmacista....

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Fri Sep 22, 2006 8:27 am

rimpili wrote:
kooksee wrote:
rimpili wrote:.....cea mai buna varianta e sa ai parinti cu bani(sau sot..daca esti descurcareata)...sa-ti deschida marmacie in centru bucurestiului....


e niste reguli clare ca sa deschizi o farmacie, nu poti asa de capul tau, indiferent de bani. si prin bucuresti nu prea se mai poate. sunt atatea cate e necesar. deci tot angajatul ramane o solutie
if u say so...asa o fi... multa bafta in gasirea unei marmacii care duce lipsa de marmacista....


mey iar tre sa fiu de acord cu tine asa e
la mom asta nu poti sa iti deschizi farmacie in buc pt ca nu mai e voie prin lege

si salariu minim nu cred ca e 15 mil pe hartie si oficial e cam la mai....asa
:twisted:

mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Postby mada88 » Fri Sep 22, 2006 4:52 pm

Daca termini facultatea de farmacie nu esti obligat sa profesezi in farmacia de circuit deschis/inchis mai ai si alte variante :

- reprezentant medical
- industrie farmaceutica
- depozit farmaceutic
- partea de legislatie (regulatory affairs) in special pentru firmele de medicamete care trebuie sa conceapa dosarele pentru autorizatia de punere pe piata...
si doar nu faci 5 ani de facultate ca sa vinzi pe un salariu de 3 milioane.O alta chestie care ma deranjeaza este ca farmacistul este vazut drept vanzator si nu e deloc asa:el nu vinde medicamente,ci le elibereaza.Cu vanzarea medicamentelor se ocupa asistentul farmacist,ca doar face si el vreo 2 ani scoala pentru asta..so farmacia rullz

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Sep 22, 2006 5:22 pm

nu vreau sa te dezamagesc dar si absolventii vand. (asta e verbul pentru actiunea in care dai ceva in schimbul banilor)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
monicutza
elder
elder
Posts: 678
Joined: Tue Apr 19, 2005 9:02 pm
Location: bucuresti

Postby monicutza » Fri Sep 22, 2006 5:29 pm

mada88 wrote:Daca termini facultatea de farmacie nu esti obligat sa profesezi in farmacia de circuit deschis/inchis mai ai si alte variante :

- reprezentant medical
- industrie farmaceutica
- depozit farmaceutic
- partea de legislatie (regulatory affairs) in special pentru firmele de medicamete care trebuie sa conceapa dosarele pentru autorizatia de punere pe piata...
si doar nu faci 5 ani de facultate ca sa vinzi pe un salariu de 3 milioane.O alta chestie care ma deranjeaza este ca farmacistul este vazut drept vanzator si nu e deloc asa:el nu vinde medicamente,ci le elibereaza.Cu vanzarea medicamentelor se ocupa asistentul farmacist,ca doar face si el vreo 2 ani scoala pentru asta..so farmacia rullz

da insa le si vinde ca nu asistentu are voie sa le vanda /elibereze ca nu are studii superioare

sunt n cazuri de farmacisti care au farm lor si care lucreaza doar ei si deci fac de toate :)

mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Postby mada88 » Sun Sep 24, 2006 1:40 pm

however,e cineva p-aici d la farmacie care sa imi zica mai multe despre facultate???

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Sun Sep 24, 2006 2:59 pm

eu zic k se merita!!!am o prietena care s-a angajat la sf anului 4 si imediat dupa ce si-a dat licenta i s-a marit salariul de pe la 12mil la vreo 22mil.dupa un an vechime are 25mil.
si m stiu si alte persoane,cu salarii insa ceva m mici decat prietena asta a mea.
Behind every great love is a great story

User avatar
lulutza
senior
senior
Posts: 352
Joined: Wed Aug 24, 2005 10:46 pm

Postby lulutza » Sun Sep 24, 2006 3:39 pm

si eu zic ca merita, bafta!
"The moral sense in mortals is the duty we have to pay on mortal sense of beauty"

User avatar
zapino
senior
senior
Posts: 102
Joined: Mon Jul 17, 2006 10:43 am
Location: ms

Postby zapino » Sun Sep 24, 2006 5:55 pm

se merita categoric,de altfel stomatologia si farmacia sunt singurele care merita facute din umf.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Sun Sep 24, 2006 6:01 pm

"se merita" din punct de vedere financiar.
satisfactii de alta natura ofera si mg-ul
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
zapino
senior
senior
Posts: 102
Joined: Mon Jul 17, 2006 10:43 am
Location: ms

Postby zapino » Sun Sep 24, 2006 6:05 pm

da sunt de acord cu tine,se merita strict financiar.

User avatar
dice
senior
senior
Posts: 224
Joined: Sun Sep 11, 2005 12:53 am

Postby dice » Sun Sep 24, 2006 6:24 pm

mie farmacia mi se pare m mult m grea decat medicina.asta in timpul facultatii.dup-aia...nu esti obligat sa faci rezid k sa poti profesa(decat dk vrei sa-ti deschizi farmacia proprie)
Behind every great love is a great story

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Postby Tasha » Sun Sep 24, 2006 6:30 pm

merita. colega mea de camera e farmacista, are cam 600 de euroi pe luna, a lucrat din anu' 4 in sensi blu si avea si acolo vreo 350-400 inca din studentie.
Sexy chicken.

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Sun Oct 15, 2006 4:12 pm

kooksee wrote:nu vreau sa te dezamagesc dar si absolventii vand. (asta e verbul pentru actiunea in care dai ceva in schimbul banilor)



Nu vreau sa te dezamagesc da esti varza.Nu vand

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Sun Oct 15, 2006 4:32 pm

mie farmacia mi se pare m mult m grea decat medicina

Este

"se merita" din punct de vedere financiar.
Se merita din toate mult mai multe puncte de vedere.Din toate


si eu zic ca merita, bafta!

Merita.Bafta!

Daca termini facultatea de farmacie nu esti obligat sa profesezi in farmacia de circuit deschis/inchis mai ai si alte variante :

- reprezentant medical
- industrie farmaceutica
- depozit farmaceutic
- partea de legislatie (regulatory affairs) in special pentru firmele de medicamete care trebuie sa conceapa dosarele pentru autorizatia de punere pe piata...
si doar nu faci 5 ani de facultate ca sa vinzi pe un salariu de 3 milioane.O alta chestie care ma deranjeaza este ca farmacistul este vazut drept vanzator si nu e deloc asa:el nu vinde medicamente,ci le elibereaza.Cu vanzarea medicamentelor se ocupa asistentul farmacist,ca doar face si el vreo 2 ani scoala pentru asta..so farmacia rullz


Lista aia este pt cei mai obtuzi la ea se mai poate adauga cercetare in domeniile farmacologie, farmacogenetica,genetica,imunologie, imunochimie, biochimie,biologie celulara si moleculara,biofizica etc etc etc etc deci poti pleca in afara (sunt sigura ca intrarea in UE va mai deschide oportunitati) cu atat mai mult cu cat tot timpul facultatii s-a lucrat mult laborator, deci se formeaza baza ceea ce-i mai important
Se mai pot deschide farmacii pe langa Bucuresti (cu atat mai mult cu cat fiind salarii mari se fac usor imprumuturi bancare) pt ca se va extinde si vor apare centre comerciale noi deci potential
Cat despre statutul de vanzator adevarul e ca cam atata e deocamdata da lucrurile se vor schimba in viitor fiindca UE va impune printre altele ca in farmacii sa existe o camera de consiliere pt pacient iar asistentii sa treaca in spate

So farmacia rullz Ya baby rullz

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Sun Oct 15, 2006 4:39 pm

zapino wrote:da sunt de acord cu tine,se merita strict financiar.



Pe draq strict financiar.Esti si tu o mare varza

Hestia
senior
senior
Posts: 173
Joined: Sat Jul 08, 2006 10:30 pm

Postby Hestia » Sun Oct 15, 2006 4:43 pm

wiki wrote:
zapino wrote:da sunt de acord cu tine,se merita strict financiar.



Pe draq strict financiar.Esti si tu o mare varza


adica?

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Sun Oct 15, 2006 4:51 pm

Hestia wrote:
wiki wrote:
zapino wrote:da sunt de acord cu tine,se merita strict financiar.



Pe draq strict financiar.Esti si tu o mare varza


adica?


Tu de unde ai aparut ?

User avatar
Tutza
elder
elder
Posts: 572
Joined: Sun Sep 25, 2005 11:05 am
Location: Iasi
Contact:

Postby Tutza » Sun Oct 15, 2006 4:57 pm

Hestia ...ia vezi! ca o sa iti zica si tie acusica ca esti varza :lol: :lol: :lol:
Formula fericirii e sa fii multumit cu ce ai si sa-ti doresti sa fii in continuare mai bun.

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Sun Oct 15, 2006 4:59 pm

[quote="Tutza"]Hestia ...ia vezi! ca o sa iti zica si tie acusica ca esti varza :lol: :lol: :lol:[/qu


n-o sa zica

mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Postby mada88 » Mon Oct 16, 2006 2:49 pm

deci se pare ca merita si k nu o sa ma chinui degeaba 5 ani d zile:)

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Tue Oct 17, 2006 10:44 am

mada88 wrote:deci se pare ca merita si k nu o sa ma chinui degeaba 5 ani d zile:)


o sa te chinuie ei n-ai grije si cand o sa termini (daca...) ai sa vezi ca e degeaba

hihihihihihihihihihihi hohoho

mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Postby mada88 » Tue Oct 17, 2006 9:27 pm

vaaaaai ce dragut.....thx pt informatie :twisted:

mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Postby mada88 » Mon Oct 23, 2006 12:06 pm

stie careva daca exista vreo culegere d botanica,cu teste,cum e aia d chimie organica??

mada88
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sat Aug 26, 2006 1:21 am

Postby mada88 » Wed Oct 25, 2006 11:00 am

nu stie chiar nimeni?? :?

wiki
junior
junior
Posts: 58
Joined: Wed Oct 04, 2006 6:44 pm

Postby wiki » Mon Oct 30, 2006 10:45 am

repeti cls a 9-a ? concentreaza-te un pic hai te rog io

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Tue Oct 31, 2006 1:34 pm

dupa ce treci de entuziasmul specific anului 1 o sa vezi ca si absolventii de farmacie VAND medicamente.
:D
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
zapino
senior
senior
Posts: 102
Joined: Mon Jul 17, 2006 10:43 am
Location: ms

Postby zapino » Tue Oct 31, 2006 3:24 pm

kooksee wrote:dupa ce treci de entuziasmul specific anului 1 o sa vezi ca si absolventii de farmacie VAND medicamente.
:D

lasa-l ma ca-i varza!


Return to “Facultatea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests